Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Aφιέρωμα στο Στέλιο Καζαντζίδη σε Αθήνα & Θεσ/νίκη

149 posts in this topic

Μπορώ να πω ότι τώρα με αυτά τα νέα είμαι διπλά χαρούμενος.Πρώτα γιατι θα τιμηθεί ο Στέλιος που με τα τραγούδια του μιά ολόκληρη Ελλάδα μεγάλωσε και βίωσε.Και δεύτερον που όλοι αυτοί που τον αγάπησαν θα τον τραγουδήσουν.

Είμαι ευτυχής που θα συμπράξουν μαζί όλοι αυτοί οι τραγουδιστές που ξέρουν να αγαπούν και να τιμούν.

Είμαι ευτυχής και πολύ περισσότερο που θα είναι εκεί ο Γιώργος Νταλάρας.

Υ.Γ.

Ελπίζω να τραγουδήσει το αγαπημένο μου "Σαββατόβραδο"!

Αυτή η συναυλία αξίζει για ένα ταξίδι μέχρι τα βόρεια!! Δύο στα δύο. ΥΠΕΡΟΧΟ ΝΕΟ!!! :D

Και ευχαριστούμε για την ΕΓΚΑΙΡΗ και 1η ενημέρωση, πριν απ' όλους, για όλους. :music::D

Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα αναμένεται η σημερινή νέα εκπομπή του Γιώργου Τσάμπρα με τίτλο "Επι διαταράξει" στις 6-8μμ στο Β'πρόγραμμα.

Με αφορμή τις συγκεκριμένες συναυλίες η εκπομπή θα είναι αφιερωμένη στις επανεκτελέσεις τραγουδιών του Στέλιου Καζαντζίδη, από τους τραγουδιστές που θα συμμετέχουν στη συναυλία.

Μεγάλη η χαρά της ανακοίνωσης για τις συναυλίες αφιέρωμα στον Στέλιο Καζαντζίδη.Όμως το βάρος των τραγουδιών του είναι ασήκωτο,και πιστεύω πως οι τραγουδιστές που θα συμμετέχουν είναι αυτοί ακριβώς που θέλουμε για να ερμηνεύσουν τα τραγούδια του.Θα ήθελα να είναι και ο καπετάν Γιάννης Πάριος,σε αυτήν την συναυλία.Τα τραγούδια είναι πολλά,όπως και....τα καράβια είναι πολλά που φεύγουνε.Γιαυτό κάποια σίγουρα θα μείνουν εκτός,γιατί μεγάλα τραγούδια του Στέλιου δεν είναι μόνο τα γνωστά,αλλά και τα "δεύτερα" που,δεν έχουν ακουστεί πολύ.

Απο τον Γιώργο Νταλάρα περιμένω δυό,τρείς μεγάλες εκπλήξεις.Θα ήθελα να τον άκουγα στο "Ένα πιάτο άδειο στο τραπέζι",ή "Στο τραπέζι που τα πίνω".Ακόμα και σε αυτά τα πολύ βαριά τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη,"Καράβι ποιός σε κέντησε και σου'βαψε τα ξάρτια"(Μετανάστης),ή το "Βουνά σας χαιρετώ" απο την Ανατολή.

Να γίνουν με το καλό οι συναυλίες και να τις ηχογραφήσουν,γιατί αν ακούσουν τα νέα παιδιά περισσότερο,αυτά τα τραγούδια θα υπερασπιστούν πιστεύω τον πόνο,την αλήθεια,και την αγωνία της ξενητιάς που είχε η φωνή του Στέλιου Καζαντζίδη αλλά και την διατήρηση του μύθου του.Κάποιος μου είπε πρόσφατα,"Σε πενήντα χρόνια ο Καζαντζίδης όσο μεγάλος κι αν ήταν θα έχει ξεχαστεί."

"Όχι φίλε,ήταν μεγάλος-είναι μεγάλος-και θα είναι μεγάλος.Δεν θα ξεχαστεί."Γιατί τα τραγούδια του είναι καθαρό νερό και νερό που τρέχει δεν σκουριάζει.

