Sign in to follow this  
Followers 0
gogo

Ο Γιωργος Νταλαρας στον Oasis 88

28 posts in this topic

Με αφορμη την κυκλοφορια του cd''Ο Γιωργος Νταλαρας τραγουδαει Σταυρο Κουγιουμτζη'', ο Ηλιας Μπενετος φιλοξενει τον Γιωργο στην εκπομπη του.Αυτο το Σαββατο 22-1-2011,3 με 5 το απογευμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτά είναι...

Πάντα μου άρεσε η εποχή της κυκλοφορίας ενός νέου δίσκου ή ενός κύκλου εμφανίσεων...Γιατί είναι αφορμή για ωραίες συζητήσεις και συνεντεύξεις. Πολύ περισσότερο όταν γίνονται από ανθρώπους της μουσικής όπως ο Ηλίας Μπενέτος...

Έχω ξαναγράψει άλλωστε ότι ο Νταλάρας τις πιο ωραίες και ενδιαφέρουσες (κατ'εμέ) συνεντεύξεις, τις έχει κάνει με ανθρώπους που ασχολούνται, με τον ένα ή τον άλλον τρόπο, με τη μουσική...

Ευχαριστούμε πολύ για την έγκαιρη ενημέρωση. :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση! :music:

Το ραδιόφωνο τα τελευταία χρόνια είναι ίσως ο μοναδικός επικοινωνιακός δίαυλος με το κοινό.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε!!! Κι εγώ θυμάμαι τις εκπομπες με τον Μπενετο στον ΟΑΣΙΣ ως κάποιες από τις πιο ωραίες ραδιοφωνικές συνεντεύξεις... :music:

ΤΕΛΕΙΑ!!! :music::);)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ευχαριστούμε!!! Κι εγώ θυμάμαι τις εκπομπες με τον Μπενετο στον ΟΑΣΙΣ ως κάποιες από τις πιο ωραίες ραδιοφωνικές συνεντεύξεις... B)

ΤΕΛΕΙΑ!!! :);):music:

Συμφωνώ!

Ευχαριστούμε Γωγώ! :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λογικα Θανο η συνεντευξη θα ανεβει κι απο το επισημο site του σταθμου;;;;

Υπαρχει ενα ενδεχομενο να μην μπορεσω να την ακουσω απ την αρχη λογω υποχρεωσεων...

:rolleyes::blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά, η απάντηση του Νταλάρα στην ερώτηση "Πως βλέπεις την κυκλοφορία του νέου σου δίσκου από εφημερίδα" είναι όλα τα λεφτά. Ξεκίνησε από το Internet μέχρι την αναδιάρθρωση του χρέους και στους πολιτικούς! Αυτοί οι συνειρμοί του μυαλού του είναι απίστευτοι! :lol: :lol: Τον ρωτάς κάτι και σε πάει όπου θέλει αυτός! :lol: :lol: :lol: :lol:

Να πω την αλήθεια, δεν μπόρεσα να την ακούσω ολόκληρη, αλλά εκεί που ο ίδιος ο Νταλάρας ανέφερε το "Λίγη ειν' η σάρκα" έπαθα πλάκα!! Μακάρι "θυμόταν" αυτά τα τραγούδια και στις συναυλίες και όχι μόνο στις συνεντεύξεις!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποια στιγμή τέθηκε κι εδώ μεταξύ μας η ερώτηση ποιο το νόημα μιας ακόμη επανεκτέλεσης των ίδιων χιλιοειπωμένων τραγουδιών. Και τελικά ο κατ'εξοχήν αρμόδιος έδωσε την πιο αποστομωτική απάντηση: " Ελάτε εδώ νέοι τραγουδιστές, πάρτε τα τραγούδια του Κουγιουμτζή, που δεν έχουν εξαντληθεί ακόμη, αλλάξτε τους τον ήχο, βάλτε τους άλλα όργανα και κάντε τα δικά σας. Εμείς τελειώσαμε, εσείς θα τα πείτε καλύτερα". Πόσο πρέπει να τα έχεις βρει με τον εαυτό σου για να μιλάς έτσι... Και τα λέει αυτός που σε όποια επανεκτέλεση παλιών τραγουδιών έκανε (βλ. ρεμπέτικα) έπεσαν πάνω του να τον φάνε! Ώρες ώρες αισθάνομαι ότι πρέπει να πληρώνουμε ... δίδακτρα για να τον ακούμε!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδια μηπως καποιος καλος ανθρωπος εγραψε την εκπομπη;;;

Τελικα δεν προφτασα να την ακουσω..

