Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Γι' αυτό υπάρχουνε οι φίλοι

114 posts in this topic

Πάντως μόλις άκουσα και εγώ το τραγούδι "Οι φίλοι".... αλλά δεν με "μαγνήτισε"... Μου φάνηκε μέτριο. Ίσως να το συνηθίσω... δεν ξέρω... Αλλά από το πρώτο άκουσμα του τραγουδιού δεν ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα...

Ελπίζω τα υπόλοιπα να είναι ακόμα καλύτερα και να μην είναι και αυτά μέτρια...

Με κουράζει το μέτριο.....

Ξενέρωσε...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Aντίθετα εμένα μου άρεσε και πολύ μάλιστα...Ειδικά το refrain και πολύ περισσότερο η αλλαγή στη φράση "Γι'αυτό υπάρχουνε οι φίλοι"...

Είναι ένα σύγχρονο καθαρό λαϊκό κομμάτι, με την καλή έννοια του όρου "σύγχρονο"...

Και δεν λέω περισσότερα γιατί δεν θέλω να αναφερθώ στην κακή έννοια του όρου.... :D

Αναμένοντας και τα υπόλοιπα....

Συμφωνώ απόλυτα με τους όρους που περιέγραψε ο Θανάσης. Κ μου άρεσε η μουσική του πολύ - μπράβο στον Α. Κατσιγιάννη.

Υ.γ. Μου ταιριάζει πολύ πάντως με το 'Οι φίλοι" της Χαρούλας.

Ο τίτλος(Του έρωτα η φανέλα) εμένα πάντως μου αρέσει.

Ένα τραγούδι για τους φίλους πιστεύω πως είναι απαραίτητο,κάποιο λόγο θα είχε ο Ισαάκ Σούσης για να το γράψει.Είμαστε προσθαλασσωμένοι σε μιά δύσκολη εποχή που απαιτεί τρέξιμο και υποχρεώσεις,και οι φιλίες απομακρύνονται και τελειώνουν,για διάφορους λόγους και δυστυχώς για συμφέροντα και επικράτηση ρόλων.Κακό αυτό,η φιλία είναι ιερή.

Καλά έκανε λοιπόν ο Νταλάρας και τραγούδησε αυτό το τραγούδι κάτι ξέρει.Αν και χωρίς να το έχω ακούσει πιστεύω ότι η μουσική του Ανδρέα Κατσιγιάννη είναι δύναμη και θα κρατήσει ψηλά το στίχο,είναι άριστος συνθέτης.

Κι εμένα μου άρεσε πολύ. Με προδιάθεσε θετικά κι ο τίτλος ''Οι φίλοι'', αλλά ακούγοντας και τον Νταλάρα να το ερμηνεύει απογειώθηκα. Ωραίο,λαϊκό τραγούδι. Περιμένουμε με ανυπομονησία και τα υπόλοιπα. Καλή αρχή έγινε πάντως! :razz::D

Υ.γ. Μου ταιριάζει πολύ πάντως με το 'Οι φίλοι" της Χαρούλας.

Σήμερα το απόγευμα στο Δεύτερο (το ξανάκουσα! :D ) μετά από το τραγούδι του θείου έβαλαν τους "Φίλους" της Χαρούλας. :razz:

Σήμερα είπαν ότι αναμένεται να κυκλοφορήσει την άλλη εβδομάδα... :razz: Αν και απ' ότι έχουμε δει, οι δίσκοι πάντα καθυστερούν από την αναμενόμενη ημερομηνία, αλλά άσε να γλυκαθούμε λίγο.. :razz:

Πολυ ωραιος στιχος, πολυ καλο τραγουδι σαν συνολο, απλα νομιζω πως ειναι λιγο "Θολο" το μερος των κουπλε ,αλλα κατα τα αλλα ΕΝΑΣ ΥΠΕΡΟΧΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ!!!!

Πολυ ωραιος στιχος, πολυ καλο τραγουδι σαν συνολο, απλα νομιζω πως ειναι λιγο "Θολο" το μερος των κουπλε

Θα ήθελες φίλε sabah να μας διευκρινήσεις πώς εννοείς τη "θολούρα";

Εγώ πάντως δεν διακρίνω τίποτα τέτοιο....Το αντίθετο μάλιστα....

