Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Νάγια Δρακιά "viva"

35 posts in this topic

Σύντομα στα δισκοπωλεία.

Η Νάγια (Γιώτα) Δρακιά υπογράφει τους στίχους και τη μουσική στο πρώτο της προσωπικό cd που την διεύθυνση παραγωγής έχει ο Γιώργος Νταλάρας.

Η Νάγια Δρακιά, που εμφανιζόταν σε συναυλίες δίπλα στον Γιώργο Νταλάρα, κάποια στιγμή του εμπιστεύτηκε μερικούς στίχους της. Με την ζωηρή παρότρυνσή του, έγραψε η ίδια και τη μουσική.

Στο άλμπουμ εκτός από τη Νάγια Δρακιά τραγουδούν ο Γιώργος Νταλάρας, ο Χρήστος Θηβαίος, ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας, η Ελένη Τσαλιγοπούλου και η Ασπασία Στρατηγού.

1 ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΝΑ 'ΡΘΕΙ ΑΡΓΕΙ - Νάγια Δρακιά

2 ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ - Νάγια Δρακιά

3 ΣΤΗΝ ΑΜΜΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΒΟΤΣΑΛΑ - Γιώργος Νταλάρας, Νάγια Δρακιά

4 ΣΤΟΧΟΣ - Χρήστος Θηβαίος, Νάγια Δρακιά

5 VIVA! - Λαυρέντης Μαχαιρίτσας

6 ΦΕΓΓΑΡΙΑΣΜΕΝΗ - Νάγια Δρακιά

7 ΓΗ ΚΑΙ ΝΕΡΟ - Νάγια Δρακιά

8 ΝΑ ΠΟΝΕΣΕΙΣ - Ελένη Τσαλιγοπούλου

9 ΕΙΝ' ΑΡΓΑ - Ασπασία Στρατηγού

10 ΣΤΟΥΣ ΓΚΡΕΜΟΥΣ - Ασπασία Στρατηγού

11 ΤΟΣΕ ΦΟΡΕΣ - Νάγια Δρακιά

12 ΤΣΙΦΤΕΤΕΛΙ ΤΟΥ ΖΑΛΟΓΓΟΥ - Ασπασία Στρατηγού

http://www.musical.gr/cddetails.php?gui_la...1159932-2&cat=2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραίο φαίνεται! Ευχαριστούμε και περιμένουμε!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Στην άμμο και στα βότσαλα'' :) 'Ο,τι πρέπει! :)

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να υποθέσω ότι ο τίτλος του πρώτου τραγουδιού είναι:"Εκείνο που θα΄ρθεί αργεί".

το τραγούδι που λέει ο Νταλάρας φαίνεται ερωτικό ταξιδιάρικο...

"Στην άμμο και στα βότσαλα"

και πρέπει να είναι ωραίο και το "Τσιφτετέλι του Ζαλόγγου"

Περιμένουμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το cd κυκλοφόρησε και περιέχει ένα περίεργο αλλά πολύ ωραίο ζεϊμπέκικο με το Γιώργο Νταλάρα και τη Νάγια Δρακιά.

Ένα κομμάτι που ξεκινά ατμοσφαιρικά, συνεχίζει σαν ακουστική μπαλάντα, καταλήγει σε ζεϊμπέκικο και κλείνει και πάλι ατμοσφαιρικά.

Η ενορχήστρωση είναι του Βασίλη Μερζιώτη.

Τον υπόλοιπο δίσκο δεν πρόλαβα να τον ακούσω ακόμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ένα κομμάτι που ξεκινά ατμοσφαιρικά, συνεχίζει σαν ακουστική μπαλάντα, καταλήγει σε ζεϊμπέκικο και κλείνει και πάλι ατμοσφαιρικά.

Αυτό ακριβώς είναι που μου αρέσει στο τραγούδι αυτό ("Στην άμμο και στα βότσαλα"). Με αρκετά σημεία ταξιδιάρικα. Αυτά τα τραγούδια που μπλέκουν ήχους και ρυθμούς εμένα μου αρέσουν αρκετά. Οι στίχοι ωραίοι στα κουπλέ...έτσι & έτσι στο ρεφραίν, αυτό με τον καφέ και το πιατάκι δεν μου κάθεται καλά.

