Sign in to follow this  
Followers 0
EKOSTEL

Νταλάρας-Χατζηγιάννης στο Παλλάς

114 posts in this topic

Παιδιά μήπως ο παραλληλισμός με τον Πανταζή είναι λίγο υπερβολικός; Δε λέω.....Κι εγώ είμαι επιφυλακτικός μ'αυτή την επιλογή αλλά ο Χατζηγιάννης δεν έχει τραγουδήσει ούτε "Μείνε μαζί μου έγκυος", ούτε "Θέλεις να κόψω τις φλέβες μου για σένα, θέλεις;", ούτε "Ταααραχή", ούτε "Το'πε, τό'πε ο παπαγάλος" και όλα τα παρεμφερή σκουπίδια.....

Εντάξει, καλλιτεχνικά ίσως είναι υπερβολικός ο παραλληλισμός με τον Λε-Πα, ωστόσο εγώ έχω επιφυλάξεις και για τον άνθρωπο Χατηγιάννη. Έχει τύχει να βρεθώ σε διπλανό μ'αυτόν τραπέζι σε εστιατόριο και από όσα άκουγα, μου έδωσε την εντύπωση ψωνισμένου και κακομαθημένου. Και τελικά απ'ό,τι φαίνεται είμαστε πολλοί οι επιφυλακτικοί. Μακάρι να διαψευστούμε.

Προ λίγου η Χ.Αλεξιου στο Τσαντιρι μίλησε για συνεργασια της το χειμωνα με Γαλανη στο Παλλας..

Νομίζω πως ξεφεύγουμε λιγάκι.

Συμφωνώ με Γιώργο Μπιθινταλάρα, Χριστίνα, Αντώνη και neck εν μέρει, αλλά ας έχουμε υπόψη μας πόσο δύσκολο είναι και για την εποχή αλλά και για τον ίδιο τον Νταλάρα σήμερα (60 χρονών) να κάνει αυτές τις υπερβάσεις που έκανε πριν από 25 χρόνια.

Νομίζω πως το εγχείρημα είναι καθαρά επικοινωνιακό, στερείται ουσίας, αλλά αυτό που μένει είναι αν θα το ευχαριστηθούμε, αν θα περάσουμε δυο ευχάριστες ώρες. Λυπάμαι που το λεω, αλλά εδώ και χρόνια, είναι η μόνη απαίτηση που έχω πια από τον Νταλάρα στις συναυλίες προσωπικού ρεπερτορίου του και όχι στα αφιερώματα βέβαια. Μέχρι εκεί φτάνουν οι απαιτήσεις μου. Ε, και εντάξει, τον ακούω και ευχαριστιέμαι.

Τί να λέμε τώρα... Τί να προτείνει, ποιος θα το αποδεχτεί... Τί "ποιος θα το αποδεχτεί";;; Ποιός θα κάτσει να κάνει έστω και μια ακρόαση για να σκεφτεί πρώτα αν το αποδεχτεί ή όχι...

Πέρασε η εποχή που ό,τι έκανε γινόταν μόδα, πέρασε και η ύστερη εποχή, που ό,τι έκανε δεχόταν μόνο αρνητική κριτική λόγω κομπλεξισμού. Δυστυχώς έφτασε η πιο στενάχωρη εποχή του Νταλάρα. Αυτή που διακρίνεται από την τέλεια αδιαφορία του κόσμου. Επομένως τί να προτείνει;;;

Όσον αφορά τη γυναίκα του, εθελοτυφλούμε όταν λέμε πως δεν έχει καμιά σχέση με την κατάσταση. Φυσικά και δε θα πούμε στη γυναίκα κανενός τί θα κάνει στη ζωή της, αλλά πρέπει να αναγνωρίσουμε το γεγονός πως η συμμετοχή της και μόνο στην πιο μισητή κυβέρνηση από το '50 τον έχει στιγματίσει. Μου αρέσει το παράδειγμα του Γιώργου Μπιθινταλάρα με το "πάγωσε η τσιμινιέρα". Ο Νταλάρας σήμερα δεν έπρεπε να είναι στο σπιτάκι του με την "κυρία υπουργό", αλλά στους δρόμους με τον κόσμο που υποφέρει. Γιατί από δω και πέρα όταν ανοίγει το στόμα του και μιλά για τις συναυλίες του στις απεργίες του '70, όλοι θα λένε "χεστήκαμε για τότε, σιγά τα αυγά σήμερα που πεθαίνουμε πού είσαι;" Ο λαός λέει πως "τα στερνά τιμούν τα πρώτα"