Θα ηθελα ΠΟΛΥ να την ακουσω! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
...Και τελικά ο κατ'εξοχήν αρμόδιος έδωσε την πιο αποστομωτική απάντηση: " Ελάτε εδώ νέοι τραγουδιστές, πάρτε τα τραγούδια του Κουγιουμτζή, που δεν έχουν εξαντληθεί ακόμη, αλλάξτε τους τον ήχο, βάλτε τους άλλα όργανα και κάντε τα δικά σας. Εμείς τελειώσαμε, εσείς θα τα πείτε καλύτερα". Πόσο πρέπει να τα έχεις βρει με τον εαυτό σου για να μιλάς έτσι... Και τα λέει αυτός που σε όποια επανεκτέλεση παλιών τραγουδιών έκανε (βλ. ρεμπέτικα) έπεσαν πάνω του να τον φάνε! Ώρες ώρες αισθάνομαι ότι πρέπει να πληρώνουμε ... δίδακτρα για να τον ακούμε!

Αυτή η φράση γεννά ανάμεικτα συναισθήματα αλλά συμφωνώ πολύ με την διττή διαπίστωσή του φίλου μας. Δεν λέγονται εύκολα τέτοιες φράσεις από φτασμένους καλλιτέχνες... Και τα δίδακτρα προπληρωμένα σίγουρα! :D

Νάναι καλά!

Share this post


Link to post
Share on other sites
...Και τελικά ο κατ'εξοχήν αρμόδιος έδωσε την πιο αποστομωτική απάντηση: " Ελάτε εδώ νέοι τραγουδιστές, πάρτε τα τραγούδια του Κουγιουμτζή, που δεν έχουν εξαντληθεί ακόμη, αλλάξτε τους τον ήχο, βάλτε τους άλλα όργανα και κάντε τα δικά σας. Εμείς τελειώσαμε, εσείς θα τα πείτε καλύτερα". Πόσο πρέπει να τα έχεις βρει με τον εαυτό σου για να μιλάς έτσι... Και τα λέει αυτός που σε όποια επανεκτέλεση παλιών τραγουδιών έκανε (βλ. ρεμπέτικα) έπεσαν πάνω του να τον φάνε! Ώρες ώρες αισθάνομαι ότι πρέπει να πληρώνουμε ... δίδακτρα για να τον ακούμε!

Αυτή η φράση γεννά ανάμεικτα συναισθήματα αλλά συμφωνώ πολύ με την διττή διαπίστωσή του φίλου μας. Δεν λέγονται εύκολα τέτοιες φράσεις από φτασμένους καλλιτέχνες... Και τα δίδακτρα προπληρωμένα σίγουρα! B)

Νάναι καλά!

Εγώ θα εκλάμβανα τη φράση (Εμείς τελειώσαμε, εσείς θα τα πείτε καλύτερα) ως έκφραση πραγματικής γενναιοδωρίας που όντως μόνο ένας μεγάλος καλλιτέχνης και ακομπλεξάριστος άνθρωπος μπορεί να πει. Και του αξίζει ο θαυμασμός και η εκτίμησή μας! Δεν πιστεύω όμως αφενός ότι τελείωσε (τουλάχιστον ακόμη) και αφετέρου ότι θα υπάρξουν πολλοί που θα τα πουν καλύτερα, έστω και αν υπάρχουν κάποιοι που τα λένε πράγματι καλά. Αυτοί όμως έρχονται πάλι δεύτεροι, γιατί υπάρχει το δικό του ανυπέρβλητο παράδειγμα ερμηνείας που μπορεί να ξεπερνά σε κάθε εκτέλεση το προηγούμενο επίτευγμά του!

Πόσο τυχεροί είμαστε! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

παιδια, ουτε εγω την ακουσα την εκπομπη :D ...μπορει καποιος να την ανεβασει?

