Sign in to follow this  
Followers 0
EKOSTEL

ΒΗΜΑgazino (6.2.2011)

21 posts in this topic

Την προσεχή Κυριακή 6.2.11, στο ένθετο περιοδικό της εφημερίδας ''ΒΗΜΑ'' (''BHMAgazino'') εξώφυλλο και συνέντευξη του Γ.Νταλάρα.

Αν έχετε την καλοσύνη,διορθώστε τον τίτλο (όταν γράφω σε ξένο πληκτρολόγιο αυτά παθαίνω) :music:

Ο τίτλος τώρα είναι ΟΚ αν και ζορίστηκα αρκετά να βρω τι έπρεπε να διορθώσω, EKOSTEL!!

Προς μέλος marochr: Εσένα αν το πήρε το μάτι σου γιατί δεν το μοιράστηκες μαζί μας;

Ζορίστηκες αλλά το βρήκες! Ευχαριστώ! :music:

Προς μέλος marochr: Εσένα αν το πήρε το μάτι σου γιατί δεν το μοιράστηκες μαζί μας;

Γιατί όταν το είδα μπήκα μέσα να το γράψω και είδα ότι το είχε βάλει ήδη το μέλος EKOSTEL!! Αμέσως!!! :razz:B):music:

Θα ήταν πολύ ''καλύτερο'' κι ''ωφέλιμο'' για τον ίδιο να μην είχε ζυμωθεί με τα τραγούδια του Θεοδωράκη, την ποίηση του Βάρναλη και του Ρίτσου. Να μην είχε ''παρέα'' του καθημερινή στις αυλές τις δεκαετίας του 50' τους παλιούς κι αγνούς αριστερούς. Να μην ένιωθε το χρέος που βασάνιζε τους παλιότερους. Να μην είχε αποκτήσει κοινωνική συνείδηση και να νοιαζόταν μόνο για το τομάρι του.Θα ήταν ''καλύτερο'' κι ''ωφέλιμο'' να καθόταν βουβός και να μην απαντούσε -τουλάχιστον- σε μία ερώτηση (αν κι εγώ σε αυτή την μία απάντησή του τον ''χάρηκα'' για τα κότσια του να τα πει). Αλίμονο...Οι εν εντεταλμένη ,σκληροπυρηνική υπηρεσία πλέον ακονίζουν τα μαχαίρια...

Αυτό είναι το σχόλιό μου, σε σχέση με την συνέντευξη στο ''BHMagazino''.

*Από 20.2.11, θα αρχίσει η διανομή cd με τις ''ιστορικές αυθεντικές εκτελέσεις του Γιώργου Νταλάρα''. Εδώ έχω σοβαρή ένσταση (ως προς τον χρόνο και την σκοπιμότητα μιας και είναι πολύ κοντά η διανομή του αφιερώματος στον Κουγιουμτζή).Θα περιμένω πρώτα τον κατάλογο των τραγουδιών.

Εγώ πάντως όπως εδώ και χρόνια ΠΙΝΩ ΝΕΡΟ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ!

Και όχι εμφιαλωμένο,αλλά νεράκι πηγής καθαρό σαν την καρδούλα του.

(απο εδώ το πάω,απο εκεί μου ήρθε πάλι ότι γράφω με το "δίχως την καρδούλα σου μοιάζει"...!)

Υ.Γ.

πάω να το ακούσω!

Θα ήταν πολύ ''καλύτερο'' κι ''ωφέλιμο'' για τον ίδιο να μην είχε ζυμωθεί με τα τραγούδια του Θεοδωράκη, την ποίηση του Βάρναλη και του Ελύτη. Να μην είχε ''παρέα'' του καθημερινή στις αυλές τις δεκαετίας του 50' τους παλιούς κι αγνούς αριστερούς. Να μην ένιωθε το χρέος που βασάνιζε τους παλιότερους. Να μην είχε αποκτήσει κοινωνική συνείδηση και να νοιαζόταν μόνο για το τομάρι του.Θα ήταν ''καλύτερο'' κι ''ωφέλιμο'' να καθόταν βουβός και να μην απαντούσε -τουλάχιστον- σε μία ερώτηση (αν κι εγώ σε αυτή την μία απάντησή του τον ''χάρηκα'' για τα κότσια του να τα πει). Αλίμονο...Οι εν εντεταλμένη ,σκληροπυρηνική υπηρεσία πλέον ακονίζουν τα μαχαίρια...

