Sign in to follow this  
Followers 0
EKOSTEL

Τραγούδι για την ταινία "Σύνορα Ζωής"

93 posts in this topic

Πολύ ωραίο τραγούδι, και πολύ μου αρέσει η χροιά του στις χαμηλές νότες!!!!!!!!!! :music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εμένα Χρύσα...και κάνει ένα καλό κατέβασμα κιόλας. (τώρα θα αρχίσει να σχολιάζει ο Θοδωρής)

Για πάρα πολύ λίγο μου θυμίζει την έναρξη από το "Να φευγα" του Κότσιρα. :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όντως, κι εμένα στην αρχή μου ήρθε στο μυαλό το "Να 'φευγα"...

Από το τρέιλερ μού φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα η υπόθεση της ταινίας. :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες!

Μου άρεσε πολύ και το τραγούδι και το τρέιλερ της ταινίας!

Ευχαριστούμε :music::music::music::music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ''τρυφερό'' τραγούδι. Και η φωνή του Νταλάρα είναι σαν να το τραγουδά -πώς να το πω τώρα- σαν να τραγουδά για τον κάθε ακροατή ξεχωριστά και ''ιδιωτικά''. Αυτό νομίζω πως κάνει ιδιαίτερο το τραγούδι. :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεί το "δείγμα γραφής" να είναι μικρό, αλλά το τραγούδι είναι πάρα πολύ ωραίο, και η ταινία φαινεται πολύ ενδιαφέρουσα.

Αναμένουμε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ταινία πρέπει να έχει ως θέμα το ισχυρό πατρικό ένστικτο, το δέσιμο και τον αγώνα ενός πατέρα (που δεν είμαι σίγουρη αν είναι και ο φυσικός πατέρας) να βρει το παιδί που εκείνος μεγάλωσε και τελικά πήρε μετά η μητέρα (που του το είχε αφήσει μωρό να το μεγαλώσει).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φαίνεται πολύ όμορφο τραγούδι, ευαίσθητο και τρυφερό. Και η ερμηνεία του "θείου"... :music::music::music:

Αναμένουμε! :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

O Πέτρος Δραγουμάνος έχει το cd στις κυκλοφορίες του Οκτωβρίου (μπήκε χθες). Που σημαίνει ότι αν δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, πολύ σύντομα θα βρίσκεται στις προθήκες των δισκοπωλείων.

http://musiconline.gr/php/articles.php?lng=gr&pg=79

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τραγούδι το ανέβασαν ήδη στο Youtube....

http://www.youtube.com/watch?v=XsmnkhZWkoY

Είναι πραγματικά υπέροχο τραγούδι!

Με κάθε ακρόαση μου αρέσει όλο και πιο πολύ!! Μαγικός ο Νταλάρας! :mad::razz: Κάνει και ΥΠΕΡΟΧΕΣ δεύτερες στον εαυτό του!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όνειρο... :mad: Το τραγούδι απλό, αλλά η φωνή του Νταλάρα του δίνει τη δύναμη που χρειάζεται. Και το γύρισμα στο "Λίγο..." είναι τόσο όμορφο, τόσο γλυκό. Πολύ μου άρεσε! Και περιμένω πώς κ πώς και την ταινία....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και το κουπλέ του μου θύμισε πολύ το "Δεν είσαι εδώ" (ίδιο είναι...), πρόκειται όντως για υπέροχο τραγούδι - νομίζω πως έχουμε ένα δεύτερο "Τα βεγγαλικά σου μάτια"... :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites
νομίζω πως έχουμε ένα δεύτερο "Τα βεγγαλικά σου μάτια"... :mad:

Ε όχι κι έτσι... ό,τι και να λες για τα "Βεγγαλικά" δεν συγκρίνεται!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αν και το κουπλέ του μου θύμισε πολύ το "Δεν είσαι εδώ" (ίδιο είναι...), πρόκειται όντως για υπέροχο τραγούδι

Συμφωνώ απόλυτα με την παρατήρηση του Πέτρου. Εμένα πάλι κάτι μου λείπει. Περίμενα μία μεγαλύτερη κλιμάκωση στη συνέχεια του κομματιού και ειδικά προς το τέλος. Από την άλλη, όταν γράφεις μουσική για εικόνα πρέπει να ακολουθείς και άλλους κανόνες.

Share this post


Link to post
Share on other sites
νομίζω πως έχουμε ένα δεύτερο "Τα βεγγαλικά σου μάτια"...  :razz:

Ε όχι κι έτσι... ό,τι και να λες για τα "Βεγγαλικά" δεν συγκρίνεται!!

Mα δεν είπα οτι είναι "τα νέα Βεγγαλικά"... είπα οτι είναι "ένα δεύτερο"... δλδ,

1. Τα βεγγαλικά σου μάτια

2. Σύνορα

Γκέ-γκε τώρα;;;; :mad::razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα σε όλους σας. Μήπως γνωρίζει κανείς αν κυκλοφόρησε τελικά στα δισκοπωλεία της πόλης μας το πολυαναμενόμενο soundtrack της ταινίας ''Συνορα Ζωής'' ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Από την άλλη, όταν γράφεις μουσική για εικόνα πρέπει να ακολουθείς και άλλους κανόνες.

Ακριβώς.

Έχουμε ακούσει βέβαια μελωδίες με μοναδικές αλλαγές και ανεβάσματα στον παγκόσμιο κινηματογράφο, αλλά δεν περίμενα να ακούσω κατι παραπάνω από τον Θεοφάνους και για τέτοιου είδους ταινία. Δεν το λέω υποτιμητικά.

Πάντως αυτή η μελωδία μου ταιριάζει αρκετά στην ταινία, όσο την ξέρω από υπόθεση, τρέιλερ κλπ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0