Makis

Φεστιβάλ Φιλίππων (27/8/2010)

31 posts in this topic

Ανοίγω το τόπικ για τη συναυλία στους Φιλιππους.Αναμενουμε εντυπώσεις...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί, εσύ που ήσουν;;;;;; :lol: :lol:

Εξαιρετική συναυλία, εξαιρετική η αύρα του χώρου με το φεγγάρι να είναι ένας ακόμη ακροατής... Ο Γ. Νταλάρας ήτανε απο άλλο πλανήτη - "κορωνάτος", με απίστευτη διάθεση - κάτι που φαινότανε και στο παιχνιδι που έκανε με τον κόσμο και τους μουσικούς του.

Το πρόγραμμα κυμάνθηκε στα της ευρωπαϊικής περιοδείας, χωρίς εκπλήξεις. Στα κλου της βραδιάς ήτανε ο Σαλταδόρος με τα εύστοχα σχόλια του Νταλάρα περι οικονομικής κρίσης και, για μένα, οι κορώνες στα "Κληρώθηκα" και "Κάποιος χτύπησε την πόρτα".

Κάποια στιγμή μέσα στην μέρα, θα ανεβάσω και το πρόγραμμα της συναυλιας.

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εξαιρετική συναυλία, εξαιρετική η αύρα του χώρου με το φεγγάρι να είναι ένας ακόμη ακροατής... Ο Γ. Νταλάρας ήτανε απο άλλο πλανήτη - "κορωνάτος", με απίστευτη διάθεση - κάτι που φαινότανε και στο παιχνιδι που έκανε με τον κόσμο και τους μουσικούς του.

Το πρόγραμμα κυμάνθηκε στα της ευρωπαϊικής περιοδείας, χωρίς εκπλήξεις. Στα κλου της βραδιάς ήτανε ο Σαλταδόρος με τα εύστοχα σχόλια του Νταλάρα περι οικονομικής κρίσης και, για μένα, οι κορώνες στα "Κληρώθηκα" και "Κάποιος χτύπησε την πόρτα".

Εμείς αναζητούμε τις εκπλήξεις(έχουμε αυτό το χούι), δεν τις ακούσαμε εχτές . Αλλά χάρισε σε μας και σε όλον τον κόσμο που γέμισε το αρχαίο θέατρο εξαιρετικές ερμηνείες και μια βραδιά ''από καρδιάς''. Αυτό είχε μεγαλύτερη σημασία. Νάναι πάντα καλά! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας παιδια απο την ομορφη καβαλα!!

Η βραδια χθες ηταν πολυ ομορφη με τον γιωργο σε τοσα κεφια οσο λιγες φορες τον ξαναδα!! Τα τραγουδια ηταν αναμενομενα, ο κοσμος αρκετα μαζεμενος και το θεατρο αρκετα μικρο για τον ασφυκτικα πολυ κοσμο!! αυτα οσον αφορα τα κακα.

Τωρα τα καλα. Το αρχαιο θεατρο ειχε εξαιρετικη ακουστικη. Καμπανα η φωνη του γιωργου με μια φοβερη κορωνα στο τελος του παλιου στρατιωτη. Φοβερα χαρουμενος και γελαστος. Ανεφερε την ευαισθησια που διαθετουν οι μικρες πολεις και εκανε αστειακια σχολια για την κριση. στον σαλταδορο τα εχωσε στους γερμανους!!! Αρκετος νεος κοσμος εκ των οποιων πολλοι εδειξαν την αγαπη τους καλωντας τον 2 φορες στην σκηνη. Μια βγηκε. ευχαριστουμε. εις το επανιδειν!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

’ντε και σύντομα σε παραστάσεις σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

Για να βλεπόμαστε και να χαιρόμαστε!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια παράλειψη, σε συνέχεια των εντυπώσεων μου:

ο Γ. Νταλάρας, στο τέλος, σαν ανκορ τραγούδησε το "Ανεμολόγιο" και το "Την πόρτα ανοίγω το βράδυ" (ακολούθησε το "Φέρτε μου νερό" και "Γιορτή ζεϊμπέκηδων"). Για το τραγούδι του Μίκη, τι να πω... υπέροχο.. Το είπε τόσο "στουντιακά", τόσο συναισθηματικά - η ορχήστρα το υποστήριξε μοναδικά. Λες και το τραγούδησε με σκοπό να αποτυπωθεί σε δίσκο. Μακάρι να το αποκτήσουμε σε επίσημη ηχογράφηση κάποια στιγμή...