Τι να κάνουμε,Θοδωρή! ’λλες προτιμήσεις έχουν κάποιοι. B) Εμένα δεν με πειράζει να πει κάποιος ''δεν με αγγίζει η φωνή του τάδε''. Δικαίωμά του είναι! Θεμιτό και φυσιολογικότατο! Με ενοχλεί όταν του αφαιρούν το συναίσθημα και την ψυχή. ''Τα λέει τέλεια, αλλά δεν έχει ψυχή''. Δεν υπάρχει μεγαλύτερο ατόπημα, κατά την γνώμη μου. Γιατί ποιος είμαι εγώ ή εσύ να αφαιρώ από τον άλλο την ψυχή.

Ένας τραγουδιστής όλα τα χρειάζεται. Και φωνή και συναίσθημα και τεχνική για να διαχειρίζεται τα δύο πρώτα. Τι να το κάνω το συναίσθημα εάν υστερεί σε δύναμη κι αρτιότητα φωνής;!

Εγώ γουστάρω πάρα πολύ που αυτοί οι καλλιτέχνες -και ειδικά ο Γιώργος και η Χαρούλα- επιλέχθηκαν για την συναυλία τιμής στον Καζαντζίδη. Την Χαρούλα κάποτε ο Λ.Παπαδόπουλος την αποκάλεσε ''θηλυκό Νταλάρα'' και μπορεί να είχε δίκιο όταν την αποκάλεσε έτσι πριν λίγα χρόνια. Θεωρώ πως είναι τίτλος τιμής.

Και κάτι ακόμα:ο Μητροπάνος που δεν αρέσει σε μένα, θεωρώ πως πολύ σωστά επιλέχθηκε γι αυτή τη συναυλία. B)

Πιστεύω πως θα είναι μια μεγαλειώδης συναυλία για έναν άνθρωπο που μεγάλωσε με τα τραγούδια του γενιές και γενιές.

Και κάτι ακόμα:ο Μητροπάνος που δεν αρέσει σε μένα, θεωρώ πως πολύ σωστά επιλέχθηκε γι αυτή τη συναυλία. B)

ΈΕΕΕΕτσι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

B)B)B)

Σύμφωνα με τελευταίες πληροφορίες, η συναυλία στο Καυταντζόγλειο στη Θεσσαλονίκη προγραμματίστηκε για τις 23 Σεπτέμβρη.

Απο ότι φαίνεται δεν έχουν όλοι την ίδια χαρά γι αυτή τη συναυλία:

http://alexiou-forum.gr/html/index.php?topic=1738.0

:blush:  :blush:  :pity:

Εγώ όταν διαβάζω τέτοια πράγματα σε διάφορα φόρουμ κατά καιρούς έχω την εξής απλή απορία:

Όλοι αυτοί που τα γράφουν δε σκέφτονται καθόλου ότι δεν τιμούν τον καλλιτέχνη που θαυμάζουν με αυτό τον τρόπο;

Οχι πως θα στιγματιστεί η Χαρούλα και η κάθε Χαρούλα από τα γραφόμενα, αλλά για καλό δικό τους, μήπως θα έπρεπε να είναι ορισμένοι λιγότερο στενόμυαλοι, με περισσότερο σεβασμό και λιγουλάκι παραπάνω γνώση;

Μήπως ορισμένοι θα έκρυβαν λόγια μπροστά στον καλλιτέχνη που θαυμάζουν, μη σας πω ότι θα έσκυβαν το κεφάλι απο ντροπή αν ήταν να πουν τη "γνώμη τους" για τους άλλους καλλιτέχνες μπροστά τους;

’ντε πια, γιατί εχει παραγίνει αυτό!!

Οι "μαλαμικοί" μόνο Μάλαμα και Θανάση, οι του Ιωαννίδη μόνο Αλκίνοο, οι του Βασιλη μόνο Βασίλη (πρόσφατα μου μετέφεραν ότι ο Στόκας γιουχαϊστικε σε μια κοινή τους συναυλία στην Κρήτη)...

