petros_petrakis

Polis Theater 2009-10

532 posts in this topic

καλησπέρα σε όλους σας,είμαι ο Τέρπανδρος,με ειδοποιήσαν σχετικά με μία παράξενη τροπή στο topic POLIS THEATER για το οποίο και δηλώνω κατηγορηματικά οτι οι δηλώσεις του μέλους σας sabah δεν ταυτίζονται σε κανένα σημείο με την δική μου άποψη.Ευχαριστούμε τόσο εγώ όσο και ο συνθέτης για τα εγκωμιαστικά σχόλια σας σχετικά με το τραγούδι μας,δηλώνουμε πως μας έγινε μεγάλη τιμή από τον ΚΥΡΙΟ Νταλάρα να μας συμπεριλάβει για δεύτερη φορά στο δίσκο του,για το οποίο νιώθουμε περήφανοι και απλά ευελπιστούμε να μας τιμήσει δίνοντας μας την

απέραντη χαρά ν'ακούσουμε live το τραγούδι μας όπως και θεωρώ οτι συμβαίνει με κάθε δημιουργό που αισθάνεται την σπουδαιότητα και την ...ιστορική αξία της φωνής του ΚΥΡΙΟΥ Νταλάρα.Θεώρησα επιτακτική ανάγκη να σας γνωστοποιήσω τις απόψεις μου προς αποφυγή πιθανών παρεξηγήσεων!Πράγματι το επίπεδο σας είναι πολύ υψηλό και δεν σας κρύβω ότι ρίχνω .....κλεφτές ματιές αρκετά συχνά για πληροφορίες σχετικά με τον κυριο Νταλάρα.Ευχαριστω για τον χρόνο σας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλωσόρισες Τέρπανδρε στην κοινότητά μας. Χαίρομαι πολύ που μας γνωστοποίησες τις θέσεις σου! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλως ορισες! Η αποκατασταση της αληθειας χρειαζεται οπωσδηποτε σε τετοιες περιπτωσεις.:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα καλωσόρισμα κι από εμένα! Συγχαρητήρια -και πάλι- για το πολύ ωραίο τραγούδι!

Καλή συνέχεια!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξέχασα να αναφερθώ στο μέλος <χελιδόνι>και να το ευχαριστήσω που με τιμά ιδιαίτερα που χρησιμοποιεί στίχο μου ως προσωπικό του στίγμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαβάζω με έντονο προβληματισμό τα όσα γράφτηκαν παραπάνω κ πραγματικά πέφτω απο τα σύννεφα, με το κλίμα κόντρας κ ανταγωνισμού που έχει δημιουργηθεί όχι μεταξύ προσώπων , αλλά... τραγουδιών! Οι θέσεις κ οι απόψεις του μέλους sabah, κ οι όποιες υποψίες έχουν γεννηθεί, δημιουργούν ένα κλίμα καχυποψίας ως προς την ταυτότητα του μέλους. Εγώ, ως φίλος του Κ. Βελλιάδη, επικοινώνησα χθες μαζί του για να μπορέσω να διευκρινήσω κάτι παραπάνω.

Θέλω να γνωστοποιήσω λοιπόν σε όλους, πως ο Κ. Βελλιάδης, ουδεμία σχέση έχει με το μέλος sabah, κ όπως είναι φυσικό διαχωρίζει την θέση του απο αυτήν του μέλους sabah. Ο Κώστας θέλησε να μου τονίσει επίσης οτι αισθάνεται μεγάλη τιμή που έδωσε τραγούδια στον Γ. Νταλάρα κ μου ζήτησε να μεταφέρω αυτές τις θέσεις του κ στο φορουμ, μιας κ δεν έχει δικό του λογαριασμό - ακόμη τουλάχιστον.

Αυτά, προς αποφυγής παρεξηγήσεων.