Στο "Ανεμολόγιο" όμως ήτανε ΚΑΘΗΛΩΤΙΚΟΣ. Η εκφραστικότητα της ερμηνείας του ήτανε κάτι μοναδικό. Με καθήλωσε. Όπως τον έβλεπα να τραγουδά τους στίχους του Τριπολίτη, μου φαινόταν σαν να έπαιζε σε θεατρική παράσταση. Εννοούσε την κάθε λέξη που άρθρωνε, με την κάθε συλλαβή στην πρέπουσα ένταση και με την δέουσα εκφραστικότητα. Μοναδική στιγμή - σίγουρα μια απο τις μεγαλύτερες στιγμές που μου έχει χαρίσει... να είναι πάντα καλά!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για τις εντυπώσεις και περιμένουμε με ανυπομονησία την επόμενη! :):)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εξαιρετική συναυλία, εξαιρετική η αύρα του χώρου με το φεγγάρι να είναι ένας ακόμη ακροατής... Ο Γ. Νταλάρας ήτανε απο άλλο πλανήτη - "κορωνάτος", με απίστευτη διάθεση - κάτι που φαινότανε και στο παιχνιδι που έκανε με τον κόσμο και τους μουσικούς του.

Το πρόγραμμα κυμάνθηκε στα της ευρωπαϊικής περιοδείας, χωρίς εκπλήξεις. Στα κλου της βραδιάς ήτανε ο Σαλταδόρος με τα εύστοχα σχόλια του Νταλάρα περι οικονομικής κρίσης και, για μένα, οι κορώνες στα "Κληρώθηκα" και "Κάποιος χτύπησε την πόρτα".

Εμείς αναζητούμε τις εκπλήξεις(έχουμε αυτό το χούι), δεν τις ακούσαμε εχτές . Αλλά χάρισε σε μας και σε όλον τον κόσμο που γέμισε το αρχαίο θέατρο εξαιρετικές ερμηνείες και μια βραδιά ''από καρδιάς''. Αυτό είχε μεγαλύτερη σημασία. Νάναι πάντα καλά! :blush:

Εσύ πάλι αφηνίασες... αλλά πάσο... και γω μαζί σου..... :):)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απολαυστικο και εκφραστικοτατο θα τον χαρακτηριζα εγω .

..που δεν εχω πολλες αναλογες εμπειριες στο ενεργητικο μου..

...σε αντιθεση με τα μελη του Forum ....,με εξαιρεση την Ελινα και τα "Γεια σου Γιωργο" της, :rolleyes::rolleyes:... που ηταν καπως "μαζεμενα"....

.εξ ιδιων κρινω και μου εκανε εντυπωση γι'αυτο και το σχολιαζω...ελπιζοντας να μην παρεξηγηθω :):):blush:

Και εις αλλα με υγεια!!!! :music::music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο άκρατος ενθουσιασμός μου προήλθε από την φωνή του και την φοβερή εκφραστικότητά του. Κι όχι τόσο από τις επιλογές των τραγουδιών (που τελευταία δεν παρουσιάζουν εκπλήξεις) ή των συνεργατών του (που τελευταία δεν παρουσιάζουν εκπλήξεις). Είναι ο μοναδικός τρόπος που ερμηνεύει χιλιοτραγουδισμένα τραγούδια, ο οποίος σε καθηλώνει ή μάλλον σε απογειώνει (στην δική μου περίπτωση). :) Καλό θα ήταν, βέβαια, με αυτόν τον θεσπέσιο τρόπο να ερμήνευε και κάποια ''αδικημένα'' τραγούδια.

Υ.Γ Ο Γ.Νταλάρας καταλήγει στο σημείωμά του έτσι: ''... Εύχομαι η δική μας προσπάθεια να είναι ο τρίτος λόγος που θα σας δώσει την ευκαιρία να χαρείτε και να συμμετέχετε σ΄αυτήν την βραδιά και να φύγετε με την καρδιά γεμάτη και με την ικανοποίηση ότι άξιζε ο πολύτιμος χρόνος σας.''

Επετεύχθη -όσον αφορά εμένα- η ευχή-επιθυμία του. Με το παραπάνω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχω παρά να συμφωνήσω με την Ελίνα... :music:

Και ας μην τον φώναξα όπως ήθελα... :music::):):blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο άκρατος  ενθουσιασμός μου προήλθε από την φωνή του και την φοβερή εκφραστικότητά του. Κι όχι τόσο από τις επιλογές των τραγουδιών (που τελευταία δεν παρουσιάζουν εκπλήξεις) ή των συνεργατών του (που τελευταία δεν παρουσιάζουν εκπλήξεις). Είναι ο μοναδικός τρόπος που ερμηνεύει χιλιοτραγουδισμένα τραγούδια, ο οποίος σε καθηλώνει ή μάλλον σε απογειώνει (στην δική μου περίπτωση). ;) Καλό θα ήταν, βέβαια, με αυτόν τον θεσπέσιο τρόπο να ερμήνευε και κάποια ''αδικημένα'' τραγούδια.

