delta

Εκκωφαντική η σιωπή του Γ.Νταλάρα

88 posts in this topic

Aντώνη υπάρχουν πολλοί νεώτεροι καλλιτέχνες που έχουν γράψει τραγούδια με κοινωνικό περιεχόμενο, με μεγάλη επιτυχία. Συνθέτες, στιχουργοί, τραγουδιστές αλλά και η περιβόητη γενιά των τραγουδοποιών. Δεν θέλω να αναφέρω ονόματα, αλλά πού είναι όλοι αυτοί;

Αλλάξανε οι εποχές, οπότε καλύτερα να σκεφτόμαστε με τα τωρινά δεδομένα κι όχι με αυτά της μεταπολίτευσης. Αλλιώς βγαίνανε τότε τραγούδια και καλλιτέχνες, κι αλλιώς τώρα..

Το αλφάβητο όμως φίλε μου Γιώργο δεν έχει αλλάξει,ούτε η ποίηση.Ναι μεν οι εποχές αλλά έχει στερέψει κάπως η έμνευση.Μερικά τραγούδια καλά βγαίνουν αλλά τα τραγουδάει κι όλας ο κόσμος,ταυτίζεται με αυτά;

Ένα τραγούδι που μου έρχεται τώρα στο νου είναι το "Σε τρώει η σκουριά",έχει την στόφα των άρτιων καλών λαϊκών τραγουδιών της δεκαετίας του '70.Είναι τυχαίο που το έχει πει ο Νταλάρας,και αυτό και την ξενητιά,και τους φίλους,και το δάκρυ με το δάκρυ σε έναν μόλις δίσκο;

Όχι.Είναι τυχαίο όμως που πολλοί άλλοι παραγεμίζουν με κερασάκια το πνεύμα της εποχής χάνουν την ουσία και καταστούν το τραγούδι αναλώσιμο.Πως ο Νταλάρας εδώ και δέκα χρόνια ας πούμε έχει πει είκοσι καλά τραγούδια,ενώ πρωτοκλασάτος νέος τραγουδιστής με δέκα χρόνια διαδρομής και ακριβοπληρωμένος μόνο ένα τραγούδι και αυτό εν μέσω ποτών,και ξενυχτιών.Την ουσία δεν βλέπουν,την εποχή την ξέρουν.

Προσωπικά θεωρώ ότι υπάρχει πολλή έμπνευση. Αυτό που δεν υπάρχει είναι η ευκολία για έναν καλλιτέχνη να φτάσει τα τραγούδια του στους ανθρώπους που μπορούν να τον αναδείξουν. Κι αυτόν και κυρίως τα τραγούδια του. Από τη στιγμή που οι πόρτες είναι κλειστές για νέα παιδιά με ταλέντο, δεν θα βγαίνουν και τα τραγούδια που θέλουμε. Και στις κλειστές πόρτες μερίδιο ευθύνης έχουν όλοι. Από τις εταιρίες και τους τραγουδιστές, ως τους δημοσιογράφους και τα ραδιόφωνα, που προβάλλουν μόνο ότι εξυπηρετεί τις γνωριμίες και τα συμφέροντά τους..

Δεν είναι 1970, που αν ήθελα πήγαινα να παίξω τα κομμάτια μου στο σπίτι του Κουγιουμτζή... Πάνε αυτά.