Κατά τα άλλα, να καλοσωρίσω κ απο εδώ τον Τέρπανδρο, κ να τον συγχαρώ ξανά, για τον "λόγο" του.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε,Πέτρο, για την καλοσύνη σου να μεταφέρεις και την άποψη του συνθέτη. Επομένως, υπάρχει διαχωρισμός απόψεων και ξεκάθαρη τοποθέτηση από τους ίδιους τους δημιουργούς. Δεν αφήνει καμία σκιά, θεωρώ. Να ευχηθώ καλά τραγούδια! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ive told you and Im telling you again

Im not friend of this greek way of performing music. Not these places, not this time of night. Okay, Polis Theatre is not Arena, but I will never understand how it is possible to enjoy music sitting at a table, with drinking, eating and talking. Where the chairs are so close that you really have to be friend with your neighbour because hes so close, with the strange seating, as you have to turn around to see whats going on

http://i50.photobucket.com/albums/f325/Ann...ch/Fotos065.jpg

:mad: Hm, I mean where you have to turn around to see whats going on on stage.

Okay, meanwhile I learned a bit to handle this greek speciality. And, of course, no one forces me to go there. And no one forces me to go there the first night.

Well, I did go and what do I say now? No, Im not complaining, I had a real good time and enjoyed a lot. I am a bit disappointed about the choice of place and the kind of performance. In the beginning, when they announced that Dalaras and Tzouganakis would perform together, I thought we would get something new, something different. When we had the official announcement and they talked about Pitsa Papadopoulous joining in, I knew it would be the old style.

Anyway, as I said already, I enjoyed a lot, especially these songs:

- ’γρια ζωή...

- Ανεμολόγιο, where (most of) the audience applaud too early and miss the beautiful end with Kourtis accordion

- Παλιό στρατιώτης

- Θάλασσα πικροθάλασσα, γιατί να σ' αγαπήσω

- Τα βεγγαλικά σου μάτια

- Κληρώθηκα, the musicians made a real masterpiece of it!

- The new song of Andreas Katzigiannis Ποτήρι, which suited very well to open my favorite balkan and Bregovic section, where we had: Κι αν σε θέλω, Νύχτα, η καρδιά μου θέλει να πετάξει, Έρημα χωριά, Φύλλο στο νερό, and Το μήλο, this time the opening was sung by Apostolis Vangelakis! Bravo!

Pitsa Papadopoulou impressed me with

- Πριγκιπέσσα

- Η νύχτα and Καίγομαι from Xarchakos, both outstanding interpretation

and Michalis Tzouganakis? :D

Well, I liked every song he did and, to my opinion, he was the best that night!!! And obviously he enjoys my comment :)

http://i50.photobucket.com/albums/f325/Ann.../Fotos181-2.jpg

And before we come to some more photos I would like to name the musicians, as no one mentioned them that night:

Giorgos Matsikas, bouzouki

Nikos Mermigas (from Estoudiantinas) bouzouki

Giorgos Papachristoudis, piano

Dimitris Kostopoulos, pliktra

Thanasis Sofra, bass

Vassilis Ketentzoglou, guitar

Christos Zervas, guitar

Giorgos Marinakis, violin

Dasho Kourti, accordion

Apostolis Vangelakis, winds

Andreas Papas, drums

Spiros Panagiotopoulos, drums

Giorgos Skordalos, lyra

Share this post


Link to post
Share on other sites

And now some photos:

Aspasia Stratigou, Pitsa Papadopoulou, Giorgos Dalaras, Michalis Tzouganakis in the beginning

