Jump to content

Photo

Ο Νταλάρας που εγώ έζησα (περίοδος 1970 - 1985)

47 replies to this topic

#1 TheAegean60

TheAegean60

Dalaras Master

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 455 posts

Posted 17 April 2010 - 09:18 PM

ΕΙΣΑΓΩΓΗ : Ειναι καποια παιδια που μου εχουν ζητησει , σαν πιο παλιος ηλικιακα, να ανοιξω ενα τοπικ και να περιγραψω την πρωτη περιοδο του ΓΙΩΡΓΟΥ ΝΤΑΛΑΡΑ , αυτην δηλαδη της δεκαετιας του 1970, την οποια εζησα και θυμαμαι αρκετα καλα....ικανοποιωντας αυτη την επιθυμια, που ειναι και δικη μου, σκεφτηκα να το κανω με τον δυσκολο τροπο, δηλαδη τον αφηγηματικο. Πως δηλαδη μεσα απο τα δικα μου ματια εμφανιστηκε ο μεγαλος αυτος καλλιτεχνης στα μουσικα πραγματα της Ελλαδας σε μια πολλη δυσκολη απο καθε αποψη περιοδο και πως , παρα την υπαρξη μεγαλων τραγουδιστων που ηκμασαν στην προηγουμενη δεκαετια, καταφερε απο την πρωτη σχεδον στιγμη με την εντυπωσιακα ξεχωριστη φωνη του, την ισχυρη προσωπικοτητα του και τις μοναδικες, ανατρεπτικες οσο και πρωτοποριακες και γεματες ρισκο επιλογες του, να καθιερωθει στην συνειδηση της μεγαλης μαζας του κοσμου σαν το κυριωτερο σημειο αναφορας μεσα στο ελληνικο τραγουδι , σαν ο ανθρωπος που ενωσε τις εποχες μουσικα ..... σημερα ειναι πολλοι αυτοι που ειτε δεν μπορουν, ειτε δεν θελουν να καταλαβουν τι ακριβως εκανε στην 40χρονη πορεια του στην ελληνικη μουσικη ο Νταλαρας και με ανοητα επιχειρηματα που συχνα συμπεριλαμβανουν οικονομικης φυσης αναφορες, προσπαθουν ματαια να υποβαθμισουν η και να απαξιωσουν το τεραστιο εργο που αφηνει κληρονομια στις επερχομενες γενιες. Ομως ποτε στην παγμοσμια ιστορια ο χρυσος δεν εγινε τσιγκος απο κανεναν αλχημιστη.... Για μενα ο Νταλαρας υπηρξε συμβολο, βιωμα, τροπος ζωης.... μου εμφυσησε αξιες και ιδανικα , διοτι αυτα που φωναζε μεσα απο τα τραγουδια του, ησαν και σταση ζωης του....δεν ηταν το ειδωλο με την στενη, χολλυγουντιανη εννοια, αλλα ο πιο σημαντικος συντροφος και φαρος στις μουσικες , κοινωνικες, πολιτικες αναζητησεις μου.Το ιδιο υπηρξε και για παρα πολυ κοσμο ακομα.Πιστευω πως χωρις τον Νταλαρα, σημερα θα αγαπουσαμε πολυ λιγωτερο το ελληνικο τραγουδι.Για να μην πω πως σε μεγαλο βαθμο θα το ειχαμε βαρεθει.....Αυτο εν πασει περιπτωσει που θα ειχε καταφερει να διασωθει η να απομεινει, απο την επελαση της δυτικης μουσικης υποκουλτουρας των δισκογραφικων εταιρειων....... Και κατι ακομα: ειναι ισως ο μοναδικος τραγουδιστης μαζι με την Μοσχολιου που δεν μπορεις να πεις "τον εκανε ο συνθετης"....με πληρη επιγνωση του τι λεω, σε πολλες περιπτωσεις οσον αφορα αυτους τους 2 μεγαλους καλλιτεχνες, συνεβη ακριβως το αντιθετο. Μα πανω απ'ολα ο Νταλαρας υπηρξε αυτο που με λιγες λεξεις ειπε ο Γιαννης Μαρκοπουλος πριν μερικα χρονια : " Ο Νταλαρας ειναι ο μεγαλυτερος λαικος τραγουδιστης και ο πλεον ανεξαρτητος" . Με ο,τι συνεπαγονται οι οροι "μεγαλυτερος" και "ανεξαρτητος"...κυριως το δευτερο! Κι εχει βαρυτητα η αυτη η αποψη του Μαρκοπουλου, διοτι ειπωθηκε μετα απο ομηρικο καβγα του με τον Νταλαρα, οταν εκαναν το ΣΕΡΓΙΑΝΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ......
Επειδη τα οσα εχω να διηγηθω ειναι πολλα, διοτι καλυπτουν 15 χρονια, αναγκαστικα θα τα χωρισω σε μερη, ωστε οσοι ενδιαφερονται, να τα διαβαζουν χωρις να κουραζονται. Εννοειται πως καθε σχολιο, διορθωση, προσθεση στοιχειων η παρεμβαση οποιουδηποτε μελους, ειναι απο εμενα ευπροσδεκτα.
Ελπιζω ολα αυτα να αποτελεσουν το βημα για ευχαριστες συζητησεις.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

ΜΕΡΟΣ Α' - 1970-1975

Η πρωτη μου επαφη με τον Νταλαρα , ηταν ακουστικη.Χριστουγεννα 1971 φερνει απο την Αθηνα ο κατα 1 χρονο μικροτερος ξαδερφος μου ενα 45αρι δισκακι , το ΝΑΤΑΝΕ ΤΟ '21. Το ακουσα την πρωτη φορα και επαθα ενα ισοβιο κολλημα με αυτον τον νεαρο τραγουδιστη με την σπιναριστη φωνη που ακουγα σε εκεινο το φορητο πικ-απ ΦΙΛΙΠΣ που ειχαμε στο σπιτι.Μεχρι τοτε στο σπιτι και στην γειτονια βασιλευαν οι φωνες των Καζαντζιδη, Γιωτας Λυδια, Διονυσιου, που εκανε παταγο εκεινη την εποχη με το "Βρεχει φωτια στην στρατα μου", της Μαρινελλας που μολις ειχε χωρισει απο τον Καζαντζιδη, ειχε κοψει κοντα τα μαλλια της και εμφανιζοταν στα ελληνικα μιουζικαλ του Διαλιανιδη, οπως κι ο μεγαλος για μενα Πουλοπουλος....... Λογω Χουντας επισης δεν ακουγονταν ο Μικης με τον Μπιθικωτση, ο κοσμος προφερε το ονομα του Μικη κρυφα, συνωμοτικα μονο....δεν καταλαβαινα τοτε το γιατι.....ουτε τι θα πει χουντα καταλαβαινα, τι λεξη ηταν αυτη, γιατι ελληνικη δεν ηταν.Ομως κανεις δεν μπορουσε να μου εξηγησει στο σπιτι...."ετσι την λενε, ξερω κι εγω γιατι?" μου ελεγε η μαννα μου.
Εν πασει περιπτωσει, εγω μολις ειχα αποκτησει εναν καινουργιο ηρωα, που τον εβρισκα πολυ πιο μαγικο και συναρπαστικο απο αυτους που ειχαν οι γονεις μου και αναφερω πιο πανω.Μου ειχε κανει εντυπωση και μια νεα κοπελλα ονοματι Γαλανη, που την εδειχνε συχνα η τηλεοραση να τραγουδαει "ενα δειλινο, μπρος στ'ακροθαλασσι" , φωνη καθαρη, δυνατη, αλλα δεν με μαγεψε στον ιδιο βαθμο.
Το καλοκαιρι του 1972 μετακομισαμε στην Αθηνα και λιγο καιρο αργοτερα, ειδα τον Νταλαρα για πρωτη φορα ζωντανα στην ΥΕΝΕΔ, που υπηρετουσε την θητεια του. Ειχα παει εκει με τον πατερα ενος φιλου μου που δουλευε στο οικονομικο τμημα του καναλιου και φυσικα γνωριζε τον νεαρο τοτε τραγουδιστη. Τον ειδα μεσα στο στουντιο, αλλα φευγαλεα κι ετσι δεν θυμαμαι αν και τι ηχογραφουσε......βλεπεις η μοδα τοτε ησαν ο Τερης Χρυσος, η Κλειω Δεναρδου, ο Κοινουσης, αυτους βλεπαμε στην τηλεοραση πρωι-μεσημερι-βραδυ, με αυτους πιπιλιζαν συνεχεια τα μυαλα μας! Και καλα ο Κοινουσης , ειχε και κοινωνικο περιεχομενο ο στιχος του, αλλα οι υπολοιποι......ομως ο νεαρος τοτε Νταλαρας ειχε ηδη αρχισει να κερδιζει μεγαλο μερος της νεολαιας , παρ'οτι τα τραγουδια που ελεγε ησαν εντελως εξω απο το κλιμα της εποχης...ησαν "βαρεια", δυσκολα σε σχεση με τα τραλαλα και τραλαλο που κυριαρχουσαν στα ραδιοφωνα και στην τηλεοραση....ακομα θυμαμαι μια Κυριακη μεσημερι του 1971 που ακουσα στο ραδιοφωνο το "Χελιδονι σε κλουβι" με τον Μπιθικωτση και μεχρι σημερα απορω πως τους ξεφυγε και βαλανε τετοιο τραγουδι καταμεσης της 7ετιας......
Περναγαμε συχνα εξω απο ενα δισκαδικο στους Αμπελοκηπους που μεναμε, βλεπαμε στην βιτρινα την ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ , ακουγεται συχνα το Ο ΜΑΡΜΑΡΩΜΕΝΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ με την επισης νεαρη Αλεξιου, λιγωτερο ακουγεται το ΜΕΣ'ΤΟΥ ΒΟΣΠΟΡΟΥ ΤΑ ΣΤΕΝΑ και η ΓΙΟΡΤΗ ΖΕΙΜΠΕΚΗΔΩΝ....στο μεταξυ ο Νταλαρας τραγουδαει με τον Διονυσιου στα ΔΕΙΛΙΝΑ. Αρκετο καιρο μετα γινεται το μπαμ με το ΚΑΜΠΑΝΑ ΤΟΥ ΕΣΠΕΡΙΝΟΥ,ψαχνουμε με τον ξαδερφο μου να βρουμε ποιος δισκος ειναι αυτος....ματαια, ασε που δεν ειχαμε και τοσα λεφτα να τον αγορασουμε ! Ομως το τραγουδι αυτο περιεργως γινεται η αιτια να απογειωθει ο δισκος ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ και περιεργως ειναι ο Νταλαρας που αρχιζει να κατακτα το κοινο κι οχι η Αλεξιου, η οποια μενει στην σκια του, παρ'οτι ακουγεται περισσοτερο το δικο της τραγουδι.Περιεργως? Επειτα απο τοσα χρονια λεω οχι και τοσο περιεργως ,ζυγιζοντας την προσωπικοτητα του καθενος.....πιστευω πως η Αλεξιου θα ηταν πολυ διαφορετικη αν συνεχιζε στο πλευρο του Νταλαρα....δεν λεω καλυτερη η χειροτερη, λεω διαφορετικη.
Ο Ηρακλης, ο συγκατοικος, φοιτητης στην Νομικη τοτε, μου μιλαει συνεχεια για τον Νταλαρα, μου λεει ποσο τον λατρευει ο φοιτητοκοσμος, οτι ειναι τρελλος, αποφασισμενος, αντικομφορμιστης, ασυμβιβαστος, οτι μαζι με τον Ξυλουρη ειναι τα νεα συμβολα των κοινωνικων αγωνων και διαμαρτυριας κατα του καθεστωτος....λεξεις κι εννοιες ακαταλαβιστικες για εμενα τον 13χρονο τοτε, αλλα ομως επιανα τον εαυτο μου να χαιρεται απιστευτα οταν ακουγα να μιλανε ομορφα για τον ηρωα μου! Διοτι αισθανομουν οτι δεν ειχα κανει λαθος επιλογη.....αφου μιλουσε ετσι για τον Νταλαρα ο Ηρακλης των Doors , Deep Purple κλπ , αρα ο Νταλαρας πραγματικα ηταν σπουδαιος τραγουδιστης. Ιδιως οταν κι ο Σαββοπουλος τον ειχε αποκαλεσει "Ιαπωνικη τεχνολογια του τραγουδιου"....δεν τον εκτιμουσα ιδιαιτερα τον Σαββοπουλο, ειχε την φημη τρελλου, εκκεντρικου εκεινο τον καιρο, αλλα εγω κρατουσα την φραση που ειχε πει για τον Νταλαρα, μαζι με την Συννεφουλα και το Ντιρλαντα.....
Ο Ηρακλης μου εφερε δωρο στην γιορτη μου τον ΜΕΤΟΙΚΟ και λιγες μερες αργοτερα μια τεραστια αφισσα το ΗΛΙΟΣΚΟΠΙΟ. Την αφισσα την χαρισα λιγα χρονια μετα σε εναν φιλο.....με ενοχλουσαν οι σταυροι και αυτα τα πενθιμα χρωματα που ειχε. Στερνη μου γνωση.....Ασε που αφορουσε εναν δισκο που τοτε ελεγα " μα, τι τραγουδια ειναι αυτα που λεει ο Νταλαρας ? Για ψαλτης παει?". Μετα απο 4-5 χρονια καταλαβα την αξια των ΛΙΓΗ ΕΙΝ'ΗΣΑΡΚΑ ΚΑΙ ΒΑΘΕΙΑ, ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ, ΧΑΣΑΠΙΚΟΣ, αυτο το τοσο σπουδαιο και τοσο αδικημενο τραγουδι του Κουγιουμτζη......
Καλοκαιρι 1974 , πριν την εισβολη στην Κυπρο πεφτει στα χερια μου ο δισκος ΜΙΚΡΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ....τα ραδιοφωνα παιζουν συνεχεια το ΠΟΥΚΑΜΙΣΟ ΤΟ ΘΑΛΑΣΣΙ και το ΤΟΥ ΚΑΤΩ ΚΟΣΜΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ.....δωστου κι εγω μαζι, λειωνω τον δισκο στο πικ-απ, νευριαζει η μαννα μου, φωναζει "αμαν πια, μας εχεις πρηξει ολη μερα με δαυτον", αλλα εγω το βιολι μου , μαγκια και στυλακι και σηκωμενο φρυδι : "ψτ , προσεχε πως μιλας για τον θεο"....αλλα για την μαννα μου θεος ηταν μονο ο Μικης !
Γινεται η εισβολη στην Κυπρο, καπακι η μεταπολιτευση, ο κοσμος με μιας αλλαζει.! Νεος παταγος τα 18 ΛΙΑΝΟΤΡΑΓΟΥΔΑ, επιστροφη του Μικη, ξεκιναει η εποχη των μεγαλων συναυλιων στα γηπεδα! ΕΔΩ ΤΟ ΦΩΣ, ΚΥΚΛΑΜΙΝΟ, ΤΗΝ ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΛΑΙΣ......αληθεια, ποιος θα βρεθει ποτε να πει αυτο το τραγουδι ετσι συγκλονιστικα οσο ο Νταλαρας? 25 ετων τοτε, ειχε μια ωριμοτητα απιστευτη αυτος ο ανθρωπος! Νομιζες πως ηταν 40-45 ετων κι οχι παιδι.... Πρωτα στο ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ, οπου 50 χιλιαδες κοσμος αλλαλαζουν πατεις με - πατω σε, μετα στην ΛΕΟΦΩΡΟ οπου δινω το παρον και παρεα με τον ξαδερφο μου και την υπολοιπη παρεα, πιανουμε θεση μπροστα στο παλκο. Βγαινει ο Νταλαρας, πεφτει το γηπεδο ! "ΗΛΙΕ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ", "ΖΑΒΑΡΑΚΑΤΡΑΝΕΜΙΑ" , πισω του ο Αγιος Ξυλουρης τον κοιταει γεματος χαρα και υπερηφανεια. Βγαινει μετα κι ο ιδιος, με το ΑΓΡΙΜΙΑ ΚΙ ΑΓΡΙΜΑΚΙΑ και ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΞΑΣΤΕΡΙΑ γινεται ο πανικος!
Μου εμεινε παραπονο που δεν ξαναειδα παρεα αυτους τους 2 γιγαντες απο εκεινο το βραδυ, παρ'ολο που αγαπουσαν κι εκτιμουσαν πολυ ο ενας τον αλλον.....
" Τον Νταλαρα τον θαυμασα απο την στιγμη που αποχαιρετησε τα νυχτερινα κεντρα, ανοιξε το παραθυρο, πεταξε μακρυα απο αυτα και δεν ξαναγυρισε ποτε πισω".....ετσι περιεγραψε ενας δημοσιογραφος την στροφη του Νταλαρα στις μπουατ.Για ναμαι ειλικρινης, αυτη την στροφη δεν την πηρα αμεσως ειδηση, βλεπεις ειμουν ακομα μικρος, 14 στα 15 και η Πλακα πολυ μακρυα απο τους Αμπελοκηπους τότε για εναν 15χρονο.....ασε που απαγορευοταν η εισοδος σε κατω των 18 χωρις συνοδεια.....πηγαινα με τους γονεις μου σε κανα θεατρο, ειχα την τυχη να δω το ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΣ ΤΣΙΡΚΟ, την τεραστια ΒΙΚΥ ΜΟΣΧΟΛΙΟΥ στον ΖΥΓΟ να τραγουδαει το ΝΥΝ ΚΑΙ ΑΕΙ και να σειεται το οικοδομημα με τον κοσμο γυρω να κλαιει, ειδα μαζι της και εναν σχετικα νεαρο, ανερχομενο κωμικο ονοματι ΧΑΡΡΥ ΚΛΥΝ , 1975 αυτο.....ομως οι δικοι μου με τιποτα δεν ηθελαν να ακουνε για Νταλαρα, φοβοντουσαν, οι μνημες της χουντας ακομα νωπες, ο φοβος να επιστρεψει δεν ειχε εκλειψει......ετσι κρυφα με τον ξαδερφο μου αναζητουσαμε τροπο να παμε στο ΘΕΜΕΛΙΟ. προβλημα αξεπεραστο η ηλικια μας , ο αστυνομος στην εισοδο δεν αστειευοταν καθολου. Ο Ηρακλης συνεχιζει να με "φτιαχνει", εχει παει ηδη 2 φορες στο ΘΕΜΕΛΙΟ, μου διηγειται την ατμοσφαιρα, του λεω "δεν ξερω τι θα γινει, βρες τροπο να παμε παρεα". Με κοιταει λιγο "ενταξει, θα το προσπαθησω" μου απανταει......Οκτωβρη του 1975 βγαινει στην κυκλοφορια το 50 ΧΡΟΝΙΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ, γινεται κατι παραπανω απο παταγος ! δεκαδες οι ερασιτεχνικοι ραδιοφωνικοι σταθμοι, παιζουν 24 ωρες το 24ωρο αυτα τα νεα τραγουδια, που βεβαια δεν ειναι καθολου νεα στην πραγματικοτητα...." και στην συνεχεια Γιωργαρος και "ΘΑ ΚΑΝΩ ΝΤΟΥ ΒΡΕ ΠΟΝΗΡΗ ....η Μαρια αφιερωνει στον Τακη με αγαπη, ο Νικος στην Καιτη με πολλα καμπανακια να χτυπανε..." και λοιπα και λοιπα. Ολη μερα αυτο το βιολι. Και το βραδυ, καθε βραδυ η τηλεοραση παιζει τα τραγουδια για μιση ωρα...."Νταλαριαση εχεις παθει, ξεκουνα" φωναζει συνεχεια η μαννα μου, αλλα εγω ειμαι στον κοσμο μου, η μαλλον στον κοσμο του Γιωργου. Η τηλεοραση δειχνει συνεχεια Νταλαρα απο την μια και Μαρκοπουλο με Μοσχολιου, Χαλκια,Γαργανουρακη απο την αλλη , ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ, ΘΗΤΕΙΑ. Κανω φασαρια, ψηνω την μαννα μου να μου δωσει 100 δραχμες να αγορασω τον δισκο μισο-μισο με τον ξαδερφο μου. Τον λειωνω κι αυτον ολη μερα στο πικ-απ, μου αρεσει πολυ το ΜΠΡΟΣ ΣΤΟ ΡΗΜΑΓΜΕΝΟ ΣΠΙΤΙ, μεγαλο τραγουδι, το 2ο μεγαλο μου παραπονο μεχρι σημερα απο τον Γιωργο, οτι ποτε δεν το ξαναπε ζωντανα αυτο το τραγουδι.....αυτο και το ΕΚΕΙΝΟΣ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟΣ....Ισως καποια τραγουδια ειναι για να λεγονται 1 μονο φορα!
Στο μεταξυ αρχιζω να ακουω απο τον φιλο μου τον Ηρακλη να μου λεει για ΤΑΜΠΟΥΡΙ, ΛΗΜΕΡΙ, ανταρτικα, Τζαβελλα, Λοιζο.....τα προσπερναω, για μενα υπαρχει μονο Νταλαρας.Παρ'οτι ο Ηρακλης μου λεει "παει συχνα εκει τα βραδια ρε ο Νταλαρας, λεει ανταρτικα παρεα με τον Τζαβελλα" , εμενα το μυαλο μου ειναι στον ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΤΟΧΟ : " ρε συ, κανονισε να παμε στο ΘΕΜΕΛΙΟ κι ασε τωρα τα ταμπουρια....". Φοβαται, ταλαντευεται, το καταλαβαινω, αλλα τον πρεσσαρω αφορητα. Τον ζηλευω που ειναι 19 στα 20 και παει παντου ελευθερα, χωρις τον κηδεμονα του.....Τον Ηρακλη η μαννα μου με τον πατερα μου τον αγαπανε πολυ, προκειται για εξαιρετο παιδι, αλλα τον ψιλοφοβουνται κιολας διοτι ειναι "φοιτητης" , ιδιοτητα καπως υποπτη ακομα, εκεινη την περιοδο.....
Τελικα την λυση την εδωσε ενας αλλος φιλος, ο Χρηστος, 30αρης τοτε, φιλος αδελφικος μεχρι σημερα : "εγω θα σε παω ρε σπορε στον Νταλαρα αφου εχεις τοση καψα", μου λεει μια μερα. Πεταξα στον 7ο ουρανο! Μου υποσχεθηκε πως θα πηγαιναμε "το παραπανω Σαββατο"...... ενημερωσε την μαννα μου κι αυτη εξεδωσε την σχετικη αδεια, διοτι ο Χρηστος δεν ηταν φοιτητης! αλλα , ελα που την μεθεπομενη μερα ηρθε κι ο Ηρακλης και μου λεει "βρηκα ταυτοτητα, ποτε μπορεις να παμε?". Μεγαλο το διλλημα...... ηταν Τριτη, το θυμαμαι σαν τωρα και την Πεμπτη θα πηγαιναμε με το σχολειο στο ΗΡΩΔΕΙΟ να παρακολουθησουμε μια συναυλια με χορωδιες απο ολη την Ελλαδα.
Κανονιζουμε για την Πεμπτη, την κανω κοπανα, βρισκομαι στην Κυδαθηναιων να τον περιμενω 50 μετρα πιο πανω απο το ΘΕΜΕΛΙΟ....εχω ντυθει οσο πιο κυριλε γινοταν για να δειχνω και μεγαλυτερος, αλλα που.....εκανα μπαμ οτι ημουν μικρος....μα ειμουν αποφασισμενος! φτανει ο Ηρακλης, μου δινει την ταυτοτητα ενος φιλου του, μπαινουμε στην ουρα, αρχιζει το χτυποκαρδι! θα τον ξεγελασω τον αστυφυλακα στην εισοδο η θα με παρει χαμπαρι? νασου κι ο Νταλαρας, φτανει με το γκρι ΛΑΝΤ ΡΟΒΕΡ τζιπ, ξαφνικα πεταγονται μπροστα του ο Λευτερης Παπαδοπουλος με τον Μανο Λοιζο, ο Νταλαρας φρεναρει, παριστανουν οτι τους χτυπησε το αυτοκινητο , γινεται χαβαλες ! φευγει ο Νταλαρας, επιστρεφει σε 5 λεπτα πεζος, περναει διπλα μου, τον χτυπαω στον ωμο "γεια σου ρε Γιωργαρε" του λεω, με κοιταζει ξαφνιασμενος αλλα και εκπληκτος "για σου ρε πιτσιρικο", μου απανταει και προχωραει, μπαινει στην μπουατ κι εγω πισω φουσκωνω σαν το παγωνι απο υπερηφανεια! Φτανουμε μπροστα στον αστυφυλακα, τρεμω ολοκληρος, απλωνω το χερι του δειχνω κλεφτα την ταυτοτητα, ιδρωνω και ξειδρωνω...με κοιταει στην φατσα, μου αρπαζει το χερι και με το αλλο μου σκαει ενα χαστουκι που ακουστηκε στην μιση Κυδαθηναιων.....καταφερνω τραβαω το χερι μου, σωζω και την ταυτοτητα, το βαζω στα ποδια, πισω μου κι ο φιλος μου....φτανουμε Φιλελληνων, κανουμε σταση, φοβισμενοι και οι 2, το παιρνουμε ποδαροδρομο για τους Αμπελοκηπους, φτανω στο σπιτι σχεδον μεσανυχτα, ευτυχως οι γονεις μου εχουν κοιμηθει......
Τελικα το μεθεπομενο Σαββατο πηγα με τον Χρηστο, καταφερα επιτελους να διαβω νομιμα το κατωφλι του ΘΕΜΕΛΙΟΥ.....μικρος ο χωρος, ο κοσμος καθεται στριμωγμενα , ο Νταλαρας υποχρεωτικα περναει μεσα απο τα τραπεζια για να ανεβει στο παλκο....η μεγαλη μου απορια (αφελεστατη φυσικα) ειναι να διαπιστωσω αν ζωντανα η φωνη του ειναι η ιδια οπως ακουγεται στους δισκους....ηξερα ηδη οτι στα στουντιος με μηχανηματα "επενεβαιναν" κατα τις ηχογραφησεις, πιστευα μεχρι του σημειου να αλλοιωνουν τις φωνες!
Το προγραμμα ξεκιναει ! μαζι του η Χαρουλα, η νεαρη Βισσυ, ο Γαργανουρακης η Λιζεττα Νικολαου, γνωστη κι αυτη απο τα τραγουδια του Μαρκοπουλου, ο Βαρδης που μου ειναι εντελως αγνωστος ακομα, Ο Νικολοπουλος με εναν καινουργιο μπουζουξη , ονοματι Μαυροπουλο , ο Σουκας στο σαντουρι......λιανοτραγουδα, παλια σμυρνεικα απο την Χαρουλα, τα λογια και τα χρονια απο τον Γαργανουρακη και μετα βαλκανικα, παλια λαικα και ρεμπετικα απο τον Γιωργο, με την Χαρουλα να τον συνοδευει.... με την Αλεξιου εχουν ηδη καθιερωθει σαν το μεγαλο διδυμο στο ελληνικο τραγουδι, καποιοι τους θελουν να παντρευονται, τους θεωρουν οτι εχουν πλαστει ο ενας για τον αλλον......δεν νοειται Νταλαρας χωρις την Αλεξιου διπλα του. Μα διπλα του ομως εχει μπει ηδη και η νεαρη Βισσυ, που αργοτερα (αθελα της η οχι) θα παιξει ρολο στον χωρισμο Νταλαρα-Αλεξιου.....γινεται πανζουρλισμος, το 98% του κοινου ειναι φοιτητες! Μακρυ μαλλι, πρασινα μπουφαν, μουστακι, καμπανα παντελονι, η μοδα της εποχης....
" μου λενε ολοι σημερα για Βαλκανικο τραγουδι....το 1973, που τραγουδουσαμε με τον Γιωργο στα ΔΕΙΛΙΝΑ, μολις σχολουσαμε κατα τις 3 το πρωι, παρεα με την Χαρουλα και την Δημητρα ανεβαιναμε στο δασακι της Καισαριανης κι ο Γιωργος μας ελεγε τετοια τραγουδια...το 1973! Για να καταλαβεις ποσο μπροστα ηταν μουσικα αυτος ο ανθρωπος απο ολους μας" , ειχε πει σε μια συνεντευξη του πριν μερικα χρονια ο Παριος σε μουσικο περιοδικο.
Βγηκα απο το ΘΕΜΕΛΙΟ σαν ναρκωμενος, ζουσα σε μια εκσταση! Τοσο που για 2-3 μερες δεν θυμομουν τι τραγουδια ειχε πει στην παρασταση ο Νταλαρας ! Ειχα αισθανθει αυτο που μερικα χρονια μετα ειχε πει η μεγαλη Ελλη Λαμπετη : "βγαινει στην σκηνη και απο την πρωτη στιγμη καταλαβαινεις οτι θα φαει τα μουστακια του με τον κοσμο...και βεβαια μετα την πρωτη νοτα δεν εχεις αμφιβολια ποιος θαναι τελικα ο νικητης".
Ο Νταλαρας σε μαγευε σε τετοιο βαθμο πανω στην σκηνη οταν τραγουδουσε, που μεταφεροσουν χωρις να το καταλαβαινεις, σε μια αλλη διασταση.....κι επανερχοσουν μονο οταν ειχε φυγει απο το παλκο και ειχαν αναψει και παλι τα φωτα και συνειδητοποιουσες πως επρεπε να φυγεις.....αυτο το ενοιωθα εκτοτε, καθε φορα που τον εβλεπα.....δεν ηταν δηλαδη η εντυπωση της πρωτης οπτικοακουστικης επαφης.
Προσφατα ειχα την ευκαιρια να ξανακουσω επειτα απο 30 ολοκληρα χρονια ιδιωτικη ηχογραφηση του προγραμματος του ΘΕΜΕΛΙΟΥ και ομολογω πως πολλα απο τα τραγουδια που ακουσα, δεν τα θυμομουν καθολου.....σε τετοια ναρκη ειχα περιπεσει σε ολη την διαρκεια του προγραμματος.....
Στο ΘΕΜΕΛΙΟ δεν ξαναπηγα, δεν μπορουσε καθε φορα να με συνοδευει ο συγκεκριμενος ανθρωπος, ειχε και τις δικες του υποχρεωσεις......μα περνωντας ο καιρος, αρχισα να γυριζω κι εγω την Αθηνα , την εντελως ασφαλη τοτε Αθηνα κι ετσι γνωρισα το δισκαδικο ΤΖΙΝΑ χαμηλα στην Πανεπιστημιου.....μαζευα λοιπον το χαρτζιλικι μου και 1 φορα τον μηνα πηγαινα κι αγοραζα 1 κασσετα, κοστιζαν τοτε 50 δραχμες αν θυμαμαι καλα......για χαρη του Νταλαρα, ειχα κοψει το αλλο παθος μου, την ΑΕΚ και φυσικα την ντισκο του Σαββατου...απο 4 φορες τον μηνα την ειχα κανει 2 φορες....ετσι εξοικονομουσα χρηματα για να αγοραζω κασσετες....επειτα απο 25 χρονια η καλη μου αδερφη τις πεταξε ολες μου τις κασσετες στα σκουπιδια, υποθετοντας οτι με τα χρονια ειχαν χαλασει πια(.......).Μεταξυ αυτων και τον ΧΟΡΟ ΤΩΝ ΖΕΙΜΠΕΚΗΔΩΝ με την αρχικη ηχογραφηση του και μια "ζουλα" ηχογραφηση απο το ΣΟΥΠΕΡ ΣΤΑΡ το 1981.....ευτυχως απο αυτην την ηχογραφηση εσωσα σε μια αλλη κασσετα 5 τραγουδια.
Περνουσα και απο το Πανεπιστημιο, εκει ενας περιεργος τυπος ονοματι Ασιμος, κρατωντας μια κιθαρα, τραγουδουσε μεσα στον δρομο τραγουδια που σοκαριζαν, προκαλουσαν , ακουγα ολους να γελανε η να λενε " α, ρε τρελλε" και προσπερνουσαν κουνωντας με θυμο τα κεφαλια τους.....με το μυαλο των 15 ετων τον θεωρουσα κι εγω εναν τρελλο, περασαν πολλα χρονια για να καταλαβουμε και τον Ασιμο....στο ιδιο εκεινο σημειο, μετα απο πολλα χρονια παραβρεθηκα θεατης σε μια υπεροχη συναυλια των Νταλαρα-Παπακωνσταντινου για καποιους φυλακισμενους.....σημαδιακο σημειο τελικα!