Να θυμήσω σε όσους ξεχνάνε πως το όνομα της υφυπουργού μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του '90 ήταν " ’ννα Ραγκούση". Αν ανοίξουμε τα προγράμματα των συναυλιών θα το δούμε δίπλα στο "καλλιτεχνική επιμέλεια". Τότε ήταν η επιτυχημένη γυναίκα-οικογενειάρχης-επαγγελματίας, το τρίπτυχο της εποχής. Στα ύστερα 90's έγινε "’ννα Ραγκούση-Νταλάρα", και τα τελευταία 8-10 χρόνια "’ννα Νταλάρα". Ασφαλώς και δε θα πούμε στην κυρία πώς θα λέγεται, απλά είναι εύλογο πως με το "’ννα Ραγκούση", όχι υπουργός δε γίνεσαι, αλλά ούτε στο χωριό σου δε σε ψηφίζουν... Ενώ με το "Νταλάρα" μπήκες στο οβάλ γραφείο...

Σχετικά με τις συνεργασίες πριν από 25 χρόνια νομίζω ότι δεν θα πρέπει να ξεχνούμε ότι διαφορετικά τις κρίνουμε τώρα μετά από 25 χρόνια) και διαφορετικά τις έκριναν/τις κρίναμε τότε (οι περισσότεροι από τους φίλους εδώ λόγω ηλικίας τις κρίνουν μόνο εκ των υστέρων).

Σχετικά με τη συγκεκριμένη συνεργασία ο ίδιος ο Γ. Νταλάρας έχει πει και πρόσφατα (στην Αυλαία) πόσο του αρέσουν οι συνεργασίες με νέους καλλιτέχνες γιατί αυτοί περνούν τα τραγούδια του σε νεότερους ανθρώπους. Ας σκεφτούμε, νομίζω, λοιπόν, πώς μπορεί να είναι και αυτός ένας λόγος που κάνει τη συνεργασία με τον Χατζηγιάννη: να κερδίσει κάποιους από εκείνους που πάνε νε ακούσουν τον Χατζηγιάννη για τα «δικά» του τραγούδια και για ό,τι αυτά εκπροσωπούν. Κατά τη γνώμη μου δεν θα είναι και λίγοι αυτοί. ’λλωστε δεν είναι όλοι αδιάφοροι και πολλοί από τους νέους (και το λέω από προσωπική μου εμπειρία) ακούν με ευχαρίστηση και Νταλάρα και Μαρτάκη, έστω και αν αυτό φαίνεται σε πολλούς από εμάς περίεργο.

Όσο για το πώς υπέγραφε στο παρελθόν η ’ννα Νταλάρα πιστεύω ότι δεν έχει καμιά σημασία, γιατί ποτέ δεν έκρυψε ποιά ήταν και οι πάντες ήξεραν ότι ακόμη και αν υπέγραφε με το πατρικό της ήταν η σύζυγος του Γ. Νταλάρα.

Όσο για το πώς υπέγραφε στο παρελθόν η ’ννα Νταλάρα πιστεύω ότι δεν έχει καμιά σημασία, γιατί ποτέ δεν έκρυψε ποιά ήταν και οι πάντες ήξεραν ότι ακόμη και αν υπέγραφε με το πατρικό της ήταν η σύζυγος του Γ. Νταλάρα.

Αν δεν έχει καμιά σημασία στην αναγνωρισιμότητά της δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο το άλλαξε με την πάροδο των ετών....θέλω να πιστεύω ότι δεν το έκανε για να περνάει την ώρα της...