http://i50.photobucket.com/albums/f325/Ann...ch/Fotos062.jpg

Aspasia Stratigou

http://i50.photobucket.com/albums/f325/Ann...ch/Fotos068.jpg

Dalaras and Aspasia

http://i50.photobucket.com/albums/f325/Ann...ch/Fotos073.jpg

Aspasia and Tzouganakis

http://i50.photobucket.com/albums/f325/Ann...ch/Fotos112.jpg

Tzouganakis and Dalaras

http://i50.photobucket.com/albums/f325/Ann.../Fotos087-1.jpg

Aspasia, Dalaras and Tzouganakis

http://i50.photobucket.com/albums/f325/Ann...ch/Fotos084.jpg

http://i50.photobucket.com/albums/f325/Ann...ch/Fotos092.jpg

Giorgos Skordalos watching Tzouganakis

http://i50.photobucket.com/albums/f325/Ann.../Fotos100-1.jpg

Tzouganakis

http://i50.photobucket.com/albums/f325/Ann.../Fotos106-1.jpg

http://i50.photobucket.com/albums/f325/Ann...ch/Fotos107.jpg

Dalaras

http://i50.photobucket.com/albums/f325/Ann...ch/Fotos128.jpg

http://i50.photobucket.com/albums/f325/Ann...ch/Fotos131.jpg

Pitsa Papadopoulou

http://i50.photobucket.com/albums/f325/Ann...ch/Fotos134.jpg

Pitsa Papadopoulos and Dalaras

http://i50.photobucket.com/albums/f325/Ann...ch/Fotos145.jpg

http://i50.photobucket.com/albums/f325/Ann...ch/Fotos146.jpg

http://i50.photobucket.com/albums/f325/Ann.../Fotos153-1.jpg

and all four again in the end

http://i50.photobucket.com/albums/f325/Ann...ch/Fotos171.jpg

Now, as Im back in Germany and got a distance, I say, well this is how Dalaras wants to perfom, so take it or leave it. Once again the old style, a lot of performances with partners for 2 -3 month, no risk in doing something new. Something new, as f.e. just him and the guitar and playing the forgotten diamonds. Something new, as hes got so excellent musicians and with Tzouganakis, why not jamming around a bit, do some freestyle, improvising. Choose a small place and do only some performances, why not unplugged and without these awful earphones, which, to my opinion, destroy the communication with the audience.

Ps. as for the credit of first night, well I understand that it cant be 100 %. But it would be nice if they start in time with the rehearsals and would present a well trained and thought-out program already from the beginning.

The offer is valid from the very first night and me, as a customer, I have to pay the same, whether its the first or the last night

Καλές Γιορτές to all of you!

http://i50.photobucket.com/albums/f325/Ann...ch/Fotos194.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anna!!!!!!! :rolleyes::wow:

Priceless....:wow: ....everything is priceless.....your comments.. :rolleyes: ...your photos :rolleyes:

.....and yourself :D:blush::mad:

A Merry Christmas to you :):music::music::music::music:

Thank you too, to all the Greek members who have already shared their impressions of the first nights with us. :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σχετικά νε τον νέο δίσκο και την οπτική του Γ.σαμπάνη για τον Γ.Νταλάρα από το MAD.

''Για τον νεαρό τραγουδοποιό Γιώργο Σαμπάνη, ο Γιώργος Νταλάρας είναι ένας από τους πιο μεγάλους μουσικούς του ήρωες. Έχει μελετήσει με προσοχή το έργο του και τον έχει παρακολουθήσει πολλές φορές live τα τελευταία χρόνια.

Και να τώρα που ένα όνειρό του γίνεται πραγματικότητα. Στο νέο του δίσκο, ο Γιώργος Νταλάρας ερμηνεύει ένα τραγούδι του Σαμπάνη με τίτλο "Βρέχει" σε στίχους του Νίκου Μωραίτη''.

Thank you very much,Anna!

Καλές γιορτές και σε σένα!:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε μεγαλα κεφια αποψε ο Νταλαρας σε ενα καταμεστο μαγαζι!!! Το προγραμμα εχει μικρυνει λιγο, αλλα κυμαινεται στο ιδιο κλιμα. Για την ακριβεια, εχει μικρυνει λιγο του Νταλαρα... Ελπιζω να ειναι μονο γι' αποψε. Να αναφερω πως η εναρξη εγινε με το "Μ'εκοψαν με χωρισαν στα δυο".

Αναμεσα στο κοινο και ο Ζαχαριας Καρουνης, που ακομη και απο κατω ξερει και ξεσηκωνει καλα και δημιουργικα τον Νταλαρα! :):mad::D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το προγραμμα εχει μικρυνει λιγο, αλλα κυμαινεται στο ιδιο κλιμα. Για την ακριβεια, εχει μικρυνει λιγο του Νταλαρα... Ελπιζω να ειναι μονο γι' αποψε. Να αναφερω πως η εναρξη εγινε με το "Μ'εκοψαν με χωρισαν στα δυο".

