Theodore

Γι αυτό υπάρχουνε οι φίλοι

137 posts in this topic

Μετα απο πολύωρες ακροάσεις, καταγράφω κ εγώ τις εντυπώσεις μου απο τον νέο δίσκο. Δεν είμαι ειδικός στο να κρίνω την δουλειά αυτή - ως μουσικός-ακροατής κρίνω κ τα όσα παραθέτω είναι καθαρά υποκειμενικά.

Το "Γι' αυτό υπάρχουνε οι φίλοι" είναι ένα ωραίο, απλωτό, λαϊκό χασάπικο. Μπράβο στον Α. Κατσιγιάννη.

Το "Σε βρήκα πάλι" είναι ένα πολύ καλό τραγούδι, με πολύ όμορφη μελωδία κ ρυθμό κοντά στο ύφος του Γ. Νταλάρα. Πολύ καλοί κ οι στίχοι του. Μου άρεσε πολύ.

Το "Είναι τραγούδια που πονάνε", δεν μου πολυάρεσε. Κάτι δεν κάθεται καλά στο αυτί.

Για το "Απόψε γίνε", δεν χρειάζονται σχόλια. Εξαιρετικό!

Το "Τα μυστικά σου μην τα καις" θεωρώ πως είναι τραγούδι αδιάφορο. Θυμίζει ρυθμικά τον "Πάρη" της "Ασφάλτου", αλλά κατ' εμε δεν το προσεγγίζει.

Το "Η ξενητιά σου" του φίλου Κώστα είναι απο τα όμορφα ζεϊμπέκικα που άκουσα τον τελευταίο καιρό.Ο Τέρπανδρος "έγραψε πάλι", ο δε Βελλιάδης έδωσε μια μελωδία που εκμεταλλεύεται στο έπακρο την φωνή του Νταλάρα. Εξαιρετικο τραγούδι. Μπράβο Κώστα!

Το "Βρέχει" ήτανε μια ευχάριστη έκπληξη για μένα. Μου άρεσε πολύ - κ ρυθμικά κ μελωδικά αλλά κ στιχουργικά. Του ταιριάζει πολύ του Γ. Νταλάρα το τραγούδι. Δύσκολο να ακουστεί ζωντανά (με το "καβάλημα" των λέξεων "βροχή-βρέχει", πνίγει-βρέχει κτλ"). Για την ιστορία ο Γ. Σαμπάνης έχει γράψει κ για την Π. Ζήνα.

Ακόμη απορώ πως επιλέχθηκε το "Του έρωτα η φανέλα". Τραγούδι "μιας ακρόασης", εντελώς ανούσιο.

"Το Ποτήρι": πολύ ωραίο λάτιν-βαλκανικό χρώμα, ρυθμός "στα νερά" του Γ. Νταλάρα κ στίχοι του αείμνηστου Η. Κατσούλη. Όμορφο τραφούδι.

Το "Σε τρώει η σκουριά" είναι ένα δύσκολο τραγούδι, που απαιτεί πολλές ακροάσεις. Μου άρεσε λόγω αυτής της δυσκολίας του.

Ο Αποστόλης (αν θυμάμαι καλά) έγραψε πως το "Των ματιών σου υπνοβάτης" θύμισε παλιές εποχές κ δεν έχω λόγο να διαφωνήσω! Ωραίο τραγούδι κ αυτό, στίχοι μάλαμα του Κατσούλη.

Πολύ ωραίο τραγούδι το "Η ζωή μου μια ιδεά". Μελαγχολική μελωδία κ στίχοι που την βοηθούν. Απο τα πιο ωραία τραγούδια του δίσκου.

Το "Έγινες πουλί" δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω. Το ποντιακό χρώμα δίνει με την λύρα του ο πατριώτης μου - κ φίλος Ματθαίος Τσαχουρίδης (Διακεκριμένος μουσικός στο εξωτερικό).

