Sign in to follow this  
Followers 0
Theodore

Σαν τραγούδι μαγεμένο

143 posts in this topic

Πολύ ευχαρίστως Θεόδωρε.

Είναι απόσπασμα από συνέντευξη που έδωσε ο Γιώργος Νταλάρας μετά τη συναυλία του Χρήστου Νικολόπουλου στο Λυκαβηττό στις 19 Ιουλίου 1985 και μιλά για τον Νικολόπουλο...

Υ.Γ: Αλλά επειδή θα σκάσω αν δεν το πω, θα σου θυμίσω πως ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ κιόλας. Πριν από λίγες μέρες σου την έστειλα... :lol: :lol: :lol:

Ευχαριστώ πάρα πολυ!

Βέβαια...’λλο πράγμα "την έχω" άλλο πράγμα την "έχω ακούσει" :razz::D:D

Ερώτηση προς τον κ. Παπαδάκη:

"Αφού το ρεμπέτικο, σύμφωνα με τα λεγόμενά σας, είναι - ακόμη - όρος ακαθόριστος, πώς εσεις κ. Παπαδάκη χαρακτηρίζετε τα τραγούδια της παράστασης ως ρεμπέτικα και μη-ρεμπέτικα; Με βάση ποιό κριτήριο;"

Και το αστείο είναι πως πάνω σε αυτό βασίζει την κριτική του...

Γιατί αυτό δεν ήταν άθλιο;;;;;

Ενα σύνολο κατάλληλο, ίσως, για πρόγραμμα νυχτερινού κέντρου διασκεδάσεως, αλλά όχι για μέρος πονήματος που παρουσιάζει την... ιστορία του ρεμπέτικου.

Υ.Γ Πού το θυμήθηκες, βρε Θάνο, αυτό το απόσπασμα. Την πιο ωραία απάντηση έδωσες-έδωσε... :razz:

Θα είχατε την ευγενή καλοσύνη, αν βέβαια δε σας κάνει κόπο και δε θεωρηθεί αγένεια και με κάθε επιφύλαξη να γίνομαι φορτικός, θα είχατε ξαναλέω την ευγενή καλοσύνη να μου πείτε, όσοι ξέρετε και μπορείτε φυσικά, γιατι αν δεν μπορείτε δεν πειράζει, ή αν σας κάνει κόπο πάλι δεν πειράζει...αλλά όποιος θέλει και μπορεί και δεν το θεωρεί δεδομένο θα μπορούσε να μου πει απο ποια συνέντευξη είναι το απόσπασμα αυτό; Και αν δεν καταχράζομαι της καλοσύνης αυτού που θα μου απαντήσει, αν θέλει ας μου πει και το έτος... :D:D:D

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Παραπλανητικό το υστερόγραφο το δικό μου αλλά έκανες τρίπλα τελικά... :lol:

Είπαμε,και θα το ξαναπούμε πως ότι μας αρέσει μας πονάει και εμας και τον Γιώργο Νταλάρα.Αν δεν αγαπήσεις κάτι μόνο άδικα να το πολεμήσεις μπορείς.Και αυτό κάνουν κάποιοι δυστυχώς για αυτούς μονάχα.Αυτά τα τραγούδια τα μαγικά των παραστάσεων αυτών τα βιώσαμε με την φωνή του Νταλάρα περισσότερο απο κάθε άλλη φορά,και απο κάθε άλλη εκτέλεση.Τι να γίνει;έτσι είναι αυτά τα πράγματα,φαίνονται.Σου προκαλούν συγκίνηση και αλήθεια.Είχα γράψει στις εντυπώσεις μου απο τις παραστάσεις πως δεν έχω ξανακούσει και ξαναδεί τον Γιώργο Νταλάρα τόσα χρόνια,πιάνοντας τον εαυτό μου με ανοιχτό το στόμα απο τις ερμηνίες του.

