Sign in to follow this  
Followers 0
nicky

Μαγαζί στη Θεσσαλονίκη που να παιζει Νταλάρα

13 posts in this topic

Επειδή νομίζω οτι πολλοί απο εδω μέσα μοιράζονται την δική μου κρυφή επιθυμία να υπήρχε ένα νυχτερινό μαγαζι που να παίζει μόνο Νταλάρα, σκέφτηκα να ρωτήσω...υπάρχει κάποιο εδώ στην Θεσσαλονίκη που να παιζεί κάτι ανάλογο?

Ξέρω, το ''να παιζει μόνο Νταλαρα'' ακούγεται λίγο υπερβολικό αλλά έστω και λίγο Περίδη, Αλεξίου, πιο παλια ομορφα τραγούδια,Μπιθικώτση κλπ. Κάτι σε στυλ οπως ήταν οι παλιες μπουατ, παρεήστικο, είτε με ζωντανή μουσική είτε με cd...

Στην Αθήνα σίγουρα οι επιλογές είναι περισσότερες, αλλά εδω στην Θεσσαλονίκη κακά τα ψέμματα, κατα την δική μου αποψη οι επιλογές είναι περιορισμένες....

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας μην περιοριστούμε στην Θεσσαλονίκη. Και Αθήνα αν ξέρει κάποιος τίποτα, ας μας ενημερώσει!! :):):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οσον αφορα την θεσσαλονικη υπαρχει η προβα στην καλαποθακη διπλα στην πλατεια ελευθεριας που παιζει ζωντανη μουσικη αρκετα κομματια νταλαρα και αλλα ομορφα παλια και νεα. κανονικες τιμες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

επισης ενα μπαρακι με μουσικη κονσερβα νταλαρας και αλλα εντεχνα(κυριως) ειναι το σαρωθρον στα λαδαδικα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, το ''Σαρωθρον'' ειναι γνωστο για την έντεχνη μουσική, όπως και το ''Εντεχνο'' (δεξιά απο το ξενοδοχείο ABC κάτω απο την Εγνατία στο πεζόδρομο, δεν θυμάμαι την οδό), αλλά είχα στο μυαλό μου αν υπήρχε ένα μαγαζί έτσι λίγο πιο ''νταλαρικό'', αν καταλαβαίνεται τί λέω... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δε θέλω να κάνω διαφήμιση αλλά υπάρχει και μια ψαροταβέρνα, πάνω στην παραλία, απέναντι από το Ναυτικό Όμιλο Θεσσαλονίκης που παίζει πολύ Νταλάρα...Ειδικά όποτε μας βλέπουν.... :)

Όσο για την "Πρόβα" στην Καλαποθάκη, που αναφέρθηκε παραπάνω κάποιες πληροφορίες:

Μετά από τέσσερα χρόνια εμφανίσεων στις μουσικές σκηνές της Αθήνας, ο Σωτήρης Μπαλλάς επιστρέφει δυναμικά στη ζεστή πραγματικότητα της Θεσσαλονίκης. Με ερμηνείες που ''πατάνε γερά στα πόδια τους'', μας ταξιδεύει στα τραγούδια των Θεοδωράκη, Χατζιδάκη,Τσιτσάνη, Καλδάρα, Λοϊζου, Μαρκόπουλου, Κουγιουμτζή, Σπανού, Ξαρχάκου, Λεοντή, Σαββόπουλου, Λιβανελί και σε τραγούδια νεότερων δημιουργών που αγαπήσαμε.Στην ορχήστρα συμπράττουν μουσικοί με'' ταυτότητα'' στα μουσικά πράγματα της πόλης. Στο μπουζούκι ο Γιώργος Καραμφίλλης, πιάνο ο Μάριος Τσομπανίδης, βιολί ο Χρήστος Σπυριδάκης.

Δευτέρες 18 και 25 στην ΠΡΟΒΑ της οδού Καλαποθάκη.

Συμμετέχουν η Νίκη Ντουσιοπούλου και ο Χρήστος Τελιούσης.

τηλ: 2310 260484, κιν: 6944 682564 & 6976 705928

e-mail: info@prova-live.com

http://www.prova-live.com/

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δε θέλω να κάνω διαφήμιση αλλά υπάρχει και μια ψαροταβέρνα, πάνω στην παραλία, απέναντι από το Ναυτικό Όμιλο Θεσσαλονίκης που παίζει πολύ Νταλάρα...Ειδικά όποτε μας βλέπουν.... :)

Φίλε Θανάση, αυτό ακούγεται ενδιαφέρον...εννοείς μήπως την ταβέρνα μέσα στο Ναυτικό Ομιλο, δίπλα απο την Express service? 'Η μήπως μπερδεύομαι?