Share this post


Link to post
Share on other sites

μηπως τελοσπαντων καποιος γνωριζει πως μπορουμε να ακουσουμε την συνεντευξη?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με αφορμη την αποψη της thes και του pnikol70 θα πω τα εξεις : εμεις ολοι εδω εχουμε πληρωσει μπολικα διδακτρα ολα αυτα τα χρονια να μαθαινουμε τον Νταλαρα....εν τουτοις καθημερινα ανακαλυπτουμε νεες πτυχες αυτου του μεγαλου καλλιτεχνη , παντα πιο συναρπαστικες απ'οσες ηδη γνωριζαμε....μοιραια γυριζω πισω, στην περιοδο που εγω αρχισα να γνωριζω τον Νταλαρα...προσπαθησα πριν απο καιρο μεσα απο μια αφηγηση αρκετα μεγαλη σε εκταση να περιγραψω τους λογους που εγω "κολλησα" ισοβια με τον Νταλαρα....εχω την εντυπωση οτι οσο κι αν τον ανελυσα επι 40 χρονια, παλι οι αναλυσεις μου ειναι ελλιπεις...τις ερμηνειες του σαν μη ειδικος δεν μπορω τεχνικα να τις αναλυσω ενδελεχως....εκεινο ομως που εχω καταλαβει ειναι το εξης: περα απο ερμηνειες, τεχνικες κλπ, εκεινο που καθιστα τον Νταλαρα κυριολεκτικα μαγικο και μοναδικο, ειναι μαλλον η σπανια χροια της φωνης του, η οποια απιστευτα ευκολα κι απλα (για τον ακροατη), γινοταν χαρουμενη η λυπημενη, αναλογα με το περιεχομενο των στιχων...ακουω συχνα τον δισκο ΟΤΑΝ ΑΝΘΙΖΟΥΝ ΠΑΣΧΑΛΙΕΣ και παρατηρω αυτες τις απιστευτες εναλλαγες...μια αξεπεραστη μελαγχολια στο ΧΕΛΙΔΟΝΑΚΙ ΤΟΥ ΜΑΓΙΟΥ, μια απιστευτη χαρα στο ΧΑΝΤΡΑ ΣΤΟ ΚΟΜΠΟΛΟΙ ΣΟΥ , ξανα μια μελαγχολια στο ΕΝΑΣ ΚΟΜΠΟΣ Η ΧΑΡΑ ΜΟΥ, μετα η βαθεια λυπη κι ο λυγμος του προδωμενου στο ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ ΦΙΛΗΣΕΣ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ , η στιβαροτητα στο ΑΝ ΗΤΑΝΕ ΝΑ Σ'ΑΡΝΗΘΩ...απειρες εναλλαγες συναισθηματων μεσα σε 10 λεπτα, απειρες εικονες, παντα η ιδια φωνη, μα τοσο "διαφορετικη" σε καθε τραγουδι....ακους το ΠΟΥΚΑΜΙΣΟ ΤΟ ΘΑΛΑΣΣΙ , ενω μουσικα ειναι γοργο τραγουδι, εν τουτοις η χροια της φωνης του Γιωργου σου επιβαλλει εξ αρχης να εισαι λυπημενος κι εσυ και μολις φτανει σε εκεινη την φραση " θα σου κεντησω 2 πουλια για να σε βρουν στην ερημια" , ξαφνικα ενας κομπος ανεβαινει με απιστευτη ταχυτητα στον λαιμο και νοιωθεις να σε "πνιγει"....η φωνη του Νταλαρα περα απο τεχνικες κλπ, ηταν νομιζω απιστευτα εκφραστικη, σε βαθμο υπερθετικο....πολλα εχουν ειπωθει και πολυ εχει κατακριθει γιατι προβαριζε ενα τραγουδι 50 φορες πριν το πει...θεωρουνταν απο καποιους μαγκια αλλων τραγουδιστων με 2 προβες να λενε ενα τραγουδι...αποδειχτηκε οτι τελικα το τραγουδι περα απο νοτες και φωνητικες ικανοτητες, ειναι συναισθημα και ο τραγουδιστης πρεπει να ξερει να στο προκαλει αυτο το συναισθημα...ο Νταλαρας νομιζω το ειχε εμφυτο....ηξερε σε καθε τραγουδι, αναλογα με το τι συναισθηματα επρεπε να προκαλει αυτο, να αλλαζει την ενταση της φωνης του, τον τροπο που το ελεγε....πιστευω πως οποιος κι αν επιχειρησει να πει τραγουδι του , ισως τεχνικα να το πει καλυτερα...αλλα αποκλειεται για μενα να μπορεσει να μου προκαλεσει τα μυρια συναισθηματα που μου προκαλει η φωνη του Νταλαρα...γιαυτο παντα, οταν ακουω ενα τραγουδι που ειπε ο Γιωργος απο καποιον αλλο, απλα θα κλεινω το κουμπι να μην ακουω....

Ο Κουγιουμτζης ειχε πει το εξης απλο και απολυτα αντιπροσωπευτικο νομιζω για τον Νταλαρα : "επικρατει σημερα η κουλτουριαρικη αποψη περι ερμηνευτων...καλος ειναι ο ερμηνευτης, αλλα εγω θελω να ειναι και τραγουδιστης"....νομιζω οτι ο Νταλαρας πανω απ'ολα ηταν τραγουδιστης, που ηξερε να χρωματιζει αψογα την φωνη του και μετα ηταν ερμηνευτης....οσο κι αν ο ιδιος επιμενει οτι η φωνη του τα πρωτα χρονια ειχε τεχνικες ατελειες, εν τουτοις ποτε δεν επαψε να γεννα μυρια συναισθηματα , που τελικα ειναι αυτα που μαγευουν τον ακροατη και τον καθηλωνουν να ακουει την φωνη του...διοτι αγαπητοι φιλοι, νομιζω πως οταν παμε "να ακουσουμε" τον Νταλαρα, παμε πρωτιστως να ακουσουμε την φωνη αυτη και να νοιωσουμε τα αμετρητα και ποικιλα συναισθηματα που μπορει να μας δημιουργησει μεσα σε 3 λεπτα που διαρκει ενα τραγουδι....οπως λεει κι ο Στελιος Βαμβακαρης στο σημειωμα του στον δισκο ΑΠΟΝΑ ΜΑΤΙΑ "εγραφα αυτα τα τραγουδια νοιωθωντας την φωνη του Νταλαρα να δονει μεσα μου"...

