PDA

Polis theater από τις 18/12/09

136 posts in this topic

Δηλαδή φίλε Sabah εσένα δεν σου άρεσαν αυτά τα ΑΡΧΑΙΑ τραγούδια;

Ή το θέμα σου είναι πως μαζί μ'αυτά τα "αρχαία" τραγούδια που μας άρεσαν, όπως άλλωστε κι άλλα από τα "αρχαία" τραγούδια του δίσκου όπως "Η ξενιτιά σου" για παράδειγμα, μας άρεσε και η σύγχρονη φωτογράφηση;

Kαι πρέπει να διευκρινήσω πως επειδή εμείς τυχαίνει να έχουμε γνωρίσει ο ένας τον άλλον και να ξέρουμε ποιος είναι ποιος, έχουμε το θάρρος και μιλάμε έτσι μεταξύ μας...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να μου επιτρέψεις να σου πω, φίλε Sabah, πως είναι άστοχο το σχόλιό σου. Δικαίωμά σου βέβαια να εκφράζεις την όποια αντίρρηση. Είναι σχετικό το πώς το εννοεί κανείς το ''αρχαίο''. Αρχαίο είναι το παλιομοδίτικο ή αρχαίο είναι αυτό που ακουμπά στην παράδοση. Αρχαίο είναι κάτι που γράφτηκε πριν από 25 χρόνια αλλά πάντα επίκαιρο και καίριο με μια εισαγωγή που σε κάνει να ανατριχιάζεις; Δεν νομίζω πως εκτίθεται κανείς. Κι αν εκτίθεται κάποιος παίρνει το βάρος της ευθύνης.Όλοι -κι εσύ μαζί- έχουμε το θάρρος της γνώμης μας. Και καλά κάνουμε! Ανοικτή κοινότητα είμαστε.Και πολλές φορές κάτω από την ανωνυμία του internet μπορούμε να λέμε και υπερβολές και κακοήθειες κι ό,τι... Ενώ μπροστά στον Νταλάρα εάν βρισκόμασταν δεν θα μπορούσαμε να ψελλίσουμε ούτε το όνομά μας. Έτσι είναι. Μην θεωρήσεις την απάντησή μου ως επίθεση. Απορία εκφράζω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τι είναι ο Νταλάρας; Ο Κιάμος ή ο Βέρτης;

Ο Μαρτάκης!!!

’ντε να ξεκινήσει και να πει και τον μπαγλαμά!!! Και να μην γκρινιάζουμε!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τον καμαρώνω κι εγώ με τη σειρά μου... Πάντα νέος Γιώργο! Έτσι, μη μασάς! B) Καλή ακρόαση και διάσκεδαση παιδιά.. Θα 'μαι κι εγώ εκεί!! :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δηλαδή φίλε Sabah εσένα δεν σου άρεσαν αυτά τα ΑΡΧΑΙΑ τραγούδια;

Ή το θέμα σου είναι πως μαζί μ'αυτά τα "αρχαία" τραγούδια που μας άρεσαν, όπως άλλωστε κι άλλα από τα "αρχαία" τραγούδια του δίσκου όπως "Η ξενιτιά σου" για παράδειγμα, μας άρεσε και η σύγχρονη φωτογράφηση;

Kαι πρέπει να διευκρινήσω πως επειδή εμείς τυχαίνει να έχουμε γνωρίσει ο ένας τον άλλον και να ξέρουμε ποιος είναι ποιος, έχουμε το θάρρος και μιλάμε έτσι μεταξύ μας...