(συνεχιζεται)

Υ.Γ. δεν θυμαμαι αυτη την στιγμη αν και με τον ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ και μετα με τους ΠΑΡΙΟ-ΑΛΕΞΙΟΥ-ΓΑΛΑΝΗ ο Νταλαρας τραγουδησε στα ΔΕΙΛΙΝΑ η σε ΦΑΝΤΑΣΙΑ και ΔΕΙΛΙΝΑ αντιστοιχα....οποιος θυμαται, ας αναφερει ακριβως.

#2 xristinaki

xristinaki

Κι αν λες πως βαριαμάρτησα, υπάρχουν και ρουφιάνοι.....

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,416 posts

Posted 18 April 2010 - 04:41 AM

Ευχαριστούμε...
Είναι αρρώστια τα τραγούδια που αγαπάς να λέω
αναμμένο καρβουνάκι που κρατώ και κλαίω....

Είναι αρρώστια.......ο Νταλάρας, τι θαρρείς;
βρες αγάπες άλλες φως μου να χαρείς....

#3 nikos g

nikos g

Dalaras Sick

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 852 posts

Posted 18 April 2010 - 01:26 PM

Σ'ευχαριστώ για αυτό το μαγικό 'ταξίδι' στο παρελθόν.Ανυπομονώ για τη συνεχειά του :razz:
...καρδιά παραπονιάρα και απαρηγόρητη...(Μέγαρο 16-2-08)

#4 albert

albert

Νταλαρας..και ροκ γωνία

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,569 posts

Posted 18 April 2010 - 01:32 PM

Γιαννη πολυ καλή η αφήγηση.σου
Αναμένουμε την συνέχεια..
:razz: B) :razz:

"Αν δεις στον υπνο σου ερημιά...

(ο.. Νορβηγος  18.05.13)

#5 TheAegean60

TheAegean60

Dalaras Master

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 455 posts

Posted 18 April 2010 - 03:51 PM

ΜΕΡΟΣ Β'

