Theodore

Remasters από την εφημερίδα "Το Βήμα"

194 posts in this topic

Ήμουν εκτός υπολογιστή...

Γιάννη προς το παρόν το πλάνο είναι γι'αυτούς τους δέκα δίσκους. Δεν υπάρχει κάτι νεώτερο για τους υπόλοιπους.Μακάρι να πάει καλά η σειρά και να συνεχιστούν οι επανεκδόσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θανο ετσι και δεν απαντουσες, θα φωναζα το τραγουδι "ποιοοος θα με , ποιος θα με πληροφορησει , ποιοος μπορει, ποιος μπορει να μου το πει?"....σε ευχαριστω για την απαντηση-πληροφορηση.(τα ο ειναι μετρημενα - 3 την 1η φορα, 2 την 2η φορα- κι επισης πιστευω πως θα ακουγομουνα ως την Καλαμαρια...παρεπιπτοντως πως πηγατε στις 25/3 ?)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εν τω μεταξυ οσοι πηρατε σημερα το σι-ντι ΟΙ ΜΑΗΔΕΣ ΟΙ ΗΛΙΟΙ ΜΟΥ, εχει και στο δικο σας τα 6 τραγουδια του Στελιου Βαμβακαρη τελευταια? Στην 1η εκδοση ησαν πρωτα στην 1η πλευρα του 1ου δισκου...τωρα τα βλεπω τελευταια !

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εν τω μεταξυ οσοι πηρατε σημερα το σι-ντι ΟΙ ΜΑΗΔΕΣ ΟΙ ΗΛΙΟΙ ΜΟΥ, εχει και στο δικο σας τα 6 τραγουδια του Στελιου Βαμβακαρη τελευταια? Στην 1η εκδοση ησαν πρωτα στην 1η πλευρα του 1ου δισκου...τωρα τα βλεπω τελευταια !

:blink: :blink: :blink:

Στο δικό μου είναι κανονικά, όπως στον δίσκο...

Υ.Γ:Όσο για την 25η Μαρτίου, θα διαβάσεις σύντομα ένα σχετικό άρθρο στο "Όγδοο"

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εν τω μεταξυ οσοι πηρατε σημερα το σι-ντι ΟΙ ΜΑΗΔΕΣ ΟΙ ΗΛΙΟΙ ΜΟΥ, εχει και στο δικο σας τα 6 τραγουδια του Στελιου Βαμβακαρη τελευταια? Στην 1η εκδοση ησαν πρωτα στην 1η πλευρα του 1ου δισκου...τωρα τα βλεπω τελευταια !

:blink: :blink: :blink:

Στο δικό μου είναι κανονικά, όπως στον δίσκο...

Παρομοίως!

Share this post


Link to post
Share on other sites

εδω περιμενα πως η θα απαντουσες τελευταιος η καθολου...το μικρο παραμυθακι μου ηταν στα προχθεσινα πλαισια περι 2 ανεκδοτων τραγουδιων του Κουγιουμτζη, κυκλοφοριας της εφημεριδας απο το Σαββατο, κυκλοφοριας σε περιπτερο του Αραρατ κλπ, με τα οποια και "τσιμπησα" για ναμαι ειλικρινης και γελασα αρκετα με την ευρηματικοτητα σας , αλλα εγω την πρωταπριλια που "αλωνιζατε" εσεις με τα πρωταπριλιατικα ψεμματα , ελειπα...και του χρονου παντως Θανο και λοιποι !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θανο,Ελινα, ελπιζω δεν παρεξηγησατε το μικρο πρωταπριλιατικο(ετεροχρονισμενο) αστειο μου...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πληροφορήθηκα από τον Σιδερή πως έχουν προγραμματισθεί δυο 48ωρες απεργίες των δημοσιογράφων για την επόμενη Πέμπτη-Παρασκευή (7-8/4) και Σαββατοκύριακο (9-10/4). Είδα επίσης πως η εφημερίδα Real News (που κυκλοφορεί μόνο την Κυριακή), θα κυκλοφορήσει εκτάκτως την Πέμπτη.

Έχετε λοιπόν το νου σας από την Πέμπτη και μετά, γιατί μπορεί οι κυριακάτικες εφημερίδες ή να μην βγουν καθόλου ή να αλλάξει η ημερομηνία κυκλοφορίας τους.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξαιτίας της απεργίας, όντως υπάρχει σκέψη να κυκλοφορήσουν οι κυριακάτικες την Πέμπτη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...άσχετο αλλά τώρα που ξανάκουσα το "οι Μάηδες οι ήλιοι μου" μετά από αρκετό καιρό σκέφτηκα πόσο ωραία ακούγονται αυτά τα τραγούδια μετά από τόσα χρόνια, πολλοί λίγοι τραγουδιστές το έχουν καταφέρει αυτό...άραγε θα μπορούσε να το φανταστεί ο ίδιος ότι αυτά τα τραγούδια θα αντέξουν τόσο πολύ στο χρόνο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε Vasko νομίζω πως ο ίδιος ο Γ.Νταλάρας απαντάει στην ερώτησή σου στο κείμενό του στο ένθετο του δίσκου. Ένα κείμενο γραμμένο το 1978 που όταν το διαβάζεις είναι λες και γράφτηκε χτες. Τόσο επίκαιρο όσο και τα τραγούδια του δίσκου.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Φίλε Vasko νομίζω πως ο ίδιος ο Γ.Νταλάρας απαντάει στην ερώτησή σου στο κείμενό του στο ένθετο του δίσκου. Ένα κείμενο γραμμένο το 1978 που όταν το διαβάζεις είναι λες και γράφτηκε χτες. Τόσο επίκαιρο όσο και τα τραγούδια του δίσκου.

