petros_petrakis

Polis Theater 2009-10

532 posts in this topic

Είμασταν, είμασταν... :D (εγώ προσωπικά ξαναπέφτω για ύπνο... λίγη υπομονή παιδιά! :music: )

Χρύσα έχεις βάλει καμιά ρύθμιση να χτυπάει ειδοποίηση στα όνειρά σου, όταν μπαίνει post στο forum; :lol:

Υπάρχει τέτοια ρύθμιση; Πες και σε μένα... :D

Είμασταν, είμασταν... :D (εγώ προσωπικά ξαναπέφτω για ύπνο... λίγη υπομονή παιδιά! :music: )

Περιμένουμε, και ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

"Ειναι πια καιρος", "Μανα δε φυτεψαμε", "Χαντρα στο κομπολοι σου". Αυτα ξεχωριζουν. Κατα τ' αλλα το προγραμμα κυμανθηκε στα γνωστα....με αρκετα τραγουδια να ερμηνευει η Παπαδοπουλου στο 2ο μερος, συγκριτικα με οσα ειπε ο Νταλαρας.

Περισσοτερα θα γραψει η ...εν πολλες αμαρτιες...ε, η Χρυσα ηθελα να πω. (δεν το'χω το αρχαιο) :music::D

ΤΟ γεγονός όμως είναι ότι ο Νταλάρας δεν είπε το Καλή τύχη!!!! B) (πλάκα κάνω..)

Από "εκπλήξεις" ήταν αυτά που είπε η Μάρω. Η Παπαδοπούλου είπε πάλι το "Τζάμπα καίει η λάμπα" και το "Αγάπη που 'γινες δίκοπο μαχαίρι"!! Ο Τζουγανάκης νομίζω τα ίδια..

Η πιο "ξεσηκωτική" στιγμή του προγράμματος μάλλον είναι στο κλείσιμο του 1ου μέρους με το "Σβήσε τη φλόγα", τα λάτιν κλπ.. ήταν πολύ καλή επιλογή που μπήκαν αυτά στο πρόγραμμα! :D

Αυτά σε γενικές γραμμές..

Χρύσα έχεις βάλει καμιά ρύθμιση να χτυπάει ειδοποίηση στα όνειρά σου, όταν μπαίνει post στο forum; :lol:

Υπάρχει τέτοια ρύθμιση; Πες και σε μένα... :razz:

Όχι ακριβώς, αλλά έγινε κάτι παρόμοιο: ξύπνησα επειδή άκουσα τη φωνή του Νταλάρα! Έβαλε η μάνα μου πρωί-πρωί το CD με το Αφιέρωμα στον Παπαδόπουλο.. :blink: (έχει κάτι αναλαμπές ώρες-ώρες :music: )

Και επειδή ξύπνησα... νόμιζα ότι θα σηκωνόμουν.. (άτιμε πονοκέφαλε... :wacko: )

Περισσοτερα θα γραψει η ...εν πολλες αμαρτιες...ε, η Χρυσα ηθελα να πω. (δεν το'χω το αρχαιο) :razz: :razz:
Πλάκα-πλάκα δεν θα 'ταν ωραίο να έλεγαν το "μα το δικό σου αμάρτημα του κόσμου όλα τα δάχτυλα";;; :rolleyes:

Τόσο άμεση η ανταπόκριση; Ευχαριστώ και πάλι πολύ και τις δυό σας. :D

Α! Ο Νταλάρας είπε και το "Παράπονο" (τι θέλεις απ' τα νιάτα μου)... Νομίζω ότι δεν το είχα ξανακούσει τις προηγούμενες φορές.. :D

Α! Ο Νταλάρας είπε και το "Παράπονο" (τι θέλεις απ' τα νιάτα μου)... Νομίζω ότι δεν το είχα ξανακούσει τις προηγούμενες φορές.. :music:

:D He also did it the 22nd of January!!!

Σήμερα, απλά τα έσπασαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :music::music::D:D:D

Ο Νταλάρας σε τρελά κέφια!!!! Από τις κινήσεις του μέχρι τα τρελά γυρίσματα σε διάφορα τραγούδια!!!

