ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Βασίλης Φλώρος "Στις όχθες της αυγής"

56 posts in this topic

Οι εντυπώσεις μου από την πρώτη (μία) ακρόαση (προς το παρόν άκουσα μόνο τα τραγούδια με τον Νταλάρα) είναι ότι ναι μεν δεν τρελάθηκα (ακόμα! ;)) με κάποιο από τα τραγούδια, αλλά πρόκειται για πολύ όμορφα τραγούδια, ωραία μουσική, ωραίοι στίχοι, ωραίες ενορχηστρώσεις! :rolleyes: Χρειάζεται να πω και υπέροχες ερμηνείες;; :)

Θάνο, μπορείς να μου (μας) πεις ποιοί μουσικοί παίζουνε; Οι ενορχηστρώσεις είναι του συνθέτη;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι ενορχηστρώσεις είναι του Βασίλη Φλώρου με την πολύτιμη βοήθεια του Γιώργου Νταλάρα και των μουσικών (όπως αναγράφεται στο φυλλάδιο).

Όσο για τους μουσικούς παίζουν διαφορετικοί σε κάθε τραγούδι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
με την πολύτιμη βοήθεια του Γιώργου Νταλάρα

φαίνεται... :rolleyes::)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πρώτες εντυπώσεις:

Αδιάφορα αργόσυρτα τραγούδια, αδιάφοροι κουραστικοί βαρετοί στοίχοι.

Όταν άκουγα τα τραγούδια εσένα σκεφτόμουν. Επειδή δεν έχει ένα τσιφτετέλι. Κάτι τέτοιο. :razz::razz:

Οι δικές μου ντυπώσεις αργότερα...

Αλλά να πω πως το ''’στρο της αυγής'' το λάτρεψα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πρώτες εντυπώσεις:

Αδιάφορα αργόσυρτα τραγούδια, αδιάφοροι κουραστικοί βαρετοί στίχοι.

Αδιάφορες κουραστικές βαρετές εντυπώσεις....

Και κάτι άλλο:

Ο στίχος του τραγουδιού γράφεται με "ι"...

"Στοίχος" σύμφωνα με τη Wikipedia, που τόσο αγαπάς, σημαίνει

"σειρά, γραμμή, ανθρώπων ή αντικειμένων π.χ. σε παράταξη στρατιωτών, μαθητών, αθλητών που στέκονται ο ένας πίσω από τον άλλο ή δομικών υλικών σε τοιχοποιία

ο γυμναστής του σχολείου παρέταξε τους μαθητές σε τρεις στοίχους για την παρέλαση"

http://el.wiktionary.org/wiki/%CF%83%CF%84...%87%CE%BF%CF%82

Οταν έχω χρόνο θα γράψω πιο ενδιαφέρουσες εντυπώσεις.

’σε τις υπεκφυγές και πες και τη δική σου γνώμη....

για πες μας πόσο ξετρελάθηκες....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tα τραγούδια τα άκουσα μέχρι στιγμής μόνο δυο φορές. Θεωρώ λοιπόν πως είναι πολύ νωρίς για να γράψω οποιαδήποτε εντύπωση.Επιπλέον θέλω να γράψω εντυπώσεις για ολόκληρο το δίσκο, τον οποίον δεν πρόλαβα να ακούσω ακόμα ολόκληρο.

Οπότε δε βλέπω καμιά υπεκφυγή....

Ωριμότητα σκέψης βλέπω....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι σίγουρα κάποιοι δίσκοι χρειάζονται πολλές ακροάσεις για να καταλήξεις σε ένα συμπέρασμα, το έχω αναφέρει και σε παλιότερες αναλύσεις μου.

Κάποιοι άλλοι όμως όχι. :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πρώτες εντυπώσεις:

Αδιάφορα αργόσυρτα τραγούδια, αδιάφοροι κουραστικοί βαρετοί στίχοι.

