Sign in to follow this  
Followers 0
EKOSTEL

Τραγούδι για την ταινία "Σύνορα Ζωής"

93 posts in this topic

Το τι χαζομάρες γράφουν δεν λέγεται!!

Δηλαδή απο που κι ως που ταιριάζει απόλυτα η χημεία του Νταλάρα με τον Θεοφάνους; Το "Το μόνο που ξέρω" εκφράζει αυτή τη φοβερη χημεία;

Ανοησίες.... :blush::music:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το τι χαζομάρες γράφουν δεν λέγεται!!

Δηλαδή απο που κι ως που ταιριάζει απόλυτα η χημεία του Νταλάρα με τον Θεοφάνους; Το "Το μόνο που ξέρω" εκφράζει αυτή τη φοβερη χημεία;

Ανοησίες.... :blush::music:;)

Ε, αυτό είναι το "Μόνο που ξέρουν", τι άλλο να γράψουν; :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το τι χαζομάρες γράφουν δεν λέγεται!!

Δηλαδή απο που κι ως που ταιριάζει απόλυτα η χημεία του Νταλάρα με τον Θεοφάνους; Το "Το μόνο που ξέρω" εκφράζει αυτή τη φοβερη χημεία;

Ανοησίες.... :razz:  :razz:  :razz:

Εγώ πάλι που, πριν το ραδιόφωνο, σπούδασα Χημεία, αναρωτιέμαι καμιά φορά... αν είχα γίνει χημικός θα έλεγα τέτοιες χαζομάρες για το τραγούδι, όπως αυτοί που ασχολούνται με το τραγούδι και αναφέρονται έτσι στη Χημεία ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανεξάρτητα από το προηγούμενο δείγμα, να δούμε εάν ο Θεοφάνους θα μπορέσει να ''εκμεταλλευτεί'' την Φωνή. :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θέλουν οι αρθρογράφοι να στολίζουν πολλές φορές τα άρθρα τους με διάφορα στολίδια από επίθετα, εκφράσεις κτλ. Δηλαδή, για να ξέρω, η χημεία των δύο θα ξεπεράσει αυτή του Νταλάρας - Κουγιουμτζής? Μη χέ.... Ας το περάσουμε κι αυτό, όπως και πολλά άλλα... Όσο για τη συνεργασία... Ας έχει τουλάχιστον ευχάριστο αποτέλεσμα, με ποιότητα κι αισθητική.. Το τραγούδι ''Το μόνο που ξέρω'' μπορεί να μη κάνει τη διαφορά, αλλά έπαιξε και παίζει κάποιο επικοινωνιακό ρόλο στα ''ουδέτερα (ήπιος χαρακτηρισμός)'' μέσα μαζικής ενημέρωσης. Είναι συμπαθητικό και δε προσβάλει τον μεγάλο ερμηνευτή. Ας πάρουν οπότε, γι άλλη μια, λίγο απ' την αισθητική του Γιώργου, δε θα μας πειράξει καθόλου! :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://www.espressonews.gr/default.asp?pid...3&artid=1094880

Αλήθεια ή ψέματα, ο χρόνος θα δείξει. Και χτες στην ταβέρνα τον Θεοφάνους μνημονεύαμε... ;)

Ήμαρτον!!!

Γιατί δεν τον μνημονεύαμε; Πού ήσουν εσύ δηλαδή; :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
δεν ισχυει ο δίσκος της γλυκερίας με το Θεοφάνους!!!

Οτι θελεις στοιχιμα σου βαζω οτι κανει Θεοφανους η Γλυκερια, το ακουσα απο τον Φωτιαδη με τα ιδια μου τα αυτια!!! Μην ξεχνας εχει ξανα τραγουδισει Θεοφανους!!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη που επεμβαίνω κιόλας, αλλά μήπως δεν είναι όλα τα νέα προς δημοσιοποίηση ακόμα; Είτε τα σχετικά με το νέο δίσκο του Νταλάρα είτε με την Γλυκερία;

Χωρίς παρεξήγηση από κανέναν, απλά μια σκέψη έκανα....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ Θανάση!Απλά, για να το τελειώσουμε εδώ δεν ισχυει, προς το παρον τουλάχιστον, συνεργασια Γλυκεριας-Θεοφανους!Aν και θα ηταν ενδιαφερουσα μια τετοια συναντηση.Η Γλυκερια εχει τραγουδησει μονο ενα τραγουδι του Θεοφανους με τη Μαρινελλα "ποιος θα μου πει το σ'αγαπω"... συμμετοχη της στο δισκο της Μαρινελλας "Τιποτα δεν γινεται τυχαια".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο ένθετο της εφημερίδας ''Πρώτο Θέμα'', υπάρχει συνέντευξη του Γ.Θεοφάνους κι επιβεβαιώνει την συνεργασία του με τον Γ.Νταλάρα. Επιπλέον, μιλά με λόγια θαυμασμού για την -εν γένει-συνεργασία τους.

Οι στίχοι του τραγουδιού ανήκουν στον Ν.Μωραίτη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε συνέντευξή του στο νέο "7 Mέρες TV" ο Γιώργος Θεοφάνους αναφέρεται στη συνεργασία του με το Γιώργο Νταλάρα για το τραγούδι της ταινίας "Σύνορα ζωής".

001-15.jpg

Υ.Γ:Οπότε τώρα που υπάρχει και ο τίτλος της ταινίας μπορεί να διορθωθεί και ο τίτλος του topic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ταινία θα κάνει επίσημη πρεμιέρα στις 3 Μαϊου 2010.