Μου φαίνεται, Χριστίνα, πάντως κάπως περίεργο να άρχισε να χρησιμοποιεί το 2000 το επίθετο Νταλάρα για να πολιτευθεί το 2009. Μήπως να σκεφθούμε αν υπήρχε κάποιος λόγος παλαιότερα να χρησιμοποιεί το πατρικό της στις «μουσικές» της ενασχολήσεις, γιατί δεν νομίζω ότι κυκλοφορούσε με αυτό στην υπόλοιπη (κοινωνική) ζωή της. ’λλωστε την εποχή που παντρεύτηκαν υποχρεωτικά έπαιρνε η γυναίκα το όνομα του συζύγου της ή το πρόσθετε δίπλα στο πατρικό της.

Συγγνώμη που βγήκα εκτός θέματος (οι διαχειριστές μας μπορούν και να το σβύσουν)

δεν πιραζει με ποιον...το σιμαντικο για μενα να κανει ο Ντλαρας εμφανισις καθε εβδομαδα!!

σε ευχαριστω για τα νεα! :blush:;):mad:

Μήπως να σκεφθούμε αν υπήρχε κάποιος λόγος παλαιότερα να χρησιμοποιεί το πατρικό της στις «μουσικές» της ενασχολήσεις, γιατί δεν νομίζω ότι κυκλοφορούσε με αυτό στην υπόλοιπη (κοινωνική) ζωή της. ’λλωστε την εποχή που παντρεύτηκαν υποχρεωτικά έπαιρνε η γυναίκα το όνομα του συζύγου της ή το πρόσθετε δίπλα στο πατρικό της.

Είναι ντροπή να αναλωνόμαστε σε τέτοιες συζητήσεις περί συζυγικού επωνύμου. Ντροπή! Πάρτε της και το επώνυμο Νταλάρα!Θεωρώ πως έχει ξεφύγει πολύ η συζήτηση από τα όρια. Δεν θέλετε να ακούτε τον Νταλάρα ή τον αποκηρύσσετε εξαιτίας της συζύγου του; Για όνομα του Θεού πια! Τόσες μέρες μια ανέξοδη συζήτηση που αφορά στα κίνητρα των ανθρώπων. Ποιος μου λέει πως είναι το σωστό να ξεσηκώσει τα πλήθη αυτή τη στιγμή; Ποιος; Ποιος ξέρει το σωστό εν τέλει; Εγώ ή εσείς θα του υποδείξουμε τι πρέπει ή τι θα θέλαμε να κάνει για να συνάδει με ό,τι τραγούδησε; Δεν βλέπετε τι ένταση επικρατεί τώρα στο Σύνταγμα; Δεν κατανοείτε πως οι καλλιτέχνες είναι αναρμόδιοι σε τόσες κρίσιμες στιγμές; Και φτάνει πια με την σύζυγό του και όσα της προσάπτουμε. Είναι αυθύπαρκτη προσωπικότητα, κάνει κακό η συμμετοχή της στον Νταλάρα ΝΑΙ! Αλλά δεν θα υποδείξουμε και πώς θα διάγουν τον συζυγικό τους βίο και τις αποφάσεις που τις συνοδεύουν μετά από τόσα χρόνια κοινής ζωής.Έλεος τόσες μέρες με τον λιθοβολισμό της γυναίκας του! Μπορεί να πιστεύει πως πράττει σωστά βάζοντας πίσω προσωπικά και οικογενειακά οφέλη. Εμείς εδώ θα την κρεμάσουμε; Και με ποιο δικαίωμα περιμένουμε από τον Νταλάρα να κάνει τις κινήσεις που αρέσουν στους πολλούς; Δική του είναι η καριέρα, έφτυσε αίμα όχι για την καριέρα αλλά για να βοηθήσει τον τόπο αυτό και τώρα σχεδόν τον εγκαλούμε που δεν ξυλοφόρτωσε την γυναίκα του και δεν την μάντρωσε στο σπίτι;

Υ.Γ Έχει δίκιο απόλυτο η thess ως προς το τυπικόν του συζυγικού επωνύμου. Παντρεύτηκαν πριν από την αλλαγή του Οικογενειακού Δικαίου.

Υ.Γ1 Όσο για την συνεργασία με τον Χατζηγιάννη ας περιμένουμε πρώτα να δούμε το πρόγραμμα, να δούμε κι αν θα γίνει η συνεργασία. Εγώ πάντως με όλα όσα μου συμβαίνουν με τον Μάλαμα π.χ. δεν θα άντεχα να τον δω ή με κάποιον από αυτή τη σχολή...