Αυτό οι κύριοι που ασχολούνται με τις κριτικές δεν το νοιώθουν.Πρέπει να γράψουν κάτι,οτιδήποτε και ας μην είναι δίκαιο.Δεν είναι έτσι.

"Το σαν τραγούδι μαγεμένο" είναι η απόλυτη καταγραφή του Ρεμπέτικου και του λαϊκού τραγουδιού στον αιώνα που διανύουμε.Μόνο αυτό έπρεπε να σεβαστούν.

Βεβαίως θα μπορούσαν να ακουστούν πενήντα τραγούδια τουλάχιστον ακόμη,αλλά ποτέ δεν ξέρει κανείς.

Γιατί η αλήθεια και η καρδιά αυτού του μεγάλλου καλλιτέχνη,πρωτίστως μουσικού του Γιώργου Νταλάρα δεν σηκώνει κριτικές.Ούτε διαπραγμάτευση.

Ας παροτρύνουν τον κόσμο να αγοράσει αυτά τα δύο CD.

Θα ήταν το πιό τίμιο που θα μπορούσαν να γράψουν και που αξίζει πραγματικά.

’κουγα και τα 2 cd και κάποια στιγμή, έφτασα στο 2ο, στο τελευταίο τελευταίο τραγούδι. ’κουγα τον κόσμο να καλύπτει τον χώρο και αισθάνθηκα ένα δέος... Είναι ένα υπέροχο ντοκουμέντο το 30ο τραγούδι...

:D;):mad:

Music Corner

Γράφει ο Αλέξης Λιόλης

alexli@musiccorner.gr

"Σαν τραγούδι μαγεμένο - Αναφορά στο ρεμπέτικο"

ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΤΟΥ MUSIC CORNER

Στην παράσταση "Σαν τραγούδι μαγεμένο - Αναφορά στο ρεμπέτικο", όπως γράφει ο Παναγιώτης Κουνάδης, "ο Γιώργος Νταλάρας μας μεταφέρει τις νεανικές του αναμνήσεις, όπως τις ενσωμάτωσε μέσα από τα τραγούδια που καταγράφηκαν στη μνήμη του τα δύσκολα εκείνα χρόνια". Κι όταν ο Νταλάρας ασχολείται με το ρεμπέτικο τραγούδι, "το πιο επαναστατικό και το πιο ζωντανό είδος της μουσικής μας", όπως το χαρακτηρίζει ο ίδιος, τότε γνωρίζεις εκ των προτέρων ότι το πράττει με γνώση, με σεβασμό, με αρτιότητα, με πάθος, με αφοσίωση, με θρησκευτική ευλάβεια. Τα ρεμπέτικα ο Νταλάρας τα 'χει στο αίμα του και στην καρδιά του, αφού τα γνωρίζει από γεννησιμιού του. Κι ως εκ τούτου, μπορεί κάθε φορά που επιλέγει να τα τραγουδήσει να τους δώσει μια καινούργια πνοή, χωρίς να τα προδώσει...

Έχει αποδείξει, εξάλλου, όλα αυτά τα χρόνια, που βρίσκεται σταθερά στην πρώτη γραμμή του ελληνικού τραγουδιού, τη βαθιά αγάπη και την ουσιαστική προσήλωσή του στο ρεμπέτικο, στους δημιουργούς του και στις φωνές του. Ας μη ξεχνάμε, άλλωστε, ότι ο Νταλάρας - από τα μέσα της δεκαετίας του εβδομήντα - συνέβαλε αποφασιστικά στο να ξαναφέρει το είδος στο προσκήνιο μέσα από σπουδαίες δισκογραφικές εκδόσεις, όπως τα "50 χρόνια ρεμπέτικο τραγούδι" ή τα "Ρεμπέτικα της κατοχής", που βρήκαν τεράστια απήχηση στο κοινό. Και συνεχίζει μέχρι σήμερα να υπερασπίζεται σθεναρά τους ρεμπέτες και τα ρεμπέτικα, μέσα από ξεχωριστές μουσικές παραστάσεις για τον Τσιτσάνη ("Αφιέρωμα στον Βασίλη Τσιτσάνη"), το Βαμβακάρη ("Αφιέρωμα στον Μάρκο Βαμβακάρη"), για τα "Τραγούδια με ουσίες"...