Η φωνή της Δρακιά σε αυτό το κομμάτι δε με ενοχλεί, αλλά μου θυμίζει σε ορισμένα σημεία την Σπυροπούλου, πράγμα που για μένα είναι αρνητικό. Σίγουρα όμως δεν μπορώ να την κρίνω από ένα μόνο κομμάτι. Οφείλω να ακούσω ολόκληρο το CD, γι' αυτό τονίζω πως τα παραπάνω αφορούν μόνο στο κομμάτι "Στην άμμο και στα βότσαλα".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι: Στη Θεσσαλονίκη έχει κυκλοφορήσει? Στο Metrorolis που απευθύνθηκα σήμερα ,μου είπαν ότι δεν το έχουν παραλάβει. Εσείς γνωρίζετε κάτι παραπάνω?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με συγχωρείς αλλά στα Metropolis εσένα πρέπει να ρωτάνε. Πιο σίγουρες πληροφορίες θα έδινες. :confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι γνωστό τοις πάσι... :confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η δουλειά αυτή της Νάγιας Δρακιά με άφησε παγερά αδιάφορο. Προσωπική μου άποψη είναι ότι τα τραγούδια που άκουσα, δηλαδή αυτό του Νταλάρα, και αυτά της Ασπασίας, είναι μετριότατα, τόσο μουσικά, όσο επίσης στιχουργικά, και κυρίως ενορχηστρωτικά.

Η φωνή της Δρακιά επίσης δεν μ' άρεσε γενικά, και συνεχίζει να μη μου αρέσει.

Δεν θέλω να επηρεάσω άτομα που δεν έχουν ακούσει τα τραγούδια, αλλά εμένα τουλάχιστον δεν μου άρεσαν. Καθαρά προσωπική άποψη.

Αν πρέπει να ξεχωρίσω κάποιο πάντως, πιο πολύ μου άρεσε το ''Στους γκρεμούς'', κυρίως λόγω της Ασπασίας Στρατηγού που κάνει πολύ καλή και τεχνική ερμηνεία, τόσο σε αυτό όσο και στα υπόλοιπα κομμάτια.

Το κομμάτι του Νταλάρα αντιθέτως, με άφησε παγερά αδιάφορο, καθώς είναι ένα τραγούδι που αρχίζει και τελειώνει ακουστικά, στη μέση γίνεται ζεϊμπέκικο, με εντελώς αδιάφορους στίχους και μουσική η οποία με κούρασε. Μόνο καλό η πάντα καλή ερμηνεία του Νταλάρα. Αρνητικό για μένα η συμμετοχή της Δρακιά στο κομμάτι.

Υ.Γ: Πιο πολύ από έναν κακό δίσκο με ενοχλεί ένας δίσκος ο οποίος έχει ως αυτοσκοπό να θεωρηθεί ποιοτικός και πρωτοποριακός. Κι αυτό γιατί το αποτέλεσμα είναι ασύνδετες μουσικές, στίχοι που δεν βγάζουν νόημα, και ενορχηστρώσεις που προσπαθούν να περιλαμβάνουν από μπουζούκι μέχρι Bob Marley όργανα, όπως στο ''Είναι αργά''.

Καλύτερα για μένα ένας δίσκος με απλά τραγούδια, με ξεκάθαρους μουσικούς προσανατολισμούς, παρά ένας αχταρμάς. Χωρίς να θέλω να πω ότι οι πρωτοποριακοί συνθέτες δεν μου αρέσουν, καθώς ήμουν πάντα υπέρ τέτοιων μουσικών οι οποίες έδιναν κάτι καινούργιο για την εποχή τους (Τσιτσάνης, Κατσιμιχαίοι, Pink Floyd, Jethro Tull, Doors, Beatles), πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει και ένα μέτρο. Δεν μπορούν να κάνουν όλοι επιτυχημένες καινοτομίες, και μια τέτοια περίπτωση έχουμε εδώ κατά την άποψή μου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ δεν έγραψα αρχικά, θεωρώντας τη γνώμη μου ίσως πολύ "δυσάρεστη" αλλά μετά από ώριμη σκέψη και συζήτηση :) , είπα να την δημοσιεύσω

Δε μ' άρεσε καθόλου...