Τραγούδησε, μεταξύ των άλλων, και το "Μη γυρίζεις πια"! Και "Αυτά τα χέρια"! ’λλο ένα από τα "έξτρα" ήτανε τα "Παραπονεμένα λόγια".

:music:

Συμφωνώ απολύτως. Χθες ο Γ. Νταλάρας είχε τα περισσότερα κέφια από κάθε άλλη φορά που βρέθηκα, τουλάχιστον. Και στα τραγούδια και στα σχόλια! Ανεπανάληπτα.

Εχθές για μια ακόμη φορά είχε απίστευτα κέφια.Έκανε την καλύτερη ερμηνεία που έχω ακούσει στο "Κάποιος χτύπησε την πόρτα".Νομίζω ότι ήταν η καλύτερη στιγμή της βραδιάς.Ακολούθησε το επίσης εξαιρετικά τραγουδισμένο "Αυτά τα χέρια".Ήταν εξαιρετικός με πολυ όρεξη και κατά την παρουσίαση των μουσικών ειπώθηκε η μεγλαειώδης ατάκα "δεν έχω χιούμορ αλλα έχω το ΠΑΣΟΚ σπίτι μου...ρε μινόρε"

Ναι όντως.. Στην παρουσίαση των μουσικών "έγραψε"!! :music:

Οι δύο καλύτερες ατάκες μέχρι στιγμής:

"Πόσοι Γιώργηδες είμαστε; Εδώ έχουμε καρέ του Γιώργου" (30/1)

"Μπορεί να μην έχω χιούμορ, αλλά έχω το ΠΑΣΟΚ στο σπίτι μου" (6/2)

:music::music::D

ή το άλλο κορυφαίο που είπε, για τον Σοφρά:

"μπορεί να τον βλέπετε σοβαρό -είναι, δε λέω- αλλά αν μπείτε στο facebook θα καταλάβετε!" :lol: :lol: :lol:

Polis theater,

Σάββατο, 6.2.2010.

Εντυπώσεις....

Ο Νταλάρας απο την πρώτη στιγμή μου φάνηκε πριζωμένος - με την καλή την έννοια βέβαια. Κεφάτος, ορεξάτος για τραγούδι. Δεν σχολιάζω ούτε φωνητική απόδοση, ούτε τίποτε άλλο. Αυτά προσπερνιούνται... και για να μην παρεξηγηθώ, ήτανε άψογος!

Η Πίτσα Παπαδοπούλου... μεγάλη φωνή, που ζωγραφίζει στα λαϊκά τραγούδια. Είναι στα νερά της. Προσωπικά, ανατρίχιασα στην είσοδο της στο "Ξημερώνει". Υπέροχη σε όλα τραγούδια που λέει - αν και θα προτιμούσα να μπεί και λίγο πιο βαθιά στο δικό της ρεπερτόριο. Κάποια στιγμή που φώναξα να πει το "Ράγισα", γύρισε, με κοίταξε και κούνησε το χέρι της εννοώντας: "άστο, αυτό τώρα δεν γίνεται..."

Η Ασπασία Στρατηγού πιστοποιεί κάθε φορά την αξία της φωνής της. Εξαιρετική! Μπράβο Ασπασία!

Ο Μιχάλης Τζουγανάκης, είναι πολύ ωραίος παίχτης στο λαούτο και ιδιαίτερος φωνητικά. Δημιουργεί ατμόσφαιρα, αλλά νομίζω πως κουράζει, ή μάλλον, δεν πολυ-κολλάει με το ύφος του υπόλοιπου σχήματος... μου την έσπασε που κάποιοι τρελοί φίλοι του είχανε σηκωθεί όρθιοι και φωνάζανε σαν τρελοί. Και επίσης την στιγμή που ανέβηκε μια πάνω στην σκηνή - γονατιστή - και πίεζε τα πλήκτρα του ακορντεόν του Ντάσο Κούρτι... Ίσως να μην μου κολλά εμένα (πια) η συνεργασία αυτή. Αμιγώς λαϊκό πρόγραμμα απο την μια, παραδοσιακό απο την άλλη...Προφανώς ο Γ. Νταλάρας ξέρει καλύτερα.

