Sign in to follow this  
Followers 0
Alona

Live + τα μεγάλα τραγούδια επι σκηνής

25 posts in this topic

Παιδιά, βάλτε ν'ακούσετε το Νο 13 από το χθεσινό cd, το "Ήρθα κι απόψε στα σκαλοπάτια σου", ολόκληρο...

Συμβαίνει μόνο στο δικό μου cd αυτό που ακούω ή γενικά τυπώθηκαν έτσι όλα; Την έκανε πάλι η Minos τη "χοντρή" της;

Στη μέση της εισαγωγής ανάμεσα στην 1η & 2η στροφή ξαναξεκινά το κομμάτι από την αρχή, παίζει ολόκληρο και μόλις τελειώνει ξαναπαίζει η 2η στροφή από το σημείο της εισαγωγής που διακόπηκε πριν...Συνολικά το τραγούδι κρατάει 5:44.... :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και το δικό μου είναι έτσι (όπως και όλα φαντάζομαι).

Τους άρεσε πολύ και το ξαναβάλανε μισό. Τώρα τι θέλεις εσύ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε,Θάνο, για την ουσιαστικότατη επισήμανση!

Είχαν δεν είχαν, συλλεκτικό το έκαναν το cd. Αφού δεν μπήκε κάποιο ανέκδοτο τραγούδι, είπαν να το ''εξοπλίσουν'' με τέτοια ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ λάθη!!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο "Φύγε κι άσε με" επίσης έχει κοπεί η παρουσίαση της ορχήστρας αλλά όχι από λάθος. Αυτό προφανώς έγινε επειδή στο cd υπάρχουν τραγούδια από διάφορες συναυλίες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και σ'εμενα το ίδιο συμβαίνει με το "Ήρθα κι απόψε στα σκαλοπάτια σου". Τι βλακεία.... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στο "Φύγε κι άσε με" επίσης έχει κοπεί η παρουσίαση της ορχήστρας αλλά όχι από λάθος. Αυτό προφανώς έγινε επειδή στο cd υπάρχουν τραγούδια από διάφορες συναυλίες.

Αυτό θα ήθελα να το κάνουν και στον "Μανώλη" να το έχω και σκέτο το τραγούδι!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αυτό θα ήθελα να το κάνουν και στον "Μανώλη" να το έχω και σκέτο το τραγούδι!

Σιγά το δύσκολο.... πες να στο μοντάρω εγώ... :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ το έχω μοντάρει απο χρόνια!(Ντροπή μου,αμα το μάθει ο Θείος,που παρέλειψα τους μουσικούς,αλλά αυτό το "για σένα ρε μανώλη τα ρούχα μου πουλώ" όπως μπαίνει στο κουπλέ,ήθελα να το ακούω μαζί με τα άλλα λόγια του τραγουδιού).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά ένας γνωστός μου παλιά, μου είχε πει πως γίνεται να βγάλεις από πάνω τις ομιλίες και να ακούγεται από κάτω μόνο η μουσική...

Δεν ισχύει αυτό; B):razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με 100% επιτυχία δεν γίνεται και επίσης ο ήχος παραμορφώνεται αρκετά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αυτό θα ήθελα να το κάνουν και στον "Μανώλη" να το έχω και σκέτο το τραγούδι!

Σιγά το δύσκολο.... πες να στο μοντάρω εγώ... :razz:

Λέω να μου το μοντάρεις εσύ B):wow::wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παιδιά ένας γνωστός μου παλιά, μου είχε πει πως γίνεται να βγάλεις από πάνω τις ομιλίες και να ακούγεται από κάτω μόνο η μουσική...

Δεν ισχύει αυτό; :music::music:

ΟΧΙ.

:D:music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα είχαμε το τρίτο cd από την σειρά των έξι. Απόλαυσα τα τραγούδια. Είναι ακόμα πιο ωραία όταν ταξιδεύεις συντροφιά με τα καταπληκτικά αυτά τραγούδια και τον ηλιόλουστο καιρό. Οι επιλογές είναι εξαιρετικές. ’λλωστε η δισκογραφία του Νταλάρα περιέχει τραγούδια που καθόρισαν την σχέση του λαού μας με την ελληνική μουσική.

