Sign in to follow this  
Followers 0
Theodore

Σαν τραγούδι μαγεμένο

143 posts in this topic

Θέλω να φύγω από την δουλειά και να πάω σπίτι να τον ακούσω........ :music::rolleyes::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θέλω να φύγω από την δουλειά και να πάω σπίτι να τον ακούσω........ B)  ;)  :pity:

Ρε συ μήπως ξαφνικά νιώθεις μια αδιαθεσία; Μήπως ζαλίζεσαι; Μήπως νιώθεις να πονάει όλο σου το σώμα; Μήπως πρέπει να πάρεις άδεια για να πας σπίτι να "γίνεις καλά"; :music::rolleyes:

Το είπα και στη Μάρω αυτό...δεν ξέρω που είναι τώρα... :razz: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I would like to congratulate Giorgos Ntalaras and his wonderful team on the release of this mile-stone album.

For the Greek people, these songs have historical value but for us the foreigners, it is not something that we take for granted.

This show has has taken us on a learning journey through sound and sight, through historical time-line in the Greek history

and we owe Ntalaras and his musicians a huge thanks!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δικαιούμαι να πω το... απαγορευμένο: ΤΑ ΣΠΑΕΙ, μιας και είμαι εγώ που το λανσάρισα... :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
I would like to congratulate Giorgos Ntalaras and his wonderful team on the release of this mile-stone album.

For the Greek people, these songs have historical value but for us the foreigners, it is not something that we take for granted.

This show has has taken us on a learning journey through sound and sight, through historical time-line in the Greek history

and we owe Ntalaras and his musicians a huge thanks!

Θα ήθελα να συγχαρώ τον Γιώργο Νταλάρα και την υπέροχη ομάδα του για την κυκλοφορία αυτού του άλμπουμ-σταθμό.

Για τους Έλληνες, αυτά τα τραγούδια έχουν ιστορική αξία, αλλά για εμάς τους αλλοδαπούς δεν είναι κάτι που θεωρούμε δεδομένο.

Αυτές οι παραστάσεις ήταν για εμάς ένα μορφωτικό ταξίδι σε ήχους και εικόνες, ένα ταξίδι στην ιστορία της Ελλάδας και χρωστούμε στον Γιώργο Νταλάρα και τους μουσικούς του ένα τεράστιο ευχαριστώ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

εισπνοή, εισπνοή, εισπνοή, εισπνοή, εισπνοή, εισπνοή, εισπνοή, εισπνοή, εισπνοή, εισπνοή, εισπνοή, εισπνοή....................

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ωραία. Και τώρα βάζω να το ακούσω!!!!!!!! :music::rolleyes::razz:B);):pity::music:

Φυλαχτείτε ηχεία, τζάμια, γονείς και γείτονες!!!! :naughty: :naughty: :naughty:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με το ζόρι κρατιέμαι!!!!!!!!!!! :music::rolleyes::razz: Ε! ρε γλέντια που έχουν να γίνουν στις καρδιές μας... B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα σπασε... τα σπασε γ@μ τον ........................................

(και ακόμα είμαι στο 1ο...)

;):music::rolleyes::razz:B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με ένα πρώτο άκουσμα το cd είναι super! Για πρώτη φορά μετά από καιρό σε live δεν έχουν κρυφτεί οι ατέλειες στο live. Για μένα αυτό είναι θετικό! Τα χειροκροτήματα είναι αρκετά δυνατά λες και είσαι μέσα! Το καρδιά παραπονιάρα εμένα μου θυμίζει ΟΡΦΕΑ και Αχ ο μπαγλαμάς! Λίγο στην εισαγωγή στο ζεϊμπέκικο μετά τη Σ.Μπέλλου το μπάσιμο του νταλάρα έχω την εντύπωση ότι χάνει λίγο. Ίσως αν είχαν λίγο χαμηλότερη τη φωνή της Μπέλλου. ... Αυτά σαν πρώτη γρήγορη εντύπωση. Υ.Γ. Το Σμυρναίϊκο Μινόρε το ακούτε...............με τέρμα τα γκάζια!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Still listening to the album, so many new songs, so many new renditions :music::rolleyes::razz:, and I am missing these ones B)

Σαν πεθάνω στο καράβι

’κου Ντούτσε μου τα νέα

Φραγκοσυριανή

Όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά

Πέντε χρόνια δικασμένος

Πέντε μάγκες

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά από 6 ώρες συνεχόμενη ακρόασης, μπορώ να πω με βεβαιότητα οτι πρόκειται για κορυφαίο δίσκο, από τον κορυφαίο καλλιτέχνη της χώρας μας!!

