anca

Χρόνια Πολλά Γιώργο Νταλάρα !

70 posts in this topic

χρονια πολλα στον σπουδαιοτερο κ πιο χαρισματικο καλλιτεχνη του τοπου!!

να ειναι παντα καλα για να ειμαστε κ εμεις καλα..

συνεχισε να μας δινεις οξυγονο... ΚΟΡΥΦΑΙΕ ΝΤΑΛΑΡΑ.........

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρόνια Πολλά Γιώργο Νταλάρα!Να είναι καλά και να μας γεμίζει :walkman:όμορφες μουσικές :walkman: :walkman:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρόνια πολλά μπολιασμένα με απεριόριστη ευγνωμοσύνη!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θέλω τόσα να γράψω μα θα περιοριστώ σε τούτο μόνο...

Σε ευχαριστώ που "η εφηβεία μας σε δίσκους ρεφενέ" συνεχίζεται μέχρι σήμερα....Και είμαι βέβαιος πως θα συνεχίζεται για πολύ ακόμα...

Να είσαι πάντα καλά... :walkman:

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θάνο... Πού το θυμήθηκες αυτό το τραγούδι ρε θηρίο? :razz:

Ας γράψω και τις δικές μου ευχές...

Μιας και αυτή την περίοδο το πιο σημαντικό για τον Νταλάρα είναι ένα και μόνο γεγονός, θα πω αυτό: Χρόνια πολλά παππού!!! :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Es la historia de un amor como no hay otro igual....

Χρόνια πολλά στη φωνή της ζωής μας!!!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχτες δεν ειχα πολυ χρονο ,οποτε να ευχηθω λιγο καθυστερημενα σημερα, τα χρονια πολλα στο Γιωργο μας! Παντα οταν αναφερομαι στο Γιωργο ,μιλαω γι αυτον λες και ειναι μελος της οικογενειας μου! Μπορει να μην ειμαστε συγγενεις εξ αιματος,αλλα εχει παιξει ,χωρις καμια υπερβολη,καθοριστικο ρολο στη ζωη μου!

Σε καμια περιπτωση δεν το φανταζομουν,οταν πριν απο 12 χρονια ξεκινουσα να μαθω κιθαρα ,επειδη ειχα ζηλεψει που επαιζε εκεινος και επειδη ηθελα να παιξω τα τραγουδια του που μ αρεσαν, οτι θα εφτανα στο σημειο να παιζω επαγγελματικα προσπαθωντας να εμβαθυνω οσο το δυνατον περισσοτερο στους μουσικους δρομους και με το παιξιμο μου να μην ''προδωσω'' το τραγουδι! Δε σημαινει οτι αυτο το καταφερνω παντα,αλλα ο Γιωργος μας διδαξε ποιο ειναι το σωστο στη μουσικη που εν τελει ,ειναι και το αυτονοητο! Αλλα επειδη ,πλεον, εχει καταργηθει,δυστυχως σε μεγαλο βαθμο, η εννοια του αυτονοητου στη ζωη, ο Γιωργος παντα μας ξαναθυμιζει που πρεπει να στοχευουμε! Δεν μας διδαξε μονο αυτο ομως! Μας διδαξε και μας διδασκει ακομα, το εργο του Κουγιουμτζη και του Λοιζου ,του Καλδαρα και του Παπαδοπουλου ...Μας εφερε σε επαφη με ποιηματα ,οπως αυτα του Καβαφη και μας τα εκανε ποιο οικεια...η με τις επανεκτελεσεις του ,εβαλε σε ακομα περισσοτερα σπιτια και σε νεωτερους ακροατες τα ποιηματα του Ριτσου, του Ελυτη τα υπεροχα ακουσματα απο τη Misa Criolla και τοσα ακομα...Μας διδαξε οτι καπου εκει εξω,στον Καυκασο,στην Οδησσο, στην Ιμβρο και στην Τενεδο ,στον Καναδα ,στην Λατινικη Αμερικη υπαρχει ακομα μια Ελλαδα που αντιστεκεται μια Ελλαδα που επιμενει και οφειλουμε να μην τη ξεχναμε! Οπως καταλαβαινετε δεν με επηρεασε στη ζωη μου μονο στο μουσικο τομεα....Καμια φορα με ρωτανε οι δικοι μου...''Το καταλαβαινουμε οτι σ αρεσει ο Νταλαρας και ειναι λογικο να θες να γραψεις στο βιντεο μια συναυλια που θα δειξει η τηλεοραση,τις συνεντευξεις ομως τι τις θες;'' Όποιος εχει δει εστω και για μια ωρα συνεντευξη του ομως ,μπορει να με καταλαβει! Γιατι παντα θιγονται δυσκολα θεματα εκει και οταν δε συμβαινει αυτο, την παει την κουβεντα ο Γιωργος εκει που θελει ,ωστε να περασει τα μηνυματα του...παντα με τη σωστη χρηση της Ελληνικης γλωσσας εννοειται!!

