Theodore

Γι αυτό υπάρχουνε οι φίλοι

138 posts in this topic

ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕ!!!!

http://www.musical.gr/cddetails.php?gui_la...846599020&cat=2

Νέο άλμπουμ του αγαπητού μας Γιώργου Νταλάρα σε επιμέλεια παραγωγής Γιώργου Μακράκη.

14 καινούρια τραγούδια και μία καταπληκτική επανεκτέλεση του «Απόψε γίνε» των Γιάννη Νικολάου και Οδυσσέα Εισαγγελέα.

Δίσκος πολυσυλλεκτικός, από τους πολύ λίγους δίσκους- πορτρέτα που έχει κάνει στα 40 χρόνια της καριέρας του ο Γιώργος Νταλάρας.

Λαϊκά τραγούδια αλλά και μπαλάντες, όλα διαλεγμένα με μεγάλη προσοχή και φροντίδα, για να αποτελέσουν ένα δίσκο- πρόταση.

Το άλμπουμ κλείνει με ένα ανέκδοτο τραγούδι του Σταύρου Ξαρχάκου σε στίχους Νίκου Γκάτσου.

Χορηγός επικοινωνίας Μελωδία FM 99.2..

1 ΓΙ' ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΟΙ ΦΙΛΟΙ

2 ΣΕ ΒΡΗΚΑ ΠΑΛΙ

3 ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΠΟΝΑΝΕ

4 ΑΠΟΨΕ ΓΙΝΕ

5 ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΣΟΥ ΜΗΝ ΤΑ ΚΑΙΣ

6 Η ΞΕΝΙΤΙΑ ΣΟΥ

7 ΒΡΕΧΕΙ

8 ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ Η ΦΑΝΕΛΑ

9 ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ

10 ΣΕ ΤΡΩΕΙ Η ΣΚΟΥΡΙΑ

11 ΤΩΝ ΜΑΤΙΩΝ ΣΟΥ ΥΠΝΟΒΑΤΗΣ

12 Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΜΙΑ ΙΔΕΑ

13 ΕΓΙΝΕΣ ΠΟΥΛΙ

14 ΚΡΥΦΗ ΑΦΗ

15 ΔΑΚΡΥ ΜΕ ΤΟ ΔΑΚΡΥ

Συνθέτης: ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΤΣΙΓΙΑΝΝΗΣ, ΜΙΛΤΟΣ ΣΕΛΛΑΣ, ΤΑΚΗΣ ΜΠΟΥΓΑΣ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΣΤΕΡΓΙΟΣ ΓΑΡΓΑΛΑΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΒΕΛΛΙΑΔΗΣ, ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΑΜΠΑΝΗΣ, ΛΑΚΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΑΡΙΟΣ ΣΤΡΟΦΑΛΗΣ, ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΑΧΑΙΡΑΣ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ, ΜΙΧΑΛΗΣ ΤΕΡΖΗΣ, ΣΤΑΥΡΟΣ ΞΑΡΧΑΚΟΣ

Στιχουργός: ΙΣΑΑΚ ΣΟΥΣΗΣ, ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΛΑΜΙΤΣΗΣ, ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ, ΤΕΡΠΑΝΔΡΟΣ, ΝΙΚΟΣ ΜΩΡΑΙΤΗΣ, ΜΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ, ΗΛΙΑΣ ΚΑΤΣΟΥΛΗΣ, ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΟΥΝΑΣ, ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΕΝΤΖΟΣ, ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΧΑΨΙΑΔΗΣ, ΝΙΚΟΣ ΓΚΑΤΣΟΣ

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ!!!!!

