Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Aφιέρωμα στο Στέλιο Καζαντζίδη σε Αθήνα & Θεσ/νίκη

149 posts in this topic

Δελτίο τύπου

ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ

ΣΕ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ

«Η ΦΩΝΗ ΖΕΙ»

ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΣΤΕΛΙΟ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗ

Για τους σκοπούς Του Κέντρου Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών με Αναπηρία «Η ΑΡΩΓΗ»

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΚΑΛΛΙΜΑΡΜΑΡΟ ΣΤΑΔΙΟ

ΑΘΗΝΑ

ΤΕΤΑΡΤΗ 23 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

ΚΑΥΤΑΤΖΟΓΛΕΙΟ ΣΤΑΔΙΟ

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΝ:

ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥ

ΓΛΥΚΕΡΙΑ

ΜΑΡΙΝΕΛΛΑ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΗΤΡΟΠΑΝΟΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ

ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΤΕΡΖΗΣ

ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ: ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΦΑΣΟΥΛΗΣ

«Υπάρχω σαν καλλιτέχνης και σαν άνθρωπος απ τον καιρό που εσείς, οι γνωστοί και άγνωστοι φίλοι μου, με αγαπήσατε και με κάνατε δικό σας. Υπάρχω, εφόσον εξακολουθείτε να πιστεύετε ότι εκφράζω τους καημούς, τα προβλήματα σας, την πίκρα της ξενιτιάς, το μόχθο του εργάτη, την εγκατάλειψη, τη μοίρα του ανθρώπου της συνοικίας. Και θα υπάρχω όσο υπάρχουν ταπεινοί, αγνοί και τίμιοι άνθρωποι του λαού. Γιατί μόνο στην καρδιά του λαού ζω. Εκεί είναι το σπίτι μου, εκεί γεννήθηκα, εκεί θα πάψω κάποτε να υπάρχω! Σας ευχαριστώ»

Στέλιος Καζαντζίδης

Με δύο μεγάλες συναυλίες σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη αφιέρωμα στην εμβληματική προσωπικότητα του Στέλιου Καζαντζίδη, η Εθνική Ελλάδος του τραγουδιού, τιμά την μνήμη του.

Φέτος τον Σεπτέμβριο συμπληρώνονται 8 χρόνια που ο «Μεγάλος Έλληνας» έφυγε από την ζωή. Δεν έφυγε και δεν θα φύγει όμως ποτέ από τις καρδιές των απανταχού Ελλήνων.

Σημείο αναφοράς για το ήθος, την συνέπεια και το πάθος, σημάδεψε με την φωνή και τα τραγούδια του γενιές αυτού του τόπου. Έγινε κοινωνός των προβλημάτων της δύσκολης μεταπολεμικής γενιάς, της γενιάς που αναγκάστηκε να ξενιτευτεί για πολλά χρόνια για να αντιμετωπίσουμε οι νεώτεροι ένα καλύτερο και ελπιδοφόρο αύριο.

’νθρωπος του λαού στην ζωή και την τέχνη έγινε αντικείμενο λατρείας απ όλον τον ελληνισμό.

Μετά από πρωτοβουλία της κας Μαρινέλλας της συντρόφου του στην ζωή και το τραγούδι, την προθυμία και τον ενθουσιασμό για την υλοποίηση των: Χάρις Αλεξίου, Γλυκερία, Δημήτρη Μητροπάνου, Γιώργου Νταλάρα και Πασχάλη Τερζή, το αφιέρωμα στον μεγάλο αυτόν καλλιτέχνη είναι γεγονός.

Η Εθνική Ελλάδος του τραγουδιού, ενώνει την φωνή της στα τραγούδια που στιγμάτισε με την φωνή του ο Στέλιος Καζαντζίδης. Τραγουδά όμως για έναν ακόμα σκοπό. Τα έσοδα από τις δύο αυτές μεγάλες συναυλίες θα διατεθούν για τους σκοπούς του Κέντρου Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών με Αναπηρία «Η ΑΡΩΓΗ» και την δημιουργία μιας πτέρυγας που θα φέρει το όνομα του μεγάλου μας λαϊκού ερμηνευτή Στέλιου Καζαντζίδη.