Συνηθως σε ανθρωπους που εκτιμαω δε μου βγαινει να πω πολλα λογια! Και τωρα με αυτο που εγραψα αλλα ηθελα να πω και αλλα ειπα τελικα. Και σας κουρασα κιολας,το ξερω!!

Κλεινοντας θελω να ευχηθω στο Γιωργο να ειναι γερος δυνατος, ευτυχισμενος με την οικογενεια του και ,οποτε εχει το χρονο να αφησει τα μουσικα του οργανα,και να ειναι κοντα μας ,με οποιο τροπο θελει εκεινος! Γιατι ακομα εχει να μας δωσει πολλα!! Και μεις θα ειμαστε εκει για να τον χειροκροτησουμε! Οχι γιατι εχει αναγκη απο ενα παραπανω χειροκροτημα, αλλα το χειροκροτημα και η αγαπη μας ,ειναι ο καλυτερος τροπος επιβραβευσης για ολη αυτη τη σκληρη δουλεια που εχει ριξει για να ειναι συνεπης καταρχας με τον εαυτο του και υστερα με το κοινο του!! Και αυτο ειναι το σημαντικοτερο!! Να σαι καλα Γιωργο και ''Ασε λοιπον τ αγκαθια να αγκυλωνουν,εχε την ησυχη ψυχη σου μαξιλαρι και να θυμασαι πανω στης τιγρης του κουφαρι ,κατι μικροψυχα ζωακια καμαρωνουν''!

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xρόνα πολλα θείε Γιώργο! Κάθε καλό!

Σε ευχαριστώ για το :music_singguitar: , το :walkman:, το :music:, το :whistling2:, το B) και το :rolleyes: όλα αυτά τα χρόνια.... :D

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για το :music_singguitar: , το :walkman:, το :music:, το :whistling2:, το B) και το :rolleyes: όλα αυτά τα χρόνια.... :D

:thumbsup:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και έχω γράψει πολλά για τον Νταλάρα και θα μπορούσα να γράψω ακόμα περισσότερα, σήμερα, περιορίζομαι στο να καταθέσω απλά ένα video με μερικές από τις σημαντικότερες στιγμές μιας καριέρας που ξεκίνησε επίσημα το 1967 και συνεχίζεται αδιάλειπτα μέχρι σήμερα…


Χρόνια πολλά Γιώργο Νταλάρα!
 

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου
29/09/2013

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=7942&Itemid=29

11 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πριν από 64 χρόνια ξημέρωνε μια σημαδιακή μέρα για το Ελληνικό Τραγούδι.
Δύσκολη εποχή. Δύσκολη κι όταν ξεκίνησες αυτό το μεγάλο ταξίδι. Και τώρα είναι.
Όλοι μας , θα πούμε για τη φωνή σου , τα λυγμικά σου γυρίσματα , τα τραγούδια σου ,
την σκηνική σου παρουσία , τις εκφράσεις του προσώπου σου , την συνέπεια , την
αντοχή σου , την τεχνική σου , τις γνώσεις σου ,

τα ταξίδια σου που έγιναν κατά παράξενοτρόπο και «δικά μας».
Ακόμα και μέσα από τα λάθη σου , τις «γωνίες» σου , που σχεδόν όλοι έχουμε ,
έγινες και έμεινες για μας ένας φίλος.