ΠΕΡΙΟΔΟΣ 1975-1976

Συνοψιζοντας την περιοδο 1970-1975, θα ελεγα οτι ειναι η εποχη που αλλοτε ορατα κι αλλοτε οχι, το σκηνικο στο ελληνικο τραγουδι αλλαζει ριζικα, με τροπο μπερδεμενο.....κατ'αρχην οι αναζητησεις του κοσμου εχουν μεταβληθει, οπως εχει μεταβληθει, αλλοιωθει, μεταλλαχτει η αισθητικη του απο την 7ετια....διοτι λεγοντας κοσμος, παντα εννοουμε κατηγοριες, στρωματα.....ετσι λοιπον υπαρχει μια κατηγορια νεων ανθρωπων , κυριως των φοιτητων, που εχοντας ξεκινησει απο τις μπουατ του ΝΕΟΥ ΚΥΜΑΤΟΣ , την επανασταση των γαρυφαλλων στην Πορτογαλια και τον Γαλλικο Μαη εχει διαμορφωσει συγκεκριμενη αισθητικη, ακουει συγκεκριμενη μουσικη , συνθετες, τραγουδιστες. Αυτη η κατηγορια ειναι αυτη που θεωρειται η επικινδυνη για το καθεστως, παρακολουθειται, εμποδιζεται να μπει σε μαγαζια, διωκονται αυτοι που εχουν τα μαγαζια.....βοηθαει (ηθελημενα η οχι) κι ο Πουλοπουλος, ο οποιος(παρ'οτι τον αγαπω και τον θαυμαζω πολυ) μπαινει σε μια αλλη διαδικασια, "χτυπωντας" μεσω των μιουζικαλς του Δαλιανιδη το ΝΕΟ ΚΥΜΑ......παρ'οτι συνεχιζει να λεει μεγαλα τραγουδια, το περιοριζει στο ερωτικο και μονοπωλει το ενδιαφερον ειδικα των νεαρων κοριτσιων που στηνονται με τις ωρες εξω απο την βιλλα του στην Εκαλη για να τον δουν, μιμουμενες τις ξενες που παθαινουν αναλογο αμοκ στις εμφανισεις των Beatles και του Elvis.....
Eπειτα ο Πουλοπουλος ειναι ηδη γνωστρος και για την αγαπη του προς το χρημα ,που λειτουργει σε βαρος της καλλιτεχνικης του υποστασης....με την εννοια οτι ακολουθησε το δογμα "τραγουδησα 10 χρονια, κονομησα, αντε γεια σας".......δογμα το οποιο βεβαια υιοθετησαν κι αλλοι πολλοι στον χωρο και απο ενα σημειο και μετα παψανε να δημιουργουν......διοτι η αληθεια ειναι οτι ο Πουλοπουλος διεγραψε μια μεγαλη πορεια στην δεκαετια του 1960 και υπηρξε πρωτοπορος σε αυτο που αργοτερα ονομαστηκε πολιτικο τραγουδι.....ασχετα αν ο φοβος του απεναντι στο τοτε παρακρατος τον εκανε να απομακρυνθει απο τις "κακες" παρεες , κυριως του Θεοδωρακη, δινοντας ετσι στον Μπιθικωτση την ευκαιρια να τραγουδησει επικα εργα του Μικη......θυμαμαι πριν απο χρονια σε μια τηλεοπτικη συνεντευξη ο δημοσιογραφος ρωτησε τον Πουλοπουλο την αποψη του για τον Νταλαρα κι αυτος απαντησε " σπουδαιος ο Γιωργος αλλα εντελως διαφορετικου στυλ απο εμενα". Θεωρω λιγο λαθος την απαντηση αυτη του Πουλοπουλου. Διοτι το μονο πιστευω που τον εκανε να διαφερει απο τον Νταλαρα ηταν ο φοβος......στον Νταλαρα αυτη η εννοια ηταν αγνωστη εντελως! Κατα τα λοιπα, μεγαλες φωνες, μεγαλα τραγουδια , οπως βεβαια και η τεραστια Βικυ Μοσχολιου..... Απο την αλλη εχεις τον Κατσαρο, με τα πουλαιν του , Κλειω Δεναρδου κλπ. που εισαγει ενα νεο χαζοχαρουμενο στυλ τραγουδιων, το τραλαλα-τραλαλο, συμπαρασυροντας σε αυτο το στυλ καλους τραγουδιστες που ειχαν την ατυχια να μπλεξουν εκεινη την αποχη μαζι του......ο Κατσαρος κατηγορηθηκε αργοτερα σαν ο επισημος μουσικος υμνητης της χουντας, κατηγορια που ποτε δεν διεψευσε ο ιδιος επισημα....δυστυχως ομως αυτος ο λαος εχει αποδειχθει οτι ξεχναει πολυ γρηγορα.....απο την αλλη εχουμε μοντερνους τραγουδιστες, Τερρυ Χρυσο, Τζορντανελλι , Ελπιδα, Μαρινα , τον Πασχαλη με τον Τουρνα που ομως σε καποιες περιπτωσεις μιλουν με καθολου χαζοχαρουμενο στιχο......απο την αλλη ο Διονυσιου εχει επισκιασει τους βαριους λαικους τραγουδιστες της δεκαετιας του '60, Καζαντζιδη, Αγγελοπουλο , οι οποιοι ακουγονται πια ελαχιστα......με ενα τραγουδι το "Κυρα-Γιωργαινα", υποβαθμιζεται αδικα ο σπουδαιος για μενα Καλατζης(αυτα που λεω πιο πανω...). Ο κοσμος εντυπωσιαζεται απο τις φαβοριτες του Κοκοτα που ειναι ο κυριος διασκεδαστης των κοσμικων της Αθηνας και προβαλλει κι αυτος περισσοτερο τις τριχες του παρα τα εξαιρετικα τραγουδια των Ξαρχακου, Καλδαρα, προκειμενου να γινεται εξωφυλλο.....αυτος που ακουγεται περισσοτερο τωρα ειναι ο Μπιθικωτσης, αλλα κυριως σε δικα του τραγουδια η του "δεξιου"Χατζηδακι , αλλα η φατσα του και η απουσια του Μικη δεν τραβανε τον κοσμο, ειναι φανερο αυτο......ο Τσιτσανης εχει σιγησει και ο Μητσακης με νεους τραγουδιστες ακουγεται αρκετα, οπως κι ο Γαβαλας.....η Μαρινελλα εχει μολις χωρισει με τον Καζαντζιδη, εχει κοψει κοντα τα μαλλια της και εντυπωσιαζει με τα τραγουδια του Πανου, του Ζαμπετα, του Κατσαρου......Απο την αλλη ομως υπαρχει ο Μιμης Πλεσσας ο υψιστος αυτος μουσικος και λαικος συνθετης που παντα λησμονουμε και που συνεχιζει μαζι με τον Λευτερη Παπαδοπουλο να δινουν μεγαλα τραγουδια ειτε μεσα απο ταινιες του Φινου, ειτε μεσα απο θεατρικες παραστασεις, οπως ο θρυλικος πια ΔΡΟΜΟΣ , οπου περα απο τον Πουλοπουλο, εχει θελξει τον κοσμο και η ΡΕΝΑ ΚΟΥΜΙΩΤΗ με την εξαιρετη φωνη της....η Κουμιωτη που λιγο αργοτερα εφυγε ξαφνικα για τον Καναδα, αγηνοντας ομως πισω της σπουδαιες ερμηνειες και την αισθηση πως ειχε σπουδαιο μελλον μεσα στο τραγουδι ! Καπου εκει εμφανιζεται μια νεα κατηγορια , οι νεοπλουτοι και οι μεγαλεμποροι του Ρεντη, που προστιθενται διπλα στους πλουσιους , μετατρεποντας τα παραδοσιακα νυχτερινα κεντρα σε μαγαζια ψευτικης πολυτελειας , με αναλογους τραγουδιστες, καποιοι εκ των οπιων σημερα θεωρουνται μεγαλοι......καπου εκει ξεπεταγεται η για μενα καλυτερη γενια τραγουδιστων που ανεδειξε το ελληνικο τραγουδι : Μητσιας, Γαλανη, ,Νταλαρας,Παριος,Αλεξιου,Μητροπανος....τους αναφερω με την χρονικη σειρα που εγω τους γνωρισα.
Ο Νταλαρας αργησε σχετικα να ξεχωρισει εντονα, αυτο εγινε μετα το 1973 με την ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ και τις ΜΙΚΡΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ...ισως γιατι τα περιοδικα εκεινης της εποχης προσπαθησαν να τον λανσαρουν σαν το ωραιο παιδι κι οχι σαν τον ξεχωριστο τραγουδιστη, τον συνειδητοποιημενο, τον ανησυχο, με τις ξεχωριστες επιλογες και την ξεχωριστη φωνη , που παλευε να φερει μια αλλαγη στο ολο μουσικο σκηνικο.....δεν μπορουσαν βεβαια λογω του καθεστωτος να κανουν κι αλλοιως, πρεπει να το παραδεχτουμε αυτο. Παροτι ο Γιωργος φυλαγε μακρια απο τα φωτα της δημοσιοτητας την προσωπικη του ζωη κι αντιπαθουσε να βλεπει στα περιοδικα την φατσα του κι οχι την δουλεια του , τα περιοδικα επεμεναν πιο πολυ στην φατσα του.....εξαιρεση ηταν ο Κουτσοθανασης στο ΝΤΟΜΙΝΟ και η Κικη Σεγδιτσα που εγραφε σε κοριτσιστικα περιοδικα, οπως η ΚΑΤΕΡΙΝΑ και η ΜΑΝΙΝΑ.....Ειδικα σε αυτα τα 2 περιοδικα ειχα βρει εκπληκτικες φωτογραφιες του Γιωργου και πολλες ειδησεις σχετικα με τις δουλειες του , τις ανησυχιες του τις καλλιτεχνικες....οντως εκπληκτικο!!! μα ειναι πιο εκπληκτικο το οτι μετα απο λιγους μηνες , πρωτα με τα ΛΙΑΝΟΤΡΑΓΟΥΔΑ και εν συνεχεια με τα 50 ΧΡΟΝΙΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ, υπερκερασε σε ελαχιστο χρονο τους παντες, εγινε ο αναμφισβητητος κορυφαιος, το βασικωτερο σημειο αναφορας στο ελληνικο τραγουδι, αυτος που οδηγουσε το καρρο κι αλλοι απλα απο πισω εσπρωχναν......κυριως καθιερωθηκε στην συνειδηση του κοσμου σαν ο πιο σοβαρος εκπροσωπος του ελληνικου τραγουδιου! Ο κοσμος τοτε συνειδητοποιησε οτι ο Νταλαρας ηταν ενας "αλλος" τραγουδιστης, εντελως ξεχωριστος στο καθε τι απο τους υπολοιπους γνωστους , εξω απο τις κλασσικες φορμες που μεχρι τοτε οριζαν τον ορο "τραγουδιστης". Δηλαδη κεντρο, εξωφυλλα, σουξε , αυτογραφα.....Μα το πιο σημαντικο απ'ολα ειναι οτι χαρη κυριως στον Νταλαρα αναχαιτιζεται εκεινη την περιοδο η εντονη εισβολη δυτικης μουσικης ...και μιλαμε για συγκροτηματα θρυλους , οχι παιξε-γελασε! Οσο κι αν το περιοδικο ΠΟΠ ΚΑΙ ΡΟΚ επιμενει να αγνοει η συχνα να λοιδωρει την ελληνικη λαικη μουσικη και να κανει πλυση εγκεφαλου με την ξενη μουσικη , δεν καταφερνει να αναστρεψει τις προτιμησεις του κοσμου και το λαικο τραγουδι με πρωτο ονομα πια τον Γιωργο, που δισκογραφει διαμαντια του Κουγιουμτζη, του Καλδαρα, του Λοιζου, του Μικη, συνεχιζει να εχει την μεριδα του λεοντος στις προτιμησεις του κοσμου........
Μεσα σε μια τετοια ατμοσφαιρα , καλοκαιρι του 1975 κυκλοφορουν ΤΑ ΨΗΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΙΑ απο την μια και ο 1ος προσωπικος δισκος της Αλεξιου απο την αλλη......τα ραδιοφωνα παιζουν ασταματητα την ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ , εγω βεβαια "κολλαω" στο ΜΗΝ ΜΟΥ ΘΥΜΩΝΕΙΣ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ, ΣΑΝ ΡΑΓΙΣΕΙ ΤΟ ΠΟΤΗΡΙ, ΣΑΝ ΣΒΗΣΜΕΝΟ ΚΑΡΒΟΥΝΑΚΙ , ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΤΥΠΗΣΕ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ......Πολλα χρονια μετα , ακουγοντας το στα ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΥΠΟΜΟΝΗΣ, σκεφτομαι οτι η Βισσυ εδωσε μια μοναδικη ερμηνεια, αξεπεραστη σε αυτο το τραγουδι.....μα πανω απ'ολα μενω σε αυτο που ειπε ο Ντινος Χριστιανοπουλος στον Κουγιουμτζη :" αναρωτιεμαι αν ο Νταλαρας καταλαβαινει τι ερμηνεια εκανε στο ΜΗ ΜΟΥ ΘΥΜΩΝΕΙΣ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ"...... ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ, ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗ-ΤΑΞΙΜΙ του ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ και την Χαρουλα στα σιγοντα, αυτο επισης το εμαθα προσφατα απο ενα αρθρο του ΘΑΝΑΣΗ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΥ....Προσωπικα παντως νομιζω οτι 2ες φωνες κανει ο ιδιος ο Νταλαρας, ουτε η Αλεξιου, ουτε η Βισσυ....δεν ξερω, ισως κανω λαθος......μα εδω αυτο που ξεχωριζει επισης , ειναι ο τροπος που τραγουδαει ο Νταλαρας σε καποια τραγουδια, οπου εχει καποιες ιδιαιτερες , "βαρειες" καταληξεις, προαγγελο των ρεμπετικων που θα κυκλοφορησει λιγους μηνες μετα......
Θα σταθω ιδιαιτερα στα 50 ΧΡΟΝΙΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ : δεν ξερω αν ο κοσμος εχει αντιδρασει με τετοιο τροπο σε αλλον δισκο συνολικα της Ελληνικης δισκογραφιας ,νομιζω πως οχι. Δεν νομιζω αλλα τραγουδια να ειχαν μεγαλυτερη απηχηση και ΧΡΗΣΙΜΟΤΗΤΑ μεσα στο ελληνικο τραγουδι....διαβασα αρκετες φορες μεταγενεστερα την εξης βλακεια "ενας δισκος με την τοτε απλοικη αντιληψη και ενορχηστρωση του Νταλαρα οσον αφορα τα ρεμπετικα".Νομιζω μεγαλυτερη βλακεια δεν θα ειπωθει ξανα.....επειτα απο 40 χρονια, ακουγοντας αυτα τα τραγουδια, νομιζω πως μουσικα, ενορχηστρωτικα, ερμηνευτικα αγγιζουν το τελειο.....ειναι γνωστο πως οι ρεμπετικες ορχηστρες επαιζαν συχνα αναρχα, του κεφαλιου τους ο καθενας, εκαναν κοντρες, ειχαν ανταγωνισμο....ο Νταλαρας τα εβαλε ολα αυτα σε μια θαυμαστη ταξη με την βοηθεια του Στελλακη Περπινιαδη και του Δερβενιωτη και μιας καταπληκτικης λαικης ορχηστρας, εδωσε εκπληκτικες πληροφοριες για καθε τραγουδι απο τον σπουδαιο ιστορικο του ρεμπετικου Χατζηδουλη....μα πανω απ'ολα με τον δισκο αυτο ο Νταλαρας , συνειδητα πιστευω , εδωσε παραταση ζωης για τουλαχιστον 50 χρονια στο ελληνικο λαικο τραγουδι, που ειχε αρχισει να ψυχορραγει , καταπλακωμενο απο διαφορα εισαγομενα μουσικα ρευματα.....θεωρω αυτον τον δισκο τον πλεον σημαντικο και ιστορικο μεσα στην ελληνικη δισκογραφια.....ο Νταλαρας ενωσε με εναν μοναδικο τροπο το παρελθον με το παρον και το μελλον, μα δεν επιδιωξε να παρει ολες τις δαφνες τις επιτυχιας για την παρτη του.Εφερε σεμνα και ταπεινα στο προσκηνιο ολους τους ρεμπετες, ζωντες και μη, που τοσο ειχαν καταδιωχτει, τους αποκατεστησε σε μια νυχτα στα ματια και στην συνειδηση του κοσμου, ανεδειξε το ρεμπετικο σαν την μεγαλυτερη πολιτιστικη μας κληρονομια....ρεμπετικες κομπανιες γεννηθηκαν ξαφνικα και γεμισαν την Ελλαδα, Γεννιτσαρης, Μουφλουζελης, Τσιτσανης, Βαμβακαρης, Παπαιωαννου ξαναγιναν αξιες, η Γεωργακοπουλου ξαναγυρισε στα λαικα παλκα , το λησμονημενο, περιφρονημενο και κυνηγημενο ρεμπετικο ξαναγνωριζε μια μεγαλη ανθηση....
Σχεδον παραλληλα με την κυκλοφορια αυτου του δισκου, η εφημεριδα ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ ξεκινησε μια τεραστια προσπαθεια: δημοσιευσε τις βιογραφιες ολων των μεγαλων του Ρεμπετικου , ζωντων και μη......απο εκει εμαθα πολυτιμα πραγματα για το Ρεμπετικο τραγουδι και την ζωη των συντελεστων του, εκει υπηρχε και μια αξιοσημειωτη ταυτιση ολων των εν ζωη Ρεμπετηδων οτι ο Νταλαρας ηταν η πιο σημαντικη πια μοναδα μεσα στο ελληνικο λαικο τραγουδι. Ηταν εκπληκτικο με ποσο θαυμασμο μιλουσαν ολοι αυτοι οι παλιοι για ενα νεαρο παιδι, ποσο ευγνωμονες αισθανοντουσαν που πηρε το μεγαλο ρισκο και τους ειχε ξαναφερει στο προσκηνιο κι αυτους και τα τραγουδια τους....καποιος απο ολους, δεν θυμαμαι ποιος, ειπε το εξης καταπληκτικο : " το κρατος παλεψε επι 30 χρονια σκληρα να μας θαψει κι εμας και το Ρεμπετικο τραγουδι και ειναι εκπληκτικο που ενα παιδι 25 χρονων μεσα σε μια νυχτα χαλασε τα σχεδια των πολιτικαντηδων "!!
Ο Κουγιουμτζης γκρινιαξε "ρε Γιωργο τι δουλεια εχεις εσυ με τον Ρουκουνα και τον Μπαγιαντερα ?", μα γρηγορα καταλαβε ποσο λαθος ηταν η φραση του αυτη.....Και καποιοι αλλοι συναδελφοι του, αρχισαν να μισουν τον Νταλαρα που κυριαρχουσε, που τους εσπρωχνε στην αφανεια...διοτι δεν λογαριαζαν το ρισκο που ειχε παρει, κοιτουσαν μονο οτι υποχωρουσε η δικη τους φημη.....απο τοτε ειχαν αποφασισει να μεινουν εθελοντικα δευτεροι και τριτοι και να εφαρμοζουν σε καθε ευκαιρια το "οσα δεν φτανει η αλεπου" , οταν ηθελαν να κατηγορησουν τον Νταλαρα.....
Μα γινοταν πλεον αντιληπτο οτι ο Νταλαρας δεν ηταν ουτε καποιος τυχαιος, ουτε κατασκευασμα κανενος.Ηταν ενας αυτοφωτος καλλιτεχνης, με τεραστια δυναμικη, προσωπικοτητα, γνωσεις, που ειχε την ικανοτητα να κατευθυνει τις μαζες , να επιβαλλεται και να επιβαλλει....ενας σπανιας ρατσας και ωριμοτητας καλλιτεχνης που σχεδιαζε πολυ προσεκτικα και με γνωση το καθε βημα του, τιποτα δεν εκανε τυχαια...ο Νταλαρας ερριχνε εναν μικρο σπορο σε ανυποπτο χρονο και μετα παρακολουθουσε αν ο σπορος "επιανε"αναμεσα στον κοσμο....αυτο το λεω σε περιπτωση που πολλοι αναρωτιουνται γιατι εκανε αυτο κι οχι το αλλο ας πουμε....τον θεωρω τον κορυφαιο μαζι με την Μοσχολιου, διοτι εκτος του οτι και οι 2 τους επιβληθηκαν εξ αρχης στον κοσμο με 1 τραγουδι ο καθενας, ο Νταλαρας ειχε την απιστευτη ωριμοτητα και ισορροπια σαν ανθρωπος, να διαχεριστει σωστα την γοητεια που ασκουσε στον κοσμο και να τον κατευθυνει σε σωστες, ουσιαστικες πολιτιστικες / μουσικες επιλογες.....αν ο Νταλαρας ελεγε τραγουδι του χ, αυτοματως για τον κοσμο ο χ γινοταν αποδεκτος....υπερβολικο, μα απολυτα αληθες.....ο Νταλαρας ειχε γινει το βαρομετρο ολων, πλην του Θεοδωρακη , του Ξαρχακου και του Χατζηδακη βεβαια , οι οποιοι εξακολουθουσαν να ειναι βαρεια χαρτια, να εχουν την δικη τους αιγλη σαν συνθετες.... Ο Νταλαρας καιτοι φανατικα αντιδημοσιογραφικος τυπος, υποστηριχτηκε απο καποια ανοιχτα, εντιμα μυαλα ττης εποχης, με κυριωτερους τον Κουτσοθαναση του ΝΤΟΜΙΝΟ και τον Γιωργο Παπαστεφανου, που ηταν κυριως μουσικος παραγωγος.....βεβαια παντα αποποιηθηκε αυτα τα "πιο γλυκο αγορι του ελληνικου πενταγραμμου" και παρομοιες μπουρδες, ησαν εντελως εξω απο την ιδιοσυγκρασια του κι αυτα που ο ιδιος αναζητουσε μεσα στο ελληνικο τραγουδι. Ομως κι απο αυτη την σκοπια, ειχε μεγαλη περαση στον γυναικοκοσμο, ηταν κατι σαν τον Τζ. Ντην, τον επαναστατη χωρις αιτια του Καζαν, μονο που ο Νταλαρας ηταν επαναστατης με αιτια.... καποτε σε μια ραδιοφωνικη εκπομπη μια κυρια ειχε πει το εξης απιστευτο: "Γιωργο τις προαλλες κατεβαιναμε την Κηφιησιας πισω σου και παρακαλουσα τον φιλο μου να σε τρακαρει για να σου μιλησω".....κι ο Νταλαρας γελωντας απαντησε :" ημαρτον, πρεπει να με τρακαρετε ?μπορειτε να μου μιλησετε και χωρις να μου διαλυσετε το αυτοκινητο η να ρισκαρετε να με σκοτωσετε"....ο Νταλαρας λατρευτηκε απο τον κοσμο σε υπερθετικο βαθμο , πιστευω καθολου αδικα! Και βεβαια , δεν νομιζω να αμφισβητει κανεις πως ειναι ο τραγουδιστης με το πιο πολυαριθμο κοινο....μερικες φορες πιστευω πως το κοινο του ηταν ολη η Ελλαδα, τουλαχιστον το 98% του πληθυσμου...αυτο δεν εχει συμβει ποτε ξανα με κανεναν τραγουδιστη, το εχω βιωσει μονο οσον αφορα τον Θεοδωρακη και τον μεγαλο Θαναση Βεγγο απο τον κινηματογραφο.....εννοω τετοια καθολικη σχεδον αποδοχη.
Εν πασει περιπτωσει, εχουμε φτασει στο φθινοπωρο του 1976...ο πανζουρλισμος με τα ρεμπετικα συνεχιζεται αμειωτος, οι ουρες εξω απο το ΘΕΜΕΛΙΟ καθε βραδυ φτανουν τα 300 μετρα, μα εμεις οι πιο μυημενοι περιμενουμε την επομενη κινηση του....απογοητευση! βγαινει να κανει 2η φωνη στον Καζαντζιδη στο ΥΠΑΡΧΩ.....σπουδαιος ο Καζαντζιδης, μα σαν ανθρωπος μου ειναι πολυ αντιπαθητικος, με κουραζει αυτη η κλαψα του η ατελειωτη, η μιζερια που αναδυει , μου ειναι αδιαφορα τα μετρια σε πολλες περιπτωσεις εως αστεια στιχουργικα τραγουδια του, για μενα ο Νταλαρας δεν επρεπε τοτε να κανει αυτη την κινηση.....αλλο η παρ'ολιγον συνεργασια το 1973 που απ'οσο ξερω την χαλασε η αντιπαθεια του Ακη Πανου για τον Γιωργο κι αλλο τωρα να κανει 2η φωνη στον "πεθαμενο" καλλιτεχνικα Καζαντζιδη και να τον ανασταινει.....ο ιδιος ο Καζαντζιδης με την αηθη συμπεριφορα του μερικα χρονια αργοτερα κατα του Νταλαρα, δικαιωσε την αποψη μου, ενω ειναι εμφανες οτι οι φανατικοι θαυμαστες του θεωρουν τον Νταλαρα σαν τον πιο μισητο εχθρο.....ΚΡΙΜΑ , ΤΟΣΗ ΜΙΚΡΟΠΡΕΠΕΙΑ ΚΑΙ ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ.....Αν βιαστουν καποιοι να διαφωνησουν μαζι μου, να πω οτι λιγο καιρο μετα το ΥΠΑΡΧΩ ο Στελιος ειχε "ξαναπεθανει" , αρνουμενος να συγχρονιστει με την νεα κατασταση στο τραγουδι και το οτι για τις δισκογραφικες δεν ηταν πια ο βασιληας της προηγουμενης δεκαετιας, οταν και τοτε παλι μπηκαν στην καταψυξη ο Μπιθικωτσης με τον Θεοδωρακη για να αναδειχθει αυτος με τραγουδια πολυ κατωτερης σταθμης....εμεινε κολλημενος σε ξεπερασμενες, παρωχημενες συνταγες του 1960, οταν ακομα το 80% των Ελληνων ησαν αναλφαβητοι.....αργοτερα εμαθα οτι ο Στελιος ειναι το παιδικο ινδαλμα του Νταλαρα και ηταν ονειρο ζωης να τραγουδησει μαζι του....κι οτι ηταν ο μονος που τον στηριξε τον Καζαντζιδη οταν αυτος τοχε ριξει στο ψαρεμα στον Αγιο Κωνσταντινο,δηθεν αηδιασμενος απο τον ακφυλισμο του λαικου τραγουδιου, το οποιο ομως ο ιδιος ειχε εκφυλισει μερικα χρονια νωριτερα με τις Ζιγκουαλολαρισες , τα νιναναι γιαβρουμ και λοιπα τουρκοινδικα εισαγωμενα ασματα.....το καταπια λοιπον ! Μα θυμαμαι παντα μια συνεντευξη του Καζαντζιδη σε δημοσιογραφο της ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑΣ εκεινη την εποχη, οπου στην ερωτηση "λετε οτι καποτε γραφατε τραγουδια.....τι συνεβη και σημερα δεν εχετε εμπνευσεις ?" , αλλα και στην ερωτηση "λετε συνεχεια οτι σας κατεδιωκε το κρατος.Μπορειτε να μου πειτε συγκεκριμενα πως και ποτε? Διοτι εγω οσο κι αν εψαξα , δεν βρηκα να εχετε εξοριστει ποτε η να εχετε συλληφθει για πολιτικα φρονηματα , οπως συνεβη με αλλους συναδελφους σας" , απαντησε με "αλλα λογια ν'αγαπιομαστε".......τον Καζαντζιδη κι εγω τον αγαπησα σαν φωνη, ελεγα και λεω ακομα καποια σπουδαια τραγουδια του, αλλα αυτο το παθος του Νταλαρα, που εν τελει του κοστισε σε λασπη, ποτε δεν το καταλαβα.Τελος παντων, δικο του θεμα.....
Εδω με αφορμη προσφατη συζητηση με 2 φιλους και κατα καιρους σχετικα δημοσιευματα, θελω να κανω ακομα μια παρενθεση οσον αφορα τον τραγουδιστη ΣΜΟΚΟΒΙΤΗ ο οποιος υποστηριζει μεχρι σημερα οτι "οι εταιρειες με εφαγαν για χαρη του Νταλαρα" ! Η δικη μου ταπεινη αποψη ειναι οτι απλα ο Σμοκοβιτης μπουρδολογει διοτι απο το 1974 που εμφανιστηκε στο τραγουδι και μεχρι το 1987 , ο Νταλαρας εκανε μονο 1 συνεργασια με τον Λοιζο στα "ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΑΣ" και 1 με τον Κουγιουμτζη στα ΨΗΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΙΑ πριν φτασουμε στο 1987 και στο ΤΡΕΛΛΟΙ ΚΑΙ ΑΓΓΕΛΟΙ.......επιπλεον τοσο ο Κουγιουμτζης οσο και ο Λοιζος αφ'ενος συνεργαζονταν ηδη και με αλλους γνωστους τραγουδιστες κι αφ'ετερου δεν ησαν οι ανηθικοι ανθρωποι που θα αναλαμβαναν απο την μια να δωσουν τραγουδια σε εναν νεο τραγουδιστη κι απο την αλλη να τον θαβουν, ουτε φυσικα ειχαν συμφερον κι αυτοι και η εταιρεια να κανουν κατι τετοιο. Πιστευω οτι ο ΣΜΟΚΟΒΙΤΗΣ ηταν ενας μιμος του Νταλαρα, οπως αργοτερα ο ΒΕΛΛΗΣ υπηρξε μιμος του ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗ και ο κοσμος μαλλον προτιμουσε τα πρωτοτυπα απο τους μιμους........ο ΣΜΟΚΟΒΙΤΗΣ ειχε πολυ χαμηλες πωλησεις και επιτυχιες με τραγουδια 2 συνθετων που ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ εκανε αμετρητες επιτυχιες , δειγμα του οτι ποτε δεν εγινε ευρεως αποδεκτος απο τον κοσμο και μαλλον ο νομος της αγορας ηταν αυτος που τον εφαγε κι οχι η εταιρειες η ο Νταλαρας....κλεινει η παρενθεση.
Νωριτερα, αρκετους μηνες νωριτερα, μεσα στον πανζουρλισμο των ρεμπετικων, ο Γιωργος εχει βγαλει σε 45αρι δισκακι τα ΚΟΚΚΙΝΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ και ΕΚΕΙΝΟΣ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟΣ, 2 σπουδαια τραγουδια του Μικη, αφιρερωμενα στον μεγαλυτερο λαικο ηρωα του αντιδικτατορικου αγωνα τον ΑΛΕΚΟ ΠΑΝΑΓΟΥΛΗ , που δολοφονηθηκε πρωτομαγια του 1975....Φυσικα ο μηχανισμος σπευδει να κρεμασει στον Νταλαρα την ταμπελλα του "πολιτικου" τραγουδιστη, του καπελλωμενου δηλαδη απο συγκεκριμενο κομμα, πιστευοντας πως ετσι θα ανακοψει την επιρροη του στον κοσμο, θα τον μειωσει στα ματια του κοσμου......μα το ΚΟΚΚΙΝΟ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟ γινεται υμνος του απλου κοσμου, δυστυχως οχι και το ΕΚΕΙΝΟΣ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟΣ, τεραστιο και αδικημενο τραγουδι....γινεται και μια συναυλια σε κεντρικο σινεμα, παρουσια της μαννας του Παναγουλη, του Φλωρακη , του Ριτσου ....δυστυχως λογω της παρουσιας της αστυνομιας, εμεινα στο απεναντι πεζοδρομιο κι ακουγα μονο τον Νταλαρα , δεν τον εβλεπα....ακουγα και τους αστυνομικους να μας απειλουν "ελα σκατοκουμμουνια, σπαστε πριν σας σπασουμε στο ξυλο"....αλλα δεν σπαγαμε!
Ηταν πολυ δυσκολο εκεινη την περιοδο για ενα παιδι της ηλικιας μου να ακολουθει καλλιτεχνες σαν τον Νταλαρα η τον Ξυλουρη, χωρις φοβο οτι θα βρεθει στην ασφαλεια για εξακριβωση στοιχειων......μα το παθος μου για τον Γιωργο δεν με αφηνε να σταθω μακρυα...μπορει να μην ειχα την δυνατοτητα να πηγαινω στο ΘΕΜΕΛΙΟ, μα τον Γιωργο τον ακολουθουσα πιστα με καθε δυνατο τροπο.......
Καλοκαιρι του 1976 βλεπω στην πατριδα μου ,το Αιγιον , στον κινηματογραφο ΑΠΟΛΛΩΝ σε συναυλια το αλλο μεγαλο μου παθος, τον Νικολα τον Ξυλουρη σε συναυλια του Ξαρχακου, με την συμμετοχη του επισης σπουδαιου ΝΙΚΟΥ ΔΗΜΗΤΡΡΑΤΟΥ και της Μιλλυ , μιας πολυ καλης τραγουδιστριας που το 1973 νομιζω, ειχε τραγουδησει με τον Νταλαρα, αλλα μετα χαθηκε απο το προσκηνιο.....πηρα κι αυτογραφο απο τον Ξυλουρη, μα το χαρισα κι αυτο σε φιλο,λιγο αργοτερα..... γενικα εγω μονο για συλλεκτης δεν εκανα στην ζωη μου....απορω πως κρατησα και ενα αρχειο με συναυλιες του Γιωργου και καποιες φωτογραφιες......τοτε τα θεωρουσα ησσονος σημασιας ολα αυτα, δεν σκεφτομουν πως επειτα απο χρονια θα ειχαν μια μεγαλη αξια , κυριως συναισθηματικη.....
Τελος παντων, εχει αρχισει να επικρατει η νεα αποψη , απαξιωτικη ελαφρως "καλος μωρε ο Νταλαρας, αλλα πολιτικος τραγουδιστης", μεταξυ οσων βλεπουν φαντασματα της χουντας και φοβουνται και την καλημερα..... ενω ο Παριος που τοχε ριξει στο μεταξυ στις διασκευες μελο ερωτικων ξενων τραγουδιων και ειχε μεταμορφωθει σε Βαγγελη Βουλγαριδη του τραγουδιου, ονειρο καθε μαμας για την ανυπαντρη κορουλα της, ηταν καλυτερος! με νευριαζαν ολες αυτες οι αφελεις αποψεις που ακουγα, καταλαβαινα πια τι ρολο επαιζε η οργανωμενη προπαγανδα των ΜΜΕ......μου αρεσε ο Παριος, αλλα διαβαζα πραγματα απαραδεκτα , εντελως ψεμματα.....ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΩ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΗΜΕΡΑ ΑΝΟΗΤΑ ΛΕΝΕ ΤΟΝ ΝΤΑΛΑΡΑ ΠΑΙΔΙ ΤΩΝ ΜΜΕ....ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΕΙΑ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΩΣ ΦΤΕΙΑΧΤΗΚΕ ΤΟ ΙΜΑΤΖ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΛΛΩΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΩΝ....
Εκεινη την περιοδο επισης, γινονται και καποιες μεγαλες συναυλιες για την Κυπρο....ετσι υποτιθεται, ωσπου ο Νταλαρας ενα βραδυ στην Λεωφορο παιρνει χαμπαρι τι ρολο παιζει ο οργανωτης, γνωστος δημοσιογραφος και μετεπειτα βουλευτης και σε ποια Κυπρο καταληγουν οι εισπραξεις, τον κανει τοπι στο ξυλο και ετσι τελειωνει αυτο το παραμυθι με την Κυπρο......1976 παρακαλω!
Ηταν ενα πρωι Νοεμβρη, παντα 1976 που παρεα με εναν φιλο εχουμε κανει κοπανα απο το σχολειο και εχουμε κατεβει στο κεντρο.Περναμε ξανα απο το δισκαδικο ΤΖΙΝΑ, βλεπω στην βιτρινα νεο δισκο, ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΑΣ ! Μουσικη Λοιζος, καλα παμε ως εδω...στιχοι Φωντας Λαδης...επ, ποιος ειναι τουτος? και τι εμφανιση ειναι αυτη του Νταλαρα?κουρεμενος, τζην πουκαμισο, μου μυριζει ΚΚΕ....οχι πως ειμουν δεξιος, αλλα δεν ειμουν και ΚΚΕ....ειμουν αριστερος, αλλα ανενταχτος, δεν ηθελα να κρεμασω κομματικη ταμπελλα παρα το πρεσσινγκ φιλων μου Κνιτων....μπαινω στο δισκαδικο, ζηταω να ακουσω τον δισκο.Τοτε επειδη η διαφημηση ηταν σχεδον ανυπαρκτη, στα δισκαδικα σου εβαζαν να ακουσεις εναν δισκο οσο ηθελες, πριν αποφασισεις να τον αγορασεις....ΛΕΙΩΝΟΥΝ ΤΑ ΝΙΑΤΑ ΜΑΣ, καλο ακουγεται, παμε στο επομενο....ΠΑΓΩΣΕ Η ΤΣΙΜΙΝΙΕΡΑ...ωπα, εδω κανουμε σταση, για βαλτο ξανα....ξανα! καλο! πολυ καλο!παμε πιο κατω.....Ο ΣΤΡΑΤΟΣ.....ωραια ζειμπεκια, αν και το συνδικατο χτυπαει λιγο....παμε πιο κατω...ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ....ωπα, ξαναβαλτο, ξανα, ξανα......τελευταιο , το ΡΗΜΑΞΑΝ ΤΑ ΧΩΡΙΑ ΜΑΣ....με συγκλονιζει ! Διοτι εχω ζησει την 2η μεγαλη εσωτερικη αυτη την φορα μεταναστευση και τα βλεπω στην πατριδα μου αυτα τα αδεια, ρημαγμενα χωρια.....αγοραζω τον δισκο, φευγω για το σπιτι, τον κρυβω μην τον δει ο πατερας μου.Προσφυγας απο την Οδησσο, αριστερος σταμπαρισμενος, αλλα με ενα απιστευτο μενος εναντιον ο,τιδηποτε θυμιζε κομμουνισμο.Τραυματα μιας αλλης εποχης και καταστασης!
Τα 11 απο τα 12 τραγουδια του δισκου τα απαγορευει η λογοκρισια , ο Λοιζος με τον Νταλαρα και τον Λαδη δινουν συνεντευξη τυπου, καταγγελουν την λογοκρισια, γινεται σαλος.Ο Εβερτ βγαινει οργιλος και δηλωνει " το Νταλαρακι πασχει απο αχρωματοψια , που ειδε κοκκινα δεντρα στην Αθηνα?"....μα ο κοσμος δεν "μασαει"....ειναι η εποχη που η Αθηνα συγκλονιζεται απο μεγαλες απεργιες, κυριως των οικοδομων, το ξυλο και τα δακρυγονα και το κυνηγητο με τις αυρες των ΜΑΤ στην Πανεπιστημιου, ειναι καθημερινα.....τα τραγουδια αυτα ακουγονται παντου, γινονται η φωνη του κοσμου, τα λαβαρα του.
Ο Νταλαρας τρεχει οπου τον καλουν απεργοι, στην Αθηνα, στο Αγρινιο, στον Πυργο, οπως ειπε ο Νικολοπουλος, πρεπει εκεινη την εποχη να δωσανε πανω απο 150 συναυλιες σε διαφορα μερη για απεργους.....ποσο γελοιο μου φανταζει λοιπον οταν βλεπω σημερα τις διαφορες Πανουσιτσες(κατα το Ρουβιτσες) να λοιδωρουν τον Νταλαρα , πιπιλωντας την ελεεινη καραμελλα του "αφιλοκερδως" , χωρις να ξερουν.....
Καπακι τον παρουσιαζει ο Παπαστεφανου στην ΜΟΥΣΙΚΗ ΒΡΑΔΥΑ, μια εκπομπη που χαραξε πιστευω την εποχη εκεινη και μεχρι τις μερες μας......
(ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ)

