christy

Άξιον Εστί στο Ηρώδειο (30/8/2011)

74 posts in this topic

Αν μου επιτρεπετε να πω κι εγω 2 λογια (μαλλον θα ειναι περισσοτερα απο 2) : κατ'αρχην τασσομαι αναφανδον υπερ της ΕΛΙΝΑΣ κι οσων μελων θελουν να βλεπουν τον Νταλαρα να τραγουδαει συχνα , ασχετως χωρου και λογου.

Κατα δευτερον η ΕΛΙΝΑ εχει ενα μεγαλο "ελαττωμα" : ενω ξερει πολλα, συχνα αποφευγει να τα λεει με το ονομα τους...κατα τριτον σε φορουμ του Νταλαρα ειμαστε και αγαπητε Αποστολη συνεχιζω να απορω, γιατι καθε θεμα που αφορα τον Νταλαρα πρεπει να εξαντλειται το ταχυτερο, γιατι μας "τρομαζει" να διαφωνουμε μεταξυ μας? Γιατι παντα πρεπει καποιοι να λειτουργουν σαν πυροσβεστες?Διακυβευεται κατι σοβαρο αν διαφωνει σημερα η Ελινα με τον Θοδωρη η πιο παλια αν διαφωνησα εγω με αλλο μελος? εδω εξακολουθουμε να ειμαστε ολοι, παντα με κινητρο και συνδεσμο τον Νταλαρα .

Εν προκειμενω, περι Ηρωδειου και εμφανισης του Νταλαρα : εμφανης η ειρωνεια της δημοσιογραφου, οσον αφορα αυτο το "οσοι δεν εχετε χορτασει..."...εμφανης κι ατυχεστατη, καταδυκνειει το πτωχο του μυαλου της. Αν εχω χορτασει να ακουω Θεοδωρακη η αν εχω χορτασει να τον ακουω απο τον Νταλαρα? Προσωπικα ουτε το ενα , ουτε το αλλο. Και δεν αποτελω μελος μιας "ομαδας" κοσμου" , αλλα μελος της συντριπτικης πλειοψηφιας του κοσμου που μεσα απο τα τεραστια κοινωνικα προβληματα που μας βουλιαζουν καθημερινα , εξακολουθει να αναζητει στον πολιτισμο μας νησιδες διασωσης...και μερος του πολιτισμου μας ειναι κι ο Μικης κι ο Νταλαρας, αρεσει δεν αρεσει αυτο σε καποιους κονδυλοφορους και ανεγκεφαλους μπλογκατζηδες που αρθρογραφουν εσχατως μπουρδολογωντας η ασεβωντας ασυστολα...

Οσον αφορα την σχεση Νταλαρα-Ηρωδειου η Ηρωδειου-Νταλαρα αν προτιματε : αυτο που δεν σας ειπε η Ελινα αγαπητοι φιλοι, ειναι οτι το Ηρωδειο δινεται απο το 1987 κι εντευθεν συχνα στον Νταλαρα εκτος των καλλιτεχνικων λογων και για τον εξης απλο μα πολυ σοβαρο λογο: διοτι συμφωνα με στοιχεια που πριν μερικα χρονια ειχε δωσει στην δημοσιοτητα ο οργανισμος που διαχειριζεται το Ηρωδειο, ο Νταλαρας εξασφαλιζε παντα πληροτητα 100% στον χωρο κι αυτο το ειχε ΜΕΓΑΛΗ αναγκη ο οργανισμος..διοτι περαν του οτι εβγαζε τα σπασμενα αλλων εκδηλωσεων οπου "εμπαινε μεσα" , διοτι δεν υπηρχε προσελευση κοσμου, επιπλεον ο οργανισμος εκμεταλλευοταν και διαφιμιστικα την εικονα των γεματων κερκιδων του Ηρωδειου...καπως ετσι εφτασε να θεωρειται διεθνως ενα δημοφιλες φεστιβαλ, μια δημοφιλης τουριστικη ατραξιον με ολα τα παρεπομενα οφελη για την χωρα μας...με αλλα λογια ο Νταλαρας πουλουσε πολυ ΚΑΙ στο Ηρωδειο κι εν τουτοις εχει κοπει καποιες φορες....προφανως οταν αλλαζαν τα φεγγαρια, δηλαδη οι κυριοι που απαρτιζουν την περιφημη επιτροπη που αποφασιζει τις εκδηλωσεις καθε χρονο...