κ βεβαια θα στο διευκρινησω κ μουσικα αν θελεις κ απο θεμα αισθητικης : Η φραση " μα μεσα στα αδειεξοδα τους....." που βρισκετε πριν το ρεφρεν μου φαινεται αχρηστη διοτι επαναλαμβανει τις ιδιες νοτες του κουπλε (αλλο η αρχη ενος κουπλε κ αλλο το τελειωμα του διοτι ερχεται το ρεφρεν) "καλο θα ηταν" να εχει μια εκρηξη διοτι προετοιμαζεις το ρεφρεν το οποιο πρεπει να αναδειχθει,. Επισης, τα κουπλε ειναι 8 μετρα συν 2 (που θεωρητικα μπορεις να το πεις κ γεφυρα) τα οποια 2 επιπλεον δεν προσφερουν τιποτα παραπανω απο το να μελωποιησουν τον στιχο, δηλαδη κατα αναγκη υπαρχει αυτη η επαναλαμβανομενη μουσικη!!! Μπορεις να ρωτησεις κ τον Πετρακη που ειναι μουσικος να σου το επιβεβαιωσει ολο αυτο....

Θα χαρω να σε βοηθησω για οτι αλλο θελεις :D

Παρολα αυτα ειπα οτι μου αρεσει παρα παλυ ολο το τραγουδι!!! οκ???

Πάντως διαβάζοντας το Ρεφραίν,απο την "ετικέτα" της Χρύσας βλέπω ότι είναι τραγουδάρα!

Φοβεροί οι στίχοι του τραγουδιού.

Θα χαρω να σε βοηθησω για οτι αλλο θελεις :razz:

Παρολα αυτα ειπα οτι μου αρεσει παρα παλυ ολο το τραγουδι!!! οκ???

Ευχαριστώ πολύ για την εμπεριστατωμένη ανάλυση... :D

Να λοιπόν όλοι οι στίχοι :D

Οι φίλοι

Μουσική: Ανδρέας Κατσιγιάννης

Στίχοι: Ισαάκ Σούσης

Ερμηνεία: Γιώργος Νταλάρας

Εκεί που οι φίλοι συναντιούνται πια δε γυρνάει η σελίδα

και τη ζωή τους προσποιούνται έχοντας χάσει κάθε ελπίδα

ξέρουν πως δεν υπάρχει λύση και συνεχώς γι αυτό μιλάνε

κι αν κάποιος κάποτε κολλήσει θα πέσουν πάνω να τον φάνε

μα μέσα στ αδιέξοδά τους όλα τα άσκοπα χωράνε

Κι εγώ που ψάχνω απαντήσεις στα σφραγισμένα σου τα χείλη

ακούω σκόρπια τις ειδήσεις κι απέχω απ όλα ένα μίλι

γιατί ο έρωτας με κάνει πότε θεό πότε ρεζίλι

ποτέ στην ώρα του δεν φτάνει γι αυτό υπάρχουνε οι φίλοι

γι αυτό υπάρχουνε οι φίλοι

Εκεί που οι φίλοι το κουράζουν ενώ έχουν γίνει πάλι χώμα

και τα χαρτιά ξαναμοιράζουν σαν μεταχειρισμένο σώμα

και όσα δένει μα δε λύνει η κάθε επόμενη παρτίδα

στην άκρη η σιωπή τ αφήνει, σιωπή που γίνεται πυξίδα

για να μην πέφτει η μοναξιά τους στης φαντασίας την παγίδα

Κι εγώ που ψάχνω απαντήσεις στα σφραγισμένα σου τα χείλη

Και πια δεν ψάχνω απαντήσεις στα σφραγισμένα σου τα χείλη

Και πια δεν ψάχνω απαντήσεις στα σφραγισμένα σου τα χείλη

Τελικά το τραγούδι "Οι φίλοι" μάλλον το συνήθισα, γιατί άρχισα να το γουστάρω πολύ!! ΤΑ ΣΠΑΕΙ Ο ΘΕΙΟΣ, ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ!!!!! ;):):D:razz:B)

Σας κανει εντυπωση πως δεν εχει κυκλοφορισει κανενα ρεπορταζ απο εφημεριδες για το νεο Cd???