#6 Χελιδόνι

Χελιδόνι

Νταλάρας:"ΜΑΓΚΑΣ ΕΝ ΔΙΚΑΙΩ"

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,751 posts

Posted 20 April 2010 - 10:15 AM

Εξαιρετικές οι αφηγήσεις του Γιάννη.Προσωπικά για μένα που ήμουν μικρός τότε τον Νταλάρα τον ήξερα και μου ήταν συμπαθής!Μάλιστα μου έμοιαζε λίγο με τον Καλατζή και τον Πάριο λόγω των μαλλιών τους,αλλά δεν άκουγα τα τραγούδια του,δεν είχα στην κατοχή μου κασετόφωνο η πικαπ,εκτος απο αυτό που είχε ο πατέρας μου στο αυτοκίνητο με κάτι κασέτες γιγάντιες,τις παλιές και οι περισσότερες ήταν του Πάριου που άρεσε της μάνας μου.Όμως θυμάμαι το καλοκαίρι του 1976 πρέπει να ήταν στα Βίλια,απο εκεί κατάγεται η μητέρα μου όπως και η Έλλη Λαμπέτη πως ακόμα και μικρά παιδιά στις παρέες μου τραγουδούσαν το "Θα κάνω ντου βρε πονηρή" συνεχώς."Ποιός το λέει αυτό ρε σπόρε;" ρωτούσα το παιδάκι δίπλα μου,"Ο Νταλάρας!" μου απαντούσε με χαρά.Αλλά και τότε όλοι τραγουδούσαν τα τραγούδια του "50 χρόνια Ρεμπέτικο".
Τα αποδέχτηκαν,χωρίς όρους αλλά με μιά ανάγκη που τράβαγε η ψυχή τους.Κάποιοι ενοχλήθηκαν με την επιτυχία του Νταλάρα,και το πάθος του αλλά δεν χωρούν να καταλάβουν μέχρι ακόμα και σήμερα πως Ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ.Όπως είπε και η Σοφή Μελίνα αργότερα,"Ότι κάνει ο Νταλάρας σήμερα,το κάνει όλη η Ελλάδα αύριο."
Υ.Γ.
Θα συμφωνήσω με τον Γιάννη στην αναφορά για την Βίκυ Μοσχολιού που υπεραγαπώ και θα πω ότι αγαπώ παράφορα τα τραγούδια της,γιατι θεωρώ πως αυτή με την Μπέλλου και την Χαρούλα Αλεξίου είναι οι μόνες τραγουδίστριες που έχουν σφραγίσει απόλυτα την μουσική μου μυθολογία.
Όσο για τον ’γιο Ξυλούρη τι να πω,θεωρώ ότι είμαι άτυχος που δεν τον πρόλαβα,αλλά και όλοι μας γιατι αυτή η τεράστια φωνή του μπορούσε να τραγουδήσει κι άλλα θαύματα.Η παρουσία του και μόνο ήταν για το Ελληνικό τραγούδι θησαυρός.Όμως δεν έζησε,έφτιαξε τον μύθο του νωρίς.Ξέρω ότι λάτρευε τον Θεοδωράκη αλλά δεν πρόλαβε να τραγουδήσει τραγούδια του και να τα πάει παραπέρα,πιό ψηλά.Όμως την ζωή κανείς δεν την προλαβαίνει.
"ΣΤΑΣΟΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΙΑΒΑΤΗ,ΗΡΩΕΣ ΜΙΚΡΟΙ ΠΕΡΝΑΝ"!!(Αντώνης Σαμαρακης)

"Πάντα ψηλά στέκει η κορφή,ας ειν'και χιονισμένη,το βράχο δέρνει η θάλασσα,μα κείνος βράχος μένει."(Μαντινάδα)

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΝΤΑΛΑΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΘΑΛΑΣΣΑ
(Χελιδονιού μιλιά)

#7 Νταλαρόφιλη

Νταλαρόφιλη

αχ ν' αρπάξω τη μαγκούρα και να δέρνω μια βδομάδα!!

