ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Ο Γιώργος Νταλάρας συναντά το Στέλιο Καζαντζίδη

21 posts in this topic

"Ο Γιώργος Νταλάρας συναντά το Στέλιο Καζαντζίδη" (Πρώτο Μέρος)

Το πρώτο μέρος μιας δικής μου καταγραφής της σχέσης των δυο μεγάλων τραγουδιστών, μαζί με ηχητικό ντοκουμέντο στο "Όγδοο"

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?optio...d=288&Itemid=44

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ιστορική καταγραφή της ουσίας της σχέσης τους. :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστουμε βρε Θανο για αυτην την πληρεστατη καταγραφη!!

(ευχαριστουμε βεβαιως και την Ελινα με τον Αποστολη !)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραία και η συνέχεια! Και πέρα από όσα καίρια γράφονται για την σχέση στον χρόνο των δύο σπουδαίων ανθρώπων του τραγουδιού, τονίζω και συντάσσομαι απόλυτα με την τελευταία παράγραφο του κειμένου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η καταγραφη σου Θανο ειναι εξαιρετικη...οσο για το φιναλε αυτης της καταγραφης, προσωπικα αυτο που με ενδιεφερε παντα (και φαινεται και στην καταγραφη σου) , ειναι οτι η καλλιτεχνικη σχεση των Καζαντζιδη -Νταλαρα λειτουργησε περισσοτερο μονοδρομα παρα αμφιδρομα...δεν ειναι πιστευω θεμα ουτε "διαιρει και βασιλευε" , ουτε "ριξε λαδι στην φωτια" , ειναι η απλη πραγματικοτητα πως αν αφηνοταν ο Καζαντζιδης απο την "αυλη" του να συνεργαστει περισσοτερο με τον Νταλαρα,σιγουρα θα ειχαμε εκπληκτικα αποτελεσματα απο μια τετοια συνεργασια , που αναποφευκτα θα εβαζε στο παιχνιδι κορυφαιους συνθετες, στιχουργους, μουσικους...η προσωπικη τους σχεση γνωριζω πως σχεδον παντα ηταν καλη, με εξαιρεση μια περιοδο στην δεκαετια του '90 που καποιοι απαραδεκτοι "δημοσιογραφοι" ειχαν αναλαβει εργολαβικα το μανατζαρισμα του παντα ευκολοπιστου κι ευαλωτου Στελιου, αλλα λυπαμαι που η σχεση τους δεν αποτυπωθηκε εκτενεστερα και στο καλλιτεχνικο μερος...ετσι πιστευω θα ειχαμε περισσοτερα καλα να μας εχουν μεινει...με αλλα λογια θα ηθελα να υπαρχει στην ιστορια του ελληνικου τραγουδιου και το κεφαλαιο "οταν ο Καζαντζιδης συναντηθηκε με τον Νταλαρα"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξαιρετική παρουσίαση της μακράς διαδρομής μιας σχέσης δύο μεγάλων τραγουδιστών! Όσο και αν «κρατά τα καλά» της σχέσης, και καλά κάνει, εμένα μου έλυσε μια απορία για τα «κακά» της σχέσης. Οι δύο φράσεις, «αν κάπνιζε και κανένα τσιγάρο θα το έλεγε καλύτερα» και «η επιτυχία του στα Λάτιν ήταν δίκαιη, αλλά ο Γιώργος δεν έχει βρει το ύφος του όπως ο Πάριος και η Χαρούλα», μου δείχνουν ότι ο Στέλιος Καζαντζίδης δεν κατάλαβε (ή δεν μπορούσε να καταλάβει) το μέγεθος και το μεγαλείο του τραγουδιστή Γ. Νταλάρα.