Δεν καταλαβες τι ειπα κ θα το επαναλαβω, δεν μπορουμε να "κατηγορουμε" καποιον για "συντηρητισμο" οταν μας αρεσουν συντηρητικα πραγματα κ το αντιθετο! Λιπον, για να απαντησω με σαφηνια κ στους 2 σας εχω να πω πως οντως (οπως ειπα κ πριν) τα 3 τραγουδια που σου/μας αρεσουν Θαναση φερνουν μυρωδια απο τα "παλια" κ θεωρουμε πωε ταιριαζουν "γαντι στον Θειο, κ μας "ξαφνιαζουν" (ειτε ευχαριστα ειτε δυσαρεστα) τα πιο μοντερνα κομματια του, δεν μπορουμε ομως να κατηγορουμε καποιον (επναλαμβανομαι) που δεν του αρεσει η Μοντερνα Αφισα του Νταλαρα κ δεν του "Καθεται" καλα στο ματι διοτι κ σε μας δεν καθεται καλα το "Καθε βραδυ του Σαββατου" (το τραγουδι του μαζωνακη σε μουσικη κ στιχοι του Φοιβου) οταν το ακουσαμε Live απο Νταλαρα στο Αθηνων Αρενα (παρεδειγμα εδωσα) !!! Κ επειδη ξερουμε ο ενας τον Αλλον γιαυτο κ εχω το Θαρρος να δισανασχετω σε καθε ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ Αντιφαση κ οχι στου ΚΑΘΕΝΟΣ!!! Με αγαπη θαναση νου, οντως με αγαπη B):razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν κατηγόρησα ποτέ κανέναν....

Και ίσως να παρεξήγησες τον τρόπο που έγραψα παραπάνω στον Θοδωρή, αλλά απάντησα στον ΘΟΔΩΡΗ τον ΦΙΛΟ μου....

Δεν θα απαντούσα έτσι σε κανέναν άλλον πολύ περισσότερο αν δεν τον γνώριζα....

Και φυσικά έχω δικαίωμα να μου αρέσει η αφίσα αλλά να μη μου αρέσει το "Κάθε βράδυ του Σαββάτου", έτσι δεν είναι;

Share this post


Link to post
Share on other sites

φυσικα κ εχεις καθε δικαιωμα να σου αρεσει οτισηποτε, κανενας δεν θα σε κρινει, ποσο μαλλον εγω, κ μαλλον εκανα λαθος που "μπλεχτηκα" σε αυτο,αλλα το εκανα με οση δοση σοβαρου κ αστειου ειδα το σχολειο σου!!!Sorry, εκανα λαθος που σχολιασα!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέτυχα στο δρόμο μια αφίσσα διαφορετική από αυτή που είδαμε στο ΘΕΜΑ. Η αφίσσα έχει Νταλάρα, Παπαδοπούλου και Τζουγανάκη και ο Νταλάρας είναι όπως στο εξώφυλλο του cd. Ήταν και στην ανηφόρα της Αχιλλέως...αν ήταν η άλλη αφίσσα θα είχα πέσει από τη γέφυρα. :lol:

H άλλη πάντως είναι εξαιρετική!! Μπράβο σε αυτούς που τη διάλεξαν!!! B) Ποιος είπε ότι μια εμφάνιση πιο...γκλάμορους (με την καλή έννοια) είναι ενοχλητική; Ο Νταλάρας είναι απλώς καλοντυμένος...και προφανώς δεν τίθεται θέμα ηλικίας. Γιατί όταν βγαίνει με ένα απλό μπλουζάκι δεν μας ενοχλεί; Κι εκεί είναι ντυμένος "εκτός (σύμφωνα με τα στάνταρτς) των συνηθισμένων για την ηλικία του".

Κι επιπλέον είναι εμφάνιση που ταιριάζει στο ύφος του cd αλλά και της λαικής συνεύρεσης στο ΠΟΛΙΣ.

’ντε να αρχίσουν οι εμφανίσεις να σταματήσουμε να ασχολούμαστε με τέτοια!!! :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έκλεισα τραπέζι για τις 30/12... Ωστόσο πιθανό να είμαστε δύο (ζευγάρι), αν ενδιαφέρεται κανείς να το παρακολουθήσουμε παρέα-κανένα πρόβλημα...Στείλτε μήνυμα..