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,481 posts
  • Interests:Μουσική, Φωτογραφία

Posted 20 April 2010 - 10:58 AM

Γιάννη, ευχαριστώ πολύ για την αφήγηση χρόνων και εποχών που δεν ζούσα! Εγώ άρχισα να τον ακούω και να τον "ανακαλύπτω" το '96-'97, 10 χρονών. Πολύ διαφορετικές εποχές, αλλά ο Νταλαρας διαχρονικός, πάντα Μεγάλος, πάντα ξεχωριστός, πάντα πρωτοπόρος!
Αναμένουμε τη συνέχεια... :mad:

:drunkg:
Πίνω και μεθώ, ωχ αμάν, μέρα νύχτα τραγουδώ!!!!

My Photography... facebook.com/sofron

#8 TheAegean60

TheAegean60

Dalaras Master

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 455 posts

Posted 20 April 2010 - 09:28 PM

ΜΕΡΟΣ Γ'

ΠΕΡΙΟΔΟΣ 1976 - 1978

Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΒΡΑΔΥΑ αναγγελθηκε δεοντως απο την ΕΡΤ, αν θυμαμαι καλα μεταδιδοταν Τεταρτες η Πεμπτες ? στις 9 το βραδυ.....ευτυχως τοτε δεν υπηραν πολλες διαφημισεις , ετσι θα παρακολουθουσαμε απερισπαστοι τον Γιωργαρο.....μας ενοιαζε να καταλαβουν , να παραδεχτουν οι μεγαλυτεροι, οι γονεις μας κλπ περιγυρος οτι ο Νταλαρας ηταν μια μεγαλη, η μεγαλυτερη μορφη μεσα στο τραγουδι...ουτε εκεινη την περιοδο, ουτε την αλλη ουτε την παραλη! Ο μεγαλυτερος ολων των περιοδων....εμεις που ειμασταν παιδια 16-17 ετων το ειχαμε καταλαβει αυτο σε ελαχιστο χρονο, ο Γιωργος μας ειχε πεισει ηδη με το παραπανω οτι ερχοταν απο "αλλο κοσμο" , πρεσβευε εναν καινουργιο κοσμο μουσικα κι οχι μονο.....
Η εκπομπη αρχισε με το ΛΕΙΩΝΟΥΝ ΤΑ ΝΙΑΤΑ ΜΑΣ , εικονες απο το Περαμα, εργατες πανω σε πλοια να κολλουν λαμαρινες η να κανουν αμμοβολη, ο Γιωργος εμφανιζεται με την ορχηστρα να λεει το τραγουδι στην ΔΙΑΓΩΝΙΟ, αποκτουμε ελπιδες οτι ισως ακουσουμε το ΠΑΓΩΣΕ Η ΤΣΙΜΙΝΙΕΡΑ, ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ, εχουμε αγαναγκτησει απο την επιβολη λογοκρισιας......αλλα τιποτα! ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΙ ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ , γυρισμενο στις γειτονικες μας γειτονιες του Λυκαβηττου, μετα το ΑΧ ΧΕΛΙΔΟΝΙ ΜΟΥ με εκεινο το ανατριχιαστικο σφυριγμα του τρενου και τον Νταλαρα να περπατα στις ραγες μεσα σε εκεινο το μελαγχολικο χειμωνιατικο σκηνικο κι επειτα σε μια ταβερνα, νομιζω καπου στον παλιο Πειραια, ΜΗΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΞΕΧΝΑΩ, ΓΙΟΒΑΝ ΤΣΑΟΥΣ και.....ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΣΑΜΑΡΙΝΑΣ! Υποχρεωνομαι να κανω και παλι μια σταση εδω: εχω ακουσει πολυ Ηπειρωτικο τραγουδι, εχω παθος με το ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ, το προερχομενο απο τα αρχαια χορικα....αυτο το "βαρετο νταπα-ντουπα" που λενε οσοι δεν ξερουν......που το κανει ιδιαιτερο και δυσκολο το ξεχωριστο παιξιμο του κλαρινου και οι τριφωνιες και τετραφωνιες.....ο Νταλαρας το ειπε με εναν τροπο πολυ ξεχωριστο, ακομα πιο δυσκολα απ'οσο ειναι, ακομα πιο μελαγχολικα.....βγαινει αυτη η ιδιαιτερη μελαγχολια μεσα απο τα δυσκολα τσακισματα της φωνης του.....νομιζω σε αυτο το τραγουδι εδειξε ποσο μεγαλης κλασης , γνωσης και ωριμοτητας ερμηνευτης ηταν.....λες "στα παλια του Καλδαρα 21 ετων, ας πω οτι τα ειπε καλα, στο αχ ο μπαγλαμας η στον θανατο του ποιητη του βγηκαν τυχαια 2 κορωνες, στα ρεμπετικα τα πηγε καλυτερα, τα τραγουδια του Κουγιουμτζη η του Λοιζου τα λεει ο καθενας....μα εδω δεν εχεις να κανεις με οποιο κι οποιο τραγουδι! ". Βεβαια ο Νταλαρας δεν το ειπε τυχαια εκεινο το βραδυ το τραγουδι αυτο, κατι προετοιμαζε που τελικα για λογους που θα πω σε αλλη στιγμη, δεν το εκανε πραγματικοτητα....ομως ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΣΑΜΑΡΙΝΑΣ εγιναν η νεα μεγαλη αναγκη μας . Αυτη ειναι η μαγικη ιδιαιτεροτητα του Νταλαρα σε σχεση με τους αλλους τραγουδιστες ! σου λεει ενα τραγουδι ξεχασμενο, αγνωστο, στο κανει ΑΝΑΓΚΗ!
Τραγουδαω απο πολυ μικρος , ο παππους μου ηταν σπουδαιος τραγουδιστης στα δημοτικα, συχνα καθομουνα διπλα του οταν τον καλουσαν σε αρραβωνες η γαμους , του εκανα σιγοντα , διπλα ο κυριος Παναγιωτης με το λαουτο του κι ο κυριος Τακης με το ακορντεον....ετοτε δεν υπηρχαν ουτε "δινουμε δεξιωση στο ταδε μαγαζι", ουτε πικ-απ , ουτε dj , ο κοσμος γινονταν μια παρεα, τραγουδουσαν μονοι τους, ετσι γινονταν τα γλεντια.....εμαθα πολλα δημοτικα τραγουδια απο τον παππου μου.....μετα, τον Νταλαρα τον εχω μελετησει αφανταστα, ελεγα ολα τα τραγουδια του πολυ καλα, ειχα κι εγω ψιλη φωνη , "επιανα" ευκολα τις νοτες του κι ακουγοντας ενα τραγουδι 50-60 φορες το αποτυπωνα τελεια....μα εκεινο το ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΣΑΜΑΡΙΝΑΣ ετσι οπως το ειπε στην ΜΟΥΣΙΚΗ ΒΡΑΔΥΑ , ποτε δεν μπορεσα να το πω με τον τροπο που το ειπε ο Γιωργος......
Χρονια μετα διαβασα την αποψη ενος μουσικου κριτικου.Ελεγε λοιπον οτι ο Νταλαρας ειχε 2 μεγαλα προσοντα : κινουνταν ανετα ειτε στην συναυλια διαμαρτυριας φορωντας πετσινο μπουφαν , ειτε με επισημη ενδυση στο Ηρωδειο, σε επειθε το ιδιο και στις 2 περιπτωσεις, διοτι ειχε να πει τα καταλληλα τραγουδια για καθε περισταση.....και 2ον ηταν ο μονος τραγουδιστης που δεν τον διεκρινε καποιος γλωσσικος ιδιωματισμος, μιλουσε δηλαδη τα Ελληνικα που θα ηθελαν να μιλουν ολοι οι Ελληνες, ασχετου καταγωγης κι αυτο τον εκανε ισως ευρεως αποδεκτο....μα πανω απ'ολα αυτο νομιζω που χαρακτηριζε πανω απ'ολα τον Νταλαρα, ειναι κατι που διαπιστωσα παρακολουθωντας τον επι χρονια πανω στην σκηνη : ο Νταλαρας τραγουδουσε με οργη, εβγαζε θυμο...οταν στα τελη της δεκαετιας του '90 χαλαρωσε πανω στην σκηνη, νομιζω εχασε ενα μερος της μαγειας του απο την περιοδο του '70 και του '80......
Εν πασει περιπτωσει, η εκπομπη οδευει προς το τελος της, οδευει ομαλα, πραγμα ασυμβατο με τον Νταλαρα....δεν ακουμε τα "απαγορευμενα", μας εχει πιασει "φαγουρα"....αυριο στο σχολειο οι ροκαδες θα λενε τον Γιωργο κοτα κι εμας φλωρια, αυτο ειναι σιγουρο κι αντε μετα να βρουμε να κρυφτουμε! διοτι εχουμε βαλει στοιχημα οτι θα πει καποιο κομμενο, εμεις περιμενουμε οτι θα πει την ΤΣΙΜΙΝΙΕΡΑ.....Και ξαφνικα μισοσκοτεινο σκηνικο, ο Νταλαρας καθισμενος αντικρυ στον παντα γελαστο κι ευγενικο Παπαστεφανου, του λεει ξαφνικα, χωρις να εχει προηγηθει καποια ερωτηση "τελικα Γιωργη αυτα που με ρωτας ειναι πολλα και δεν μπορω να στα πω, ειτε διοτι δεν εχουμε χρονο, ειτε διοτι τα περισσοτερα δεν λεγονται....γιαυτο λεω να πουμε ενα τραγουδακι".....κουναει χαμογελαστος ο Παπαστεφανου το κεφαλι, ο Νταλαρας παιζει ενα ακορντο στην κιθαρα και" στην Αθηνα μεσ'το κεντρο φυτρωσε καινουργιο δεντρο" !!!! Αυτο ηταν! Σε 10 δευτερολεπτα με την συνεργεια του Παπαστεφανου, ειχε ξεφτιλισει καθε μηχανισμο λογοκρισιας....ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΓΝΩΡΙΖΕ Ο ΠΑΠΑΣΤΕΦΑΝΟΥ! ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΛΛΟΙ 1-2 ΣΑΝ ΑΥΤΟΝ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ!
Περιττο να πω τι εγινε την αλλη μερα στην ΕΡΤ, προφανως πεσανε κεφαλια! Αλλα σκασιλα μας! Για μας αξιζε οτι ο Νταλαρας αψηφουσε μηχανισμους και κατεστημενα, εδειχνε ποσο τσαμπουκας ηταν, ποση "τρελλα" ειχε για την δουλεια του, ποσο διαφορετικα την εβλεπε απο τους αλλους......ο Μπιθικωτσης εχει δηλωσει οτι ασυνειδητα τραγουδησε τον ΕΠΙΤΑΦΙΟ η την ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ, δεν καταλαβαινε τι σημασια ειχαν αυτα τα τραγουδια....ο Νταλαρας ολα αυτα που εκανε και τραγουδησε τα εκανε ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ , με πληρη επιγνωση.....
Λιγο καιρο πριν η μετα , δεν θυμαμαι, εγινε και η μεγαλη συναυλια στον ΠΑΝΙΩΝΙΟ με τα "κομμενα"...θυμαμαι μονο ποσες μαντρες πηδηξαμε για να μπουμε στο γηπεδο , οπου παρεα με αλλες 50 χιλιαδες κοσμο ακουσαμε τον Λοιζο, τον Νταλαρα, την Χαρουλα να μας λενε μεγαλα τραγουδια! και μετα αντε να ξαναπηδαμε μαντρες για να φυγουμε κρυφα, η αστυνομια εξακολουθουσε να μην αστειευεται με ανηλικους......
Ηρθε η εποχη που πεθανε ο πατερας του, αποφασιζει να μην εμφανιστει σε μαγαζι, απεχει απο την δισκογραφια.Ο ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΘΗΣΑΥΡΟΣ αναγγελει θριαμβευτικα "μπαρκαρει μουτσος σε φορτηγα πλοια ο Νταλαρας"....τι περιοδικο κι αυτο! μας ειχε τρελλανει στην μπαρουφα εκεινο τον καιρο σχετικα με τον Γιωργο....ολο τον αγαπουσε τον Νταλαρα κι ολο λασπη δυσοσμη του πεταγε....αν δραστηριοποιουνταν κι ο Πανουσης εκεινη την εποχη, θα εκανε αχτυπητο διδυμο με το περιοδικο αυτο !
Περναει ο καιρος, δισκο καινουργιο ουτε ακουμε, ουτε βλεπουμε! αρχιζει να μας πιανει το στερητικο συνδρομο, καθομαστε σε αναμμενα καρβουνα! Ρε λες να ελεγε αληθεια ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ και να μπαρκαρισε οντως ο Νταλαρας ? Φτανουμε ετσι καλοκαιρι του 1978, Σεπτεμβρης κι ενα απογευμα στο διαφημιστικο ημιωρο της ΜΙΝΩΣ ακουω τον Λεφενταριο " κυριες, κυριοι.....(ακουγεται η ΑΛΑΝΑ , το ΚΑΤΩ ΑΠ ' ΤΗΝ ΚΛΗΜΑΤΑΡΙΑ)......ο νεος Γιωργος Νταλαρας κυκλοφορησε!". Αυτο ηταν! Διπλος δισκος, 450 δραχμες, αντε τωρα να βρεις 450 δραχμες......με πιανει η ξαφνικη προκοπη, ψηνω τον θειο μου, με παιρνει στην οικοδομη! κουβαλαω με τενεκε λασπη στον 4ο οροφο , μεροκαματο 500 δραχμες, τρελλα λεφτα εκεινη την εποχη....αρχιζω Δευτερα, το Σαββατο εχω αγορασει τον δισκο, το παραπανω Σαββατο σταματαω την δουλεια, μου εχουν μεινει και 8.500 δραχμες στην τσεπη.Καθολου ασχημα....ο χειμωνας θα περνουσε αναμεσα σε ΔΙΑΓΩΝΙΟ και Νεα Φιλαδελφεια, χωρις να ζηταω απο την μαννα μου και να μου λεει διαολισμενη "παλι στον Νταλαρα θες να πααααας?" . Διοτι για την ΑΕΚ δεν ειχε προβλημα.....
Εχει προηγηθει η σαιζον με Κηλαηδονη , Πρωτοψαλτη, Τσανακλιδου, Παπακωντσταντινου καπου εκει ενδιαμεσα βγαινει κι ενα νεαρο κοριτσι με μαλλι αφανα, τζην παντελονι, λεει 2-3 τραγουδια, ταλεντο απο το ΝΑ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ, ονοματι Γλυκερια Κωστουλα, τρεχαγυρευε......ειναι κι αυτος ο μουρλοΠαπακωνσταντινου με τα ΠΟΥΛΙΑ ΤΗΣ ΕΞΟΡΙΑΣ και κατι τετοια τρελλα.....ο Κηλαηδονης εχει αρχισει να λεει εκεινα τα ιδιαιτερα τραγουδια που ο κοσμος τα θεωρει του χαβαλε, παρασυρμενος απο το περιεργο μαλλι του Λουκιανου και γενικα το στυλ του.......Η Πρωτοψαλτη στα πρωτα της βηματα, η Τσανακλιδου η γνωστη της ΘΗΤΕΙΑΣ......αυτες ησαν οι αποψεις του κοσμου τοτε για ολους αυτους, τις μεταφερω οπως τις ακουγα η τις βιωνα......εκει παντως ακουσα για πρωτη φορα τον Νταλαρα να λεει το ΠΕΡΑΜΑ.....συγκλονισμος! το ηξερα το τραγουδι, ειχα τα ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ του Μαρκοπουλου, το ελεγε η τεραστια Μοσχολιου, απιστευτο τραγουδι, μα ο Γιωργος το τιμουσε δεοντως... ΜΕΓΑΛΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ!!! τον αγαπουσε πολυ η Μοσχολιου τον Νταλαρα, τον θεωρουσε το μεγαλυτερο κεφαλαιο του τραγουδιου, δεν μασαγε απο Καζαντζιδηδες η Μοσχολιου, ασε που ειχε τραβηξει πολλα σε μια περιοδεια με τον Στελιο το 1963, ουτε να τον βλεπει δεν ηθελε.....ευτυχως , αν και ματαιωθηκε η 1η συνεργασια τους στο ΖΟΥΜ, ευοδωθηκε 1 χρονο μετα στο θεατρο ΚΑΤΕΡΙΝΑ στην ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.....
ΠΕΡΑΜΑ ΛΟΙΠΟΝ και ΜΗΝ ΣΚΑΛΙΖΕΙΣ ΤΙΣ ΣΤΑΧΤΕΣ , τα πληρωσα καλα αυτα τα 2 τραγουδια και μαζι την ΑΛΑΝΑ, ΑΘΗΝΑ , ΚΑΤΩ ΑΠ'ΤΗΝ ΚΛΗΜΑΤΑΡΙΑ , ΜΑΚΡΙΑ ΑΠ'ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ.......αλλα ρε παιδι μου τι τραγουδι αυτο το ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ! Ολη η αληθεια αυτης της πικρης ζωης σε 2 στιχους.....
Φτασαμε χειμωνα 1978, αναγγελεται η συνεργασια με ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ , μια καινουργια δουλεια, παρεα και η Βιταλη.....που κανει σουξε εκεινη την εποχη με το φεστιβαλικο "ΧΩΡΙΣ ΔΕΚΑΡΑ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΜΕ ΜΑΝΩΛΙΟ ΜΟΥ" και απ' οτι μας ελεγε τοτε το πουλακι, της κοστισε η επιμονη να θελει να λεει αυτο το τραγουδι στην ΔΙΑΓΩΝΙΟ......το πουλακι ηταν ενα γκαρσονι της μπουατ, φιλος του Ηρακλη που αναφερω πιο πισω......ο οποιος 1-2 φορες μας εχει βαλει και κρυφα στις προβες , εχουμε παρει μια ψιλογευση του προγραμματος.......
ΣΕΡΓΙΑΝΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ λοιπον, στο 2ο μερος του προγραμματος, η πρωτη φορα που μια δουλεια παρουσιαζεται ζωντανα πριν ηχογραφηθει....ακουμε κατι ονοματα περιεργα, Γιαγκος Νουλας,Σκεντερης , Σακ-βεης, Κατελανοι, Ρεντινα...μα σιγα-σιγα τα συνηθιζει το αυτι μας, οι μελωδιες ειναι εκπληκτικες, ο Νταλαρας δινει ρεστα......
Θα πω απλα μονο αυτο που ειπα πριν μερικους μηνες στον φιλο μου τον Παναγιωτη " τι να μου πει οποισδηποτε για τον Νταλαρα, οταν εχω ακουσει ζωντανα τον Γιαγκο Νουλα".....διοτι για μενα αυτο ειναι το μεγαλο τραγουδι , και μετα ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΕΜΕΝΑ ΛΟΓΙΑ , το ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ , Ο ΣΚΛΑΒΟΣ , εκεινο το πολυ μεγαλο μα επισης αδικημενο ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΣΤΡΑ ΤΑ ΦΙΛΙΑ ΣΟΥ.... βρε παιδια πως εχει βγει το πορισμα οτι ο Νταλαρας δεν ειπε ερωτικο τραγουδι κι εχουν πει αλλοι? Ποιος εχει στο ρεπερτοριο του ενα ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΣΤΡΑ ΤΑ ΦΙΛΙΑ ΣΟΥ?
Και κατι ακομα: ο Μαρκοπουλος ειχε γραψει ενα τραγουδι που ελεγε στο ρεφραιν : "Γιωργο Νταλαρα με φωναζουν γιατι ακουγεται καλα/ και με πουλαν και μ'αγοραζουν με ποσοστα στην αγορα"......το ελεγε ο Νταλαρας τελευταιο αυτο το τραγουδι, το ειπε και μια φορα στην σπουδαια τηλεοπτικη εκπομπη ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ , σε μια κοινη συνεντευξη με τον Μαρκοπουλο..... Μου εμεινε αυτος ο στιχος, δεν τον ξεχναω με τιποτα κι ας περασαν 31 χρονια! Θυμαμαι την ερωτηση του δημοσιογραφου -παρουσιαστη του ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟΥ "Γιωργο πιστευεις οτι σε εκφραζει απολυτα αυτο το τραγουδι?" κι ο Γιωργος να απαντα με σκυμμενο κεφαλι "δεν ξερω....ισως"....Τελικα στον δισκο το συγκεκριμενο τραγουδι αντικατασταθηκε απο το ΟΛΑ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΑΓΙΚΑ μα ο τελέυταιος στιχος κατι θυμιζει απο το αρχικο......Γενικα ο Νταλαρας οπως φανηκε χρονια μετα, ειχε μεσα του την "φαγουρα" να πει ενα αυτοβιογραφικο τραγουδι, τοκανε τελικα με το "ΓΙΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΚΙ ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ".....
Και βεβαια ειναι και η Λαβινα που αντικατεστησε την Βιταλη (λεω πιο πανω το γιατι, οποιος καταλαβε....) και μια καινουργια ονοματι ΓΙΟΥΛΗ ΤΣΙΡΟΥ που λεει ενα τραγουδι.....2η φωνη ο Νταλαρας....προσεξτε, το ξαναλεω : ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΩΝΗ Ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ....μα μετα πως να μην τον θεωρεις γενναιοδωρο και μεγαλο καλλιτεχνη αυτον τον ανθρωπο! και σε ποιον/ποιαν δεν εκανε σιγοντα!
Εν πασει περιπτωσει, η ιστορια ΣΕΡΓΙΑΝΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ εκλεισε με μια μεγαλειωδη συναυλια στον Λυκαβηττο, την οποια μαγνητοσκοπησα αλλα δυστυχως μου χαλασε η βιντεοταινια κι οποιος την εχει, πουλαω το βασιλειο μου για ενα αντιγραφο , ο Νταλαρας με κοκκινο πουλοβερ, ειπε και τι δεν ειπε εκεινο το βραδυ!
Και τελος ενας ομηρικος καβγας με τον Μαρκοπουλο που παραλιγο να κοστισει την ακυρωση του δισκου αυτου....γινανε κυριολεκτικα μαλλιοκουβαρα....αργοτερα σε συνεντευξη ο Νταλαρας παραδεχτηκε οτι ναι μεν ηταν εκκεντρικος ο Μαρκοπουλος, αλλα κι ο ιδιος φεροταν καποιες φορες ανωριμα, εχανε την ψυχραιμια του, δεν ανεχοταν τις ιδαιτεροτητες των αλλων....εδωσε και μια συνεντευξη στα ΕΠΙΚΑΙΡΑ, ειδικη συνεντευξη, ειπε "γραψτε μου τις ερωτησεις να σας απαντησω", ποτε δεν ειχε ξαναγινει αυτο, ειδικα απο περιοδικο του κυρους των ΕΠΙΚΑΙΡΩΝ......εκει σε καποιο σημειο αποκαλουσε τον Μαρκοπουλο βουτυροπαιδοο, παιδι Νομαρχη που δεν ηξερε απο φτωχεια και ισχυριζοταν οτι τα τραγουδια του β'μερους του ΣΕΡΓΙΑΝΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ τα εφτιαξε κυριως ο Νικολοπουλος, πραγμα που φυσικα διεψευσε ο Μαρκοπουλος, αλλα για να πω την αμαρτια μου, καποια απο αυτα φανερα πιστευω δεν ειναι Μαρκοπουλικα.....δεν βαζω το χερι μου στην φωτια, αλλα ετσι μου φαινεται. Και ο Νταλαρας δεν ειχε συνηθισει ουτε πολυ να μιλαει, ουτε ψεμματα να λεει....εν πασει περιπτωσει , δεν εχει πια και πολλη σημασια, ετσι για την ιστορια τα αναφερω αυτα.
Φθινοπωρο 1978 , συναυλια στο ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ για καποιους απεργους...ο Νταλαρας ηταν ο αποκλειστικος τραγουδιστης των απεργων σε ολη την Ελλαδα, καποια στιγμη με τον Νικολοπουλο και τον Βαρδη χασανε τον λογαριασμο σε ποσες τετοιες συναυλιες τρεξανε στην περιοδο 1975 -1978 , υπολογισαν πανω απο 150 σε Αθηνα και επαρχια.....κι εχεις σημερα κατι ανοητους να λοιδωρουν τον Νταλαρα οτι τον νοιαζει το χρημα...που ναξεραν!
Μαζευτηκαμε 5 χιλιαδες κοσμος στο ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ : Αλεξιου, Γαλανη, Χαλκιας, Νταλαρας κι ο Μουφλουζελης με τον 11χρονο γιο του.....αν ξεχναω και καποιον η καποια αλλη, ας με συγχωρεσει, εχουν περασει 3 δεκαετιες.....
Τραγουδησαν ολοι, τελευταιος ο Νταλαρας......λεει το ΔΕΝΤΡΟ , σειεται το ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ, λεει ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΣΑΜΑΡΙΝΑΣ, απειλειται με καταρρευση το κλειστο.......και ξαφνικα " παιδια, καλοι ειναι οι αγωνες, χρησιμοι, αναγκαιοι, αλλα τωρα να πουμε και κανενα λαικο και ρεμπετικο" και γινεται ο χαμος! παιρνει διπλα του και τον πιτσιρικα του Μουφλουζελη που παιζει μπαγλαμαδακι......ειναι ιδιαιτερη η ιστορια και η σχεση του Νταλαρα με το παιδι αυτο....δεν ξερω αν κι ο ιδιος θαθελε να την πω δημοσια, αλλα το παιδακι ηταν ορφανο απο μαννα, ζουζε με τον γερο πατερα του, μεσα στην φτωχεια, ο Νταλαρας του σταθηκε μεχρι που τελειωσε τις σπουδες του και επειασε δουλεια (τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται.....).
(ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ)

