Sign in to follow this  
Followers 0
petros_petrakis

Πέντε τραγούδια, όχι για το Polis Theatre

20 posts in this topic

Κατόπιν ωρίμου σκέψεως με τον Θοδωρή, δημιουργήσαμε αυτό το topic.

Διαλέξτε 5 τραγούδια

Εγώ λέω ΟΧΙ στα εξής:

1) Καλή τυχη

2) Του έρωτα

3) Τα βεγγαλικά σου μάτια

4) ΣΑΝ ΤΟ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗ

5) Τι σου κανα και πίνεις

Εξαιρετική ιδέα!

Δεν θέλω να ακούσω τα:

1) Καλή τύχη

2) Του έρωτα

3) Θα σε ξεπεράσω

4) Να με θυμάσαι (του Στάμου Σέμση)

5) Μπαξέ τσιφλίκι

ΔΕΝ θέλω να ακούσω τα:

1.) Καλή τύχη

2.) Σαν τον μετανάστη

3.) Τα βεγγαλικά σου μάτια

4.) Φύγε κι άσε με

5.) Μια βραδιά στο Λεβερκούζεν

Τι έχει το τραγούδι ''Του έρωτα'' και δεν το θέλετε; Σας χαλάει τόσο πολύ ακόμα και το εκπληκτικό φινάλε του; :music: Θα μου πεις γούστα είναι αυτά...

Καταπληκτική η ιδέα σας παιδιά!

Εγώ θα προτιμούσα να μην ακούσω:

1) Καλή τυχη

2) Μια βραδιά στο Λεβερκούζεν

4) Η φαντασία

5) Το Γράμμα

Το "Καλή τύχη" πάντως το έχουμε μες την καρδιά μας όλοι!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Ελίνα, το "Του έρωτα" είναι εξαιρετικό τραγούδι! Τα περισσότερα από αυτά είναι εξερετικά τραγούδια!! Απλά τα μπουχτίσαμε....!!!!

Γενικά συμφωνώ με τις επιλογές όλων!!!!

Καλή η ιδέα σας,απλώς τα μπουχτίσαμε.Όχι ότι δεν τα αγαπήσαμε,μα τα παρασυνηθίσαμε.

"Τα βεγγαλικά σου μάτια"

"Καράβια στη στεριά"

"Σαν το μετανάστη"

"Καλή τύχη"

"Μιά βραδυά στο λεβερκούζεν"

Δεν θέλω καθόλου να ακούσω τα εξής:

1) Καλή τύχη

2) Σαν το μετανάστη

3) Θα περιμένω εδώ

4) Καράβια στη στεριά

5) Μια βραδιά στο Λεβερκούζεν

Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλα που να θέλω περισσότερο να μην ακουστούν. Εντάξει, εκτός αν πρέπει να αναφέρω πχ και το ''Τι θεό πιστεύεις΄΄ κτλ.

Δεν θέλω καθόλου να ακούσω:

1) Μια βραδιά στο Λεβερκούζεν

2) Στην αλάνα

4) Φύγε κι άσε με

5) Το πεπρομένο

:):mad::razz:

Ήρθε και η δικιά μου ώρα να γράψω σ' αυτό το τόπικ...

Δεν θέλω να (ξαν)ακούσω:

Καλή τύχη

Τώρα κλαις

Θα περιμένω εδώ (ούτε το "Όλα μιλούν για σένα", γενικώς ΟΧΙ Χατζηγιάννη!!!)

Τα βεγγαλικά σου μάτια

Και τέλος, μην του 'ρθει καμιά φλασιά και θυμηθεί το "Σε φεγγάρια λυπημένα"! Όχι, αυτό δεν θα τ' αντέξω! :D

Δεν χρειαζεται να πω ποια τραγουδια ψιλοβαριεμαι κι εγω.Πανω κατω συμφωνουμε ολοι για 4-5 τραγουδια ,οπως ''καλη τυχη'',''τα βεγγαλικα σου ματια'',''το πεπρωμενο'',''λεβερκουζεν'' και καποια αλλα(οπως το ''κι αν σε θελω πχ).

