EKOSTEL

'Γεια σου Μαστόρισσα!' - Συμμετοχή

38 posts in this topic

Δημοσίευμα της εφημερίδας ''Φιλελεύθερος''(11.2.2010), όπου πληροφορεί για την συμμετοχή του Γ.Νταλάρα -με δύο τραγούδια- στο δίσκο της παραδοσιακής τραγουδίστριας της Κύπρου, Πελαγίας Κυριακού.

«Το τέρτιν της καρδούλας μου» από Νταλάρα για Πελαγία

ΠΑΜΠΟΣ ΒΑΣΙΛΑΣ

Ο ΜΙΧΑΛΗΣΧΜιχαήλ, ο άνθρωπος που την ανακάλυψε και την ανέδειξε πριν από 20 χρόνια, τα είχε μιλήσει με τον Γιώργο Νταλάρα τον περασμένο Σεπτέμβριο και ανέμενε την απάντηση του μεγάλου Έλληνα τραγουδιστή. Αυτός την απάντησή του τη φύλαξε για δώρο, μαζί με τις ευχές του, την Πρωτοχρονιά που μας πέρασε. Τηλεφώνησε στον Μιχάλη και του είπε «εντάξει, θα γίνει, για το χατίρι της φωνής της Γης, της Κυριακούς μας». Λίγη ώρα μετά, η Κυριακού Πελαγία πήρε το μεγαλύτερο πρωτοχρονιάτικο δώρο της ζωής της. «Κυριακού Μαστόρισσα του κυπριακού τραγουδιού, για το τέρτιν της καρδούλας σου, ο Νταλάρας θα ερμηνεύσει δυο τραγούδια στο δίσκο σου». Το πράγμα «ψήθηκε» και η Κυριακού μαζί με τον Μιχάλη Χατζημιχαήλ, έκριναν ότι έφτασε η στιγμή να το μάθει ο κόσμος. Μέσα από την εφημερίδα που διαβάζει κάθε μέρα η «Κυριακού μας». «Γειά σου Μαστόρισσα» θα ονομάζεται ο νέος δίσκος που θα κυκλοφορήσει η 74χρονη παραδοσιακή τραγουδίστρια, στον οποίο ο Γιώργος Νταλάρας, τιμητικά θα ερμηνεύσει δυο κυπριακά τραγούδια. «Το τέρτιν της καρδούλας μου» και το «Νικαλιστή αυκορίτικη φωνή», το οποίο έγραψε ο Μιχάλης Χατζημιχαήλ. Και κοντά στους δύο μεγάλους ερμηνευτές θα ερμηνεύσουν τραγούδια στο δίσκο η Βασιλική Χατζηαδάμου, η Ξένια Χατζημιχαήλ και η Λουκία Ιγνατίου. Οκτώ τραγούδια θα ερμηνεύει η Κυριακού Πελαγία και δύο ο Μιχάλης Χατζημιχαήλ. Σύμφωνα με τον Μιχάλη, αυτή είναι η δεύτερη μουσική συνεύρεση Νταλάρα, Κυριακούς και του ιδίου, αφού η πρώτη έγινε στο δίσκο «Παιδικά κυπριακά παραδοσιακά τραγούδια».

Ο κ. Χατζημιχαήλ χαρακτήρισε τον Γιώργο Νταλάρα, επίτιμο δημότη του Παραλιμνίου και φίλο της κοινότητας, βάρδο του Ελληνισμού που κινείται με ήθος και αξίες, κάτι που κατεύθυνε και την απόφασή του να τιμήσει με το δικό του τρόπο την Κυριακού Πελαγία, στον τέταρτό της δίσκο με το συμβολικό όνομα «Γειά σου Μαστόρισσα».

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορούμε να τις χάσουμε τις συναυλίες; έστω και αν είναι στη μέση του καλοκαιριού.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θα πάει κανείς στην Κύπρο φέτος; B):D

Εγώ το σκέφτομαι πολύ σοβαρά πάντως...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με δύο τραγούδια ο Γ. Νταλάρας στο δίσκο «Το τέρτιν της καρδούλας μου» της Πελαγίας Κυριακού

