petros_petrakis

Polis Theater 2009-10

532 posts in this topic

Έχει ξαναπάρει το μπουζούκι στο Polis;Το έχει νομίζω πίσω του αλλά δεν πρέπει να το εχει ξαναπάρει.Ευχαριστούμε πολύ για τις εντυπώσεις!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νεφελη, οσες φορες εχω παει εγω οχι. Και γενικα νομιζω πως οχι. Θα ειχε αναφερθει απο καποιον σιγουρα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απ'όσο ξέρω δεν το έχει ξαναπάρει!

Εγώ δεν ξέρω αν έχει ξαναπεί ποτέ live το "Ίσως αύριο", ούτε θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που είπε live το "Στα ψηλά τα παραθύρια".

Θέλω να αναφερθώ και σε δύο απολαυστικές στιγμές. Με το που τελείωσε το "Μήλο" μας λέει με στυλ Σαββόπουλου "Συνδικαλιστικοί λόγοι μας επιβάλουν να κάνουμε ενα 10λεπτο διάλειμμα!". Δε υπάρχουν λόγια να το περιγράψω το πως το είπε. Έπρεπε να ήσασταν εκεί! Μία στιγμή ντοκουμέντο! Επίσης, όταν παρουσίαζε τους μουσικούς, έλεγε για τον καθέναν 1-2 πράγματα. Καθώς λοιπόν σχολίαζε τους μαλλιάδες της ορχήστρας (Αποστόλη Βαγγελάκη, Βασίλη Κετέντζογλου) αναφέρθηκε μάλλον με μία δόση ζήλιας στα μακριά μαλλιά τους. Οπότε λέει με παράπονο και καημό: "....Οι συνομήλικοί μου θα το θυμούνται. Θυμάστε που κάποτε τα μαλλάκια μου ήταν μέχρι τους ώμους μου...;;;;"!!! ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Έχει ξαναπάρει το μπουζούκι στο Polis;Το έχει νομίζω πίσω του αλλά δεν πρέπει να το εχει ξαναπάρει.Ευχαριστούμε πολύ για τις εντυπώσεις!!!!

έχει ξαναπαίξει μπουζούκι, άλλη μια φορά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε Αποστόλη για τις εντυπώσεις!

Και με μπουζούκι,και "Του κάτω κόσμου τα πουλιά"& "Αχ ο μπαγλαμάς"(γαμώτο,εχτές του ήρθε να τα πει...)

Έεεετσι για να ανάβουνε τα αίματα!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως αυτές οι παραστάσεις στο Polis περιέχουν γερή δόση Κουγιουμτζή!!

Αυτά είναι τα τραγούδια του Σταύρου που έχουν ακουστεί ως τώρα στο Polis:

Μ'εκοψαν με χώρισαν στα δυο

Δώσε μου το χέρι σου

Ένας κόμπος η χαρά μου

Κάπου νυχτώνει

Σ' αυτήν την πόλη

Οι ελεύθεροι κι ωραίοι

Που 'ναι τα χρόνια

Κάποιος χτύπησε την πόρτα

Έτσι είνοι άνθρωποι

Αν ήτανε να σαρνηθώ

Τα ψηλά τα παραθύρια

Χάντρα στο κομπολόι σου

Του κάτω κόσμου τα πουλιά

Μη μου θυμώνεις μάτια μου

Ήταν πέντε ήταν έξι

Όλα καλά

Στα χρόνια της υπομονής (β φωνή στην Ασπασία Στρατηγού)

Τώρα που θα φύγεις

Είναι πια καιρός

Τα πρώτα λόγια

Τρελοί και άγγελοι (Ντύλαν Τόμας)

Εύχομαι να διπλασιαστεί αυτή η λίστα σύντομα!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
"Συνδικαλιστικοι λογοι μας επιβαλουν να κανουμε ενα 10λεπτο διαλειμμα!" με φωνη Γιωργου Νταλαρα και στυλ Διονυση Σαββοπουλου.

:):D:D

Να ρωτήσω... Το διάλειμμα πέφτει πάντα εκεί γύρω στις 1:00 και τόσο; :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρέπει να βγει ένα μέσο προσιτό να διακτινιζόμαστε. Αυτό λέω εγώ. :) Δεν γίνεται αλλιώς με αυτόν τον άνθρωπο. Λες, θα κατεβαίνω στην Αθήνα κάθε 20ήμερο και σε κάνει να θες κάθε εβδομάδα... Ξαναλέω, τυχεροί Αθηναίοι! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
"Συνδικαλιστικοι λογοι μας επιβαλουν να κανουμε ενα 10λεπτο διαλειμμα!" με φωνη Γιωργου Νταλαρα και στυλ Διονυση Σαββοπουλου.

:):D:D

Να ρωτήσω... Το διάλειμμα πέφτει πάντα εκεί γύρω στις 1:00 και τόσο; :huh:

Ναι! Νομίζω οτι κάθε βράδυ το διάλειμμα ξεκινάει κατά τις 1:10 - 1:15. Μετά το "Μήλο" δηλαδή.

Share this post


Link to post
Share on other sites
και τα "Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι", "Αχ ο μπαγλαμάς" του Α.Καλδάρα;

Aποστόλη, γιατί έχεις ερωτηματικό δίπλα στον Καλδάρα; :huh::)

Εγώ δεν ξέρω αν έχει ξαναπεί ποτέ live το "Ίσως αύριο", ούτε θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που είπε live το "Στα ψηλά τα παραθύρια".

