Sign in to follow this  
Followers 0
Νταλαρόφιλη

Απόπλους (Μ. Τερζή - Δημ. Λέντζου)

20 posts in this topic

Αφού κυκλοφόρησε ο δίσκος, ας γράψουμε εδώ τις εντυπώσεις μας... :)

Από την πλευρά μου, προς το παρόν θα αφήσω να μιλήσει ΤΟ τραγούδι, και όταν ακούσω ολοκληρωμένο το δίσκο θα γράψω τις εντυπώσεις μου... :music:

Από το άλλο στο αλλού

Μουσική: Μιχάλης Τερζής

Στίχοι: Δημήτρης Λέντζος

Ερμηνεία: Γιώργος Νταλάρας

Σε δρόμο μπήκα σκοτεινό και ανεπίστροφο

ρουλέτα ρώσικη στ' αυτί μ' ένα περίστροφο

κι απ' το γιατί στο δηλαδή, στο περιθώριο

να είμαι φρόνιμο παιδί, μέσα στο όριο.

Κι από το άλλο στο αλλού το τρίτο μάτι μου

γι' αυτή την τσίτα του μυαλού την αυταπάτη μου

κι από γκρεμό σ' άλλο γκρεμό γαμώ τη μοίρα μου

για τη χαμένη μου ζωή, την κακομοίρα μου.

Και μια τσιγγάνα μου 'χε πει για το φεγγάρι μου

πως είναι μαύρο και θολό, αχ παλληκάρι μου

κι όταν θα 'ρθουνε τα παιδιά, ωχ μανούλα μου

βάλτους να πιούνε άλλη μια για την ψυχούλα μου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι στίχοι -ειδικά αυτοί της τελευταίας στροφής- είναι υπέροχοι. Μαχαιριές στην καρδιά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα πολύ ωραίο λαϊκό τραγούδι.Πολύ ωραίοι στίχοι.Πρέπει να είναι πολύ καλή δουλειά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
κι όταν θα 'ρθουνε τα παιδιά, ωχ μανούλα μου

Δεν ξέρω αν ακουστεί υπερβολικό αυτό που θα πω, αλλά αυτό το "ωχ μανούλα μου" μου θύμισε το "ωχ μανούλα μου" του Καζαντζίδη στο "Της γερακίνας γιός"! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Από το άλλο στο αλλού"

Πέρα από τη μουσική, πέρα από τους στίχους, πέρα από την ερμηνεία νομίζω ότι πρόκειται για ένα στακάτο καθαρόαιμο "αρσενικό" ζεϊμπέκικο από αυτά που χορεύονται όπως έλεγε η Μαλβίνα σαν να λες "Χτυπώ νεκροί κι ανοίξτε μου" και όχι με πιρουέτες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φοβερά τα δύο νέα κομμάτια. Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ και το ''Να' χεις τύχη''. Πολύ μεστή ερμηνεία, ώριμη, τουμπανιάρικη με λίγα λόγια.

Όσο για το ''Από το άλλο στο αλλού'', φοβερή μουσική, φοβεροί στίχοι και πολύ ωραία ερμηνεία, με μαγκιά. Το όλο πακέτο μου θυμίζει ''Θέλω να τα πω''. ’νετα θα μπορούσε να είναι μέσα σε εκείνο τον δίσκο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προς το παρόν έχω ακούσει μόνο τα τρία πρώτα τραγούδια του δίσκου, γιατί δεν μπόρεσα να ξεκολλήσω απ' το "Από το άλλο στο αλλού"!! :music:

Είναι υπέροχα τραγούδια!!!

Μου αρέσει πολύ η ερμηνεία του Μαχαιρίτσα, βγάζει πολύ συναίσθημα, και το τραγούδι έχει μουσική και στίχους που με άγγιξαν αμέσως.

Ο Μακεδόνας είναι έτσι κι αλλιώς από τις αγαπημένες μου φωνές, εξαιρετική η ερμηνεία του, και ένα όμορφο τραγούδι σε ρυθμό χασάπικου, που πάντα με κέρδιζαν τα χασάπικα.

Το "Από το άλλο στο αλλού" απλά δεν περιγράφεται!!!!!!! Ερμηνεία, Φωνή, Μουσική, Στίχοι, ΤΑ ΣΠΑΝΕ!!!!!!!!! Αυτό το τραγούδι ΠΡΕΠΕΙ να το λέει στις συναυλίες του και να γίνεται ΧΑΜΟΣ!!!!