Ευχαριστούμε πολύ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ!Πολύ ωραία και πολή σημαντική η καταγραφή τόσο των τραγουδιών όσο και οι εκατέρωθεν δηλώσεις των τραγουδιστών. :D:music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητη thes, υπαρχει η φραση του Καζανζτιδη στον Νταλαρα "...να ξερεις οτι ειμαστε υπερηφανοι για σενα" και παρ'οτι δεν διευκρινιστηκε ποτε ποιους αφορουσε ο πληθυντικος (αυτο το "ειμαστε") , νομιζω οτι μιλουσε εκεινη την στιγμη δια στοματος ολων των παληων...ο Καζαντζιδης νομιζω ειχε καταλαβει απολυτα τι εστι Νταλαρας, αλλα ας οψεται ο περιγυρος του που θεωρουσε περιπου εγκλημα να παρει σαρκα και οστα μια τετοια συνεργασια και με τα χρονια εσπρωξε τον Καζαντζιδη σε εναν ανουσιο οσο και τραγικο για το τραγουδι παροπλισμο....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αγαπητη thes, υπαρχει η φραση του Καζανζτιδη στον Νταλαρα "...να ξερεις οτι ειμαστε υπερηφανοι για σενα" και παρ'οτι δεν διευκρινιστηκε ποτε ποιους αφορουσε ο πληθυντικος (αυτο το "ειμαστε") , νομιζω οτι μιλουσε εκεινη την στιγμη δια στοματος ολων των παληων...ο Καζαντζιδης νομιζω ειχε καταλαβει απολυτα τι εστι Νταλαρας, αλλα ας οψεται ο περιγυρος του που θεωρουσε περιπου εγκλημα να παρει σαρκα και οστα μια τετοια συνεργασια και με τα χρονια εσπρωξε τον Καζαντζιδη σε εναν ανουσιο οσο και τραγικο για το τραγουδι παροπλισμο....

Απ ολη αυτην την περιγραφη και μενα αυτο το σημειο με συγκινησε ιδιαιτερως..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ ξέρω πως αν δεν έκανε ο Θανάσης αυτή την έρευνα κανείς άλλος δεν θα μπορούσε να την κάνει. Και όποιος το επιχειρούσε, δεν θα έκανε τόσο πλήρη και εμπεριστατωμένη έρευνα. Μπράβο ρε Θάνο!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εγώ ξέρω πως αν δεν έκανε ο Θανάσης αυτή την έρευνα κανείς άλλος δεν θα μπορούσε να την κάνει. Και όποιος το επιχειρούσε, δεν θα έκανε τόσο πλήρη και εμπεριστατωμένη έρευνα. Μπράβο ρε Θάνο!

Συμφωνω και επαυξανω!

:D:music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αγαπητη thes, υπαρχει η φραση του Καζανζτιδη στον Νταλαρα "...να ξερεις οτι ειμαστε υπερηφανοι για σενα" και παρ'οτι δεν διευκρινιστηκε ποτε ποιους αφορουσε ο πληθυντικος (αυτο το "ειμαστε") , νομιζω οτι μιλουσε εκεινη την στιγμη δια στοματος ολων των παληων...ο Καζαντζιδης νομιζω ειχε καταλαβει απολυτα τι εστι Νταλαρας, αλλα ας οψεται ο περιγυρος του που θεωρουσε περιπου εγκλημα να παρει σαρκα και οστα μια τετοια συνεργασια και με τα χρονια εσπρωξε τον Καζαντζιδη σε εναν ανουσιο οσο και τραγικο για το τραγουδι παροπλισμο....

Αγαπητέ TheAegean60, δεν διαφωνώ για το ότι ο Καζαντζίδης παραδεχόταν την αξία του Νταλάρα, κάτι που φαίνεται, όπως λες και έχεις δίκαιο, από τη φράση που σημειώνεις «να ξέρεις ότι είμαστε περήφανοι για σένα». Όμως νομίζω ότι δεν μπορούσε να εκτιμήσει όπως άξιξε το πολύπλευρο ταλέντο και την πολύπλευρη προσωπικότητα του Νταλάρα. Και αυτό έχω την εντύπωση ότι αποδεικνύεται ακριβώς από αυτά που λέει για τον Πάριο και τη Χαρούλα. Ο ένας είναι ερωτικός, η άλλη μεγάλη λαϊκή τραγουδίστρια. Ο Νταλάρας όμως δεν χωρά κάτω από μία μόνη επιγραφή, δεν μπαίνει μόνο κάτω από ένα τίτλο. Και αυτό όχι γιατί δεν έχει βρει (ή δεν είχε βρει τότε τον δρόμο του) αλλά γιατί με τη θέλησή του επέλεξε να πορευθεί πολλούς και τους βάδισε με μεγάλη επιτυχία.