Υ.Γ Ο Γ.Νταλάρας καταλήγει στο σημείωμά του έτσι: ''... Εύχομαι η δική μας προσπάθεια να είναι ο τρίτος λόγος που θα σας δώσει την ευκαιρία να χαρείτε και να συμμετέχετε σ΄αυτήν την βραδιά και να φύγετε με την καρδιά γεμάτη και με την ικανοποίηση ότι άξιζε ο πολύτιμος χρόνος σας.''

Επετεύχθη -όσον αφορά εμένα- η ευχή-επιθυμία του. Με το παραπάνω.

χαχα ησουν η μονη που δεν περιμενα να απαντησει Ελινα...Μαλλον φταιει ο τροπος διατυπωσης της αποριας μου που σε μπερδεψε...μαζι σου σε ολα οσα προανεφερες και σε ολα τα "γεια σου Γιωργο"!!

Μα για τη φωνη και την εκφραστικοτητα παμε και ξαναπαμε σε συναυλιες καλλιτεχνων που παρακολουθουμε χρονια ...δεν περιμενουμε εκπληξεις στις επιλογες των τραγουδιων...εγω τουλαχιστον, για τον Μητροπανο που εχω λογο γιατι για τον Νταλαρα δεν εχω αποκτησει ακομα,ξερω τι θα πει πριν ακομα ανοιξει το στομα του γιατι δεν κανει και προβες :music::music::music: (οπως ευστοχα αν και εκνευριστικα σχολιαζει συνεχως ο Πετρακης :rolleyes: )

...αλλα ο μοναδικος τροπος ,οπως ειπες, που ερμηνευει τις χιλιοτραγουδισμενες "Θαλασσες" το "ακου" και την εκατομυριοτραγουδισμενη "Ροζα" δεν με απογειωνει απλα......ειμαι ΑΛΛΟΥ...καθε φορα σαν να ειναι η πρωτη φορα!!!!

Αυτο περιμενα και απο την υπολοιπη "μαζεμενη" παρεα αλλα προφανως η αντιδρασεις του καθενος εχουν να κανουν και με τον παρορμητισμο που ειναι στοιχειο του χαρακτηρα μας ασχετως τραγουδιου και καλλλιτεχνη. :):):blush:

Η ευχη - επιθυμια του επετευχθη και για μενα το πιο junior μελος αυτης της παρεας!! :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δεν έχω παρά να συμφωνήσω με την Ελίνα... :rolleyes:

Και ας μην τον φώναξα όπως ήθελα... :rolleyes::):):blush:

Εσυ δικαιολογημενος που δεν τον φωναξες οπως ηθελες Πετρακη....

ησουν υπευθυνος στο "καζανι" :music::music::music::rolleyes::rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ γενικά δεν είμαι πολύ των συναυλιών, αλλά στην προκειμένη είμαστε στην περιοχή διακοπές και η κοπελιά μου τα χε κανονίσει με κάτι φίλες της από την Καβάλα και πήγαμε. Ευτυχώς, γιατί άξιζε πέρα για πέρα. Δεν ξέρω αλλά η αίσθηση ήταν το κάτι άλλο, ίσως ήταν ο χώρος, ίσως κάτι άλλο, το γεγονός είναι ότι απόλαυσα μια ακουστική εμπειρία μοναδική.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ,Χρήστο! :)

Υπέροχες φωτογραφίες! :)

Να τα πολλαπλασιάσεις τα posts! :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ Χρήστο θέλω να σ'ευχαριστήσω περισσότερο για τα υπέροχα posts σου... :pity:

Σου εύχομαι και στα "δικά μου"... :razz::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Την πόρτα ανοίγω το βράδυ,

τη λάμπα κρατώ ψηλά...." ***

Μ'αυτό το μαγικό τραγούδι οδήγησε την εκδήλωση της Παρασκευής προς το τέλος της ο Γιώργος Νταλάρας....Με τη λάμπα τ'ουρανού (σαν "μπάλα στ'ουρανού το μπιλιάρδο") να φωτίζει το σκηνικό και με το κοινό να χορεύει μπροστά στη σκηνή στους ρυθμούς της "Μικράς Ασίας" που ακολούθησαν....