Νομίζω πως θα ήταν μικρότερο μόνο για σήμερα...

’λλωστε γι'αυτό ξεκίνησε με το "Μ'έκοψαν με χώρισαν στα δυο"...Το πρόγραμμα εννοούσε... :mad::)

Τίποτα άλλο "περίεργο" ακούστηκε;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τιποτα το 'περιεργο'. Ολα συνηθισμενα, απλα εχει πολυ ορεξη ο Νταλαρας και 'κενταει' σε αρκετα τραγουδια. Προς το παρον βεβαια δεν εχει βγει με την Παπαδοπουλου. Να δουμε.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί το πρόγραμμα θα ήταν μικρότερο μόνο για σήμερα;

Σήμερα άλλωστε δε θα έπρεπε να είναι κλειστά; Τετ-Σάββ δε λειτουργεί;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, σήμερα ήταν μια έξτρα βραδιά με προσκλήσεις από το "Πρώτο Θέμα"..

Σαν πρόγραμμα, ισχύει αυτό που λέει η Μάρω, ότι ήταν το ίδιο με μερικές αλλαγές σε κάποια τραγούδια. Να το πω "μια απ' τα ίδια"; :D

Κάτι που με προβληματίζει πολύ είναι το ότι ο Νταλάρας λέει ξανά και ξανά πως "σε λίγες μέρες θα φτιάξουμε το πρόγραμμα", και προς το παρόν δεν βλέπω να γίνεται καμία προσπάθεια για κάτι τέτοιο... Ενώ έχουν τραγούδια προβαρισμένα, δεν τα παίζουν! Ο ίδιος μίλησε για Κουγιουμτζή, Λοΐζο, Θεοδωράκη..

Δεν ξέρω γιατί, αλλά ώρες-ώρες μου δίνει την εντύπωση ότι ενώ μπορεί (και θέλει νομίζω!) να κάνει μια υπέρβαση, για κάποιο λόγο διστάζει..

Επίσης, σήμερα που πρόσεξα λίγο περισσότερο κάποια πράγματα, θα συμφωνήσω στα της ορχήστρας: νομίζω πως αυτό που τελικά χαλάει τον ήχο της ορχήστρας και τις όμορφες ενορχηστρώσεις, είναι το ότι είναι πολύ δυνατά τα ντράμς! Όλο το πρόγραμμα γίνεται ένα ντάπα-ντούπα χωρίς λόγο... Έφυγα από εκεί με πονοκέφαλο! Τί στο καλό, συναγωνίζονται το πρόγραμμα του Κοργιαλά που είναι δίπλα στο Πόλις Stage??? :mad: Τώρα κατάλαβα και γιατί είπατε πολλοί ότι σας θυμίζει νυχτερινό κέντρο και όχι μουσική σκηνή..

Κι ενώ μπορώ να πω πως στο πρώτο μέρος ήταν πολύ καλός, κεφάτος, γεμάτος ενέργεια, κοινώς τά 'σπασε, προς το τέλος ξενέρωσε.. Να έφταιγε και πάλι ο ήχος;;; Είναι αλήθεια ότι κατά διαστήματα ακουγόταν ένας βόμβος, τον οποίο όμως ο μέσος ακροατής δεν θα τον πρόσεχε καν..

Τρίτον, αυτό που είπε κάποιος (νομίζω ο arguriou?) σε προηγούμενο ποστ για την επικοινωνία του με το κοινό, τελικά το βρίσκω σωστό.. Έχει άριστη επικοινωνία με τους μουσικούς του κι αυτό είναι πάρα πολύ θετικό, αλλά κάπου χάνει στην επικοινωνία με τον κόσμο.. :blush: Μήπως να έβγαζε πιο συχνά τα "σκουλαρίκια" (όπως λέει τα ακουστικά :)) για ν' ακούει τί γίνεται από κάτω;

Κάτι που μου άρεσε πολύ σήμερα ήταν ότι αν και γινόταν Ο χαμός, το μαγαζί ήταν πήχτρα από κόσμο, το κοινό ήταν πιο ένθερμο και το κλίμα θύμιζε αρκετά συναυλία.