Share this post


Link to post
Share on other sites
’ντε να αρχίσουν οι εμφανίσεις να σταματήσουμε να ασχολούμαστε με τέτοια!!! :)

Συμφωνώ! :) Εκεί είναι τα σπουδαία!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχοντας παρακολουθησει φανατικα εδω και 30 τοσα χρονια την πορεια του κ.Νταλαρα, νομιζω οτι εχω δικαιωμα να διαφωνησω με καποιες επιλογες του, οπως αυτη η συνεργασια, που δεν μου "κολαει" με τιποτε. Ποιο ειναι το ρεπερτοριο της Π.Παπαδοπουλου? Μηπως απλως δεν υπαρχει γιατι επελεξε να τραγουδησει τα αδιαφορα τραγουδια του συρμου ?

Οσο καλη φωνη και αν εχει (που προσωπικα δεν μου λεει και τιποτε) σε καμια περιπτωση δεν δενει με το υφος και ηθος που βγαζει ο Νταλαρας σε οτιδηποτε τραγουδησει και κυριως στο λαικο τραγουδι. Για μενα λοιπον ειναι μια τελειως αψυχολογητη επιλογη που δεν προσθετει τιποτε στα οσα εχει κανει και συνεχιζει να κανει ο Κ.Νταλαρας . Οχι οτι δεν θα παω να τον δω βεβαια αλλα το παραπονο μου ειναι οτι με αυτην την συνεργασια και κυριως τη αλλη του Ρεμου, δινει επιχειρηματα σε διαφορους "κακεντρεχεις" και δυστυχως και τις δυο φορες μαλλον θα εχουν δικιο.

Ας ειναι!!! απλως θα αναγκαστω να δω και την Πιτσα Παπαδοπουλου που διαφορετικα δεν θα την εβλεπα ουτε με κυαλια !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πέτυχα στο δρόμο μια αφίσσα διαφορετική από αυτή που είδαμε στο ΘΕΜΑ. Η αφίσσα έχει Νταλάρα, Παπαδοπούλου και Τζουγανάκη και ο Νταλάρας είναι όπως στο εξώφυλλο του cd. Ήταν και στην ανηφόρα της Αχιλλέως...αν ήταν η άλλη αφίσσα θα είχα πέσει από τη γέφυρα.  :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Νομίζω ότι ξέρω ποιά αφίσα λες! Και σε ποιό σημείο! Την είδα κι εγώ!

Τη στιγμή που είσαι μέσα σ' ένα λεωφορείο πηγαίνοντας προς τη σχολή μέσ' τη βαρεμάρα και γνωρίζοντας ότι έχεις να φας πρήξιμο, νά πώς αλλάζει αμέσως η διάθεση! :):):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιτρέψτε μου να εκφράσω και τη δική μου άποψη γι αυτή τη συνεργασία και να συμμετάσχω έμμεσα και στις δικές σας αναφορές, καταθέτοντας τη ταπεινά και υποκειμενικά.

Καταρχήν, η κα Πίτσα Παπαδοπούλου φαίνεται να συμμετέχει στο σχήμα. Που σημαίνει πως δε μοστράρει μαζί με τον Γιώργο και πόσο μάλλον -απ' όσο βλεπετε στις αφίσες- δεν είναι το όνομα της σε ένα επίπεδο με αυτό του ιδίου. Μια τέτοια συμμετοχή, έστω χωρίς αντίστοιχο ρεπερτόριο, δε θα τη χαρακτήριζα ανούσια, άστοχη ή οποιοδήποτε άλλο χαρακτηριστικό που φορμάρουν κάποιες άλλες αντιλήψεις. Η φωνή της είναι ιδιαίτερη και οι ερμηνίες της δε προσβάλουν το εργό, ίσα-ίσα θα έλεγα πως -πολλές φορές- το αναδεικνύουν κιόλας. Είναι εμπιστοσύνης ερμηνεύτρια, δε χαρακτηρίζεται από κανένα ''ειδικό'' ή ''κριτικό'' ως Α' κλάσης τραγουδίστρια, ωστόσο έχει κερδίσει το σεβασμό και την εκτίμηση πολλών συναδέλφων της, όπως του Καζαντζίδη κτλ., αλλά και του κοινού που δε κρίνει μόνο με βάση το ρεπερτόριο αλλά την ολότητα του καλλιτέχνη.

