Theodore

Remasters από την εφημερίδα "Το Βήμα"

194 posts in this topic

Εξαιρετικά... εξαιρετικά... εξαιρετικά....

είμαι μόλις στο "άνοιξε Πέτρο" και ακούω διαφορετικές νότες, ερμηνείες.... άλλος ήχος, άλλη προσέγγιση τραγουδιών... μου άρεσε.

Νομίζω πως είναι ο μοναδική επανέκδοση δίσκου που πραγματικά "σέβεται" τον τίτλο που φέρει: ΕΠΑΝΕΚΔΟΣΗ - χωρίς να μειώνω την αξία των προγενέστερων επανεκδόσεων άλλων δίσκων βέβαια.

Γιώργο Νταλάρα, τι δώρο ήταν αυτό σήμερα!!! :music:

Ευχαριστώ... ευχαριστώ... ευχαριστώ....

:music::music::D

Πω πω!!!ΖΗΤΩ!!

Δεν το πιστεύω αυτό που ακούω!!! :razz::razz::razz::razz:

Η αξια ειδικα της σημερινης εκδοσης ειναι πολλαπλασια απο την τιμη προσφορας της με την εφημεριδα..

Νεος δισκος 30 χρονων...με τραγουδια σημερινα!

Αυτα μονο ο Νταλάρας ξερει και τα κανει!! :music::music:

ΕΥΓΕ!!

Μακαρι και στον "Τραγουδιστη" (εξισου αγαπημενος δισκος) να υπαρχουν αναλογες εκπληξεις!!

"Θείε" παλι εκανες τα μαγικα σου και σ ευχαριστουμε!!!! :razz::music::DB):razz:

Μακαρι και στον "Τραγουδιστη" (εξισου αγαπημενος δισκος) να υπαρχουν αναλογες εκπληξεις!!

Στον "Τραγουδιστή" θα υπάρχουν δυο ολόκληρα ακυκλοφόρητα τραγούδια... :music::music::music:

Το σημερινό "δώρο" του Νταλάρα είναι απίθανο!!!!!!!!!!

Πραγματικά εκτόξευσε τη διάθεσή μου στα ύψη!!! :music:

Είχα ξεσάσει τι διαμάντια είναι αυτά τα τραγούδια και η νέα τους ακουστική μου αρέσει πολύ!

Μπράβο, μπράβο, μπράβο!

Μας τρέλανε σήμερα! Τι ήταν αυτό!!!;;;

Το ''ευχαριστώ'' δεν ξέρω εάν είναι αρκετό. Είναι όμως ειλικρινές. :music:

Δεν περιορίστηκε σε μια απλή κόπια των δίσκων που διανέμονται. Έκανε απόλυτα δημιουργική δουλειά. Δεν θα έπρεπε να μας ξαφνιάζει αλλά έχει κι αυτή την ικανότητα, να μας ξαφνιάζει διαρκώς κι ευχάριστα. Τι σπουδαιότερο να περιμένεις από έναν καλλιτέχνη τι σημαντικότερο να κάνει ένας καλλιτέχνης; Αυτά που μας προσφέρει είναι ουσία κι αρκούν.

Να είναι καλά και να έχει πάντα όρεξη να δουλεύει!

Όσον αφορά στο ανέκδοτο τραγούδι, μπορεί -όντως- να έχει ''επιθεωρησιακά'' στοιχεία αλλά επιλέγω τους τελευταίους στίχους για να υμνήσω την επιλογή του τραγουδιού τελικά.

''Ο ένας τρώει τον άλλον, τα κάτω έρχονται πάνω

δεκάρες μου πετάνε, τον μπαγλαμά μου πιάνω

και κάτω στον χαμένο και ζήτω στον επάνω.''