Τελικα τα ατυχη κατα την αποψη μου σχολια του φιλου που ανοιξε το τοπικ και 1-2 μελων ακομα, εδωσαν αφορμη για μια ωραια συζητηση...Αποψη μου φιλε ΜΠΙΘΙΝΤΑΛΑΡΑ ειναι πως απο την στιγμη που ο Νταλαρας με τα ΛΑΤΙΝ σημανε "καταπαυση του πυρος" για τον εαυτο του, μπηκαμε σε μια μακρα περιοδο που αρχισαν να γραφονται τραγουδια δωματιου με θεματολογια συνηθως ερωτικου περιεχομενου η του στυλ που περιγραφει ο Ακης Πανου στο οπισθοφυλλο του ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΠΩ ( περι τρυπας μιας αρχαιας κολωνας, Περσεφονης και μυγας δηλαδη που ματαια προσπαθουν να συνδυαστουν σε στιχο) και αντιστοιχα να βγαινουν τραγουδιστες δωματιου. Δεν γνωριζω την διαδικασια σημερα για να γινει γνωστος καποιος νεος τραγουδιστης, φανταζομαι εξακολουθει να χρειαζεται καλα τραγουδια, καλη φωνη, μα κυριως ισχυρη προσωπικοτητα για να επιβληθει στο κοινο κι αυτο ειναι που δεν βλεπω...οπως ειπε πριν μερικα χρονια ο Μαχαιριτσας "αν ο τραγουδιστης ειναι το οχημα που μεταφερει το τραγουδι στον κοσμο, τοτε ο Νταλαρας ειναι η Φερραρι του τραγουδιου"....εχω λοιπον την εντυπωση οτι αναμεσα στους νεους τραγουδιστες εχουμε πολλα ΦΙΑΤΑΚΙΑ 500 αλλα οχι φερραρι...ουτε καν μερσεντες ! Ξερεις , σκεφτομουν σημερα το πρωι μια συναυλια στο Συνταγμα ανευ Νταλαρα, Αλεξιου, Παπακωνσταντινου, Κατσιμιχαιων...μου ηταν αδυνατο να βρω οχι αντικαταστατες, αλλα εστω απλους συνεχιστες τους....εστω μιμητες τους βρε παιδι μου!

Μην ξεχναμε και "Τα κατα Μαρκον" και το "Συγγνωμη για την αμυνα" που ηταν μεταγενεστεροι απο τα Latin και απο τις σημαντικοτερες δουλειες του Νταλαρα, γα να μην πω οι τελευταιες σημαντικες και ολοκληρωμενες .

Αγαπητε delta η σωστη φραση που ηθελα να γραψω ηταν " ..σημανε καταπαυση του πυρος για τον εαυτο του αλλα τελικα δεν τηρησε...".

Ενα σχολιο μονο. Δεν καταλαβαινω προς τι ο ολος φανατισμος και ολες αυτες οι απολυτοτητες. Θελησε ενα μελος να ανοιξει ενα ενδιαφερον θεμα προς συζητηση. οκ. Απο κει και περα νομιζω οτι τα forums ειναι για να λεμε απλα και ωραια τις αποψεις μας.

Η τεχνη ειναι για να ενωνει και οχι να χωριζει τους ανθρωπους.

Φιλε aegean τα λες ωραια και συμφωνω. Δεν θα ωφελησει σε τιποτα να μιλησει. μονο κακο θα του κανει. Θεωρω ομως οτι η πιο δυνατη φωνη του γιωργου ηταν το πολιτικο τραγουδι. Οι επομενες δουλειες του νομιζω πρεπει να εχουν ενα βαθυ ουσιαστικο και ελπιδοφορο μηνυμα. κοινωνικο μηνυμα. η κριση ειναι βαθια κοινωνικη. επειτα πολιτικη. προσωπικη αποψη.

Ο νταλαρας τοσα χρονια εδειξε νομιζω ποιος ειναι τι εκφραζει. οσοι το καταλαβαν τους αγαπω. οσοι δεν το καταλαβαν καλα να ειναι...