Όσο για τον περίγυρο του Καζαντζίδη, συμφωνώ, και είναι κρίμα που τον οδήγησε όπου τον οδήγησε. Αλλά για τις παρέες και εμείς φταίμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητη thes , σε ενα τραγουδι οπου το 99% των τραγουδιστων προσπαθουσε και συνεχιζει να προσπαθει να λανσαρει ενα συγκεκριμενο προφιλ (του λαικου, που συχνα ομως εχει γινει λαικουρα) προκειμενου να αποσπασει κοινο , ειναι λογικο πως ουτε ο Καζαντζιδης, ουτε και πολλοι αλλοι ακομα ειχαν καταλαβει τον Νταλαρα...νομιζω οτι περα αρχικα απο τον Καλδαρα που αποδειχτηκε ενα πολυ ανοιχτο μουσικο μυαλο, πολυ μπροστα απο την εποχη του και μετεπειτα τον Ξαρχακο (κι ας αργησε χρονικα να συνεργαστει με τον Νταλαρα), οι υπολοιποι αργησαν λιγο να καταλαβουν τι δρομους τους ανοιγε το χαρισμα του Νταλαρα να ειναι ενας ευρυτατης γκαμας τραγουδιστης και ανοιχτος σε καθε μουσικο ρευμα , οπως ιδιας ικανοτητας και ανοιχτη σε καθε ρευμα ηταν επισης και η Βικυ Μοσχολιου. Δες το παραδοξο: ενω στην δεκαετια του '70 και του '80 εμεις, ο κοσμος, αντιμετωπισαμε με πολυ ενθουσιασμο τα ανοιγματα του Νταλαρα και στο ρεμπετικο και σε νεα παιδια που εγραφαν διαφορετικες μουσικες, σημερα τα νεα παιδια ολα αυτα τα αντιμετωπιζουν αρνητικα...συνεπως δεν μπορω να εχω περισσοτερες απαιτησεις απο εναν τραγουδιστη, μεγαλο μεν, αλλα προσκολλημενο σε ολη του την ζωη σε μουσικα και στιχουργικα στερεοτυπα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Θανασης ειναι ενας ανθρωπος ανησυχος, που του αρεσει να ερευνα ασταματητα και θεωρω οτι εχει εναν πολυ εξυπνο τροπο γραφης(περα απο ιστορικης σημασιας)....πιστευω οτι στο εν λογω κειμενο ανεδειξε με τον τροπο του ακριβως αυτα που ηθελε κι αν κανω λαθος Θαναση, διορθωσε με...

Υ.Γ. χαιρομαι που σε καθε ευκαιρια αφιερωνεις σε "περιεργους" σχολιαστες ΤΑ ΑΓΚΑΘΙΑ...ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΣΤΟΜΩΤΙΚΗ ΑΦΙΕΡΩΣΗ!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αγαπητη thes , σε ενα τραγουδι οπου το 99% των τραγουδιστων προσπαθουσε και συνεχιζει να προσπαθει να λανσαρει ενα συγκεκριμενο προφιλ (του λαικου, που συχνα ομως εχει γινει λαικουρα) προκειμενου να αποσπασει κοινο , ειναι λογικο πως ουτε ο Καζαντζιδης, ουτε και πολλοι αλλοι ακομα ειχαν καταλαβει τον Νταλαρα...νομιζω οτι περα αρχικα απο τον Καλδαρα που αποδειχτηκε ενα πολυ ανοιχτο μουσικο μυαλο, πολυ μπροστα απο την εποχη του και μετεπειτα τον Ξαρχακο (κι ας αργησε χρονικα να συνεργαστει με τον Νταλαρα), οι υπολοιποι αργησαν λιγο να καταλαβουν τι δρομους τους ανοιγε το χαρισμα του Νταλαρα να ειναι ενας ευρυτατης γκαμας τραγουδιστης και ανοιχτος σε καθε μουσικο ρευμα , οπως ιδιας ικανοτητας και ανοιχτη σε καθε ρευμα ηταν επισης και η Βικυ Μοσχολιου. Δες το παραδοξο: ενω στην δεκαετια του '70 και του '80 εμεις, ο κοσμος, αντιμετωπισαμε με πολυ ενθουσιασμο τα ανοιγματα του Νταλαρα και στο ρεμπετικο και σε νεα παιδια που εγραφαν διαφορετικες μουσικες, σημερα τα νεα παιδια ολα αυτα τα αντιμετωπιζουν αρνητικα...συνεπως δεν μπορω να εχω περισσοτερες απαιτησεις απο εναν τραγουδιστη, μεγαλο μεν, αλλα προσκολλημενο σε ολη του την ζωη σε μουσικα και στιχουργικα στερεοτυπα!

