ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Βασίλης Φλώρος "Στις όχθες της αυγής"

56 posts in this topic

Δεν τον έχω ακούσει αρκετές φορές τον δίσκο. Μόνο 2-3 φορές ως τώρα. Μου αρέσει πολύ ο Γ.Νταλάρας στα έντεχνα και θέλω να κάνει τέτοιες κινήσεις πιο συχνά. Όσον αφορά τα τραγούδια που λέει ο Γ.Νταλάρας στον δίσκο αυτό, γουστάρω πολύ που είπε 5 τραγούδια και γενικά μου άφησαν θετικές εντυπώσεις. Αλλά κανένα από αυτά δεν μου προκάλεσε την ίδια συγκίνηση που μου προκάλεσαν τα 48 δευτερόλεπτα που άκουσα από το απόσπασμα του τραγουδιού "Από το άλλο στο αλλού" του Μιχάλη Τερζή που θα κυκλοφορήσει σε λίγες ημέρες. Εκεί ο Γ.Νταλάρας δίνει την ψυχή του. Ενώ σε αυτά τα τραγούδια, δίνει την (σπουδαία) ερμηνεία του.

Για τον δίσκο του Βασίλη Φλώρου η γνώμη μου είναι πως είναι ένας συμπαθητικός δίσκος με εξαιρετικούς ερμηνευτές και μουσικούς.Η φωνή του Γιώργου Νταλάρα είναι δώρο,οι μουσικές ταξιδιάρικες και οι στίχοι έχουν μιά παράξενη ομορφιά,μιά λαϊκότητα όμως σε τραγούδια που ακούγοντας τα σε κάνουν να χαλαρώσεις.Θα ήθελα πιό δυνατές στιγμές.Ο Δημήτρης Ζερβουδάκης μου άρεσε αν και μου θύμισε πολύ τον Νίκο Παπάζογλου στις ερμηνίες του.

''’στρο της αυγής'' :D ΥΠΕΡΟΧΟ! :(

Σήμερα ακούω συνέχεια αυτό το δίσκο! Οι ενορχηστρώσεις αυτού του δίσκου δεν παίζονται!! Έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά! Ειδικά στο "Φεγγαραχτίδα" η ενορχήστρωση είναι απόλαυση!! Και θα συμφωνήσω και εγώ με την Ελίνα. Πραγματικά το ''’στρο της αυγής'' με μαγεύει και εμένα. Τελικά ο δίσκος αυτός περιλαμβάνει αρκετά πολύ όμορφα τραγούδια! Χαίρομαι παρα πολύ που συμμετέχει ο Γ.Νταλάρας σε αυτό το δίσκο, όχι με 1, αλλά με 5 τραγούδια!! Μακάρι στο μέλλον να δούμε και μία συνεργασία του με τον εξαιρετικό Θανάση Παπακωνσταντίνου ή/και με τον επίσης εξαιρετικό Μίλτο Πασχαλίδη.

Τον Θαναση Παπακωνσταντινου ας μην τον σχολιασω καλυτερα... :D

Και εγώ δεν καίγομαι,αν εξαιρέσω την "Τράτα" που μου αρέσει πάρα πολύ είναι ένας τραγουδοποιός που θαρρείς πως γράφει για τον εαυτό του και μόνο.Ελπίζω στη συνέχεια γιατι έχει συνέχεια και είναι αξιόλογος να ανοιχτεί περισσότερο.

Που θα μου παει αυτη η ''Τρατα''... θα την βουλιαξω :D:D

αν εξαιρέσω την "Τράτα" που μου αρέσει πάρα πολύ

και τον "Στυλίτη" :D

Ενδιαφέροντα αυτά που λέει ο συνθέτης.

Ευχαριστούμε, Θάνο!

Βασίλης Φλώρος: «Η αυτολογοκρισία είναι εκούσιος περιορισμός της ελευθερίας...» από την ΑΥΓΗ

Μια ακόμα περίπτωση νέου και ιδιαίτερα ταλαντούχου δημιουργού παρουσιάζουμε και αυτή την εβδομάδα. Ο αληθινά πολύ νέος -μόλις είκοσι οκτώ ετών- Βασίλης Φλώρος άρχισε να γράφει τραγούδια όντας φοιτητής στη μαθηματική σχολή του πανεπιστημίου Αθηνών, αρχικά με την πολύτιμη ενθάρρυνση του Θανάση Παπακωνσταντίνου.

