Sign in to follow this  
Followers 0
Theodore

Τσακνής - Νταλάρας "Δίπλα στο ποτάμι"

17 posts in this topic

Σωστος ο Θοδωρης! :lol:

Τα τραγουδια που ακουσαμε: Νοεμβρης '90, Γυριζω τις πλατες μου στο μελλον, Νυχτωσε χωρις φεγγαρι, Οταν μπουκαρω στον τεκε, Στην υπογα, Πριν το χαραμα, Αν ειναι η αγαπη εηκλημα, Μπαλαμος.

Απο την Ελινα: "θεος και ημιθεος"!!! :D

Οι λεπτομερειες απο τους υπολοιπους φιλους.

Όπως είπε ο Σιδερής, ΤΑ ΕΣΠΑΣΕ ΈΞΩ.... τα έσπασε και μέσα!!

Είναι ΦΩΝΑΡΑ!!! Είναι σπουδαίος!!!! Είναι μοναδικός!

Περισσότερα σε λίγο! :D:rolleyes:

Όπως είπε ο Σιδερής, ΤΑ ΕΣΠΑΣΕ ΈΞΩ.... τα έσπασε και μέσα!!

:D Δηλαδή;

Τα "Τραγούδια λυπημένα" πάλι απ'έξω έμειναν;

Μπορεί να μην είπε κάποια τραγούδια που όλοι θα θέλαμε (Τραγούδια λυπημένα, Τελευταίο αντίο και αυτά από τον ’ξιο Λόγο) αλλά η εικόνα του Νταλάρα με το μπουζουκι πάνω στη σκηνή με συνοδία μιας μόνο κιθάρας και χωρίς κανένα άλλο να το υποστηρίζει ήταν μια αποκάλυψη.Με ένα ταξίμι ονειρεμένο και μια ερμηνεία μαγική στο "Αν είν' η αγάπη έγκλημα" η βραδιά ήταν κάτι παραπάνω από υπέροχη.Οι δεύτερες δε στο "Πριν το χάραμα" ήταν επίσης απίστευτες.Εξίσου εξαιρετική ήταν η ερμηνεία στο "Μέλλον".Ο Νταλάρας χθες απέδειξε για μια ακόμη φορά πόσο τεράστιος τραγουδιστής είναι.Με μια φωνή καμπάνα, δυνατή κι ευέλικτη (αποδείχτηκε περίτρανα στον "Μπαλαμό" μάγεψε χθες το κοινό.Να είναι πάντα καλά!!

Υ.Γ. και μνημόνευσε και την Καρδίτσα (με το αρχαϊκό όνομα της Θεσσαλίας βέβαια) από όπου έχει κοινές ρίζες με τον Τσακνή. :D:rolleyes:

Μπορεί να μην είπε κάποια τραγούδια που όλοι θα θέλαμε (Τραγούδια λυπημένα, Τελευταίο αντίο και αυτά από τον ’ξιο Λόγο) αλλά η εικόνα του Νταλάρα με το μπουζουκι πάνω στη σκηνή με συνοδία μιας μόνο κιθάρας και χωρίς κανένα άλλο να το υποστηρίζει ήταν μια αποκάλυψη.Με ένα ταξίμι ονειρεμένο και μια ερμηνεία μαγική στο "Αν είν' η αγάπη έγκλημα" η βραδιά ήταν κάτι παραπάνω από υπέροχη.Οι δεύτερες δε στο "Πριν το χάραμα" ήταν επίσης απίστευτες.Εξίσου εξαιρετική ήταν η ερμηνεία στο "Μέλλον".Ο Νταλάρας χθες απέδειξε για μια ακόμη φορά πόσο τεράστιος τραγουδιστής είναι.Με μια φωνή καμπάνα, δυνατή κι ευέλικτη (αποδείχτηκε περίτρανα στον "Μπαλαμό" μάγεψε χθες το κοινό.Να είναι πάντα καλά!!