ΥΓ: Τελικά περιέχει και το τραγούδι του Βελλιάδη!! Πάλι καλά που δεν βάλαμε στοίχημα!! :music::music:

ΥΓ2: Το έζησα και αυτό! Ο Γ.Νταλάρας σε νέα τραγούδια του Ξαρχάκου, του Γκάτσου, του Μιχάλη Τερζή, του Χαψιάδη, του Λευτέρη Παπαδόπουλου, του Μάνου Ελευθερίου, του Ηλία Κατσούλη! Απίστευτο!! :music::music:

ΥΓ3: Μόλις ενημερώθηκα οτι στον Βόλο κυκλοφόρησε και στα καταστήματα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχω πάρει ακόμα το CD, ούτε έχω ακούσει τα τραγούδια..... Αλλά 15 τραγούδια μου φαίνονται λίγα... Ξέρω είμαι πλεονέκτης, αλλά μου φαίνονται λίγα από την στιγμή που σκεφτόντουσαν το ενδεχόμενο για διπλό δίσκο..... :music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δεν έχω πάρει ακόμα το CD, ούτε έχω ακούσει τα τραγούδια..... Αλλά 15 τραγούδια μου φαίνονται λίγα... Ξέρω είμαι πλεονέκτης, αλλά μου φαίνονται λίγα από την στιγμή που σκεφτόντουσαν το ενδεχόμενο για διπλό δίσκο..... :music::music:

Ενδεχομένως να μην ήταν όλα έτοιμα ακόμη....Μην ξεχνάμε ότι αυτή είναι η πιο κατάλληλη περίοδος για να κυκλοφορήσει ένας δίσκος...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως στο Metropolis στις 2 το μεσημέρι δεν είχε έρθει :music: Μάλλον έπρεπε να περιμένω ... εκεί. :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάρα πολύ καλός ο δίσκος. Με το πρώτο άκουσμα ξεχώρισα το ''Γι' αυτό υπάρχουνε οι φίλοι'', το ''Σε τρώει η σκουριά'', το ''Των ματιών σου υπνοβάτης'' και το ''Δάκρυ με το δάκρυ''. :music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόνο μία φορά τον άκουσα ολοκληρο. Δεν μπορώ να βγάλω εύκολα συμπέρασμα Θελει "δουλειά" ακόμη στα αυτιά μου! Τα πρώτα συναισθήματα πάντως δεν ήταν θετικά σε όλα τα τραγούδια...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το cd ήρθε στο Βόλο λοιπόν όπου ήμουν σήμερα! :music:

Η πρώτη ακρόαση μόνο θετικές εντυπώσεις μου άφησε!Αχ! Μου έφυγε ένα βάρος!! :music:

Κι επειδή είμαι πολύύύύ τυχερή, έχω να σας πω μια ιστορία!,Πήγα να δω αν ήρθε το cd κατά τις 11 και μου είπε ο υπάλληλος ότι θα είναι εκεί αύριο. Φεύγω λοιπόν και πηγαίνω στο Public του Βόλου κι αγοράζω 7 CDs οπότε έμεινα εντελώς ταπί!!

Μετά από καμιά ώρα περίπου, ξαναπερνώντας έξω από το δισκοπωλείο, θυμήθηκα να ρωτήσω εάν έχουν τη συλλεκτική έκδοση βυνιλίου του νέου δίσκου της Χαρούλας Αλεξίου "Η αγάπη θα σε βρει όπου και να'σαι". Αυτή τη φορά είναι εκεί η ιδιοκτήτρια και βλέπω ότι το cd του Νταλάρα είχε έρθει και το κοστολογούσαν!

Πάω στην τράπεζα, βγάζω χρήματα κι επιστρέφω στο κατάστημα στο οποίο ήταν ο Ανδρέας Κατσιγιάννης!!!

Οι πληροφορίες που συνέλεξα λοιπόν είναι ότι και το νέο cd του Νταλάρα θα κυκλοφορήσει σε βυνίλιο!!!

Κι επίσης ότι ο ίδιος ο Κατσιγιάννης θα βρίσκεται στην ορχήστρα στο "Πόλις" μόνο κατά τη διάρκεια των εορτών!!

’μα σε θέλει!!! :music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρώτο άκουσμα.. Σκαμπανεβάσματα... Σε πρώτη φάση ξεχώρισα, υποκειμενικά, ''Απόψε γίνε'', ''Η ξενιτιά σου'', ''Βρέχει'', ''Των ματιών σου υπνοβάτης'', ''Έγινες πουλί'', ''Δάκρυ με το δάκρυ''...