Φιλη Αφροδιτη κι εγω λεω πιο πριν οτι τελικα απο καποια -κατα την αποψη μου- ατυχη σχολια 3 μελων ανοιξε μια ενδιαφερουσα συζητηση...προσωπικα θα ηθελα να σταματησει αυτη η ευθεια συνδεση του καλλιτεχνη Νταλαρα με την πολιτικο Νταλαρα, εξ ορισμου δεν συνδεονται αυτα τα 2 πραγματα μεταξυ του. Ουτε ο Νταλαρας μπαινει στο Υπουργικο συμβουλιο να υπαγορευει την πολιτικη της χωρας, ουτε η κα Αννα Νταλαρα μπαινει στο στουντιο οταν ο Νταλαρας επιλεγει τι τραγουδια θα πει ωστε να του επιβαλλει λογοκρισια...εν τω μεταξυ οταν αναφερθηκα σε ιδιαιτερα τραγουδια που εχει πει ο Νταλαρας, παρελειψα το πλεον επικαιρο σε σχεση με την σημερινη κατασταση, το ΦΕΡΕ με εναν τρομακτικα ευστοχο διαχρονικα στιχο , το οποιο τραγουδι το 1982 δυστυχως εφερνε γελιο σε οσους το ακουγαν , διοτι ουτε του εφορου την τσαντα ηξεραν ακομα, ουτε του χοντρου το λιπος, ουτε λαχανα καλλιεργουσαν για περιπτωση πεινας, μα κυριως δεν καταδεχοντουσαν του σοφου τα ματια, μπας και δουνε λιγο φως...νομιζαν οτι τα εβλεπαν ολα μεσα απο την ψευτικη ευμαρεια τους! κι εγιναν σαν τον ηρωα της ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΡΑΓΙΑ, ΕΖΗΣΑΝ ΜΕ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ , εφαρμοσαν επι 30 χρονια το ΖΗΤΩ - ΚΑΤΩ , δεν προσπαθησαν να ζησουν ΜΑΚΡΙΑ ΑΠ'ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ και σημερα εφτασαν να φωναζουν αγανακτισμενοι ΠΑΜΕ ΓΙ ΑΛΛΟΥ....

Ενα σχολιο μονο. Δεν καταλαβαινω προς τι ο ολος φανατισμος και ολες αυτες οι απολυτοτητες. Θελησε ενα μελος να ανοιξει ενα ενδιαφερον θεμα προς συζητηση. οκ. Απο κει και περα νομιζω οτι τα forums ειναι για να λεμε απλα και ωραια τις αποψεις μας.

Η τεχνη ειναι για να ενωνει και οχι να χωριζει τους ανθρωπους.

Φιλε aegean τα λες ωραια και συμφωνω. Δεν θα ωφελησει σε τιποτα να μιλησει. μονο κακο θα του κανει. Θεωρω ομως οτι η πιο δυνατη φωνη του γιωργου ηταν το πολιτικο τραγουδι. Οι επομενες δουλειες του νομιζω πρεπει να εχουν ενα βαθυ ουσιαστικο και ελπιδοφορο μηνυμα. κοινωνικο μηνυμα. η κριση ειναι βαθια κοινωνικη. επειτα πολιτικη. προσωπικη αποψη.

Ο νταλαρας τοσα χρονια εδειξε νομιζω ποιος ειναι τι εκφραζει. οσοι το καταλαβαν τους αγαπω. οσοι δεν το καταλαβαν καλα να ειναι...

Για να ξεκαθαρισω την θεση μου , ( ειμαι ενα απο τα δυο τρια μελη με τα "ατυχη"σχολια), και εγω συμφωνω οτι το κοινωνικο-πολιτικο τραγουδι ειναι το δυνατο σημειο του Νταλαρα χωρις να υποτιμω το ερωτικο, η την μεγιστη (ακαδημαικη θα την ελεγα οσο αφορα την μελετη και την βαθια γνωση) συνεισφορα στην αναδειξη του ρεμπετικου και παλιοτερου λαικου τραγουδιου. Δεν ξερω αν σημερα υπαρχουν συνθετες η ποιητες που θα μπορουσαν να δημιουργησουν το νεο συγχρονο πολιτικο τραγουδι, δεν φαινεται τιποτε στον οριζοντα θεωρω ομως οτι ο Νταλαρας το ψαχνει εναγωνιως αλλα μαλλον δεν βρισκει κατι σημαντικο. Επειδη ομως περα απο την μουσικη τον ειχαμε μαθει παντοτε να παρεμβαινει και να λεει την αποψη του με αιχμηρο τροπο μαλιστα, γι αυτο και με ξενιζει αυτη η "αποχή". Ελπιζω και ευχομαι να εινει προσωρινη, και βεβαια θα προτιμουσα να ειναι μουσικη η συμμετοχη του , στο γηπεδο που ξερει να παιζει οπως κανενας αλλος.

