Apostolis

Αφιέρωμα στον Στέλιο Καζαντζίδη

79 posts in this topic

Μας τα χάλασε η βροχή..... Γίναμε παπιά όπως είπε και η Χαρούλα!

Επί τροχάδην να σας πω περιληπτικά.

Η συναυλία ξεκίνησε με όλους να βγαίνουν στην σκηνή και να μας χαρίζουν μία υπέροχη εκτέλεση στο "Αυτή η νύχτα μένει" με την φωνή του θείου να ακούγεται περισσότερο!! :lol: :lol:

Ο θείος ξαναβγήκε στην σκηνή για να πει 4 τραγούδια ντουέτο με την Μαρινέλλα. Ήταν τα: "Το παράπονο", "Το πέλαγο είναι βαθύ", "Βράχο βράχο", "Κούρασμενο παλικάρι".

Αργότερα ο θείος ξαναβγήκε μόνος του αυτή τη φορά και είπε τα: "Πάρε τα χνάρια μου", "Καρδιά πληγωμένη" και το "Η ζωή μου όλη". Φοβερές ερμηνείες!! Εξαιρετικές!!

Δυστυχώς όμως σταμάτησε η συναυλία λόγω απότομης επιδείνωσης της βροχής....

Σίγουρα έγιναν ζημιές στα όργανα και θα είναι θαύμα αν οι τραγουδιστές δεν άρπαξαν πνευμονία! Ο Πασχάλης ειδικά πλατσούριζε κανονικά! Ο καημένος, με το που βγήκε στην σκηνή η βροχή δυνάμωσε, αλλά φάνηκε να το διασκεδάζει!

Γ@μώ τις οργανώσεις έκανε πάλι ο Καραχάλιος! Ενώ η ΕΜΥ είχε βγάλει πρόγνωση για βροχή στην Αθήνα, δεν φρόντισε να καλύψει την σκηνή με μία τέντα.... Φρόντισε όμως να αφήσει τους τραγουδιστές και τους μουσικούς να παίζουν μέσα στην βροχή εως ότου ολοκληρωθεί 1 ώρα συναυλίας.... Τυχαίο;;;; :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα προσθέσω μόνο πως:

Ο Μητροπάνος ήταν πολύ καλύτερος σε σχέση με το ΟΑΚΑ :huh:

Η Γλυκερία τραγούδησε πολύ λίγο, ίσως για να προλάβει να εμφανιστεί και ο Τερζής.

Μία απορία: τόσο δύσκολο είναι πια να βάλουν μια τεντούλα πάνω από τη σκηνή;;;; Προσωπικά αν οι μουσικοί ήταν σκεπασμένοι και συνεχιζόταν η συναυλία, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να κάτσω ακόμα και χωρίς ομπρέλλα!!

Για να πω την αλήθεια, όταν άρχισε να βρέχει πολύ, κάπου μέσα μου έλεγα ας το διακόψουν γιατί πραγματικά άρχισα να φοβάμαι. Είναι πολύ επικίνδυνο για όλους που ήταν καλωδιωμένοι. :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα έπρεπε να είναι πιο οργανωμένοι Χρύσα. Τόσος κόσμος ήρθε για την συναυλία αυτή, άλλοι ήρθαν από την επαρχία. Ούτε τη σκηνή δεν μπορούσαν να σκεπάσουν; Ακόμα και στο πανηγύρι στο χωριό μου έχουμε τέντα πάνω από τη σκηνή. :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στη συναυλία του Παπαδόπουλου είχε τέντα... Δεν οργάνωνε όμως ο Καραχάλιος εκεί... (οργάνωνε-εισέπραττε το κατιτίς) Πόσο κάνει μια τέντα πάνω απ' τη σκηνή; 200; 300 ευρώ; 400; Να του τα δώσω εγώ του μ..... οι τραγουδιστές, μουσικοί και τεχνικοί δε θα είχαν αντίρρηση να ξανάρθουν αύριο... ειδικά οι τραγουδιστές που δεν πληρώνονται. Αλλά τεχνικούς και μουσικούς μάλλον έπρεπε να τους τα σκάσει... γι' αυτό και τους άφησε να λιώσουν στη βροχή για τη μισή συναυλία. Και έτσι η συναυλία έγινε, απλά σταμάτησε λόγω ανωτέρας βίας λίιιιγο (μια ώρα) νωρίτερα...