Σε δέυτερο επίπεδο, συμπαθητικά, ''Σε βρήκα πάλι'', ''Είναι τραγούδια που πονάνε'', ''Η ζωή μου μια ιδέα''.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Έκδοση βινυλίου ε;; Τι ωραία!!! :razz::mad::):)

Ιδανικο χριστουγεννιάτικο δωρο!!!

Καλα μακαρι ολες -ενταξει οι περισσοτερες κυκλοφοριες αν γινεται-

να κυκλοφορουν και στο αγαπημενο αυτό υλικό..

Για ποτε προοριζεται η κυκλοφορία του σε lp;;

-Λιγο νωρις για να γνωριζουμε απο τωρα;;-

(επιτελους το βινυλιο επανηλθε!!!!)

:):music::music::music:

15 τραγουδια παντως μια χαρα μου φαινονται-υπεραρκετα!-

αλλωστε πιθανον να υπαρξει μετα απο καποιο χρ. διαστημα

και εκδοση που θα υπαρχουν και bonus τραγουδια υποθετω.

(π.χ. 2005 Στα τραγουδια που σου γραφω)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραίος δίσκος με φοβερό φινάλε!!

Απογειώθηκα με το πρώτο άκουσμα των: "Απόψε γίνε", "Έγινες πουλί", "Δάκρυ με το δάκρυ", "Των ματιών σου υπνοβάτης", "Σε τρώει η σκουριά", "Η ξενιτιά σου".

Μου άρεσαν αρκετά τα: "Γι' αυτό υπάρχουνε οι φίλοι", "Το ποτήρι", "Η ζωή μου μια ιδέα", "Κρυφή αφή".

Ωραία είναι και τα "Σε βρήκα πάλι", ''Είναι τραγούδια που πονάνε''.

Συμπαθητικά, αρκετά μέτρια μάλλον, μου φάνηκαν τα: "Τα μυστικά σου μην τα καις" και το "Του έρωτα η φανέλα".

ενώ τέλος το "Βρέχει" δεν μου άρεσε...

Γούσταρα πολύ την επανεκτέλεση του "Απόψε γίνε"! Του ταιριάζει γάντι στην φωνή!

Το "Έγινες πουλί" είναι κομματάρα!!! Απίστευτη ερμηνεία! Λάτρεψα τις καταλήξεις!

Το "Η ξενιτιά σου" μου αρέσει πολύ! Ειδικά εκεί που λέει "στα τρύπια μου παπούτσια" μου θυμίζει έναν Νταλάρα του '90! Υπέροχο!! Επίσης προτιμώ τον στίχο "Την ξενιτιά σου ακολουθώ, πιστός σαν μετανάστης" αντί για τον στίχο "τυφλός σαν μετανάστης", με τον οποίο μας είχε προϊδεάσει ο φίλος sabah. Δεν ξέρω ποιανού ήταν η ιδέα για την αλλαγή, αλλά ταιριάζει καλύτερα. Γενικά ο Νταλάρας χαρίζει μία εξαιρετική ερμηνεία και πιστεύω οτι είναι ένα τραγούδι που θα τραγουδηθεί πολύ!

Το "Δάκρυ με το δάκρυ" είναι απλά σπουδαίο!!! Ένα διαμάντι στον δίσκο! Ο αμανές στο τέλος είναι το ιδανικό φινάλε για τον δίσκο!

Γενικά πιστεύω οτι είναι ένας εξαιρετικός δίσκος που θα τον λιώσω στην ακρόαση!

Υπάρχουν τραγούδια που θα με συντροφεύουν για αρκετά χρόνια! :razz::mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδια μια απορια..με αφορμη τη κυκλοφορια του προσωπικου δισκου του "θειου" σε lp

-αν και ψιλο-υποψιαζομαι την απαντηση,ετσι απλως για να ειμαι σιγουρος-

Ποτε ηταν η τελευταια φορα που ο Νταλαρας κυκλοφορησε δουλεια του -ειτε

προσωπικο δισκο ειτε συμμετοχη- σε βινυλιο;;;

--Μηπως ηταν το 1o Live απο την ΙΕΡΑ ΟΔΟ ;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι το live από την Ιερά οδό είναι το τελευταίο, επίσημο, LP.