Ανάμεσα σ’ αυτές τις κορυφογραμμές σου μία θα «ξεχώριζα» περισσότερο:
Μας κινητοποίησες! Μας έβαλες να περιμένουμε πάντα κάτι που θα ενώνει
ανεξήγητα όλους εμάς τους αγνώστους μεταξύ μας
που καταχρηστικά αποκαλούνται ανώνυμοι...
Ενσάρκωσες τη φωνή μας , τους προσωπικούς μας καημούς από τα
παιδικά μας χρόνια κιόλας , βρίσκοντας τον μουσικό μας βηματισμό.
Μας έδωσες συναισθηματικό παλμό και συντροφιά
σε δύσκολες ώρες , σε κατηφή απόβραδα , στο κέφι και στη μοναξιά.
Ταρακούνησες αυτό που αποκαλούμε ψυχή – δεν ξέρω αν
συνειδητοποίησες ποτέ το πόσο…
Φανέρωσες το αθέατο , πάλεψες με το άφωνο της ζωής μας και Μουσικής μας Ιστορίας
που απέκτησε φωνή και Λόγο από σένα.
Εκεί που άλλοι , πιο κοντινοί , πιο δεδομένοι κι αυτονόητοι
δεν το κατάφεραν , ακόμα τουλάχιστον...

Να είσαι γερός.

 

(Καλησπέρα σε όλους).

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρόνια του πολλά και δημιουργικά!Κι ασυννέφιαστα!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ..απλά..
Χρόνια πολλά!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρόνια του πολλά και δημιουργικά!Κι ασυννέφιαστα!

 

Ας είναι η μόνη συννεφιασμένη στιγμή στη ζωή του η "Συννεφιασμένη Κυριακή" :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Χρόνια του πολλά και δημιουργικά!Κι ασυννέφιαστα!

 

Ας είναι η μόνη συννεφιασμένη στιγμή στη ζωή του η "Συννεφιασμένη Κυριακή" :D

 

Χρόνια του πολλά και δημιουργικά!Κι ασυννέφιαστα!

 

Ας είναι η μόνη συννεφιασμένη στιγμή στη ζωή του η "Συννεφιασμένη Κυριακή" :D

 

Έτσι!  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η φωνή σου είναι το τρίτο πράγμα που με κάνει ευτυχισμένο και με ταξιδεύει μακριά από την εποχή αυτή που μας θέλει και μας κάνει άσχημους.Τα άλλα δύο είναι τα παιδιά μου.Σε ευχαριστώ πολύ και να'σαι πάντα καλά.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θαναση παρα πολυ ωραια η συνθεση του βιντεο!!! Ειδικα αυτο με τον ξαρχακο....ουαου!! Μπραβο!!

 

Μιχαλη συγχαρητηρια για το κειμενο!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρόνια πολλά στον Μουσικό, τον Τραγουδιστή, τον Άνθρωπο Γιώργο Νταλάρα.

Να είναι πάντα καλά. Τον ευχαριστώ για όλα.

:) :) :)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και την επιείκειά σας...
Σας ευχαριστώ για την αγάπη σας και τη δύναμή σας...
Χωρίς αυτά, κανένα δικό μου φωτογραφικό κλικ δε θα άξιζε!" 

(πρώτη δημοσίευση φωτογραφίας από τη Νάουσα, επελέγη γιατί είναι η πρώτη που ξεχώρισε...) 

