Sid

Ο Γιώργος Νταλάρας στο Δεύτερο Πρόγραμμα

104 posts in this topic

Εντάξει, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΜΕ!!! :lol: :lol: :lol:

Η απόλυτη δικαίωση!!!

Είχα σκοπό να γράψω κάτι άλλο αλλά με εκφράζει αυτό του Αποστόλη!

Να είσαι καλά,Σιδερή!Να είσαι καλά,Θάνο!Ευχαριστούμε για αυτό το δίωρο.

Γιώργο Νταλάρα, σε ευχαριστώ γιατί -έστω και μέσω μια ραδιοφωνικής συνέντευξης- δεν με διέψευσες ποτέ!

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο στον Σιδερή και τον Θάνο γι αυτήν την ωραία συνέντευξη.

Και για όποιον δεν την άκουσε:

Μέρος 1:

http://java.uom.gr/~chaikalis/dalaras/prin...nly_meros_A.wma

Μέρος 2:

http://java.uom.gr/~chaikalis/dalaras/prin...nly_meros_B.wma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα παιδί μετράει τ άστρα....

Τί όμορφη εικόνα! Την κρατάω για πάντα, γιατί με συνέδεσε με ένα από το ομορφότερα βιβλία που έχω διαβάσει και γιατί αυτός θα τα βρίσκει πάντα σωστά...... :blush:

Σιδερή και Θανάση, ευχαριστούμε για μία από τις πιο "γεμάτες" συνεντεύξεις που ακούσαμε. Καταφέρατε να απολαύσουμε τον Νταλάρα χαλαρό αλλά και συγκινητικό σε κάποιες στιγμές. Αν έγραφα ταυτόχρονα με τη συνέντευξη (ευτυχώς κατάφερα να την ακούσω απευθείας), θα διακρίνατε έναν ασυγκράτητο ενθουσιασμό! Γεμάτο γέλιο (για την παρέα που "έχει παρευρεθεί σε παραστάσεις που δεν ήταν ούτε καν ο Νταλάρας εκεί!"), χαρά για την "ανταμοιβή" του Θανάση ("Μου ΄λεγε η μητέρα μου να προσέχεις ποιους ονομάζεις φίλους και δεν την ακούω!" και το "Στα χοντρά τα σύρματα"!), αλλά και συγκίνηση... Τα αποσπάσματα με τη φωνή του Κουγιουμτζή ήταν υπέροχες στιγμές που έδεναν τόσο όμορφα με όλη την κουβέντα.

Μάθαμε επίσης ότι ετοιμάζεται για φέτος κι άλλη "Μεσόγειος"! Τέλεια!

Και φυσικά, ανυπομονούμε για την επόμενη εκπομπή με ανέκδοτα (με τη φωνή του) ή με άλλους στίχους τραγούδια! :rolleyes:

Πάντα τέτοια!!!!!! Να'στε καλά! :):):razz:

ΥΓ: Θοδωρή, ευχαριστούμε για το άμεσο upload! :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ κι εγώ με την σειρά μου,Θοδωρή!

Μάρω, πολύ ωραία το εξέφρασες. Μια ''γεμάτη'' συνέντευξη. Κι επειδή δεν είναι να τάξεις, περιμένουμε τις εκπομπές με τα ανέκδοτα τραγούδια ή ό,τι άλλο θέλει. Θα είναι εξαιρετικά καλά αν πραγματοποιηθεί η ιδέα! Το εύχομαι ολόψυχα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ ειλικρινά όλους τόσο για τα θερμά σας λόγια όσο και για τη θετική σας ενέργεια...

Ζητώ συγνώμη που δεν απάντησα χθες βράδυ στα τόσο ζεστά μηνύματα που μου στείλατε στο κινητό, αλλά τα χρονικά περιθώρια από το τέλος της εκπομπής ως τη μετάβασή μου στο αεροδρόμιο για την επιστροφή στη Θεσσαλονίκη ήταν τόσο στενά, που πραγματικά, δεν πρόλαβα....