Μήπως όμως να βάλεις την ερώτηση σε section με τις ερωτήσεις;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ναι το live από την Ιερά οδό είναι το τελευταίο, επίσημο, LP.

Μήπως όμως να βάλεις την ερώτηση σε section με τις ερωτήσεις;

Οχι αστο εδω καλυτερα...

Ευχαριστω Αποστολη..θα επανελθω με τις εντυπωσεις μου

:razz::mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η αρχή στο ρεφραίν του τραγουδιού ''Η ξενιτιά'', μου θυμίζει το άσμα ''Τι σόι άντρας είσαι εσύ, ρωτώ''... :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

To συμπέρασμα μετά τις δυο πρώτες ακροάσεις είναι πως έχουμε να κάνουμε μ'έναν πολύ ωραίο σύγχρονο λαϊκό δίσκο...

-Το εναρκτήριο τραγούδι "Γι'αυτό υπάρχουνε οι φίλοι" , όπως έγραψα και μετά την πρώτη ραδιοφωνική ακρόαση, είναι ένα ωραίο σύγχρονο λαϊκό χασάπικο, που νομίζω πως, χωρίς να είναι γραμμένο με τη λογική του γρήγορου σουξέ, θα γίνει το "όχημα" για να "ταξιδέψει" όλος ο δίσκος. Ήδη απ'ότι μαθαίνω, παίζεται αρκετά και σε σταθμούς όπως ο "Μελωδία" που γενικά δεν υποστηρίζουν αυτά τα τραγούδια...

-Όμορφο το "Σε βρήκα πάλι"...Ίσως να έχω άδικο, αλλά μου θύμισε τα τραγούδια του Νικολόπουλου της εποχής του "Μη μιλάς, κινδυνεύει η Ελλάς".

-Στο "Είναι τραγούδια που πονάνε" πιστεύω πως ο στίχος του Καλαμίτση είναι πολύ πιο "δυνατός" από το μελωδικό του ένδυμα...Ίσως θα χρειαζόταν πιο λαϊκό ήχο....

-Το "Απόψε γίνε" μου δίνει την αίσθηση πως ο Νταλάρας το είχε στο μυαλό του πολλά χρόνια...Από το 1997 που πρωτοβγήκε με τον Κώστα Μάντζιο. Είναι από τα "ουσάκ" που του αρέσουν και του πάνε πολύ στη φωνή...Μια ένσταση υπάρχει για την αρκετά "φορτωμένη" ενορχήστρωση, αλλά το γενικό αποτέλεσμα είναι πολύ καλό...

-Συμπαθητικό και το "Τα μυστικά σου μην τα καις" των Γαργάλα-Ελευθερίου...Με πήγε στην εποχή της "Ασφάλτου" και στη "Μεθυσμένη βάρκα"....

-Από τα πιο δυνατά σημεία του δίσκου "Η ξενιτιά σου"...Και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στον ελπιδοφόρο Κωνσταντίνο Βελλιάδη αλλά και στον Τέρπανδρο που έγραψε τους στίχους...Υπέροχο τραγούδι...

-Το "Βρέχει" δεν θα μου έλειπε αν δεν έμπαινε....Θεωρώ πως είναι μια προσπάθεια προσέγγισης της "άλλης πλευράς" του λαϊκού τραγουδιού, την οποία, προσωπικά, δεν βρίσκω απαραίτητη. Με μια άλλη φωνή, σε μένα θα περνούσε απαρατήρητο...Μου άρεσε ο τρόπος που το λέει ο Νταλάρας αλλά όχι και το ίδιο το τραγούδι.

-Στις πιο αδύναμες στιγμές θα έβαζα και του "Έρωτα τη φανέλα", μουσικά κυρίως...Δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα..."Επίπεδο" τραγούδι...

Κι από δω και κάτω αρχίζει το "πάρτυ"...

-Μου άρεσε πολύ και το δεύτερο τραγούδι του Κατσιγιάννη...Ένα κράμα latin και βαλκανικών ήχων...Πιστεύω πως θα ακουστεί και αυτό...

