Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

To λαϊκό πρόσωπο του Γιώργου Νταλάρα

14 posts in this topic

Για το «λαϊκό πρόσωπο»

Του Γιώργου Νταλάρα

Την Παρασκευή 15 Απριλίου 2011,

6 με 8 το απόγευμα, στο Β Πρόγραμμα

Και στην εκπομπή «ΠΑΡ ΤΟ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΒΡΕΙΣ!»

Φιλοξενείται ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ.

Με αφορμή την νέα επεξεργασία του δίσκου «ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΠΩ» του Ακη Πάνου αλλά και με πολλά ακόμη «λαϊκά παραδείγματα» από την διαδρομή του, μιλάει για τις επιλογές του σ αυτό το χώρο και τον τρόπο που αντιμετωπίστηκαν, άλλοτε και τώρα.

Επιμέλεια εκπομπής Παρουσίαση : Γιώργος Τσάμπρας.

Πολύ ευχάριστη είδηση! Και πολύ καλή η συγκυρία.

Ευχαριστούμε για την πληροφορία,Θάνο!

Το τελευταίο τραγούδι που ακούστηκε, με συγκίνησε πολύ!!!!!! :razz:

Πολύ ωραία και γλυκειά συνέντευξη που μιλούσε, όπως πάντα, στην καρδιά.

Μου άρεσε πολύ η διαβεβαίωση και η επιμονή του Γ. Νταλάρα ότι θα συνεχίσει να πειράζει τα τραγούδια.

Μου άρεσε πολύ η διαβεβαίωση και η επιμονή του Γ. Νταλάρα ότι θα συνεχίσει να πειράζει τα τραγούδια.

Κι εμένα!!!! :razz: Ελπίζω να άκουσαν τη συνέντευξη αυτοί που έπρεπε να την ακούσουν ώστε να απαντηθούν τα ερωτήματά τους... :music:

"Τα πάντα θα τα πειράζω. Γιατί; Γιατί με πειράζουν κι αυτά. Δηλαδή θα πειράζω τον εαυτό μου. Μ' αρέσει να πειράζω τον εαυτό μου. Γιατί η μουσική και τα τραγούδια είναι ο εαυτός μου. Λοιπόν, αφήστε με να πειράζω τον εαυτό μου..."

Με αυτά τα λόγια έκλεισε αυτή η συνέντευξη. Δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο. Απλώς θα πω αυτό που είπα τη στιγμή που το άκουσα: "Κάνε παιχνίδι ρε Γιώργο!" :blush: Και επαναλαμβάνω την ευχή μου:

Μακάρι να έπιανε όλα τα παλιά τραγούδια και cd του (και όχι μόνο) ο Νταλάρας και να τα έκανε έτσι! Όλα από την αρχή, να τα πειράξει, να τα γεμίσει, να τα αναδείξει!! Κανένα έργο δεν είναι κειμήλιο ούτε έκθεμα που δεν αγγίζουμε.

Ακολούθησε το ανέκδοτο τραγούδι, πολύ ωραίο!

Ευχαριστούμε πολύ! Οι δύο Γιώργηδες μας χάρισαν μία πολύ ωραία κουβέντα! Και ο ένας Γιώργης έχει όντως καταφέρει, όπως είπε ο ίδιος, με τον καλύτερο τρόπο να ενώσει παρέες, ανθρώπους, ζωές ολόκληρες. :razz::music::music:

"Τα πάντα θα τα πειράζω. Γιατί; Γιατί με πειράζουν κι αυτά. Δηλαδή θα πειράζω τον εαυτό μου. Μ' αρέσει να πειράζω τον εαυτό μου. Γιατί η μουσική και τα τραγούδια είναι ο εαυτός μου. Λοιπόν, αφήστε με να πειράζω τον εαυτό μου..."

Και νομίζω οι περισσότεροι (αν όχι όλοι μας) θα περιμένουμε πως και πως αυτό το "πείραγμα"... :razz:

Το πρώτο μέρος της συνέντευξης με τις ιστορίες για τον ’κη Πάνου και το "Καρδιά μου μην παραπονιέσαι" ήταν "όλα τα λεφτά"...Πολύ ενδιαφέρον επίσης και το κομμάτι για τα τραγούδια του Τάτση που προτάθηκαν αρχικά στον Καζαντζίδη....