Όπως είχε πει και ο Σταύρος Κουγιουμτζής: ''Η τέχνη, σε περιπτώσεις που κινδυνεύει ένα έθνος, θα πρέπει να αφήνει τον προορισμό της, και να βοηθάει στην επιβίωση του έθνους''.

Τότε, ήταν ο Θεοδωράκης, ο Μαρκόπουλος, ο Λοϊζος, ο Κουγιουμτζής κ.α. Τώρα, οι μόνοι που έζησαν και πρωταγωνίστησαν εκείνη την περίοδο, είναι οι τραγουδιστές αυτών των κομματιών, καθώς και λίγοι εναπομείναντες συνθέτες-στιχουργοί. Όπως είναι θεμελιώδης υποχρέωση των νέων καλλιτεχνών να στηρίζουν με το έργο τους τους κοινωνικούς αγώνες και τα προβλήματα που βιώνουμε, έτσι είναι και υποχρέωση της παλιάς φουρνιάς, η οποία έχει και μεγαλύτερο λαϊκό έρεισμα, να πρωταγωνιστεί ή τουλάχιστον να παρεμβαίνει. Ο Νταλάρας, από τη γενιά του, είναι αυτός που πρωτοστατούσε μέσω των τραγουδιών του, της προσωπικότητάς του και των έργων του, σε κάθε ανάλογη περίοδο, όπως αυτή που βιώνουμε τώρα. Είναι χρέος του να το κάνει και τώρα. Και μάλιστα ενεργά.

Για την κυρία Νταλάρα, δεν ξαναεκφέρω γνώμη. Τα είπα.

Να σε ρωτήσω κάτι ευθέως,Γιώργο. Να παρέμβει ενεργά πώς; Λέγοντας να ξεσηκωθεί ο κόσμος; Να υπερασπιστεί το μνημόνιο; Να αντιταχτεί στον λαϊκισμό; Να παρέμβει καταθέτοντας την άποψή του για την οικονομική κατάρρευση και να δώσει λύση στο αδιέξοδο;Να κατέβει στο Σύνταγμα; Τι προτιμάς ή τι προτιμάμε; Να πετά πέτρες και νεράτζια; Να σιγοντάρει τους κουκουλοφόρους που αυτή την στιγμή τα κάνουν γυαλιά καρφιά και αποδυναμώνουν και τους υγιείς διαδηλωτές; Να βγάλει πύρινους λόγους; Γιατί δεν του παρέχετε το δικαίωμα στην αμηχανία να αντιδράσει, στην άγνοια του πώς να αντιδράσει και στην επιλογή της σιωπής για να μην υπάρξει το χειρότερο; Παιδιά, τα πράγματα είναι πολύ κρίσιμα. Ποιος καλλιτέχνης που ξεσήκωνει τα πλήθη προς επανάσταση θα αναλάβει τις ευθύνες του για ό,τι συμβεί σήμερα ή αύριο;

Εν κατακλείδι το πότε θα μιλήσει είναι πολύ άσχημο να του το επιβάλλουμε εμείς -ακόμα κι αν έτσι νομίζουμε πως ''υπηρετούμε'' την ''νταλαρική ιστορία''.

Καταρχάς δεν επιβάλλουμε τίποτα σε κανέναν. Εκφράζουμε τις απόψεις μας.

Από κει και πέρα, μου φαίνεται πως κοροϊδεύετε τους εαυτούς σας όσοι πιστεύετε ότι ο Νταλάρας δεν ξέρει τι να πει, ή τι να κάνει, ή δεν έχει σχηματίσει δική του πεποίθηση για το τι είναι σωστό.. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι μια προσωπικότητα σαν τον Νταλάρα, παρατηρεί τα τεκταινόμενα μη έχοντας μια άποψη.

Αυτή την άποψη λοιπόν που σίγουρα, κατ' εμέ, έχει, θεωρώ πως είναι υποχρέωσή του, ΑΤΥΠΗ, το ξαναλέω, να την καταθέσει δημόσια. Όπως και τυχόν σκέψεις που μπορεί να έχει για το τι θα έπρεπε να γίνει. Το πως θα το κάνει αυτό, είναι δικό του θέμα. Ας δώσει μια συνέντευξη, ας κάνει μια εμφάνιση στην τηλεόραση, στο ραδιόφωνο, ας δώσει μια συναυλία, ας κάνει ό,τι θέλει. Αλλά να κάνει κάτι.