Τα τραγούδια ήταν πράγματι εξαιρετικά και η ερμηνεία τους μοναδική. Το χειροκρότημα ήταν πολύ ζεστό σε όλα. Αλλά δεν μας έφτασαν. Θέλαμε και άλλα!!!

Αν και διήρκεσε λίγο, ήταν μοναδικά... μαγικά......!!

Εμφανίστηκε στην σκηνή για 8 τραγούδια και μας συνεπήρε με τις ερμηνείες του και το πάθος του.

Πήρε το μπουζούκι του και μας χάρισε ουσιαστικές ερμηνείες, τόσο μοναδικές ώστε δεν νομίζω να υπήρξε κάποιος που να μην μαγεύτηκε. Να μην ταξίδεψε αυτά τα λιγοστά λεπτά...

Ο Γ.Νταλάρας, με την εμφάνισή του αυτή, μας επιβεβαίωσε για μία ακόμη φορά οτι είναι ο σπουδαιότερος λαϊκός τραγουδιστής που γέννησε αυτή η χώρα.

Ρωτάω τους φίλους του Γ.Νταλάρα που τον ακολουθούν περισσότερα χρόνια από εμένα. Τον έχετε δει ποτέ να τραγουδάει με μία κιθάρα και ένα μπουζούκι; Χωρίς την παραμικρή συμμετοχή της ορχήστρας;;

....Αισθανόμουν σαν να ήμουν στο σαλόνι του σπιτιού μου με την παρέα των φίλων του forum και ο Γ.Νταλάρας στην μέση με το μπουζούκι του να μας μαγεύει... Τόσο όμορφα ήταν!

Επειδή τα λόγια είναι πολύ φτωχά για να μεταφέρουν αυτά που προσπαθώ να περιγράψω, σας αφήνω να μαγευτείτε:

(το βίντεο είναι τραβηγμένο με το κινητό μου, οπότε παρακαλώ επιείκεια..)

Στο 3.19 απλά δίνει τα ρέστα του!!!! :D:rolleyes::D:razz: Μαχαιριά στην ψυχή μας..... :razz:

Βέβαια, πρέπει να αναφέρω, οτι κάτι πρέπει να συνέβη και μάλλον έχασε το κέφι του, καθώς δεν θέλησε να συνεχίσει την εμφάνιση. Όλοι μας, πιστεύω, θα θέλαμε να βλέπαμε τον Γ.Νταλάρα και τον Δ.Τσακνή να κλείνουν την βραδιά μαζί μέσα σε ένα θερμό κλίμα από χειροκροτήματα και εκδηλώσεις αγάπης. Δυστυχώς δεν έγινε έτσι....

Τα λόγια είναι φτωχά. Να περιγράψεις, να αναλύσεις, να πεις τι; ’ξιζε το ''κατέβασμα'' στην Αθήνα.

Υποκλίνομαι! :music:

Να προσθέσω πως μου άρεσαν πολύ οι μουσικοί, ιδιαίτερα ο Μπαρμπαγάλας, Ο Δ.Τσακνής κεφάτος πολύ , η ένστασή μου αφορά στις πολύ ''δυναμικές'' ενορχηστρώσεις σε κάποια τραγούδια.

Πολυ ωραια ηταν ολα στην προχ8εσινη βραδυα....Ο γνωστος μας Γιωργος ηταν εκει..μπροστα μας,διπλα μας,τοσο κοντα μας...ετοιμος να κανει την υπερβαση,ετοιμος να μας τα3ιδεψει.Οι ερμηνειες του ηταν κατι παραπανω απο εκπληκτικες,δυνατες,μαγικες...

Ο Δ.Τσακνης ηταν αρκετα καλος στο γνωστο υφος των τραγουδιων του.Η αληθεια ειναι,οτι θελαμε παραπανω τον Γιωργο στην σκηνη,ας ελπισουμε καποια αλλη στιγμη.. :music:

Επισης,ευχαριστω προσωπικα τον Αποστολη κ τη Χριστινα...για διαφορετικους λογους τον καθενα...

:music: Να'στε καλα παιδια..

