Theodore

Remasters από την εφημερίδα "Το Βήμα"

194 posts in this topic

Μακαρι μια "Μικρα Ασια" και ενα "Να τανε το 21" με τις σωστες εκδοσεις..  :D  :music:

"Τα τραγουδια μας" επιτελους μαζι με τον "ανεργο"..

Έχω την εντύπωση πως έτσι θά'ναι... :D

λες βρε Θανο;;

Ειμαι λιγο απαισιοδοξος..αλλα ποτε δεν ξερεις..

Μακαρι!!!

:music::music::music::D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μακαρι μια "Μικρα Ασια" και ενα "Να τανε το 21" με τις σωστες εκδοσεις..  :D  :D

"Τα τραγουδια μας" επιτελους μαζι με τον "ανεργο"..

Έχω την εντύπωση πως έτσι θά'ναι... :D

Ύποπτες κουβέντες!! Ύποπτες!! :music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ειμαι λιγο απαισιοδοξος..αλλα ποτε δεν ξερεις..

Μακαρι!!!

Να μην είσαι καθόλου...

Το ποτήρι να το κοιτάς πάντα μισογεμάτο... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ειμαι λιγο απαισιοδοξος..αλλα ποτε δεν ξερεις..

Μακαρι!!!

Να μην είσαι καθόλου...

Το ποτήρι να το κοιτάς πάντα μισογεμάτο... :D

Ευχαριστω βρε Θανο!

Για τα αλλα 2 του Μικη που "παιζει"κι εκει Νταλαρας που δινει η αλλη εφημεριδα (Λιανοτραγουδα-Ρανταρ) εχει βγει καποιο νεο για bonus υλικο ή πολυ απλα θα εχουμε το απλο repeat των προσφατων εκδοσεων;;;

(Λεω αν ξερουμε;:music: :music: :music::D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι πρωτες εντυπωσεις μου απο την εκδοση ειναι οτι προκειται για μια ακρως περιποιημενη εικαστικα-αρχικα- εκδοση που θελει να δωσει την αισθηση της αρχικης εκδοσης (Θετικη εντυπωση μου εκανε οτι δεν επανεκδοθηκε ξανα η εκδοση rem του 2005 -παροτι το cd ειναι απο τοτε..)

χμμ κατι προς το καλυτερο ηχητικα εχουν φτιαξει απο τοτε ή ιδεα μου ειναι;;-αλλα συνοδευεται απο ενα ακρως κατατοπιστικο αρθρο του "μεγαλου" δημοσιογραφου Γ.Τσαμπρα φωτογραφικο υλικο λιγο-πολυ γνωστο -αλλα πολυ ωραιο και ομορφο!!-

Δινονται τα στοιχεια για τα 12 τραγουδια που περιεχονται (στιχοι/πρωτες εκτελεσεις/μουσικοι του δισκου) ..τα ονοματα των συντελεστων (φωτογραφου (του κυριου Λαζαρου Χατζατουριάν) και του κυριου Γρ.Αστεριαδη που ειχαν αναλαβει την εκδοση του 1971 καθως και τα ονοματα των συντελεστων κατοπινων επανεκδοσεων (2005-2011 ΒΗΜΑ)..

Οποτε οπως αναμενοταν το αποτελεσμα δεν μου αφησε -προσωπικα- την αισθηση μιας ακομα εκδοσης απο τα ιδια..

ΑΝΑΜΕΜΩ ΕΝΑΓΩΝΙΩΣ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!

Γιωργο Νταλαρα ευχαριστουμε για αυτο το δωρο!!

:D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φαίνεται όντως εξαιρετικό! Σαν πραγματικό cd όχι σαν τα συνηθισμένα των εφημερίδων.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιτέλους!!!

Μια έκδοση ανάλογη του μουσικού υλικού που συνοδεύει...

Με τους μουσικούς, με τους στιχουργούς, με τις πρώτες εκτελέσεις με το αυθεντικό πρώτο εξώφυλλο, χωρίς "μπιχλιμπίδια" γύρω, γύρω και φυσικά με το κείμενο για την ιστορία του δίσκου...(Εντάξει, η φωτογραφία του Καλδάρα είναι από τον "Βυζαντινό Εσπερινό" αλλά αυτό το προσπερνάμε...)

Κάλλιο αργά παρά ποτέ λοιπόν.... :music::D:D

Τελικά αυτή η έκδοση αξίζει για 15 και 20 eurο που κοστίζαν τα remasters όταν βγήκαν στα μαγαζιά κι εκείνες οι εκδόσεις άξιζαν για 4 euro που κάνει η παρούσα...