Την μουσική αυτή παράσταση, στην οποία θα παρεμβληθούν οπτικά και ηχητικά ντοκουμέντα με τον Στέλιο Καζαντζίδη, θα σκηνοθετήσει ο Σταμάτης Φασουλής.

Η γενική είσοδος και στις δύο μεγάλες συναυλίες θα κοστίζει 15, για να μπορέσει όλος ο κόσμος από την Ελλάδα και το εξωτερικό να ενώσει την φωνή του με τις φωνές των μεγάλων μας ερμηνευτών στα τραγούδια του ΣΤΕΛΙΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
"Έϊ καπετάνιε",

δεν πιστεύω να παίξουν το τραγούδι και να τρέξεις πάνω στη σκηνή... :)

:lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!! Αυτά είναι!!!! :):);):D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυο πολύ ενδιαφέρουσες συναυλίες! Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία, συγχαρητήρια και στους σπουδαίους συμμετέχοντες καλλιτέχνες. Υπάρχουν βάσιμες ελπίδες πως θα είναι εκδηλώσεις ουσιαστικής τιμής στον Στέλιο Καζαντζίδη από καλλιτέχνες που τον λάτρεψαν και που τον τιμούν τραγουδώντας τα τραγούδια του. Θεωρώ πως είναι η πρώτη -αληθινά- σημαντική εκδήλωση τιμής για τον Καζαντζίδη.

Δεν υπάρχει -από μέρους μου- καμια αμφιβολία πως η οργάνωση θα είναι άψογη και πως ο κόσμος που αγάπησε τον τραγουδιστή αυτόν θα μετέχει με την παρουσία του στην τιμή που του πρέπει. :)

Ευχαριστούμε για την πληροφορία! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πω πω! Αυτά είναι νέα!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δυο πολύ ενδιαφέρουσες συναυλίες! Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία, συγχαρητήρια και στους σπουδαίους συμμετέχοντες καλλιτέχνες. Υπάρχουν βάσιμες ελπίδες πως θα είναι εκδηλώσεις ουσιαστικής τιμής στον Στέλιο Καζαντζίδη από καλλιτέχνες που τον λάτρεψαν και που τον τιμούν τραγουδώντας τα τραγούδια του. Θεωρώ πως είναι η πρώτη -αληθινά- σημαντική εκδήλωση τιμής για τον Καζαντζίδη.

Δεν υπάρχει -από μέρους μου- καμια αμφιβολία πως η οργάνωση θα είναι άψογη και πως ο κόσμος που αγάπησε τον τραγουδιστή αυτόν θα μετέχει με την παρουσία του στον φόρο τιμής που του πρέπει. :)

Ευχαριστούμε για την πληροφορία! :)

Για να το πω αλλιώς: Ο Νταλάρας είναι εγγύηση ότι δε θα είναι μία ακόμη σούπα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλοι οι καλλιτέχνες αποτελούν εγγύηση. Και με την ζωή τους και με την στάση τους απέδειξαν την αγάπη τους στον άνθρωπο και στα τραγούδια του.

Η πρωτοβουλία ανήκει στη Μαρινέλλα και ξέρει πολύ καλά εκείνη την αγάπη των υπόλοιπων μεγάλων τραγουδιστών για τον Καζαντζίδη αλλά και πως θα τραγουδήσουν τα τραγούδια έτσι όπως πρέπει και λαχταράμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites
"Έϊ καπετάνιε",

δεν πιστεύω να παίξουν το τραγούδι και να τρέξεις πάνω στη σκηνή... :)

Σίγουρα!!!

