Theodore

Γι αυτό υπάρχουνε οι φίλοι

138 posts in this topic

Τι θα γίνει κάθε βδομάδα θα μας κοτσάρεις και μία φωτο με το τοπ-5 του τηλεράματος;

Γράψτα σε 5 γραμμές που δεν πιάνουν και χώρο... B):rolleyes:

Ρε συ, αυτό τώρα το είδα....

Αυτός τελικά είναι χειρότερος απ'τη Λαιμού... :vlakas:

Ρε θα σ'αρπάξω απ'το λαιμό καμιά ώρα... B) :lol: :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Του έρωτα η φανέλα.....Τέτοιους στίχους ο Παπαδόπουλος τους γράφει για την πλάκα του, στην στάση του λεοφωρείου ή καθώς περιμένει στην ουρά...Δεν είναι ανάγκη να γίνονται και τραγούδια...

λολ...ο Έρως ντύνεται σε ημάτια, σε μετάξια, σε σκουτιά...δεν κάθεται καλό παιδί να του φορέσει η μανα του φανέλλα...

B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mια επιφανειακή, κατά τη γνώμη μου, κριτική του δίσκου στο Μusic Corner.

Υπάρχουν και χειρότερα...

Κλασσική μουρμούρα Γεωργίας Λαιμού! B)

http://new.e-go.gr/music/article.asp?catid...2&pubid=7224130

Τι εχουν πάθει όλοι τον τελευταίο καιρό και με τον ένα η τον αλλο τρόπο ζητάνε να μην βγάζει δίσκο ο Νταλάρας;; Τι κακιά μανία είναι αυτή;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο τρόπος της ενοχλεί. Η έλλειψη στοιχειώδους σεβασμού.Και προσβάλλει αυτό και τον Νταλάρα και τους αναγνώστες της. Ποια είναι δηλαδή η μεγίστη μουσικοκριτικός με ύφος δέκα καρδιναλίων και ξερνάει τέτοια χολή; Για ανθρώπους που -αν μη τι άλλο- δούλεψαν πολύ για να πάει αυτό το έρμο το τραγούδι λίγο πιο πέρα; Μπράβο της για την παιδεία της! ’λλο η κριτική και να μην της αρέσει ένα cd κι άλλο αυτό το λιβελλογράφημα. Τάχω χαμένα με το ήθος αυτής της κυρίας. Την πληρώνουν δηλαδή για να γράφει αυτές τις αήθεις -δήθεν- κριτικές;

Θα της έστελνα ένα περιποιημένο e-mail (όπου θα ξεχνούσα τους καλούς μου τρόπους και θα χρησιμοποιούσα την δική της τακτική) αλλά μάλλον κάποιο πρόβλημα υπάρχει και δεν μου επιτρέπεται.

'Αντε πια! Τον έχουν φάει τον άνθρωπο αυτή την περίοδο! Είχαμε ησυχάσει για λίγο καιρό. Εδώ κι ένα τρίμηνο λύσσαξαν. Τι πόνο έχουν ήθελα νάξερα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να έκφράσω ένα παράπονο όμως. Το Alter και η Legend (ή το αντίστροφο) από τα τόσα πολύ ωραία τραγούδια του δίσκου βρήκαν να προβάλλουν το ''Βρέχει''; Εντάξει, εμένα μου αρέσει κάπως λόγω της ερμηνείας του Νταλάρα αλλά την στιγμή που υπάρχουν εκπληκτικά τραγούδια στο cd είναι κρίμα να προβάλλεται αυτό το τραγούδι(ο στίχος δεν μου αρέσει εδώ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελίνα δε νομίζω να αποφάσισαν από μόνοι τους στο Alter ποιο τραγούδι θα προβάλλουν....Προφανώς την απόφαση πήραν ο Νταλάρας με τον Γ.Μακράκη τον παραγωγό του δίσκου. Δεν ξέρω, μάλλον λέω...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντα έτσι δε γίνεται; B) Δυστυχώς! Και με τα ραδιόφωνα το ίδιο.. (άσχετα αν από τον συγκεκριμένο δίσκο έπαιζαν τους "Φίλους". Γενικώς λέω..) Συνήθως προβάλουν το "χειρότερο" τραγούδι από κάθε δίσκο!! ("χειρότερο" δεν εννοώ απαραίτητα ότι είναι και κακό τραγούδι) ή αν όχι το "χειρότερο", το πιο "πιασάρικο".

Ένα πιο καλό παράδειγμα είναι ο δίσκος "Με το 'να πόδι στ' άστρα", που έπαιζαν όλοι το "Θα περιμένω εδώ", τη στιγμή που υπήρχαν τόσα άλλα πολύ καλύτερα τραγούδια!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ελίνα δε νομίζω να αποφάσισαν από μόνοι τους στο Alter ποιο τραγούδι θα προβάλλουν....Προφανώς την απόφαση πήραν ο Νταλάρας με τον Γ.Μακράκη τον παραγωγό του δίσκου. Δεν ξέρω, μάλλον λέω...