Αυτό είναι το σχόλιό μου, σε σχέση με την συνέντευξη στο ''BHMagazino''.

*Από 20.2.11, θα αρχίσει η διανομή cd με τις ''ιστορικές αυθεντικές εκτελέσεις του Γιώργου Νταλάρα''. Εδώ έχω σοβαρή ένσταση (ως προς τον χρόνο και την σκοπιμότητα μιας και είναι πολύ κοντά η διανομή του αφιερώματος στον Κουγιουμτζή).Θα περιμένω πρώτα τον κατάλογο των τραγουδιών.

Το σχόλιο σωστό! Όσο για τη σκοπιμότητα της διανομής είναι προφανής! Ανταγωνισμός εφημερίδων. Κέρδισε η μία ας κερδίσει και η άλλη.

Μακάρι να είναι καλή η επιλογή των τραγουδιών!

Διαβάζω την συνέντευξη αυτή τη στιγμή. Είμαι στην τρίτη σελίδα. Πριν ένα λεπτό, ξαφνικά, άρχισε να ακούγεται δυνατά από το σπίτι κάποιου γείτονα μία μουσική. Είναι η "Σμύρνη" με τον θείο, από την "Μικρά Ασία"!!!

Τι υπέροχη συγκυρία! Τι υπέροχη στιγμή! :):pity::blush:

Γιατί όταν το είδα μπήκα μέσα να το γράψω και είδα ότι το είχε βάλει ήδη το μέλος EKOSTEL!! Αμέσως!!! :blush::mad::)

Η ταχύτητα της EKOSTEL στην αποδελτίωση συγκρίνεται άμεσα με την ταχύτητα της Χρύσας (Νταλαρόφιλη) όταν Βάζει "Like" στο Facebook..

:pity::blush:

Κάπως έτσι,Θοδωρή! :)

Διαβάζω την συνέντευξη αυτή τη στιγμή. Είμαι στην τρίτη σελίδα. Πριν ένα λεπτό, ξαφνικά, άρχισε να ακούγεται δυνατά από το σπίτι κάποιου γείτονα μία μουσική. Είναι η "Σμύρνη" με τον θείο, από την "Μικρά Ασία"!!!

Τι υπέροχη συγκυρία! Τι υπέροχη στιγμή! :)  :pity:  :blush:

Νομίζω ότι δεν είναι θέμα "συγκυρίας". Απλά κάποιος θα διάβασε τη συνέντευξη και θα "φτιάχτηκε" και θέλησε να ακούσει μια ιστορική ηχογράφηση. :blush:

Η συνέντευξη είναι υπέροχη!! Οι απαντήσεις, οι ερωτήσεις, οι φωτογραφίες....όλα! Μου αρέσει πολύ όπως "ξετυλίγεται". Μου άρεσε πολύ αυτό:

"Η μουσικη ειναι μια τεχνη η οποια εχει στοχο να αγγιξει τις εσωτερικες χορδες καθε ανθρωπου, ωστε να τον κανει να νιωσει οτι η πετρα που παταει δεν ειναι τοσο σκληρη, το χωμα δεν ειναι τοσο αγονο, το κρυο δεν ειναι τοσο διαπεραστικο." Δεν είναι λόγια σπουδαία, αλλά είναι πολύ εύστοχα.

Μου άρεσε επίσης ό,τι λέει για το ΚΚΕ και την αριστερά, αλλά και ο τρόπος που διατυπώνει την άποψή του για τους μετανάστες. Ο τίτλος "ΠΟΛΙΤΗΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ" είναι πολύ εύστοχος. Όπως και η φωτογράφηση, ειδικά αυτή στο εξώφυλλο, είναι σαν να λέει "μαγκες, σπαστε! Ειμαι ακομα εδω και τωρα μιλαω εγω!". Υπερβολικό σας φαίνεται, είμαι σίγουρη! Μπορεί... Ενιωσα όμως πως ό,τι λέει μέσα ζωγραφίζεται στο βλέμμα του και στο ύφος του. Μπράβο και στον Προβατά και στον Διαμαντόπουλο.