Υ.Γ. 1 : Καποιες πληροφοριες προερχονται ειτε απο περιοδικα/εφημεριδες της εποχης, ειτε απο αφηγησεις φιλων....

Υ.Γ. 2 : Η μαννα μου και χουβαρνταλου ηταν και χατηρια δεν μου χαλαγε...απλα τοτε δεν πολυ της αρεσε ο Νταλαρας....τοτε! γιατι μετα αλλαξε ριζικα αποψη !

#9 TheAegean60

TheAegean60

Dalaras Master

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 455 posts

Posted 20 April 2010 - 09:47 PM

Φιλε Αντωνη, θεωρω την Μοσχολιου την μεγιστη! Περα απο το οτι τραγουδησε τεραστια τραγουδια, που σημαινει οτι κι αυτη ΗΞΕΡΕ τι τραγουδουσε, 3 τραγουδια την κατατασσουν πιστευω δικαιως στην κορυφη : ΜΑΡΚΙΖΑ, ΝΥΝ ΚΑΙ ΑΕΙ, Η ΚΟΡΔΕΛΛΑ.....Ισως φωνητικα η Αλεξιου να υπερτερει (λεω, ισως...) , αλλα παγια αποψη μου ειναι οτι ο μεγαλος τραγουδιστης δεν ξεχωριζει μονο απο την φωνη. Αυτο αφορα και την Μοσχολιου και τον Νταλαρα τους οποιους εγω θεωρω τους μεγιστους για 100 λογους.

#10 Sid

Sid

Dalaras Sick

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 840 posts

Posted 20 April 2010 - 10:47 PM

Γιάννη διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον τις διηγήσεις σου. Είναι πραγματικά πολύ ζωντανές, παραστατικές, γλαφυρές, γιατί πάνω απ΄ όλα είναι βιωματικές.

Θα συμφωνήσω μαζί σου για τη Μοσχολιού, τον Νταλάρα, τον Μπιθικώτση, αλλά θα διαφωνήσω για τον Καζαντζίδη. Όχι τόσο για αυτά που λες για μέρος του ρεπερτορίου του. Πάντα πίστευα ότι όσο μεγάλη φωνή κι αν έχει κάποιος πάντα θα καθορίζεται από το ρεπερτόριό του. Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις σαν τον Καζαντζίδη που η φωνή είναι πάνω απ΄ όλα. Σου τονίζω ότι ΔΕΝ υπήρξα ποτέ "καζαντζιδικός". Σέβομαι και υποκλίνομαι στη φωνή του. Ωστόσο στο ψευδεπίγραφο δίλημμα Μπιθικώτσης-Καζαντζίδης ήμουν πάντα με τον πρώτο.
Από τις αρχές της δεκαετίας 70 και μετά όμως, θα δεις ότι ο Καζαντζίδης είπε, νομίζω, περισσότερα καλά τραγούδια από τον Μπιθικώτση (το "περισσότερα καλά τραγούδια" έχει να κάνει με το πόσα ακούγονται μέχρι σήμερα). Φυσικά και συνυπολογίζω το γεγονός ότι ο Καζαντζίδης ηχογραφούσε σχεδόν μέχρι το τέλος του, ενώ ο Μπιθικώτσης είχε σταματήσει πολύ πιο πριν. Τι θέλω να πω ? Ότι πρόκειται για 2 ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ τραγουδιστές και για το λόγο αυτό πιστεύω ότι όποιος και να έκανε 2η φωνή σε κάποιο σημαντικό δίσκο τους, ο δίσκος αυτός θα ακολουθούσε το δρόμο του. Για το λόγο αυτό πιστεύω πως είτε έκανε φωνητικά ο Νταλάρας στο δίσκο "ΥΠΑΡΧΩ" είτε όχι, ο δίσκος αυτός θα βρισκόταν στη θέση που ήδη κατέχει στην ιστορία του ελληνικού τραγουδιού, γιατί πολύ απλά είναι ένας πολύ καλός λαϊκός δίσκου του Στέλιου Καζαντζίδη. Δε σου λέω ότι δε βοήθησε η συμμετοχή του Νταλάρα. Λέω πως για μένα περισσότερο ελκυστική είναι η συνύπαρξη 2 τέτοιων τραγουδιστών μαζί, παρά η ποιότητα των φωνητικών. Και στο κάτω-κάτω αν η συμμετοχή του στα φωνητικά μπορεί να καθορίσει όπως γράφεις την πορεία ενός δίσκου, γιατί δεν έγινε το ίδιο αρκετά χρόνια αργότερα με το δίσκο "Κάθε βράδυ τραγουδώ" της Γιούλης Τσίρου ?
...κι έχει στ' αυτιά της κρεμασμένες τις Κυκλάδες...
(Σταύρος Κουγιουμτζής-Μάνος Ελευθερίου-Γιώργος Νταλάρας)

#11 Νταλαρόφιλη

Νταλαρόφιλη

αχ ν' αρπάξω τη μαγκούρα και να δέρνω μια βδομάδα!!

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5,481 posts
  • Interests:Μουσική, Φωτογραφία

Posted 20 April 2010 - 11:04 PM

μας ενοιαζε να καταλαβουν , να παραδεχτουν οι μεγαλυτεροι, οι γονεις μας κλπ περιγυρος οτι ο Νταλαρας ηταν μια μεγαλη, η μεγαλυτερη μορφη μεσα στο τραγουδι...

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί ποτέ... Δηλαδή οι τότε "μεγάλοι" αντιμετώπιζαν τον Νταλάρα όπως αντιμετωπίζουν οι σημερινοί "μεγάλοι" τους σημερινούς νέους τραγουδιστές; :(

απο την μαννα μου και να μου λεει διαολισμενη "παλι στον Νταλαρα θες να πααααας?"

Κάτι μου θυμίζει αυτό... :mad:

:drunkg:
Πίνω και μεθώ, ωχ αμάν, μέρα νύχτα τραγουδώ!!!!

My Photography... facebook.com/sofron

#12 TheAegean60

TheAegean60

Dalaras Master

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 455 posts

Posted 21 April 2010 - 07:54 AM

Φιλε Σιδερη, χαιρομαι τις διαφωνιες, διοτι παραγουν διαλογο! Κι εμενα ο σκοπος μου μεσα απο τις αφηγησεις ειναι να παραχθει διαλογος οσον αφορα και τον Νταλαρα και την πορεια του ελληνικου τραγουδιου μεσα απο τους συντελεστες του γενικα.....αν διαβασεις πιο προσεκτικα την αναφορα μου, θα καταλαβεις οτι η διαφωνια μου (που ηταν διαφωνια παρα-παρα πολλων ανθρωπων εκεινη την εποχη) αφορα περισσοτερο τον χαρακτηρα Καζαντζιδη και τα οσα ειχε τραγουδησει ως τοτε, και οχι την αξια του σαν τραγουδιστη. Θα συμφωνεις ελπιζω οτι η πορεια αυτου του ανθρωπου μεσα στο τραγουδι εχει πολλες γκριζες ζωνες.....αρχης γενομενης το 1963 οπου στα πλαισια μιας πολιτικης σκοπιμοτητας εκανε δισκο με τουρκικα τραγουδια, πραγμα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για καποιον που θελει να λεγεται λαικος τραγουδιστης......
Βασιζω την αποψη μου σε κατι που ειχε πει ο Θεοδωρακης στον ΣΚΑΙ σε συνεντευξη στον αειμνηστο Λυκουργο Κομινη , πριν 15 περιπου χρονια. Στην ερωτηση "γιατι προτιμησατε τον Μπιθικωτση κι οχι τον Καζαντζιδη?" , απαντησε "θεωρουσα οτι ο Καζαντζιδης δεν θα μπορουσε να μεταφερει τα τραγουδια μου στον κοσμο, διοτι απευθυνοταν σε ενα συγκεκριμενο / περιορισμενο κοινο που δεν επροκειτο να καταλαβει ποτε αυτα τα τραγουδια".....λεω λοιπον οτι αλλο να κανεις μια συνεργασια σε ενα μαγαζι ,που μπορει να προσφερει πολλα και στο τραγουδι και στον κοσμο κι αλλο να ερχεσαι να κανεις 2η φωνη σε εναν ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΑ πεθαμενο ,3 χρονια αργοτερα, που πρεσβευει εντελως διαφορετικα πραγματα απο σενα.....εσυ λεγεσαι Νταλαρας, τραγουδας αριστουργηματα των Καλδαρα, Κουγιουμτζη, Λοιζου, Μικη , εισαι μαζι με τον Ξυλουρη το συμβολο του κοσμακη που βγαινει στους δρομους, απεργει, τρωει ξυλο, ο Στελιος απο την αλλη μαλλωνει ισοβια με μια εταιρεια για τα ποσοστα....δεν κατεβαινει ποτε στον κοσμο, δεν δινει μια συναυλια, με το ιδιο παντα προσχημα, την κακουργα εταιρεια , εχει επαναπαυθει στις δαφνες της παλαι ποτε ξενητειας.....οσο για το ΥΠΑΡΧΩ, ασφαλως εμεινε στην ιστορια της Ελληνικης δισκογραφιας , αλλα 2 ενστασεις εχω : 1ον σε ποιους απευθυνοταν εκεινη την εποχη? ακους μια εισαγωγη στο ΥΠΑΡΧΩ και λες "τωρα θα κατεβει ο Βελουχιωτης απο το βουνο να αρχισει ξανα ανταρτικο" και αμεσως ακους ενα καψουροτραγουδο οπου κλινεται σε διαφορα προσωπα το ρημα υπαρχω.....2ον δεν ειναι αξιοπροσεκτο οτι μετα την ΑΝΑΤΟΛΗ του 1974 με τα μεγαλα τραγουδια η την ΚΑΤΑΧΝΙΑ αμεσως μετα, με επισης μεγαλα τραγουδια που ομως ακουστηκαν ελαχιστα, ο Καζαντζιδης ξαφνικα επιστρεφει στα "καλα της σχωρεμενης" που καμια σχεση δεν εχουν με την πραγματικοτητα εκεινης της περιοδου? Αναρωτιεμαι λοιπον εγω "τι δουλεια εχει ο Νταλαρας των μεγαλων τραγουδιων σε εναν εντελως αταιριαστο δισκο με συνηθισμενα (στιχουργικα) ερωτοκαψουρικα τραγουδια?". Τοτε κακως γκρινιαζε καποτε για τα τραγουδια του Μητσακη κι ελεγε στον Ματσα "αν ειναι να λεω τετοια τραγουδια, καλυτερα να σταματησω να κανω τον τραγουδιστη".Οτι ο Καζαντζιδης υπηρξε σπουδαια φωνη καμια αμφιβολια....αποψη μου ομως ειναι οτι ο Τσαουσακης υπηρξε μεγαλυτερη.....τελος, εχω την αισθηση οτι αν το παρακρατος αφηνε ελευθερα τα τραγουδια του Θεοδωρακη στην περιοδο 1963-1970 και τα επαιζαν τα ραδιοφωνα οσο παιζανε την μαντουβαλα και το σηκω χορεψε κουκλι μου, σημερα οι αποψεις του κοσμου για την αξια ενος εκαστου θα ησαν πολυ διαφορετικες, οπως διαφορετικη θα ηταν και η κουλτουρα μας σαν λαου και η αισθητικη μας.....εγω ποτε δεν ασπασθηκα την αποψη " ενταξει μωρε, μαπα το Μαρινελλα-Μαρινελλα εισαι η πιο γλυκεια κοπελλα, αλλα το λεει ο Στελλαρας".... το ιδιο λεω και για καποιο μετριο τραγουδι που εχει πει ο Νταλαρας....το ιδιο λεω και για το ΥΠΑΡΧΩ , οπου ωραιες λαικες μελωδιες του Νικολοπουλου ντυθηκαν με μετριους στιχους του Πυθαγορα....το μετριο ειναι μετριο, το κακο-κακο, το καλο-καλο....επισης, οσον αφορα τις 2ες φωνες που εχει κανει ο Νταλαρας κατα καιρους, αλλου συμφωνω κι αλλου οχι....αλλα δεν ειμαι εγω ο Νταλαρας , δεν ειναι δικες μου οι αποφασεις....επισης δεν λεω πουθενα οτι η συμμετοχη του καθοριζε την πορεια ενος δισκου.....εκθειαζω την αλληλεγγυη του και μονο.....