Τώρα τί να σχολιάσω γι'αυτό; Ότι δεν άρεσαν αυτά στον Καζαντζίδη και του άρεσαν τα τραγούδια "Την αγαπάω" και "Τα δικά μου λάθη" από τον "Δρόμο της επιστροφής";Σέβομαι την αξία του και την μνήμη του και δεν το σχολιάζω.

Στο δεύτερο μέρος, στο κομμάτι για τα "ταξικά τραγούδια" έχω την αίσθηση πως η κουβέντα έφυγε λίγο από το κυρίως θέμα, ευτυχώς όμως όχι για πολύ.....

Γενικά η συζήτηση κινήθηκε σε μουσικά θέματα κι αυτό ήταν κάτι που μου άρεσε πολύ...

Όπως επίσης μου άρεσε πάρα πολύ και το ανέκδοτο κομμάτι του Νικολόπουλου...

Βέβαια, ξέροντας από πριν ποιος είναι αυτός που θα κάνει τη συνέντευξη, δεν περίμενα να ακούσω κάτι αδιάφορο....Ήμουν σίγουρος πως η συζήτηση θα έχει απόλυτο ενδιαφέρον. Όπως και έγινε τελικά...

Πολύ απλά εύχομαι η σειρά αυτή που ξεκίνησε με το "Βήμα" να έχει και συνέχεια...

Δεν κατέστη δυματόν να ακούσω ολόκληρη την εκπομπή λόγω δουλειάς. Αλλά από όσα άκουσα ικανοποίηθηκε η καρδούλα μου πλήρως.

Η διήγησή του στην αρχή για την σχέση του με τον ’κη Πάνου (σε ορισμένα σημεία θα ήθελα να υπήρχε κάμερα ειδικά όταν προσπαθούσε να τονίσει το ύφος του συνθέτη).

Και το ανέκδοτο τραγούδι των Χρ.Νικολόπουλου και Αντ.Σαμαράκη.

Τι ωραίο τραγούδι!Τι ωραίο τραγούδι! (Για το τραγούδι θα γράψω όμως περισσότερα όταν πάρω τον δίσκο στα χέρια μου αργά τη νύχτα) :razz:

Ευχαριστούμε για την εκπομπή!

Οι δύο Γιώργηδες μας χάρισαν μία πολύ ωραία κουβέντα! Και ο ένας Γιώργης έχει όντως καταφέρει, όπως είπε ο ίδιος, με τον καλύτερο τρόπο να ενώσει παρέες, ανθρώπους, ζωές ολόκληρες. :music: :music::music:

Ετσι! :D:music:;)

Γιώργος Νταλάρας: ο ’κης Πάνου θα ήταν πολύ χαρούμενος και περήφανος για τις αλλαγές που έγιναν στον δίσκο!

Με αφορμή την κυκλοφορία της νέας επεξεργασίας του δίσκου «Θέλω να τα πω» του ’κη Πάνου, ο Γιώργος Νταλάρας έδωσε μία συνέντευξη στο Δεύτερο Πρόγραμμα 103,7 και στον Γιώργο Τσάμπρα.

Ο τραγουδιστής μίλησε για επιλογές του στο χώρο της μουσικής, τον τρόπο που αντιμετωπίστηκαν, την πορεία του και το λαϊκό του πρόσωπο.

Με πολύ καλή διάθεση, ο Γιώργος Νταλάρας έδωσε μια εφ όλης της ύλης συνέντευξη και απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις του Γιώργου Τσάμπρα.

Μιλώντας για το δίσκο του ’κη Πάνου, ο Γιώργος Νταλάρας έκανε σαφές από την αρχή, ότι πρόκειται για έναν δίσκο «βαρύ», με κύρος, όπως ο ίδιος αναφέρει, χαρακτηριστικό που δε βοηθά στην προώθησή του από τα μουσικά ραδιόφωνα. Είναι ένας δίσκος που έχει στιγματιστεί από τον δημιουργό του, ’κη Πάνου και πίσω από τη δημιουργία του, κρύβεται μια ολόκληρη ιστορία.