Μήπως δεν ισχύει;

Δεν προλάβαμε καλά καλά να συνέλθουμε από τους "Μάηδες τους ήλιους" (επιβεβαίωσα ξανά ότι δεν υπάρχει ούτε ένα τραγούδι του δίσκου, που να μην είναι δέκα φορές καλύτερο από ό,τι έχει κυκλοφορήσει σε όλη την ελληνική δισκογραφία -και από τον Νταλάρα- τα τελευταία 5 χρόνια) και πριν "κάψει" το CD στο αυτοκίνητο στα πήγαινε-έλα σπίτι-δουλειά, ήρθε η βόμβα με το επεξεργασμένο υλικό του "Θέλω να τα πω". Περάσαμε πια σε εποχές που εγώ τουλάχιστον τις έχω ζήσει και τις θυμάμαι έντονα. Τα τραγούδια εμπλουτισμένα σε μια πιο "νταλαρική" εκδοχή, με πιο πολλά όργανα, είναι ολόφρεσκα και μας ξαναθυμίζουν πόσο μπορεί να μας εκπλήσσει όταν θέλει... Ελπίζω σε ανάλογες εκπλήξεις στις επόμενες εβδομάδες! Δεδομένου ότι προλαβαίνω να ακούω μουσική κυρίως όταν οδηγώ, βλέπω να το ρίχνω στα ταξίδια...

Παιδιά, εκτός από τις νέες ενορχηστρώσεις, είστε σίγουροι οτι μιλάμε και για νέες ερμηνείες; Και αν ναι, σε όλα τα τραγούδια ή σε κάποια;

Εγώ πάντως δεν έχω συνέλθει ακόμα,το άκουσα στο αυτοκίνητο με τον συνήθη τρόπο ακρόασης και μπορώ να πω πως καταχάρηκα γιαυτό το ευτυχισμένο δώρο του Γιώργου.

Περιμένω και με αγωνία τον "Τραγουδιστή" σε 10 μέρες,μιά και είναι και αυτό από τα αγαπημένα μου!

Ερμηνευτικά μιλώντας, τo "Θέλω να τα πω" μου ακούγεται ίδιο,

το "Τούτος ο τάφος" διαφορετικό,

το "άνοιξε Πέτρο" επίσης διαφορετικό,

το "Φέρε" ίδιο,

το "Ο εαυτός μου" ίδιο,

η "Προσευχή του καλού ραγιά" ίδια,

το "Χαροκόπου" ίδιο,

το "Δεν ειν' ο κόσμος φίλος μου" ίδιο,

το "Ο δρόμος είναι δρόμος" ίδιο,

ο "όμορφος χαβάς" ίδιος,

το "Για έλα κάθησε με μας" ίδιο,

το "Έζησε με το τίποτα" ίδιο,

και το "Αδιόρθω αναρχί" ίδιο.

Ελπίζω να διαψευστώ :music:

Πέτρο έχω την εντύπωση πως δεν τα άκουσες πολύ καλά...

Ειδικά στην "Προσευχή του καλού ραγιά" υπάρχουν πολλές διαφορές. Αλλά και σε άλλα από τα τραγούδια που έχεις σαν "ίδια"

Εξαιρετικό αποτέλεσμα! Θαυμάσια έκπληξη! Πόσο δίκαιο είχατε όλοι σε όσα γράφατε από το πρωί!

Και τα κείμενα που συνοδεύουν το cd εξίσου θαυμάσια και σημαντικά, ιδίως οι παρατηρήσεις του ίδιου του Γ. Νταλάρα!

Τελικά να που η απεργία έχει και τα καλά της :music::music::music:

Θανάση δεν τα άκουσα όσο καλά θα ήθελα, γιατί δεν είχα τον χρόνο - που ήθελα - για να το κάνω... Θα επανέλθω όμως!

:music:

Όσον αφορά στο ανέκδοτο τραγούδι, μπορεί -όντως- να έχει ''επιθεωρησιακά'' στοιχεία αλλά επιλέγω τους τελευταίους στίχους για να υμνήσω την επιλογή του τραγουδιού τελικά.

''Ο ένας τρώει τον άλλον, τα κάτω έρχονται πάνω

δεκάρες μου πετάνε, τον μπαγλαμά μου πιάνω

και κάτω στον χαμένο και ζήτω στον επάνω.''

Μήπως δεν ισχύει;

Ισχύει!

Απιστευτος!!

πατα πολυ ωραια δουλεια εκαναν εδω!

και το "Ζητω" απο τον Νταλαρα ειναι το κατι αλλο!