-Εξαιρετικά επίσης τόσο το "Σε τρώει η σκουριά" όσο και το "Των ματιών σου υπνοβάτης"...Πολύ ωραία λαϊκά τραγούδια, βγαλμένα λες από άλλες εποχές, με μοναδικές πινελιές του Νταλάρα στο μπουζούκι, στο δεύτερο απ'αυτά.

-Συμπαθητικό και το ζεϊμπέκικο του Γιάννη Χριστοδουλόπουλου...Εδώ φαίνεται η διαφορά αυτού που λέμε "Σύγχρονο λαϊκό τραγούδι", όπως είναι αυτό δηλαδή και των λαϊκών τραγουδιών με έναν άλλον ήχο, όπως τα δυο προηγούμενα...Θα μπορούσε να είναι το καλύτερο τραγούδι σε κάποιον από τους δίσκους του Γιάννη Πάριου.

-Το "Έγινες πουλί" είναι για μεγάλες εντάσεις....Αν το πάρουν χαμπάρι τα ραδιόφωνα θα το παίξουν πολύ...Και φαντάζομαι πως και στη ζωντανή παρουσίασή του, αν παιχτεί, θα γίνει χαμός...Πολύ ωραίο τραγούδι και πολύ ωραίος και ο κεμεντζές...

-Το τραγούδι του Μιχάλη Τερζή, νομίζω πως είναι η συνέχεια από "Τα βεγγαλικά σου μάτια" ή το "Να με θυμάσαι" του Σέμση...Είναι όμορφο αλλά θέλει λίγο άκουσμα ακόμα...

-Η κορύφωση έρχεται στο τέλος...

Τελικά δεν είναι τυχαία η θέση που κατέχουν στον πάνθεον της μουσικής ο Σταύρος Ξαρχάκος και ο Νίκος Γκάτσος...Ελπίζω το "Δάκρυ με το δάκρυ", του οποίου η μελωδία είναι το ορχηστρικό "Χασάπικο 22" από το "Ρεμπέτικο", να μην έχει την τύχη που είχαν, τουλάχιστον στις ζωντανές παρουσιάσεις κάποια άλλα σπουδαία τραγούδια των τελευταίων χρόνων. Θα αναφέρω μόνο τρία. "Δάκρυ στο γιαλί", "Όλα γραφτήκανε για σένα" και "Πολλές σημαίες"...

Αυτό το τραγούδι με τον "καταλυτικό" αμανέ του Νταλάρα στο φινάλε, όπως και πολλά ακόμα απ'αυτό τον δίσκο πρέπει να παρουσιαστούν ζωντανά...Είναι "υποχρέωση" του Γιώργου Νταλάρα να τα παίξει...(Το "υποχρέωση" το λέω με όλη την αγάπη που μπορώ να το πω)...

"Οι φίλοι" είναι σχεδόν δεδομένο πως θα παιχτούν....Μαζί όμως μ'αυτό και το τραγούδι του Ξαρχάκου θα έπρεπε να ακουστούν και "Η ξενιτιά σου", "Σε τρώει η σκουριά", "Των ματιών σου υπνοβάτης", "Το ποτήρι" και το "Έγινες πουλί" (πάντα κατά την ταπεινή προσωπική μου άποψη).

Μου άρεσε ιδιαίτερα που στο δίσκο έπαιξαν πολλοί από τους γνωστούς μας μουσικούς (Ζέρβας, Σοφράς, Κατσιγιάννης, Παπαχριστούδης, Βαβάτσικας, Κούρτης, Αχαλινωτόπουλος, Dasho Kurti και φυσικά ο Μανώλης Καραντίνης) που δεν είχαμε ακούσει στις τελευταίες δουλειές του...

Υ.Γ:Αυτός ήταν ο πρώτος καινούργιος δίσκος του Νταλάρα που άκουσα παρέα με το γιο μου...Στο τραγούδι του Ξαρχάκου πέταξε κάτι χαμόγελα... :razz::mad::)

Σημάδι ή σύμπτωση; :):)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...