Στο συγκεκριμένο αφιέρωμα στο ρεμπέτικο, που πρωτοπαρουσιάστηκε στη σκηνή του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών και κυκλοφορεί τώρα σε ένα διπλό cd, δίπλα στο Γιώργο Νταλάρα στάθηκαν άξιοι ερμηνευτές της νεότερης γενιάς, όπως η Σοφία Παπάζογλου, η Ασπασία Στρατηγού και ο Ζαχαρίας Καρούνης. Εκεί και ο Μπάμπης Στόκας, ο οποίος δεν είμαι σίγουρος αν "αποδίδει τη ροκ πλευρά του ρεμπέτικου", όπως γράφεται παραπάνω στο δελτίο τύπου, ξέρω όμως ότι κάνει φιλότιμες προσπάθειες για την απόδοση του συγκεκριμένου υλικού...

HIGHLIGHTS:

... Ολόκληρη η παράσταση "Σαν τραγούδι μαγεμένο - Αναφορά στο ρεμπέτικο" είναι από μόνη της ένα σημαντικό δισκογραφικό γεγονός ...

ΕΝΘΕΤΟ CD:

Πληρέστατο! Περιλαμβάνει φωτογραφικό υλικό, καθώς και μια εκτενέστατη αναφορά του Παναγιώτη Κουνάδη στο ρεμπέτικο, που "αναδεικνύεται στο χώρο του λαϊκού πολιτισμού των πόλεων ως η σημαντικότερη προίκα που κληρονομήσαμε".

Θα βρείτε, επίσης, ένα κείμενο του Γιώργου Νταλάρα για τη βιωματική του σχέση με το ρεμπέτικο, σχέση αίματος, ως μουσικού και ερμηνευτή...

ΞΕΧΩΡΙΣΑΜΕ:

Τα τραγούδια, έτσι όπως παρουσιάζονται το ένα μετά το άλλο, δημιουργούν μια ενότητα χρονολογική και υφολογική, που δε σου ...επιτρέπεται να ξεχωρίσεις κάποιο ή κάποια. Όλα έχουν τη θέση τους και τη λειτουργία τους.

ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΟΙ ΣΤΙΧΟΙ:

"Συννεφιασμένη Κυριακή

μοιάζεις με την καρδιά μου

που έχει πάντα συννεφιά, συννεφιά

Χριστέ και Πα-, Χριστέ και Παναγιά μου.

Είσαι μια μέρα σαν κι αυτή

που 'χασα τη χαρά μου

Συννεφιασμένη Κυριακή, Κυριακή

ματώνεις την, ματώνεις την καρδιά μου.

Όταν σε βλέπω βροχερή

στιγμή δεν ησυχάζω

μαύρη μου κάνεις τη ζωή, τη ζωή

και βαριανα-, και βαριαναστενάζω".

(στίχοι: Βασίλης Τσιτσάνης - "Συννεφιασμένη Κυριακή")

http://www.musiccorner.gr/nees_kyklof/09/ntalaras.html

Η κριτική της Γεωργίας Λαιμού:

http://new.e-go.gr/music/article.asp?catid...2&pubid=2985535

Γιώργος Νταλάρας: Σαν τραγούδι μαγεμένο Αναφορά στο ρεμπέτικο (Legend)

18:30 13/6

Ένας δίσκος λίγες λέξεις

Ζωντανή ηχογράφηση από το Μέγαρο Μουσικής. 58 σημαντικά και αιώνια ρεμπέτικα τραγούδια: αυτά περιλαμβάνει το παρόν διπλό CD στο οποίο πρωταγωνιστεί ο Γιώργος Νταλάρας μαζί με μια εξαιρετικά καλοκουρδισμένη και εύηχη ορχήστρα.