Κι αν συμβαίνει αυτό, πάλι κακώς συμβαίνει. Υπάρχουν ωραιότερα τραγούδια που θα έπρεπε να προτιμηθούν. B) Ταπεινή μου γνώμη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
'Αντε πια! Τον έχουν φάει τον άνθρωπο αυτή την περίοδο! Είχαμε ησυχάσει για λίγο καιρό. Εδώ κι ένα τρίμηνο λύσσαξαν. Τι πόνο έχουν ήθελα νάξερα...

Το τι έχουν πάθει τους τελευταίους τρεις μήνες είναι προφανές. Έχει βγάλει ένα καινούργιο cd που αν καταλαβαίνω καλά από τα top five του Τηλεράματος που βάζει ο Θανάσης Πολυμήχανος πάει πολύ καλά και σε πωλήσεις και διαψεύδει τις προβλέψεις και τις προσδοκίες-προφητείες όλων αυτών που γράφουν τα διάφορα πικρόχολα και κακεντρεχή σχόλια. Είναι όλα εκνευριστικά, αλλά αφήστε τους να γράφουν, γελοιοποιούνται μόνοι τους. Την απάντηση τους την έδωσε προ ημερών ο ίδιος ο Γ. Νταλάρας στη συνέντευξή του στο Μελωδία. «Τον ζωγράφο δεν μπορείς να του πεις να σταματήσει να ζωγραφίζει». Και ο ίδιος ζωγραφίζει με τη φωνή του κόσμους μαγικούς. Μερικοί είτε δεν μπορούν είτε δεν θέλουν να τους δουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites
αν καταλαβαίνω καλά από τα top five του Τηλεράματος

και να 'ταν μόνο αυτό! Μεταφέρω κι εδώ το άρθρο του Τάσου Καραντή από τον Ορφέα, το οποίο εστιάζει σε δίσκους που κυκλοφόρησαν από την Εταιρεία Γενικών Εκδόσεων Α.Ε. (δηλαδή Legend, Lyra, MBI, Impact Music, Music Box, Virus Music , Eros, 7 Επτα, Μικρός Ήρως - Panvox) Οι πληροφορίες έχουν δοθεί από την ίδια την εταιρεία και δείχνουν πως πλατινένιοι (για το 2009) έχουν γίνει μόνο δύο δίσκοι και αυτοί είναι και οι δύο του Νταλάρα! (το "Σαν τραγούδι μαγεμένο" και το "Γι' αυτό υπάρχουνε οι φίλοι") Και αυτή η εταιρεία έχει πλέον τη συντριπτική πλειοψηφία των καλλιτεχνών του ελληνικού τραγουδιού!

Να αναφέρω ενδεικτικά πως βγάζει τον Νταλάρα, τον Μικρούτσικο, τον Μακεδόνα, τον Μπάση, τη Βιτάλη, τον Λιδάκη, τον Θηβαίο, τον Στόκα, τον Πλέσσα, τον Ξαρχάκο, τον Μητσιά, τον Τσακνή, τους Βασίλη και Θανάση Παπακωνσταντίνου, τον Σαββόπουλο, τον Θεοδωράκη, τη Γλυκερία, την Τσανακλίδου, τον Περίδη, την Κανά, τον Θαλασσινό, από ένα άλλο είδος τραγουδιού (που εμένα δεν με συγκινεί αλλά έχει μεγάλο κοινό, δεν μπορούμε να το αγνοήσουμε) τον Μαργαρίτη, τον Πανταζή, τον Καρβέλα, τον Καρρά, τον Γονίδη, τον Μελλά, από νεότερους καλλιτέχνες τη Μάρω Μάρκελλου, τον Μπαλάφα, τον Μύρωνα Στρατή (ο οποίος παρεπιπτώντως, αν και έχει γίνει τόσος χαμός με το "Πάνω απ' όλα", δεν βρίσκεται στο top12 της εταιρείας!), τον Αρναούτη, τους Onirama, τους Όναρ και τόσους άλλους!

Ανάμεσα σε όλους αυτούς, σίγουρα δεν είναι καθόλου τυχαίο το ότι ο Νταλάρας είναι ο μόνος που έκανε πλατινένιους δίσκους το 2009!