υ.γ. μην ξεχνας οτι ο Καζαντζιδης το 1966 εκλεισε την πορτα των δισκογραφικων εταιρειων στον μεγα Τσιτσανη (ετσι λεγεται ευρεως απο τους τραγουδανθρωπους εκεινης της εποχης), διοτι ο Τσιτσανης τοτε τον κατηγορησε οτι με την εισαγωγη αραβοτουρκοινδικων τραγουδιων στραγγαλιζε το ελληνικο λαικο τραγουδι....σκεψου το αυτο!

#13 TheAegean60

TheAegean60

Dalaras Master

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 455 posts

Posted 21 April 2010 - 08:06 AM

Οι τοτε μεγαλυτεροι φιλη Νταλαροφιλη, ειχαν τα κολληματα τους κι αυτοι , τις προκαταληψεις τους....ειχαν ζησει αλλα προσωπα, Βεμπο, Γουναρη, Καζαντζιδη,Τσιτσανη, Νινου, Μπελλου,Μπιθικωτση κλπ......δεν ηταν ευκολο να δεχτουν ξαφνικα ενα παιδι με την μαλλουρα να τους γκρεμιζει τον κοσμο τους.....ηταν συντηριτικος ο κοσμος τοτε.....κυριως ομως ηταν αγραμματος, πολλα πραγατα δεν τα καταλαβαινε, ασχολουνταν επιδερμικα, τα προσπερνουσε αν τον φοβιζαν.....ο φοβος τοτε καθοριζε εν πολλοις τα γουστα.....αλλοι καιροι, δυσκολοι, υποπτοι! βεβαια σε σχεση με το σημερα υπηρχε κι αλλη ποιοτητα ετσι? για να το αντιπαραβαλλουμε, αλλο να ξεκιναει τοτε καποιος Μητσιας με Μουτση , καποιος Μητροπανος με Ζαμπετα, καποια Γαλανη με Χατζηδακι κι αλλο σημερα οπου μια θαυμασια φωνη δεν μπορει να εχει ενα τετοιο εντυπωσιακο ξεκινημα διοτι λειπουν πια οι μεγαλοι συνθετες και παλευει ανισα να καθιερωθει στην συνειδηση του κοσμου....

#14 Sid

Sid

Dalaras Sick

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 840 posts

Posted 21 April 2010 - 11:51 AM

Γιάννη χαίρομαι κι εγώ που άνοιξε αυτός ο διάλογος ειδικά για τέτοια θέματα. Θα ήθελα να κάνω μερικές επισημάνσεις στο κείμενο που απευθύνεται σε μένα.

1. Σου επαναλαμβάνω ότι δεν απέχουν πολύ οι απόψεις μας σχετικά με ένα μεγάλο ΜΕΡΟΣ του ρεπερτορίου του Καζαντζίδη. Διαφωνώ όμως γενικότερα με το να συνδέουμε την κρίση μας για την προσωπικότητα ενός καλλιτέχνη με το παραγόμενο από αυτόν καλλιτεχνικό έργο. Φυσικά και πολλοί δημιουργοί περνάνε τις καταβολές τους, ηθελημένα ή μη, στα έργα τους. Αλλά με τη λογική αυτή θα ήταν παράδοξο να καταδικάζουμε όλοι μας τα ναρκωτικά και από την άλλη να εκθειάζουμε καλλιτέχνες που πέθαναν από αυτά. Γιατί βέβαια δεν εκθειάζουμε τα θανατηφόρα τους πάθη, αλλά το έργο που άφησαν φεύγοντας. Και πάλι λέω, σε ό,τι έχει να κάνει με το τραγούδι, πως άλλο η σπουδαία φωνή και άλλο το μέτριο ρεπερτόριο που καλείται να υποστηρίξει.

2. Ο Καζαντζίδης δεν ήταν ούτε ο πρώτος ούτε ο μόνος που τραγούδησε τούρκικες μελωδίες. Πόσα γνωστά τραγούδια δε βασίστηκαν σε παραδοσιακές μελωδίες που προήλθαν από τις ζυμώσεις Ελλήνων και Τούρκων στη Σμύρνη, την Κωνσταντινούπολη και αλλού ? Αλλά επανεκτελέσεις υπήρχαν και από άλλους. Ξεχνάς τα "Ράμπι-ράμπι", "Καραπιπερίμ" κλπ? Ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι. Και αυτά τα τραγούδια στη χώρα τους, χωρίς να είμαι σίγουρος, λαϊκά τραγούδια ήταν. ’λλωστε το τι είναι λαϊκό τραγούδι γενικότερα, δε νομίζω ότι έχει να κάνει ούτε με τη γλώσσα, ούτε με το αν έχει μπουζούκι στην ενορχήστρωσή του. Και όπως τραγούδησε κι ο Νταλάρας :
"Τούκος εγώ κι εσύ ρωμιός
κι εγώ λαός κι εσύ λαός
Εσύ Χριστό κι εγώ Αλλάχ
όμως κι οι δυο μας αχ και βαχ" (ΣΠΟΥΔΑΙΟΙ στίχοι)

3. Για μένα ο καλλιτέχνης που ακούγεται και έχει ανταπόκριση και θαυμασμό το έργο του για χρόνια μετά δεν είναι ποτέ "καλλιτεχνικά πεθαμένος". Και αυτό πιάνει από τους αρχαίους Έλληνες τραγωδούς μέχρι τους συνθέτες κλασσικής μουσικής κι ακόμα παραπέρα.

4. Δε νομίζω ότι απευθυνόταν σε συγκεκριμένο κοινό ο Μίκης. Στο ξεκίνημα μπορεί. Η αγωνία του όμως ήταν να μεταφέρει το λόγο των ποιητών σε ευρύτερο κοινό, στα χείλη των "αγράμματων" ανθρώπων. Η αγραμματοσύνη όμως μπορεί να σταθεί εμπόδιο στην ανάγνωση ή τη γραφή, αλλά όχι στην ευαισθησία και το συναίσθημα.

5. Αν για την εισαγωγή του "Υπάρχω" νομίζεις πως "τωρα θα κατεβει ο Βελουχιωτης απο το βουνο να αρχισει ξανα ανταρτικο", τότε ήταν εντελώς εντός μεταπολιτευτικού κλίματος και δε θα απείχε πολύ από "τα τραγούδια μας" που κυκλοφόρησαν αργότερα. Αστειεύομαι φυσικά. Το "Υπάρχω" είναι λαϊκός δίσκος με "ερωτοκαψούρικα" τραγούδια που πάντα χρειάζονταν, χρειάζονται και θα χρειάζονται (ως είδος όχι τα συγκεκριμένα).

6. Εκ παραδρομής μάλλον έγραψες "την ΑΝΑΤΟΛΗ του 1974 με τα μεγαλα τραγουδια η την ΚΑΤΑΧΝΙΑ αμεσως μετα". Η "Καταχνιά" κυκλοφόρησε το 1964, όταν ο Καζαντζίδης ήταν μαζί με την Μαρινέλλα με την οποία χώρισε το 1966 και όχι αργότερα.

7. Τέλος σχετικά με τις τρικλοποδιές μεταξύ καλλιτεχνών...ας το αφήσουμε καλύτερα. Εγώ δε σου είπα ότι ο Καζαντζίδης ήταν άγιος, αλλά και πόσοι έιναι πια ?

8. Και για να μη φαίνεται ότι είμαι όλο αντιρρήσεις... για τον Τσαουσάκη συμφωνώ απόλυτα μαζί σου :mad:

#15 TheAegean60

TheAegean60

Dalaras Master

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 455 posts

Posted 21 April 2010 - 12:35 PM

Σιδερη, χαιρομαι πραγματικα που μιλαμε, μην εχεις καμια αμφιβολια επ'αυτου....λοιπον εγω δεν ειπα "τουρκικες μελωδιες", ειπα τουρκικα τραγουδια....εννοω στην τουρκικη γλωσσα...κι αυτο οπως ξερεις εγινε σε μια εποχη που ακομα ετρεχε νωπο το ελληνικο αιμα στην Πολη κι εγινε για συγκεκριμενη σκοπιμοτητα κι ερχεται σε απευθειας συνδεση με τους επι χρονια κλαυθμους του Στελιου οτι ολοι τον κυνηγουσαν....ε, δεν τον κυνηγουσε ποτε κανεις, πως να το κανουμε?ευνοημενος ηταν των καθεστωτων, οχι αδικημενος, δεν πηγε ποτε για αναψυχη σε καμια Μακρονησο....αλλο αν μαλλωνε με τον Τακη τον Λαμπροπουλο η τον Ματσα , διοτι πρωτα υπεγραφε ενα συμβολαιο και μετα ζηταγε αλλα και εσκουζε "κρατικοποιηστε την φωνη μου".....απο 'κει και περα γνωριζω , οπως κι εσυ οτι η βυζαντινη μουσικη αναμειχθηκε με την εξ ανατολων, ετσι δημιουργηθηκαν οι 32 περιπου βασικοι λαικοι δρομοι που με τις παραλλαγες τους ειναι περιπου 100 και φυσικα τα σημαδια συνυπαρξης αιωνων μεταξυ Ελληνων και Τουρκων στην Μικρα Ασια ειναι εμφανη σε πολλες περιπτωσεις, φυσικα και σε λεξεις και ρυθμους μουσικους.....
Εκ παραδρομης τοποθετησα λαθος χρονικα την ΚΑΤΑΧΝΙΑ, εχεις δικιο ως προς την χρονολογια.Εννοουσα οτι εγινε γνωστη γυρω στο 1974 , διοτι τοτε αρχισαν να παιζονται τραγουδια στα ραδιοφωνα, ειδικα το ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΣΕΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ , διοτι ταιριαζε στο κλιμα της εποχης....
Ο Μικης αναφεροταν στην περιοδο 1960-1968 , μια πολυ δυσκολη περιοδο πολιτικα....νομιζω πως εκει ο Στελιος αθελα του η οχι, επαιξε ρολο δουρειου ιππου....κι απεναντι στον Μικη και στον Χατζηδακι και στον Ξαρχακο και ηχογραφησε πολλα μετρια εως αφελη τραγουδια....το να πισωγυρνας τον κοσμο πολιτιστικα, δεν ειναι κατορθωμα....
Εξ αιτιας του μυαλου του ο Καζαντζιδης εφτασε το 1976 να ειναι" πεθαμενος" Σιδερη....ποιος θα αφηνε το ΚΑΠΝΙΣΜΕΝΟ ΤΣΟΥΚΑΛΙ η τα ΛΙΑΝΟΤΡΑΓΟΥΔΑ για να ακουει "στα βραχια της Πειραικης κοιμαται ο Στελιος ο μπεκρης?"....για το 70% του κοσμου τοτε, ολα αυτα ησαν εντελως παρωχημενα κι αδιαφορα τραγουδια.....εν τουτοις ολοι συμφωνουμε πως υπηρξε μια σπουδαια φωνη και ενα προσωπο ιστορικο μεσα στο τραγουδι. Αλλα οχι Μοσχολιου, Μπιθικωτσης, Νταλαρας, Πουλοπουλος.....δεν υπηρξε ποτε τοσο πολυδιαστατος ο Καζαντζιδης.
Για το ΥΠΑΡΧΩ, αν βαλεις καποιον εντελως αδαη να ακουσει εκεινη την εισαγωγη, την ιδια εντυπωση θα σχηματισει, οτι ακολουθουν ανταρτικοι/κοινωνικοι παιανες.....αλλα δεν.....
Βεβαια εννοειται πως μεσα απο αυτες τις αφηγησεις, εν πολλοις εκφραζω και προσωπικες αποψεις και θεωρω ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ να διαφωνουν καποιοι....αλοιμονο αν συνεβαινε να συμφωνουν ολοι....τοτε κατι δεν θα πηγαινε καλα!

#16 Sid

Sid

Dalaras Sick

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 840 posts

Posted 21 April 2010 - 01:18 PM

Ωραία λοιπόν, συμφωνήσαμε ότι διαφωνούμε.

Καταλαβαίνω αυτό που λες για τα τούρκικα λόγια και την εποχή εκείνη, αλλά ξαναλέω ΔΕΝ ΗΤΑΝ Ο ΜΟΝΟΣ. Δηλαδή αν κρατούσε τη μελωδία και άλλαζε τα λόγια θα ήταν εντάξει ? Μήπως δεν ήταν παρακινδυνευμένοι οι στίχοι του "Μες στου βοσπόρου τα στενά" σε δίσκο για τη μικρασιατική καταστροφή, έστω και μετά 50 χρόνια ? Και εξίσου μεγάλο ρίσκο για αυτόν που τους ερμήνευσε ?

Σχετικά με τη Μακρόνησο, συμφωνώ ότι είναι τίτλος τιμής για όποιον πήγε, αλλά όχι ότι είναι ντροπή για όποιον ΔΕΝ πήγε. Ούτε αυτός που πήγε δικαιούται μεγαλύτερης αναγνώρισης σε άλλον κοινωνικό τομέα από εκείνον που δεν πήγε. ’λλωστε είμαστε αρκετά "καμμένοι" από κάποιους που ως μόνο εχέγγυο για την ανέλιξή τους παρουσίαζαν το ότι ανήκαν στη γενιά του Πολυτεχνείου. Θέλει λίγη προσοχή σε τέτοια ζητήματα για να μη φτάσουμε (όλοι μας) να κατηγορηθούμε ότι κρίνουμε τους ανθρώπους με εικονικά πιστοποιητικά "αντικοινωνικών" φρονημάτων. Ότι φερόμαστε δηλαδή σαν αυτούς που κατακρίνουμε - μέρα που είναι - αλλά από την ανάποδη. Κι επειδή η ράτσα μας είναι ώρες-ώρες και λίγο των άκρων...

Ακόμα, δε νομίζω ότι είναι δόκιμο να συγκρίνεις κύκλους τραγουδιών όπως το "Καπνισμένο τσουκάλι" ή τα "Λιανοτράγουδα" με μεμονωμένα τραγούδια όπως τα "Βράχια της Πειραϊκής" (για να μη σου πω ότι το τελευταίο είναι ίσως σήμερα περισσότερο αναγνωρίσιμο).

Τέλος δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες ότι "ο Στελιος αθελα του η οχι, επαιξε ρολο δουρειου ιππου....κι απεναντι στον Μικη και στον Χατζηδακι και στον Ξαρχακο και ηχογραφησε πολλα μετρια εως αφελη τραγουδια....το να πισωγυρνας τον κοσμο πολιτιστικα, δεν ειναι κατορθωμα...."

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Εγώ θα φύγω αργότερα γιατί έχω ειδική εκπομπή σήμερα λόγω της ημέρας (δεν το γράφω για διαφήμιση αυτό), οπότε μπορεί να συνεχίσουμε τον internetικό διάλογο το βράδυ.

#17 Bithidalaras

Bithidalaras

Dalaras Sick

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,609 posts

Posted 21 April 2010 - 01:20 PM

Σας ευχαριστούμε πολύ για τις αφηγήσεις αυτές. Προσωπικά με ταξιδεύουν σε εποχές που ονειρεύομαι να είχα ζήσει. Να' στε καλά, αναμένουμε με πολύ ανυπομονησία και τα υπόλοιπα. :mad: :(

#18 TheAegean60

TheAegean60

Dalaras Master

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 455 posts

Posted 21 April 2010 - 02:30 PM

Σιδερη , νομιζω ειναι διαφορετικο να κανεις ενα οδοιπορικο στην Μικρα Ασια και να αναφερεσαι στην Εθνικη Τραγωδια , το εκανε κι ο Μουτσης με τον Ελευθεριου και τον Μητροπανο με τον ΑΓΙΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ , εναν παρομοιας θεματολογιας δισκο. Κι αλλο να εξυπηρετεις πολιτικες σκοπιμοτητες για χαρη της δηθεν ελληνοτουρκικης φιλιας, ενω πισω οι Τουρκοι σφαζουν Ελληνες....Η ΣΜΥΡΝΗ, ΜΑΡΜΑΡΩΜΕΝΟΣ ΒΑΣΙΛΗΑΣ, ΑΛΛΟΣ ΓΙΑ ΧΙΟ ΤΡΑΒΗΞΕ, εχουν σχεση με τα διαφορα -ογλου κι αμαν, αμαν?
Επισης, εγω αναφερομαι σε ανθρωπους που διωχτηκαν και ποτε δεν θελησαν να εξαργυρωσουν με αθεμιτες συναλλαγες τις διωξεις αυτες και ξερω καποιους τετοιους.....ο Μπιθικωτσης δεν πηγε ποτε να λεει "κρατικοποιηστε την φωνη μου", ο Θεοδωρακης στα μεσα της δεκαετιας του '80 ειχε φτασει στο ναδιρ απο δημοτικοτητα διοτι τολμησε να πει μια αληθεια το 1974 (Καραμανλης η τανκσ).......εν προκειμενω, οταν επι χρονια ολοκληρα λες "ολοι με κυνηγουσαν", πρεπει να το τεκμηριωνεις κιολας.....και ο κυνηγος και το θυμα εχουν παντα ονομα ! Μητσος-μπεκατσα ας πουμε η Κωστας - περδικα κ.ο.κ. Με τον Καζαντζιδη κανεις διωκτης του δεν ειχε ονομα.....πλην των Νικολοπουλου , Ματσα τους οποιους κατα το μυαλο του κατηυθυνε ο Νταλαρας.....ε, για ονομα του θεου δηλαδη!!!! Το ακρον αωτον της ανθρωπινης βλακειας, που παραδοξως ομως απο τους φαν του εγινε λαβαρο.....ε, να το εκθειασω αυτο? διοτι δεν μιλαμε απλα για αντιφασεις του Καζανζτιδη οπως διαβασα καποια μερα εδω στο φορουμ , μιλαμε για υπερμετρη βλακεια που κοστιζει , για ανεντιμη εκμεταλλευση της ισχυος και του λαικου ερεισματος που (πιστευε)οτι ειχε.....δεν ειναι σωστο, εντιμο ενας στημενος δημοσιογραφος να σου λεει " θεωρουν τον Νταλαρα τον νεο Καζαντζιδη" κι εσυ στημενα επισης να απαντας "που το παιζουν αυτο το παραμυθι?". Δεν μιλας για τον ταδε τραγουδιστακο, δεν μπορεις να στηνεις συνεντευξεις, να μειωνεις ετσι τον καθενα συναδελφο σου....ποιος εισαι δηλαδη? Και ποιος και ποτε αποκαλεσε τον Νταλαρα νεο Καζανζτιδη? Κανεις και ποτέ......αρα.....

