Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Ο Γιώργος Νταλάρας τραγουδάει Σταύρο Κουγιουμτζή

131 posts in this topic

Τελεια!! ;) Γιατι θελω κι ενα δευτερο....

Νομίζω οτι είναι η καλύτερη πρόταση για δώρο! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ακούω τώρα...πολύ ωραίο cd και πολύ ωραίο για δωράκι!! :(

Στην περιφέρεια είναι λίγο ακριβότερο αλλά και πάλι 15 ευρώ για διπλό cd είναι σούπερ τιμή.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ποσο κοστιζει;;

11,11 !

Φοβερή τιμή για διπλό cd!!! Επιτέλους έβαλαν μυαλό νομίζω!!!! :(

9.90 χθεσινή τιμή στο Public

Ακόμα τελειότερα!!

Το καλύτερο δώρο για τις γιορτές, σε όλους θα το πάρω!!!

-Καλησπέρα, καλως ήλθατε! Τι είναι αυτό; Δωράκι;

-Ναι ένα ωραίο cd, διπλό είναι κιολας...

-Α!! ευχαριστούμε δεν ήταν ανάγκη....για να δω, τι είναι αυτό; Νταλάρας; Μα εμείς τον σιχαινόμαστε τον Νταλάρα!!!

-Δεν πειράζει θα τον συνηθίσετε!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προς το παρόν μόνο θα το δωρίζετε εσείς οι ίδιοι....

Γιατί από την άλλη Κυριακή (9-1-2011) το μοιράζει η Real News!!!!

Τι έγινε ρε παιδιά;

Τόση επιτυχία είχε φαίνεται το πολυαναμενόμενο cd....

Μια εβδομάδα έχει που κυκλοφόρησε.

Κι όμως....

Ακόμα και η χαμηλή του τιμή , ούτε "συγκίνησε"

ούτε απέτρεψε πρακτικές που -υποτίθεται- δεν ταιριάζουν με την

ορθολογική διάδοση της μουσικής.

Και βέβαια με άνευρες και μισές εκτελέσεις.

Ποτ πουρί , κόσμος που τραγουδάει συνεχώς , κλισέ όλα.....

Εκτελέσεις που σε παλαιότερους δίσκους -live και μη-

μας έκαναν και δακρύζαμε.

Ας μη μιλήσουμε καλύτερα για τις συμμετοχές...

Πού είναι εκείνη η φωνή του δίσκου "Σαν Τραγούδι Μαγεμένο";

Έχει σχέση εκείνη η φωνή με την παρούσα έκδοση του Ηρωδείου;

Φαίνεται και στο όλο κλίμα της φιλικής παρέας αυτού του site...

Καμιά δεκαριά αναφορές κι αυτό ήταν.

Πού άλλες εποχές με άλλες κυκλοφορίες...

Δεν είναι κακό αυτό. Κακό είναι να εθελοτυφλούμε!

'Αλλωστε , σχεδόν με όλα σας τα κολακευτικά λόγια για το οτιδήποτε ,

συμφωνούσα. Τώρα όμως άλλαξαν τα δεδομένα.

Δυστυχώς επιβεβαιώθηκα με όσα έλεγα ΠΡΙΝ κυκλοφορήσει το cd

και έφαγα κράξιμο όπως θα φάω και τώρα. Δεν πειράζει...

Κρίμα Σταύρο....κρίμα Γιώργο.....

Και Χρόνια Πολλά σε όλους.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κρίμα Σταύρο....

Θεμιτές και σεβαστές όλες οι απόψεις....Το καλλιτεχνικό μέρος σε άλλους αρέσει, σε άλλους δεν αρέσει. Σε άλλους αρέσει περισσότερο, σε άλλους λιγότερο.

Όσο για το αν πουλάει ή δεν πουλάει το cd, είμαι σε θέση να ξέρω πως για τα σημερινά δεδομένα πάει αρκετά καλά. Η απόφαση για να πουληθεί με την εφημερίδα προφανώς πάρθηκε πριν κυκλοφορήσει το cd. ’λλωστε είχε ακουστεί και αυτή η εκδοχή.

Είναι αδύνατο να κυκλοφορεί ένα cd στις 21 του μηνός και στις 28 να υπάρχουν καταμετρημένες πωλήσεις, ώστε στις 29-30 να αποφασίζεται η κυκλοφορία του με εφημερίδα.

Αυτό που δεν μου κολλάει κάπως είναι η φράση "Κρίμα Σταύρο"....Φαίνεται σα να φταίει ο μακαρίτης ο Κουγιουμτζής για κάτι....Εκτός αν το παρερμηνεύω λάθος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλά, φίλε polemi! Οι ευχές δεν σημαίνει πως συμφωνώ με όσα έγραψες. Δικαίωμά σου να εκφράζεις όποια άποψη θέλεις αλλά χωλαίνει αρκετά όσον αφορά στην κριτική στη φωνή. Ειδικά εδώ!Επιπλέον,το όλο ύφος διαπνέεται από χαιρεκακία,επέτρεψέ μου να σου πω.