Θα σταθώ σε ένα τραγούδι, σε ένα υπέροχο τραγούδι. ''Κάποιον άλλον φίλησες στο στόμα'' ,του Στ.Κουγιουμτζή και του ’κου Δασκαλόπουλου. Σκεφτόμουν πως μπορεί κάποιος δημιουργός να μιλήσει για την απιστία και τον πόνο ή την μοναξιά που προκαλεί αυτή με ποιότητα και ήθος. Και ταλέντο.Μπορεί κάποιος τραγουδιστής να τραγουδήσει την απιστία και όλα όσα προκαλεί με ποιότητα και ήθος.Και ταλέντο. Η ποιότητα και το ήθος δεν αποκλείουν το συναίσθημα αλλά το προσδιορίζουν. Αρκεί οι δημιουργοί να είναι άνθρωποι σαν τον Κουγιουμτζή και τον Δασκαλόπουλο. Αρκεί ο τραγουδιστής να είναι ο Νταλάρας. Τους ευχαριστώ και τους τρεις και γι αυτό το τραγούδι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με τον Πετράκη, διαπιστώσαμε πως στο "Κληρώθηκα" από το 5ο cd της κασετίνας, έχει κοπεί ένα μέρος από το ενδιάμεσο σόλο που παίζει το ακορντεόν και το κλαρίνο. Είναι η ίδια εκτέλεση με το "Live & unplugged" αλλά έχει κοπεί αυτό το μέρος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με τον Πετράκη, διαπιστώσαμε πως στο "Κληρώθηκα" από το 5ο cd της κασετίνας, έχει κοπεί ένα μέρος από το ενδιάμεσο σόλο που παίζει το ακορντεόν και το κλαρίνο. Είναι η ίδια εκτέλεση με το "Live & unplugged" αλλά έχει κοπεί αυτό το μέρος.

Κ επίσης στην αρχή του τραγουδιού ακούγονται οι μπακέτες που "βάζουν" την ορχήστρα. :razz: Κ οτι η έναρξη του τραγουδιού είναι κανονική, ενώ στο "Live & unplugged" ξεκινά με fade in.

Και δεν το "διαπιστώσαμε" - τι διαπίστωσα. Απατεώνα! :):razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι, κάνεις λάθος, δεν το διαπίστωσες...Εσύ μιλούσες για άλλη εκτέλεση...

Όσο για το "απατεώνας" το αφήνω στην κρίση του κοινού... :):razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
το αφήνω στην κρίση του κοινού... :D  :D

Κύριοι "Ειρήνη υμίν"...’λλωστε μεταξύ κατεργαρέων... :music:

Μετά τιμής, κάποιος από το "κοινό"

Καλημέρα σας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σιδερή, καλώς μας ήρθες και πάλι... :D:D

Πέτρο...γιατί έχω την αίσθηση ότι ο Θανάσης μεταφέρει την πραγματική διάσταση των πραγμάτων...;;; :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
γιατί έχω την αίσθηση ότι ο Θανάσης μεταφέρει την πραγματική διάσταση των πραγμάτων...;;;

Γιατί, πολύ απλά, αυτό κάνει πάντα.... :D:D:D:music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
γιατί έχω την αίσθηση ότι ο Θανάσης μεταφέρει την πραγματική διάσταση των πραγμάτων...;;;

Γιατί, πολύ απλά, αυτό κάνει πάντα.... :D:D:D:music:

Μου έρχεται στο νου μια παλιά τηλεοπτική σειρά "Οι δίκαιοι" (ΥΕΝΕΔ 1974-1976), μόνο που εκεί ο σεναριογράφος και πρωταγωνιστής ήταν ο ΘΑΝΟΣ Λειβαδίτης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
γιατί έχω την αίσθηση ότι ο Θανάσης μεταφέρει την πραγματική διάσταση των πραγμάτων...;;;

Γιατί, πολύ απλά, αυτό κάνει πάντα.... :D:D:D:music:

Καλά....................................................................................................

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παιδιά, βάλτε ν'ακούσετε το Νο 13 από το χθεσινό cd, το "Ήρθα κι απόψε στα σκαλοπάτια σου", ολόκληρο...

Στη μέση της εισαγωγής ανάμεσα στην 1η & 2η στροφή ξαναξεκινά το κομμάτι από την αρχή, παίζει ολόκληρο και μόλις τελειώνει ξαναπαίζει η 2η στροφή από το σημείο της εισαγωγής που διακόπηκε πριν...Συνολικά το τραγούδι κρατάει 5:44.... :blink:

Το ίδιο λάθος επαναλαμβάνεται και στην επανέκδοση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0