Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Ο Γιώργος Νταλάρας τραγουδάει Σταύρο Κουγιουμτζή

131 posts in this topic

Συγκίνηση, δάκρυα και πολλές αναμνήσεις μέσω αυτών των τραγουδιών, τα οποία με συντρόφευαν σε κάθε στάδιο της ζωής μου μέχρι τώρα, και θα με συντροφεύουν για πάντα. Δεν είναι απλά τραγούδια. Είναι η ίδια μου η ψυχή.

Με αυτά γνώρισα τον Νταλάρα, με αυτά γνώρισα την μουσική, αυτά έχουν τα πρωτεία και στην καρδιά μου.

Σταύρο Κουγιουμτζή, Γιώργο Νταλάρα, σας ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα το πήρα κι εγώ στα χέρια μου σαν να'ταν τρυφερό πουλί,σαν χελιδονάκι που θα'λεγε και ο Κουγιουμτζής.Ο Κουγιουμτζής...πόσο μου λείπει όπως και εσας.Και τα τραγούδια άρχισαν να κυλούν,μα δεν είναι απλώς τραγούδια αυτά,είναι ότι αγαπήσαμε φίλοι μου και το ξέρουμε καλά.Το ένα δίπλα στο άλλο ΜΑΖΙ και το ένα περισσότερο αγαπημένο απο το άλλο.Ακούγοντας τα ξαναπέρασε όλη μου η ζωή μέσα απο αυτά,οι αναμνήσεις τα καλά χρόνια και οι συγκινήσεις.Σε εκείνες τις παραστάσεις πήρε φωτιά το Ηρώδειο απο τις δεύτερες,πεντακοσιοστές,χιλιάδες φωνές που κάναμε όλοι μας στο Γιώργο,για τον κυρ Σταύρο και μόνο.Γιατί ο Κουγιουμτζής δεν ήταν για όλους μας ο συνθέτης που αγαπούσε ο κόσμος επειδή έγραφε καλά τραγούδια αλλά ήταν δικός μας άνθρωπος,κοντινός,και πολύτιμος.Μου άρεσαν πολύ και οι ερμηνίες του Κώστα και της Μελίνας,της Μαρίας και της Δέσποινας.Η φωνή του Γιώργου έδωσε όλη την ψυχή που φύλαγε τόσα χρόνια για τα τραγούδια αυτά για να είναι δίπλα,δίπλα και να μην χαθούν.Δεν έχω να πω τίποτα άλλο παρά μόνο ότι είμαι πολύ ευτυχισμένος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγορασα κι εγω τον δισκο.

Θετικες εντυπωσεις κι εμενα μου αφησε

απο μια πρωτη ακροαση..

Μου αρεσε (οπως φαινεται και απ την υπογραφη μου..) και

η υπαρξη του ¨Αν δεις στον ύπνο σου ερημια.."..

( Κατι νεοτερο για την επισημη παρουσιαση του δισκου;;; )

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κατι νεοτερο για την επισημη παρουσιαση του δισκου;;;

Οχι... Και στο Μετροπολις δεν ξερουν ακομη. Υποψιάζομαι ότι μπορεί τελικά να περιμενουν να περασει η εορταστικη περιοδος, όπου όλοι κάνουν τις διακοπές τους.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να προσθέσω πως στο υπέροχο αποτέλεσμα -εκτός από τον Γιώργο Νταλάρα- συμπράττουν πολύ όμορφα και οι υπόλοιποι συντελεστές. Ο Κ.Μακεδόνας, η Μ.Ασλανίδου, η Δ.Ολυμπίου και η Μ.Κουγιουμτζή. Όλοι τους έσκυψαν με σεβασμό κι αγάπη στο έργο του Κουγιουμτζή και κατάλαβαν την τιμή που τους δόθηκε να τραγουδήσουν τα υπέροχα τραγούδια σε έναν χώρο σαν το Ηρώδειο. Για την ορχήστρα δηλώνω γοητευμένη.