Και κάτι άλλο, στο σαιτ της Προβας αναφέρει οτι είναι ανοιχτά μόνο Παρασκευή και Σάββατο. Αυτό για την Δευτέρα στις 25 είναι και για κάθε Δευτέρα ή μόνο για τώρα?..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όχι δεν εννοώ αυτή την ταβέρνα.

Αναφέρομαι σ'αυτήν που βρίσκεται δίπλα στο δρόμο, στην Μ.Αλεξάνδρου, από την πάνω πλευρά της παραλίας...Δε θυμάμαι αν έχει κάποιο όνομα, νομίζω πως δεν έχει. Είναι ακριβώς απέναντι από το bar και την ταβέρνα του Ομίλου που βρίσκονται στην κάτω πλευρά της παραλίας, δίπλα στη θάλασσα...Κάθε Παρασκευοσάββατο το χειμώνα έχει ζωντανή μουσική, αλλά δε λέει και πολλά.

Όσο για την Πρόβα, αν δεν απατώμαι το συγκεκριμένο σχήμα παίζει κάθε Δευτέρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Όχι δεν εννοώ αυτή την ταβέρνα.

Αναφέρομαι σ'αυτήν που βρίσκεται δίπλα στο δρόμο, στην Μ.Αλεξάνδρου, από την πάνω πλευρά της παραλίας...Δε θυμάμαι αν έχει κάποιο όνομα, νομίζω πως δεν έχει. Είναι ακριβώς απέναντι από το bar και την ταβέρνα του Ομίλου που βρίσκονται στην κάτω πλευρά της παραλίας, δίπλα στη θάλασσα...Κάθε Παρασκευοσάββατο το χειμώνα έχει ζωντανή μουσική, αλλά δε λέει και πολλά.

:) Δεν έχω παει εκει, θα κάνω μια επίσκεψη απο Δευτέρα.....thanks

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά απο οτι φαίνεται τα μαγαζιά είναι πανω κατω τα γνωστά εδώ στη Θεσσαλονίκη...Λοιπον έχω μια πρόταση...εμείς έχουμε ένα μπαράκι στην περιοχή της Τούμπας και είμαστε ''άρρωστοι'' με τον Νταλάρα...χαιρόμαστε να έχουμε κόσμο που να τους αρέσει αυτή η μουσική.

Παρασκευή και Σάββατο έχει ζωντανή μουσική με πιανο, μπουζούκι κ μια κοπέλα. Το πρόγραμμα είναι εντεχνολαικό πχ. Αλεξίου, Περίδης, Νταλαρας, Μαρινελλα, Γλυκερία, Διονυσίου, λίγα ρεμπέτικα και άλλα..αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν μπορούμε να παίζουμε όσο Γιώργο θα θέλαμε...

Τί θα λέγατε για μια ''βραδιά Νταλάρα'', τα αγαπημένα του καθένα σε μια ζεστή παρεήστικη ατμόσφαιρα?

Να και μια προχειρη φωτο απο μια γωνια του μαγαζιου....

lanicolle

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραίο φαίνεται το μαγαζι...

Δε μου λες Νίκη....Επειδή με ενδιαφέρει πολύ...το κάπνισμα επιτρέπεται;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταπληκτικα νεα για την βραδια νταλαρα!!!!!!!!! περιμενουμε νεοτερα!!!!! οσον αφορα τον Σωτηρη Μπαλλα ειναι ενας εξαιρετος καλλιτεχνης, με ηθος, μετρημενος και σεμνος!!!! τον ειχα γνωρισει σε μια πορεια!!!!! εχει πολυ καλη φωνη και το καλυτερο, τραγουδα πολυ πολυ νταλαρα!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το μαγαζί, ναι, έχει άδεια καπνιζόντων.

Θα πρότεινα μια Κυριακή βραδάκι ή οποιαδήποτε καθημερινή, λετε ημερομηνίες που σας βολεύουν...

Παρασκευή και Σάββατο δυστηχώς η ορχήστρα δεν ξέρει τόσα πολλά τραγούδια

Νταλάρα (όχι οτι δεν είναι ωραίο το πρόγραμμα...αλλά με λιγότερο Γιώργο)

Εγω είμαι ανοιχτή σε οποιαδήποτε πρόταση...ακόμη κι αν κάποιος ξέρει να παίζει πιανο, κιθάρα, μπουζούκι... τα όργανα υπάρχουν...

Αν είναι για "βραδια Νταλαρα" με cd δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0