και τόσο καλογραμμένο! υπόδειγμα γραφής για πολλούς!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα σοβαρό φάουλ αποδίδω στα διαφημιστικά τμήματα της εφημερίδας και της εταιρίας: δεν μπορεί ο Νταλάρας να ανοίγει τα συρτάρια του αρχείου του και να μην γίνεται η κατάλληλη διαφήμιση μέσω του εντύπου που φιλοξενεί αυτά τα cd αλλά και μέσω των διαφημίσεων από τηλεοράσεως.

Όταν ,κύριοι και κυρίες, έχετε ανέκδοτο υλικό το τονίζετε με ιδιαίτερο σημείωμα κάθε εβδομάδα κι από τηλεοράσεως με ειδική μνεία. Ο πολύς κόσμος δεν γνωρίζει πως υπάρχουν κομμάτια σε αυτή την σειρά που δεν είχαν μπει στις αρχικές εκδόσεις.

Το λέω γιατί και την περασμένη Κυριακή στο ολοσέλιδο υπήρξε απλή καταγραφή των τραγουδιών του ''Θέλω να τα πω'' και στην διαφήμιση δεν γίνεται καμία αναφορά για το ανέκδοτο τραγούδι.

Κατά τα άλλα το ''ΒΗΜΑ'' ΄θα κυκλοφορήσει την Πέμπτη αντί για την Κυριακή.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Κατά τα άλλα το ''ΒΗΜΑ'' ΄θα κυκλοφορήσει την Πέμπτη αντί για την Κυριακή.
Γιατί δεν το έβγαζαν από την προηγούμενη Κυριακή να τελειώνουμε? :music:

Ο λόγος είναι οι δύο 48ωρες απεργίες που κήρυξε η ΕΣΗΕΑ (από 6.00 π.μ. της Πέμπτης, 7 Απριλίου έως 6.00 π.μ. της Δευτέρας, 11 Απριλίου 2011).

http://www.stockwatch.com.cy/nqcontent.cfm...w&ann_id=132453

Στο παραπάνω Link διαβασα και το εξής ομως: "Δεδομένης της τάσης να κυκλοφορήσουν οι κυριακάτικες εκδόσεις των εφημερίδων την Πέμπτη, η ΕΣΗΕΑ «καλεί τα μέλη και μη μέλη της ενόψει των δύο 48ωρων απεργιών, να μην παραδίδουν ύλη για τα φύλλα των κυριακάτικων εκδόσεων και να μην επιτρέψουν να χρησιμοποιηθούν κείμενα ή εκπομπές, που έχουν ήδη παραδώσει για τον ίδιο λόγο»."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ''ΒΗΜΑ'' κυκλοφορεί αύριο. Πάντως πλέον δεν έχουν πιένες μόνο οι προσφορές των cd αλλά και τα ένθετα συμπλήρωσης της φορολογικής δήλωσης. Η ''Καθημερινή'' ξεπούλησε λόγω αυτού την περασμένη εβδομάδα και το επανακυκλοφορεί και το ''ΒΗΜΑ'' έχει κι αυτό φορολογικό οδηγό. Γιατί εκτός από την ψυχαγωγία υπάρχει και η ... εφορία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημερα σε ολους! Θαναση με προλαβες για λιγα λεπτα αλλα δεν με πειραζει!! Εχω μεινει αναυδος κυριολεκτικα απο αυτα που ακουσα στην διαδρομη σπιτι-γραφειο ! Κυριολεκτικα ενας καινουργιος δισκος, νομιζω ενα πολυ μεγαλο δωρο του Νταλαρα σε ολους εμας...ας σχολιασουν ομως και τα αλλα παιδια και τα ξαναλεμε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Το πήρα το CD και στον δρόμο προς την δουλειά μου άκουσα μόνο το Ζήτω Κάτω. Δεν πρόλαβα να ακούσω τα άλλα τραγούδια. Υπάρχουν κι άλλες διαφορές / προσθήκες;