Κάτι τέτοιες στιγμές θυμάμαι στην Κασσάνδρα του 1998 που τον είχαν δείρει, του είχαν σκίσει το πουκάμισο και του είχαν πάρει το ένα μπατζάκι από το παντελόνι... στιγμές απείρου κάλους... κρίμα που δεν τον κάνανε μπλε και σήμερα...

Όσο είδαμε από τη συναυλία ήταν καταπληκτικό. Ένας Νταλάρας από τον Ορφέα! ειδικά με το καρδιά πληγωμένη.

Να σημειώσω πως πριν ξεκινήσει η συναυλία, ερχόμενος ο Νταλάρας από την πίσω πλευρά του σταδίου (από το βουνό) δέχτηκε βροντερό χειροκρότημα, χαιρέτησε τον κόσμο, το χειροκρότημα έγινε θερμότερο και ο ίδιος δεν κατευθύνθηκε στα καμαρίνια, όπως κάνουν οι φιρμάρες, αλλά ανέβηκε στην ηχοληψία, αστειευόταν και συζητούσε με τα παιδιά που δουλεύουν εκεί. Οι "καλλιτέχνες" περνάνε γρήγορα για να μην εκτίθενται και πολύ στον κόσμο, για να δείχνουν και λίγο άπιαστοι και μακρινοί. Θέλουν να λάμπουν στα δυνατά φώτα. Ο Νταλάρας καθόταν και δούλευε στο κέντρο του γηπέδου με τους ηχολήπτες. Αυτή είναι η διαφορά του. Ότι αυτός είναι ο Νταλάρας και οι άλλοι είναι ...καλλιτέχνες.

Πολλά μπράβο στους μουσικούς που έκατσαν και χάλασαν τα όργανά τους για να βγάλει το μεροκάματό του ο Καραχάλιος!

Υ.Γ. Πέτρο τη θυμάσαι την Taylor; Ε, δε θα την ξαναδείς... έφαγε τούμπα απίστευτη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όντως!! Αξίζουν πάρα πολλά μπράβο στους μουσικούς για την στάση τους!!!

Δεν νομίζω να τους έχει ξανατύχει ποτέ τέτοιο σκηνικό!! :razz::huh:

Χρύσα, δεν θα συμφωνήσω για τον Μητροπάνο! Με κούρασε πάρα πολύ....

Αν και μου αρέσει αρκετά, απόψε ήταν υποτονικός.....

Να σημειώσω πως πριν ξεκινήσει η συναυλία, ερχόμενος ο Νταλάρας από την πίσω πλευρά του σταδίου (από το βουνό) δέχτηκε βροντερό χειροκρότημα, χαιρέτησε τον κόσμο, το χειροκρότημα έγινε θερμότερο και ο ίδιος δεν κατευθύνθηκε στα καμαρίνια, όπως κάνουν οι φιρμάρες, αλλά ανέβηκε στην ηχοληψία, αστειευόταν και συζητούσε με τα παιδιά που δουλεύουν εκεί. Οι "καλλιτέχνες" περνάνε γρήγορα για να μην εκτίθενται και πολύ στον κόσμο, για να δείχνουν και λίγο άπιαστοι και μακρινοί. Θέλουν να λάμπουν στα δυνατά φώτα. Ο Νταλάρας καθόταν και δούλευε στο κέντρο του γηπέδου με τους ηχολήπτες. Αυτή είναι η διαφορά του. Ότι αυτός είναι ο Νταλάρας και οι άλλοι είναι ...καλλιτέχνες.

Χαίρομαι που υπάρχουν κι άλλοι που κάνουν τις ίδιες σκέψεις με εμένα, όσον αφορά αυτές τις μικρές λεπτομέρειες για τον χαρακτήρα του Γ.Νταλάρα! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Θοδωρή!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειχα να δω το Γιωργο απ την τελευταια παρασταση του στο Παλλας(σε εκεινο τον κυκλο συναυλιων) -στις 14-1-2008.Τι να σχολιασω για τη φωνη του,θα γινω κουραστικος.Πραγματικα τον χαρηκα γιατι ηταν ο ενας απ τους δυο λογους που ηρθα για 2 μερες στην Αθηνα.Αξεπεραστες ερμηνειες,εδειξε γι ακομα μια φορα οτι πατα απ τη μια σε εντεχνα-λαικα ακουσματα(το πελαγο ειναι βαθυ) κι απ την αλλη ερμηνευει με νταλκα και χρωμα το ''καρδια πληγωμενη''.Αυτο το ακολουθει πιστα εως σημερα.Απογειωσε το ''η ζωη μου ολη'' ενω μου ερεσε πολυ και στο ''παρε τα χναρια μου''.