Μαζί λοιπόν με τη κα Παπαδοπούλου, έχουμε τη χαρά -γι' άλλη μια φορά- να δούμε μαζί του επι σκηνής τον ''ενεργητικότατο'' κρητικό τραγουδιστή Τζουγανάκη και την υπέροχη Ασπασία, ελπίδα στο μέλλον του καλού τραγουδιού που φλερτάρει και με τη παράδοση.

Είναι όμορφο το σχήμα, θα έχει κέφι και ελπίζω φρέσκες ιδέες.. Είναι η αλήθεια πως τα ίδια και τα ίδια κουράζουν ένα κοινό το οποίο στέκεται πάντα δίπλα σ' ενα stage επικροτόντας τον αγαπημένο του καλλιτέχνη, ωστόσο σκεφτείτε πως αυτού του είδους οι εμφανίσεις, αφορούν και έναν κόσμο που δε παρακολουθεί συχνά τον Νταλάρα, οπότε και δε θεωρεί ότι επαναλαμβάνεται, επιλέγοντας μαζί του στο σχήμα τον Τζουγανάκη για παράδειγμα ή αν τραγουδήσει για άλλη μια φορά το πολυαγαπημένο και τόσο δημοφιλές ''Πεπρωμένο''...

Κλείνοντας να πω σε όσους αγωνιούν για την υστεροφημία του Γιώργου, ότι δεν μπορεί ένας παθιασμένος καλλιτέχνης στη πορεία του να μη δοκιμάζει φόρμουλες συνεργασίας, να μην ερμηνεύει και 1-2 στην δεκαετία τραγούδια όπως ''Ο φαντάρος''... Όλα είναι μέσα στο παιχνίδι της δημιουργίας, της τέχνης και των επιλογών.. Το σίγουρο είναι ότι δεν κινδυνεύει να γίνει ούτε Κωστόπουλος, ούτε Ρουβάς, ούτε Μαρτάκης, γιατί είναι ΝΤΑΛΑΡΑΣ!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστή η πληροφορία, αλλά σύμφωνα με το in.gr (http://entertainment.in.gr/html/ent/277/ent.76277.asp) ο Γ. Νταλάρας θα εμφανίζεται στο Polis μέχρι τις 26 Φεβρουαρίου 2010 (40 και δηλαδή παραστάσεις) !!!

Να του ευχηθούμε καλή δύναμη και καλή επιτυχία! :) Και σε μας καλές μετακινήσεις (οι εκτός Αθηνών) και καλό ξόδεμα(όλοι)! :)

Κι επειδή πάντα θα υπάρχουν απόψεις διαφορετικές, πάντα θα υπάρχουν αντεγκλήσεις αλλά και γόνιμος διάλογος (σαν τον Παπανδρέου μιλάω κι αρχίζω να ανησυχώ!!!!) ελπίζω όσοι έχουν επιφυλάξεις για την συνεργασία να διαψευστούν και να απολαύσουν κι εκείνοι κι όλοι κι αυτό το πόνημα του σπουδαίου Νταλάρα. Ξέρει τι κάνει ο Νταλάρας, η Παπαδοπούλου δεν είναι τυχαία φωνή κι έχει κι αυτό που προσδιορίζουν ως λαϊκό ήθος.

Κι -επιπλέον- άλλο η Αρένα και οι όροι της,άλλο το Polis Theater.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα σε όλους σας!!

Ελπίζω να αντέξετε και από εμένα λίγα σχόλια σχετικά με την επικείμενη εμφάνιση του Γ.Ν. στο polis.

Διάβασα προσεκτικά τα σχόλια όλων σας και μπορώ να πω πως πολλοί από εσάς κυριολεκτικά του έχετε κάνει ΄΄ακτινογραφία΄΄!!!

Δε φανταζόμουν ποτέ πως υπάρχουν τόσοι πολλοί παλαβο-νταλαρικοί, νόμιζα πως ήμουν ο μόνος, έτσι τουλάχιστον μου λένε οι δικοί μου φίλοι και γνωστοί που δεν ΄΄πάσχουν από αυτή την ασθένεια΄΄.

Ας είναι...........