Στο καθαρα καλλιτεχνικο μερος, παρακαλω ας παραθεσει καποιος μια λιστα των εμφανισθεντων Ελληνων τραγουδιστων τα τελευταια 10 χρονια, τι τραγουδησε ο καθεις μεσα στο Ηρωδειο, τι πληροτητα ειχε η συναυλια του , μα κυριως να μου πει με τι καλλιτεχνικα κριτηρια και προσοντα καποιοι εξ αυτων μπηκαν στο Ηρωδειο .... παρακαλω μην μου πει κανεις "α, Γιαννη εχεις αδικο, πολυ καλη φωνη ο ταδε" , εγω δεν ρωταω αν ειχε καλη φωνη η αν σημερα εχει μια α δημοφιλια, αλλα με τι καλλιτεχνικα κριτηρια και προσοντα μπηκε και εδωσε συναυλια σε αυτον τον χωρο....αυτα !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υ.Γ 1. Ελπιζω μερικοι να μην το κανετε σαν τον Πανουση "εδω δεν συμμετεχει ο Νταλαρας".... καλο ειναι εμεις οι Νταλαρικοι σαν πιο μυημενοι, να καταλαβαινουμε αμεσως τις "φάκες" που στηνουν καποιοι εναντιον του Νταλαρα συστηματικα και να μην παταμε πανω τους....το αν ο κοσμος εχει πιο σοβαρα προβληματα απο το αν τραγουδησει η οχι ο Νταλαρας στο Ηρωδειο, αυτο ειναι μια αλλη συζητηση Θοδωρη, που μπορουμε να την κανουμε σε αλλο τοπικ...να σου θυμισω σαν ηλικιακα μεγαλυτερος οτι στην δεκαετια του '70 ο κοσμος ΗΘΕΛΕ να υπαρχει διπλα του στην καθημερινοτητα του, στα προβληματα του ο Νταλαρας...δεν εχω ακουσει κατι αντιθετο σημερα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υ.Γ. 2 ποιος αποφασιζει αν αρκουν 2-2,5-3-5-25 σελιδες για να εξαντλησουμε και την σημασια εργων οπως το ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ και τις αποψεις και διαφωνιες μας για τον Νταλαρα? Υπαρχει περιορισμος σελιδων οσον αφορα το καθε τοπικ η περιορισμος στο να συζητουμε για τον Νταλαρα η τον Ελυτη η τον Θεοδωρακη? Καλοπροαιρετη η ερωτηση , μην παρεξηγηθω....εγω θα χαιρομουν καποιος εδω σαν απαντηση στην εν λογω "δημοσιογραφο" να εκανε μια τετοια αναλυση του ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ σαν εργου που περιγραφει με τροπο επικο πτυχες της πατριδας μας κι επισης μια αναλυση της μακροχρονης ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗΣ παρουσιας του Θεοδωρακη και του Νταλαρα στα πολιτιστικα πραγματα οχι μονο της Ελλαδας αλλα ευρυτερα...και να εξηγησει στην εν λογω "δημοσιογραφο οτι το ΗΡΩΔΕΙΟ, Ο Ελυτης, ο Μικης, ο Νταλαρας, το ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ δεν ειναι Γιουροβιζιον...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υ.Γ. 3 Θοδωρη, αν δεν βλεπεις η κανεις πως δεν βλεπεις η θες να υποβαθμιζεις τον βρωμικο πολεμο μεριδας ανθρωπων με προσβαση στα ΜΜΕ κατα Νταλαρα, δικαιωμα σου...να ξερεις ομως πως καπως ετσι αρχισε η καταπτωση μας σαν λαου, ισοπεδωνοντας και μηδενιζοντας αξιες...αυτα τα απανωτα "νταξει μωρε, σιγα τωρα ο ταδε" η "ασε ρε με τον ετσι , τον μπηξε, τον δειξε" μας φαγανε το κεφαλι κι εχουμε φτασει πια καννιβαλιστικα να χτυπαμε καθεναν που προσφερε κατι καλο , ουσιαστικο και χρησιμο σε αυτον τον τοπο , ενισχυοντας ετσι την δικτατορια του μηδεν που μοιραια πηρε την θεση των αξιων και κυβερναει...με αφορμη τον Νταλαρα, καλουμαστε ξερεις να επιλεξουμε με ποιους ειμαστε : με τα μηδενικα η με τις αξιες?