Καλή χρονιά να έχουμε όλοι κι ωραίες μουσικές! :(

Υ.Γ Όσον αφορά στη Real news μπορεί να δοθεί και το dvd. Ας έχουμε λίγη υπομονή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητέ Θανάση.

Το "κρίμα Σταύρο" ήταν πικρό και αλληγορικό , όχι "χρέωση" στον μεγάλο απόντα!

Δεν απευθυνόταν στον ίδιο (!) αλλά στις επιλογές των συμμετεχόντων.

Και δήλωνε -πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη- την απογοήτευση

για το γεγονός ότι τα τραγούδια του αποδόθηκαν όπως προανέφερα.

"Κρίμα Σταύρο" γι αυτό που έγινε , όχι γι αυτό που έκανε ο ίδιος!

Αν ζούσε και έκανε τις συγκρίσεις θα διαπίστωνε το έλλειμμα.

Δεν θα άκουγε την "μαχαιριά" που ζητούσε εκείνα τα χρόνια απ΄τον αγαπημένο του τραγουδιστή , μια ιστορία που εξιστορούσε κάποτε ο Νταλάρας

στην εκπομπή του Σπύρου Παπαδόπουλου! Θα το θυμάστε οι περισσότεροι.

Ίσως να μην εξέφραζε το παράπονό του λόγω της έμφυτης ευγένειάς του.

Να είστε καλά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και τον απόντα Κουγιουμτζή τον ερμηνεύεις εσύ; Πώς; Ούτε εσύ ούτε κανείς μας δεν μπορεί να τον ερμηνεύσει. Και λυπάμαι πολύ για την αμετροέπεια. Εμείς μπορεί να είμαστε κολλημένοι αλλά αμετροεπείς δεν είμαστε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χαιρεκακία Ekostel;

Όσοι με ξέρουν θα χαμογελάσουν μ' αυτό που έγραψες.

Δυστυχώς ο λίγος χώρος δεν επιτρέπει να αναλύσω τι , πότε , πόσο και πού έχω τρέξει , πονέσει , τσακωθεί , κλάψει για τον θείο Γιώργο....

Όπως και οι πιο πολλοί , υποθέτω , από μας.

Αν σου λέει κάτι , θα σου πω ότι είμαι 45 χρονών.....

Με ό,τι αυτό συνεπάγεται σχετικά με εμπειρίες και διαδρομές που συνδέονται άρρηκτα μ' αυτόν -ειδικά- τον τραγουδιστή....

Ας μην πλατιάσω άλλο όμως...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλοι έχουμε μια διαδρομή κι εμπειρίες. Εν πάσει περιπτώσει,καλή χρονιά! Εύχομαι να σου δοθεί η ευκαιρία να αναλύσεις τις απόψεις σου στον ''θείο Γιώργο''. Θα ήταν μια καλή συγκυρία πιστεύω και θα βοηθούσες στο να αλλάξει ρότα ή και να σταματήσει να τραγουδά. Σύμφωνα με όσα πιστεύεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια ΚΑΛΟΠΡΟΕΡΑΙΤΗ κριτική δεν ενέχει αμετροέπεια!

Το κόλλημα όμως , πολλές φορές , ναι! Κόλημμα και μέτρο δεν συμβαδίζουν.

Γειά σας λοιπόν και καλή χρονιά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Α , και κάτι ακόμα. Λιγότερη ειρωνία δεν θα έβλαπτε....

(Αν και ήμουν προετοιμασμένος).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν σκοπεύω να το συνεχίσω.Καταλήγω όμως με το εξής:την άποψή σου, την βαπτίζεις καλοπροαίρετη κριτική την άποψή μου την βαπτίζεις ειρωνία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολυ συντομα να κανω κι εγω μια αναφορα, με αφορμη τη δημοσιευση του Μιχαλη.

Καταρχας, σεβομαι την αποψη οτι το cd, αλλα και οι ιδιες οι συναυλιες απ'οτι καταλαβα, δεν ηταν καλες. Τη σεβομαι, ΔΕΝ την ενστερνιζομαι. Εχω καταθεσει παραπανω αλλωστε τη γνωμη μου.

Απο εκει και περα, με καλυψε ο Θανασης οσον αφορα στα ζητηματα των πωλησεων. Ενας νεος δισκος πλεον δεν βγαινει στα περιπτερα γιατι δεν πουλησε αρχικα, αλλα για να καλυφθει η κανονικη του κυκλοφορια. Δυστυχως υπαρχει πια πολυς κοσμος που μονο ετσι αγοραζει cd, που μονο ετσι μαθαινει για νεες κυκλοφοριες! Το αν αυτο ειναι καλο 'η κακο, ειναι αλλο θεμα. Και σιγουρα δεν αφορα τον καλλιτεχνη η αναλυση, ειναι γενικοτερο "προβλημα" της δισκογραφιας.