Νομίζω πως το σημαντικό για όλους εμάς είναι η στιγμή που θα εμφανιστεί μπροστά στο μικρόφωνο και θα ανοίξει το στόμα του για να μας μαγέψει για άλλη μια φορά με τη φωνή του. Το αν είναι μαζί του η Π.Παπαδοπούλου ή ο Μ.Τζουγανάκης λίγο με ενδιαφέρει διότι θεωρώ ότι πάνω στη σκηνή αυτοί θα προσπαθούν να φτάσουν στο επίπεδό του και όχι το αντίθετο και νομίζω πως είναι καλλιτέχνες που μπορούν να το κάνουν. Ας μην ισοπεδώνουμε τα πάντα, η Π.Παπαδοπούλου δεν είναι Ρέμος - μέχρι να πεθάνω δεν θα καταλάβω ποτέ αυτή την κίνηση - οι δε Μ.Τζουγανάκης και Α.Στρατηγού έχουν δείξει πολύ καλά στοιχεία μέχρι τώρα.

Όσον αφορά τις φωτογραφίες εμένα δεν με ενδιαφέρουν καθόλου. Ας φωτογραφίζεται όπως θέλει. Δεν εξάγω κανένα συμπέρασμα από αυτό. Εμένα με ενδιαφέρει η ΄΄φωνή΄΄ Γ.Ν. ο οποίος λέει καλύτερα από τον καθένα οτιδήποτε, ακόμα και τις δεύτερες ή τρίτες εκτελέσεις καλύτερα από τον πρώτο.

Αυτά για σήμερα, με τρέχει και η δουλειά δυστυχώς.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=87328&cid=13

Ολική επαναφορά για τον Γιώργο Νταλάρα, ο οποίος ξεκινάει τις εμφανίσεις του αυτή την Παρασκευή στο Polis Theatre (Πέτρου Ράλλη 18), έχοντας στις αποσκευές του ολοκαίνουρια τραγούδια.

Κομβικό σημείο οι φίλοι: «Γι' αυτό υπάρχουνε οι φίλοι» τίτλος του CD, «Εκεί που οι φίλοι συναντιούνται» ο τίτλος της μουσικής παράστασης.

Στη σκηνή του Polis ο Γιώργος Νταλάρας συναντά μια σπουδαία λαϊκή φωνή, την Πίτσα Παπαδοπούλου, τον κρητικό τραγουδοποιό Μιχάλη Τζουγανάκη και τη νεαρή Ασπασία Στρατηγού.

Θα παρουσιάσει ένα πρόγραμμα βασισμένο στην πολύχρονη μουσική πορεία του, αλλά και στα νέα του τραγούδια που μόλις κυκλοφόρησαν και υπογράφονται από μια πλειάδα καταξιωμένων αλλά και νεώτερων δημιουργών: Λευτέρης Παπαδόπουλος, Μάνος Ελευθερίου, Ηλίας Κατσούλης, Ισαάκ Σούσης, Γιάνννης Καλαμίτσης έχουν γράψει -μεταξύ άλλων- στίχους και Ανδρέας Κατσιγιάννης, Τάκης Μπουγάς, Λάκης Παπαδόπουλος, Μάριος Στρόφαλης και πολλοί ακόμη μουσική.

Το CD κλείνει με το ανέκδοτο τραγούδι «Δάκρυ με το δάκρυ» του Σταύρου Ξαρχάκου σε στίχους Νίκου Γκάτσου.