ΥΓ: Τα σπάει το Ζήτω Κάτω!!! :music::music::music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποστολη προκειται για εντελως νεα εκδοση ! αλλη μουσικη επενδυση , αλλες ερμηνειες...προφανως ειναι μια αλλη εκδοχη αυτων των τραγουδιων, πιο εμπλουτισμενη μουσικα με οργανα που δεν υπηρχαν στην 1 η εκδοση η υπηρχαν κι ακουγονταν ελαχιστα και βεβαια πολλες διαφορες στις ερμηνειες του Νταλαρα σε σχεση με την 1η εκδοση ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ...οσοι εχουμε περασει σαν μαγνητοταινια αυτα τα τραγουδια στο μυαλο μας επειτα απο τοσες ακροασεις τοσων χρονων, απο την 1η νοτα καταλαβαινουμε αμεσως τις διαφορες...τα τραγουδια που ειχαν ηχογραφηθει στην 1 εκδοση του 1982 μουσικα ειναι πολυ πιο λιτα , ενω τοτε για παραδειγμα το ΤΟΥΤΟΣ Ο ΤΑΦΟΣ ερχοταν σαν συνεχεια του ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΠΩ, εδω τωρα υπαρχει σαν εντελως ξεχωριστο τραγουδι με πληρη την εισαγωγη του, η ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΡΑΓΙΑ εντελως διαφορετικη στο μερος που ο Νταλαρας λεει τον αμανε (κι οχι μονο), το ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΓΚΕΣ σε ελαχιστα (μου φαινεται)ποιο αργο, καθαρα καμηλιερικο ρυθμο, γενικα τα τραγουδια οπως σωστα σημειωνει κι ο Θανος, ειναι εντελως καινουργια!

Προσωπικα καταλαβαινω τωρα καλυτερα την εκτελεση του ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΠΩ που εκανε το 1983 στον ΟΡΦΕΑ οσον αφορα το μουσικο μερος...το ΖΗΤΩ ΚΑΤΩ πραγματι ειναι ενα πολυ ωραιο τραγουδι, προσωπικα μου αρεσε πολυ και μουσικα και στιχουργικα...

Θα με χαροποιουσε πολυ αν γινοταν να βγει το ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΠΩ στην αρχικη του μορφη, δηλαδη ζειμπεκικο , παντα εχω την περιεργεια να μπορουσα να το ακουγα κι ετσι...ειναι καλυτερο παντως το σημερινο CD να το ακουσουν ολα τα παιδια, να το συγκρινουν με την αρχικη εκδοση και μετα θα εχουμε σιγουρα ολοι να πουμε πολλα....λεω παλι ομοια σαν τον Θανο ποσο ενθουσιασμενος ειμαι και μακαρι αυτο που εγινε με το ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΠΩ να γινοταν και με αλλους δισκους που κυκλοφορει το ΒΗΜΑ σε αυτη την σειρα, ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν διαφορετικες ηχογραφησεις και αλλων τραγουδιων, ξερουμε ολοι πως ο Νταλαρας το καθε τραγουδι το ελεγε 30 φορες πριν επιλεξει αυτη την ηχογραφηση που εμπαινε τελικα στον δισκο...θα κανω μονο ενα σχολιο τελευταιο : σημερα, 30-35 χρονια μετα , στην τοσο ερημη πολιτιστικα εποχη μας, φαινεται ακομα πιο αναγλυφα ποσο μπροστα ησαν κι ο Νταλαρας και οι συνθετες που εγραψαν ολα αυτα τα τραγουδια...χαθηκε η ανατρεπτικοτητα, η επαναστατικοτητα, το ασυμβιβαστο, η εμπνευση, μαζι τους χαθηκαν πια σχεδον ολα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το σημείωμα του Γιώργου Νταλάρα στη νέα εκδοσή εξηγεί τα πράγματα:

Ακούγοντας ξανά, μετά από 30 χρόνια, τα πολυκάναλα του δίσκου, αισθάνθηκα την ανάγκη να δουλέψω από την αρχή τις μείξεις, να διαλέξω κάποιες διαφορετικές ερμηνείες από τις ηχογραφήσεις εκείνης της εποχής και να αντικαταστήσω όργανα και ήχους, που δεν ακούγονταν στ αυτιά μου σήμερα όπως θα άξιζε σ αυτά τα τόσο σημαντικά λαϊκά τραγούδια.

Τα χρόνια περνάνε, οι απόψεις μας αλλάζουν, οι απαιτήσεις μας μεγαλώνουν και αναζητήσεις μας στρέφονται αλλού Είναι και οι νεότερες γενιές πια, που έχουν άλλη παιδεία σε ό, τι αφορά την παραγωγή ήχου

Ό, τι κάναμε είναι για καλό, νομίζω

Στην «καινούργια εκδοχή» παίζει ο Νίκος Ζέρβας πιάνο, ακορντεόν και πλήκτρα και εγώ κιθάρα, μπαγλαμά και κρουστά. Η συμβολή του Νίκου Ζέρβα και του ηχολήπτη Ηλία Λάκκα ήταν καθοριστική. Τους ευχαριστώ ιδιαίτερα

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...