Αυτα. Ουτε φανατισμοι ουτε απολυτες αποψεις

Με την φραση "ατυχη σχολια", εγω εννοω αυτα τα σχολια που αφορουν στην Αννα Νταλαρα και τις θεωριες οτι εξ αιτιας της ο Νταλαρας σιωπα, αυτοκαταργηθηκε, εγινε μερος του συστηματος κλπ,κλπ τα οποια δεν ασπαζομαι με τιποτα...Αγαπητε delta επιμενω : παρα πολλες φορες μιλησε αιχμηροτατα για το ποιον των κυβερνησεων των τελευταιων 30 ετων και οποιος δεν εχει ακουσει η διαβασει οσα εχει πει για το θεμα αυτο, δεν σημαινει οτι ο Νταλαρας θα βγαινει καθε τρις και λιγο να λεει τα ιδια και τα ιδια σαν παλιος δισκος που κολλησε η βελονα....

Κι εν πασει περιπτωσει δεν ξερω τι ιδιαιτερο θα μπορουσε να βγει να πει σημερα? Οτι τα παντα καταρρεουν και η κατασταση ειναι εξαιρετικα κρισιμη? Ε, το βλεπω και μονος μου, δεν χρειαζεται να μου το πει ο Νταλαρας. Να κανει δημοσια καταλογισμο ευθυνων? ε, τον κανω και μονος μου, δεν χρειαζεται να τον κανει ο Νταλαρας....

Προσωπικά συμφωνώ με τη στάση σιωπής που έχει επιλέξει να κρατήσει ο Γ.Νταλάρας αυτή την περίοδο.. Όχι εξαιτίας της θέσης της γυναίκας του. Αυτό είναι αυτονόητο. Αλλά γιατί η πλειοψηφία των ανθρώπων που απαρτίζουν το κίνημα των "αγανακτισμένων", έχει γυρίσει τη πλάτη της εδώ και πολλά χρόνια στο πραγματικό πρόσωπο του Νταλάρα, είτε επιλέγοντας την "ευκολία", είτε υιοθετώντας φήμες..

Από την άλλη, εκπλήσσομαι πραγματικά διαβάζοντας τα σχόλια των μελών delta, mpolemis & billfor.. Για να είναι κάποιος επαναστάτης ή μαχητής, δεν σημαίνει ότι πρέπει με κάθε ευκαιρία να παίζει το ρόλο του μαχόμενου.. Πόσο μάλλον στη σημερινή συγκυρία, που τα πράγματα είναι πιο επικίνδυνα από ποτέ.

Υ.Γ. Κύριε mpolemis συμμερίζομαι πολλές από τις ανησυχίες σας & συμφωνώ εν μέρει μαζί σας. Ωστόσο κάνετε ακριβώς αυτό, για το οποίο "κατηγορείτε" το forum. Δυναμιτίζοντας μάλιστα τη συζήτηση, προβαίνοντας συνειδητά σε χρήση επιλεκτικής μνήμης. Όμως ο λαϊκισμός, η ελαφρότητα και η πλήρης ισοπέδωση, δεν είναι επιχειρήματα...

Αγαπητοί μου φίλοι νομίζω ότι αυτό που ενώνει όλους εμάς που στον ελεύθερο χρόνο μας μπαίνουμε στη σελίδα αυτή, είναι η αγάπη για τον μεγάλο καλλιτέχνη Γιώργο Νταλάρα. Ομολογώ ότι είναι ο καλλιτέχνης που με έχει σημαδέψει με τις επιλογές του αλλά και με το χάρισμά του να "προσθέτει" στα τραγούδια που ερμηνεύει.