Και με το "θολωμένο μου μυαλό", φτάνει να το πει ο Γιώργαρος!!! χαχα!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό ήταν το πιο ευχάριστο συναυλιακό γεγονός που έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια. Δεν σας κρύβω πως περίμενα πολύ καιρό να γίνει κάτι τέτοιο έχοντας την ελπίδα πως κάποτε θα πραγματοποιηθεί. Είμαι βέβαιος πως για πρώτη φορά θα πραγματοποιηθεί ένα αφιέρωμα αντάξιο του ονόματος του Στέλιου Καζαντζίδη. Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τους άλλους συμμετέχοντες καλλιτέχνες και έχοντας σαν προηγούμενο τη συναυλία για τον Μπιθικώτση το 2002, η παρουσία και μόνο του Γιώργου Νταλάρα αποτελεί εγγύηση για ένα αποτέλεσμα καλλιτεχνικά άρτιο... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thanasi, as far as I am concerned, you can already now start a new thread "which Stelios song would you like Dalaras to sing"

Share this post


Link to post
Share on other sites

OYAOY!!!!!!!!!!!!!!!! :):);):D:wow::wow::wow::wow::wow::wow::wow::wow::wow::wow::wow::wow: Ευχομαι μόνο να μείνουμε στους 6 τραγουδιστές.Δεν χρειάζονται πολλές προσθήκες B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν θέλω να χαλάσω το κλίμα ρε παιδιά, αλλά, ο Πάριος γιατί λείπει γμτο;;;;

:):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παραθέτω για την ιστορία, μια καταγραφή τραγουδιών που έχει δισκογραφήσει είτε σε πρώτη είτε σε δεύτερη εκτέλεση ο Στέλιος Καζαντζίδης και στη συνέχεια ακούστηκαν και από τον Γιώργο Νταλάρα, δισκογραφημένα ή ζωντανά.

Δισκογραφημένα:

1)Απ'τα ψηλά στα χαμηλά

2)Εγώ ποτέ δεν αγαπώ

3)Ειμ'ένα κορμί χαμένο

4)Ποιος θα με πληροφορήσει

5)Θα βρω μουρμούρη μπαγλαμά (1η Εκτέλεση Π.Γαβαλάς)

6)Κάποια μάνα αναστενάζει (1η Εκτέλεση Ντούο Χάρμα)

7)Αυτή η νύχτα μένει (συμμ:Γ.Λύδια)

8)Μέσα στο έρημο σπιτάκι

9)Το ψωμί της ξενιτιάς

10)Ίσως αύριο

11)Ο κυρ-Αντώνης

12)Αν είναι η αγάπη έγκλημα

13)Καρδιά πληγωμένη (συμμ:Κ.Στανίση)

14)Η καρδιά μου ας όψεται (α'φωνή:Χ.Αλεξίου)

15)Την Παρασκευή το βράδι

16)Οι αισθηματίες (α'φωνή:Χ.Αλεξίου)

17)Ζιγκουάλα

18)Αναστενάζω βγαίνει φωτιά

19)Μη μου λέτε γι'αυτήν (συμμ.Γ.Ανδρεάτος)

20)Ότι αγαπάω εγώ πεθαίνει

21)Τώρα που φεύγω απ'τη ζωή (συμμ:Mαρινέλλα)

22)Η πρώτη αγάπη σου (συμμ:Μαρινέλλα)

23)Με το βοριά (συμμ:Μαρινέλλα)

24)Παράπονο (συμμ:Μαρινέλλα)

25)Το πέλαγο είναι βαθύ (συμμ:Μαρινέλλα)

26)Μπαξέ Τσιφλίκι (συμμ:Μαρινέλλα) (1η εκτέλεση Σ.Παγιουμτζής)

27)Έχω μι'αγάπη (συμμ:Γλυκερία)

28)Στον Καναδά στη Βραζιλία

29)Ας παν στην ευχή τα παλιά (συμμ:Μαρινέλλα)

30)Συννεφιασμένη Κυριακή (1η Εκτέλεση Π.Τσαουσάκης-Σ.Μπέλλου)

31)Αντιλαλούνε τα βουνά (1η Εκτέλεση Σ.Τζουανάκος-Μ.Νίνου)

32)Τό'ξερα πως θα μου φύγεις (συμμ.Γ.Ανδρεάτος)

33)’σπρο πουκάμισο φορώ

34)Πάρε τα χνάρια μου

35)Παίξε Χρήστο το μπουζούκι (1η εκτέλεση Π.Τσαουσάκης)

36)Η ζωή μου όλη

37)Ο μάγκας του Βοτανικού (ο Καζαντζίδης το είπε με διαφορετικά λόγια)