Και πού ν'αρχίσει και η έκδοση των δίσκων που θα έχουν και διαφορές και στο ηχητικό υλικό!

Υ.Γ:Προσωπικά έλυσα και μια απορία που με "τυραννούσε" χρόνια...

Στο refrain του τραγουδιού "Εβίβα ρεμπέτες", τη φράση "μες στη ρεμπέτικη τούτη βραδιά" την άκουγα σαν "μες στη ρεμπέτικε τούτη βραδιά"...Και αναρωτιόμουν "γιατί λέει μες στη ρεμπέτικε;" Ποτέ δεν είχα σκεφτεί πως ήταν "μες στη ρεμπέτικη ετούτη βραδιά" όπως αναγράφεται στους στίχους που βρίσκονται στο φυλλάδιο... :music::music::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όντως! Ωραία δουλειά και αξιόλογη! Πλήρης! Και η τιμή του, μαζί με την εφημερίδα, εξαιρετικά χαμηλή!

Περιμένω με αγωνία τα επόμενα CD με το ανέκδοτο ηχητικό υλικό! :D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένας στίχος λοιπόν που ΔΕΝ μας εκφράζει καθόλου αυτή την εποχή είναι αυτός των Κατσιμιχαίων που λέει: "Τις Κυριακές από παιδί τις σιχαινόμουνα"... :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και το "...μα οι φίλοι μου μισούν τις Κυριακές" των "Υπόγειων Ρευμάτων"! :lol: :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο στο Βήμα, ένα μεγάλο ευχαριστό στον Γ. Νταλάρα!

Έκδοση ανώτερη της σειράς remasters για εμένα - και μόνο η διαφροποίηση του μεγέθους της θήκης, "μιλά" για κάτι διαφορετικό.

Εξαιρετικά!

Αναμένω και τα υπόλοιπα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με όλους στις εντυπώσεις της έκδοσης του Βήματος!! Πολύ καλή δουλειά! :D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια έκδοση εξαιρετική. Ευχαριστίες θερμές στους συντελεστές της. :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σχετικά με το bonus υλικό σύμφωνα με τη λίστα των τραγουδιών που δίνει ΤΟ ΒΗΜΑ μόνο στα 50 ΧΡΟΝΙΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ βλέπω 3 τραγούδια που δεν υπήρχαν στην αρχική έκδοση. ΟΙ ΦΑΜΠΡΙΚΕΣ - ΤΟ ΤΑΒΛΙ- ΡΙΞΕ ΤΣΙΓΓΑΝΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ. Κάτι άλλο δε βλέπω.Εκτός αν προστεθούν στη πορεία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδια ( κυριως Θανο) , επειδη την περασμενη Κυριακη ελειπα εκτος Ελλαδος και δεν πηρα τα πρωτα cd με το ΒΗΜΑ , μια ερωτηση: μου τηλεφωνησε καποιος χθες για να με "μαλλωσει" για τον δικο μου (τον Νταλαρα δηλαδη) οτι σε αυτη την σειρα που κυκλοφορει με το ΒΗΜΑ εχει γραφτει λεει στην θηκη με τεραστια γραμματα το ονομα του Νταλαρα και με πολυ μικρα του συνθετη η και αλλων τραγουδιστων που μπορει να συμμετεχουν...κι αυτο λεει προκαλεσε την οργη της κας Αιμιλιας Κουγιουμτζη (για το ΟΤΑΝ ΑΝΘΙΖΟΥΝ ΠΑΣΧΑΛΙΕΣ ας πουμε)...επειδη ο Νταλαρας ανεκαθεν απεφευγε τετοια καπελλωματα, να υποθεσω οτι ηταν ενα ακομα ραδιο-αρβυλλα? Μου φανταζει ανεκδοτο να επενεβη στα εξωφυλλα δισκων που εκδοθηκαν πριν 35-40 χρονια με τετοιο τροπο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επιτέλους!!!Μια εκδοση της ΜΙΚΡΑΣ ΑΣΙΑΣ που κυκλοφορει με το ΒΗΜΑ σημερα ανταξια με αυτη της της πρωτης-πρωτης (προ λογοκρισιας βεβαια..)

σε βινυλιο..

Προσωπικα εγω δεν εχω κανενα μα κανενα παραπονο απο την εκδοση

αυτην..

Τι οτι μπηκε το αυθεντικο και ωραιοτερο-κατα την πρωσωπικη μου αποψη εξωφυλλο της Λίκα Φλώρου,τι για πρωτη -επιτελους- φορα εχουμε σε επισημη εκδοση cd την εκδοση της "Γιορτης ζεϊμπεκιδων" με τους κομμενους στιχους!