Θα ξερεις ελπιζω οτι το θεατρο Λυκαβηττου φτιαχτηκε καποτε για να στειλει εκει το κρατος καλλιτεχνες με τεραστια απηχηση στον κοσμο και να τους απομακρυνει κατα καποιο τροπο απο χωρους με την αιγλη του Ηρωδειου...ο Νταλαρας "εσπασε" το αβατο του Ηρωδειου και θα καθομαστε τωρα να ειρωνευομαστε αν ιδρωσε η οχι να παρει το ΗΡΩΔΕΙΟ? σιγουρα ιδρωσε περισσοτερο απο τους κατοπινους που βρηκαν ανοιχτο πια τον δρομο και σιγουρα ιδρωσε επισης περισσοτερο απο αυτους που συντασσουν καθε χρονο το προγραμμα του φεστιβαλ με συχνα προσωπικα κριτηρια και εισπραττουν τους ωραιους μισθους τους χαρη και στον Νταλαρα....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υ.Γ. 4 : ειμαι "κολλημενος" με τον Νταλαρα, το εχω δηλωσει, το εχω υποστηριξει εγγραφως με καθε τροπο, θεωρω το κολλημα μου τιτλο τιμης και συμμετεχω σε αυτο το φορουμ ακριβως γιατι ειμαι κολλημενος με τον Νταλαρα...αλλοιως θα συμμετειχα σε αλλα αντικολλητικα, αντι-Νταλαρικα φορουμς...ας μου εξηγησουν ομως επαρκως τους λογους τους , οσοι εχουν αντι-Νταλαρικο κολλημα...αυτο δεν το εχω δει μεχρι σημερα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υ.Γ. 5 : μια εικονα που εχω στο μυαλο μου απο το 1975 ειναι η εξης: ενα βραδυ ,Οκτωβρη μηνα αν θυμαμαι καλα, το γυμνασιο μας πηγε δια της βιας στο ΗΡΩΔΕΙΟ να δουμε μια εκδηλωση, διαφορες χορωδιες κυριως δημοσιων οργανισμων...κερκιδες αδειες φυσικα! μεσα στο σκοταδι, η παρεα την κοπανησαμε και πηγαμε στην Κυδαθηναιων...γινοταν χαμος εξω απο το ΘΕΜΕΛΙΟ, ουρες ο κοσμος...για μενα ηταν σημαντικο το οτι αυτες οι ουρες κοσμου , καποια χρονια μετα μεταφερθηκαν στο ΗΡΩΔΕΙΟ, παντα για τον ιδιο καλλιτεχνη και εξ αιτιας του ιδιου καλλιτεχνη . Ο οποιος και το ΗΡΩΔΕΙΟ και το ΜΜΑ τοσα χρονια δεν τα χρησιμοποιησε για προσωπικη του προβολη, οπως εκαναν αλλοι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα λες Γιάννη και επαφξάνω.

Αλλά δεν είπα εγώ οτι πρέπει να εξαντλούμε γρήγορα κάτι θέμα στο οποίο διαφωνούμε. Απλά προσωπική μου άποψη είναι οτι το συγκεκριμένο θέμα το εξαντλήσαμε. Αλλά όποιος θέλει, μπορεί να συνεχίσει να καταθέτει τις απόψεις του. Δεν επέβαλε κανείς τον άμεσο τερματισμό της συζήτησης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιάννη, έχεις δίκιο πως ορισμένες φορές αποσιωπώ κάποια πράγματα. Αυτό γίνεται από μία διάθεση αυτολογοκρισίας που έχω γιατί θεωρώ πως κάποια πράγματα δεν γράφονται δημόσια. Διαφορετικά θα είχα παραθέσει στο forum ονόματα (και διευθύνσεις) και κάθε μία περίπτωση χωριστά χρονολογικά και ιεραρχικά. Όχι επειδή βλέπω φαντάσματα όπως ελέχθη.Αλλά κάποια πράγματα ίσως να μην μπορούν να λεχθούν με το όνομά τους. Το forum είναι δημόσιος χώρος κατάθεσης απόψεων και δεν θα έπρεπε πράγματα που λέμε στον πολύ στενό κύκλο μας να τα δημοσιοποιούμε. Πολλές φορές, δε, ενώ συμφωνούμε εν γένει ο τρόπος που χρησιμοποιεί ο καθένας μπορεί να ανάψει φωτιές. :razz:

Έχεις απόλυτο δίκιο όσον αφορά στα περί πληρότητας. Υπάρχουν κάθε χρόνο αξιολογήσεις σε σχέση με την πληρότητα και το ξελάσπωμα από οικονομικής άποψης γίνεται λόγω παραστάσεων του Νταλάρα και άλλων.