Η "Κρυφή αφή" είναι απο τα κρυφά τραγούδια του δίσκου. Με την ατμοσφαιρική του μουσική, μου θύμισε κάτι απο "Όμορφη πόλη". Υπέροχα νοήματα, υπέροχο τραγούδι.

Ένα απο τα διαμάντια της ελληνικής δισκογραφίας είναι το τελευταίο τραγούδι του δίσκου. Το ¨"Δάκρυ με το δάκρυ" είναι Το τραγούδι. Ξαρχάκος - Γκάτσος, θύμισες απο Ρεμπέτικο... "Παλιό" τραγούδι, τόσο επίκαιρο συναμα... Δικαίως στο τέλος του δίσκου... στο αποκορύφωμα.

Στα ΝΕΑ της 21.12.2009

Μεταξύ άλλων στο άρθρο

Ελληνικά CD Πολύχρωμο ανακάτεμα των ήχων της Χάρης Ποντίδα:

9. Γιώργος Νταλάρας, «Γι αυτό υπάρχουνε οι φίλοι» (legend): Ίσα που τον προλάβα-

με (μόλις κυκλοφόρησε).

Έντιμος Νταλάρας που τραγουδάει ό,τι ακριβώς τον έχει χαρακτηρίσει μέχρι τώρα. Το κοινό σίγουρα θα εκτιμήσει το λαϊκό στοιχείο (στις μέρες μας μοιάζει... καινοτομία).

Ευχαριστούμε! Πόσα έδωσες στον περιπτερά σου πάλι... :)

Τελικά μετά από πολλές ακροάσεις τα γουστάρω όλα τα τραγούδια εκτός από 3 τα οποία δεν μου λένε κάτι... Αναφέρομαι στο "Βρέχει","Τα μυστικά σου μην τα καις", "Του έρωτα η φανέλα". Όλα ΜΑ ΟΛΑ τα άλλα τα γουστάρω πολύ!!!! Όλα τα τραγούδια, ένα προς ένα, είναι φοβερά!!! Δισκάρα!!!! B);)

Κάποια στιγμή στη σημερινή συνέντευξη στον "Όασις" ο Γιώργος Νταλάρας ανέφερε πως τα τραγούδια που ηχογραφήθηκαν και δεν μπήκαν στο cd, θα μπουν στην άλλη έκδοση.... :razz::razz:

Μακάρι λοιπόν να υπάρξει και μια δεύτερη έκδοση που θα περιλαμβάνει όλα τα τραγούδια...

Κάποια στιγμή στη σημερινή συνέντευξη στον "Όασις" ο Γιώργος Νταλάρας ανέφερε πως τα τραγούδια που ηχογραφήθηκαν και δεν μπήκαν στο cd, θα μπουν στην άλλη έκδοση.... B):razz:

Μακάρι λοιπόν να υπάρξει και μια δεύτερη έκδοση που θα περιλαμβάνει όλα τα τραγούδια...

τελικα Θανο επεσα μεσα.. :razz:

Μαλλον θα γινει οπως ειχε γινει αρχικα στην MINOS "Στα τραγουδια που σου γραφω" και μετα συνεχιζε και στην επομενη εταιρια του να προσφερει bonus υλικο..

Ειναι παλια τακτικη πλεον που ακολουθουν ολοι οι καλλιτεχνες με αφετηρια τις ξενες δισκογραφικες που για την τονωση των πωλησεων προχωρουν σε μια τετοια κινηση..

Αρα λογικα ο δισκος θα πρεπει να "ψιλοπαλιωσει" πρωτα γιατι ειναι νωρις ακομη.. B)

Δύο φορές το ανέφερε. Την πρώτη είπε οτι τα τραγούδια που δεν μπήκαν θα μπουν σε επόμενο δίσκο. Και μετά το ξαναείπε, αλλά είπε επόμενη έκδοση. Και μάλιστα κόμπιασε λιγάκι όταν είπε την λέξη "έκδοση".