Αλήθεια Γιώργο... πρέπει να είναι πολύ μοναχικά εκεί στην κορυφή, ε;;;

ΔΙΣΚΑΡΑ!!!

Αν και είναι νωρίς, θα τολμήσω να σχολιάσω μερικά τραγούδια.

Ο ήχος του CD είναι ’ΡΙΣΤΟΣ!! Οι ενορχηστρώσεις είναι ’ΡΙΣΤΕΣ και όλα τα όργανα της ορχήστρας καταγράφηκαν στο CD πεντακάθαρα! Εξαιρετική δουλειά!!

Η ορχήστρα.... οι μουσικοί... οι σπουδαίοι αυτοί καλλιτέχνες και δεξιοτέχνες κέντησαν. Ο καθένας με τον δικό του τρόπο! Βγάλανε ψυχή!! Ένα μεγάλο μπράβο για την εξαιρετική δουλειά τους! Ωραία παιξίματα. Καθαρά και μελετημένα! Όπως πρέπει!!

Θεωρώ ως τις απόλυτες στιγμές του CD τα τραγούδια: "Σμυρναίικο μινόρε", "Θέλω να είναι Κυριακή", "Ηλιοβασίλεμα σωστό", "Καρδιά παραπονιάρα", "Το ξεκρέμασα κι απόψε" και το "Φτωχέ διαβάτη".

Φοβερή η εισαγωγή με το "Ζεϊμπέκικο". Η φωνή της Μπέλλου μας "ηλεκτρίζει" και μας βάζει στο κλίμα για το τι πρόκειται να ακολουθήσει. Η φωνή του θείου μπαίνει υπέροχα και δένει μοναδικά.

Το "Σμυρναίικο μινόρε" δεν θέλει συστάσεις. Μόνο ο θείος θα μπορούσε να ερμηνεύσει αυτό τον αμανέ. Γυρίσματα που κόβουν την ανάσα! Δεν νομίζω οτι υπάρχει άνθρωπος που να μην ξεσηκώνεται όταν ακούει αυτή την ερμηνεία! Είναι ένα τραγούδι που πρέπει να ακούγεται την διαπασών! Είναι ένα τραγούδι σχολείο για όλους τους τραγουδιστές. Είναι ένα τραγούδι που βάζει στον πάγκο όλους τους άλλους τραγουδιστές....

Μοναδική ερμηνεία και στο "Γουέστ"!! Στο τέλος κάνει και φοβερές δεύτερες!!! Τραγούδι θησαυρός!

Το τραγούδι "Νέοι χασικλήδες" επιτέλους απέκτησε την ερμηνεία που χρειαζόταν τόσα χρόνια!!!

Πολύ όμορφο και το "Τι σου λέει η μάνα σου για μένα". Έχουμε ακούσει όμως και πολύ καλύτερες εκτελέσεις από τον θείο!

Το ίδιο πιστεύω οτι ισχύει και για το "Καημό μες στην καρδούλα μου".

Για τον "Σαλταδόρο", πιστεύω οτι στην συναυλία το ευχαριστήθηκα περισσότερο. Ωραία ερμηνεία, αλλά στην συναυλία υπήρχε άλλη ατμόσφαιρα...

"Στη σκλαβωμένη Ελλάδα μας".... άλλο ένα τραγούδι θησαυρός!!! Επιτέλους βρήκε τον δρόμο του στην δισκογραφία!!

Όσον αφορά το "Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι"... Εξαιρετική ερμηνεία και εξαιρετικό ταξίμι!! Ο θείος παίζει ή ο Ματσικας;;

Εξαιρετική και η εκτέλεση στην "πεντάμορφη"!!

Στο "Βουνό" ακούμε ένα απίστευτο ταξίμι από τον Πάππο!! Καταπληκτική εισαγωγή για να δώσει την θέση του σε μία σπαραχτική ερμηνεία από τον Γιώργο Νταλάρα.

"Ήρθ' ο χειμώνας"!! Επιτέλους!! Η "παλτουδιά" από τον θείο σε μία εκπληκτική ζωντανή εκτέλεση!!