Πανευτυχής είναι η εξαίρετη ερμηνεύτρια παραδοσιακών τραγουδιών της Κύπρου Πελαγία Κυριακού από το Παραλίμνι, καθώς στο νέο τέταρτο δίσκο της με τίτλο «Γειά σου Μαστόρισσα», που θα κυκλοφορήσει τον άλλο μήνα, τραγουδά τιμητικά δύο τραγούδια ο δημοφιλής Γιώργος Νταλάρας. Τα άλλα τραγούδια ερμηνεύουν η ίδια η Κυριακού Πελαγία, ο Μιχάλης Χατζημιχαήλ, η Βασιλική Χατζαδάμου, η Ξένια Χατζήμιχαηλ, η Λουκία Ιγνατίου και ένα ερμηνεύει με το παραδοσιακό κυπριακό «πιθκιάβλιν» (αυλός) ο Αντρέας Χρίστακκος. Ο Γιώργος Νταλάρας, σύμφωνα με την εφημερίδα «Φιλελεύθερος» εργάστηκε για περίπου τρεις μήνες προκειμένου να μάθει για τις ανάγκες του δίσκου να τραγουδά στο κυπριακό γλωσσικό ιδίωμα.

Τα τραγούδια που ερμηνεύει ο Νταλάρας είναι «Το τέρτιν της καρτούλας μου» και «την νεκαλιστήν αυκορίτικην».

Η πρόταση προς τον Νταλάρα για να συμμετάσχει στο δίσκο έγινε από τον Μιχάλη Χατζημιχαήλ, ο οποίος πριν από 20 χρόνια ανακάλυψε και ανέδειξε την Κυριακού Πελαγία. Η ηχογράφηση των τραγουδιών έγινε στην Αθήνα. «Μες στην καρκιάν μου έκτισε παλάτι το μαράζιν, που τότες που έμμε φήνουσιν, να πάω στο Μπογάζιν.

Καράβιν, καραβάκιν που πας γιαλό, γιαλό, αν πας για το Μπογάζιν πέμου να πάω τζιαι γιω..», τραγούδησε ο Νταλάρας στην κυπριακή διάλεκτο.

Όταν τέλειωσε το πρώτο τραγούδι και είδε στο στούντιο την Κυριακή Πελαγία της έδωσε ένα φιλί στο μάγουλο και συνέχισε με ένα ακόμα τραγούδι κυπριακό, «την νεκαλιτήν αυκορίτικην» ( μοιρολόϊ του χωριού Αυγόρου).

Η Κυριακού Πελαγία είναι «μια γνήσια παραδοσιακή ερμηνεύτρια,η φωνή της κυπριακής γης», είπε ο Γ. Νταλάρας.

H Κυριακού Πελαγία γεννήθηκε στο Παραλίμνι, κοντά στην υπό τουρκική κατοχή πόλη της Αμμοχώστου, στις 8/7/1936. Πατέρας της ήταν ο Δαμιανός Κουζαλής (1903-1973), ένας εξαίρετος παραδοσιακός τραγουδιστής που διακρινόταν τόσο στα ερωτικά όσο και στο "τσιάτισμα" (αυτοσχεδιασμούς). Μητέρα της ήταν η Μαρία Κουτσόλουκα, που γνώριζε αρκετά παλιά δίστιχα και τραγούδια. Το ταλέντο της Κυριακούς φάνηκε από τα παιδικά της χρόνια.

Η ίδια λέει πως από τη στιγμή που άρχισε να αντιλαμβάνεται τον κόσμο και την ζωή άρχισε να τραγουδά.

http://www.express.gr/news/politismos/4300...0307430038.php3

Share this post


Link to post
Share on other sites

’ντε να έρθει κι από δω να το χαρούμε κι εμείς.

"ΤΟ ΤΕΡΤΙΝ ΤΗΣ ΚΑΡΔΟΥΛΑΣ ΜΟΥ"...άγια λόγια αυτά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαβάζοντας μερικά σχόλια στο link που μετέφερε ο Θάνος αναρωτήθηκα:

Να γελάσω με αυτά; Να μην ασχοληθώ; Να εκνευριστώ;

ΟΧΙ! Θα γράψω λίγα λόγια εδώ στο ''σπίτι'' μου.