Εγώ πιστεύω οτι και τις δύο φορές εννοούσε επόμενο δίσκο και όχι έκδοση. Εξάλλου, έμειναν απ' έξω 6-7 τραγούδια. Λιγάκι δύσκολο να μπουν 7 νέα τραγούδια σε νέα έκδοση του ίδιου δίσκου.

Δεν ξέρω...

Φαντάζομαι πως ο δίσκος θα έπρεπε να είναι έτοιμος στις γιορτές, οπότε αναγκαστικά κάποια κομμάτια που ενδεχομένως να μην ήταν απολύτως έτοιμα να έμειναν απ'έξω...

Απ'το να μείνουν λοιπόν μόνιμα τα κομμάτια έξω ή να κυκλοφορήσει ο δίσκος πολύ αργότερα, προσωπικά προτιμώ αυτή την κίνηση, να κυκλοφορήσουν δηλαδή τα 15 κομμάτια τώρα και τα υπόλοιπα μετά...

Εγώ πιστεύω πως τα τραγούδια που έμειναν έξω θα μπουν στην επόμενη δισκογραφική δουλειά,μαζί με κάποια άλλα που δεν έχουν "γεννηθεί" ακόμη.Μιά καινούργια έκδοση των φίλων με Bonus track,δεν την βλέπω τους επόμενους μήνες.

Αν θυμάμαι καλά, στην συνέντευξη στο περιοδικό Όασις ανέφερε πως παρέδωσε 20 ηχογραφημένα τραγούδια, απο τα οποία έγινε ξεσκαρτάρισμα κ επιλέχθηκαν τα 15. Βέβαια εκεί δεν έγινε καμία αναφορά για 2η έκδοση.

Είναι φοβερό το πως ο Γ.Νταλάρας δίνει στα τραγούδια την πραγματική τους διάσταση. Είναι μεγάλος μάστορας!!!

Από την αρχή που άκουσα τον δίσκο ενθουδιάστηκα! Μετά από πολλές ακροάσεις, θα συμφωνήσω με τον σύντροφο (στο forum) Αποστόλη και θα αναφωνήσω: ΔΙΣΚΑΡΑ!!!! :rolleyes::) Για τις ερμηνείες τι να πω και τι να ξαναπώ. ’πιαστες! Ακόμα και σε τραγούδια που δεν με ενθουσίασαν αρχικά κάνει κάτι γυρίσματα που τελικά τα στέλνει πολύ ψηλά στην προτίμησή μου.

Θοδωρή, ελπίζω να μην δω κανένα ''αλίμονο'' και σε αυτό το topic. :) Αφού και υπέροχος δίσκος είναι και τα σχόλιά του Γ.Νταλάρα εύστοχα είναι(το τελευταίο αφορά άλλο topic). :D

Συντρόφια,και εγώ το ίδιο με σας αισθάνομαι.Τραγούδια που τα είχα προσπεράσει κάπως έπιασα τον εαυτό μου να τα τραγουδάει συνεχώς.Και μου έγιναν πιά οικεία.Ο Δίσκος όλος είναι αριστούργημα!

Μετά από έναν αριθμό ακροάσεων, μπορώ πλέον να γράψω κι εγώ τις εντυπώσεις μου..

Κατ' αρχάς θα χαρακτήριζα τον δίσκο ως "δύσκολο" δίσκο, με την έννοια ότι τα περισσότερα τραγούδια δεν είναι απ' αυτά που θα τα αγαπήσεις αμέσως με την πρώτη ακρόαση. Θέλουν την προσοχή τους. Το ίδιο που συνέβαινε και με τα τραγούδια από την "’σφαλτο".

