Sign in to follow this  
Followers 0
marochr

"Να τα πούμε;" με την Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας

26 posts in this topic

Αν και δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις πάνω στην παραδοσιακή μουσική, νομίζω πως αυτή η δουλειά είναι εξαιρετική! Ενθουσιάστηκα σχεδόν σε όλα τα τραγούδια, τόσο ερμηνευτικά όσο και ενορχηστρωτικά. Αξίζουν πολλά μπράβο στην Εστουδιαντίνα και στον κ. Κατσιγιάννη που επιμένουν σε αυτούς τους σκοπούς & ήχους.

Ο Γιώργος Νταλάρας ερμηνεύει μοναδικά τα πολύ γνωστά Καλαντα της Πρωτοχρονιάς, ό,τι καλύτερο για έναρξη δίσκου, ό,τι καλύτερο για το ξεκίνημα του έτους... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά! Με σεβασμό στην παράδοση από την σπουδαία ορχήστρα ''Εστουδιαντίνα'' και με υπέροχες ερμηνείες από τους περισσότερους συντελεστές.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο Γιώργος Νταλάρας ερμηνεύει μοναδικά τα πολύ γνωστά Καλαντα της Πρωτοχρονιάς, ό,τι καλύτερο για έναρξη δίσκου, ό,τι καλύτερο για το ξεκίνημα του έτους... :D

:music::music::music::music::music:

Εγώ ήδη έχω ξεχάσει αυτά που ήξερα....Όχι ότι είχαν σημαντικές διαφορές, αλλά....Καταλαβαίνετε.... :blush:

Εξαιρετικός δίσκος...

Κι αν πρόκειται οι εφημερίδες να δίνουν τέτοιες ευκαιρίες, ώστε να κυκλοφορούν πιο εύκολα τέτοιες δουλειές, απ'ότι θα έβγαιναν από μια δισκογραφική εταιρεία, χίλια χρόνια να βγαίνουν με τις εφημερίδες και να τις παίρνουμε και 4 euro....Μια χαρά είναι....

Μπορεί να είμαι από τους παραδοσιακούς αγοραστές δίσκων από τα κλασικά δισκοπωλεία, αλλά δεν με χαλάει καθόλου όλο αυτό....

Αξίζουν πολλά μπράβο σε όλους τους συντελεστές της έκδοσης....

Πάντα τέτοια παιδιά!!! :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τον δίσκο τον έχω λιώσει απο χθες. Είναι φανταστικός. Όσον αφορά στην ερμηνεία του Γιώργου Νταλάρα στα κάλαντα, έχω να πω πως αυτός ο άνθρωπος ό,τι και να τραγουδήσει το τραγουδάει τόσο τέλεια, που λες ότι δεν μπορεί να τραγουδηθεί καλύτερα ένα κομμάτι. Πολύ καλές οι ερμηνείες σε όλα τα τραγούδια, πολύ καλές και οι ενορχηστρώσεις. Συγχαρητήρια στους συντελεστές και μακάρι να συνεχιστούν τέτοιες κυκλοφορίες και τέτοιες πρωτοβουλίες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου αρέσει και μένα και η ιδέα αλλά και το αποτέλεσμα αυτού του δίσκου. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους συντελεστές.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anca, you could either contact the newspaper or you can try searching eBay to see if someone sells it. If you need the contact information of the newspaper, I will try to find them. :D Also, PM me your email account! :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχει πιο ωραίος τρόπος για να ξεκινά ένας δίσκος από τη φράση:

"Kάτσε να φας κάτσε να πιεις" ;

Πείτε μου σας παρακαλώ... :D:music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ!!!!!!!!!!!!!

Για να πω την αλήθεια, εγώ δεν γνώριζα την πρώτη και την τελευταία στροφή του τραγουδιού! :D

Όταν βγω λοιπόν να πω τα κάλαντα, έτσι θα τα λέω! (αρκεί να φτιάξει ο λαιμός μου, γιατί τώρα σχεδόν δε μπορώ να μιλήσω... :blush::mad: )

Ο δίσκος αυτός πάντως, μου ξύπνησε παιδικές αναμνήσεις!!! :mad::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολυ καλη η ιδεα της κυκλοφοριας ενος τετοιου δισκου..

Προσεγμενη δουλεια

Σιγουρα τα καλαντα που συνηθιζεται να λεγονται αυτες τις μερες

διαφερουν απο τοπο σε τοπο συνδιαζοντας τα διαφορα εθιμα-

παραδοσεις και συνηθειες που υπαρχουν στο καθε τοπο..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για κάποιους που ενδεχομένως δεν το πρόλαβαν, σήμερα το VETO κυκλοφόρησε (τουλάχιστον στη Θεσ/νίκη) σε δυο εκδόσεις. Μια με ένα cd με "Τα χρυσά λαϊκά Νο1" και μια με το cd της Εστουδιαντίνας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ μου άρεσε η ιδέα αυτή. Πολλά συγχαρητήρια στους συντελεστές, στην σπουδαία Εστουδιαντίνα κ στους παραγωγούς.

Υ.γ.: τώρα περιμένω κ ένα ακόμα δίσκο με δημοτικά... :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα το έφερα στην Βέροια, να το ακούσουν κ οι δικοί μου.