Με την εξίσου πολύτιμη και έμπρακτη συμπαράσταση του Γιώργου Νταλάρα, τα τραγούδια αυτά αποτυπώθηκαν στον πρώτο δίσκο του «Στις Όχθες Της Αυγής» στον οποίο, εκτός από τον Γ. Νταλάρα, συμμετέχουν επίσης ερμηνευτικά οι Δημήτρης Ζερβουδάκης, Δημήτρης Μυστακίδης και Ανατολή Μαργιόλα.

Και θα λέγαμε ότι το ένστικτο αυτών των δύο πολύ σημαντικών -αν και φυσικά τόσο διαφορετικών μεταξύ τους- προσωπικοτήτων της σημερινής ελληνικής μουσικής επιβεβαιώθηκε και με το παραπάνω, καθώς ο Βασίλης Φλώρος είναι μία ιδιαίτερη και εξαιρετικά αξιοπρόσεχτη περίπτωση τραγουδοποιού, ο οποίος εκκινεί μεν από το τόσο ιδιοσυγκρασιακό, μοναδικό σχεδόν ύφος του Θ. Παπακωνσταντίνου, προσθέτοντάς του όμως ήδη από το ξεκίνημα ένα «κάτι» που είναι απόλυτα προσωπικό του, και παράλληλα επιδεικνύοντας μια σπάνια και αξιοθαύμαστη για ντεμπούτο ωριμότητα. Με μια κουβέντα, τραγούδια που βγαίνουν τόσο από την καρδιά όσο και από το μυαλό, και στις ημέρες μας ακόμα το ένα μόνον από αυτά, στην Ελλάδα ειδικότερα, έχει σχεδόν καταλήξει να θεωρείται πολυτέλεια...

[.........]

* Θα έλεγες ότι οφείλεις την παρουσία σου στη μουσική σκηνή αποκλειστικά στον Γιώργο Νταλάρα; Είχε κάποια άλλη συνεισφορά στον δίσκο πέρα από τα τραγούδια που ερμηνεύει;

Αρχικά, και ύστερα από παρότρυνση του Θανάση Παπακωνσταντίνου -στον οποίο οφείλω τον καλό του λόγο που με έκανε να πατήσω πιο γερά στα πόδια μου και «να μην το βάλω κάτω»- παρουσίασα μέρος της δουλειάς αυτής σε μικρές μουσικές σκηνές. Στη συνέχεια, ξεκίνησε η παραγωγή του δίσκου αποκλειστικά με ίδιους πόρους, αλλά σύντομα βρέθηκα σε αδιέξοδο. Τότε ήταν που πήρα το θάρρος να συναντήσω τον κύριο Γιώργο Νταλάρα, ο οποίος έσκυψε με πραγματικό ενδιαφέρον στην ουσία της δουλειάς μου. Η ανταπόκρισή του ήταν άμεση και η βοήθειά του πολύτιμη. Εκτός από την τιμή που μου έκανε να ερμηνεύσει με τόσο ιδιαίτερο τρόπο κομμάτια όπως τα «Τα Στοιχειά Της Παρακμής» και «Το ’στρο Της Αυγής», είχα την ευκαιρία να γνωρίσω και τον μουσικό Νταλάρα σε κομμάτια όπως τα «Ο Ασίκης» και «Φεγγαραχτίδα». Επίσης, με έφερε σε επαφή και με πολλούς από τους ξεχωριστούς μουσικούς που συμμετείχαν στο όλο εγχείρημα και οι οποίοι έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο τελικό αισθητικό αποτέλεσμα. Η συμμετοχή του Δημήτρη Ζερβουδάκη έγινε με δική του προτροπή αλλά ήταν και δικό μου απωθημένο.

[..........]

’ξιζε πολλών αφιερωμάτων αυτός ο δίσκος! Και το πιο ωραίο και γλυκό κομμάτι αυτού του αφιερώματος είναι ο επίλογος. Δείχνει και την απήχηση στην ψυχή του τραγουδιού.

Ελπίζω να μου επιτρέπεις την μικρή αλλά όχι αήθη αδιακρισία, Θάνο! :)

Μπαγάσα Θάνο είσαι σαν το καλό κρασί....όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο ωραία τα γράφεις... :):xmas:

Πολλά ευχαριστώ σας....

Σκέψου δηλαδή Θόδωρε να κάνω καμιά παρουσίαση τη Συννεφιασμένη Κυριακή, έτσι; :xmas::) :lol:

Αφού σου λέει για το παλιό καλό κρασί, πιο πολύ για τον "Μπαρμπα-Γιάννη τον κανατά" σε βλέπω.

Ο Βασίλης Φλώρος μιλά για τις "Όχθες της αυγής" στο Δεύτερο Πρόγραμμα και τη Βάνα Δαφέρμου την Παρασκευή 18/2 στις 2 το μεσημέρι.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...