delta

Εκκωφαντική η σιωπή του Γ.Νταλάρα

88 posts in this topic

ΕΣΥ και τονίζω το εσύ Θανάση πολύ σωστά διατύπωσες τη σκέψη σου.Στην Ελλάδα όμως που ζούμε ,ορισμένες φορές, αρκετοί αρνούμαστε πεισματικά να ρίξουμε ορισμένα τείχη. Ευχαριστώ πολύ για την παρέμβασή σου. Καλή σου ημέρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Όταν μια χώρα, ή μια κοινωνία βρίσκεται διχασμένη για διάφορους λόγους, ανάμεσα στις θεμελιακές αξίες της και σε μια δεδομένη πολιτική συγκυρία, τότε δημιουργείται ένα ρήγμα - για να μην πω χάσμα - ανάμεσα στην κοινωνία και την "εσωτερική φωνή" της. Και όταν η κατάσταση γίνεται πιο περίπλοκη και αντιφατική, και η κοινωνία αναγκάζεται να καταφύγει σε συμβιβασμούς προκειμένου να ανταπεξέλθει σε αυτή, κατασκευάζει (η έμφαση δική μου) ένα σύστημα συμβάσεων ad hoc, "αξίες εκτάκτου ανάγκης, διατηρώντας ένα είδος "διπλά βιβλία" της ταυτότητας της"

David Grossman.

Προφανώς, στις δύσκολες στιγμές μιας χώρας, ο κόσμος ζητά την εκκωφαντική κραυγή των διαπρεπών ανθρώπων. Πώς αισθάνεται όμως ο καθένας μας; Ως "απλός κόσμος" ή ως "διαπρεπής άνθρωπος"; Αυτό το ερώτημα πρέπει να απαντήσουμε.

Σύμφωνα με τον Grossman, ΤΩΡΑ ψάχνουμε την ηθική αξία του Νταλάρα, γιατί ΤΩΡΑ μας προέκυψε η ανάγκη να γεφυρώσουμε το χάσμα.

Πριν απο πέντε ή δέκα χρόνια, όταν δεν μας απασχολούσαν τέτοιοι προβληματισμοί (Μνημόνιο, χρεοκωπία, κτλ) και τραγουδούσαμε τα αφιερώματα στο ΜΜΑ, στο Ηρώδειο και στα θέατρα, πού είχαμε θάψει τη σκέψη και τον λόγο του Νταλάρα - και του κάθε Νταλάρα;

Δυο μέτρα και δυο σταθμά λοιπόν;

Αυτό που προέχει αυτή τη στιγμή είναι η έξοδος της χώρας απο την κρίση. Και για εξασφαλιστεί αυτό, πρέπει πρώτα να εξασφαλίσουμε την ομόνοια, την σύμπνοια και την κοινή προσπάθεια. Προσφέρουμε όλοι, όπως και όσο μπορούμε. Όποιος θέλει να μείνει πίσω, ας μείνει. Προσωπικά, δεν με αφορά.

Και επειδή κάποιοι θα μου αντικρούσουν το επιχείρημα: "αυτοί που μας κυβερνούν κτλ", αν δεν μας κάνουν αυτοί που έχουμε στη Βουλή, υπάρχουν και οι εκλογές. Ψηφίστε τιμωρητικά!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
"Όταν μια χώρα, ή μια κοινωνία βρίσκεται διχασμένη για διάφορους λόγους, ανάμεσα στις θεμελιακές αξίες της και σε μια δεδομένη πολιτική συγκυρία, τότε δημιουργείται ένα ρήγμα - για να μην πω χάσμα - ανάμεσα στην κοινωνία και την "εσωτερική φωνή" της. Και όταν η κατάσταση γίνεται πιο περίπλοκη και αντιφατική, και η κοινωνία αναγκάζεται να καταφύγει σε συμβιβασμούς προκειμένου να ανταπεξέλθει σε αυτή, κατασκευάζει (η έμφαση δική μου) ένα σύστημα συμβάσεων ad hoc, "αξίες εκτάκτου ανάγκης, διατηρώντας ένα είδος "διπλά βιβλία" της ταυτότητας της"

David Grossman.

Προφανώς, στις δύσκολες στιγμές μιας χώρας, ο κόσμος ζητά την εκκωφαντική κραυγή των διαπρεπών ανθρώπων. Πώς αισθάνεται όμως ο καθένας μας; Ως "απλός κόσμος" ή ως "διαπρεπής άνθρωπος"; Αυτό το ερώτημα πρέπει να απαντήσουμε.

Σύμφωνα με τον Grossman, ΤΩΡΑ ψάχνουμε την ηθική αξία του Νταλάρα, γιατί ΤΩΡΑ μας προέκυψε η ανάγκη να γεφυρώσουμε το χάσμα.