Ένας δίσκος απόκτημα!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ένας δίσκος απόκτημα!

Ένας δίσκος θησαυρός σωστό χριστουγεννιάτικο δώρο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το cd είναι καταπληκτικό κι έχει πολλές "μαγικές" στιγμές.

Εγώ όμως κόλλησα στη μαγική εκτέλεση του "Στου κάτω κόσμου τα πουλιά" και ιδιαίτερα στον τρόπο που δένει το πρώτο με το δεύτερο - το ξεχασμένο - ρεφραίν. "Χαίρομαι που δεν ξεχνάτε" κι αμέσως μετά ξεχύνεται η φωνή του με τέτοια ενέργεια και διαύγεια που είναι συγκινητικός πραγματικά.

Του έπρεπε ένα τέτοιο αφιέρωμα του Σταύρου Κουγιουμτζή γιατί ήταν ένας συνθέτης πολύ υψηλών προδιαγραφών που έγραψε πολλά μικρά διαμάντια και ουσιαστικά κανένα αδιάφορο τραγούδι.

Είναι ευτύχημα που καταγράφηκαν αυτές οι συναυλίες σε δίσκο καταρχήν για μας που τους αγαπούμε αλλά και για τις επόμενες γενιές που θα πάρουν έτσι μια γερή γεύση του τι δημιούργησε η συνύπαρξη των δύο αυτών καλλιτεχνών.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εγώ αγόρασα χθες το cd και είναι τέλειο!!!Πραγματικά ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα!Μπράβο σε όλους τους συντελεστές!Θα επανέλθω αργότερα με αναλυτικότερες εντυπώσεις.

Επίσης όσο ακούω το cd τόσο συνειδητοποιώ πόσο πολύ μου έχει λείψει μια συναυλία του Νταλάρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Επίσης όσο ακούω το cd τόσο συνειδητοποιώ πόσο πολύ μου έχει λείψει μια συναυλία του Νταλάρα.

Ενώνω την φωνή μου με την δική σου,Νεφέλη! Ελπίζω με τη νέα χρονιά να υπάρχει και ανακοίνωση σχεδίων.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εγώ όμως κόλλησα στη μαγική εκτέλεση του "Στου κάτω κόσμου τα πουλιά" και ιδιαίτερα στον τρόπο που δένει το πρώτο με το δεύτερο - το ξεχασμένο - ρεφραίν. "Χαίρομαι που δεν ξεχνάτε" κι αμέσως μετά ξεχύνεται η φωνή του με τέτοια ενέργεια και διαύγεια που είναι συγκινητικός πραγματικά.

"Χαίρομαι που δεν ξεχνάτε"

Και μετά η φωνή του! Τόσο εκρηκτική και γεμάτη ουσία που σε συγκλονίζει!

Αυτό το "άααανθρωποι τρίζουν κι ακονίζουν τα σαγόνια" με τσακίζει κυριολεκτικά.... Με διαπερνάει ολόκληρο.... Δεν μπορώ να περιγράψω το συναίσθημα με λόγια.

Ούτε εσύ ξεχνάς Γιώργο. Γι' αυτό και τιμάς τους ανθρώπους που έχεις στην καρδιά σου!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αυτό το "άααανθρωποι τρίζουν κι ακονίζουν τα σαγόνια" με τσακίζει κυριολεκτικά.... Με διαπερνάει ολόκληρο.... Δεν μπορώ να περιγράψω το συναίσθημα με λόγια.

Ετσι ακριβώς! :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν θελω να θεωρηθει γκρινια , αλλα ξερετε βρε παιδια κανεις να μου πειτε , με αυτο το ΧΑΣΑΠΙΚΟ ο Νταλαρας εχει τσακωθει? Ευτυχως που τοπε 1 φορα στο ΗΛΙΟΣΚΟΠΙΟ....λεω να τον ρωτησω αν συναντηθουμε στην παρουσιαση αυτου του εξαιρετικου αφιερωματος....την εχω χρονια αυτη την απορια !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Καινούργιος ήλιος να φανεί καινούργια αυγή και δύση

κι ένα χρυσόφτερο πουλί να βγει να κελαηδήσει"

Υπέροχο τραγούδι... Και κάποτε μου το είχαν στείλει και για πρωτοχρονιάτικες ευχές. :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το cd είναι καταπληκτικό κι έχει πολλές "μαγικές" στιγμές.