Θα συμφωνησω με τον Αποστολη,για τον Μητροπανο.

Απλα ευχαριστω!

Το ευχαριστω παει στο Νταλαρα :huh::razz::razz:

Σορυ που τα γραφω ενα ενα,ο Δημητρης ειμαι(aldebaran) και γραφω με το nick του αδερφου μου :razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε Δημήτρη, μπορείς να κάνεις edit το post σου. Δεν χρειάζεται να γράφεις νέα post το ένα κάτω από το άλλο, όταν μπορείς να κάνεις edit το αρχικό σου μήνυμα! :huh: Φιλικά!

Share this post


Link to post
Share on other sites

For the record Hristaki.. http://www.stelioskazantzidis.net/

Χάρις Αλεξίου

Γλυκερία

Μαρινέλλα

Δημήτρης Μητροπάνος

Γιώργος Νταλάρας

Πασχάλης Τερζής

Μουσικοί:

Α. ΒΑΓΓΕΛΑΚΗΣ (πνευστά)

Π. ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ (κανονάκι)

Λ. ΖΕΡΒΑΣ (βιολί)

Β. ΚΕΤΕΝΤΖΟΓΛΟΥ (κιθάρα)

Π. ΚΟΥΡΤΗΣ (κρουστά)

Ν. ΚΟΥΡΤΙ (ακκορντεόν)

Χ. ΚΡΟΚΙΔΗΣ (κιθάρα)

Δ. ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ (πλήκτρα)

Β. ΤΡΙΓΚΑΣ (μπουζούκι)

Δ. ΜΑΡΙΟΛΑΣ (μπουζούκι)

Γ. ΜΑΤΣΙΚΑΣ (μπουζούκι)

Σ. ΠANAΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ(drums)

Γ. ΠΑΠΑΧΡΙΣΤΟΥΔΗΣ (πιάνο)

Α. ΠΑΠΠΑΣ (κρουστά)

Θ. ΣΟΦΡΑΣ (κοντραμπάσο)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κόσμε Γυάλινε από τη Γλυκερία!

Παιδιά, αν κάποιος έγραψε τα τραγούδια της Γλυκερίας και θέλει να τα δώσει, ας μου στείλει ένα μήνυμα!Ειδικά αυτό το τραγούδι!Ευχαριστώ πολύ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κρίμα.Πραγματικά πολύ κρίμα.Ο ήχος ήταν κάτι παραπάνω από τραγικός.Τα όργανα οριακά ακούγονταν και ο ήχος έφτανε καθυστερημένος στα πίσω ηχεία με αποτέλεσμα να ακούγεται διπλός.Από τα οργανωτικά θα σχολιάσω κι εγώ ότι ήταν απαράδεκτα.Εγώ θυμάμαι ότι στις συναυλίες του καλοκαιριού έχουν πολλές φορές τέντες κάτω από τα ηχητικά μηχανήματα.Εδώ ήταν όλα φόρτσα στον αέρα.Έλεος.Πραγματικά δεν θα ήθελα να είμαι μπροστά στον Νταλάρα μετά την πτώση της κιθάρας του.

Και πραγματικά ήταν κρίμα γιατί η συναυλία είχε όλες τις πτροδιαγραφές να γίνει μια από τις ωραιότερες λαϊκές συναυίες που έχουν γίνει.Ο Νταλάρας ήταν πολύ καλός (ειδικά τα Καρδιά πληγωμένη και Η ζωή μου όλη ήταν εξαίσια).Θα συμφωνήσω κι εγώ για τον Μητροπάνω και νομίζω ότι μαζί με τον Νταλάρα έκανε τις καλύτερες επιλογές τραγουδιών απο όλους.Γενικά οι επιλογές των τραγουδιών ήταν πολύ καλές.Αλλά..........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι να πει κανείς...

Η βροχή σταμάτησε τα πάντα,και αν προλάβαμε να ακούσουμε αυτά τα τραγούδια πιστεύω πως η ερμηνία των τραγουδιστών,ίσως επηρρεάστηκε απο τις βρύσες του ουρανού.Θα μπορούσε να υπάρχει μιά τέντα πάνω στη σκηνή,ένας μουσαμάς να μην πάθουν ζημιά οι μουσικοί που είχαν συνδέσει τα όργανα τους με ηλεκτρικό ρεύμα.Αν και πιστεύω πως η συναυλία αυτή θα μείνει αξέχαστη μέχρι έστω και την λίγη διάρκεια της.