Καλές οι παραγωγές σε νέους καλλιτέχνες, αλλά ο Νταλάρας είναι κατ'αρχήν καλλιτέχνης, όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα για οποιον θέλει να βγάλει δίσκο. Δεν ξέρω τι "υποχρεώσεις" έχει απέναντι σε διάφορους, αλλά είναι κρίμα ένας τόσο μεγάλος καλλιτέχνης να χάνει το χρόνο του κάνοντας δουλειές που δεν αξίζουν. Τα τελευταία χρόνια, τα μισά απ' αυτά που έβγαλε αν δεν υπήρχαν, δε θα έχανε τίποτα.

Και ένα σχόλιο μου σχετικά με τους "νέους" καλλιτέχνες. Η Δρακιά (της οποίας η φωνή μου φαίνεται απλά... ανεπίτρεπτη) είναι "νέα καλλιτέχνις υπό υποστήριξη" εδώ και 15 χρόνια. Το ίδιο και η Ολυμπίου (που έχει μεν φωνή αλλά κατά τα άλλα...). Νέα τραγουδίστρια είναι η Ασπασία, που την πήρε ο θείος κοντά του όταν ήταν 22 χρονών, όχι οι σαραντάρες...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην παρούσα φάση εναντιώνομαι σφόδρα στο εξής: ''η Ολυμπίου έχει φωνή αλλά κατά τα άλλα''. Νόμιζα πως σε έναν τραγουδιστή η φωνή μετρά πάνω από όλα. Και όσες ενστάσεις κι έντονη επικριτική διάθεση κι αν έχω για τις ίδιες και τις ίδιες συνεργασίες (σε επιπεδο ζωντανών εμφανίσεων) θεωρώ πως δίνεται η δυνατότητα στην Ολυμπίου να πει κι άλλα πράγματα από τα ελαφρά.

Και δεν νομίζω πως ο Νταλάρας τις παραγωγές σε νέους ανθρώπους τις κάνει από αίσθηση ''φιλανθρωπίας''. Μπορεί από ''υποχρέωση'', μπορεί όμως κι επειδή πιστεύει στον δημιουργό-τραγουδιστή και στις δυνατότητές του. Επιπλέον, ο Νταλάρας εξέφρασε την επιθυμία να ασχοληθεί πιο ενεργά από εδώ και πέρα με την παραγωγή και την βοήθεια νέων ή ''νέων'' ανθρώπων. Το αν μας αρέσει ή όχι είναι άλλο θέμα. Σε αυτό τον δίσκο δίνεται η δυνατότητα και στην Ασπασία να δοκιμαστεί σε καινούργιο υλικό και συμμετέχουν και άλλοι σημαντικοί. Επιπλέον, νέοι θεωρήθηκαν και οι Κατσιμίχες αλλά άρχισαν να κάνουν καριέρα μετά τα 35. Με τα ''Ζεστά ποτά'' και τον Νταλάρα.

Τέλος, είναι υποκειμενικά όλα. Και η άποψη όλων μας (και η δική μου)για τα τραγούδια, τις φωνές.

Προσωπικά, μου άρεσε πολύ το τραγούδι ''Στην άμμο και στα βότσαλα''. Βγάζει ψυχή, συναίσθημα. Μου είναι αρκετό αυτό.

Χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης τα παραπάνω αλλά με διάθεση για γόνιμο διάλογο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την Ολυμπίου (συγκεκριμένα, μια που αναφέρθηκε) κατ' εμέ την αδικεί το ρεπερτόριό της στη δισκογραφία. Όσες φορές την έχω ακούσει σε κάτι άλλο (π.χ. συναυλίες Κουγιουμτζή στο Ηρώδειο, Παλλάς, Half Note-ανάμεσα σε 2 μπάσα) ήτανε πραγματικά πάρα πολύ καλή!