Δεν είπα ούτε να πετάει πέτρες ούτε νεράτζια.

Ως ένας από τους σημαντικότερους εκπροσώπους του Ελληνικού Πολιτισμού, έχει υποχρέωση να είναι παρών στη σημαντικότερη κρίση και διακινδύνευση του Ελληνικού έθνους, στις τελευταίες δεκαετίες. Κι αν δεν θέλετε να βγει για να μην κατηγορηθεί για το ο,τιδήποτε, για μένα είναι καλύτερα να χαλάσει το προφίλ του όντας παρών, παρά μέσω της σιωπής του και της αφάνειάς του.

Εγώ προσωπικά δε νομίζω καν ότι πρέπει να μιλήσει. Δικαίωμά του να μη μιλήσει και να μην πάρει καμία θέση. Μάλιστα, με τη γυναίκα του στο κυβερνητικό σχήμα το θεωρώ απολύτως λογικό που δεν εκφέρει άποψη. Αυτό όμως έχω το δικαίωμα να το κρίνω ως σωστό ή λάθος - κατά την άποψή μου πάντα.

Επίσης, δεν κρίνουμε (εγώ τουλάχιστον) τις οικογενειακές τους επιλογές απλά διαπιστώνουμε τους λόγους για τους οποίους έγιναν. Δεν κρίναμε αν αυτό είναι καλό ή κακό, σωστό ή λάθος. Η διαπίστωση δε σημαίνει υπόδειξη.

Τέλος, θα συμφωνήσω με τον Σαρτρ ο οποίος έλεγε ότι οι καλλιτέχνες πρέπει να μετατρέπονται σε ταγούς του λαού σε κρίσιμες στιγμές, όχι να κάνουν την επανάσταση αλλά να την οδηγούν και να ενώνουν το λαό. Όπως αναγνωρίζουμε τη στάση των πνευματικών ανθρώπων σε άλλες κρίσιμες στιγές της ιστορίες θεωρώ ότι είναι θεμιτό να την κρίνουμε και τώρα. Και δεν αναφέρομαι μόνο στο Νταλάρα αλλά σε εκατοντάδες καλλιτέχνες.

Όμως στο συγκεκριμένο topic καλό είναι να μιλάμε μόνο για τις εμφανίσεις του με το Χατζηγιάννη. Και κακώς συμμετείχα κι εγώ σε σχόλια γι'άλλα θέματα.

Ένα τελευταίο σχόλιο είναι ότι παραλληλίζω αυτές τις εμφανίσεις εν μέσω κρίσης (πολιτικής κι οικονομικής) με τις εμφανίσεις που έκαναν οι καλλιτέχνες του λεγόμενου "ελαφρού" τραγουδιού κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής χούντας. Κι ελπίζω να μην αναφέρει κανείς ότι τώρα έχουμε δημοκρατία - θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.

Δε θα πρέπει επίσης να ξεχάσω να αναφέρω ότι κρατάω αρκετες επιφυλάξεις κι ελπίδες μέχρι να πραγματοποιηθούν οι εμφανίσεις ότι θα υπάρχει λόγος τελικά και για την πραγματοποίηση αλλά και για την παρακολούθησή τους. Και καλό είναι να μην κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου, κάθε βράδυ εκεί θα είμαι.

Ένα τελευταίο σχόλιο είναι ότι παραλληλίζω αυτές τις εμφανίσεις εν μέσω κρίσης (πολιτικής κι οικονομικής) με τις εμφανίσεις που έκαναν οι καλλιτέχνες του λεγόμενου "ελαφρού" τραγουδιού κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής χούντας. Κι ελπίζω να μην αναφέρει κανείς ότι τώρα έχουμε δημοκρατία - θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.

Λυπάμαι,Χριστίνα, αλλά ειδικά αυτός ο παραλληλισμός είναι απαράδεκτος. Κι επικίνδυνος. Η σημερινή διακυβέρνηση με την στρατιωτική χούντα. Προσωπική μου άποψη.