Από την αρχή έπρεπε να γίνει η παρακάτω -με αριθμούς- επιχειρηματολογία(αφού όλοι θα συμφωνήσουν με τους αριθμούς):

Ο Νταλάρας καλεσμένος του Φεστιβάλ Αθηνών κι ''ενταγμένος'' στο πρόγραμμά του εμφανίστηκε το 1988 με το ’ξιον εστί υπό την διεύθυνση του ίδιου του Θεοδωράκη (για πρώτη φορά κι ο Μίκης τότε μπήκε στο Ηρώδειο! και η Φαραντούρη στο α΄μέρος). Το 1995 με τα κινηματογραφικά του Μίκη.Κατόπιν, το 2004 με την Μεσόγειο. Το 2007 με τις Ουσίες. Αυτά εντός του Φεστιβάλ Αθηνών. Δεν επρόκειτο, για προσωπικές του εμφανίσεις. Ακόμα και για τις Ουσίες ήταν καλεσμένος του Κουνάδη και η πρόταση έγινε από τον Κουνάδη.

Οι άλλες ήταν πάλι αφιερώματα εκτός Φεστιβάλ. Το 2008 αφιέρωμα στον Κουγιουμτζή. Το 2005 με Pontes για τους σκοπούς της ΕΛΠΙΔΑΣ. Τον Οκτώβρη 2005 σε συναυλία με έργα του Μίκη ως συμμετέχων καλλιτέχνης. Το 2001 με Σάπλιν και το 2000 με την ορχήστρα του BBC .Aς ξεχνώ και κάποια, πάλι λίγες βγαίνουν.

Λέω τώρα εγώ η ''κολλημένη''. Eίναι πολλές αυτές οι εμφανίσεις του Νταλάρα (εκ των οποίων προσωπικού ρεπερτορίου μπορεί να θεωρηθεί το αφιέρωμα στον Κουγιουμτζή)στο Ηρώδειο είτε ως συμμετέχων είτε ως ''άρχων''; Από το 1988 έως το 2011; 23 χρόνια;Είναι πολλές και δικαιολογούν το ''περίπου κάθε χρόνο'' ή την κουκέτα που ανέφερε ο αγαπητός μας Θοδωρής; Τώρα εάν το όνομα κι ο ίδιος ο Νταλάρας είναι τόσο λαμπερός που επισκιάζει τις άλλες συμμετοχές με το να καθίσταται προσωπική του συναυλία η συμμετοχή του δεν έχω κάτι άλλο να πω...

Τώρα για τις 2,5 σελίδες -προσωπικά- θεωρώ πως είναι πολλές. ''Πνίγηκε'' η πληροφορία της συναυλίας από τις διαφωνίες μας. Μερίδιο σε αυτό έχω κι εγώ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εγω με τετοιο σκεπτικο ειχα προθεση να κινουμαι, αλλα δυστυχως Ελινα τελικα να που καποιες φορες χρειαζεται να λεμε καποια πραγματα με το ονομα τους, για τον απλο λογο οτι οι καλοι μας φιλοι εδω στο φορουμ λογω του νεαρου της ηλικιας τους, δικαιολογημενα δεν ξερουν καποια πραγματα απο το παρελθον οσον αφορα τον Νταλαρα . Νασαι καλα λοιπον που απο αυτη την αποψη γινεσαι λεπτομερεστατη! Και να πω οτι πριν μερικα χρονια , οταν ειχαν δοθει στην δημοσιοτητα οικονομικα στοιχεια εκ μερους του οργανισμου του φεστιβαλ Αθηνων, ΜΟΝΟ απο 1 εμφανιση του Νταλαρα, ειχε ισοσκελιστει η ζημια απο 7-8 αλλες εκδηλωσεις που αφησαν το κοινο αδιαφορο και τοτε αν θυμαμαι καλα , στην ιδια εφημεριδα, την Ε, ειχε τεθει το εξης θεμα : με τι κριτηριο επιλεγονται καλλιτεχνες να εμφανιζονται στο ΗΡΩΔΕΙΟ και τελικα σωζει ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ την σεζον ο Νταλαρας με πληροτητα 100%?

Για την ακριβεια, αυτες οι 7-8 εκδηλωσεις ειχαν κοψει ΟΛΕΣ ΜΑΖΙ κατι λιγωτερα εισητηρια απ'οτι η εκδηλωση που συμμετειχε ο Νταλαρας !!

Ειναι λοιπον κατ'εμε επιεικως απαραδεκτη η εν λογω "δημοσιογραφος" , δεδομενου οτι ασεβει βασιζομενη στο δικο της γουστο ( που φαινεται πολυ κακης ποιοτητας...) και οχι λαμβανοντας υπ'οψιν καλλιτεχνικη και οικονομικη παραμετρο, ως οφειλε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδια αναρωτιομουν τι ωραια που θα ηταν αν με αφορμη την συναυλια στο Ηρωδειο αν ακουγονταν και καποια αν οχι ολα τα κομματια απο τον "Ηλιο τον Ηλιατορα"..Στο κατω-κατω Ελυτη εχουμε και παλι ..