Υπέροχα γυρίσματα και στιβαρή ερμηνεία στο "Παίξε Χρήστο το μπουζούκι".

"Ηλιοβασίλεμα σωστό"!!! Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ!!!

Το "Φτωχέ διαβάτη η "Νυχτερίδα" και ο "Παπατζής" ήταν μεγάλες εκπλήξεις! Δεν περιμέναμε οτι θα προλάβαιναν να μπούνε στο CD! Μπήκανε! Kαι οι ερμηνείες του θείου είναι όπως πρέπει να είναι! ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΕΣ!!

"Το ξεκρέμασα κι απόψε"... Τι δύσκολο τραγούδι και πόσο όμορφα το λέει... Ο τρόπος που το ερμηνεύει μου θυμίζει αρκετά το πως το έλεγε και ο πατέρας του. Την γουστάρω πάρα πολύ αυτή την εκτέλεση!! Με χτυπάει μέσα μου...

Το "Καρδιά παραπονιάρα" είναι ερμηνεία-αποκάλυψη!! Σπουδαία στιγμή του δίσκου!!

"Θέλω να είναι Κυριακή",..... Μεγάλε Δάσκαλε αν άκουγες τον Γ.Νταλάρα, ακόμα και εσύ θα δάκρυζες!! Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο!!!

Γενικά πιστεύω οτι ο δίσκος αυτός επιβεβαιώνει για μία ακόμη φορά, το ήδη επιβεβαιωμένο... οτι ο Γιώργος Νταλάρας είναι ο σπουδαιότερος ερμηνευτής ρεμπέτικων τραγουδιών. Μία κατηγορία τραγουδιών που θέλουν καρδιά και ψυχή για να ερμηνευτούν. Και ο Γιώργος Νταλάρας έχει καρδιά, ψυχή, φωνή, γνώση, τεχνική ακόμα και κυτταρική συγγένεια. Δεν είναι απλά τραγουδιστής... είναι Δάσκαλος!

....Και αν κάποιος/κάποιοι έχουν αντίθετη γνώμη... αυτά που λεν εγώ τ'ακούω βερεσέ!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
εισπνοή, εισπνοή, εισπνοή, εισπνοή, εισπνοή, εισπνοή, εισπνοή, εισπνοή, εισπνοή, εισπνοή, εισπνοή, εισπνοή....................

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ωραία. Και τώρα βάζω να το ακούσω!!!!!!!!  :music:  :naughty:  :naughty:  :naughty:  :music:  :music:  :music:

αέρα,αέρα,αέρα,αέρα,αέρα,αέρα,αέρα,αέρα!!!

ρε τι είναι αυτο; :music::rolleyes::razz:B);):music: :blink: :pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο τις πιο αρτιες και καλα στημένες δουλειες του καλλιτέχνη!

Μειονέκτημα στην τυπικότητα που ακολουθηθηκε στο εικαστικό

-οπως ορθως επισημανθηκε -αλλα στην παρουσα περιπωση όντως κατι

τετοιο δεν πειραζει και τοσο πολύ..

Εν αναμονή και της πιο πλουσιας εκδοσης(dvd)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταρχήν, αυτό δεν είναι δίσκος... Είναι ενα ρεσιτάλ ερμηνείας απο αρχής μέχρι τέλους, μια επίδειξη ικανοτήτων, μια - λες και χρειαζόταν! - πιστοποίηση της ανωτερότητας ενός τραγουδιστή, που ανήκει σε εντελώς δική του κλάση...

Απο σήμερα (χτες ή προχτες, δεν με ενδιαφέρει), πρέπει να διδάσκονται σε όλες τις σχολές φωνητικής αυτές οι ερμηνείες του Νταλάρα...

Ίσως να μην αρέσουν αυτά τα λόγια στον ίδιο τον Γ. Νταλάρα, αλλά η αλήθεια είναι αυτή. Και πρέπει να λέγεται.

Φιλάκια στους... "τραγουδιστές" που κοσμούν πίστες και πίστες.

Υ.γ. :και μια πρόταση: όσοι "σας την λένε" περι Νταλάρα (όπως έγινε πρόσφατα με την Νταλαρόφιλη), μην τους ακούτε. Γράψτε τους. Κρατήστε τους θησαυρούς αυτούς για εσάς και τους δικούς σας. Μην τους ξοδεύετε εκεί που δεν πρέπει. Χαμένος κόπος. Δεν θα πάρουν χαμπάρι. Γουστάρετε τα μόνοι σας.