-Πρώτη φορά μπήκα σε μια τέτοια μικρη μουσική σκηνή και ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα!

-Πρώτη φορά είδα το Γιώργο να αρχίζει το προγραμμά του στις 1 το βράδυ!

-Πρώτη φορά τον είδα να παίζει μόνος του μπουζούκι με τη συνοδεία μιας κιθάρας!

Ναι,ήταν μια εξαιρετική συμμετοχή με το 'θείο' σε τρομερά κέφια.Αύτό φάνηκε από το πρώτο κιόλας τραγούδι.Μετά ,'οταν τραγούδησε το 'νύχτωσε χωρίς φεγγάρι' ζεστάθηκε αρκετά η ατμόσφαιρα ενώ έκπληξη ήταν τα 2-όπως τα χαρακτήρισε-'τραγούδια της παρανομίας'όπως τα θεωρούσαν παλιά.Ήταν εξαιρετικός στο 'αν ειναι η αγάπη έγκλημα'(τι φωνή μου έβγαλε και τι ταξίμι έκανε! :razz::rolleyes: )Και τι φινάλε ήταν αυτό με έναν παθιασμένο 'μπαλαμό' :D

Ήξερα ότι στις β'φωνές πιάνει ιδιαίτερα ψηλές νότες όμως αυτό που έκανε στο 'πριν το χάραμα' και συγκεκριμένα στο σημείο ''....που ποτέ δεν χόρτασα,να ξανάβρω....''εμένα προσωπικά 'με έστειλε'! :rolleyes::rolleyes: Πολύ ωραίες δεύτερες έκανε και στο 'Νοέμβρη'

Δυστυχώς ο Γιώργος έφυγε πριν τη λήξη της συναυλίας και έτσι δεν είχαμε την ευκαιρία να τον ξαναδούμε στη σκηνή.Επίσης θα ήθελα πολύ να είχα ακούσει 'το τελευταίο αντίο' και τα 'τραγούδια λυπημένα',αλλά θα ήμουν αχάριστος αν παραπονιόμουν που δεν έγινε τελικά αυτό.

Κλείνοντας,επειδή λοιπόν είχα καιρό να νιώσω σε συναυλία τέτοια συναισθήματα θέλω και εγώ ,αν και έχει ξαναγραφτεί,να εκφράσω την επιθυμία μου να ζήσω το γιώργο σε τέτοιους μικρούς χώρους με συνειδητοποιημένο κοινό που θα ξέρει για ποιο λόγο έχει έρθει.

Υ.Γ:Παρόλο που η συναυλία ήταν του Τσακνή δεν έγραψα κάτι γι αυτόν γιατί , αν και μ αρέσουν αρκετά τραγούδια του στη συναυλία δεν με ενθουσίασε τόσο ενορχηστρωτικά όσο και ερμηνευτικά σε αρκετά σημεία. ;)

Κλείνοντας,επειδή λοιπόν είχα καιρό να νιώσω σε συναυλία τέτοια συναισθήματα θέλω και εγώ ,αν και έχει ξαναγραφτεί,να εκφράσω την επιθυμία μου να ζήσω το γιώργο σε τέτοιους μικρούς χώρους με συνειδητοποιημένο κοινό που θα ξέρει για ποιο λόγο έχει έρθει.

Κι εγώ θα ήθελα να δω τον Γ.Νταλάρα σε τέτοιους χώρους μικρούς και ''ζεστούς''. Να έχουν όμως πολύ καλό εξαερισμό και συνθήκες που θα κάνουν άνετη την παραμονή και των καλλιτεχνών και των ακροατών. Δεν θα ξεχάσω τον ντράμερ που είχε πετσέτα και σκούπιζε τον ιδρώτα του -ανά τακτά διαστήματα. :D Και να υπάρχουν και οι προδοαγραφές για καλό ήχο.