Η ορχήστρα καλοκουρδισμένη, ο ήχος ωραίος και προπάντων ξεκούραστος.

Ως ακροατής, εισέπραξα ένα ωραίο λαϊκό πρόγραμμα. Χωρίς εξάρσεις ή "κοιλιές", δεμένο απο την αρχή μέχρι το τέλος. Νομίζω πως είναι απο τα προγράμματα που πρέπει να δει κάποιος που αγαπά το λαικό τραγούδι.

Για άλλη μια φορά μπράβο στον Γ. Νταλάρα και στους συντελεστές.

Να πω κι εγώ κάτι για το Polis;

Και τι να πεις, σε δυο κουβέντες της στιγμής;

Τι ώρα που τραγουδάς, κύριε Νταλάρα, «αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί».

Τι κι αν την Πίτσα την χόρτασα μετά από 2 τραγούδια; Τι κι αν θα ήθελα να δοθεί όλο το μέρος της στην Ασπασία; Τι κι αν βάζω ωτοασπίδες όταν βγαίνει ο Τζουγανάκης; Μήπως έχει σημασία; Καμία.

«με τις ψυχές μας όρθιες» (όπως είπε χτες) - τραγουδάμε.

Σύννεφο και συννεφάκι, τα βεγγαλικά σου μάτια, ασε με πάλι...

Τα λέμε την Παρασκευή.

Τι κι αν βάζω ωτοασπίδες όταν βγαίνει ο Τζουγανάκης;

Και το αστείο είναι, ...οτί δεν αστειεύεται! Μιλάει σοβαρά!! :lol: :lol: :lol:

Γεια σου ρε Geeske!! :music:

Μα δεν χρειάζεται.Έτσι κι αλλιώς όταν κάνει απόπειρα να τραγουδήσει δεν ακούγεται :music::music::music::D

Τι κι αν βάζω ωτοασπίδες όταν βγαίνει ο Τζουγανάκης;

Και το αστείο είναι, ...οτί δεν αστειεύεται! Μιλάει σοβαρά!! :lol: :lol: :lol:

Γεια σου ρε Geeske!! :music:

Πλλλάκα με κάνεις!!!!! Geeske είσαι απίστευτη!!!!!!!! :music::music::D

Και το αστείο είναι, ...οτί δεν αστειεύεται! Μιλάει σοβαρά!!  :lol:  :lol:  :lol:

Γεια σου ρε Geeske!!  :D

Πλλλάκα με κάνεις!!!!! Geeske είσαι απίστευτη!!!!!!!! :D:D:D

Όπως ξέρετε, εγώ δεν έχω χιούμορ...

Και αφού δεν έχω ούτε πασοκ στο σπίτι, ν' αφιερώσω εδώ το τραγούδι «Μην ακούς» σε όσους μας που δεν μας αρέσει ο Τζουγανάκης........... και σε όσους μας που μας αρέσει το τραγούδι «Μην ακούς».

Θέλει κανείς «Τα τραγούδια μου», «Το Ελληνικό πρόσωπο», «Λάτιν» ή «Οι μάηδες» σε βινύλιο;

Με συγχωρείτε αν είμαι λίγο off-topic, αλλά η ερώτηση αφορά όποιος θα έρθει στο Polis το ερχόμενο Παρασκευοσαββατο. Βρήκα πρόσφατα σε παλαιοπωλείο του Leiden κάποια βινύλια του Νταλάρα - κάθε άλλο από rare, και τα εξώφυλλα κάπως ταλαιπωρημένα, αλλά δεν γινόταν να τ' αφήσω εκεί... Τα πήρα όλα μαζί μου, ακόμα κι αυτά τα 4 που ήδη είχα.

Αν τα θέλει κάποιος, θα με βόλευε να τα φέρω στο Polis να του τα δώσω, μην σαπίζουν εδώ. Πείτε μου με PM!

''Λένε κάποιοι πως δεν έχω χιούμορ. Ίσως έχουν δίκιο.Μπορεί να μην έχω χιούμορ λοιπόν,αλλά... έχω το ΠΑΣΟΚ στο σπίτι μου'' :lol: :lol: :lol: Το ύφος του όμως ήταν ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ! Ήταν, βλέπετε, και το διάγγελμα Παπανδρέου την περασμένη εβδομάδα...