Εγώ όμως κόλλησα στη μαγική εκτέλεση του "Στου κάτω κόσμου τα πουλιά" και ιδιαίτερα στον τρόπο που δένει το πρώτο με το δεύτερο - το ξεχασμένο - ρεφραίν. "Χαίρομαι που δεν ξεχνάτε" κι αμέσως μετά ξεχύνεται η φωνή του με τέτοια ενέργεια και διαύγεια που είναι συγκινητικός πραγματικά.

Κι εγώ συμφωνώ απόλυτα. Η καλύτερη στιγμή του δίσκου! Καλύτερη και απο τον πλάστη, δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο live τραγούδι η συγκεκριμένη εκτέλεση ΑΥΤΟΥ του τραγουδιού.

Το είχα που το είχα στο top 5, τώρα.... καταλαβαίνετε.... :razz:B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το είχα που το είχα στο top 5, τώρα.... καταλαβαίνετε.... B)  :razz:

Προσπαθούμε.... :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Και επειδή δεν έχουμε ακόμα το DVD ας δούμε αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=mmrWhV4Yx30

’λλη συναυλιάρα κι αυτή! Απέραντος είναι ο Νταλάρας!

Κι αυτο αφιερωμενο σ ολους σας..Χρονια πολλα!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Γιάννη για το τραγούδι "Χασάπικο",είναι και μένα από τα αγαπημένα μου.Έχουμε όμως αναρρωτηθεί όσο καλό τραγούδι και αν είναι,μήπως ο ίδιος ο τραγουδιστής το έχει σε "δεύτερη μοίρα" γιατί δεν το συμπαθεί ιδιαίτερα;Μου έχει κάνει εντύπωση και ένα άλλο τραγούδι του Σταύρου Κουγιουμτζή το πασίγνωστο "Νάτανε το'21" και αυτό έχει συμπεριληφθεί πολύ λίγες φορές στα προγράμματα συναυλιών,ίσως για τον ίδιο ακριβώς λόγο.Ας μην ξεχνάμε ότι ο Νταλάρας είναι ένας καλλιτέχνης που λειτουργεί περισσότερο με ψυχή παρά σαν "πρέπει" για κάτι,λαμβάνοντας όμως και τις επιθυμίες του κόσμου που τόσα χρόνια τον ακολουθεί.

Θα ήθελα πάντως σε αυτό το αφιέρωμα να υπήρχε και ένα άλλο τραγούδι του Κουγιουμτζή που αγαπώ ιδιαίτερα και είναι "το καλοκαίρι το μορτάκι".

Πάντως αυτό το μεγάλο αφιέρωμα στον Σταύρο Κουγιουμτζή έχει πάρει την θέση του στην ιστορία του Ελληνικού τραγουδιού.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα ήθελα πάντως σε αυτό το αφιέρωμα να υπήρχε και ένα άλλο τραγούδι του Κουγιουμτζή που αγαπώ ιδιαίτερα και είναι "το καλοκαίρι το μορτάκι".

....και να φώναζαν να το πει σε μία guest εμφάνιση ο...... "Κώστας Μοσχοβίτης"

:):xmas:

Αντώνη να σε διορθώσω μόνο στο ότι εγώ αναφερόμουν στο "Του κάτω κόσμου τα πουλιά"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εννοείται ρε Αντώναρε!!

Χρόνια σου Πολλά κιολας! καλές γιορτές να έχεις!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
ποσο κοστιζει;;

11,11 !

Φοβερή τιμή για διπλό cd!!! Επιτέλους έβαλαν μυαλό νομίζω!!!! ;)

9.90 χθεσινή τιμή στο Public

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0