Ο Νταλάρας πιστεύει στη δύναμη του τραγουδιού και το έχει πει πολλές φορές. Βλέποντας λοιπόν την εκπομπή "Στην υγειά μας", θαύμασα το εναρκτήριο τραγούδι "Σ' ευλογημένη μέρα" που ήταν μια μεγάλη κι ευχάριστη έκπληξη, μιας και είχα χρόνια να τ' ακούσω και ο Γιώργος μαζί με τα παιδιά το είπαν καταπληκτικά. Όταν αργότερα τραγούδησε το "Κάνε λιγάκι υπομονή" άκουσα το σχόλιο του και ομολογώ ότι δεν το περίμενα. Δεν περίμενα δηλαδή να συνδέσει το τραγούδι του Τσιτσάνη με την τραγική κατάσταση της χώρας. Ήταν σαν να το αφιέρωνε σε όλους τους Έλληνες. Τέλος πάντων, η εκπομπή ήταν καταπληκτική, τα παιδιά και ο Γιώργος υπέροχοι, όλα καλά. Εμένα μου είχε κολλήσει όμως το πρώτο τραγούδι με τους στίχους του Ελύτη και την μελωδία του αξέχαστου Δ. Λάγιου. Μόλις λοιπόν ανέβηκε στο youtube, το παρακολουθούσα φανατικά για πολλές μέρες ώσπου οι στίχοι του ποιητή μαζί με το χάρισμα του Νταλάρα να δίνει ζωή σ' ότι τραγουδά καταστάλαξαν μέσα μου την αίσθηση ότι το τραγούδι αυτό δεν επιλέχθηκε τυχαία να αρχίσει την εκπομπή αλλά είχε ένα μήνυμα, το ίδιο μήνυμα που είπε ο Γιώργος για το " Κάνε λιγάκι υπομονή". Αυτή είναι η δική μου αίσθηση και δεν περιμένω να την έχει και κάποιος άλλος φίλος στο φόρουμ.

Δεν θέλω με αυτά που γράφω να μειώσω στο παραμικρό τον Γιώργο Νταλάρα. ’λλωστε όπως σωστά επισημάνθηκε από άλλους, τα πράγματα δεν είναι απλά για να βγάζουμε εύκολα συμπεράσματα για το τί πρέπει να γίνει και ποια στάση είναι η συνετή. Απλά γνωρίζοντας τον Γιώργο μέσα απ' τα τραγούδια του και μόνο, και βλέποντας τις ευαισθησίες του δυσκολεύομαι να πιστέψω πως θα είχε την ίδια στάση αν δεν ήταν η σύζυγός του υπουργός. Είχε ενεργό συμμετοχή όταν στη χώρα μας θίγονταν δικαιώματα πολύ μικρότερων ομάδων απ' ότι σήμερα ή όταν η χώρα πάλευε για μικρότερα πράγματα. Κι αν όμως δε μιλά λόγω της θέσης της συζύγου του είναι μια στάση κατανοητή και αξιοπρεπής. Ίσως άλλα να λέει η καρδιά του και άλλα το μυαλό του. Ίσως να μην έχει και νόημα οποιαδήποτε ανάμιξη.

Τέλος πάντων, δεν ξέρω αν έπρεπε να τα γράψω όλ' αυτά. Αν γράψαμε κάποιοι ότι τον θέλαμε πιο ενεργό είναι γιατί τον πήχυ τον έχει τοποθετήσει ο ίδιος πολύ ψηλά για τον εαυτό του. Το τι θα κάνει ή δεν θα κάνει όμως, σίγουρα δεν είναι δική μου υπόθεση.

Φίλη Marochr, απ' όλα τα σχόλια διαφωνίας με την άποψη που εξέφρασα στην αρχή, το δικό σου με πείραξε και νομίζω ότι με αδικεί.