Ήμουν σίγουρη... :razz:

Εμένα όμως μου αρέσει πολύ (και) το ατμοσφαιρικό, το "sotto voce", το πιο "εσωστρεφές", ας το πούμε έτσι... :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρύσα εγώ προσωπικά χόρτασα τα τελευταία 10 χρόνια απο "Εσωτερικές ειδήσεις" "Βραδιές με ακτνοβολία", "Ακραία Συμπτώματα" και "Φανέλες του έρωτα"...αυτά νομίζω πως είναι για τον Χατζηγιάννη.

Εγώ προτιμώ τα νέα τραγούδια που ακούω να είναι σαν το "Των ματιών σου υπνοβάτης" και "Δάκρυ με το δάκρυ".... τα οποία πλέον είναι η μειοψηφία...γι αυτο αντιδρώ κάπως απότομα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πωπω... πόσο πολύ διαφωνώ μαζί σου...!! Ειδικά για τραγούδια όπως το "Εσωτερικές ειδήσεις" το οποίο το θεωρώ από τα σπουδαιότερα τραγούδια που έχει πει!!! Απορώ πως το μπλέκεις μαζί με το "Του έρωτα η φανέλα". Πιστεύω πως το αδικείς σε τρομερό βαθμό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ φίλοι μου δεν θα διαφωνήσω με κανέναν,ούτε και με τον Θοδωρή,αλλά τα τραγούδια που θα διάλεγε ο Γιώργος Νταλάρας απο εδώ και μπρος ήταν σαν το "Δάκρυ με το δάκρυ",η σαν το "Η ξενητιά σου" θα το προτιμούσα.Μου αρέσουν και οι "Εσωτερικές ειδήσεις"όπως μου αρέσει και το"Η Ζωή μου μιά ιδέα" αλλά όλα χρειάζονται.Τις "εσωτερικές ειδήσεις" όμως μπορείς μόνο να το ακούσεις,αλλά και να αντιδράσεις αν πρέπει,το "Δάκρυ με το δάκρυ" όμως μπορείς να το τραγουδήσεις,να πετάξεις μαζί του,να απογειωθείς.Έχει Λαϊκούς δρόμους πέτρινους αυτό το μεγάλο τραγούδι,όπως και "Η Σκουριά" άλλωστε.Πάντως όλα τα τραγούδια του Γιώργου Νταλάρα έχουν ένα Έντιμο αίμα μέσα τους για να δανειστώ τον τίτλο ενός τραγουδιού του αθάνατου Νίκου Ξυλούρη.

Είναι Έντιμα τραγούδια που δεν τα νικάει ο χρόνος και οι καταστάσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πωπω... πόσο πολύ διαφωνώ μαζί σου...!! Ειδικά για τραγούδια όπως το "Εσωτερικές ειδήσεις" το οποίο το θεωρώ από τα σπουδαιότερα τραγούδια που έχει πει!!! Απορώ πως το μπλέκεις μαζί με το "Του έρωτα η φανέλα". Πιστεύω πως το αδικείς σε τρομερό βαθμό.

:lol: :lol: :lol:

Μετρούσα τα δευτερόλεπτα μέχρι που να μπεις να γράψεις!!!

Ήμουν σίγουρος πως θα γράψεις!!! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τις  "εσωτερικές  ειδήσεις"  όμως  μπορείς  μόνο  να  το  ακούσεις,αλλά  και  να  αντιδράσεις  αν  πρέπει,το "Δάκρυ  με  το  δάκρυ"  όμως  μπορείς  να  το  τραγουδήσεις,να  πετάξεις  μαζί  του,να  απογειωθείς.

Εγώ και το "Εσωτερικές ειδήσεις" το τραγουδάω, πετάω μαζί του και απογειώνομαι. Και γουστάρω τρελά που το τραγουδάω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΟΚ, εντυπώσεις.

1. Τι; ΤΙ; Ναι; (δεν το πιστεύω) - ναι; ΝΑΙ; ΝΑΙ!!!!! ΕΕΕΕΕΕΕΤΣΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!

2. Πάτα repeat! Πάτα πάτα κι άλλο!