To CD ανοίγει με ένα μεγαλειώδη τρόπο και εξαιρετικά εύστοχο, με το "Ζεϊμπέκικο" του Διονύση Σαββόπουλου, τη φωνή της Σωτηρίας Μπέλλου ηχογραφημένη και τους Γιώργο Νταλάρα και Μπάμπη Στόκα να 'ανατινάζουν' το Μέγαρο Μουσικής και να κάνουν την οροφή του να φεύγει πετώντας προς τα πάνω.

Εχει δίκιο ο Γιώργος Νταλάρας σ' αυτό που αναφέρει στο σημείωμά του στο εσώφυλλο αυτού του διπλού CD, ότι δηλαδή στα ρεμπέτικα τραγούδια, κάθε φορά που τα ακούς, ανακαλύπτεις καινούρια πράγματα στη μουσική και τις λέξεις τους. Πράγματα που θα συνεχίζουν να συγκινούν και να βγάζουν τις καρδιές, τα σώματα και τις ψυχές από τον άμουσο λήθαργο τους εις τους αιώνες των αιώνων.

Δυστυχώς δεν είχα δει την παράσταση στο Μέγαρο (στα καλύτερα δεν με καλούν) γιατί από το ηχογράφημα που ακούω είμαι σίγουρη ότι θα την είχα απολαύσει.

Εξαιρετικοί όλοι οι συντελεστές (ερμηνευτές και μουσική) που συμμετέχουν εδώ και το χειροκρότημα του ακροατηρίου πάντα ενθουσιώδες _δικαίως.

Να σημειώσω επίσης ότι το ρεμπέτικο ο Γιώργος Νταλάρας το έχει χαραγμένο εντός του με ανεξίτηλο μελάνι και αμετάκλητο τρόπο και άρα οι ερμηνείες του εδώ είναι από τα καλύτερα πράγματα που τον έχεις ακούσει να λέει.

Στιχάκια...

«Χτυπώ νεκροί κι ανοίχτε μου

Να μπω για να σκουπίσω

Τον τόπο τον παντοτινό Όπου θα κατοικήσω»

[Τέσσερα στιχάκια ένα πέλαγος γενναίας, αιώνιας θλίψης. "Σμυρναίικο μινόρε" Συγκλονιστικά ερμηνευμένο από τον Γιώργο Νταλάρα]

Δυο τρία πράγματα που ξέρω...

Η ηλεκτρονική διεύθυνση είναι: www.legend.gr

Τελικά να το αγοράσω;

Ναι, για να ξαναγαπήσεις το ρεμπέτικο από την αρχή και να κάνεις μια καλή επανάληψη σε όσα συγκινητικά και ανθρώπινα έχει να σου πει.

Γεωργία Λαιμού.

Έχεις κάτι στο μυαλό σου; Πες το μου μ' ένα e-mail...: gplemos@otenet.gr

ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ/tracks:

CD1

1. Ζεϊμπέκικο

2. Σμυρναίικο μινόρε

3. Δε σε θέλω πια

4. Τικ τακ

5. Ελληνική απόλαυσις

6. Το Γουέστ

7. Μπουρνοβαλιός μανές

8. Εχε γεια, πάντα γεια

9. Πασαλιμανιώτισσα

10. Γιατί φουμάρω κοκαΐνη

11. Νέοι χασικλήδες

12. Δημητρούλα

13. Τι σου λέει η μάνα σου για μένα

14. Κάθε βραδάκι με γελάς [Καημό μες στην καρδούλα μου]

15. Λαχανάδες

16. Στην υπόγα

17. Οφ αμάν [Πίνω και μεθώ]