Όταν καταφέρω να πάω παρακάτω, θα συνεχίσω τις εντυπώσεις μου... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποτέ δεν τελειωνει η ομορφιά της Ελληνικης μουσικής!!!

με το "Από το άλλο στο αλλού" τρελάθηκα

με το "ναχεισ τυχη" βούρκωσα

Αχ τι φωνή! τι άλλο να πω?!!

Γεια σου Γιωργο!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
κι όταν θα 'ρθουνε τα παιδιά, ωχ μανούλα μου

βάλτους να πιούνε άλλη μια για την ψυχούλα μου.

προσέξτε την κατάληξη στο "μιά"... :)

(ω, ναι... εγώ ακόμα σ' αυτό το τραγούδι έχω μείνει, δεν πάει παρακάτω ο δίσκος! :music: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Από το άλλο στο αλλού" είναι ένα τρομερό λαϊκό τραγούδι μου άρεσε πάρα πολύ και το συμπερλαμβάνω στα αγαπημένα μου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακούγοντας και ξανακούγοντας το τραγούδι "Απο το άλλο στο αλλού",ειδικά εκεί που ο Νταλάρας λέει "γαμώ τη μοίρα μου".Φαίνεται η αγανάκτηση που αναβλύζει απο το μεγαλείο της φωνής του,σχεδόν θα έλεγα πως χρειάζεται και υποκριτική αλλά και κατοχή στην ουσία του στίχου για να μην προδώσει την ψυχή που ήδη έχει,διαθέτει και έχουμε όλοι την τύχη να ζήσουμε με αυτήν την τρομερή ερμηνία του.Ελπίζω αυτό το τραγούδι να σταθεί δίπλα-δίπλα με το "Δάκρυ με το δάκρυ" στις επόμενες παραστάσεις του.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρεπορτάζ από την παρουσίαση του δίσκου στο Public:

http://www.e-orfeas.gr/discography/2239-article.html

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php...rticle&sid=2503

Στο άρθρο στο MusicHeaven δείτε στα σχόλια τί γράφει ο "nai-men-alla"... Τί κακίες είναι αυτές.. έλεος! :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Στο άρθρο στο MusicHeaven δείτε στα σχόλια τί γράφει ο "nai-men-alla"... Τί κακίες είναι αυτές.. έλεος! :wacko:

Μαλλον ο προαναφερόμενος δεν εχει ακουσει τα τραγουδια και καταφευγει να λασπολογει χαρακτηριζοντας αξιολογους στο χωρο ανθρωπους ακριτα και ανεγκεφαλα..

Φιλε ακουσε τον δισκο πρωτα και μετα μιλα

Αϊντε χαϊβάνι... :mad::mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

''...κι όταν θα 'ρθουνε τα παιδιά, ωχ μανούλα μου

βάλτους να πιούνε άλλη μια για την ψυχούλα μου''.

Αισθάνομαι την ανάγκη να επανέλθω.Σπουδαίο τραγούδι και αυτή η κατάληξη δίνει φοβερή φόρτιση. Η ερμηνεία τέτοια που είχε δίκιο ο Τερζής που είπε πως μόνο ο Νταλάρας μπορούσε να ερμηνεύσει αυτό το τραγούδι. Γιατί τα ήπια και τα εύκολα όλοι μπορούν να τα ερμηνεύσουν. Όταν φτάνουμε όμως εδώ μόνο καλλιτέχνες με την σφραγίδα του μεγάλου ερμηνευτή μπορούν και δίνουν την διάσταση που πρέπει. Ευχαριστώ πολύ και τους τρεις συντελεστές για το εξαιρετικό τραγούδι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι τραγουδάρα είναι αυτή ρε παιδιά!!!

Δεν είχα την τύχη να το ακούσω μέχρι σήμερα που ανέβηκε στο youtube.

Το συναίσθημα που βγάζει ο Νταλάρας με την ερμηνεία του είναι απίστευτο, ο τρόπος που προφέρει κάθε λέξη, τα τσακίσματα της φωνής, όλα έχουν τη σφραγίδα του μεγάλου μας ερμηνευτή.