Να λοιπον αγαπητε billfor που προχθες (οπως ακουσα σε καποιον ραδ.σταθμο) υπηρξε ανοιχτη διαφωνια της κας Νταλαρα με κυβερνητικες επιλογες και η φραση της πως ισως μετανοιωσε που μπηκε στην πολιτικη.

Το τραγουδι "κανε λιγακι υπομονη" ο Νταλαρας το "χρησιμοποιησε" και στην Χριστουγεννιατικη εκπομπη του 1989 (επι οικουμενικου μπαχαλου), θελοντας να περασει ακριβως το ιδιο μυνημα και τοτε...

Να σου πω την αληθεια, εμενα με πειραξαν κυριως οι αναφορες σε τσαντες Βουιτον κλπ και η συνδεση τους με την υποτιθεμενη σιωπη του Νταλαρα...οι ανθρωποι αγαπητε μου δεν κρινονται αναλογα με τις τσαντες που κρατουν η το αυτοκινητο που οδηγουν η την ακινητη περιουσια τους...δεν μου αρεσει να αναπαραγονται εστω και αθελα εδω σε αυτο το φορουμ παρακμιακες αποψεις μελων αλλων μπλογκς που τον τελευταιο καιρο με περισση εμπαθεια και ανοησια χρεωνουν στον Νταλαρα ο,τι κακο συμβαινει σε αυτη την χωρα.

Ακουσε, ο Νταλαρας ΔΙΔΑΞΕ στους Ελληνες τραγουδιστες οτι για να θελουν να λεγονται λαικοι, πρεπει υποχρεωτικα να περνανε απο τους δρομους που γινονται απεργιες, πορειες διαμαρτυριας, κοινωνικες εκδηλωσεις σοβαρες...δυστυχως ελαχιστοι ειναι αυτοι που καταδεχτηκαν ολα αυτα τα χρονια να αφησουν την λαμπερη πιστα και να κατεβουν στον δρομο...μας παρακαλοεμαθε σε καθε δυσκολια να βγαινει αυτος πρωτος μπροστα...ε, αυτη την φορα πως να το κανουμε, το προβλημα της χωρας ειναι καπως συγκεκριμενο και ισως μια δηλωση του να μην εθιγε μονο τους πολιτικους, αλλα και μεγαλο αριθμο απλου κοσμου , που επι 3 δεκαετιες εχει αναπτυξει στενες ρουσφετολογικες επαφες με τους πολιτικους κι εκανε τροπο ζωης το αδρα αμοιβομενο ραχατι...ελπιζω γινομαι κατανοητος....

Επειδή ο προηγούμενος φίλος είπε , περίπου, ότι η σύζυγός του Γ.Νταλάρα( η οποία συγγενικά ,για όσους δεν γνωρίζουν , συνδέεται με τον Υπουργό Εσωτερικών κλπ. κ. Ραγκούση), διαφώνησε με ορισμένες γραμμές της κυβερνητικής πολιτικής, έχω να του θυμήσω πολύ πιο πρόσφατη δήλωση της εν λόγω κυρίας η οποία φέρεται ότι είπε ότι την ενοχλεί ιδιαίτερα που στις συγκεντρώσεις των "Αγανακτισμένων" ακούγονται τραγούδια του Γ.Νταλάρα. Μήπως πολύ γρήγορα ξέχασε, αυτή ,ότι με αυτά τα τραγούδια ( τα οποία σημειωτέον ανήκουν σε όλο τον κόσμο και δεν είναι ιδιοκτησία κανενός) ο Γιώργος αγωνίστηκε χωρίς φόβο κατά του - κατά καιρούς -κατεστημένου συμπαρασέρνοντας όλους εμάς τους λίγο μεγαλύτερους σας σε αγώνες πρωτοποριακούς για την εποχή τους ? ή μήπως ο Υπουργικός θώκος σε κάνει να παραβιάζεις με προκλητικό τρόπο θεμελιώδεις αρχές κοινωνικοπολιτικής ευαισθησίας , που όφειλε να έχει, ειδικά αυτή η κυρία. "Δείγμα των καιρών" για το οποίο μίλησε σε άλλες στιγμές ο Γιώργος. Αυτά τα ολίγα.........