Σε πρώτη φάση είχα ξεχωρίσει τα:

"Γι' αυτό υπάρχουνε οι φίλοι", "Η ξενιτιά σου", "Σε τρώει η σκουριά", "Η ζωή μου μια ιδέα", "Κρυφή αφή" και "Δάκρυ με το δάκρυ".

Τα υπόλοιπα μπήκαν στην καρδιά μου σιγά-σιγά, μετά από μερικές προσεκτικές ακροάσεις, στις οποίες παρατήρησα κάποια πράγματα στη μουσική, στις ενορχηστρώσεις, στην ερμηνεία, στο στίχο.

Για το "Βρέχει" θα συμφωνήσω με αυτό που είπε ο Θάνος, ότι είναι "μια προσπάθεια προσέγγισης της "άλλης πλευράς" του λαϊκού τραγουδιού", αλλά εξ' αρχής δεν με ενόχλησε η παρουσία του στο δίσκο, και έτσι όπως το ερμηνεύει ο Νταλάρας μου αρέσει.

Μόνο δύο τραγούδια άργησα κάπως να τα συμπαθήσω. Θα σας φανεί περίεργο, αλλά πρόκειται για το "Απόψε γίνε" και το "Έγινες πουλί". Ίσως αυτό να μην έχει να κάνει με τα τραγούδια, αλλά με τις δικές μου μουσικές προτιμήσεις.. Παρ' όλα αυτά, το "Έγινες πουλί" το αγάπησα απ' τη στιγμή που το άκουσα ζωντανά στο Πόλις..

Στο "Ποτήρι", μου αρέσει το Latin στοιχείο του, και επίσης θα έλεγα ότι μου θυμίζει και λίγο Begovic..

Επίσης στο "Των ματιών σου υπνοβάτης" ο Νταλάρας κάνει κάτι γυρίσματα που μου θυμίζουν παραδοσιακό (ειδικά στο τελευταίο "την μαύρη αλήθεια όταν κοιτάξω").

Τέλος, επειδή κάποια στιγμή έγινε μια συζήτηση περί "παλαιού" και "νέου", ήθελα να κάνω ένα σχόλιο.. Αυτόν τον καιρό άκουγα πολύ τον δίσκο στο repeat, και όταν ερχόταν πάλι η σειρά του "Γι' αυτό υπάρχουνε οι φίλοι", μετά απ' το "Δάκρυ με το δάκρυ" αυτό το τραγούδι μου φαινόταν πολύ "λίγο"... Απλή διαπίστωση είναι αυτή, σε καμία περίπτωση δεν θέλω να πω ότι δεν είναι καλό το τραγούδι των Κατσιγιάννη-Σούση, αντιθέτως μου άρεσε πολύ απ' την πρώτη στιγμή.

Όσο ακούω το δίσκο, όλο και πιο πολύ μ'αρέσει....Ακόμα κι αυτά που δεν μ'ενθουσίασαν ιδιαίτερα στην αρχή, όπως το "Είναι τραγούδια που πονάνε" και το "Βρέχει" τ'ακούω πολύ πιο ευχάριστα τώρα...

Αυτό που δεν μου κάθεται είναι "Του έρωτα η φανέλα"...Δεν είναι άσχημο αλλά δεν ξέρω...Δεν ξέρω τί είναι....

Αυτό που δεν μου κάθεται είναι "Του έρωτα η φανέλα"...Δεν είναι άσχημο αλλά δεν ξέρω...Δεν ξέρω τί είναι....

"Είναι βαρια.... "

:razz::razz::razz:

http://gekolliasmusiki.blogspot.com/2009/1...og-post_24.html

«Γι αυτό υπάρχουνε οι φίλοι»

ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ

Ο νέος δίσκος του Γιώργου Νταλάρα έχει τίτλο «Γι αυτό υπάρχουνε οι φίλοι» και κυκλοφορεί από τη Legend.