Αμάν πια! Χαίρομαι πολύ που μετράμε τα λόγια μας εδώ, γράφουμε την οποιαδήποτε αρνητική γνώμη, αλλά με σεβασμό κι όχι έτσι & χωρίς λόγο.

Αυτό το μεσοβδόμαδο της 23ης Σεπτέμβρη καθόλου δε μου αρέσει... :pity:

Παιδια μην κολλάτε..

Ο καθενας μπορει να λεει το μακρύ του και το κοντο του..

Το νοημα ειναι η συναυλια που γινεται για τον Στελιο και την μνημη του..

Ειμαι κατα των φανατισμενων "οπαδων" σε ολους τους τομεις της καθημερινοτητας μας..(Μουσικη,αθλητισμος,πολιτικη..κ.τ.λ.)

Ειμαι υπερ του καλου αποτελεσματας και προθεσεων που θελω να πιστευω οτι οι

τραγουδιστες της συγκ. συναυλιας εχουν..

Λογια παντα θα ακουγονται και ας ακουγονται και αρνητικα και θετικα και για τον Νταλαρα -μια και βρισκομαστε εδω- και για ολους τους καλλιτεχνες..

Και ετσι πρεπει..Οι προθεσεις φτανει να ναι καλοπροαιρετες..

Παιδια ομως το topic λεγεται "Aφιέρωμα στο Στέλιο Καζαντζίδη σε Αθήνα & Θεσ/νίκη" και οχι κατινιες και κακιες που μπορει να βγαινουν απο FORUM

:blush::blush:

Πολυ σωστά τα λέει η Μάρω. Συμφωνώ. Ειδικά γι αυτό:

Μήπως ορισμένοι θα έκρυβαν λόγια μπροστά στον καλλιτέχνη που θαυμάζουν, μη σας πω ότι θα έσκυβαν το κεφάλι απο ντροπή αν ήταν να πουν τη "γνώμη τους" για τους άλλους καλλιτέχνες μπροστά τους;

Δεν το είχα σκεφτεί ποτε απο αυτή την πλευρα. :blush::blush:

Η συναυλία στη Θεσσαλονίκη θα γίνει στις 23 Σεπτεμβρίου. Η ημερομηνία είναι οριστική.

Τέλος της άλλης εβδομάδας ξεκινά η προπώληση των εισητηρίων και για τις δυο συναυλίες.

Προσωπικά χάρηκα που στην συναυλία για τον Στέλιο Καζαντζίδη με τον Γιώργο και τους άλλους μεγάλους τραγουδιστές θα είναι και η Χαρούλα.Την αγαπώ πολύ και χρόνια την θαυμάζω και δεν θα σταματήσω να το κάνω.Όμως κάποιοι φανατικοί της ίσως παρεκτράπηκαν και βγήκαν έξω απο το οδόστρωμα της λογικής και του σεβασμού.Ο Γιώργος Νταλάρας τους έφταιξε;

Ας καταλάβουν κάποιοι πως αν δεν ήταν ο Γιώργος Νταλάρας το Ελληνικό τραγούδι θα είχε πάει κατα διαόλου.

Ο ίδιος στις συνεντεύξεις του στον Ηλία Μπενέτο πρόσφατα είχε πει ότι "Εγώ δεν έχω οπαδούς,ούτε θαυμαστές.Εγώ έχω μόνο φίλους."

Κάποιος άλλος καλλιτέχνης στη θέση του μπορεί να τρελαινότανε και να παρασυρόταν ανεπίτρεπτα.Ο Νταλάρας που γεμίζει στάδια,που τιμάει τους δασκάλους του και σέβεται το ακροατήριο του είναι σεμνός και ταπεινός χωρίς να το φωνάζει.

Ας χαρούν όλοι την παρουσία των μεγάλων τραγουδιστών όπως ο Νταλάρας,ο Μητροπάνος η Χαρούλα και οι άλλοι και να μην εκφέρουν άστοχες απόψεις.

Εμείς εδώ τιμάμε τους καλλιτέχνες,και προσωπικά είμαι υπερήφανος για το Forum των φίλων του Γιώργου Νταλάρα και του καλού Ελληνικού τραγουδιού.