Όσον αφορά στο τραγούδι "Στην άμμο και στα βότσαλα", εμένα μου άρεσε, θα συμφωνήσω με την Ελίνα ότι βγάζει συναίσθημα. Είμαι διχασμένη στο εξής: από τη μία σκέφτηκα ότι θα μου άρεσε να τελείωνε με το ζεϊμπέκικο, αλλά από την άλλη μου αρέσει όπως τελειώνει "σβήνοντας" με το στίχο "στην άμμο και στα βότσαλα θ' αφήσω ένα τραγούδι" (στίχος που προσωπικά δεν μου φαίνεται καθόλου αδιάφορος)

Θα συμφωνήσω όμως με τα υπόλοιπα παιδιά στο ότι κι εμένα δεν μου αρέσει η φωνή της Δρακιά (ούτε μου άρεσε ποτέ ιδιαίτερα... π.χ. Αφιέρωμα Τσιτσάνη 2004)

Για τα υπόλοιπα τραγούδια δεν μπορώ ακόμα να πω κάτι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σχετικά με το τραγούδι του Νταλάρα: Είναι λάθος του ηχολήπτη ή "άποψη" του καλλιτέχνη (όπως λεει και ο ’γγελος) το ότι στην αρχή ο ήχος είναι πολύ καθαρός, κρύσταλλο και όταν κάνει το πρώτο γύρισμα με τη Δρακιά και μετά με το ζειμπεκικο, ανοίγει πολύ το μπασο και μπουκώνει;; Στο αυτί μου δεν ακούγεται και πολύ φυσιολογικό/καλό αυτό...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σχετικά με το τραγούδι του Νταλάρα: Είναι λάθος του ηχολήπτη ή "άποψη" του καλλιτέχνη (όπως λεει και ο ’γγελος) το ότι στην αρχή ο ήχος είναι πολύ καθαρός, κρύσταλλο και όταν κάνει το πρώτο γύρισμα με τη Δρακιά και μετά με το ζειμπεκικο, ανοίγει πολύ το μπασο και μπουκώνει;; Στο αυτί μου δεν ακούγεται και πολύ φυσιολογικό/καλό αυτό...

Και μένα μου έκανε εντύπωση αυτό...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τόση ασχετοσύνη ,δυστυχώς ανίκητη, στα Metropolis!!! Τόση;;;!!! :music:

Δεν υπάρχει καταχωρημένο ,λέει,στα κομπιούτερ κι άρα δεν ήρθε ακόμη!!!(δυο φορές κοίταξαν) κι όταν έφαγα τον τόπο να ψάχνω δεν το βρήκα το cd. Θα φονεύσω! B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

:blink: B) Στο κεντρικό της Αθήνας πάντως, μετά την ανακαίνιση τα έχουν ταξινομήσει πολύ καλά τα CD και βρίσκεις ό,τι θες πολύ εύκολα. Βέβαια τώρα που τα ταξινόμησαν ωραία, δεν έχουμε τί να αγοράσουμε ή δεν μπορούμε... :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τόση ασχετοσύνη ,δυστυχώς ανίκητη, στα Metropolis!!! Τόση;;;!!! :music:

Δεν υπάρχει καταχωρημένο ,λέει,στα κομπιούτερ κι άρα δεν ήρθε ακόμη!!!(δυο φορές κοίταξαν) κι όταν έφαγα τον τόπο να ψάχνω δεν το βρήκα το cd. Θα φονεύσω! B)

:blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

Καλά και σε μένα πώς το έδωσαν αφού δεν ήταν καταχωρημένο;

Λες να είδα όνειρο και να μην τό'χω;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τόση ασχετοσύνη ,δυστυχώς ανίκητη, στα Metropolis!!! Τόση;;;!!! B)

Δεν υπάρχει καταχωρημένο ,λέει,στα κομπιούτερ κι άρα δεν ήρθε ακόμη!!!(δυο φορές κοίταξαν) κι όταν έφαγα τον τόπο να ψάχνω δεν το βρήκα το cd. Θα φονεύσω!  B)

:blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

Καλά και σε μένα πώς το έδωσαν αφού δεν ήταν καταχωρημένο;

Λες να είδα όνειρο και να μην τό'χω;

Τους το είπα κι αυτό και ξέρεις τι μου απάντησαν; Αφού δεν είναι καταχωρημένο στον υπολογιστή, δεν ήρθε!!!!!!!!!!!!!!!!! B):music::mad: :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

’σε, έχω κρατημένη την απόδειξη...Θα σου την δώσω να πας να τους την τρίψεις στη μούρη... B):music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έτσιιιιιιι!!!! :lol: Το χρειάζονται!!! B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0