Μαζί με τον έμπειρο Γιώργο Μακράκη που είχε την ευθύνη της παραγωγής, ο Γιώργος Νταλάρας διάλεξε για τη νέα του δουλειά δεκαπέντε τραγούδια, με μεγάλη προσοχή και φροντίδα, για να αποτελέσουν ένα δίσκο- πρόταση. Δίσκος πολυσυλλεκτικός, από τους λίγους δίσκους- πορτρέτα που έχει κάνει στα 40 χρόνια της καριέρας του ο Γιώργος Νταλάρας.

Σύγχρονα λαϊκά τραγούδια αλλά και μπαλάντες, σε μουσική και στίχους καταξιωμένων αλλά και νεότερων άξιων δημιουργών. Τη μουσική υπογράφουν οι: Ανδρέας Κατσιγιάννης, Λάκης Παπαδόπουλος, Τάκης Μπουγάς, Μιχάλης Τερζής, Μάριος Στρόφαλης, Στέργιος Γαργάλας, Μίλτος Σελλάς, Κωνσταντίνος Βελλιάδης, Βαγγέλης Μαχαίρας, Γιάννης Τριανταφυλλίδης, Γιάννης Χριστοδουλόπουλος, Γιώργος Σαμπάνης και τους στίχους οι: Λευτέρης Παπαδόπουλος, Μάνος Ελευθερίου, Ηλίας Κατσούλης, Ισαάκ Σούσης, Νίκος Μωραΐτης, Γιάννης Καλαμίτσης, Λευτέρης Χαψιάδης, Δημήτρης Λέντζος, Τέρπανδρος, Ηρακλής Παντόπουλος, Γιάννης Γούνας. Υπάρχει ακόμα μία καταπληκτική επανεκτέλεση του τραγουδιού «Απόψε γίνε» των Γιάννη Νικολάου και Οδυσσέα Εισαγγελέα. Το άλμπουμ κλείνει με το ανέκδοτο τραγούδι «Δάκρυ με το δάκρυ» του Σταύρου Ξαρχάκου σε στίχους Νίκου Γκάτσου.

Έχει αποδειχτεί στην μακρόχρονη πορεία του ότι ο Γιώργος Νταλάρας δίνει τον καλύτερό του εαυτό σε ό,τι κάνει και το άλμπουμ αυτό δεν αποτελεί εξαίρεση. Για μια ακόμη φορά, δίνει όλη του την ψυχή στα τραγούδια, χαρίζοντάς μας ερμηνείες που συγκινούν. Είναι άλλωστε παροιμιώδεις το πάθος, η όρεξη και η εργατικότητά του για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Οι ενορχηστρώσεις είναι του Ορέστη Πλακίδη στα περισσότερα τραγούδια και του Βασίλη Κετεντζόγλου σε δύο, σε συνεργασία με τον Γιώργο Νταλάρα.

Εκεί που οι φίλοι συναντιούνται είναι η πρώτη φράση που ακούει κανείς στο νέο άλμπουμ του Γιώργου Νταλάρα από το ομότιτλο τραγούδι «Γι αυτό υπάρχουνε οι φίλοι». Και είναι πολύ χαρακτηριστική γιατί είναι από τους δίσκους που -όπως συνηθιζόταν πολύ παλιότερα- σε προκαλούν να τον ακούσεις παρέα με τους φίλους σου και να περάσεις καλά!

Μερικές λεπτομέρειες που μου αρέσουν στα τραγούδια του δίσκου.

Στο "Των ματιών σου υπνοβάτης" μου αρέσει το κατέβασμα που κάνει όταν τελειώνει την φράση "...την μαύρη αλήθεια όταν κοιτάξω" στο πρώτο ρεφρέν.

Στο "Η ζωή μου μια ιδέα" μου αρέσει πολύ έτσι όπως λέει την λέξη "δακρυγόνα".

Στο "Η ξενιτιά σου" μου αρέσει πολύ όπως λέει την φράση "...στα τρύπια μου παπούτσια".