Ερώτηση της μητέρας μου, στο άκουσμα του πρώτου τραγουδιού: "όλα ο Νταλάρας τα λέει;"

- "Όχι, είναι κ άλλοι τραγουδιστές".

- "Γιατί δεν τα λέει όλα μόνος του;;;"

:razz::razz::razz::razz::huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:lol: :lol:

Πολύ θα το 'θελε... Η μητέρα μου είναι λάτρης του Νταλάρα απο το '70. Τον είχε δει το '71 με τον Χρ. Νικολόπουλο στην Αλεξάνδρεια. Είχανε πάει για κυνήγι λέει. Το συνήθιζε αυτό ο Νικολόπουλος να φιλοξενεί φίλους του εκεινη την εποχή στο σπίτι του - μην ξεχνάμε οτι κατάγεται απο το Καψοχώρι - ειναι η συνέχεια της Αλεξάνδρειας μετά τις γραμμές του τρένου...

Κ ένα περιστατικό: τότε του είχε ζητήσει να της δώσει αυτόγραφο. Ο Νταλάρας δεν είχε κ της απάντησε "Δεν έχω αυτόγραφα". Οπότε του απαντά η μητέρα μου αφοπλιστικά: "Και τι πιτσίμ* Νταλάρας είσαι εσύ κ δεν έχεις αυτόγραφο;"

:lol: :lol:

* πιτσίμ: ποντιακή λέξη, σημαίνει κοτζάμ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Καλά τον είπε!

Κι εμένα παιδιά με ενθουσίασε αυτός ο δίσκος. Δε θα μείνω στις ερμηνείες, οι οποίες δε με ενθουσίασαν όλες, αλλά θα μείνω στις εκτελέσεις της Εστουδιαντίνας και στο παραδοσιακό χρώμα. Αυτή η ορχήστρα είναι πραγματικά εξαιρετική, απίστευτη. Παίζουν τα παραδοσιακά μεταφέροντάς τα στον ήχο του σήμερα, αλλά με γνώση. Με γνώση για το πως πρέπει να παιχτούν τα κομμάτια και το πως πρέπει να παίζονται τα όργανα έτσι ώστε να μη χάνεται το "άρωμα" του παραδοσιακού. Έτσι το αποτέλεσμα είναι να φρεσκάρονται τα τραγούδια χωρίς να καταστρέφονται μουσικά. Το λέω αυτό διότι είναι το μεγάλο αγκάθι με τις επανεκτελέσεις των παραδοσιακών. Ο καθένας βάζει ότι του καπνίσει, απο αρμόνιο και ντραμς μέχρι ηλεκτρική κιθάρα.... :rolleyes::rolleyes:

ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δε θα μείνω στις ερμηνείες, οι οποίες δε με ενθουσίασαν όλες, αλλά θα μείνω στις εκτελέσεις της Εστουδιαντίνας και στο παραδοσιακό χρώμα.

Δεν έχεις άδικο....Συμφωνώ....Κι εγώ θα προτιμούσα αντί των Μαχαιρίτσα,Καζούλη,Τσακνή,Ζουγανέλη να άκουγα κάποιους πιο "κλασικούς" τραγουδιστές όπως η Γλυκερία, ο Μακεδόνας, ο Μπάσης ή η Παπάζογλου για παράδειγμα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δε θα μείνω στις ερμηνείες, οι οποίες δε με ενθουσίασαν όλες, αλλά θα μείνω στις εκτελέσεις της Εστουδιαντίνας και στο παραδοσιακό χρώμα.

Δεν έχεις άδικο....Συμφωνώ....Κι εγώ θα προτιμούσα αντί των Μαχαιρίτσα,Καζούλη,Τσακνή,Ζουγανέλη να άκουγα κάποιους πιο "κλασικούς" τραγουδιστές όπως η Γλυκερία, ο Μακεδόνας, ο Μπάσης ή η Παπάζογλου για παράδειγμα...

Εγώ πάλι θα προτιμούσα ΜΟΝΟ Νταλάρα!

:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΟΚ Πέτρο αυτό ειναι το ιδανικό. :rolleyes::rolleyes: Αλλά δε γίνεται πάντα..:rolleyes:

Αλλά σε αυτούς που θα μπορούσαν να λείπουν και στους αντικαταστάτες συμφωνώ 100% με τον Θανάση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΟΚ Πέτρο αυτό ειναι το ιδανικό. :rolleyes::rolleyes: Αλλά δε γίνεται πάντα..:rolleyes:

Αλλά σε αυτούς που θα μπορούσαν να λείπουν και στους αντικαταστάτες συμφωνώ 100% με τον Θανάση.

Ας ελπίσουμε οτι ο δίσκος με τα Δημοτικά (αν γίνει ποτέ) θα είναι αποκλειστικά με την φωνή του Νταλάρα... :razz::rolleyes::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτόν τον δίσκο τον περιμένω περισσότερο απο οποιονδήποτε άλλον Πέτρο.

Να σημειώσω κάτι ακόμη για το "Να τα πούμε;". Παράλειψη ήταν κατα τη γνώμη μου η μη συμμετοχή του Παναγιώτη Λάλεζα. Δε δέχομαι να μου τραγουδάει κάλαντα Θεσσαλικά με βαρύ αργό ρυθμό και φοβερό κλαρίνο....ο...Τσακνής!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0