19671975

Σπανια κινηματογρφικα τραγουδια

17 posts in this topic

Πολυ σπανια παιζεται μια ελληνικη ταινια στην τηλεοραση οπου εμφανιζεται η Χαρουλα Αλεξιου και τραγουδα ενα απο τα πρωτα πρωτα τραγουδια της. Ειναι απο την ταινια του 1972 " Ο αγνωστος εκεινης της νυχτας" που επαιζε ο Βοσκοπουλος.

Σε αυτην την ταινια μπορει να δει κανεις την ΑΛΕΞΙΟΥ οπως δεν την εχει δει ποτε πολυ νεα με την εμφανιση εκεινης της εποχης.Θεωρω οτι ειναι ντοκουμεντο η εμφανιση της Αλεξιου σε αυτην την ταινια. Ειναι το μοναδικο κινηματογραφικο τραγουδι τηςΑλεξιου. Ερμηνευει ενα εξαιρετικο τραγουδι του ΜΙμη Πλεσσα. Ισως ειναι η μοναδικη της συνεργασια με τον ΠΛΕΣΣΑ σε μια εποχη που η Αλεξιου ηταν εντελως αγνωστη και στο ξεκινημα.

κυκλοφορησε ποτε αυτο το τραγουδι σε καποιο δισκο και σε ποιο; To ψαχνω χρονια αλλα δεν το εχω βρει.Ειναι απο τα αγαπηυμενα μου της Αλεξιου.Ακομα το οτι ειναι απο τα πρωτα της τραγουδια του δινει μια ιδιαιτερη αξια.Εαν ξερει κανεις εαν ποτε κυκλοφορησε ας απαντησει

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε 19671975 το εξαιρετικό αυτό τραγούδι σε στίχους του Λευτέρη Παπαδόπουλου δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα πουθενά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ευχαριστω. Μακαρι να υπηρχε καπου.Ακομα αυτη ειναι η μοναδικη συνεργασια της Αλεξιου με τον πλεσσα;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aκομα σπανια τραγουδια κινηματογραφικα ειναι τραγουδια του Γιαννη Παριου.

Οπως στην ταινια "προκληση " αρχες δεκαετιας 70 οπου τραγουδα ενα τραγουδι που ολοι ξερουμε με την φωνη του γιωργου νταλαρα, το μανα δε φυτεψαμε και νομιζω και το εχω ενα καφενε.

Τελος στην ταινια "ζητειται επειγωντος γαμπρος|" του 1971 με την βλαχοπουλου ακουγεται ο παριος στο τραγουδι ανθρωπε φιλοσοφησε , ο παριος απλως ακουγονταν και τον τραγουδιστη τον κανει ο τσιβιλικας

Ξερεται εαν υπαρχουν αυτα σε καποιο δισκο η καποια συλλογη;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο "Καφενές" δεν ακούγεται στην ταινία, μόνο το "Μάνα δεν φυτέψαμε" το οποίο έχει βγει σε 3-4 συλλογές με κινηματογραφικά τραγούδια. Μία είναι η κασετίνα 8 lp's και 4 cd's "60 χρόνια ελληνικός κινηματογράφος" του 1993, άλλη μια κασετίνα με 4 cd's κυκλοφόρησε πρόσφατα με τίτλο "Το πανόραμα του ελληνικού κινηματογράφου-εποχή δεύτερη" κι επίσης υπάρχει στη συλλογή "Γιάννης Πάριος-Οδοιπόρος συναισθημάτων" που βγήκε με το "Δίφωνο" πριν μερικά χρόνια και στο cd "Ο Μάνος Λοίζος στον ελληνικό κινηματογράφο" που βγήκε πρόπερσι.