Σαν διαπιστωση μονο, θα αναφερω οτι ο περισσοτερος κοσμος ,σχεδον σε ολες τις παραστασεις ,εκστασιαζεται με μερικα απ αυτα.Ενω δηλαδη εμεις νιωθουμε τυχεροι αν ακουσουμε κανα βραδυ τον ''Μανωλη'' ,η το ''ενας απονος αερας''(που τετοια τυχη),οι υπολοιποι περιμενουν το ΄΄πουναι τα χρονια'' και τη ''φαντασια''.Λογικοτατο.

Εγώ δε θέλω να ξανακούσω τη Γραμβούσα!!! Γίνεται;;;; :rolleyes:

Η αληθεια ειναι οτι οσοι ειδαν πολλες φορες Γιωργο βαριουνται οσα τραγουδια αναφερατε πιο πανω..κι εγω μπουχτισα το "καλη τυχη.." αλλα.. οι συναυλιες πρεπει θεωρω να καλυπτουν ολα τα γουστα γιατι πως να το κανουμε.. αν δεν ακουσουν καποιοι "το λεβερκουζεν" θα πουν "πηγαμε νταλαρα και δεν ειπε τα ωραια του..τα γνωστα του.." τα τραγουδια που αναφερατε ειναι αρρηκτα συνδεδεμενα με το ονομα του και καλα κανει και τα λεει..

προσωπικα αηδιαζω με το "θα σε ξεπερασω" και "το προαισθημα"!!!!!!!! εντελως παρακμη...

επισης δν μπορω να ακουω τον γιωργο μας σε πολλα τραγουδια καζαντζιδη.. σορι σε καποιους αλλα τον θελω

εντεχνο!! εντεχνοτατο και ροκα!!!!

Γιατί καλέ aroditaki,Ωραία δεν είναι τα τραγούδια του Στέλιου;

Το "Σαββατόβραδο" να έλεγε!!!

Απο τον στελιο μαρεσε το "κι αν αλλαξαμε λογια βαρια" και το "παρε τα χναρια"! ευχομαι να το πουν σε μια συναυλια με την αλεξιου!!! οταν μονοιασουν.........

Μα δε νομίζω πως έχουν τίποτα μεταξύ τους που να τους εμποδίζει να το πουν...Ίσα, ίσα....Τα τελευταία χρόνια έχουν βρεθεί αρκετές φορές μαζί σε διάφορες εκδηλώσεις, όπως η απονομή του χρυσού δίσκου "Στα τραγούδια που σου γράφω", η παρουσίαση του βιβλίου του Π.Κουνάδη για τον Μ.Μάτσα, η παρουσίαση του δίσκου "Σπάει το ρόδι" και φυσικά οι συναυλίες για τον Καζαντζίδη....Κι επειδή βρέθηκα στην πρόβα της συναυλίας στο Καυταντζόγλειο, δεν είδα κάτι που να δείχνει ότι δεν τα πάνε καλά....

Η αληθεια ειναι οτι τα τελευταια χρονια τους ειδαμε αρκετα μαζι(κυριως σε ιδιες συναυλιες και οχι τοσο σε συνεργασιες) παλαιοτερα ομως δν ξερω.. υπηρχε μια αμηχανια μεταξυ τους.. συγκεκριμενα σε μια συνεντευξη νομιζω πριν 3 χρονια στον πρετεντερη(η εκπομπη ηταν για τον νταλαρα) ειχε πει η αλεξιου "μπορει οι δρομοι μας να χωρισαν ομως να ξερεις γιωργιο σε αγαπω" και εγω δν πιστευω οτι ηταν μαλωμενοι απλα ειχαν παραλληλες καριερες, μεγαλες, κατι που τους εμποδιζε να κανουν συνεργασιες οπως πριν 30 χρονια που η καλλιτεχνικη τους πορεια ηταν περιορισμενη. χαιρομαι για τις τελευταιες; συνεργασιες. αυτο δειχνει ελλειψη κομπλεξ, αγαπη για τη τεχνη τους και επιγνωση οτι ειναι ενα καταπληκτικο διδυμο!!

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0