B)

Πάω τώρα να ακούσω στη διαπασών...

:music::music::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχω λόγια πραγματικά. Αυτός ο δίσκος είναι ό,τι καλύτερο από άποψη ερμηνειών και ενορχηστρώσεων και τραγουδιών και ό,τι άλλο μπορώ να σκεφτώ, εδώ και πολλά πολλά χρόνια. Ο Νταλάρας είναι απίστευτος, χωρίς υπερβολή, σε όλα τα κομμάτια. Φοβερό πάθος, φοβερό μεράκι και απίστευτη τεχνική στις ερμηνείες του. Ανυπομονώ να βγει και το dvd για να με αποτελειώσει. Πραγματικά, δεν έχω λόγια για αυτά που ακούω από χθες. Ήταν ακριβώς όπως ήθελα να είναι αυτή η δουλειά. Ταξίμια φοβερά σε κάθε κομμάτι, όλα τα κομμάτια μέσα, όλες οι ερμηνείες υποδειγματικές. Ο ήχος ζωντανός, καθόλου μουντός, νιώθεις ότι είσαι στην συναυλία. Μικρές στιγμές φοβερές, όπως πχ το αλα ''Ορφέα'' πέρασμα του Νταλάρα στην κιθάρα, στο ταξίμι του ''Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι''. ''Φτωχέ διαβάτη'', ''Ηλιοβασίλεμα σωστό'', ''Σμυρναίικο μινόρε'', ''Καρδιά παραπονιάρα'', '' Το ξεκρέμασα κι απόψε'', ''Νυχτερίδα'', και τόσα άλλα. Αλλά και οι υπόλοιποι τραγουδιστές, όλοι τους πραγματικά καταπληκτικοί, αν εξαιρέσει κανείς, τουλάχιστον κατά τη δική μου άποψη, τον Στόκα, ο οποίος είναι έξω απ' τα νερά του. Η Ασπασία καταπληκτική όπως πάντα, κάθε φορά που την ακούω παθαίνω την πλάκα μου. Ο Ζαχαρίας, με το θεατρικό του και μερακλίδικο ύφος, λέει όλα τα κομμάτια που έχει πάρα πολύ καλά, και η Παπάζογλου πολύ καλή επίσης.

Όλα τέλεια. Πολύ χάρηκα που μπήκανε συγκεκριμένα τα ''Φτωχέ διαβάτη'', το ''Καπηλειό'', γιατί ειδικά το πρώτο, σώθηκε από τις στάχτες που θα το πλάκωναν, αν κάποιος δεν το έβγαζε στην επιφάνεια. Και ο Γιώργος Νταλάρας είναι ο μόνος που το έκανε και συνεχίζει να το κάνει αυτό. Να σέβεται δηλαδή τα μεγάλα κομμάτια του παρελθόντος. Δεν έχω κάτι άλλο να πω. Καλή ακρόαση σε όλους, καλό κάψιμο κάρβουνων σε όλους. Και μακάρι αυτό το cd να πάρει το credit και την αναγνώριση που του αρμόζει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πήγα και αγόρασα το CD σήμερα,ομολογώ με αγωνία πολλή-χωρίς όμως να ξέρω αυτό που θα ακολουθούσε...

"Χτυπώ νεκροί και ανοίχτε μου..."ακόμα ηχεί μέσα στα αυτιά μου το πρώτο τραγούδι που άκουσα.Ο Γιώργος Νταλάρας αυτός ο αβάσταχτος μάγκας με αυτήν την δωρική και άπλετη καθαρή φωνή την καλύτερη των τελευταίων πενήντα χρόνων πρώτη φορά ομολογώ όσα χρόνια τον ακούω,τον ακολουθώ,τον καταλαβαίνω-με ταρακούνησε.Ύστερα περπατώντας μέσα στα τραγούδια μου βγήκαν ένα,ένα τα συναισθήματα.Όσα βέβαια διαθέτει ένας άνθρωπος ακροατής που αγαπάει όπως εγώ με πάθος το Ρεμπέτικο τραγούδι.Συγκλονίστηκα,έκλαψα,ράγισα,τραγούδησα,βρέθηκα σε μιάν άλλη διάσταση εκείνη των μαγεμένων τραγουδιών και των μεθυστικών ήχων.Είχα την τιμή να παρακολουθήσω τις παραστάσεις και τις δύο χρονιές απο μία φορά.Είχα στο μυαλό μου τα τραγούδια με τις μουσικές τους,τα λόγια τους,το άρωμα τους και τις πολλές εικόνες τους.Εδώ ακούγοντας τα τώρα λες και βρέθηκα μέσα στις εποχές και τους δρόμους που αναβίωσαν και γεννήθηκαν τα τραγούδια έχοντας τα όλα μαζί δικά μου πιά-κατά δικά μου σε αυτό το αριστούργημα.Σε αυτά τα τραγούδια όλα,λειτούργησε όπως έπρεπε ο χρόνος γιατι τα τραγούδια αυτά κέρδισαν τον χρόνο με την διάρκεια και την ουσία τους.