Το soundtrack θα κυκλοφορήσει γύρω στα τέλη Απριλίου.

Υ.Γ:Διορθώστε και τον τίτλο του topic τώρα που έχουμε τον τίτλο της ταινίας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία! Κι άλλο καινούργιο τραγούδι σύντομα στις δισκοθήκες μας!

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ταινία θα βγει στις κινηματογραφικές αίθουσες την επόμενη σαιζόν κι όχι τον Μάιο(όπως αρχικά είχε προγραμματιστεί). Για την πιθανότητα μεταφορά της ημερομηνίας της κυκλοφορίας του σάουντρακ δεν γίνεται αναφορά.

http://www.espressonews.gr/default.asp?pid...id=1178828&pg=1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε συνέντευξή του ,σε εβδομαδιαίο περιοδικό, ο Θεοφάνους δήλωσε πως τα τραγούδια (κι όχι τραγούδι) με τον Γ.Νταλάρα από το σάουντρακ θα κυκλοφορήσουν στο τέλος του μήνα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις γύρισα από έξοδό μου για σινεμά. Πριν την ταινία, είδα το τρέιλερ της ταινίας "Σύνορα Ζωής" στο οποίο ακούγεται και το τραγούδι με την φωνή του Γ.Νταλάρα. Είναι ένα πολύ απαλό τραγούδι το οποίο μοιάζει απίστευτα με την μελωδία του κουπλέ του "Να ΄φευγα " του Γιάννη Κότσιρα. Σκεφτείτε την μελωδία του κουπλέ, μόνο που αντί για "Όνειρα" βάλτε "Σύνορα". Νομίζω πως είναι καρμπόν.

Ωραία ταινία φαίνεται από το τρέιλερ. Και πολύ ακριβή παραγωγή.

Στο τέλος του τρέιλερ έλεγε "Σύντομα στους κινηματογράφους".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από την σελίδα του Γ.Θεοφάνους στο FB.

''...την επόμενη βδομάδα στα ραδιόφωνα το τραγούδι που γράψαμε με τον Νίκο Μωραϊτη ΣΥΝΟΡΑ(με τον Γιώργο Νταλάρα) από την ταινία ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΡΑ που θα βγει στους κινηματογράφους τέλος Οκτωβρίου. Το soundtrack με Γιώργο Νταλάρα, Πασχάλη Τερζή, Κόκκινα Χαλιά, Νικόλα Μεταξά και Βο ΣΥΝΤΟΜΑ ΣΤΑ ΔΙΣΚΟΠΩΛΕΙΑ!

19 Σεπτεμβρίου''

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτές τις μέρες αναμένεται να τοποθετηθεί στις προθήκες όλων των δισκοπωλείων της χώρας το πολυαναμενόμενο soundtrack της κινηματογραφικής ταινίας «Χωρίς σύνορα» στο οποίο ο Γιώργος Θεοφάνους ξανασυναντά μετά από αρκετά χρόνια τον Γιώργο Νταλάρα. Η πρώτη τους συνεργασία έλαβε χώρα το 2004 στο album του Γιώργου Νταλάρα «Στα τραγούδια που σου γράφω» όπου εκεί ο δημοφιλής συνθέτης του χάρισε το τραγούδι «Το μόνο που ξέρω» στο οποίο μάλιστα συμμετείχε και ο Αντώνης Ρέμος.

Έξι χρόνια μετά, οι δυο τους συναντώνται και πάλι για τις ανάγκες του soundtrack της ταινίας του Νικ Γκαϊτατζή, στην οποία πρωταγωνιστούν οι σπουδαίοι διεθνείς μας ηθοποιοί Γιώργος Βογιατζής και Γιώργος Χωραφάς και αναμένεται να προβληθεί στις κινηματογραφικές αίθουσες στα τέλη του Οκτώβρη.

Το βασικό τραγούδι των τίτλων της ταινίας τιτλοφορείται «Σύνορα» και είναι μια ιδιαίτερη σύνθεση του Γιώργου Θεοφάνους σε στίχους του Νίκου Μωραΐτη. Το εν λόγω κομμάτι που θα ακούσουμε αυτές τις μέρες στα ραδιόφωνα ερμηνεύει φυσικά ο Γιώργος Νταλάρας ενώ στη νέα αυτή δουλειά συμμετέχουν επίσης ο Πασχάλης Τερζής, τα Κόκκινα Χαλιά, ο Νικόλας Μεταξάς και ο Βο.

http://www.musiccorner.gr/?p=9810

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στη σημερινή εκπομπή της Ελένης Μενεγάκη στον Alpha ήταν καλεσμένος ο Γιωργος Θεοφάνους και -μεταξύ άλλων- αναφέρθηκε στην ταινία "Χωρίς Σύνορα" και τη μουσική που έχει γράψει γι'αυτή.

Από τους fans της Μενεγάκη (να'ναι καλά τα παιδιά, και η αδερφή μου που το εντόπισε βεβαια -όχι ως fan της Ελένης φυσικά) ανέβηκαν τα σχετικά βίντεο στο YouTube.

Λένε αρκετά καλά λόγια και για τον Νταλάρα. Και όντως η ερμηνεία του είναι καθηλωτική... (όσο ακούγεται δηλαδή) :music:

Και η ταινία δείχνει πολύ καλή! Τόσο από το trailer όσο και από την περιγραφή του Κουτσογιαννόπουλου.

Δείτε όλο το βίντεο (από το 07:10 και μετά):

ΥΓ. Αλλάξτε αν μπορείτε και τον τίτλο στο topic.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0