’λλο είπε η γυναίκα, αλλιώς το κατάλαβες φίλε. Την στενοχώρησε που ακριβώς άκουγε απέναντί της αυτά τα τραγούδια με την φωνή του άντρα της.

Τι να κανουμε? αυτη σημερα αυριο φευγει. Τα τραγουδια του Νταλαρα ειναι αθανατα. Η πολιτικη ειναι εφημερη , η τεχνη ειναι διαχρονικη !!!

Τα τραγουδια του Νταλαρα ειναι αθανατα. Η πολιτικη ειναι εφημερη , η τεχνη ειναι διαχρονικη !!!

Σε αυτό συμφωνούμε όλοι!

Φίλε EKOSTEL εγώ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ κατάλαβα. . Μήπως το ίδιο με μένα κατάλαλαβε κι ο Γιώργος όταν κάποτε του έγιναν αντίστοιχες προτάσεις (πλήρωσης κυβερνητικών θώκων) και αντί αυτών πρόταξε τα τραγούδια του στις παραστάσεις και συναυλίες του , όπου ακόμα μας παρασέρνει ? Μήπως και οι Αγανακτισμένοι αυτό κατάλαβαν και όχι αυτό που κατάλαβε η όψιμη Υφυπουργός ?

Δεν σκοπεύω να συνεχίσω. Μόνο σε παρακαλώ πολύ μην μου αλλάζεις το φύλο. Θήλυ,θήλυ κι όχι άρρεν...

Δεν το επεδίωξα αλλά το βρήκα γραμμένο στο " Ογδοο" σε κάποιο αφιέρωμά του για το "Κατά Μάρκον" του Στ. Ξαρχάκου και το παραθέτω αυτούσιο. Δεν νομίζω ότι και ο συγκεκριμένος συντάκτης να είναι τόσο εκτός πραγματικότητας ή να κατάλαβε λάθος:

"Το 1994, στις εμφανίσεις του Και Με Φως Και Με Θάνατον Ακαταπαύστως, στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, που κυκλοφόρησαν και σε βιντεοκασέτα, ο Νταλάρας συμπεριλαμβάνει δυο από Τα Κατά Μάρκον. Τη Χοντρομπαλού στην οποία ο ίδιος αφηγείται και η Λυδία Κονιόρδου τραγουδά και Οι αστρολόγοι με την Παιδική χορωδία του Δημήτρη Τυπάλδου. Ta γερόντια συμπεριλαμβάνονται με τη φωνή του Νίκου Μαραγκόπουλου και του θιάσου, στο ζωντανό δίσκο του Ξαρχάκου που κυκλοφορεί το 1995 από τις παραστάσεις Αμάν Αμήν.

Το Δεκέμβρη του 2009 στο δίσκο του Γι Αυτό Υπάρχουνε Οι Φίλοι ο τραγουδιστής ηχογραφεί ένα εξαιρετικό χασάπικο που επρόκειτο να μπει στα Κατά Μάρκον, αλλά δεν χώρεσε το 1991, το Δάκρυ με το δάκρυ. Στίχοι του Γκάτσου πάνω σε μια γνωστή μελωδία του Ξαρχάκου από την ταινία Ρεμπέτικο.

Προτείνω κλείνοντας, αυτά τα τραγούδια να συνοδεύσουν όλες τις συγκεντρώσεις των αγανακτισμένων πολιτών, που ξεκίνησαν αυτές τις μέρες σε πολλές περιοχές της χώρας μας Κι ας μην είναι ζωηρά ή εμβατήρια Δεν γράφονται κάθε μέρα στίχοι όπως αυτοί που τραγουδά συγκλονιστικά η Χοντρομπαλού «Ελλάδα», Δέσπω Διαμαντίδου:

Σιγά σιγά και ταπεινά μ αγώνες και με βάσανα καινούργια έβγαλα φτερά μα ήρθαν τα χειρότερα

Είδα τα ίδια μου παιδιά να δίνουν σ άλλους τα κλειδιά και με χιλιάδες ψέματα με προσδοκίες κι αίματα να μου σπαράζουν την καρδιά

Ευχαριστώ τους φίλους Ελένη Κωστελέτου και το Θοδωρή Χαϊκάλη για τη βοήθειά τους".