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους.... :rolleyes:

Σιδερή λένε πως η ελληνική γλώσσα είναι η πιο πλούσια....

Τρίχες κατσαρές....Εγώ δεν μπορώ να βρω λόγια να περιγράψω τα συναισθήματά μου γι'αυτό ότι και να πω θα είναι λίγο...Σ'ευχαριστώ και δημόσια που έγινες η αφορμή για να ζήσω στιγμές που θα με συνοδεύουν για μια ζωή...Νά'σαι πάντα καλά... :blush::blush:

Y.Γ: off the record ατάκα πριν την αρχή της εκπομπής:

"Γιώργο, έτσι όπως είσαι ανάμεσα στον Σιδερή και σε μένα δεν είμαστε σαν σάντουιτς;" :):):razz:

Y.Γ 2:Θοδωρή ευχαριστώ ιδιαιτέρως για την βραδινή έκπληξη...Και για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι να πω, ότι βγαίνοντας χθες βράδυ από την πόρτα του αεροδρομίου στην αίθουσα των αφίξεων, είδα τον Θοδωρή να με περιμένει (χωρίς να το ξέρω) με σοβαρό ύφος και κρατώντας ανοιχτό ένα μεγάλο χαρτί που έγραφε "για κύριο Γιώγλου" :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Y.Γ: off the record ατάκα πριν την αρχή της εκπομπής:

"Γιώργο, έτσι όπως είσαι ανάμεσα στον Σιδερή και σε μένα δεν είμαστε σαν σάντουιτς;" :blush::rolleyes::blush:

Y.Γ 2:Θοδωρή ευχαριστώ ιδιαιτέρως για την βραδινή έκπληξη...Και για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι να πω, ότι βγαίνοντας χθες βράδυ από την πόρτα του αεροδρομίου στην αίθουσα των αφίξεων, είδα τον Θοδωρή να με περιμένει (χωρίς να το ξέρω) με σοβαρό ύφος και κρατώντας ανοιχτό ένα μεγάλο χαρτί που έγραφε "για κύριο Γιώγλου" :lol: :lol: :lol:

:):):razz: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο Σιδερή και Θάνο πολύ ωραία συνέντευξη. Και ο Σιδερής επαγγελματίας!!!!

Ηθέλα βεβαια να ήμουν απο μια μεριά να έβλεπα το ύφος του όταν αρχίσαν οι "μπιχτές" ..... θα πρέπει να είχε πολύ γέλιο !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κι εγώ πάρα πολύ όλους. Το γράφω τώρα "τηλεγραφικά", γιατί μέσα στις επόμενες μέρες, αφού συνέλθω, θα επανέλθω με λεπτομέρειες και παραλειπόμενα. Χωρίς τη φυσική παρουσία και το λόγο του Θανάση, αλλά και το νου μου σε κάποια άτομα που έχω γνωρίσει από εσάς, δεν ξέρω αν θα ήταν έτσι (καλό ή μέτριο, αλλά σίγουρα πρωτόλειο για μένα).

Ο "πρύτανης" Γιώργος Παπαστεφάνου μου έχει πει ότι μια δική του ραδιοφωνική "δασκάλα" στη δεκαετία του '60 του είχε πει "Κάνουμε ραδιόφωνο ΚΑΙ για τον έναν, όχι μόνο για τον έναν". Δεν κάνουμε δηλαδή εκπομπές που θα ενδιαφέρουν ΜΟΝΟ λίγους ανθρώπους, αλλά κάνουμε εκπομπές που θα πιάσουν το ευρύτερο κοινό, αλλά ΚΑΙ αυτούς τους λιγότερους που θα ήθελαν το κάτι παραπάνω. Για μένα αυτός είναι ο μπούσουλας σε αυτή τη δουλειά...στις περισσότερες εκπομπές τουλάχιστον. Η χθεσινή ήταν μία από αυτές. Και πάλι ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ηταν απο τις πιο ομορφες και χαλαρες συνεντευξεις του...την χαρικα πραγματικα και ανατριχιασα οταν ειπε για το μπλακ αουτ τι κανεις...πας μπροστα και λες ενα τραγουδι του Σταυρου και μετα μπορεις να πεις και καληνυχτα...κορυφαιο....μπραβο στο Θαναση ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σας ευχαριστώ κι εγώ πάρα πολύ όλους. Το γράφω τώρα "τηλεγραφικά", γιατί μέσα στις επόμενες μέρες, αφού συνέλθω, θα επανέλθω με λεπτομέρειες και παραλειπόμενα. Χωρίς τη φυσική παρουσία και το λόγο του Θανάση, αλλά και το νου μου σε κάποια άτομα που έχω γνωρίσει από εσάς, δεν ξέρω αν θα ήταν έτσι (καλό ή μέτριο, αλλά σίγουρα πρωτόλειο για μένα).