Όλοι οι τραγουδιστές και οι μουσικοί ήταν υπέροχοι και ξεπέρασαν τον εαυτό τους αυτό είναι το ένα σίγουρο.Το άλλο είναι πως το "κρυφό σχολειό του ρεμπέτικου ξανανοίγει" με αυτά τα δύο δισκάκια που για την Ελληνική δισκογραφία κατατάσσονται στα πολύτιμα και απαραίτητα.

Ο Γιώργος Νταλάρας...

Ένα ευχαριστώ θα ήταν λίγο,γιατι δίνοντας μονάχα την ψυχή του μαζί με την μουσική του και την αγάπη του θεωρώ προσωπικά πως δεν υπάρχει τρόπος να το ξεπληρώσω παρα μόνον να υποκλιθώ ταπεινά σε αυτά τα μεγάλα πραγματικά αποθέματα της καρδιάς του που μου δώρισε.Θα υποστηρίξω πάλι την δική μου λογική όπως και εκείνη των φετινών ιδιαίτερα παραστάσεων που ακούγοντας τον πιάνοντας πολλές φορές τον εαυτό μου με το στόμα ανοιχτό πως αν μπορούσε να τον ακούσει ο Στράτος Παγιουμτζής θα ήταν πραγματικά ευτυχισμένος.

Και είμαι απόλυτα σίγουρος πως είμαστε και εμείς ευτυχισμένοι ακούγοντας αυτά τα μεγάλα τραγούδια.

Γιώργο Νταλάρα προσωπικά και ταπεινά σε ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν θα έπρεπε με λίγα λόγια να γράψω τις εντυπώσεις μου για το δίσκο, θα έγραφα πως ο τίτλος του δεν θα έπρεπε να είναι:

"Σαν τραγούδι μαγεμένο - Αναφορά στο ρεμπέτικο"

αλλά

"Σαν τραγούδι μαγεμένο - Δίσκος αναφοράς για το ρεμπέτικο"

:music::music::DB):music:

Σύντομα θα εκθέσω αναλυτικότερα τις απόψεις μου...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εγώ παιδιά, δεν έχω λόγια...! Τόσες μέρες ακούω, ξανακούω, έχω πάθει... :wow: Ο δίσκος είναι διαμάντι ανεκτίμητο! Η ορχήστρα τα σπάει, και ο Νταλάρας κάνει ερμηνείες ανυπέρβλητες!:wow: Απίστευτός δίσκος! Τι να ξεχωρίσεις πρώτα! Τον απίστευτο αμανέ, το "γουέστ", την "πεντάμορφη", τη "νυχτερίδα", ή το "καρδιά παραπονιάρα" που το ξεσκίζει;; Τι να πεις γι αυτό τον άνθρωπο; Ακούς το "Ηλιοβασίλεμα σωστό" και το "Παίξε Χρήστο το μπουζούκι" και σε στέλνει τελείως!

Εξαιρετικοί οι μουσικοί, καθώς και οι τραγουδιστές, ο Ζαχαρίας, η Σοφία Παπάζογλου, και η φανταστική Ασπασία! Όλα τα λεφτά λέμε! Και "το ξεκρέμασα κι απόψε" μέσα, και το "Θέλω να είναι Κυριακή" στην "τιμητηκή" θέση, όπως αρμόζει! Πραγματικά δεν παίζεται ο δίσκος... :wow::wow:B)B):razz: Πάντα τέτοια!...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0