Ένα σημείο του προγράμματος που κατά τη δική μου γνώμη είναι προβληματικό, είναι το σημείο που τραγουδάει μόνος του ο Τζουγανάκης. Είναι εξαιρετικός μουσικός, αν προσέξει κανείς το λαούτο πραγματικά κεντάει, αλλά τα άτιμα τα Κρητικά τραγούδια -τα οποία είναι ωραία- διαρκούν 800 ώρες το καθένα, με αποτέλσμα να κουράζουν.. Από ένα σημείο και πέρα θα πρέπει να είσαι Κρητικός για να μην σε κουράσουν! Κρατήστε τα πιο "δυνατά" κομμάτια, και βγάλτε απ' το πρόγραμμα τη "Γραμβούσα"!!!!! :mad: Μετά από λίγο αρχίζει και η μεγάλη δόση Καζαντζίδη...Τα τραγούδια μου αρέσουν, αλλά έτσι όπως κυλάει(?) το πρόγραμμα στο συγκεκριμένο σημείο, χρειάζεσαι 2-3 ποτά... :wow:

Και τέλος, κάτι που όχι απλώς δεν μου άρεσε αλλά με εκνεύρισε απίστευτα, και δεν έχει να κάνει με το πρόγραμμα αλλά με το μαγαζί, είναι το θέμα του καπνίσματος! :wow::music: :music: Και επειδή είναι κάτι που αφορά (και) τον συγκεκριμένο χώρο, θα το γράψω εδώ και όχι στο "Κοινωνία-Πολιτική".

Σήμερα είναι γεγονός ότι ο κόσμος ήταν υπερβολικός σε αριθμό, πράγμα που δε νομίζω ότι θα γίνει υπό κανονικές συνθήκες, αλλά όπως και να 'χει ο χώρος ντουμανιάζει και ειδικά αν τύχει και κάτσει δίπλα σου κανένας με τσιγάρο και σου 'ρχεται ο καπνός απ' ευθείας στη μούρη την έβαψες! Από ένα σημείο και μετά η ατμόσφαιρα γίνεται αποπνυκτική και αυτό είναι ανυπόφορο! Δύο άνθρωποι που κάθονταν κοντά μου, στο σημείο που έκανε κοιλιά το πρόγραμμα έφυγαν λόγω του τσιγάρου! Μίλησα γι' αυτό το θέμα με έναν υπεύθυνο και μου είπε ότι τώρα είναι ημίμετρο και η απαγόρευση θα ισχύσει από 1/1/2010!!!!????? Μα υποτίθεται ότι έχει απαγορευτεί από τις 1/7/2009!!! Από τη μία το μαγαζί είναι σωστό αφού δεν έχει τασάκια στα τραπέζια. Από την άλλη κατανοώ ότι σε έναν μεγάλο χώρο πρακτικά δεν γίνεται να ελέγχεις τί κάνει ο καθένας, είναι τόσοι πολλοί αυτοί που ανάβουνε τσιγάρο που δεν γίνεται να κάνεις σε όλους παρατήρηση για να τα σβήσουν! Αλλά αυτό όμως τί σημαίνει;;; Ότι όσοι πάμε να παρακολουθήσουμε μια παράσταση πρέπει να υποφέρουμε επειδή έχουμε την "ατυχία" να μην είμαστε καπνιστές;; Εξαερισμός λένε πως υπάρχει, αλλά τί να σου κάνει; Και τώρα μην ακούσω το κλισέ "Απαγόρευση; Ε... στην Ελλάδα είμαστε.." Ναι, γι' αυτό είμαστε έτσι σκατά!!! Γιατί όλοι πιπιλάμε την καραμέλα "στην Ελλάδα είμαστε"!!! Ε όχι δεν μας φταίει η "Ελλάδα", αλλά το ότι ορισμένοι είναι ΚΑΦΡΟΙ!!! Σήμερα π.χ., ένας τύπος πίσω μου κρατούσε το τσιγάρο ψηλά, όλος ο καπνός ερχόταν σ' εμένα, και επειδή τυχαίνει να είμαι κρυωμένη με πείραξε. Και όταν του είπα απλά κι ωραία να πάει το τσιγάρο λίγο πιο 'κει γιατί μου έρχεται ο καπνός, μου απάντησε με απαξιωτικό ενοχλημένο υφάκι "μήπως θες να κάτσω και σε άλλο τραπέζι;;" Μου 'ρθε να του περάσω την καρέκλα κολάρο!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ένα σημείο του προγράμματος που κατά τη δική μου γνώμη είναι προβληματικό, είναι το σημείο που τραγουδάει μόνος του ο Τζουγανάκης. Είναι εξαιρετικός μουσικός, αν προσέξει κανείς το λαούτο πραγματικά κεντάει, αλλά τα άτιμα τα Κρητικά τραγούδια -τα οποία είναι ωραία- διαρκούν 800 ώρες το καθένα, με αποτέλσμα να κουράζουν.. Από ένα σημείο και πέρα θα πρέπει να είσαι Κρητικός για να μην σε κουράσουν! Κρατήστε τα πιο "δυνατά" κομμάτια, και βγάλτε απ' το πρόγραμμα τη "Γραμβούσα"!!!!! :) Μετά από λίγο αρχίζει και η μεγάλη δόση Καζαντζίδη...Τα τραγούδια μου αρέσουν, αλλά έτσι όπως κυλάει(?) το πρόγραμμα στο συγκεκριμένο σημείο, χρειάζεσαι 2-3 ποτά... :mad:

Και τέλος, κάτι που όχι απλώς δεν μου άρεσε αλλά με εκνεύρισε απίστευτα, και δεν έχει να κάνει με το πρόγραμμα αλλά με το μαγαζί, είναι το θέμα του καπνίσματος!

Σήμερα είναι γεγονός ότι ο κόσμος ήταν υπερβολικός σε αριθμό, πράγμα που δε νομίζω ότι θα γίνει υπό κανονικές συνθήκες, αλλά όπως και να 'χει ο χώρος ντουμανιάζει και ειδικά αν τύχει και κάτσει δίπλα σου κανένας με τσιγάρο και σου 'ρχεται ο καπνός απ' ευθείας στη μούρη την έβαψες! Από ένα σημείο και μετά η ατμόσφαιρα γίνεται αποπνυκτική και αυτό είναι ανυπόφορο! Δύο άνθρωποι που κάθονταν κοντά μου, στο σημείο που έκανε κοιλιά το πρόγραμμα έφυγαν λόγω του τσιγάρου! Μίλησα γι' αυτό το θέμα με έναν υπεύθυνο και μου είπε ότι τώρα είναι ημίμετρο και η απαγόρευση θα ισχύσει από 1/1/2010!!!!?????

Συμφωνώ και εγώ με τα δύο αυτά σημεία που έθιξε η φίλη.

Το πρόβλημα με το κάπνισμα είναι υπαρκτό (ήταν και το περασμένο Σάββατο). Οι υπεύθυνοι του καταστήματος, προφανώς εξ ανάγκης, λένε σε όσους καπνιστές ρωτούν, περίπου «απαγορεύεται, αλλά μπορείτε και να καπνίσετε». Στο μπροστινό μου τραπέζι όμως μία κυρία κάπνισε από τις 12 παρά που ήρθε δύο πακέτα και ο συνοδός της κάπνιζε πούρο με το επιχείρημα ότι αν του το απαγορεύσουμε του χαλάμε τη βραδιά. Ας ελπίσουμε ότι από 1.1.2010 θα βελτιωθεί η κατάσταση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επί τη ευκαιρία, που μιλάμε για το κάπνισμα, αν και είμαι "off-topic" (όπως το έλεγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι.. :mad: ) παραθέτω μια σχετική έρευνα του ΕΜΠ που είχε δημοσιευθεί στο ΒΗΜΑ στις 4/5/2008:

Ακόμη και το ένα τσιγάρο βλάπτει σοβαρά την υγεία

-------

Με όλα αυτά ξέχασα να ευχαριστήσω την ’ννα για τις καταπληκτικές φωτογραφίες.. Anna, thank you very much for the great photos!!!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το πρόγραμμα του Νταλάρα μαζί με την Πίτσα Παπαδοπούλου, στο φινάλε δηλαδή:

Με τελείωσες

Αλλοτινές μου εποχές

Αν είναι η αγάπη έγκλημα

Το αγριολούλουδο

Εγώ θα σου μιλώ

Ποια είσαι εσύ

Το γράμμα

Μη μου θυμώνεις μάτια μου

Η τράτα

Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι (η 3η στροφή ακούστηκε "λογοκριμένη"...δηλαδή: Πόρτα ανοίγει πόρτα κλείνει με βαρύ αναστεναγμό.....κλπ)

Ξημερώνει και βραδιάζει

Έχω τονίσει τα διαφορετικά.

Ζαχαρία ευχαριστώ για την όμορφη παρέα!! :)

Ps. ANNA thanks for the great photos!!! Specially for the first in your 1st post. :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΤΣΙΓΑΡΑ! Και πριν από τον Γενάρη!!! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διάβασα με προσοχή και ενδιαφέρον τις εντυπώσεις και τα σχόλια,τις διαφωνίες και τα κοινά σημεία.Όλες οι απόψεις είναι κατα την γνώμη μου υγιείς και απόψεις καρδιάς.Πρώτα απο όλα θέλω να πω πως παραφέρθηκα αρκετά με τις αποψεις και τις εντυπώσεις του φίλου argyriou όμως σε καμία περίπτωση δεν του επιτέθηκα,αλλά εξέφρασα την διαφωνία μου με αυτές.Όπως και να το κάνουμε δεν μπορώ να μένω αμέτοχος σε τύπου εντυπώσεις ότι ο Νταλάρας ήταν ο χειρότερος των τεσσάρων.Εμπάς περιπτώσει η συγγνώμη μου είναι στη διάθεση του φίλου και στη δική σας διάθεση βέβαια μαζί με την συμπάθεια μου.

Όσον αφορά τις παραστάσεις που έγιναν ήδη,συμφωνώ ότι μεγάλο μέρος του προγράμματος καταλαμβάνουν οι καλλιτέχνες που συνεργάζονται φέτος με τον Γιώργο,σε μιά δομή που το πρόγραμμα να είναι θαρρείς χωρισμένο σε κομμάτια.Αυτό πιστεύω πως κάποια στιγμή θα αλλάξει.Μετά το τέλος της πρώτης παράστασης είπα πως ήθελα πραγματικά τον Γιώργο Νταλάρα σε περισσότερα τραγούδια,με περισσότερο χρόνο στη σκηνή.Έχουμε μπροστά μας αρκετές μέρες παραστάσεων ακόμα,πολλά τραγούδια θα αλλάξουν,πολλά ξεχασμένα παλιά πιστεύω πως θα ακουστούν,ήδη η δεύτερη μέρα υπερείχε της πρώτης.Επειδή δεν θέλω να μαντέψω πράγματα που θα γίνουν η δεν θα γίνουν ας αφήσουμε την διάθεση μας να πάει προς το καλύτερο.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Tέρπανδρο για την συμπάθεια του,να τον καλοσωρίσω στην παρέα μας και βασικά να πω πως "Η ξενητιά σου" είναι απο τα καλύτερα τραγούδια αυτού του δίσκου(Γι'αυτό υπάρχουνε οι φίλοι) και ομολογώ πως μου αρέσει ιδιαίτερα και μιά και είχα την προσμονή να το ακούσω δεν έτυχε,ελπίζω σε επόμενες παραστάσεις.

Κάτι άλλο που με ενόχλησε,το άφησα τελευταίο και είναι το ύφος του Σαμπάχ προς τον Θανάση.Δεν μου άρεσε,και θα ήθελα λίγο σεβασμό.

Πάντως ακούγοντας και ζώντας χρόνια με τα τραγούδια και τους χτύπους της μουσικής του Γιώργου Νταλάρα,ένα πράγμα ξέρω μόνο.Ότι δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ και δεν θα το κάνει.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...