Αν κάποιοι δεν το βλέπουν αυτό και επιμένουν να υποστηρίζουν ότι πρέπει να σταματήσει να κάνει δίσκους, τότε ας πάνε να κοιταχτούν οι ίδιοι καλύτερα!! Ως πότε θα θεωρούν μερικοί-μερικοί "κριτικοί" πως όλοι οι ακροατές είμαστε ζώα και εκείνοι θα προσπαθούν τόσο αλλαζονικά να μας δείξουν το σωστό δρόμο;;; Ξαναλέω κάτι που είχα πει και κάποια άλλη φορά, με κάποια άλλη αφορμή: είναι δυνατόν τόσες χιλιάδες κόσμος να κάνουν λάθος;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kapote o Dalaras polemiotan alloios : etoimazotan as poume na vgalei ta 50 XRONIA REMPBETIKO kai kapoioi "ksafnika" anakalyptan tis protes ekteleseis......ki eno tis evazan na paizoun apo to proi os to vrady, o kosmos eixe pathei amok me tis ekteleseis ton tragoudion afton apo ton Giorgo! Ta idia merika xronia meta me ta REMBETIKA TIS KATOXIS.....Ta idia me ton ILIO TON ILIATORA, opou kati asxetoi estelnan tote epistoles ston typo kai katigorousan ton Elyti oti protimise ton Dalara gia na oikonomisei lefta!!!!! Nai, apistefto, alla exei eipothei episima, graptos! Ta idia argotera kai me ta LATIN opou xafnika kapoioi ginane thavmastes tou Paco De Luccia kai katigorousan ton Dalara oti "skotose" ta tragoudia, eno o presvis tis Ispanias tote edine dimosia sygxaritiria ston Dalara pou diafimize me toso exairetiko tropo tin LATIN mousiki......Perasan loipon sxedon 35 xronia kai tipota den exei allaksei oson afora ton polemo ston Giorgo....apla kapote legotan as poume OIKOGENIAKOS THISAVROS, simera legetai Panousis, blog i kapos alloios.......Episis kante mia volta sta video tou Dalara sto YT na deite sxolia merikon....kapoioi exoume kanei megalo agona enantion afton ton arrostimenon psyxologika atomon me kostos xydaies vrisies, apeiles klp. Telika einai poly dyskolo na dilonis fan tou Giorgou.....prosopika eimai yperifanos, o Dalaras 40 xronia pote den me prodose me tin stasi tou kai tis epiloges tou san kallitexnis! Ki an ekane kapoia lathi( apolyta anthropino) paramenei o pleon axiopistos , syniditopoiimenos kai isorropimenos ......Ego sto kanali mou ekana ena mikro peirama : anevasa kai Kazantzidi kai Alexiou kai Pario klp,klp Vlepo oti o Dalaras yperexei syntriptika sta views. Ara o,ti kai na leei o kathe geloios, o kosmos exei tin diki tou apopsi......

Share this post


Link to post
Share on other sites
......Perasan loipon sxedon 35 xronia kai tipota den exei allaksei oson afora ton polemo ston Giorgo....apla kapote legotan as poume OIKOGENIAKOS THISAVROS, simera legetai Panousis, blog i kapos alloios............prosopika eimai yperifanos, o Dalaras 40 xronia pote den me prodose me tin stasi tou kai tis epiloges tou san kallitexnis! Ki an ekane kapoia lathi( apolyta anthropino) paramenei o pleon axiopistos , syniditopoiimenos kai isorropimenos ......

Καλημέρα TheAegean60

κι άλλα 35 χρόνια θα περάσουν και πάλι δεν θα αλλάξει τίποτα.

το ίδιο υπερήφανος είμαι κι εγώ οχι απλά για το "fan" που λες αλλά κυρίως γιατί μεγάλωσα μαζι με τον Γιώργο και τα τραγούδια του. :blush::):razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Aπό το νέο "Τηλέραμα"

002-18.jpg

Και συνεχίζει.....(Ο Θάνος να βάζει την στήλη, παρά τις αντιρρήσεις του άλλου)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θάνο έχω βρει το κουμπί του: ένα σφηνάκι τεκίλα και γίνεται αρνάκι.... :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γίνεται αρνάκι ή τρώει το αρνάκι; :blush: Kαι πότε του έδωσες σφηνάκι με τεκίλα κι εγώ δεν το ξέρω;

off topic for one more time :):razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Γίνεται αρνάκι ή τρώει το αρνάκι; :blush: Kαι πότε του έδωσες σφηνάκι με τεκίλα κι εγώ δεν το ξέρω;

off topic for one more time :):razz:

Όχι... πρώτα τρώει το πορτοκάλι και μετά πίνει... έπρεπε να το δεις αυτό! :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kαι πότε του έδωσες σφηνάκι με τεκίλα κι εγώ δεν το ξέρω;

Έπρεπε να είχες το διαβατήριο μαζί σου...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι υπέροχος δίσκος είναι τελικά!! Έχω φάει τρελό κόλλημα το τελευταίο διάστημα! :D:razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...