18. Μπουκάραν μάγκες στον τεκέ

19. Παπατζής

20. Αντιλαλούν οι φυλακές

21. Πέντε μάγκες

22. Η φωνή του αργιλέ

23. Ολοι οι ρεμπέτες του ντουνιά

24. Φραγκοσυριανή

25. Η πεντάμορφη

26. Μέσα στης ζωής τα μονοπάτια [Νυχτερίδα]

27. Θα 'ρθω να σε ξυπνήσω

28. Το ξεκρέμασα κι επόψε [το παλιό μου μπουζουκάκι]

CD2

1. Μ' έχεις μαγεμένο

2. θα κλέψω μια μελαχρινή

3. Καρδιά παραπονιάρα

4. Μάγισσα της Αραπιάς

5. Αραπίνες [Νύχτες μαγικές] 6. Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι 7. Συννεφιασμένη Κυριακή

8. Ο σαλταδόρος

9. Στη σκλαβωμένη Ελλάδα μας

10. Φτωχέ διαβάτη

11. Χατζή μπαξές [Μπαξέ τσιφλίκι]

12. Αχάριστη

13. Σαν απόκληρος γυρίζω

14. Ηλιοβασίλεμα σωστό

15. Δε με στεφανώνεσαι

16. Καπηλειό

17. Ναύτης

18. Ο καϊξής

19. Το βουνό

20. Ηρθ' ο χειμώνας [Η παλτουδιά]

21. Ο πασατέμπος

22. Παίξε, Χρήστος, το μπουζούκι

23. Πριν το χάραμα μονάχος

24. Στο Τούνεζι, στη Μπαρμπαριά

25. Γεια σου καΐκι μου Αϊ Νικόλα

26. Για τα μάτια π' αγαπώ

27. Κυριακή σε γνώρισα

28. Τα ματόκλαδα σου λάμπουν

29. Μινόρε της αυγής

30. Μινόρε της αυγής [encore]

ΕΡΜΗΝΕΥΤΕΣ:

Γιώργος Νταλάρας, Σωτηρία Μπέλλου, Μπάμπης Στόκας, Ασπασία Στρατηγού, Ζαχαρίας Καρούνης, Σοφία Παπάζογλου

:razz::razz::razz:

Η Γ.Λαιμού υπογράφει,ε; :razz: Ενδιαφέρον, πολύ ενδιαφέρον!

Το dvd περιέχει extras με φωτογραφίες και κριτικές του τύπου.

Το ευχάριστο είναι πως πρόκειται για άλλες εκτελέσεις. Δεν έχω τσεκάρει όλα τα τραγούδια αλλά βλέποντας το "Σμυρνέικο μινόρε" και το "Μπουκάραν μάγκες στον τεκέ" αυτό διαπίστωσα. Στο "Μπουκάραν μάγκες" υπάρχει και η στροφή με τον Νταλάρα.

Στο "Μπουκάραν μάγκες" υπάρχει και η στροφή με τον Νταλάρα.

Και η "Βαρβάρα" επίσης! :)

Και απ' ότι βλέπω έχει και το "Μπουζουκάκι" και το "Θέλω να είναι Κυριακή"!!!!! :music::music::rolleyes:

απο τιμη;;

στα γνωστα επιπεδα;; (γύρο στο 20ευρω;:)

ή αλλαξε κάτι;;

Στην Καλαμαριά, σε μικρό δισκάδικο και το μόνο που έχει απομείνει στην περιοχή είχε 24.Λογικά στα μεγάλα καταστήματα θα είναι πιο φθηνά.

’κρως ενθαρρυντικά όσα αναφέρατε! :)

Στο ένθετο μήπως αναφέρει από ποιες παραστάσεις προέρχονται τα αποσπάσματα; Από τις περσινές ή από τις φετινές;

Σωστά! Δεν το πρόσεξα! :blush::)

Οι γενικές σας εντυπώσεις από το DVD ποιες είναι;;

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0