Μεγάλο ψέμα πως δεν έχει χιούμορ! Μεγάλο! Όπως κι όλα τα άλλα ψέμματα που λένε γι αυτόν τον άνθρωπο. Μεγάλα ψέμματα!

Την ίδια βραδιά αναφώνησε και το εξής Πατουλίδειο: ''Για την Ελλάδα, ρε γαμώτο!'' Αν βάλουν κι άλλα μέτρα οικονομικά οι κυβερνώντες, μας βλέπω να πηγαίνουμε στο POLIS και για τις φοβερές ατάκες του. :D:D

Η παρουσίαση των μουσικών γίνεται κάθε φορά και με διαφορετικό, εξαίσιο τρόπο. Το Σάββατο επέλεξε την λογική των ζευγαριών. Πολύ γέλιο!

Όσον αφορά στο μουσικό μέρος, είναι η τρίτη μου κατεβασιά στην Αθήνα κι ευχαρίστως θα ξαναπάω και τέταρτη! ΥΠΕΡΟΧΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ!!!!!! Υπέροχη Παπαδοπούλου σε πολύ καλή φωνητική φόρμα! Υπέροχη και η Ασπασία! Για τον Μ.Τζουγανάκη τα είπαμε. Δίνει την ψυχή του με έναν ιδιαίτερο τρόπο.Αλλά... Όσο για τους φίλους που ήταν πολύ εκδηλωτικοί εμένα με πείραξε που σφύριζαν καθ'όλη την διάρκεια των τραγουδιών. Μπορεί έτσι να εκδηλώνουν τον θαυμασμό τους αλλά δεν ακούγαμε την μουσική οι υπόλοιποι. Δεν ξέρω εάν στην Κρήτη αυτός ο τρόπος είθισται αλλά εγώ κουράστηκα.

Καλή συνέχεια!

Μεγάλο ψέμα πως δεν έχει χιούμορ!

αυτή η ατάκα του ήταν όμως η καλύτερη απάντηση σε όσους λένε ότι δεν έχει χιούμορ! :D

http://www.athinorama.gr/nightlife/article...tid=8316&i=1738

Αυτή τη φράση δεν την κατάλαβα...

Ήδη από τις πρώτες ημέρες των εμφανίσεών του, το πρόγραμμα έχει ενισχυθεί με εξαιρετικά λαϊκά ακούσματα που αγαπήθηκαν και αγκαλιάστηκαν από το φανατικό κοινό του, το οποίο μεγαλώνει μαζί του και -κατά έναν περίεργο τρόπο- αποκτά συνήθειες και συμπεριφορές Μεγάρου!

Λείπει επίσης μια αναφορά στην Ασπασία Στρατηγού, λες και δεν συμμετείχε στο πρόγραμμα...

Μόλις πήρα απάντηση από το "Αθηνόραμα" σχετικά με ερώτηση που τους έκανα για το τι σημαίνει αυτή η φράση αλλά και γιατί δεν αναφέρθηκε το όνομα της Ασπασίας Στρατηγού στο άρθρο.

Σας τη μεταφέρω

Σχετικά με το πρώτο σκέλος των σχολίων σας, σας απαντώ ότι ενδεχομένως να αδικήσαμε την Ασπασία Στρατηγού, γιατί σε ένα σχήμα με τους Γιώργο Νταλάρα, Πίτσα Παπαδοπούλου και Μιχάλη Τζουγανάκη είναι η τέταρτη της παρέας, όπως και να το κάνουμε. Επιφυλασσόμαστε όμως..αφού σίγουρα θα έχουμε την ευκαιρία να την απογειώσουμε σε κάποιο άλλο μελλοντικό μας άρθρο.

Όσον αφορά στο δεύτερο σκέλος, οι συμπεριφορές Μεγάρου αναφέρονται στο γεγονός ότι το κοινό του Νταλάρα είναι πιο comme il faut και τον αντιμετωπίζει ακουστικότερα.

Με εκτίμηση,

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...