Στα 40 χρονια που ακουω ελληνικο τραγουδι, εμενα οσο με εχει μαγεψει η φωνη του Νταλαρα , της Αλεξιου και της Μοσχολιου, ομολογω οτι δεν καταφερε καμια αλλη να με μαγεψει εστω στο ελαχιστο και να μου προκαλεσει τετοια συναισθηματα...ισως υπηρξαν καλυτερες φωνες, αλλα στο δικο μου αφτι δεν καταφεραν να εισβαλουν , το γυροφερναν, αλλα δεν εισχωρουσαν παρα μεσα, δεν εφταναν στον εγκεφαλο μου , δεν μου γεννουσαν τετοια ακραια συναισθηματα....θυμαμαι παντα ενα καλοκαιρινο βραδυ σε μια παραλια στο Αιγιον, το 1978, ειμασταν ολη η παρεα για νυχτερινο μπανιο, ενας φιλος τα ειχε τσουγκρισει με την κοπελλα του, ησαν και οι 2 στα κατω τους, για διαλυση...τι μου ηρθε και μενα , εβαλλα στο κασσετοφωνο το ΠΑΡΕ ΜΕ ΦΕΓΓΑΡΙ ΜΟΥ, ουτε βαλτος να ειμουνα...αδυνατον να περιγραψω πως εκλαιγε η κοπελλα οταν το τραγουδι εφτασε σε εκεινο το "ν'αναστηθουν τα ονειρα μας, να ξαναγινουμε παιδια, ξανα να σεργιανισουμε σε καμπους σε βουνα"....μετα απο μερες μου ειπε " καλυτερα εκεινη τη στιγμη να με επνιγες στην θαλασσα, παρα αυτο το τραγουδι που εβαλλες να παιξει...με εκανε 1000 κομματια...". Μια μικρη φραση, μα τοσο λυγμικα τραγουδισμενη!

Μιαν αλλη φορα σε καποιο καραβι, ακουγα ενα μεσημερι τα ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ ΠΑΘΗ....το ακουσε ο ασυρματιστης, ενα νεο παιδι καπου απο την Αρκαδια, ποτε δεν ακουγε Νταλαρα...."κολλησε " στο "...και σε βρηκε η ντουφεκια" , μου λεει καποια στιγμη " ο τυπος ειναι μεγαλος τραγουδιστης...κατ'αρχην ανεβοκατεβαινει τις νοτες με τρομακτικη ευκολια και δευτερον, δεν χανει δευτερολεπτο το συναισθημα, παρα τα συνεχη πανω-κατω της φωνης , σε κανει κομματια...".

Τελικα ισως καποια στιγμη πρεπει ολοι μας να μετρησουμε ποσα κομματια μας εχουν κανει κι εμας τα τραγουδια του Νταλαρα...λετε να ανοιξουμε ενα σχετικο τοπικ εδω στο φορουμ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τελικα ισως καποια στιγμη πρεπει ολοι μας να μετρησουμε ποσα κομματια μας εχουν κανει κι εμας τα τραγουδια του Νταλαρα...λετε να ανοιξουμε ενα σχετικο τοπικ εδω στο φορουμ?

Γιατι οχι; Καλη ιδεα ακουγεται!

Φυσικα να υπαρχει και η αντιστοιχη αιτιολογηση..

Share this post


Link to post
Share on other sites

kala re paidia an einai dinaton!!

den zitisame na mas dosete 500.000 euro.zitisame mono na mas peite se olokliro to internet pos mporoyme na katevasoyme ayti tin sinenteyksi

eyxaristo poli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητέ todor4, στο internet αυτό το link υπάρχει αλλά συνέντευξη ακόμα δεν μπήκε. Αλλού εγώ δεν βρήκα κάτι. Θα σου ήμουν ευγνώμων αν την έβρισκες εσύ γιατί κι εγώ δεν ήμουν στο σπίτι για να την ακούσω.

http://www.oasisfm.gr/18,50,00,00.aspx

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0