Φίλε Sabah, κυκλοφόρησε από το περιοδικό Οασις εκτενές αφιέρωμα για το νέο cd. Γενικά νομίζω οτι είναι νωρίς ακόμα για πολλά ρεπορτάζ. Σιγά σιγά θα αρχίσει να αναφέρεται από περισσότερα έντυπα.

Πάντως πιστεύω οτι θα είναι δισκάρα!! Μόνο από τα ονόματα που έχουν ακουστεί ως τώρα, μάλλον πρόκειται για τον δίσκο της χρονιάς! Λευτέρης Παπαδόπουλος, Λευτέρης Χαψιάδης, Ισαάκ Σούσης, Νίκος Γκάτσος, Σταύρος Ξαρχάκος, Χρήστος Λεοντής, Ανδρέας Κατσιγιάννης... :rolleyes::mad::music::music::music:

Ισως κ να εχετε δικιο, παντως η Legend ενημερωσε τον Βελλιαδη πως το Cd βγαινει αυτην την εβδομαδα, ποτε να προλαβουν...??? :music: ...αλλα μακαρι να εχει την "διαφημιση" απο τον Τυπο που ειχε το προηγουμενο Cd!!!! :mad::music::music:

Από το σημερινό "Έθνος"

"Υστερα από αρκετό χρονικό διάστημα, ο Γιώργος Νταλάρας επιστρέφει με ολοκαίνουργια τραγούδια. «Γι αυτό υπάρχουνε οι φίλοι» είναι ο τίτλος της νέας δισκογραφικής δουλειάς του ερμηνευτή, η κυκλοφορία της οποίας έχει προγραμματιστεί για τις 14 του μήνα. Πρόκειται για ένα πολυσυλλεκτικό άλμπουμ με τραγούδια πολλών και διαφορετικών συνθετών και στιχουργών, μεταξύ των οποίων και οι Λάκης Παπαδόπουλος, Λευτέρης Παπαδόπουλος, Τάκης Μπουγάς, Ανδρέας Κατσιγιάννης, Ισαάκ Σούσης, Ηλίας Κατσούλης, Στέργιος Γαργάλας, Μάνος Ελευθερίου κ.ά. Ανάμεσα στα κομμάτια υπάρχει και μια διασκευή του τραγουδιού του Γιάννη Νικολάου «Απόψε Γίνε».

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=113...2&pubid=8768876

Αντώνη ευχαριστώ για την πληροφορία. :mad:

Δεν αναφέρονται όμως ο Βελλιάδης, ο Ξαρχάκος, ο Λεοντής. Αλλά μπορεί να μην συμπεριλήφθηκαν ίσως;!

Ποιος περιμένει ως τις 14 Δεκεμβρίου είναι το πρόβλημα! :mad:

Kαι μακάρι να είναι 14 Δεκεμβρίου Ελίνα και όχι 20 και μετά...αν υπολογίσουμε τις συνηθισμένες καθυστερήσεις. Αυτά είναι λεπτομέρειες όμως... Συμφωνώ κι εγώ με τον Αποστόλη πως δείχνει να είναι από τις καλύτερες δουλειές του Νταλάρα τα τελευταία χρόνια!! Θα το διαπιστώσουμε σύντομα πάντως.... και όλα δείχνουν πως θα κάνουμε εξαιρετικά Χριστούγεννα! :music:

Κάτι μου λέει πως το "Απόψε γίνε" θα το λέει μοναδικά!!!! Ή μάλλον...μοναδικά νταλαρικά!!!!! :mad::music::music:

Κάτι μου λέει πως το "Απόψε γίνε" θα το λέει μοναδικά!!!! Ή μάλλον...μοναδικά νταλαρικά!!!!! :mad::music::music:

Κι εγώ το ίδιο προαίσθημα έχω.... :rolleyes::music:

Ο άνθρωπος ό,τι τραγουδά το αποδίδει μοναδικά! Έτσι κι αυτό -φαντάζομαι! :mad:

Δεν αναφέρονται όμως ο Βελλιάδης, ο Ξαρχάκος, ο Λεοντής. Αλλά μπορεί να μην συμπεριλήφθηκαν ίσως;!

Ποιος περιμένει ως τις 14 Δεκεμβρίου είναι το πρόβλημα! :)

Βαζεις στοιχημα μηπως για τον Βελλιαδη ??? :razz:

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0