Όταν βλέπεις έναν άνθρωπο (δεν ενδιαφέρει τόσο στην προκειμένη ο καλλιτέχνης) 61 ετών -που έχει γευτεί όλες τις εκφράσεις της αποδοχής- να συμπεριφέρεται ως μαθητής (μελετώντας επί μήνες την κυπριακή διάλεκτο) στο ,δε, σταριλίκι να έχει συμπεριφερθεί όπως η λεκάνη της τουαλέτας (αφού ,επιπροσθέτως,αποδέχεται μια τελείως αντιεμπορική πρόταση-πρόσκληση) ποια είναι η υγιής αντίδρασή σου; Νόμιζα πως το υγιές θα ήταν να επικροτήσεις την στάση του αυτή κι όχι να την κατακρίνεις και να την λοιδωρείς. Νόμιζα κι εξακολουθώ να το νομίζω. Κάποιοι δεν έχουν την ίδια άποψη βεβαίως. Αυτοί και οι όμοιοί τους αρέσκονται στην μιζέρια της μετριότητας. Χάνουν την ουσία τελικά.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε σαν χώρα δεν είναι τόσο η οικονομική κρίση αλλά η κακή νοοτροπία της πλειοψηφίας. Επιβραβεύστε την τεμπελιά, την προχειρότητα,την εμπάθεια,την άγνοια, συνέλληνες! Αν νομίζετε πως έτσι προχωράνε οι κοινωνίες γελαστήκατε. Μην παρασύρετε κι εμάς μαζί σας όμως...

Υ.Γ Η κ.Πελαγία Κυριακού πάντως θερμά τον ευχαριστεί!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε σαν χώρα δεν είναι τόσο η οικονομική κρίση αλλά η κακή νοοτροπία της πλειοψηφίας. Επιβραβεύστε την τεμπελιά, την προχειρότητα,την εμπάθεια,την άγνοια, συνέλληνες! Αν νομίζετε  πως έτσι προχωράνε οι κοινωνίες γελαστήκατε. Μην παρασύρετε κι εμάς μαζί σας όμως...

ΕΥΓΕ ΕΛΙΝΑ!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε σαν χώρα δεν είναι τόσο η οικονομική κρίση αλλά η κακή νοοτροπία της πλειοψηφίας. Επιβραβεύστε την τεμπελιά, την προχειρότητα,την εμπάθεια,την άγνοια, συνέλληνες! Αν νομίζετε  πως έτσι προχωράνε οι κοινωνίες γελαστήκατε. Μην παρασύρετε κι εμάς μαζί σας όμως...

ΕΥΓΕ ΕΛΙΝΑ!!!!

Όσο και να φαντάζει δύσκολο για μένα με την πρώτη ματιά...ΚΑΛΥΦΘΗΚΑ ΠΛΗΡΩΣ !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρρωστοι άνθρωποι βρήκαν πάλι την ευκαιρία να "τα χώσουν".......άρρωστοι και προβληματικοί!

Μακράν το καλύτερο σχόλιο (ως τώρα): "[...]Εγώ ο ίδιος είδα ανθρώπους να έχουν βγάλει ερασιτεχνικούς τρίποδες και να μαγνητοσκοπούν τη συναυλία με μικρές κάμερες.... [...] " :lol: :lol: :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

H βάση πάνω στην οποία μπαίνει η κάμερα...

Ελίνα με το να τα γράφουμε εδώ δεν βγαίνει τίποτα...Εδώ τα ξέρουμε αυτά...

Ο σκοπός είναι να γραφτούν εκεί αυτά τα πολύ ωραία που γράφεις. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εντάξει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
τρίποδες

τι ειναι ο τρίποδας;; :):)

Τότε ειναι "τρίποδο"..

Τι τριποδες λενε αυτοι;; :rolleyes::rolleyes:

Ελινα καλα σου λεει ο Θανος..Αντε γιατι καποιοι εχουν εντελως ξεφυγει..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ερώτησή μου στο Public της Λευκωσίας και στο δισκοπωλείο του αεροδρομίου της Λάρνακας με ενημέρωσαν πως το cd της Πελαγίας Κυριακού δεν έχει κυκλοφορησει ακομη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν ρώτησα εγώ στο δισκοπωλείο του αεροδρομίου (δύο φορές σε δύο διαφορετικούς υπαλλήλους δεν είχαν ιδέα), στο Public μου είπαν επίσης δεν το έχουν και σε ένα άλλο δισκοπωλείο που με παρέπεμψαν (οδός Θεοφίλου) δεν το είχαν επίσης και μου εξήγησαν ότι δεν ξέρουν και πού μπορώ να το βρω γιατί οι Κύπριοι δεν αγοράζουν cd!

Share this post


Link to post
Share on other sites
γιατί οι Κύπριοι δεν αγοράζουν cd!

:):rolleyes:;)

Ακόμα στα βινύλια είναι;

Ή αγοράζουν Mp3 εκεί; Να στείλουμε το Θοδωρή... :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thank you,Anna!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...