Όλα αυτά «ζωντανά» κάθε εβδομάδα, από Τετάρτη ως Σάββατο, στις 22:30, στη σκηνή του Polis Theatre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να προσθεσω κι εγω σαν πιο "παλιος"Νταλαροβιος την αποψη μου για την συνεργασια με την Παπαδοπουλου: κατ'αρχην εχουν συνεργαστει και στην δεκαετια του '70 ....δευτερον, ο Νταλαρας εχει εκφρασει στο παρελθον μια εκτιμηση στην συγκεκριμενη τραγουδιστρια, η οποια για καποιους λογους δεν εγινε φιρμα.....τριτον, παντα πριν απο καθε εναρξη εμφανισεων του Νταλαρα, τα ιδια λεγαμε και τοτε : " ρε γαμωτο με αυτον η με αυτην θα τραγουδησει?" .Ολοι μας φαινονταν αταιριαστοι η πολυ λιγοι διπλα του.....θυμαμαι στο ΘΕΜΕΛΙΟ με Αλεξιου, Βανδη,Βισσυ,Γαργανουρακη η στην ΔΙΑΓΩΝΙΟ με Κηλαηδονη, Τσανακλιδου, Παπακωνσταντινου η στο ΠΕΡΟΚΕ με καποιους Κατσιμιχαιους, Χριστοπουλου, τρεχα γυρευε τότε.......η στον ΟΡΦΕΑ με καποια Στανιση, Δημου,καποιον Δημητριαδη....μα βγηκαν ιστορικα προγραμματα τελικα!

Και στο τελος της ημερας ας μην ξεχναμε και κατι ακομα: τα μαγαζια που εμφανιζεται ο Νταλαρας , παραδοσιακα αποτελουσαν το πειραματικο του εργαστηριο γι αυτα που ετοιμαζε.....δεν ηταν ποτε ο τραγουδιστης που παρηγαγε μεσα απο ενα προγραμμα.....παντα χρησιμοποιουσε το προγραμμα για να μετρησει τον σφυγμο των ακροατων του......πεταξε ετσι ξεκαρφωτα κάποτε στο ΠΕΡΟΚΕ την ΜΑΝΟΥΕΛΛΑ, 3,5 χρονια πριν κανει τα ΛΑΤΙΝ......μα ηδη ειχε παρει το μυνημα απο τον κοσμο.

Ας δουμε λοιπον πρωτα επι σκηνης το αποτελεσμα και μετα ας κρινουμε.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και κατι για το λουκ του Νταλαρα, για το οποιο οπως βλεπω εγινε αρκετη συζητηση εδω: ο Νταλαρας ειχε παντα 3 μεγαλα προσοντα: 1ον υπηρξε μεγας αντικομφορμιστης, 2ον ειναι ο τραγουδιστης που μιλαει και τραγουδαει τα ελληνικα που θελει να ακουει ο Ελληνας, χωρις δηλαδη τοπικους ιδιωματισμους η τοπικες προφορες και 3ον ειτε με δερματινο μπουφαν, ειτε με τζην, ειτε με παπιγιον, ειτε με γραβατα, ειτε με ...μαγιω, ειναι παντα ο Νταλαρας με το τεραστιο ειδικο βαρος σαν καλλιτεχνης.......αυτα τα ειπε πριν πολλα χρονια γνωστος ανθρωπος της μουσικης σε ενα μικρο αρθρο του για τον Νταλαρα σε καποιο περιοδικο και νομιζω οτι ειχε απολυτο δικιο......να προσθεσω και κατι που ειπε πριν μερικα χρονια ο Μαρκοπουλος: ο Νταλαρας ειναι ο πιο ανεξαρτητος ελληνας καλλιτεχνης.....και λεει πολλα αυτη η κουβεντα του Μαρκοπουλου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:razz::rolleyes::huh::blush:

Ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για τις φωτογραφίες!!

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι είπανε στην συνέντευξη τύπου;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο Alter έδειξε σχετικό ρεπορτάζ. Μίλησε για την σχέση των παλαιότερων καλλιτεχνών με τους νεότερους και την συστολή να τους πλησιάσουν οι τελευταίοι. Επιπλέον, είπε πως δούλεψε πολύ για τον δίσκο.Προβλήθηκαν κι αποσπάσματα από videoclips δύο τραγουδιών: ''Είναι τραγούδια που πονάνε'' και ''Γι αυτό υπάρχουνε οι φίλοι''.

''...Το τραγούδι είναι μουσική, πόνος, είναι γροθιά,ιστορία. Δεν είναι τραλαλα, σάχλα.Βάλαμε την σάχλα μαξιλαράκι κι αράξαμε..'' μια χαρακτηριστική φράση του Γ.Νταλάρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...