Tο "Ίσως αύριο" το θυμάμαι το Γενάρη του 1992 στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά στις παραστάσεις με τους Κατσιμιχαίους κι άλλη μια φορά, σε κάποια από τις μουσικές σκηνές από το '96 και μετά, αλλά δεν θυμάμαι πού αυτή τη στιγμή...

Το "Στα ψηλά τα παραθύρια" (και όχι "Τα ψηλά") :D:D το είπε στο Θέατρο Γης στη συναυλία για τον Κουγιουμτζή στις 13-6-2005. Και το είπε και μισό, μαζί με τον Μακεδόνα πέρσι στο Ηρώδειο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί δεν ήμουν σίγουρος αν ήταν του Καλδάρα η του.... Τούντα.... :blink: :):D :lol:

Πέρα από την πλάκα, για να σου απαντήσω αφού είσαι περίεργος, το ερωτηματικό δεν πήγαινε στον Καλδάρα αλλά τελείωνε την πρόταση που ξεκίνησε έτσι: "Τι να πει κανείς για μία συναυλία.....".

Share this post


Link to post
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Για να σου απαντήσω κι εγώ, πάντα πέρα από την πλάκα, πιστεύω πως αν πας μερικές φορές ακόμα το μαγαζί από

"Polis Theater" θα μετονομαστεί

σε "Apostolis Theater" :):D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

:lol: Τέλειο!!! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα μόνο έχω να σου πω: Να 'ταν η ζήλια ψώρα :) :lol:

Πάντως είσαι υπερβολικός. Υπάρχουν και άλλοι που έχουν πάει περισσότερες φορές από εμένα. Αλλά όταν ξέρεις οτι υπάρχει περίπτωση ο θείος να τραγουδάει το "Σ'αυτή την πόλη" ή τον Μανώλη ή το "Ίσως αύριο", πως μπορείς να κάτσεις σπίτι σου; Με τι καρδιά; :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αλλά όταν ξέρεις οτι υπάρχει περίπτωση ο θείος να τραγουδάει το "Σ'αυτή την πόλη" ή τον Μανώλη ή το "Ίσως αύριο", πως μπορείς να κάτσεις σπίτι σου; Με τι καρδιά; :D

Για θύμισέ μου που ήσουν το Σάββατο 09/01/2010?????? :D:) :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Με τι καρδιά; :huh:

"Με τι καρδιά τον κόσμο ν'αρνηθώ".... :D

Κόκοτας μουστάκια!!!.... :) (υπάρχει και εκτέλεση με τον Καλατζή) :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ορίστε ρε Θάνο! Μία φορά δεν πήγα και μου την λένε και από πάνω!

Αγνή, εκείνο το Σάββατο ήθελα να το παίξω γενναίος και έφαγα τα μούτρα μου! :huh::D:pity::):D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ορίστε ρε Θάνο! Μία φορά δεν πήγα και μου την λένε και από πάνω!

Αγνή, εκείνο το Σάββατο ήθελα να το παίξω γενναίος και έφαγα τα μούτρα μου! :huh::D:pity::):D

Ως Αθηναίος, κάθε ΠαρασκευοΣάββατο στο Polis, Apostolis! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να σου απαντήσω κι εγώ, πάντα πέρα από την πλάκα, πιστεύω πως αν πας μερικές φορές ακόμα το μαγαζί από

"Polis Theater" θα μετονομαστεί

σε "Apostolis Theater" :)  :D  :D

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως είσαι υπερβολικός. Υπάρχουν και άλλοι που έχουν πάει περισσότερες φορές από εμένα.

Ναι...ο Νταλάρας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως είσαι υπερβολικός. Υπάρχουν και άλλοι που έχουν πάει περισσότερες φορές από εμένα.

Ναι...ο Νταλάρας.

Ανταποδίδω τον γέλωτα...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tο "Ίσως αύριο" το θυμάμαι το Γενάρη του 1992 στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά στις παραστάσεις με τους Κατσιμιχαίους κι άλλη μια φορά, σε κάποια από τις μουσικές σκηνές από το '96 και μετά, αλλά δεν θυμάμαι πού αυτή τη στιγμή...

Το "Στα ψηλά τα παραθύρια" (και όχι "Τα ψηλά")  :)  :D το είπε στο Θέατρο Γης στη συναυλία για τον Κουγιουμτζή στις 13-6-2005. Και το είπε και μισό, μαζί με τον Μακεδόνα πέρσι στο Ηρώδειο.

Δ Ε Θ Υ Μ Α Σ Α Ι ??? Απαράδεκτος..."Γερνάς και σκοτεινιάζει"

Και όσο για το "Στα ψηλά τα παραθύρια"...έτσι και το ξανακάνουμε λάθος...αλλίμονό μας. Είναι ικανός σε λίγο να μας βάλει να γράφουμε και τον "Μανώλη" με "όμικρον".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για τα παραπανω σχολια ενα εχω να πω:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

’ξιζε όλη η ταλαιπωρία στο δρόμο για και από Αθήνα μόνο και μόνο για να ακούσω το "Ίσως αύριο"... :):D

Από εκεί που δεν το περιμένεις σου έρχεται τελικά!

Με αυτό το τραγούδι είχα κολλήσει όταν ήμουν πρώτη δημοτικού, το άκουγα από μια κασέτα συνέχεια συνέχεια συνέχεια!

Ήταν και παραμένει το αγαπημένο μου κομμάτι του δίσκου αλλά κι ένα από αυτά μέσω των οποίον αγάπησα το Νταλάρα!

Αναπάντεχο δώρο!!

Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο Νταλάρα!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...