Αναφερόμενος στον ίδιο τον ’κη Πάνου, ο Γιώργος Νταλάρας μας ταξίδεψε λίγο στα παιδικά και εφηβικά του χρόνια, καθώς γνώριζε τον ’κη Πάνου από μικρή ηλικία, επειδή ήταν πολύ φίλος με τον πατέρα του τραγουδιστή.

Μνημονεύοντας εκείνα τα χρόνια και τη σχέση του με τον στενό οικογενειακό φίλο ’κη Πάνου, ο Γιώργος Νταλάρας μας πληροφόρησε για τα πρώτα βήματα που έκανε, με τη στήριξη του ’κη Πάνου. Ύστερα από έναν διαγωνισμό, λοιπόν, τον οποίο διοργάνωνε ο Γιώργος Ματαράγκας και στον οποίο το πρώτο βραβείο το κέρδισε ο Γιώργος Νταλάρας, ο ’κης Πάνου πρότεινε στον τραγουδιστή να πάει στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης, με ένα τραγούδι που θα του έγραφε ο ίδιος. Το τραγούδι όμως δεν άρεσε στον Γιώργο Νταλάρα και η συνεργασία αυτή δεν προχώρησε.

Δέκα χρόνια αργότερα όμως, σε μια τυχαία συνάντηση σε ένα studio ηχογράφησης, οι δυο του βρέθηκαν μαζί με αφορμή την επιλογή του, νεαρού τότε, Γιώργου Νταλάρα να συμπεριλάβει ένα τραγούδι ’κη Πάνου σε ένα δίσκο, οι σχέσης τους αναθερμάνθηκαν. Δύο χρόνια πριν από την κυκλοφορία του δίσκου «Θέλω να τα πω», ο ’κης Πάνου πρότεινε συνεργασία στον Γιώργο Νταλάρα και με αυτόν τον τρόπο ξεκίνησαν οι διαδικασίες για τη δημιουργία ενός δίσκου.

Ασχολίαστη όμως, δεν έμεινε και η κρίση που αντιμετωπίζει η ελληνική δισκογραφία. Ο Γιώργος Νταλάρας υποστηρίζει ότι η πειρατεία δεν είναι η κύρια αιτία της παρακμής της δισκογραφίας. Κατά τη γνώμη του, οι εταιρίες είναι εκείνες που έχουν κάνει πολλά λάθη. Χαρακτηριστικά αναφέρει: Αν σπείρεις ανέμους, θα θερίσεις καταιγίδες. Θεωρεί, ότι η πώληση δίσκων σε έντυπα είναι, κατά κάποιον τρόπο, καλή, γιατί δίνεται η δυνατότητα και σε νέους ανθρώπους να ακούσουν τραγούδια του παρελθόντος.

Μιλώντας στη συνέχεια για το λαϊκό τραγούδι, ο Γιώργος Νταλάρας είπε ότι το λαϊκό τραγούδι είναι ταξικό και μιλά στην ψυχή και στην καρδιά του λαϊκού ανθρώπου. Όμως, μιλά και σε ανθρώπους που είναι εύποροι, όμως έχουν συνείδηση και δεν εκμεταλλεύονται τους ασθενέστερους.

Σχολιάζοντας την τάση του να επεξεργάζεται ξανά και ξανά τα τραγούδια του, είπε ότι οι περισσότεροι συνθέτες λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο και ότι θεωρεί ότι ο ’κης Πάνου θα ήταν πολύ χαρούμενος και περήφανος αν μάθαινε για τις αλλαγές που έκανε ο ίδιος στο δίσκο τους και ότι χιλιάδες άνθρωποι ξανάκουσαν ή γνώρισαν τα τραγούδια του. Όσο για του επικριτές του, ο Γιώργος Νταλάρας υποστήριξε πως ό,τι έκανε το έκανε καλοπροαίρετα και πως δεν πείραξε κάτι από τον παλιό δίσκο, αλλά διόρθωσε ό,τι δεν ήταν καλό.

Από τη Νίκη Δέλλα

http://www.tralala.gr/music-news/item/1621...giorgos-dalaras

Μήπως μπορεί κάποιος να ανεβάσει ένα ηχητικό απόσπασμα ή ολόκληρη τη συνέντευξη?

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0