Μου άρεσε που στις φωτογραφίες των τραγουδιστών που εμφανίζονται ο μόνος που κρατάει ένα όργανο και όχι μικρόφωνο είναι ο Νταλάρας. :)

Κάποιο πρόβλημα δημιουργήθηκε και δεν ανοίγει η σελίδα. :)

ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΣΤΕΛΙΟ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗ

«Υπάρχω σαν καλλιτέχνης και σαν άνθρωπος απ τον καιρό που εσείς, οι γνωστοί και άγνωστοι φίλοι μου, με αγαπήσατε και με κάνατε δικό σας. Υπάρχω, εφόσον εξακολουθείτε να πιστεύετε ότι εκφράζω τους καημούς, τα προβλήματα σας, την πίκρα της ξενιτιάς, το μόχθο του εργάτη, την εγκατάλειψη, τη μοίρα του ανθρώπου της συνοικίας. Και θα υπάρχω όσο υπάρχουν ταπεινοί, αγνοί και τίμιοι άνθρωποι του λαού. Γιατί μόνο στην καρδιά του λαού ζω. Εκεί είναι το σπίτι μου, εκεί γεννήθηκα, εκεί θα πάψω κάποτε να υπάρχω! Σας ευχαριστώ»

Στέλιος Καζαντζίδης

Με δύο μεγάλες συναυλίες σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη αφιέρωμα στην εμβληματική προσωπικότητα του Στέλιου Καζαντζίδη, οι μεγάλοι μας ερμηνευτές τιμούν την μνήμη του.

Φέτος τον Σεπτέμβριο συμπληρώνονται 8 χρόνια που ο «Μεγάλος Έλληνας» έφυγε από την ζωή. Δεν έφυγε και δεν θα φύγει όμως ποτέ από τις καρδιές των απανταχού Ελλήνων.

Σημείο αναφοράς για το ήθος, την συνέπεια και το πάθος, σημάδεψε με την φωνή και τα τραγούδια του γενιές αυτού του τόπου. Έγινε κοινωνός των προβλημάτων της δύσκολης μεταπολεμικής γενιάς, της γενιάς που αναγκάστηκε να ξενιτευτεί για πολλά χρόνια για να αντιμετωπίσουμε οι νεώτεροι ένα καλύτερο και ελπιδοφόρο αύριο.

’νθρωπος του λαού στην ζωή και την τέχνη έγινε αντικείμενο λατρείας απ όλον τον ελληνισμό.

Μετά από πρωτοβουλία της κας Μαρινέλλας της συντρόφου του στην ζωή και το τραγούδι, την προθυμία και τον ενθουσιασμό για την υλοποίηση των: Χάρις Αλεξίου, Γλυκερία, Δημήτρη Μητροπάνου, Γιώργου Νταλάρα και Πασχάλη Τερζή, το αφιέρωμα στον μεγάλο αυτόν καλλιτέχνη είναι γεγονός.

Οι μεγάλοι μας ερμηνευτές ενώνουν την φωνή τους στα τραγούδια που στιγμάτισε με την φωνή του ο Στέλιος Καζαντζίδης. Τραγουδούν όμως για έναν ακόμα σκοπό. Τα έσοδα από τις δύο αυτές μεγάλες συναυλίες θα διατεθούν για τους σκοπούς του φιλανθρωπικού σωματείου «Η ΑΡΩΓΗ», που με το έργο του βοηθά οικογένειες που έχουν ανάγκη να ορθοποδήσουν και να βελτιώσουν το επίπεδο διαβίωσής τους. ’μεσος στόχος του σωματείου είναι η ανέγερση ενός ξενώνα για τα ορφανά και απροστάτευτα παιδιά με ειδικές ανάγκες. Την μουσική αυτή παράσταση, στην οποία θα παρεμβληθούν οπτικά και ηχητικά ντοκουμέντα με τον Στέλιο Καζαντζίδη, υπό την σκηνοθετική επιμέλεια του Σταμάτη Φασουλή.