#19 Χελιδόνι

Χελιδόνι

Νταλάρας:"ΜΑΓΚΑΣ ΕΝ ΔΙΚΑΙΩ"

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,751 posts

Posted 21 April 2010 - 02:32 PM

Φίλοι μου βλέπω ότι μέσα στις γραμμές σας περνάτε ιστορία με τα πρόσωπα και τα τραγούδια και αναρρωτιέμαι σήμερα ότι εκτός απο αυτούς που ξέρουμε,ναι εκτος απο αυτούς που ξέρουμε πόσα πρόσωπα και πόσα τραγούδια υπάρχουν και θα μείνουν.Δίνουν αξία σε Ρέμους και Κουρκούληδες.Ας μου φέρουν εμένα αυτοί οι μάγκες ένα καινούργιο τραγούδι με σωστό μέτρο και ποιητικό λόγο που να μιλάει για αγάπη και όχι για ψευτοκαψούρα και θα υποκλιθώ.
Φίλε Γιάννη ο Νταλάρας είναι ΜΟΝΟ ο Νταλάρας και κάνουμε το σταυρό μας για αυτό,δεν ήταν και δεν είναι ο νέος Καζαντζίδης.
"ΣΤΑΣΟΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΙΑΒΑΤΗ,ΗΡΩΕΣ ΜΙΚΡΟΙ ΠΕΡΝΑΝ"!!(Αντώνης Σαμαρακης)

"Πάντα ψηλά στέκει η κορφή,ας ειν'και χιονισμένη,το βράχο δέρνει η θάλασσα,μα κείνος βράχος μένει."(Μαντινάδα)

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΝΤΑΛΑΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΘΑΛΑΣΣΑ
(Χελιδονιού μιλιά)

#20 TheAegean60

TheAegean60

Dalaras Master

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 455 posts

Posted 21 April 2010 - 03:29 PM

ΜΕΡΟΣ Δ'

ΠΕΡΙΟΔΟΣ 1979 - 1981

Η Πλακα σαν χωρος συγκεντρωσης τραγουδιστων και τραγουδοποιων (οπως στην περιπτωση Μαρινελλας-Χατζη) , ειναι φανερο πως εχει αρχισει να κουραζει, να φθινει.....οχι εμενα, τον Νταλαρα! Ανθρωπο φυσει ανησυχο, που εχει μεσα του το αβολευτο , που εχει "τον διαολο μεσα του" οπως λεει κι ο ιδιος.....θελει αυτη την τεραστια ανθηση του τραγουδιου μεταπολιτευτικα να την χειριστει πλεον διαφορετικα μεσα απο αλλους χωρους.....σε πολλους απο εμας η ΔΙΑΓΩΝΙΟΣ αρεσει σαν χωρος, ειναι μεγαλος, ανετος, ο,τι πρεπει για μουσικο μαγαζι, εστω κι αν μας ενοχλει οτι τα πρωτα τραπεζια ειναι μονιμα πιασμενα απο Κνιτες που κανουν και μια σχετικη βαβουρα.....τα καμαρινια ειναι ψηλα, θυμιζουν αμβωνα τζαμιου,ανεβαινεις μια απελπιστικα στενη σκαλα κι εκει συναντας εναν Νταλαρα που αντιθετα με ο,τι ειναι πανω στην σκηνη, εδω στεκεται ντροπαλος, αμηχανος, ακουει να τον επαινεις και δεν αισθανεται βολικα, το βλεπεις ξεκαθαρα στο προσωπο του....
Η ΜΑΝΝΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ξεχωριζει παρα πολυ, γινεται το εθνικο τραγουδι και θα γινει ακομα περισσοτερο μερικα χρονια αργοτερα.....με συγκινει μεχρι δακρυων εκεινη η στροφη "στο φεγγαρι ψαχνει για μαγισσες, στ'ονειρο της φερνει τους Ελληνες"......μετα αρχιζει να ξεχωριζει και το ΠΑΡΑΠΟΝΕΜΕΝΑ ΛΟΓΙΑ, μενει πισω εκεινο το πολυ σπουδαιο ΕΝΑΣ ΑΠΟΝΟΣ ΑΕΡΑΣ, ξεχνιεται με τον καιρο....αλλα, τι μεγαλο τραγουδι κι αυτο! Αν μετρησω ποσα σπουδαια τραγουδια μεινανε δευτερα....το ΧΑΣΑΠΙΚΟ, το ΚΑΠΟΥ ΧΑΡΑΖΕΙ, ΤΑ ΧΡΕΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ....Μετα αναλογιζομαι και λεω "ο Νταλαρας ειναι 10 χρονια στο τραγουδι και με οσα εχει κανει, νομιζεις οτι ηδη εκλεισε 50 χρονια καρριερας". Αν βαλεις και το ΑΧ ΕΡΩΤΑ που λογω διαφωνιας ΛΥΡΑ-ΜΙΝΩΣ το ειπε τελικα ο Μητσιας.....ισως και αλλα που δεν βγηκαν στην επιφανεια! Ερχεται Νοεμβρης, φευγω για σπουδες στην Μηχανιωνα, ξεκιναει το ΖΟΥΜ....Γαλανη την τελευταια στιγμη αντι για Μοσχολιου, ξερω τον λογο, αλλα ετσι κι αλλοιως προλαβα με το ζορι να δω μια παρασταση.....που ειναι αυτο που ειπε ο Νταλαρας χρονια αργοτερα :" με την Γαλανη ειμασταν παντα σαν 2 αγαπημενους συμμαθητες, που ομως δεν γινανε ποτε κολλητοι". Εξαιρετοι ο καθενας ξεχωριστα, με αλλα λογια....
Κυκλοφορουν τα πρωτα δημοσιευματα για μια νεα δουλεια που ετοιμαζει ο Νταλαρας με ρεμπετικα της ΚΑΤΟΧΗΣ.....ποικιλες οι αντιδρασεις, αλλες , οι λιγες θετικες, οι πολλες αρνητικες.....γινεται μια συναυλια στην Καλλιθεα με τον Γεννιτσαρη , προαγγελος του δισκου, δεν την παιρνω ειδηση εκει που βρισκομαι βεβαια.....οσο περναει ο καιρος φουντωνουν οι αντιδρασεις, οι λοιδωριες για τα συγκεκριμενα τραγουδια....διοτι περισσοτερο λοιδωρουνταν ο Νταλαρας , παρα επικρινοταν......μα τον ξεραμε , ηταν αγυριστο κεφαλι, θα εκανε αυτο που νομιζε αυτος, δεν θα του αλλαζε γνωμη κανεις....η προθεση του περνουσε απο 340 κυματα, ειχε μπει τωρα εμποδιο κι ο Ματσας , δεν την ηθελε αυτη την δουλεια.Αργοτερα παραδεχτηκε οτι ηταν μια απο τις 5 πιο ιστορικε δουλειες στην ελληνικη δισκογραφια.....καποια στιγμη ο δισκος κυκλοφορησε, τον αγορασα, αν και 19 ετων καταλαβαινα την αξια του, ειδικα εκεινο το καταπληκτικο ενθετο , εμαθα πολλα που δεν ηξερα, καταλαβα ακομα περισσοτερα για κομματα, αγγλους,αμερικανους,ρωσσους.....ξεχωριζαν το ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΑΙ, Ο ΣΑΛΤΑΔΟΡΟΣ, ΧΑΙΔΑΡΙ μα εμενα μου αρεσε το ΕΝΑΣ ΛΕΒΕΝΤΗΣ ΕΣΒΗΣΕ...ποτε ως τοτε δεν ειχε ειπωθει τραγουδι για τον Βελουχιωτη....δεν θαθελα να μου κρεμασει κανεις κομματικη ταμπελλα διοτι ποτε δεν ενταχθηκα σε κομμα ,ουτε ασπασθηκα ποτέ καποια συγκεκριμενη ιδεολογια, διατηρησα πάντα μια δικη μου αποψη οσον αφορα την πολιτικη , προοδευτικη μεν, ανενταχτη δε.......Ομως διατηρησα παντα μεσα μου εναν τεραστιο θαυμασμο για τον Αρη Βελουχιωτη και δεν τον κρυβω ποτέ......να πω οτι στην ουσια το ΧΑΙΔΑΡΙ και το ΕΝΑΣ ΛΕΒΕΝΤΗΣ ΕΣΒΗΣΕ τραγουδηθηκαν σε πρωτη εκτελεση, 45 χρονια αφ'οτου γραφτηκαν...να πω επισης για εκεινο ο τεραστιο ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ Η ΔΙΑΦΟΡΑ του Τσιτσανη που δεν ξανακουστηκε......να πω οτι λιγο καιρο μετα ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ θριαμβολογουσε :" αραχνιαζει στα ραφια των δισκοπωλειων ο δισκος του Νταλαρα".....θλιβερα πραγματα, ελληνικα....διοτι εδω δεν μιλαμε για το "ενα φραγκο η βιολεττα, τσιγκολελετα".....μιλαμε για την 2η μεγαλυτερη Εθνικη τραγωδια, ΚΑΤΟΧΗ-ΕΜΦΥΛΙΟΣ.
Χειμωνα 1980 ειδα τον Νταλαρα στο θεατρο ΚΑΤΕΡΙΝΑ στην Θεσσ/νικη , μαζι με την ραγδαια ανερχομενη Γλυκερια(σκετο, χωρις το Κωστουλα πια), ακουσα και ρεμπετικα της Κατοχης, ακουσα ξανα και το ΠΕΡΑΜΑ! Τι τραγουδι! Τι ερμηνεια!
Λιγο καιρο μετα πεθαινει ο Αγιος Ξυλουρης, κλαιει ο κοσμος, τραγουδαει "εβαλλ' ο θεος σημαδι παλληκαρι στα Σφακια" , νοιωθω οτι αρχιζει η καταδιωξη του χρονου, αρχιζει η αντιστροφη μετρηση.....καλοκαιρι εγινε στην Λεωφορο συναυλια στην μνημη του, τρεξανε ολοι, τρεξαμε κι εμεις ολοι για τον Νικολα!
Καποιοι λενε οτι αυτη η συναυλια ηταν πρωτοβουλια του Γιωργου, δεν ξερω, δεν ειπωθηκε ποτε αυτο επισημα.Ισως να ηταν ετσι , ισως οχι....
Να πω εδω πως εφτασε ο Νταλαρας στα ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ ΤΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ , οπως τα εχω διαβασει: το αρχικο του σχεδιο ηταν μια τριλογια , ρεμπετικα , Σμυρνεικα, Νησιωτικα-δημοτικα.....μετα τα 50 ΧΡΟΝΙΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ξεκιναει τα νησιωτικα και δημοτικα....μαθαινει απο τον Παπαδοπουλο οτι την ιδια δουλεια ετοιμαζει κι ο Παριος...."εγω σπασιμο στον φιλο μου δεν κανω" , λεει και σταματαει, αφηνοντας τον Παριο να κανει τα νησιωτικα....ετσι αποφασισε να κανει το πιο δυσκολο, τα ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ ΤΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ.....εκει ειναι που επαιξε σε μια ζαρια ολη την καρριερα του ο Νταλαρας....το γιατι νομιζω το αντιλαμβανεστε ολοι. Δεν ειναι απλο εκεινη την εποχη να τραγουδας "φορεσ' ανταρτη τ'αρματα".....
Για να δουμε ομως πως πορευονται οι αλλοι γνωστοι εκεινης της εποχης: η Αλεξιου εχει βγαλει ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΗΣ ΧΑΡΟΥΛΑΣ με τον Λοιζο και καποιον νεο στιχουργο , ονοματι Ρασουλη, ο δισκος ομως επι μηνες δεν "περπαταει", ο κοσμος δεν εχει παρει ειδηση εκεινο το τεραστιο ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΧΑΜΕΝΟ, διοτι τον βομβαρδιζουν τα ραδιοφωνα με το ΓΥΦΤΙΣΣΑ ΤΟΝΕ ΒΥΖΑΞΕ.....Ο Μητσιας συνεχιζει να βγαζει καλα, ποιοτικα τραγουδια....η Μοσχολιου μολις εχει κανει τον δισκο με τον Σπανο , ειναι η παντα γνωστη μας Μοσχολιου με τα μεγαλα τραγουδια και τις μεγαλες ερμηνειες....μενει στην ιστορια η ανεπαναληπτη ερμηνεια της στην ΜΑΡΚΙΖΑ.....Νομιζω πως οσες κι αν δοκιμασαν μεταγενεστερα να πουν αυτο το τραγουδι, απλα εκαναν λαθος που το αγγιξαν......ο Μητροπανος κανει εναν δισκο με τον Κουγιουμτζη και παει παραλια, στα χλιδατα μαγαζια κι αρχιζει τα μουσαφηρικα....καποιο βραδυ στην παραλιακη παιρνει σβαρνα εναν πεζο με την πρασινη τζαγκουαρ του, αλλα την σκαπουλαρει με τον γνωστο ελληνικο τροπο, πραγμα που προκαλει δυσφορια στον κοσμο....ο Παριος σταθερα παραλια, με γλυκαναλατα ερωτικα τραγουδια, τωρα παρεα με την Αλεξιου......η Γαλανη στην Πλακα , η Μαρινελλα επισης....ενα βραδυ σε καποιο στεκι της Θεσσαλονικης ακουω εναν νεο τραγουδοποιο ονοματι Παπαζογλου, περιεργη φατσα και φωνη ωραια...λιγο καιρο μετα δημιουργειται κατι σαν κινημα, Ξυδακης, Ρασουλης, Νικολοπουλος, Παπαζογλου, Κοντογιαννης, ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΗΣ ΓΥΦΤΙΑΣ , ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙς ΠΕΦΤΟΥΝΕ, επ, να κι ενας ακομα νεος τραγουδιστης ονοματι Πασχαλης Τερζης, ωραια φωνη, λεει 2 ωραια τραγουδια του Νικολοπουλου και μετα εξαφανιζεται...ενα αλλο καλοκαιριατικο βραδυ σε μια γιορτη στο ΑΙΓΙΟΝ εμφανιζεται μια ρεμπετικη κομπανια και τραγουδαει μια αδυνατουλα κοπελλα, πετσι και κοκκαλο, μα με εκπληκτικη φωνη, ονοματι Ελευθερια Αρβανιτακη.....την κοιταω και αναρωτιεμαι πως απο ενα τοσο ντελικατο πλασμα βγαινει τετοια φωνη! 1980-1981 ολα αυτα....συγκρατω το ονομα της, εχει μελλον αυτη, ειναι σιγουρο! Μα αυτο που κυριαρχει ειναι σταθερα ο Νταλαρας, τωρα με το ΟΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΠΕΦΤΟΥΝΕ.....ουσακ, λαικη μελωδια δηλαδη απο την ομωνυμη σημερα τουρκικη πολη....
Το ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΠΩ θυμαμαι βγηκε καλοκαιρι....του 1981 η κανω λαθος? δεν θυμαμαι, συχνα οι ημερομηνιες γινονται στο μυαλο μου ενας αχταρμας...γεραματα!...... Ακης Πανου! πως κι εδωσε αυτος τραγουδια στον Νταλαρα?περιεργο.....εν πασει περιπτωσει, θα μαθουμε, αλλα ως τοτε διαβαζουμε τις σπουδαιες κριτικες σε ΟΛΑ τα ΕΝΤΥΠΑ (πραγμα σπανιο) για τα πραγματικα υπεροχα αυτα τραγουδια.....καιρο μετα ο Πανου βγαινει σε μια συνεντευξη και βριζει τον Νταλαρα (τι πρωτοτυπο!)...κι εκει μαθαινουμε την αληθεια : ο Πανου χρειαζοταν λεφτα (βλεπε το μεγαλο παθος του, καζινο) και ζητησε 600 χιλιαρικα απο τον Νταλαρα δανεικα....του λεει λοιπον ο Νταλαρας : "δωσμου να πω τραγουδια σου, θελω να πω τραγουδια σου και αν δεν παει καλα ο δισκος, θα σου δωσω τα χρηματα που ζητας". Ο δισκος πουλησε τρελλα, ο Ακης κονομησε τα 10πλασια και βαλε και μετα θεωρησε καλο να περασει γεννεες 14 τον Νταλαρα και την Αλεξιου, "τον θυληκο Νταλαρα" οπως την αποκαλουσε.
Αναμφιβολα σπουδαιος λαικος συνθετης και στιχουργος ο Ακης Πανου, αλλα και εξαιρετικα αμφιλεγομενο κι εκκεντρικο ατομο.....τοπαιζε "καπως" και θεωρουσε οτι επιδιδομενος στον τζογο, εκανε κατι σπουδαιο..... δεν θελω να κρινω το τελος του , δεν εχω κανενα δικαιωμα να το κανω , αλλα οσο ζουσε μου ηταν κι αυτος ιδιαιτερα αντιπαθης σαν ανθρωπος.....μα παντα θαυμαζα πολυ τον λαικο καλλιτεχνη Ακη Πανου και ειδικα εκεινο το εκπληκτικο ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΑΙ , ειναι νομιζω απο τα πολυ μεγαλα λαικα τραγουδια.......
Α, να μην ξεχασω : καλοκαιρι του 1980 , οταν ολη η Ελλαδα κανει μπανια, ο Νταλαρας σε Αθηναικο θεατρο (Πατησιων και Μαρνη γωνια-ξεχνω το ονομα του θεατρου, συγγνωμη....) παρουσιαζει το ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΟΥ ΝΕΚΡΟΥ ΑΔΕΡΦΟΥ....συχνος επισκεπτης η αστυνομια, δηθεν διοτι καποιοι γειτονες ενοχλουνται απο την ενταση του ηχου.....εκει ακουσα για 1η φορα ΤΑ ΠΕΡΒΟΛΙΑ, αυτο το πολυ μεγαλο τραγουδι του ΜΙΚΗ......
Καπου διαβαζω κιολας οτι ο Γιωργος θα βγαλει θρησκευτικους υμνους μελοποιημενους απο καποιον Σπανουδακη, αλλα τιποτα περισσοτερο.....περασε ο καιρος ξεχαστηκε το θεμα, ωσπου η δουλεια αυτη κυκλοφορησε με την φωνη της Ελενης Βιταλη .Κατα τον Σπανουδακη δεν ηταν το σωστο ταιμινγκ να συνεργαστει με τον Νταλαρα, την αποψη του Νταλαρα ωστοσω δεν την μαθαμε ποτέ.....
Στο μεταξυ εχει δημιουργηθει και η ΕΤΕ (ενωση τραγουδιστων ελλαδας) , γινεται ο 1ος ετησιος χορος σε παραλιακο κεντρο, ζητανε απο τον Νταλαρα να τραγουδησει, λεει το περιφημο "εγω για Λατσηδες και Βαρδουλογιαννηδες δεν τραγουδαω".....την ΕΤΕ θα την ξαναβρουμε μπροστα μας το καλοκαιρι του 1983......εκει που πεσανε ολες οι μασκες και ολοι γινανε λιονταρια που θελανε να κατασπαραξουν τον Νταλαρα, την Γαλανη και την Αλεξιου.....φριχτη αναμνηση!
(ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ)

Reply to this topic

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users