Στο "Σε τρώει η σκουριά" μου αρέσει αυτό το "μάγκικο" γύρισμα στην αρχή της φράσης "...κι εσύ γκαρσόνα σ'ένα μαγαζί", το οποίο έχει και διαφορετική δυναμική, όπως λέει ο Πετράκης!! :D:D:D

Στο "Έγινες πουλί" μου αρέσουν πολύ οι καταλήξεις. Συγκεκριμένα ο τρόπος που λέει την λέξη "γυαλί" στην φράση "...να 'ταν ο ουρανός γυαλί" στο 2:35 είναι μαγεία!!!

Στο "Είναι τραγούδια που πονάνε" μου αρέσει πολύ η αγριάδα που βγάζει στη ζωνή του σε κάποια σημεία όπως όταν λέει την πρώτη φορά το στίχο "Τώρα που οι νύχτες αγριεύουν".

:music::music::music::rolleyes::music::music::music::music:

Μερικές λεπτομέρειες που μου αρέσουν στα τραγούδια του δίσκου.

Εμένα μου αρέσει πολύ και το

"γιατί ο έρωτας με κάνει πότε θεό πότε ρεζίλι

ποτέ στην ώρα του δε φθάνει"

στο τελευταίο ρεφρέν, αλλά και στα live! :D:D:D

Διάβασα τις λεπτομέρειες του Αποστόλη,και τις "σημειώσεις" της Χρύσας.Εμένα φίλοι μου ειδικά τα τραγούδια αυτά του Γιώργου μου έχουν γίνει ανάγκη.Όπως τα παλιά του Κουγιουμτζή,όπως του Μάνου Λοϊζου του αγαπημένου μας.Σήμερα το βράδυ είχα μιά επιθυμία να ακούσω το"Γι'αυτό υπάρχουνε οι φίλοι" και δεν...μπορούσα.Κάτι μικροδουλειές εδώ στο σπίτι και δεν με άφηνε ο χρόνος.Όταν έλεγα τώρα,κάτι μου έβγαινε μπροστά και μουρμούριζα τα λόγια αλλά η φωνή του Γιώργου που ήθελα να την έχω στα αυτιά μου να αγιάσει καθυστερούσε.Επιτέλους μπαίνω στο αυτοκίνητο να αφήσω τα τέλια να πετάξουν την καρδιά μου εκεί που μόνο ο Θείος ξέρει χρόνια τώρα,στα λημέρια της φωνής του.Τίποτα,δεν έβρισκα το cd με τα τραγούδια.Ξανά μέσα στο σπίτι,ψάχνω.Επιτέλους το βρήκα,και ξεκινάει το τραγούδι με τα μαγικά λόγια,"Εκεί που οι φίλοι συναντιούνται,πιά δε γυρνάει η σελίδα..."

Ανάσταση.

Αργότερα άκουσα το "Δάκρυ με το δάκρυ".

Γιώργο Νταλάρα σε ευχαριστώ για όλα,φίλε μου.

Κάτι ακόμα (λίγο προσωπικό) θέλω να προσθέσω για το "Εκεί που οι φίλοι συναντιούνται"...

Έχω μια παρέα που είμαστε έξι παιδιά, και είμαστε μαζί από μωρά... (οι μισοί νηπιαγωγείο, οι άλλοι μισοί σχεδόν στις κούνιες...) έχουμε κλείσει 18 χρόνια φιλίας. Όταν άκουσα αυτό το τραγούδι, αμέσως μου ήρθε στο μυαλό η "εξάδα" μας, και το έχω πλέον συνδέσει απόλυτα με αυτή τη φιλία...

"...γι' αυτό υπάρχουνε οι φίλοι!" Πόσο ωραίο είναι όταν τα τραγούδια συνδέονται με στιγμές ζωής! Γιώργο Νταλάρα, σ' ευχαριστούμε από καρδιάς! :D

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...