Πριν απο πέντε ή δέκα χρόνια, όταν δεν μας απασχολούσαν τέτοιοι προβληματισμοί (Μνημόνιο, χρεοκωπία, κτλ) και τραγουδούσαμε τα αφιερώματα στο ΜΜΑ, στο Ηρώδειο και στα θέατρα, πού είχαμε θάψει τη σκέψη και τον λόγο του Νταλάρα - και του κάθε Νταλάρα;

Δυο μέτρα και δυο σταθμά λοιπόν;

Αυτό που προέχει αυτή τη στιγμή είναι η έξοδος της χώρας απο την κρίση. Και για εξασφαλιστεί αυτό, πρέπει πρώτα να εξασφαλίσουμε την ομόνοια, την σύμπνοια και την κοινή προσπάθεια. Προσφέρουμε όλοι, όπως και όσο μπορούμε. Όποιος θέλει να μείνει πίσω, ας μείνει. Προσωπικά, δεν με αφορά.

Και επειδή κάποιοι θα μου αντικρούσουν το επιχείρημα: "αυτοί που μας κυβερνούν κτλ", αν δεν μας κάνουν αυτοί που έχουμε στη Βουλή, υπάρχουν και οι εκλογές. Ψηφίστε τιμωρητικά!!

Συμφωνώ απολυτα με οσα λες με μια παρατηρηση.

Σε τετοιες εποχες κρισης η τεχνη και ειδικα το τραγουδι ειναι καταλυτικος παραγοντας που μπρορει να εμψυχωσει, να "παρηγορησει" , να ξεσηκωσει ακομα και να βοηθησει να δουμε πιο καθαρα τα πραγματα.Δυστυχως μεχρι σημερα παρ ολο που υπαρχουν θαυμασιοι τραγουδοποιοι και στιχουργοι-ποιητες , περισσοτερο εκφραζουν το ατομικο παρα το συλλογικο. Γι αυτο και ακομα περιμενουμε απο τους παλιους χωρις να αποκλειει η ηλικια εναν συγχρονο λογο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι παλιοί έχουν μιλήσει όλα αυτά τα χρόνια με τις μουσικές και το λόγο τους. Τα λένε στις συνεντεύξεις τους - και τα έχουνε πει πολλές φορές - τόσο που να χαρακτηριστούν γραφικοί απο πολλούς.

Όσο για τον Νταλάρα, μπορείτε να αντρέξετε σε άλλες σελίδες του forum και να βρείτε συνεντεύξεις του ιδίου. Θα δείτε τότε πως δεν είναι καθόλου εκκωφαντική η σιωπή του.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη....Απλά νομίζω πως έχει άμεση σχέση με όσα γράφτηκαν παραπάνω...

"ΤΕΛΟΣ Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ"...

ΜΟΝΟ ΣΤΟ FIMOTRO

Της το ξέκοψε ο Νταλάρας. Απογοητευμένος από τις πολιτικές εξελίξεις και από το ότι έφυγε στον ανασχηματισμό, το Fimotro, είναι σε θέση να γνωρίζει ότι ο γνωστός τραγουδιστής της απαγόρευσε να ξαναμπεί σε λίστες και να θέσει υποψηφιότητα με το ΠΑΣΟΚ. Από αυτά...

που μάθαμε η Νταλάρα δεν έχει πολλά περιθώρια. Απογοητευμένη γαρ, θα ρίξει την ευθύνη στον σύζυγο, ότι δηλαδή αυτός την πιέζει να μην ξανασχοληθεί και θα εξαφανιστεί όπως ήρθε. Χωρίς να το καταλάβει κανείς...

http://fimotro.blogspot.com/2011/07/blog-post_33.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και στην ιστοσελίδα της πάντως παρατηρείται αλλαγή στάσης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα να γράψω τα πραγματικά μου σχόλια - εάν ισχύει φυσικά αυτή η είδηση... Ας βάλω απλά ένα πλατύ χαμόγελο!!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν πριν από περίπου 15 ημέρες , με αφορμή τις δηλώσεις της για τα τραγούδια του Γιώργου που ακουγόταν στους ''Αγανακτισμένους'' είχα μιλήσει για τη συμπεριφορά της εν λόγω κυρίας , και επέμενα σ΄αυτό ,ορισμένες άλλες κυρίες του blog είχαν πει "απαξιωτικά" ότι έκανα λάθος διάγνωση. Τώρα τι έχουν να πουν άραγε ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αληθεύει ή όχι, πάντως αυτό το "fimotro" σαν πολλά είναι σε θέση να ξέρει... Τί είναι ρε παιδί μου, ο Τσακ Νόρις είναι;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τωρα πια λυθηκανε τα χερια του Νταλαρα η πρεπει να παραιτηθει και απο βουλευτης για να πει επιτελους την γνωμη του?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Δεν ξέρω αν αληθεύει ή όχι, πάντως αυτό το "fimotro" σαν πολλά είναι σε θέση να ξέρει... Τί είναι ρε παιδί μου, ο Τσακ Νόρις είναι;;;

:huh::razz::razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωριό που φαίνεται κολαούζο δεν θέλει. Αλλά γιατί τόσο πολύ με τον Νταλάρα ,οι άλλοι οι συνομήλικοι του-πλην ελαχιστοτάτων - που είναι ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...