Συμφωνώ! Απλώς το διαπιστώνω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ με όσα έγραψε ο Γιάννης αλλά και η φίλη μου η thes,αλλά και περισσότερο θα ήθελα να σταθώ σε αυτό που έγραψε ο Θάνος.Ας μην δούμε τα αρνητικά σε αυτήν την σχέση δύο τραγουδιστών που ο κόσμος τους έχει αγαπήσει από όλους περισσότερο,αλλά την κοινή τους σχέση και ιστορία στο τραγούδι.

Ναι είναι αλήθεια ότι ο Στέλιος μετά τον "δρόμο της επιστροφής" φάνηκε να δείχνει ανοιχτός σε προτάσεις με συνεργασίες νεώτερων όπως ο Νταλάρας,ο Πάριος,η Χαρούλα.Περιστοιχιζόταν από αυλές,από "φίλους" και κουμπάρους δηλ.που έπαιξαν δυστυχώς καθοριστικό ρόλο στην πορεία του τα τελευταία χρόνια.Τον ίδιο καημό είχαν και αρκετοί φίλοι του αγνοί όμως που τον ήξεραν και γνώριζαν το τι γινόταν με αυτούς.Θα σας πω μόνο ότι η συναυλία που ήταν να κάνει στο Ολυμπιακό στάδιο ήταν πραγματοποιήσιμη,μέχρις που ναυάγησε για άλλους λόγους συμφερτικούς προς αυτούς.Θα ήταν μιά γιορτή,του είχαν πει να καλέσει φίλους να τραγουδήσουν μαζί του σε εκείνη τη γιορτή που θα συνέρρεαν γενιές ανθρώπων για να τον ζήσουν.Όμως τον κατάφεραν και τα απέτρεψαν δυστυχώς όλα αυτά.

Ο Στέλιος και ο Γιώργος είχαν μιά αρμονική σχέση σεβασμού,φιλίας και εκτίμησης.Αυτό μένει,και αυτό πρέπει να καταγραφεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kι όμως....υπάρχουν κάποιοι στενόμυαλοι (προσωπική άποψη που πιστεύω βέβαια πως ενστερνίζεται κ η πλειοψηφία του φόρουμ) που διαφωνούν, και μάλιστα χωρίς επιχειρήματα, με την έρευνα του Θανάση που δημοσιεύθηκε στο ogdoo.gr. :blink2:

Οπλιστείτε με ψυχραιμία ή διάθεση για γέλιο (ανάλογα με το χαρακτήρα σας) και διαβάστε εδώ:

http://stelioskazant...og-post_05.html

Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι....κρίμα. Κρίμα για τον Στέλιο να έχει τέτοιους θερμοκέφαλους "οπαδούς".

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ θα πω και κάτι άλλο. Τέτοιες λογικές το λαϊκό τραγούδι το περιθωριοποιούν. Τέτοιες λογικές που στηρίζονται στις υπαρκτές ή μη διαμάχες δεν το βοηθούν το τραγούδι ούτε τους ανθρώπους του. Τέτοιες λογικές δίπλα στον Στ.Καζαντζίδη ίσως και να δημιούργησαν τα όποια προβλήματα.

Εγώ επαινώ την στάση που επέλεξε ο Θάνος για το συγκεκριμένο αφιέρωμα.Την μακριά από διαμάχες που μπορεί από ένα σημείο κι έπειτα να οφείλονταν και στα γνωστά προβλήματα υγείας. Αυτά είναι ανθρώπινα και σεβαστά. Άλλωστε τι να αποδείξει ο Θάνος; Πως μπορεί ένας άνθρωπος να λατρεύει συγχρόνως και τον Στέλιο και τον Γιώργο;Αυτό ξέρω για τον Θάνο, πέρα από όλα τα άλλα.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ήξερα πως ο Καζαντζίδης είχε αφήσει πληρεξούσιους δικηγόρους να απαντούν σαν να ήταν αυτός και σα να διαχειρίζονται τα πνευματικά του δικαιώματα, μετά τον θάνατό του....

Ποιος του έδωσε το δικαίωμα αυτό;

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...