Κανω ευχες κι ονειρα καμια φορα μπορει και να πιασουν.. :razz:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Might I be allowed to contribute something to this debate?

As a non-Greek, I am aware that there are journalists and indeed Greek citizens who will always criticise Dalaras, whatever he does. They will continue to do so and I don't think there is any way to "cure" them of this illness :lol:

The facts speak for themselves. Dalaras does not appear at the Irodeion every year. I wish he did, because the QUALITY of the concerts I have seen him perform there are outstanding. Examples are Mikra Asia with Glykeria - an experience to remember, a beautiful concert, very emotional, and Mesogeio - simply the best concert that I have ever been to. Every other performance I have seen there has also been of the very highest quality.

As far as I am aware, Dalaras does not perform Axion Esti every year either. I saw a performance of Axion Esti at the Prespes festival a few years ago and it was quite magical - the venue adding to the experience, just as the Irodeion adds a special quality to a concert for me, and to hear the same piece performed there will, I am quite sure, be wonderful .

There were no empty seats at any of these concerts and, despite the comments made by certain journalists, I don't anticipate that there will be any empty seats in Athens on 30th August. Those who are "tired" of hearing a majestic composition like Axion Esti sung by the finest voice, not only in Greece, but around the world, can stay at home. There are still plenty of people, myself included, who cannot wait for August to arrive.

If red London buses and afternoon tea are quintessentially English, then summer at the Irodeion, with the voice of Dalaras and the music of Theodorakis, is for me the Greek equivalent. I cannot wait. :razz:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dear member Diane,

officialy nobody in Greece stated that he feels tired because of Mikis Theodorakis or Dalaras or AXION ESTI...but it is a fact that there are some people who looking to find opportunities to attack to Dalaras unfairly and whithout to explain sufficiently the reason they act so!

Anyway, it is ridiculous for a journalist of a serious newspaper to express such comments against Theodorakis , Elytis, Dalaras and any other singer who wish to perform such great songs. It is ridiculous in this tragic period of Greece, such people to be unable to appreciate and respect 4-5 great artists who are still alive and offered to us a lot throughout their poems, music, songs..

It is rediculous some people to detect always suspsicious relationships and connections of Dalaras with goverment Officers each time he wish to give a concert either in Megaro Mousikis or IRODEION... my doubt/ question is only one : why all those people insist to ignore the great carrier of Dalaras and how many famous he is in Greece and many other countries in Europe and outside Europe?Why they insist to ignore the sold-outs wherever Dalaras give a concert? Why those people are not so "sensitives" for other artists, obviously of lower quality and lower capability and shorter carrier in comparison with Dalaras?

Dalaras is an artist with bright personality and great talent , this is a God's gift and nobody can blame him for this....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thank you for your response, and I agree, it is ridiculous that some people have this extremely negative attitude towards Dalaras, and that they cannot see and accept what a positive contribution he has made to Greek culture over 40 years (40 years!!) and still continues to make. I think I have said in this forum before that Dalaras is an excellent ambassador, not just for Greek music, but for the country in general. In fact, I have made this point very forcefully to those Greek people I have met from time to time who have criticised Dalaras.

I accept that the people who choose to join the Dalaras forum will never quietly accept such criticisms, and from time to time some journalist or other will say something quite ridiculous. But what can we do? Perhaps we should be content in the knowledge that WE are right and they are WRONG! B) :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

In the past you have only been able to buy tickets three weeks or so before the performance. I presume it will be the same this time, but I'm sure one of the Greek members will be able to confirm this.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς οι τελευταίες πληροφορίες λένε ότι αυτή η συναυλία δε θα πραγματοποιηθεί... :razz:B)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oh no!! This has been the star on my horizon for months now. :-((

I am really sorry Kate... :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dear Xristinaki

I'm just glad you could let us know. As many of us were coming to Athens for this concert, maybe we could just have a big party instead.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dear Xristinaki

I'm just glad you could let us know. As many of us were coming to Athens for this concert, maybe we could just have a big party instead.

:razz:B):DB):D:D:D:D

Really good idea!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δυστυχώς οι τελευταίες πληροφορίες λένε ότι αυτή η συναυλία δε θα πραγματοποιηθεί... :razz:B)

Κρίμα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ψάχνοντας κάτι στα topics είδα τον τίτλο που θέλει τη γνωστή διόρθωση με το "Α".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...