Έχω πει κι άλλη φορά πως ο Γιώργος Νταλάρας έχει το χάρισμα να ικανοποιεί με τον τρόπο που ερμηνεύει τα τραγούδια τόσο αυτούς που δεν πολυκοιτάνε ερμηνείες αλλά μόνο τον κύριο σκοπό του τραγουδιού, όσο και τους "μυημένους", αυτούς που περιμένουν απ' αυτόν μόνο το καλύτερο.

Ο τρόπος της ερμηνείας του δείχνει ακόμα μια φορά ότι είναι πραγματικός καλλιτέχνης και όχι ένας ακόμα τραγουδιστής. Είναι εκπληκτικό το πως νότες και λόγια παίρνουν ζωή και φως όταν τα λέει αυτός ο άνθρωπος. Δεν είναι μόνο τεχνική και γνώση, είναι το χάρισμα της "αίσθησης", της κατανόησης του νοήματος των στίχων, της ανακάλυψης των κρυφών σημείων που θα φωτίσει η ερμηνεία και τέλος η σύνθεση ηχοχρώματος, γνώσης, τεχνικής και ψυχής με μέτρο, έτσι που τίποτα να μη βγάζει μάτι, να μην προκαλεί, γιατί τότε κουράζει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάνω από 35 χρόνια παρουσίας στην ελληνική δισκογραφία μετράει ήδη ο συνθέτης Μιχάλης Τερζής, ο οποίος έχει συνεργαστεί με μερικά από τα μεγαλύτερα ονόματα του ελληνικού τραγουδιού. Στο πλούσιο ρεπερτόριό του περιλαμβάνονται κύκλοι τραγουδιών, ορχηστρικοί δίσκοι, καθώς και συνθέσεις για τον κινηματογράφο και την τηλεόραση.

Πρόσφατα κυκλοφόρησε ο δίσκος του «Απόπλους» πάνω σε στίχους του Δημήτρη Λέντζου, ένας κύκλος τραγουδιών που ερμηνεύουν πολύ γνωστοί τραγουδιστές όπως ο Γιώργος Νταλάρας, η Πίτσα Παπαδοπούλου, ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, ο Κώστας Μακεδόνας, ο Γεράσιμος Ανδρεάτος, ο Γιώργος Μπαγιώκης, η Σοφία Παπάζογλου και ο Παντελής Θεοχαρίδης.

Το Δεύτερο Πρόγραμμα και η εκπομπή «Το κλειδί του Sol» φιλοξενούν σε 2 εκπομπές τον Μιχάλη Τερζή. Την Τετάρτη 10 και την Πέμπτη 11 Νοεμβρίου, στις 7 το απόγευμα, ο Μιχάλης Τερζής θα είναι καλεσμένος του Σιδερή Πρίντεζη για να παρουσιάσει το νέο του δίσκο, αλλά και για να θυμίσει στους ακροατές παλιότερα τραγούδια από τη μακρόχρονη πορεία του στο χώρο της ελληνικής μουσικής.

http://www.deytero.gr/ekpempoume/01129-100...is-sofias-bempo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όμορφα! Ο Μιχάλης Τερζής είναι απο τους σημαντικότερους Έλληνες συνθέτες με αξία και αξιοπρέπεια!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν σήμερα γεννήθηκε ο Μιχάλης Τερζής, ένας από τους πιο αξιόλογους συνθέτες που εμφανίσθηκαν στο χώρο του «έντεχνου» λαϊκού τραγουδιού από τα μέσα της δεκαετίας του ’70 και μετά...
Με αυτή την αφορμή, πάμε 9 χρόνια πίσω, όταν κυκλοφόρησε ο «Απόπλους», ένας από τους σημαντικότερους δίσκους του σε στίχους Δημήτρη Λέντζου, με τη συμμετοχή 8 ερμηνευτών.
Γιώργος Νταλάρας, Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, Κώστας Μακεδόνας, Γεράσιμος Ανδρεάτος, Παντελής Θεοχαρίδης, Γιώργος Μπαγιώκης, Σοφία Παπάζογλου και η Πίτσα Παπαδοπούλου...

Ο «Απόπλους» των Μιχάλη Τερζή & Δημήτρη Λέντζου

18/09/2018

ΣΥΝΤΑΚΤΗΣ

http://www.ogdoo.gr/diskografia/diskoi-pou-den-ksexasa/o-apoplous-ton-mixali-terzi-dimitri-lentzou

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0