Η γενική είσοδος και στις δύο μεγάλες συναυλίες θα κοστίζει 15, για να μπορέσει όλος ο κόσμος από την Ελλάδα και το εξωτερικό να ενώσει την φωνή του με τις φωνές των μεγάλων μας ερμηνευτών στα τραγούδια του ΣΤΕΛΙΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗ.

ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ

ΣΕ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΚΑΛΛΙΜΑΡΜΑΡΟ ΣΤΑΔΙΟ ΑΘΗΝΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 23 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΚΑΥΤΑΤΖΟΓΛΕΙΟ ΣΤΑΔΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΝ:

ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ

ΓΛΥΚΕΡΙΑ

ΜΑΡΙΝΕΛΛΑ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΗΤΡΟΠΑΝΟΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ

ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΤΕΡΖΗΣ

ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ - «Η ΦΩΝΗ ΖΕΙ»

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΧΡΙΣΤΟΥΔΗΣ (πιάνο)

ΜΑΝΩΛΗΣ ΚΑΡΑΝΤΙΝΗΣ (μπουζούκι) :):blush::razz:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΑΡΙΟΛΑΣ (μπουζούκι)

ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΣΙΚΑΣ (μπουζούκι)

ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΚΡΟΚΙΔΗΣ (κιθάρα)

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΕΤΕΝΤΖΟΓΛΟΥ (κιθάρα)

ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΠΑΣ (κρουστά)

ΠΕΤΡΟΣ ΚΟΥΡΤΗΣ (κρουστά)

ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΣΥΝΤΡΙΔΗΣ (drums)

ΘΑΝΑΣΗΣ ΣΟΦΡΑΣ (κοντραμπάσο)

ΘΑΝΟΣ ΓΚΙΟΥΛΕΤΖΗΣ (βιολί)

ΠΑΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ (κανονάκι)

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ (πλήκτρα)

ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΒΑΓΓΕΛΑΚΗΣ (πνευστά)

ΝΤΑΣΟ ΚΟΥΡΤΙ (ακκορντεόν)

ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΩΣΕΙΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΧΡΙΣΤΟΥΔΗΣ

H ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 17 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ

ΑΘΗΝΑ: METROPOLIS

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ: METROPOLIS, ΤΑΜΕΙΟ ΠΛ. ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ

ΝΕΤ: www.stelioskazantzidis.net

http://www.oasisfm.gr/02,42,01,00.aspx

I am trying to access www.stelioskazantzidis.net - but I can't get in! :mad::( Does anyone know if there is a problem with this site?

I need help! :D:razz:

Hi Diane,

I tried it yesterday and I could book 4 tickets and I got immediately confirmation in my mailbox:

=====================

Tickets Ordering Confirmation

Ευχαριστούμε για την Παραγγελία σας. Ο Αριθμός που αντιστοιχεί σε αυτή είναι

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Όταν θα κάνετε την κατάθεση θα πρέπει στην αιτιολογία απαραιτήτως να συμπληρωθεί ο παραπάνω αριθμός. Κατόπιν μπορείτε να μας στείλετε το καταθετήριο είτε με Fax στο +30210ΧΧΧΧΧΧΧ είτε με email στο orders@karahalios.gr

ALPHA BANK: Αρ. Λογαριασμού 897634873888383838

2009 - All rights reserved - Karahalios Productions

===========================

Στα ΜΕΤΡΟΠΟΛΙΣ στην Αθήνα δεν έχουν έρθει τα εισιτήρια. Και δεν ξέρουν αν θα πουλανε και για της Θεσσαλονίκης.

Τουλάχιστον είναι στάδια και όχι αριθμημένα, οπότε έχουμε καιρό να τα αγοράσουμε...

Διαβάζοντας το δελτίο τύπου θα σταθώ και στους μουσικούς που εκτός απο δικά μας παιδιά είναι όλοι τους Αετοί!

Κάποιο πρόβλημα δημιουργήθηκε και δεν ανοίγει η σελίδα. :D

Δεν ανοίγει...

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0