Οι 3.000 περίπου ακροατές που γέμισαν ασφυκτικά το θέατρο απόλαυσαν έναν κεφάτο και ακμαιότατο Γιώργο Νταλάρα σε μια συλλογή από γνωστές και μεγάλες επιτυχίες του...Οι δε Μελίνα Ασλανίδου και Μιχάλης Τζουγανάκης, πάντα σε συνεργασία με την άψογη και καλοκουρντισμένη ορχήστρα, προσέθεσαν το δικό τους λιθαράκι στην επιτυχία της βραδιάς....

Το πρόγραμμα ξεκίνησε με την οργανική ¨Αρμένικη Σουίτα" για να ακολουθήσουν τα:

-Γι'αυτό υπάρχουνε οι φίλοι

-Όταν πέφτει το βράδυ (Ασλανίδου-Νταλάρας)

-’στρα μη με μαλώνετε (Όλοι)

-Μια βραδιά στο Λεβερκούζεν

-Ο δρόμος είναι δρόμος - Πάμε γι'αλλού

-Συνθήματα (Ασλανίδου)

-Ναι θα πω (Ασλανίδου)

-Αν υπάρχει λόγος

-Το παλτό

-Ο παλιός στρατιώτης

-Θα περιμένω εδώ

-Τα βεγγαλικά σου μάτια

-Έγινες πουλί

-Ήτανε μια φορά (Όλοι)

-Φωτιά μου(Τζουγανάκης)

-Αστράφτει (Τζουγανάκης)

-Στυλίτης (Τζουγανάκης-Ασλανίδου)

-Κι αν σε θέλω

-Καράβια στη στεριά

-Το πεπρωμένο

-Κάποιος χτύπησε την πόρτα ("Πάμε μέχρι την Καλαμαριά" είπε ο Νταλάρας στην εισαγωγή και αφιέρωσε το τραγούδι σε όσους χορεύουν καλά και ξέρουν ν'ακούνε)

-Μ'ένα παράπονο

-Κληρώθηκα

-Το μήλο

-Τι σού'κανα και πίνεις (Ασλανίδου)

-Το λάθος (Ασλανίδου)

-Κάποτε όρκο δώσαμε (Τζουγανάκης)

-Πόνος (Τζουγανάκης)

-Οι ελεύθεροι κι ωραίοι

-Παραπονεμένα λόγια

-Μη μου θυμώνεις μάτια μου

-Στην αλάνα

-Σαλταδόρος

-Αντιλαλούνε οι φυλακές

-Πριγκηπέσσα (Ασλανίδου)

-Καλή τύχη

-Ανεμολόγιο

-Την πόρτα ανοίγω το βράδυ

-Τι να θυμηθώ, τι να ξεχάσω

-Γιορτή ζεϊμπέκηδων

Για λόγους που δεν είναι της παρούσης να αναλύσω δημόσια, η συγκεκριμένη εκδήλωση είχε ιδιαίτερη συναισθηματική σημασία για μένα...Που ήταν πολύ πιο πάνω από το αν ακούστηκαν γνωστά ή άγνωστα τραγούδια, αν ήταν καλός ή κακός ο ήχος (που ήταν πάρα πολύ καλός βέβαια) κι όλα αυτά...Προχθές δεν μ'ένδιέφερε τί θα ακούσω...Μ'ενδιέφερε να ακούσω....

Και πολύ απλά "όλα μοιάζαν μαγικά..."

Κι εύχομαι ολόψυχα σύντομα να ξαναγίνουμε μάρτυρες σε τέτοιες ξεχωριστές βραδιές.... :):pity::razz:

*** Πρωτοάκουσα αυτό το τραγούδι από τη φωνή του Γιώργου Νταλάρα στην εκπομπή "Αυλαία" τα Χριστούγεννα του 1994. Από τότε το έχει πει δεκάδες φορές...Πιστεύω πως πρέπει κάποια στιγμή να βρει και το δρόμο προς τη δισκογραφία....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρηστο χιλια μπραβο!! εισαι επαγγελματιας? οι φοβεροτερες φωτογραφιες που ειδα στο φορουμ!! νασαι καλα!! και εις αλλες συναυλιες!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλύτερος και από επαγγελματίας... Μπράβο Χρήστο! Ευχαριστούμε πολύ! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Μπραβο Χρηστο..Ευχαριστουμε!!!

...και αν δεν παει καλα η προσπαθεια με τα βιογραφικα σημερα ....

μη σκας καντο επαγγελμα ...το χεις !! :):pity::razz::rolleyes::blush::blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...