Κατά τα άλλα, με όλες τις εξελίξεις να μας ξεπερνούν -κι επειδή είδα κάποιους αγανακτισμένους να χορεύουν και να χαίρονται με τις εξελίξεις- ας ελπίσουμε πως μπροστά μας δεν θα έχουμε χειρότερα αλλά καλύτερα...

Και με αυτήν την ευχή και την αγωνία σταματώ την συζήτηση από πλευράς μου.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει προθεση απο κανεναν να επιβαλλει η να υποδειξει. Απο το να συζηταμε ακροθιγως και να πεταμε υποννοουμενα καλυτερα να κανουμε μια ουσιαστικη σε βαθος συζητηση. και χαιρομαι παρα πολυ που γινεται αυτο.

Θα ηθελα να προσθεσω οτι οι καλλιτεχνες ειναι αρρηκτα συνδεδεμενοι με το κοινο τους. Υπαρχει επικοινωνια, ενα δωσε παρε, εξ ορισμου. To να εκφραζουμε τις αποψεις μας για τον νταλαρα που ολοι υπεραγαπαμε και θαυμαζουμε ειναι απολυτα υγιες. Μη φυσιολογικο θα ηταν να επικροτουμε ολες του τις επιλογες και να φτιαχναμε ενα φορουμ υμνο αγιογραφια για τον νταλαρα. Ειμαστε διαφορετικες προσωπικοτητες και νομιζω οτι ο καθενας μας αγαπα και ενα διαφορετικο προσωπο του γιωργου. προσωπικα μιλωντας πρωτα τον θαυμασα απο τις συνεντευξεις μετα αρχισα να τον ακουω. Και ναι, ο λογος του με συνεπηρε. Οταν λεμε να συμμετεχει στα τεκταινομενα δεν εννουμε να αρπαξει τις μαυρες και κοκκινες σημιες και να ξεσηκωθει. Αλλα με τον απιστευτα εκλεπτυσμενο και ευγενη του τροπο να κανει κατι. Κι εγω πιστευω οτι σεβομενος την γυναικα του κατι τετοιο ειναι αδυνατο.. Οχι ομως και χατζηγιαννη..

Εγώ θα συμφωνήσω σε πολλά με την Ελίνα,ιδιαίτερα στο προηγούμενο ποστ,και φίλε μου Γιώργο θα διαφωνήσω με σένα σε αυτό που είπες για την υποχρέωση του Γιώργου Νταλάρα την άτυπη όπως είπες.Δεν είναι υποχρεωμένος ο Γιώργος Νταλάρας για τίποτα,ούτε δηλ.να βγει σε κάμία πλατεία συντάγματος,ούτε να δώσει καμία συνέντευξη.επειδή αυτός ο καλλιτέχνης για μένα λειτουργεί απόλυτα σαν πρότυπο ξέρω πως είναι μόνο μουσικός,και όχι ιεραπόστολος γιατί δεν θα δώσει θάρρος σε κανένα καθήκι να βγεί να τον σταυρώσει.Επειδή τόσα χρόνια προσφέροντας πολιτισμό έχει βρει το μπελά του,έχει κατηγορηθεί,έχει σχεδόν λιθοβοληθεί από τιποτένιους και ατάλαντους.Καλά έκανε κατα την γνώμη μου και δεν πήγε πουθενά,και ευτυχώς.

Όσον αφορά την επικείμενη συνεργασία του με τον Μιχάλη Χατζηγιάννη,προσωπικά περιμένω να ακούσω και ύστερα να πω τις εντυπώσεις μου.Όχι να κρίνω,γιατί δεν μπορώ να κρίνω ούτε εγώ,ούτε κανείς.Αλλά αλήθεια σας πέρασε καθόλου από το μυαλό πως ο Νταλάρας θέλει να φέρει τον Χατζηγιάννη στην δική του πλευρά και ύφος,για να μην πω πως ο Μιχάλης θέλει ο ίδιος να βαδίσει εκεί μουσικά.Γιατί καλή φωνή έχει,πώς θα φαινόταν δηλ.σε κάποιους αν εκείνος τραγουδούσε το "Κάπου νυχτώνει" ή το Έχω έναν καφενέ";Παράξενο;Ίσως όχι απίθανο.Η συνεργασία αυτή αν και όταν γίνει θα αφήσει εντυπώσεις,όμως τώρα σε καμία περίπτωση δεν είναι καιρός για αντιπάθειες.