Κι εγώ θα ήθελα να δω τον Γ.Νταλάρα σε τέτοιους χώρους μικρούς και ''ζεστούς''. Να έχουν όμως πολύ καλό εξαερισμό και συνθήκες που θα κάνουν άνετη την παραμονή και των καλλιτεχνών και των ακροατών. Δεν θα ξεχάσω τον ντράμερ που είχε πετσέτα και σκούπιζε τον ιδρώτα του -ανά τακτά διαστήματα.  :D Και να υπάρχουν και οι προδοαγραφές για καλό ήχο.

Πολύ σωστή παρατήρηση. Ήταν πολύ ωραία η ατμόσφαιρα σε τόσο μικρό χώρο, και νομίζω πως όλοι θα θέλαμε να ακούσουμε τον Γ. Νταλάρα σε ένα μικρό χώρο, αλλά όσο και αν αντέχουμε εμείς, για τους μουσικούς και τους καλλιτέχνες θα πρέπει να ήταν ανυπόφορη η κατάσταση με τόση ζέστη.

Προσωπικά ξαφνιάστηκα με την επιλογή των τραγουδιών που έκανε ο Νταλάρας.Δεν περίμενα να τα πει αλλά ομολογώ πως με ξάφνιασε θετικά.Οι ερμηνείες ήταν εξαιρετικές όπως έγραψαν παραπάνω και τα παιδιά.Στα 60 του η φωνή του παραμένει κρύσταλλο και παρόλο που δε μπορώ να το εξηγήσω αυτό που συμβαίνει με τη φωνή του πιστεύω πως και στο 50% να τραγουδήσει πάλι το αποτέλεσμα θα είναι εξαιρετικό.Από κει και πέρα ο Τσακνής δε με ενθουσίασε ιδιαίτερα.Μου άρεσε πολύ περισσότερο όταν τον είχα δει στην Αρχιτεκτονική.Είχα χρόνια να πάω στη συγκεκριμένη μουσική σκηνή-από την εποχή που τραγουδούσαν οι Πυξ Λαξ-αλλά οι συνθήκες είναι ερασιτεχνικές.Δεν είναι ήχος αυτός για μουσική σκηνή και επίσης ανύπαρκτος εξαερισμός όπως νομίζω είπε και η Ελίνα.Δηλαδή φανταστείτε και να κάπνιζε ο κόσμος τι θα γινόταν.’σε που για να σηκωθείς το σκεφτόσουν καθώς έπρεπε να πατήσεις στα τραπέζια πάνω για να φτάσεις εκεί που θέλεις.Μετά τα χώνουν στον Νταλάρα που τα θέλει όλα σωστά.Γι'αυτό και πιστεύω πως αν ο Νταλάρας κάνει ένα πρόγραμμα σε παρόμοιο χώρο(κάτι που εύχομαι) οι συνθήκες θα είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με αυτό που ζήσαμε την Παρασκευή.

Ηταν μια υπεροχη βραδια και πραγματικα αξιζαν τοσα χιλιομετρα ,εστω και για 45 λεπτα απολαυσης.Ενας Νταλαρας μαγικος,αξεπεραστος,μαστορας.Δυσκολο να ξεχωρισω καποιες στιγμες.Ισως ο τροπος που λεει το ''μπαλαμο'' και το δωσιμο στο ''αν ειν η αγαπη εγκλημα''.....

Ιδιαιτερα συμπαθητικος ο χωρος.Σχετικα μικρος ,ζεστος ,αμμεσος.Τα περι ζεστης,κακου ηχου,μετριου φωτισμου κλπ,τα προσεξα κι εγω ,αλλα μονο οταν τραγουδουσε ο Τσακνης ,αφου στην προσμονη για τον Νταλαρα μας εφταιγαν ολα.Οταν βγηκε ο Γιωργης,ξαφνικα ουτε ζεστενομουν,ουτε το στριμωγμα,ουτε ο κακος ηχος και τα φωτα μ ενοχλουσαν. Ειμασταν εμεις κι αυτος.

(Τον Τσακνη δεν τον χαρηκα διοτι περιμενα πως και πως να βγει ο Νταλαρας,παρολα αυτα ειναι πολυ αξιολογος τραγουδοποιος χωρις κομπλεξ...)

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0