Ο Γιώργος Νταλάρας ήταν και πάλι το κάτι άλλο.Οι ερμηνίες του στα τραγούδια διαμαντένιες,σε όλα τα τραγούδια.

Και γνώρισε την αποθέωση διασχίζοντας κατα μήκος το στάδιο αφου χαμογελούσε απο την πρώτη βροχή απόντος νερού παρα μόνο χειροκροτημάτων.Αλλά όπως σωστά το είπε και ο Θοδωρής,αυτός είναι ο Νταλάρας οι άλλοι είναι καλλιτέχνες.

Στο μουσικό μέρος έγινε μιά επιλογή αναμενόμενη θα μπορούσα να πω,ας μου συγχωρεθεί να πω πως τα 2 τραγούδια που είπε ο Μητροπάνος(Σαββατόβραδο,Ποιός δρόμος είναι ανοιχτός) επιθυμούσα όπως άλλωστε επιθυμώ απο χρόνια να τα τραγουδήσει ο Νταλάρας.

Μαγική η Μαρινέλλα,εκπληκτική η Γλυκερία ειδικά με τον Γυάλινο κόσμο,αλλά εξίσου συγκλονιστικοί με τον Γιώργο Νταλάρα που στο τραγούδι Καρδιά πληγωμένη ξεπέρασε και την ερμηνία του Ορφέα,η Χαρούλα (αυτή η κόκκινη ομπρέλα της θα μείνει στην ιστορία) με το Αγριολούλουδο και ο μάγκας Πασχάλης Τερζής που δέχτηκε ανεπηρρέαστος την περισσότερη βροχή απο όλους ειδικά στο τραγούδι Εγώ είμαι αητός και εσύ είσαι τα φτερά μου.

Έγιναν όμως λάθη εκτός απο το μουσικό μέρος που όλα ήταν όπως έπρεπε να ήταν.

Πρώτα απο όλα η βροχή όπως όλοι αναφέραμε και η συναυλία διακόπηκε.Τα σημάδια και οι ενημερώσεις υπήρχαν όμως αμελήθηκε απο τους διοργανωτές.

Η περισσότερη αναφορά στον Στέλιο Καζαντζίδη,τα βίντεο μόνο ήταν τα μόνα που είχαν να κάνουν με τον Στέλιο.Έπρεπε να ειπωθούν και λίγα λόγια στην αρχή.

Ελπίζω η συναυλία που απομένει στην Θεσσαλονίκη να γίνει κανονικά χωρίς βροχές.Δεν ξέρω αν και το βλέπω δύσκολο να επαναληφθεί κάποια στιγμή η συναυλία του Καλλιμάρμαρου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κρίμα.Πραγματικά πολύ κρίμα.Ο ήχος ήταν κάτι παραπάνω από τραγικός.Τα όργανα οριακά ακούγονταν και ο ήχος έφτανε καθυστερημένος στα πίσω ηχεία με αποτέλεσμα να ακούγεται διπλός.

Τώρα είδα στο video στο youtube οτι ο ήχος στο πίσω μέρος του σταδίου (κοντά στο πέταλο) ακουγόταν με μεγάλη καθυστέρηση! Πολύ άσχημο.....

Εκεί που καθόμασταν εμείς (δεξιά στο πλάι, κοντά στην σκηνή) ο ήχος ήταν πολύ καλός!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί δεν βρήκαν εξαρχής ένα μεγάλο κλειστό χώρο σαν το Σ.Ε.Φ. στην Αθήνα ή το Γήπεδο του ΠΑΟΚ στη Θεσ/νίκη (εκεί που γίνεται το Φεστιβάλ τραγουδιού) να κάνουν από δυο συναυλίες και να μη συμβούν όλα αυτά τα δυσάρεστα; Αφού ο Σεπτέμβρης είναι πάντα "ύποπτος"...Κι από τη στιγμή που δεν πρόκειται για μια απλή συναυλία της περιοδείας ενός τραγουδιστή αλλά για το καλλιτεχνικό γεγονός της χρονιάς, γιατί να μένει το καλλιτεχνικό γεγονός της χρονιάς στο έλεος του Θεού;

Περιμένουμε όλοι τι θα πει το Meteo και αν θα κάνει ο Θεός το θαύμα του για να γίνουν οι συναυλίες....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γενικοτερα αφού τέτοιες συναυλιες (ειτε τις προαλλες στο ΟΑΚΑ με Παπαδόπουλο ειτε χθες στο Καλλιμαρμαρο) βλεπουν οτι εχουν τετοια απηχηση αλλα παντα αντιμετωπίζουν απροβλεπτα καιρικά φαινόμενα

Δεν βλεπουν οτι πρεπει να βρουν ενα κλειστο χωρο.Στην Αθηνα για παραδειγμα τόσα ΑΝΑΞΙΟΠΟΙΗΤΑ Ολυμπιακά ακίνητα υπάρχουν ..