38)Καρδιά παραπονιάρα (1η εκτέλεση Τ.Μπίνης)

39)Πέφτουν της βροχής οι στάλες (1η εκτέλεση Π.Τσαουσάκης)

40)Ηλιοβασίλεμα σωστό (1η εκτέλεση Ορ.Κρεούζης)

41)Αραπίνες (Νύχτες μαγικές) (1η εκτέλεση Ι.Γεωργακοπούλου)

42)Γιατί με ξύπνησες πρωί (1η εκτέλεση Π.Τσαουσάκης)

42)Φύγε κι άσε με (α'φωνή Κ.Στανίση) (1η εκτέλεση Π.Γαβαλάς)

Ζωντανά-Ανέκδοτα:

1)Ο καημός (συμμ.Ν.Μαυρουδής-Παιδική χορωδία Τυπάλδου)

2)Σαββατόβραδο

3)Βράχο-βράχο (συμμ:Ε.Τσαλιγοπούλου ή Μαρινέλλα)

4)Τα παραθύρια ορθάνοιχτα

5)Κουρασμένο παλικάρι

(συμμ:Ε.Πασπαλά ή Β.Λέανδρος ή Ασ.Στρατηγού)

6)Ο μπαρμπα-Γιάννης

7)Νυχτερίδες κι αράχνες

8)Κάτω απ'το πουκάμισό μου

9)Απόψε σ'έχω στην αγκαλιά μου

10)Πολλά καράβια φεύγουνε (συμμ:Μαρινέλλα)

11)Η κοινωνία

12)Γυρίζω απ'τη νύχτα

13)Πάει κι αυτός (α'φωνή:Χ.Αλεξίου)

14)Το αγριολούλουδο (α'φωνή: Χ.Αλεξίου)

15)Στο άδειο προσκεφάλι

Κάποια από τα τραγούδια που δισκογράφησε ο Γιώργος Νταλάρας, ηχογραφήθηκαν αργότερα και από τον Στέλιο Καζαντζίδη:

1)Ο τραγουδιστής

2)Πριν το χάραμα

3)Μπρος στο ρημαγμένο σπίτι

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΣΕ ΚΑΛΛΙΜΑΡΜΑΡΟ ΚΑΙ ΚΑΥΤΑΝΤΖΟΓΛΕΙΟ

Αφιέρωμα στον Καζαντζίδη από την «Εθνική Ελλάδος»

Β.Λ.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Τετάρτη 1 Ιουλίου 2009

Oκτώ χρόνια συμπληρώνονται τον Σεπτέμβριο από τον θάνατο του «Μεγάλου Έλληνα» Στέλιου Καζαντζίδη και η άλλοτε σύντροφός του στη ζωή και το τραγούδι Μαρινέλλα αποφάσισε να τιμήσει τη μνήμη του με δύο μεγάλες συναυλίες στην Αθήνα (Παρασκευή 18 Σεπτεμβρίου στο Καλλιμάρμαρο) και στη Θεσσαλονίκη (Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου στο Καυταντζόγλειο) με τίτλο «Η φωνή ζει».

Τα αθάνατα τραγούδια του Στέλιου Καζαντζίδη θα ερμηνεύσουν οι Χάρις Αλεξίου, Γλυκερία, Μαρινέλλα, Δημήτρης Μητροπάνος, Γιώργος Νταλάρας, Πασχάλης Τερζής. ’νθρωπος του λαού, ο Στέλιος Καζαντζίδης έγινε αντικείμενο λατρείας από όλον τον ελληνισμό όσο ζούσε. Και παρ΄ ότι έχει φύγει από τη ζωή εδώ και οκτώ χρόνια, δεν έφυγε ποτέ από τις καρδιές των Ελλήνων. Με τη φωνή του ο Στέλιος Καζαντζίδης (το πρώτο του τραγούδι ήταν του Απόστολου Καλδάρα «Για μπάνιο πάω» το 1952 και το τελευταίο και προφητικό «Έρχονται χρόνια δύσκολα» το 2000) έγινε κοινωνός των προβλημάτων της δύσκολης μεταπολεμικής γενιάς που αναγκάστηκε να ξενιτευτεί για ένα καλύτερο αύριο.

