Sign in to follow this  
Followers 0
TheAegean60

Τραγούδι και κοινωνία

5 posts in this topic

Σκεφτηκα να ανοιξω ενα καινουργιο topic....Να παρουσιαζουμε ο καθενας(οσοι θελουν εν πασει περιπτωσει) ενα τραγουδι που κατα την αποψη μας εχει μεγαλη κοινωνικη σημασια κι εμεινε παντα επικαιρο. Στους πολυ δυσκολους καιρους που δυανυουμε, αν ψαξουμε θα βρουμε ευτυχως πολλα τετοια τραγουδια.

Κανω την αρχη με το τραγουδι ΦΕΡΕ που τραγουδησε ο Γιωργος Νταλαρας το 1982 , τραγουδι σε στιχους και μουσικη του ΑΚΗ ΠΑΝΟΥ απο τον δισκο ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΠΩ.

Το ΦΕΡΕ σαν ρυθμος ειναι μπορω να πω απο τα πολυ καλα ζειμπεκικα....γοργο, κεφατο.Αλλα οταν το πρωτακουσαμε, μας εκαναν τρομερη εντυπωση τα λογια. Θυμαμαι την θεια μου να μου λεει τοτε γελωντας : " μα βρε Γιαννη μου, ειναι τωρα στιχοι αυτοι? λαχανα δεν εχει ο κηπος και φερε του χοντρου το λιπος να το κανουμε λαρδι?". Και διπλα η γιαγια μου, που ειχαν δει τα ματια της κατοχες, πεινα θυμοσοφα να απανταει με θυμο : " βεβαια, τωρα το λαρδι εγινε μπεικος (δεν μπορουσε να πει μπεικον!) , ξεχασαμε και το λαρδι και την μπομποτα...".

Ηταν η εποχη της "αναπτυξης" και της ευδαιμονιας στην μικρη μας Ελλαδα και τα λογια του ΑΚΗ ΠΑΝΟΥ ακουγονταν πολυ ντεμοντε κι αιρετικα.....σκεφτομαι τελικα, μερικοι ανθρωποι ποσο μπροστα καταφερναν να βλεπουν και ποσο απλα κι ευστοχα μπορουσαν να περιγραφουν το σημερα και το μελλον!

"φερ'του εφορου την τσαντα, να χορτασουμε ψωμι".....φτασαμε μετα απο 27 χρονια να το λεμε κι αυτο αγανακτισμενοι πο την αδικη φορολογικη πολιτικη των κυβερνησεων....."μας τυφλωσαν τα κεσατια, αμολησου συνεπως"....φτασαμε και σ'αυτο, να μας εχουν τρελλανει τα κεσατια, ειδικα τους εμπορους.....μα κυριως ο αριστουργηματικος λογος : "μη μιλας μες την μιζερια περι ηθους και τιμης"....συγκρατειστε αυτα τα γεματα σοφια λογια....σαν παραδειγμα προς αποφυγην στους δυσκολους καιρους που ερχονται. Ας προσπαθησουμε μεσα στις δυσκολιες που μας βρισκουν και θα μας βρουν ακομα περισσοτερο στο εγγυς μελλον, να διατηρησουμε το ηθος μας μας και την εντιμοτητα μας.....ειναι ο μονος τροπος για να βγουμε νικητες απο αυτη την δυσκολη μαχη.....

Το ξαναλέω και εδώ:"ΤΟΥ ΚΑΤΩ ΚΟΣΜΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ" του Σταύρου Κουγιουμτζή και του Μάνου Ελευθερίου.

Δεν είναι μοναχά ένα ζεϊμπέκικο,αλλά εκείνη η δωρική φωνή του Γιώργου Νταλάρα,το κάνει ματώνοντας το νόημα του στίχου να δείξει πάντα την κατάσταση και την καθαρή αλήθεια.

"Και μήτε πόρτα θα'βρεις,μήτε κλειδαριά..."

Εδώ που είμαστε τώρα,ήδη πλέουμε στον Αχέροντα της δυσκολίας μας και της αβεβαιότητας.Καιρός να κερδίσουμε και πάλι,το καθαρό μας πρόσωπο.Εκείνο που με την περηφάνια του όλοι μας ξέρουν.Βγαίνοντας πιά στο ανοιχτό και δικό μας άγριο πέλαγος...

Προσωπικά, έχω φτιάξει και ένα cd με αυτή τη θεματική. Κοινωνικά τραγούδια του Νταλάρα δηλαδή, καθώς και κάποια με ένα γενικότερο περιεχόμενο που έχει να κάνει με την Ελλάδα.

Παραθέτω τα κομμάτια που το απαρτίζουν:

Αχ χελιδόνι μου

Αχ πατρίδα μου καημένη

Ανεμολόγιο

Δάκρυ με το δάκρυ

Δώστε μου μια ταυτότητα

Ελλοπία

Εσωτερικές ειδήσεις

Μακριά απ' τα ψέμματα

Μάνα μου Ελλάς

Μη γυρεύεις ομορφιές

Μια φυσαρμόνικα που κλαίει

Μην ακούς

Όλα καλά

Όμορφη και παράξενη πατρίδα

Ο χορός των Κυκλάδων

Παραπονεμένα λόγια

Στο μεταξύ η Ελλάδα ταξιδεύει

Θέλω να τα πω

Θυμήσου

Της κοινωνίας η διαφορά

Τρελοί και άγγελοι

Φέρε

Χωματερές

Φιλε/η Bithidalaras σκοπος μου / σκεψη μου ηταν να παρουσιαζει ο καθενας καποιο τραγουδι και να παραθετει την αποψη του και τα σχόλια του οσον αφορα την σχεση του τραγουδιου με το σημερα και το πως ο ιδιος το βλεπει.Παντως προσωπικα σε ευχαριστω για τον κοπο να ασχοληθεις κανοντας αυτη την λιστα....

Προσωπικα εμενα μ αρεσαν μ'αρεσουν και θα μ'αρεσουν /εκφραζουν

τραγουδια οπως το "Aχ χελιδόνι μου" "ή "Ομορφη και παραξενη πατριδα" που πιστευω οτι παραμενουν διαχρονικα ακομα και στις μερες μας με τις παρουσες καταστασεις..

Ξερω μονο ενα επρεπε να πω αλλα τα αγαπαω πολυ και τα δυο.. :D

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0