Ντροπη δηλαδη και δεν σεβονται τον κοσμο που ερχετε να τους ακουσει..

Αληθεια οι τραγουδιστές βλέποντας ολα αυτά τα παραξενα που κανει ο καιρος

τοσες μερες δεν μπορουσαν να πουν ¨οχι" στο να διακυνδυνέψουν οι συνεργατες τους..

Ο κοσμος σιγουρα θα καταλάβαινε..

Ενας πιο ζεστος και σιγουρα ¨κλειστος" χωρος ταιριαζει σε τετοια τραγουδια..

Δεν τους αξιζει να ακουγονται με ηχητική του πιο κακοστημενου πανηγιριού

(οχι οτι εχω κατι με τα πανηγίρια κι εγω απο χωριο ειμαι..)

Και μεγαλο μπραβο στον ΜΗΤΡΟ και στον ΠΑΣΧΑΛΑΚΟ που θα τους γουσταρω παντα!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Υ.Γ. Πέτρο τη θυμάσαι την Taylor; Ε, δε θα την ξαναδείς... έφαγε τούμπα απίστευτη!

:huh::razz::razz::razz::razz:

Σοβαρά;; Πάει δηλαδή;;;

Πώ πω... σφίχτηκε η καρδιά μου... :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ως αναφορά τους μουσικούς και τους καλλιτέχνες έκαναν υπεράνθρωπες προσπάθειες για να ολοκληρώσουν την συναυλία, πράγμα που δεν κατάφεραν λογικά. Πιστεύω ότι πρόκειται για ένα καθαρά λάθος της παραγωγής. Η τοποθέτηση μια απλής τέντας πάνω από τη σκηνή ήταν μια πολύ απλή διαδικασία. Η παραγωγή γνώριζε το μεγάλο ενδεχόμενο για βροχή μια και τις προηγούμενες μέρες υπήρχαν βροχές, οι οποίες ανέβαλαν και τις πρόβες. Διαπιστώνω μετα λύπης μου ότι η πλευρά της οικονομικής διαχείρισης μιας καλλιτεχνικής παράστασης δημιουργεί πάλι πρόβλημα στη διεξαγωγή της. Δηλαδή τι πρέπει οι τραγουδιστές εκτός από το πρόγραμμα να συμφωνούν και για τις τέντες; Ήμαρτον.

Share this post


Link to post
Share on other sites
I zoi i mou oli

Was that Lefteris Zervas, playing the violi?!! :huh::razz::razz:

Δεν έχω λόγια.... αν είναι και στην Θεσσαλονίκη....

:razz::razz::razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
I zoi i mou oli

Was that Lefteris Zervas, playing the violi?!! :huh::razz::razz:

Δεν έχω λόγια.... αν είναι και στην Θεσσαλονίκη....

:razz::razz::razz::razz:

Το ζήτημα δεν είναι αν θα βρίσκεται ο Ζέρβας στη Θεσσαλονίκη - φυσικά θα παίζει κι εκεί!

Το ζήτημα είναι αν θα βρέχει....και πόσο θα βρέχει..

Share this post


Link to post
Share on other sites
I zoi i mou oli

Was that Lefteris Zervas, playing the violi?!! :huh::razz::huh:

Δεν έχω λόγια.... αν είναι και στην Θεσσαλονίκη....

:razz::razz::razz::razz:

Το ζήτημα δεν είναι αν θα βρίσκεται ο Ζέρβας στη Θεσσαλονίκη - φυσικά θα παίζει κι εκεί!

Το ζήτημα είναι αν θα βρέχει....και πόσο θα βρέχει..

ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΧΕΙ.

:razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Ο ΚΑΡΑΧΑΛΙΟΣ ΓΙΑ ΧΘΕΣ ΠΕΤΡΟ!!!!

’στο..δεν πιάνει!! :huh::razz::razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...