Συγχαρητήρια και πάλι και πολλές ευχαριστίες για όλα και στους δύο σας! και για τα παραλειπόμενα τα οποία και περιμένουμε εναγωνίως και από τους δύο σας! Γιατί είναι σίγουρο ότι τέτοιες ώρες ένας δεν φτάνει για να θυμηθεί όλες τις λεπτομέρειες και τα παραλειπόμενα!

Ευχαριστούμε και για το ανέβασμα της ηχογράφησης, Theodore!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Warm congratulations and thanks to our friends Sideris and Thanasis and to Giorgos Dalaras for being ..what he is.

Theodore, many thanks to you for uploading the interview. It is a real privilege to have this opportunity to listen to it anytime we feel like it.

Να είστε καλά!

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο "πρύτανης" Γιώργος Παπαστεφάνου μου έχει πει ότι μια δική του ραδιοφωνική "δασκάλα" στη δεκαετία του '60 του είχε πει "Κάνουμε ραδιόφωνο ΚΑΙ για τον έναν, όχι μόνο για τον έναν". Δεν κάνουμε δηλαδή εκπομπές που θα ενδιαφέρουν ΜΟΝΟ λίγους ανθρώπους, αλλά κάνουμε εκπομπές που θα πιάσουν το ευρύτερο κοινό, αλλά ΚΑΙ αυτούς τους λιγότερους που θα ήθελαν το κάτι παραπάνω. Για μένα αυτός είναι ο μπούσουλας σε αυτή τη δουλειά...στις περισσότερες εκπομπές τουλάχιστον. Η χθεσινή ήταν μία από αυτές. Και πάλι ευχαριστώ.

Πρέπει να πω πως συμφωνώ με αυτή την αντιμετώπιση. Όπως συμφωνώ και μου αρέσει πολύ όταν υπάρχει ,εκτός από το μεράκι και τον σεβασμό, η ευγένεια που αντιμετωπίζεις τον φιλοξενούμενο, Σιδερή. Θεωρώ μεγάλη αρετή την ευγένεια ούτως ή άλλως. Νευριάζω πολύ με κάποιες περιπτώσεις δημοσιογράφων, παραγωγών που στήνουν στα 5 μέτρα τον συνομιλητή τους. Να υπάρχουν ερωτήσεις δύσκολες αλλά όχι να υπάρχει μια εσκεμμένη σειρά επιθετικών ερωτήσεων χάριν της ίντριγκας.

Όπως μου άρεσε πολύ το χαλαρό κλίμα οικειότητας που έμεινε όμως στα όρια της εκτίμησης και δεν τα ξεπέρασε. Πολύ σημαντικό!Κι αυτό οφείλεται και σε σένα και στον Θάνο.

Καλή κι ανάλογη συνέχεια παιδιά! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε πάρα πολύ τόσο τον Σιδερή όσο και τον Θάνο για αυτή την καταπληκτική συνέντευξη. Αγαπημένο μου σημείο εκείνο στο οποίο άρχισε να αναλύει και να μιλάει για το κενό που υπήρξε στη συνεργασία του με τον Σταύρο Κουγιουμτζή από το 1975 ως το 1986.