3. Πώς το έλεγε ο φίλος Andreas σ' αυτό εδώ το ίδιο φόρουμ - σε μια προηγούμενη ζωή όμως - «I would very much like to see what an unholy alliance between Dalaras and Thanassis Papakonstantinou would yield.»? Τώρα ξέρουμε, χωρίς να βάλει χέρι ο Θ.Π.... (Θέλει να πει κάνεις πώς είναι κλέψιμο; Να του απαντήσω ότι όχι δεν είναι κλέψιμο, κομπλιμέντο είναι)

4. Πάτα repeat! Πάτα πάτα κι άλλο!

5. Τέλειο soundtrack για τα graphic novel «Dream» του Neil Gaiman ...

6. Μα! Να και που κάνει δεύτερες στον εαυτό του - προσωπικά για μένα; λες;

7. Πάτα repeat! Πάτα πάτα κι άλλο!

8. Τι; Τελείωσε; Μα πάτα play, πάτα πάτα πάτα!

9. Λες να ακούγεται το ίδιο ωραίος αν το ξαναπαίξω; Πάτα...

Συμπέρασμα: δίσκο κομμένο και ραμμένο στα δικά μου μέτρα.

Μόνο ο Ζερβουδάκης δεν μου πολυαρέσει - καλό κι αυτό, να έχω να γκρινιάσω και λιγάκι :p

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί εμένα σήμερα στο Metropolis μου είπαν ότι δεν έχουν παραλάβει το συγκεκριμένο cd ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

:blink: :blink: :blink:

Προφανώς θα έπεσες σε κάναν άσχετο.

Την Παρασκευή το απόγευμα το πήρα από το Metropolis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΟΚ Θα το ξαναζητήσω και σήμερα πάλι. Ο ΑΠΟΠΛΟΥΣ δεν κυκλοφόρησε ακόμη ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο δίσκος αυτός μου άφησε πολύ ωραίες εντυπώσεις.

Είναι βέβαια πολύ κοντά στα γούστα μου!

Και μου άρεσε πολύ που συμμετέχει ο Νταλάρας σε μια τέτοια άκρως "έντεχνη" δουλειά. Και για να μην παρεξηγηθώ, χρησιμοποιώ τον όρο "έντεχνο" όχι κυριολεκτικά αλλά όπως χρησιμοοιείται από την πλειοψηφία του κόσμου για να χαρακτηρίσει μια πολύ συγκεκριμένη ομάδα δημιουργών.

Το "Στοιχειά της παρακμής" δε μπορώ να πω ότι μου άρεσε...Νομίζω το βαριέμαι. Αυτό που ξεχώρισα από νωρίς είναι "Ο ταξιδιώτης"! Πάρα πολύ μου αρέσει!!

Το "’στρο της αυγής" είναι όντως πολύ ωραίο τραγούδι, θα μου άρεσε πολύ να το άκουγα σε μια συναυλία sotto voce..

Το "Φεγγαραχτίδα" κι ο "Ασίκης" μου άρεσαν αρκετά αλλά τα θεωρώ "δύσκολα" τραγούδια για τον κόσμο που δεν ακούει "έντεχνα", δεν έχει συνηθίσει το αυτί του σε τέτοιους ήχους και τα βαριέται.

Από τα υπόλοιπα τραγούδια μου άρεσαν πάρα πολύ "Η τρύπα" , "Η γη γυρίζει φάλτσα" και το "Κρυφό μανδράκι", είναι από τα τραγούδια που ακούω και ξανακούω.

Η δε "Δακότρυπα" θα ήταν ΤΟ τραγούδι του δίσκου αν το έλεγε ο Νταλάρας! Εγώ θα το ήθελα και με λίγο πιο "ζωντανή" ενορχήστρωση! Πιστεύω ότι το τραγούδι αυτό live θα είναι πολύ ωραίο!

Γενικά δε νομίζω ότι θα αρέσει σε πολύ κόσμο ο δίσκος. Εγώ μάλλον θα είμαι εξαίρεση γιατί ήδη το ακούω συνέχεια, είναι πολύ καλή συντροφιά στο αυτοκίνητο όπου περνάω πολλές ώρες καθημερινά! Μου αρέσει πολύ!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...