Τι υπέροχη συγκυρία! Τι υπέροχη στιγμή! :):pity::blush:

Mην ξεχνάς ότι μένεις σε μια συνοικία που λέγεται Νέα Ιωνία...

Που σε κάποια σημεία της θυμίζει ακόμα γειτονιά... :blush:

Πόσα like να βάλω;;;; Πόσα;;;!!!  :wow:  :D  :D  :D

Eτσι τιμη και δοξα Αποστολη στις συνοικίες που ακομα εχουν κατι απο παλια γειτονια.. :razz::mad:

Καταπληκτική συνέντευξη!

Απ' αυτές που τις διαβάζεις και συγχίζεσαι που έφτασες στο τέλος. Θέλεις κι άλλο!

ΝΤΑΛΑΡΑΣ!!!

Το link της συνέντευξης μπήκε σήμερα και στο www.tovima.gr. Μία ένσταση όμως. Δεν μπαίνει αυτή η συνέντευξη στην κατηγορία lifestyle. Με τίποτα όμως!

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=...7&dt=15/02/2011

Το link της συνέντευξης μπήκε σήμερα και στο www.tovima.gr. Μία ένσταση όμως. Δεν μπαίνει αυτή η συνέντευξη στην κατηγορία lifestyle. Με τίποτα όμως!

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=...7&dt=15/02/2011

Όντως! κάθε άλλο παρά lifestyle συνέντευξη είναι!

Ευχαριστούμε πολύ!

Του καθηγητή Γ.Κορίνθιου σχετικά με απόσπασμα της συνέντευξης του Νταλάρα.

http://www.24grammata.com/?p=10188

O Γιάννης Κορίνθιος σχολιάζει την επικαιρότητα

Πριν δυο μέρες διάβασα μια συνέντευξη του Γιώργου Νταλάρα στο ΒΗΜΑ από την οποία συγκράτησα δύο τρεις καλές κουβέντες.

Ο Νταλάρας, μια από τις πιό δυνατές, πληθωρικές αλλά και πρωτοποριακές μουσικές φωνές που ακόμα ακούγονται και συγκινούν εντός κι εκτός της Ελλάδος, βασικά ανέπτυξε την έννοια της τέχνης πατώντας στη νιτσεϊκή διατύπωση ότι μόνο η τέχνη και ο έρωτας μπορούν να σου προκαλέσουν συναισθήματα που σε κάνουν να ξεφεύγεις από την καθημερινότητα ενός μέσου ανθρώπου.

Η μουσική, το τραγούδι και η τέχνη γενικότερα παίρνουν το τίποτα και το κάνουν κάτι, λέει κάποια στιγμή ο Νταλάρας.

Κατά την γνώμη μου η γενεσιουργός τέχνη σου παρέχει τρόπους για να αντέξεις αυτόν τον κόσμο τον μπερδεμένο και να ζήσεις τη ζωή σου, κυνηγώντας ακόμα και το όνειρο. Η τέχνη είναι ποίηση που σε κάνει ικανό να βλέπεις καθαρότερα, να αγαπάς, να ερωτεύεσαι, να βιώνεις την αλήθεια, πετώντας πάνω από την πολλή συνάφεια του κόσμου.

Η ποιητική στην κυριολεξία διάσταση της τέχνης σου προσφέρει την υπερβατική δυνατότητα να αντικρύσεις την άλλη όψη των πραγμάτων, να ξεφύγεις από τα τετριμμένα και το φαντασμαγορικό και φρούδο συρμό.

Ή για να χρησιμοποιήσω στίχους του Αντώνη Φωστιέρη

Το ποίημα είναι μια χτισμένη σκάλα

για ν΄ανεβείτε ώς την ψηλή της κορυφή

και να κοιτάξετε τον κόσμο που ανατέλλει.

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0