Τι οτι λυνεται επιτελους-το ουτως η αλλως γνωστο-απλα για το τυπικο της υποθεσης η αναφορα του ονοματος του Γιαννη Φερτη στο "Τι να θυμηθω τι να ξεχασω"..

Φυσικα στο ενθετο βιβλιρακι της εκδοσης εκτος απο το υπεροχο και κατατοπιστικοτατο σημειωμα του υπεροχου Γ.Τσάμπρα εχουμε τους μουσικους που παιζουν στον δισκο για πρωτη φορα μιας και ακομα και στην συλλεκτικη επανεκδοση του 04' δεν αναφεροντουσταν καν..

Φυσικα δεν λειπουν οι φωτογραφιες απο την πρωτη εκδοση συντελεστων-τραγουδιστων, το σημειωμα του Χρηστου Σολομωνίδη του 1972 καθως και οι στιχοι σε συνδιασμο με το φωτογραφικο υλικο που χρησιμοποιηθηκε στη εκδοση πακετου του 2004..

Και παλι..Γιωργο Νταλαρα και λοιποι σημαντικοι συντελεστες αυτης της σειρας σας ευχαριστουμε απο τα βαθη της καρδιας μας!!!

:D:D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ειμαι λιγο απαισιοδοξος..αλλα ποτε δεν ξερεις..

Μακαρι!!!

Να μην είσαι καθόλου...

Το ποτήρι να το κοιτάς πάντα μισογεμάτο... :D

Eίδες που σου λέω Μάριε; :D:D

Kι έπεται συνέχεια...Την άλλη Κυριακή, στο "Νά'τανε το '21" θα υπάρχει η πρώτη εκτέλεση με την "Τουρκοπούλα"... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έστω και μετά από τόσα χρόνια τα πράγματα μπαίνουν στη σωστή σειρά προς τέρψη και των συντελεστών αλλά και των ακροατών.

Ένα ακόμα δώρο κι αυτή την Κυριακή! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξαιρετική έκδοση! Πολλά μπράβο στον Γ.Νταλάρα, στον Γ.Τσάμπρα και σε όλους τους συντελεστές! Τέτοιες εκδόσεις είναι η απόδειξη πως υπέροχες δουλειές μπορούν να γίνουν ακόμα και σε σύντομο χρονικό διάστημα, αρκεί να υπάρχει αγάπη γι' αυτό. :D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kι έπεται συνέχεια...Την άλλη Κυριακή, στο "Νά'τανε το '21" θα υπάρχει η πρώτη εκτέλεση με την "Τουρκοπούλα"... :music:

Πολυ ευχαριστα τα νεα! Η "Τουρκοπουλα" επιτελους στην θεση που της ανηκει..

Να ρωτησω κατι;;..

Γιατι στους δισκους αλλα και στις μεταγενεστερες εκδοσεις σε cd επισης "θαφτηκε" και μια δευτερη εκτελεση της "ομορφουλας";;

(Πολυ καλυτερη κατα την γνωμη μου..)

Μιλαω για την εκτελεση αυτην που μπηκε μονο σε 45αρι (ή κανω λαθος:razz:

(MINOS 5067) που στην αλλη οψη ειχε το ¨Κατω στα Πετραλωνα" απ τον Παριο..

Μηπως να ελπιζουμε για την ερχομενη Κυριακη σε καποια εκδοση και αυτης της εκτελεσης;;

Ενταξει τωρα ζηταω πολλα και ισως ειμαι λιγο εκτος πραγματικοτητας..αλλα ωραια δεν θα ηταν;;;

Οπως και να χει τα νεα ειναι ευχαριστα ..Να ναι καλα οσοι ασχολουνται

με την επιμελεια της εκδοσης αυτης.. :D:D:D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ενα βράδυ υποσχετικό.Ένα πρωϊνό ανανέωσης.."

Κι επιτελους η τουρκοπουλα του Στ Κουγιουμτζη αγκαλία

με ενα ενα τα χρονια τα δοξασμενα..

παρεα με τα υπολοιπα περιφημα τραγουδια του δισκου ..

Ευχαριστω..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από την παρουσίαση του δίσκου "Νά'τανε το ΄21" το 1970

’πό αριστερά ο ηθοποιός Δημήτρης Νικολαϊδης, Γιώργος Νταλάρας, Σταύρος Κουγιουμτζής και η στιχουργός Σώτια Τσώτου

dalaras_kougioumtzis_2_copyright-1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...