Τα έσοδα από τις δύο αυτές συναυλίες θα δοθούν για τους σκοπούς του Κέντρου Δημιουργικής Απασχόλησης Παιδιών με Αναπηρία «Η Αρωγή» και τη δημιουργία μιας πτέρυγας που θα φέρει το όνομα του μεγάλου λαϊκού τραγουδιστή Στέλιου Καζαντζίδη. Τη μουσική αυτή παράσταση, στην οποία θα παρουσιαστούν οπτικά και ηχητικά ντοκουμέντα με τον Στέλιο Καζαντζίδη, θα σκηνοθετήσει ο Σταμάτης Φασουλής.

ΙΝFΟ

«Η φωνή ζει» στις 18 Σεπτεμβρίου στην Αθήνα (Καλλιμάρμαρο) και στις 25 στη Θεσσαλονίκη (Καυταντζόγλειο).

Εισιτήρια: 15 ευρώ.

Με μια ματιά

1931. Γεννιέται στις 29 Αυγούστου στη Νέα Ιωνία 1945. Πεθαίνει ο πατέρας του 1952. Πρώτος του δίσκος και πρώτη μεγάλη απογοήτευση με το «Για μπάνιο πάω» του Απόστολου Καλδάρα 1959. Δικαστική διαμάχη με τη δισκογραφική εταιρεία Columbia για τις μεγάλες πωλήσεις της «Μαντουμπάλας» (102.000 δίσκους). Ο ίδιος πήρε 1.000 δραχμές εφάπαξ 1960. Πρώτη κινηματογραφική εμφάνιση στην ταινία «Η κυρία δήμαρχος», όπου τραγουδά τα «Ζιγκουάλα» και «Για μας ποτέ μην ξημερώσει» 1961. Καζαντζίδης- Μαρινέλλα ηχογραφούν τραγούδια του Θεοδωράκη και τα παρουσιάζουν στο «Κεντρικόν» 1962. Στο «Παρκ» και την «Όμορφη Πόλη» του Μίκη Θεοδωράκη σμίγουν για πρώτη και τελευταία φορά οι φωνές των Καζαντζίδη και Μπιθικώτση. 1964. Παντρεύεται τη Μαρινέλλα. Δεκαπέντε μήνες μετά χωρίζουν.

1965. Εγκαταλείπει τα νυχτερινά κέντρα 1973. «Η ζωή μου όλη» του ’κη Πάνου 1974. «Στην Ανατολή» του Μίκη Θεοδωράκη 1976. «Υπάρχω» του Χρήστου Νικολόπουλου 2000.

17 Νοεμβρίου τραγουδά το κύκνειο άσμα του «Έρχονται χρόνια δύσκολα» του Μάκη Ερημίτη 2001. Πεθαίνει στις 14 Σεπτεμβρίου

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&arti...id=4524388&ct=4

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Κυρίες και κύριοι το Dalaras Internet Community και πάλι πρώτο στην ενημέρωση, όπως πάντα..." :razz::):) :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
"Κυρίες και κύριοι το Dalaras Internet Community και πάλι πρώτο στην ενημέρωση, όπως πάντα..." :razz::):) :lol:

Νάναι καλά κάποιοι... :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.ethnos.gr/article.asp?

catid=11380&subid=2&tag=8571&pubid=4386850

Να προσθέσω πως το γεγονός της απόδοσης των εσόδων για καλό σκοπό είναι εξίσου σημαντικός. Έτσι έπρεπε να γίνει. Τιμάται διπλά ο Καζαντζίδης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θεωρω οτι οι καλλιτεχνες που συμμετεχουν στο αφιερωμα αυτο στον Καζαντζιδη ειναι ιδανικοι και υπεραρκετοι,αλλα νομιζω οτι αξιζουν της τιμης αυτης και μερικοι ακομα, για διαφορετικους λογους ,ο καθενας.Οπως π.χ. ο Παριος,ο Βαρδης,ο Βελλης,ακομα κι ο Αδαμαντιδης(που δε συμπαθω ιδιαιτερα).Οπως φυσικα και ο Βιταλαρος,η Ελεναρα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0