Συγγνώμη Ελίνα, αλλά νομίζω πως ζούμε σε διαφορετικές κοινωνίες!

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις γιατί ο κόσμος είναι στους δρόμους. Μιλάς για δήθεν κουκουλοφόρους, αγνοείς φυσικά το ότι αυτοί ανήκουν στο παρακράτος της αστυνομίας. Σήμερα κατακλύσθηκε πάλι το ίντερνετ με φωτογραφίες, βίντεο και λοιπά στοιχεία (αυτά είναι τα καλά της παγκοσμιοποιημένης πληροφόρησης)...

Απορώ, όλη η Ελλάδα τα βλέπει, εσύ πώς μιλάς ακόμα για κουκουλοφόρους;

Αυτά όμως δεν θα τα δεις στην τηλεόραση! Εκεί θα πάρεις πληροφορίες σχετικά με "λίγες χιλιάδες (παράλογα) αγανακτισμένους" και για "πολλούς κουκουλοφόρους αναρχικούς" και δε συμμαζεύεται. Συγγνώμη αλλά αυτές τις απόψεις αναπαράγουν τα κανάλια, η Καθημερινή και ο Λαμπράκης.

Ο κόσμος ζει όχι σε δημοκρατία, αλλά σε επίφαση δημοκρατίας, γι' αυτό είναι στους δρόμους. Δεν ερωτάται για τίποτα από όσα του φορτώνουν. Και τέλος πάντων... δεν είναι μαλάκας όλος αυτός ο κόσμος που έχει βγει έξω από τα ρούχα του!!! Αν δεν τα καταλαβαίνεις αυτά, τότε ζούμε σε άλλους κόσμους.

Και για να έρθουμε στο θέμα μας, σε άλλους κόσμους ζει και ο Νταλάρας. Και τί να κάνουμε, δεν είναι μαλάκας πλέον όλος αυτός ο κόσμος που νιώθει πως δεν τον εκφράζει κοινωνικά ο Νταλάρας! Μιλάμε πλέον για την πλειοψηφία του ελληνικού λαού που τρέφει αυτά τα αισθήματα!

Το παράδειγμα με τη χούντα που έδωσε η Χριστίνα είναι απόλυτα πετυχημένο. Και εκείνες τις εποχές υπήρχαν άνθρωποι που συνιστούσαν "ψυχραιμία". Και τη δεκαετία του 50 και του 60 δημοκρατία είχαμε τυπικά. Η καταπίεση όμως ήταν καταπίεση. Και σήμερα υπάρχει η καταπίεση, με εντελώς διαφορετικά χαρακτηριστικά βέβαια. Μην αφήνουμε αιχμές για τον κόσμο που δεν αντέχει πλέον να υποφέρει, διαμαρτύρεται και που ανάγκασε σήμερα τον σχεδόν διορισμένο πρωθυπουργό να ξεφτιλιστεί. Δημοκρατία δεν είναι να φέρομαι σαν γερμανάκι υπακούοντας σε όποιο νόμο με πηδάει, απλά και μόνο για να ονομάζομαι νομοταγής και να αγνοώ πως η εξουσία θέλει να με ποδοπατήσει. Δημοκρατία είναι και το να διαμαρτύρομαι και να καταφέρνω αυτό που κατάφερα σαν λαός σήμερα κι ας είναι και μεσοβέζικο. Το πολιτικό σύστημα που δεν υπολογίζει τον πολίτη τρέμει και καταρρέει. Οι καλλιτέχνες το έπιασαν το μήνυμα όπως πριν από 40 χρόνια και άλλος συντάσσεται απλά με τον κόσμο, άλλος τον εκφράζει με την τέχνη του κτλ.