Τελος, οσον αφορα στις καταγραφες εδω στο φορουμ και τη συγκριση με το "Μαγεμενο". Καταρχας, τα πιο πολλα απο τα τραγουδια του Σταυρου ηταν ηδη δισκογραφημενα με τη φωνη του Νταλαρα, ακομη και Live. Στο "Μαγεμενο" δεν ηταν ετσι. Ετσι εξηγειται ενας πιθανος μεγαλυτερος ενθουσιασμος απ'τα μελη. Δεν το ψαξα στα post, αλλα για να το λες θα το εχεις ηδη ερευνησει. Και γενικα, αυτο που εχω καταλαβει με τα χρονια ειναι οτι οι μεγαλυτερες αναλυσεις εδω γινονται σε ολοκαινουργιες δουλειες και σε πρωτοδισκογραφημενα τραγουδια.

Κλεινοντας, θελω να σημειωσω πως πραγματικα...εξεπλαγην! Δεν πιστευα οτι υπαρχει ακροατης του Νταλαρα που δεν θα ενθουσιαζοταν με ενα τετοιο αφιερωμα!

Πανω σε αυτο, θελω να ρωτησω και τον Μιχαλη κατι: τι εννοεις για τη φωνη στη συγκριση με το "Μαγεμενο"? Δεν τραγουδουσε καλα ο Νταλαρας στο Ηρωδειο δηλ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε Μιχάλη νομίζω ότι είσαι λιγάκι άδικος στην κριτική σου για το δίσκο αυτό.

Καταρχήν η φωνή του Γιώργου έχει μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο σε σχέση με το "Ένα τραγούδι μαγεμένο" όπου είναι φανερό ότι τραγούδησε κυρίως με την ψυχή του μια και ήταν ταλαιπωρημένος από κρύωμα. Του αποδίδω τα εύσημα όμως γιατί έβγαλε εκείνο το δίσκο ακόμα και έτσι, κλείνοντας τα στόματα αυτών που έβλεπαν και βλέπουν στο πρόσωπό του τον στυγνό επαγγελματία που προσέχει με κάθε τρόπο την τελειότητα της αποτύπωσης της φωνής του κλπ. Απέδειξε ότι τον ενδιαφέρει πρώτα απ' όλα η μουσική και μετά το δικό του κομμάτι , το τραγουδιστικό, και μπράβο του.

Στο αφιέρωμα στον Κουγιουμτζή τώρα. Αλήθεια πιστεύεις πως δεν έχει "μαχαιριές" αυτός ο δίσκος? Στο Μ' έκοψαν με χώρισαν στα δυο" ο άνθρωπος δίνει ρεσιτάλ ερμηνείας φωτίζοντας το τραγούδι διαφορετικά και πολύ πιο πειστικά σε σχέση με την πρώτη εκτέλεση. Το ίδιο και "Στου κάτω κόσμου τα πουλιά", στο "Αν δεις στον ύπνο σου ερημιά" όπου κυριολεκτικά με σφάζει η μαχαιριά του στο σημείο "πάρε τις στράτες νααααα με βρεις" κλπ. Νομίζω ότι το τραγουδιστικό πρόσωπο του Γιωργου Νταλάρα ξεδιπλώνεται σε πολλές πτυχές του στο αφιέρωμα αυτό (πότε ευαίσθητος, πότε παλικάρι, πότε λαικός με τα μοναδικά του γυρίσματα) και παρουσιάζεται πολύ ώριμος στις ερμηνείες του.

Τώρα για το ποτ πουρί τι να πούμε, αφού ο Σταύρος Κουγιουμτζής είναι ατέλειωτος και ούτε 4πλό cd δε θα έφτανε για να χωρέσουν τα γνωστά του τραγούδια ολόκληρα. Η συμμετοχή του κόσμου σ' αυτή την ηχογράφηση είναι μοναδική, δείχνει πόσο αγάπησε ο κόσμος τα τραγούδια αυτά και σίγουρα προσθέτει στη μαγεία του αποτελέσματος.

Αυτά κατά την ταπεινή μου άποψη.

Anyway Χρόνια Πολλά, καλή χρονιά, με υγεία σε όλους.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Καληνύχτα Ekostel....

Στο καλο....

Και καλη χρονια!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tην Κυριακή 9 Ιανουαρίου το cd θα κυκλοφορήσει μαζί με τη Real News και θα περιέχει και το Dvd.

Αυτό είναι όντως real news! Ευχαριστούμε πολύ και περιμένουμε εναγωνίως.

’ραγε θα κυκλοφορήσει και κανονικά το dvd ή μόνο μέσω της εφημερίδας;

Πάντως και εγώ βρίσκω την κριτική στο cd άδικη. Έχει εξαιρετικά τραγούδια, μερικά από αυτά που δεν ακούονται συχνά, και όλα με υπέροχες ερμηνείες.

Εμένα μου φάνηκαν ακόμη πιο μαγικές και δυνατές από τις παλιότερες καθώς αυτές συμπεριλαμβάνουν την πείρα τόσων χρόνων και το συναίσθημα της συγκεκριμένης συναυλίας και βγάζουν τη δύναμη της ψυχής του καλλιτέχνη.

Καλή χρονιά σε όλους!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οπότε είναι πολύ πιθανό να έχουμε καμιά εμφάνιση και στην εκπομπή του Νίκου Χατζηνικολάου στον Alter, όπως και στην περίπτωση της κυκλοφορίας του νέου δίσκου του Πάριου

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0