Προτείνω κλείνοντας, αυτά τα τραγούδια να συνοδεύσουν όλες τις συγκεντρώσεις των αγανακτισμένων πολιτών, που ξεκίνησαν αυτές τις μέρες σε πολλές περιοχές της χώρας μας Κι ας μην είναι ζωηρά ή εμβατήρια Δεν γράφονται κάθε μέρα στίχοι όπως αυτοί που τραγουδά συγκλονιστικά η Χοντρομπαλού «Ελλάδα», Δέσπω Διαμαντίδου:

Σιγά σιγά και ταπεινά μ αγώνες και με βάσανα καινούργια έβγαλα φτερά μα ήρθαν τα χειρότερα

Είδα τα ίδια μου παιδιά να δίνουν σ άλλους τα κλειδιά και με χιλιάδες ψέματα με προσδοκίες κι αίματα να μου σπαράζουν την καρδιά

Αγαπητέ kwstasvar, φαντάζομαι πως αναφέρεσαι σ'αυτή την παράγραφο που ξεχώρισα.

Αν και έγραψα τη γνώμη μου μια φορά σ'αυτή τη συζήτηση και δεν ήθελα να ξανασυμμετάσχω, γιατί προσωπικά το βρίσκω τελείως περιττό, νομίζω πως σαν συντάκτης του συγκεκριμένου άρθρου πρέπει να διευκρινήσω πως η συγκεκριμένη παράγραφος απευθύνεται προς τους διοργανωτές των απανταχού συγκεντρώσεων διαμαρτυρίας και όχι προς τους καλλιτέχνες.

Τη γνώμη μου για το θέμα που θίγεται εδώ την είχα γράψει πριν από μερικές μέρες ως εξής και επιμένω σ'αυτήν:

Ένα πράγμα δεν έχω καταλάβει σχετικά με όσα γράφτηκαν.

Γιατί θα πρέπει σ'αυτό τον τόπο να τα περιμένουμε όλα από 1-2 συγκεκριμένους ανθρώπους; Ο Μίκης Θεοδωράκης είναι σήμερα 86 ετών και ανεξάρτητα απ'το αν συμφωνεί ή διαφωνεί ο καθένας με τα λεγόμενά του, βγαίνει και μάχεται με τον τρόπο του, γι'αυτό που πιστεύει σήμερα πως είναι σωστό...Και νομίζω πως πάντα αυτό έκανε...

Ο Γιώργος Νταλάρας το έχει κάνει ουκ ολίγες φορές όλα αυτά τα 40 και βάλε χρόνια...Είτε με λόγια και πράξεις δικές του, είτε μεταφέροντας τους στίχους μεγάλων ποιητών. Ο δίσκος "Τα κατά Μάρκον", για τον οποίο έγραψα αυτές τις μέρες, είναι η καλύτερη απόδειξη...

Αυτοί οι δυο άνθρωποι, αλλά και αρκετοί άλλοι της ηλικίας τους, μάχονται εδώ και χρόνια...Kαι συμφωνώ...Μας έχουν δείξει τον αγωνιστικό δρόμο. Είτε μέσα από δηλώσεις, είτε μέσα από τραγούδια....Ίσως να μας έχουν καλομάθει κιόλας...

Πού είναι όμως οι νεώτεροι καλλιτέχνες; Πού είναι οι νέες φωνές; Ποιος έχει κάνει κάτι αντίστοιχο με όσα έκαναν οι παλαιότεροι; Και μέχρι πότε θα περιμένουμε απ'αυτούς τους ανθρώπους να βγάλουν το φίδι απ'την τρύπα;

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...