Θελω να τα πω...(που ειναι απο την πρωτη μου μερα εδω η υπογραφη μου)

μακαρι να εχουμε τετοιες εκπληξσεις και στον επομενο λαικο δισκο που κυκλοφωρει την αλλη Κυριακη "ο τραγουδιστης" :music:

Στον "Τραγουδιστή" θα υπάρχουν δυο ολόκληρα ακυκλοφόρητα τραγούδια... :music:B);)

:D:D:D

Γεια σου φιλε Θανο με τα νεα σου!! :music:

Γεια σου ρε Θάνο γενικώς!!! :D:D:D:wow:B);)B)

Γεια σου φιλε Θανο με τα νεα σου!! :music:

Γεια σου ρε Θάνο γενικώς!!! B):wow::wow::wow:;):D:wow:

:D:D Γεια σου κι'σενα Μαρω! B)

Πέτρο έχω την εντύπωση πως δεν τα άκουσες πολύ καλά...

Ειδικά στην "Προσευχή του καλού ραγιά" υπάρχουν πολλές διαφορές. Αλλά και σε άλλα από τα τραγούδια που έχεις σαν "ίδια"

Θάνο, ακούγοντας ξανά τα τραγούδια, έχεις δίκιο για την "Προσευχή του καλού ραγιά", οπου διαφοροποιείται φωνητικά απο την πρώτη εκτέλεση στο σημείο του αμανέ, που είναι διαφορετικός, αλλά μόνο εκεί.

Στα υπόλοιπα τραγούδαι, ερμηνευτικά μιλώντας και πάλι, η φωνή είναι ίδια. Στα υπόλοιπα "ίδια" τραγούδια που αναφέρω, υπάρχουν διαφορές μόνο στην χρήση των οργάνων και στην τελική μείξη τους - απόρροια του... facelift που τους έγινε.

Και επίσης κάτι που αντιλήφθηκα: τα τραγούδια "Όμορφο χαβά" και "Αδιόρθω αναρχί" κυλάνε πιο αργά απο ότι στην έκδοση του 1982. Με παράλληλη ακρόαση, η έκδοση του 2011 μένει πίσω.

Πωλήσεις Βήματος

Στα ψηλα τα παραθυρια

136.810

Οι Μάηδες οι Ηλιοι μου

133.480

Οι πωλήσεις αφορουν συνολικά τις εκδόσεις του Βήματος (με ή χωρίς τα cd kαι τις προσφορές).

http://www.musiconline.gr/php/articles.php...hp?lng=gr&pg=94

Ευχαριστούμε, Μάκη!

Ένα ερώτημα που μάλλον θα απαντηθεί, εν τοις πράγμασι. Οι συλλεκτικές εκδόσεις από το ''ΒΗΜΑ'' θα συνεχίσουν να κυκλοφορούν και στην αγορά μέσω των δισκοπωλείων ή θα παραμείνουν συλλεκτικά αποκτήματα;

Αυτό δεν το ξέρω.

Αλλά μου έλεγε χθες ένας φίλος που ήθελε να πάρει κάποια από τα προηγούμενα cd της σειράς, ότι πήρε τηλέφωνο στα γραφεία του "Βήματος" στη Θεσσαλονίκη και του είπαν πως έχουν απ'όλα τα cd

Πάντα κρατάνε στα γραφεία των εφημερίδων (τουλάχιστων του Βήματος, της Καθημερινής, και της Ελευθεροτυπίας που γνωρίζω) ποσότητα παλαιών τευχών, αλλά κυριώς, των προσφορών τους.

Βέβαια δεν ξέρω αν τα δίνουν στην ίδια τιμή μετά απο καιρό. Στην Ελευθεροτυπία ένα βιβλίο που μαζί με την εφημερίδα το παίρνεις την Κυριακή 4 ευρώ, στα γραφεία τους μου το χρέωσαν 7!!

Στην Ελευθεροτυπία ένα βιβλίο που μαζί με την εφημερίδα το παίρνεις την Κυριακή 4 ευρώ, στα γραφεία τους μου το χρέωσαν 7!!

:lol: :lol: :lol:

Καλά να πάθεις...

Να μάθεις να παίρνεις και τις άλλες-εκτός Καθημερινής-εφημερίδες στην ώρα τους...

17 έπρεπε να στο χρεώσουν, όχι 7! :mad::mad:

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...