Όσο για το "’νθρωπε φιλοσόφησε" βγήκε σε μια συλλογή "Γιώργος Κατσαρός-Τα κινηματογραφικά" το 1995.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και παλι ευχαριστω παρα πολυ, οπως παντα εισαι αρτια πληροφορημενος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακομα ειχα δια βασει σε μια παλαιοτερη συζητηση για τραγουδια του νταλαρα που εχουν ακουστει στον ελληνικο κηνηματογραφο.Τραγουδια απο το δισκο "οταν ανθιζουν πασχαλιες ".Μαλιστα σε αυτην την σπανια ταινια ειχε τυχει να την δω καποτε στηντηλεοραση καπου την δεκαετια του 90 και απο τοτε εχω να την δω.Μια ταινια οπου επαιζε η Δωρα Σιτζανη και ο Φαιδων Γεωργιτσης μαλιστα εαν θυμαμαι καλα τα τραγουδια με τον νταλαρα απλα ακουγεται στο τελος του εργου οπου δυο πρωταγωνιστες τρεχουν κυνηγημενοι καπου κοντα στα Ισθμια οπου γυριζοταν η ταινια. Υπαρχει καποιο αλλο τραγουδι του νταλαρα που ακουγεται σε καποια Ελληνικη ταινια;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ακομα ειχα δια βασει σε μια παλαιοτερη συζητηση για τραγουδια του νταλαρα που εχουν ακουστει στον ελληνικο κηνηματογραφο.Τραγουδια απο το δισκο "οταν ανθιζουν πασχαλιες ".Μαλιστα σε αυτην την σπανια ταινια ειχε τυχει να την δω καποτε στηντηλεοραση καπου την δεκαετια του 90 και απο τοτε εχω να την δω.Μια ταινια οπου επαιζε η Δωρα Σιτζανη και ο Φαιδων Γεωργιτσης μαλιστα εαν θυμαμαι καλα τα τραγουδια με τον νταλαρα απλα ακουγεται στο τελος του εργου οπου δυο πρωταγωνιστες τρεχουν κυνηγημενοι καπου κοντα στα Ισθμια οπου γυριζοταν η ταινια. Υπαρχει καποιο αλλο τραγουδι του νταλαρα που ακουγεται σε καποια Ελληνικη ταινια;

"Κυνηγημενοι εραστες" λεγετε η ταινία.. (1971 νομιζω..)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To δε βαριεσε δεν το δεχομαι ΘΑΝΑΣΗ και εγω ειμαι καπως ψαγμενος κυριως μετην χρυση εποχη του εντεχνου ελληνικου τραγουδιου 1965- 1975 αλλα εσυ παιδι μου εισαι το κατι αλλο.Μπροστα σου ειμαι ενατιποτα

Share this post


Link to post
Share on other sites

A, έτσι εξηγείται και το ψευδώνυμο σου... :confused: Γιατί δεν σου κρύβω πως αναρωτιόμασταν κάποιοι φίλοι από το forum τι να σημαίνει....

Εν πάσει περιπτώσει αυτό που έχω ξαναπεί είναι πως δεν ξέρω πόσα πράγματα ξέρω, ξέρω πόσα δεν ξέρω...Κι αυτό γιατί κάθε μέρα βγαίνουν στην επιφάνεια νέα άγνωστα στοιχεία για το ελληνικό τραγούδι...

Κι αυτό τελικά είναι και το "αλάτι" που νοστιμίζει το φαγητό... :(;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και μιας και αναφερθηκαμε σε Δωρα Σιτζανη συζ του Λοιζου και τραγουδια του νταλαρα αλλο ενα τραγουδι που το ξερουμε με την φωνη του Νταλαρα αλλα στον κινηματογραφο το εχουμε ακουσει σε δευτερη εκτελεση απο τον μιχαλη βιολαρη ειναι το δεκα παλληκαρια του λοιζου στην ταινια " ο κυρ γιωργης και οι τρελλες του " με τους Δωρα Σιτζανη Διονυση Παπαγιανοπουλο ταινια του 1970 ακουγεται και μουσικη του μανου λοιζου και γυριστηκε στην κυπρο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

για το ψευδωνυμο αυτο ειναι που ειπες ΘΑΝΑΣΗ μιας και βρισκομαι σε μουσικο φορουμ και μιας και αυτη ειναι η εποχη του τραγουδιου οπου βγηκαν δισκοι τραγουδιστες στιχουργοι και τραγουδια που εγραψαν ιστορια και ειναι με χρυσα γραμματα.Εαν προσεξει κανεις χωρις βεβαια να ειμαι απολυτος αυτη ειναι η εποχη οπου γραφτηκαν τα μεγαλα και αθανατα τραγουδια του λοιζου του κουγιουμτζη του σπανου του μουτση του πλεσσα του κατσαρου του κηλαηδονη του κοκοτου του γλεζου του μαμαγκακη του μαρκοπουλου . Τοτε εμφανηστηκανκαι εγραψαν τα θρυλικα τουσ τραγουδια ο παπαδοπουλος ο χριστοδουλου ο δακσαλοπουλος ο ελευθεριου ο πυθαγορας ο κινδυνης ο γκατσος .Τοτε εμφανηστηκαν ή καθιερωθηκαν τραγουδιστες οπως ο νταλαρας ο καλατζης ο μητροπανος ο πουλοπουλος η αλεξιου ο ξυλουρης η μοσχολιου η αλεξιου ο παριος ο μητσιας η γαλανη τοτε ειπαν τα αθανατα τραγουδια τους, τοτε πηγαινες σε νυχτερινο κεντρα και ακουγες λοιζο ακουγες πλεσσα ακουγες μουτση σπανο κατι το φοβερο για τα σημερινα δεδομενα, γι αυτο αγαπαω αυτην την εποχη του τραγουδιου

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...