Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

O Γιώργος Νταλάρας στο νέο "Όασις"

106 posts in this topic

Το "Πενηνταράκι" (Νύχτα-μέρα) του Στ.Βαμβακάρη και του Λ.Παπαδόπουλου, είναι το τραγούδι που μεταδόθηκε μισό στις εκπομπές "Πρόβες και ηχογραφήσεις που δεν έγιναν δίσκοι" και ξεκινάει με το στίχο "’ιντε και τούτο τ'ανηφόρι".

Ωραία... ευχαριστώ Θάνο!

:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wonderful news! I read the above comments with singing in my heart looking forward to reading all the contributions soon.

Deep felt thanks and congratulations are due to all the authors who have been inspired and have worked so hard to put together such a fitting tribute to an exceptional artist and a no less exceptional man who has become like a friend to us.

We are grateful to G. Dalaras for sharing his archives with the readers of the magazine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ελάχιστες μέρες να λείπεις, κι να τι σε περιμένει όταν γυρίσεις...................

Τόσο απίθανο που πρέπει να το πιστεύω..........

ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο δελτίο ειδήσεων του Alter,εχτές, έδειξε ρεπορτάζ από την διαδικασία φωτογράφησης για το περιοδικό ''Όασις'', καθώς και μικρές συνεντεύξεις των Γ.Νταλάρα και Π.Γιαννάκη.

Τίτλος του ρεπορτάζ: ''Συνάντηση γιγάντων''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

’κουγα το "Πάρε τα χνάρια μου" με τον Νταλάρα....

Το ακούει ο αδερφός μου και με ρωτάει: "καινούργιο τραγούδι από τον Νταλάρα;;"

Απάντηση: "Είναι εκτέλεση του 1972. Σήμερα κυκλοφόρησε! ’κου άκου!! Ο Νταλάρας παίζει όλα τα όργανα μόνος του!!!"

.........και γεμάτος αμφιβολίες μου λέει: "....Αποκλείεται!!!!! Πόσα χέρια έχει;;;;;"

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξέρω και τη συνέχεια...

Μετά του έβαλες και το "Είναι αργά" , άρχισες να του εξηγείς με κάθε λεπτομέρεια πώς γίνεται να παίζει όλα τα όργανα και σε βαρέθηκε κι έφυγε...

:rolleyes::D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απίστευτο........!!!!!!!!! Έτσι ακριβώς έγινε!!!! Χαχαχαχα!!! Κορυφαίο!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μετά του έβαλες και το "Είναι αργά" , άρχισες να του εξηγείς με κάθε λεπτομέρεια πώς γίνεται να παίζει όλα τα όργανα και σε βαρέθηκε κι έφυγε...

Και στο είναι είναι αργά όλα αυτός τα παίζει;; :rolleyes::D

Δεν το ήξερα....Όσο ζεις μαθαίνεις!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eιναι σιγουρα εκτελεση του 1972?Η φωνη του μου δειχνει πολυ ωριμη.Αν δεν το διαβαζα ,θα λεγα οτι ειναι μια ηχογραφηση 8-10 χρονια μετα.Το λεει καταπληκτικα ωριμα και μεστα,για 22 χρονων παιδι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μετά του έβαλες και το "Είναι αργά" , άρχισες να του εξηγείς με κάθε λεπτομέρεια πώς γίνεται να παίζει όλα τα όργανα και σε βαρέθηκε κι έφυγε...

Και στο είναι είναι αργά όλα αυτός τα παίζει;; :music::music:

Δεν το ήξερα....Όσο ζεις μαθαίνεις!!!

Έχεις και την πρώτη έκδοση του βινυλίου απαράδεκτε... :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην Καλαμαριά το τεύχος έχει, σχεδόν, εξαντληθεί. :music:

Αυτό το τεύχος θα γίνει "χρυσό" τελικά...Για να μην πω "πλατινένιο"... :music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μετά του έβαλες και το "Είναι αργά" , άρχισες να του εξηγείς με κάθε λεπτομέρεια πώς γίνεται να παίζει όλα τα όργανα και σε βαρέθηκε κι έφυγε...

Και στο είναι είναι αργά όλα αυτός τα παίζει;; :music::music:

Δεν το ήξερα....Όσο ζεις μαθαίνεις!!!

Έχεις και την πρώτη έκδοση του βινυλίου απαράδεκτε... :music:

Κατσε ρε! Δεν ήξερα οτι κάθε μέρα δίνω και εξετάσεις για τις Νταλαρο-γνώσεις μου!

Κι εσύ έχεις το βιβλιαράκι απο το DVD Recorder αλλά πάω στοίχημα οτι δεν το έχεις μάθει απέξω! :music:B):music: Εγώ γιατί να έχω μάθει απέξω τους δίσκους;;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εγώ γιατί να έχω μάθει απέξω τους δίσκους;;

Γιατί πολύ απλά είσαι μουσικός...

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εγώ γιατί να έχω μάθει απέξω τους δίσκους;;

Γιατί πολύ απλά είσαι μουσικός...

:D

Τρίποντο! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Can I add my thanks also to Thanasis for his hard work in organising the magazine articles. I have not seen this magazine yet :wow: but I am looking forward to it very much indeed :D

I can only imagine the amount of work involved in putting this together, and Thanasis deserves the many messages of congratulations that have been sent to him. And Vivi - you have done a magnificent job translating everything! :D:D

Well done both of you - this is a very fitting tribute to "our" Dalaras on his 40th anniversary :razz::wow::wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Thanks Hristaki, now the inner pages  :razz:

Alona, that's all I could get for now... from a eBay contact!! :pity::pity:

I guess there's a NO scan order in place, for the 'inner pages'!!! :razz: :lol: :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω προλάβει καθόλου να καταγράψω τις εντυπωσεις μου έτσι όπως θα ήθελα... Ανήκω κι εγώ σε όσους ενθουσιάστηκαν από το περιοδικο!!!! Με εξέφρασαν όλα τα παιδιά και όσα έγραψαν! Πολλά μπράβο και πολλά ευχαριστω στον Θάνο και στα παιδιά που εκφράστηκαν τόσο όμορφα! Ήταν ένα υπέροχο ταξίδι σε όλη την Ευρώπη.... :music::music:

Και μακάρι να βλέπουμε -και να ακούμε- πάντα τέτοια όμορφα πράγματα! :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να πω και εγώ ένα μεγάλο Μπράβο! στον Θάνο και στα παιδιά που τίμησαν το δικό μας μετερίζι εδώ,μιλώντας απο ψυχής για τον αγαπημένο μας Γιώργο Νταλάρα.

Αλλά και στον Κώστα Μπαλαχούτη,που έγραψε στο οπισθόφυλλο του cd.

Τέτοια δώρα ψυχής ανθρώπων που αναγνωρίζουν την αξία μου δίνουν πραγματική χαρά.Να είστε καλά όλοι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unfortunately, I haven't seen the magazine so far (except the cover- Thank you Hristaki :razz: ), but the idea was so lovely that I'd like to thank dear Thanasis and certainly Vivian for their eforts to make this come true.

I'm desperately looking forward to see the issue.

S Gursu :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0