Από τότε... "Η έμπνευση για μένα παραμένει...στο τραγούδι, στη μουσική...στην έκφραση." Για να εμπλουτίζω αυτή τη συλλογή:http://www.flickr.com/photos/marochr/collections/72157632242333337/

Οι από καρδιάς ευχές για τα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ είναι αυτονόητες...

 

996608_10151900125789643_300563442_n.jpg

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δώρα ο Νταλάρας παίρνει σήμερα. Αλλά δωράκι για εμάς είναι αυτό. Στην παρέα Γ.Σπανός, Λ.Παπαδόπουλος, Κ.Καράλης

 

11 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλες μας οι ευχές και όλη μας η αγάπη για να παραμένει ανέγγιχτος από τον χρόνο και τη μικρότητα των ανθρώπων! Να ζει την ευτυχία και τη χαρά για την οποία αγωνίσθηκε και την οποία τόσο απλόχερα χαρίζει σε όλους μας με τη μουσική του και τη στάση ζωής του!

 

Χρόνια πολλά!!!

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωρίς αμφιβολία ξεχωριστή η σημερινή μέρα για όλους μας... Και έχετε γράψει τόσο ωραία πράγματα, έχετε φρεσκάρει τη μνήμη μας με τόσο όμορφες εικόνες, που δεν έχω να προσθέσω πολλά. Διαβάζοντας και βλέποντας όλα αυτά, έρχεται στη σκέψη μου η εφηβεία μου και συναντά την ωριμότητά μου, το στήσιμο στις ουρές για ένα εισιτήριο στο Ολυμπιακό στάδιο μπλέκεται με την ικανοποίηση της εξασφάλισης, μέσω internet, ενός προνομιούχου τραπεζιού στο Gazarte. Το χτυποκάρδι της προσμονής στην Τέντα, όταν η ορχήστρα έπαιζε στο ξεκίνημα το "Αν μ'αγαπάς", μπερδεύεται με τον μεγάλο ενθουσιασμό της  Χαλκίδας και της "Οδού Ονείρων", για αυτά που περίμενα χρόνια και τα άκουσα απρόσμενα σε ένα βράδυ. Το σκαρφάλωμα στα κάθε είδους νταμάρια στα περίχωρα των Αθηνών στέκεται απέναντι στις άρτιες παραστάσεις του Μεγάρου Μουσικής. Ακόμα η εμμονή μου, στα 13 μου χρόνια, να γυρίσω όλη την αγορά της Αθήνας (η μάννα μου το θυμάται ακόμα), προκειμένου να βρω ένα ίδιο λευκό πουκάμισο με τη μπλε λεπτομέρεια στο γιακά, σαν αυτό που φορούσε εκείνος στον Ορφέα βαδίζει δίπλα στο αμείωτο ενδιαφέρον με το οποίο προσεγγίζω, 30 χρόνια μετά, μια δήλωση ή μια συνέντευξή του. Η γλύκα από τα τραγούδια του Κουγιουμτζή στο Λυκαβηττό το 1983 ταυτίζεται με τη συγκίνηση από το Βυζαντινό Εσπερινό και τη Μικρά Ασία του Καλδάρα, το καλοκαίρι του 2013, όπως και η ανακούφιση από την εξασφάλιση ενός σκαμπό στο διάδρομο του Ράδιο Σίτυ, το 1990,  θυμίζει κάτι από τον αγώνα δρόμου για μια καλή θέση στα μπροστινά του Ηρωδείου, στο αφιέρωμα στον Κουγιουμτζή το 2008. Όλες αυτές οι εικόνες που κάθε άλλο παρά λίγες είναι, αφού απλώνονται μέσα σε 30+ χρόνια, έχουν έναν κοινό παρανομαστή! Τι άλλο να ευχηθώ από να είναι καλά και τι να πω εκτός από ένα μεγάλο ευχαριστώ από την καρδιά μου, γιατί συνδέσαμε μεγάλο κομμάτι της ζωής μας μαζί του και δε μας διέψευσε, γιατί τίποτα δεν θα ήταν ίδιο χωρίς αυτόν!! 

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...