Μακάρι να γίνουν και άλλες τέτοιες εκπομπές, και πιο επικεντρωμένες σε αμιγώς μουσικά θέματα αν είναι δυνατόν.

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ακούσουμε για αγαπημένα του τραγούδια, αγαπημένες του μουσικές φράσεις, τόσο ελληνικές όσο και ξένες. Προς το παρόν, μένω απόλυτα ευχαριστημένος πάντως με την ομολογία ότι είναι κατά 99% μινοράκιας. Σε μένα τουλάχιστον φαίνεται τόσο πολύ τελικά αυτό από το ποια τραγούδια που έχει πει με έχουν συγκλονίσει περισσότερο. Όλα είναι μινόρε, εκτός από τη ''Νύχτα'' του Ξαρχάκου.

Ευχαριστούμε και πάλι παιδιά. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θάνο και Σιδερή,ευχαριστούμε για τη συγκίνηση,που μου...επιστρέψατε μετά από καιρό στην ψυχή μου,μέσω των ερτζιανών και μου "δημιουργήσατε" την αιτία που ξαναγράφω...Καληνύχτα κοπέλια... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο βρε παιδιά! Για χάρη σας βάλαμε Nova, αυτό έχω μόνο να πω... :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ μπορώ να πω ότι είμαι πολύ χαρούμενος και....πάντα τέτοια!!! :):):razz::blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neck (ιδιαίτερα για την επιστροφή σου), Thes, Γιώργο, Ζαχαρία (καλή επιτυχία !), Annemarie σας ευχαριστώ πολύ.

Νικόλα ξέρεις ότι μεγάλο μέρος από τις ευχαριστίες αυτές σου ανήκουν δικαιωματικά, παρόλο που δε θα σου εξοφλούν τη συνδρομή στη Nova.

Τέλος, εσύ ο χαρούμενος από πάνω...ακόμα περιμένω τηλέφωνο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θαναση , Σιδερη...να πω και γω ενα μεγαλο ευχαριστω και μπραβο. Παντα τετοια!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ σας άκουγα στο αυτοκίνητο,με διαστήματα εν μέσω εργασίας μου όμως δεν μπόρεσα να μην συγκινηθώ.Σιδερή και Θανάση σας ευχαριστώ όπως και όλοι άλλωστε και να είστε έτσι.Δημιουργικοί,ρομαντικοί με όσους και ότι αγαπάμε και να μην αλλάξετε ποτέ,είμαι βέβαια 100% σίγουρος πως δεν θα το κάνετε,μα θα ξεπερνάτε με μεράκι την ίδια την ψυχούλα σας.

Για τον Γιώργο τι να πω;Είναι ο αιώνιος φίλος,είναι και πολλά τα χρόνια της αγάπης και των τραγουδιών.Δεν πήρατε συνέντευξη απλά από έναν τεράστιο τραγουδιστή αλλά απο έναν μάγκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγχαρητήρια παίδες!

Σιδερή, μιας και δεν έχω το τηλέφωνο σου, σου τα μεταφέρω διαδυκτιακά! Εξαιρετική εκπομπή - να είσαι σίγουρος πως το παρείστικο κλίμα της παρέας σας, περνούσε απο μικρόφωνο. Μας χρωστάς μια συνέχεια τώρα :):)

Θάνο τι να πώ;..... Είσαι πολύ τυχερός άνθρωπος, γιατί τα όνειρα σου πραγματοποιούνται - και πιστεύω πως η εκπομπή αυτή ήτανε δώρο... "Σιδερού"!!! :lol:

Ελπίζω να ζήσουμε και την - δεσμευμένη - συνέχεια σύντομα!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θάνο τι να πώ;..... Είσαι πολύ τυχερός άνθρωπος, γιατί τα όνειρα σου πραγματοποιούνται - και πιστεύω πως η εκπομπή αυτή ήτανε δώρο... "Σιδερού"!!! :lol:

Αφού λέω να βάλω και κάνα ματόχαντρο πάνω μου... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...