Από το παζλ της κοινωνίας που υποφέρει και των πνευματικών ανθρώπων που την εκφράζουν έμπρακτα λείπει ο Νταλάρας, ο οποίος αντί να τραγουδάει το "άγρια ζωή" και τα "παραπονεμενα λόγια", θα κάνει εμφανίσεις με το ποπ είδωλο. Εγώ γουστάρω, θα πάω και θα ακούσω, εξήγησα και γιατί. Δεν είναι όμως κάποια σοβαρή κοινωνική στάση αυτή του Νταλάρα. Σίγουρα όχι σύμφωνα με τα στάνταρ που ο ίδιος έθεσε. Σήμερα μαζί με τον εξεγερμένο ελληνικό λαό τραγουδούσε στο Σύνταγμα ο Παπακωνσταντίνου. Ο Νταλάρας ήταν στο σπίτι του. Τα στερνά τιμούν τα πρώτα.

Μη με παρεξηγήσεις, δεν έχω τίποτα προσωπικό μαζί σου. Σε εκτιμώ, όσο σε γνωρίζω από τα γραπτά σου στο ΄φορουμ. Απλά διαφωνώ κάθετα με τις συγκεκριμένες απόψεις σου που κατά τη γνώμη μου ακυρώνουν το νόημα της εξέγερσης ενός άδικα καταπιεσμένου λαού.

Και επειδή ξέφυγα από το τόπικ, στο Παλλάς θα πάω, γουστάρω να ακούσω Γιώργαρο και θα το ευχαριστηθώ!

Μάλλον φίλοι το εξαντλήσαμε το θέμα και είπε ο καθένας τις απόψεις του.Ξεφύγαμε,διαφωνήσαμε,υπήρξαν εντάσεις όλα σε υγιή πλαίσια.Καλύτερα να σταματήσουμε εδώ μέχρι νεώτερες πληροφορίες για τις εμφανίσεις του Γιώργου Νταλάρα με τον Μιχάλη Χατζηγιάννη.

Δεν ζούμε σε διαφορετικές κοινωνίες. Κι εγώ αγανακτώ με όσα συμβαίνουν στον τόπο. Μόνο που δεν αγανάκτησαμε όταν ήταν η ώρα. Εδώ και πολλές δεκαετίες. Τότε τα λεφτά ήταν καλά και τα επιδόματα ακόμα πιο πολλά. Και μπαίναν στις τσέπες μας. Κι όταν είχαμε φράγκα στις τσέπες μας είμασταν χορτάτοι και δεν αγανακτούσαμε για τις μίζες για τις υπερπροσλήψεις για τα δάνεια για για για...Για τους κουκουλοφόρους επέτρεψέ μου να μην είμαι τόσο απόλυτη όσο εσύ. Κάποιοι μπορεί να είναι της προβοκάτσιας κάποιοι άλλοι όμως που ξήλωναν τα μάρμαρα της πλατείας Συντάγματος με τα λοστάρια τι ήταν; Και για να εξηγούμαστε: το αν κάθεται ο Νταλάρας στο σπίτι του, γιατί επιλέγει να κάτσει σπίτι του, εάν φταίει η γυναίκα του ή αν πρέπει να την λοιδορούμε εδώ είναι κάτι που δεν το κατανοώ. Και να πήγαινε στο Σύνταγμα θα του έλεγαν πως πήγε για να αυξήσει την πελατεία του. Τα έχουν ξαναπεί. Εγώ αντιλέγω σε μια λογική που εκφράστηκε εδώ και λέει πως ο Νταλάρας πρέπει να αντιταχθεί. Εκείνος θα κρίνει τι θα πράξει κι εκείνος θα ''πληρώσει'' για την επιλογή του. Όπως τόσα χρόνια ''πληρώνει''. Επειδή δεν συμφωνούν κάποιοι φίλοι με αυτή τη στάση του θεωρούν πως είναι κακή, αντιπατριωτική ή ό,τι άλλο δεν ξέρω. Λοιπόν, εγώ προσωπικά αντιτίθεμαι στον άκρατο λαϊκισμό που έχει σκεπάσει την χώρα, αγανακτώ, οργίζομαι αλλά νιώθω αμήχανη να επιλέξω ποιο είναι το σωστό για την χώρα αυτή την ώρα. Κι εκτός από ένα θέμα που μου έχει ισοπεδώσει κυριολεκτικά το μυαλό έχω και την πίκρα για όσα συμβαίνουν στην χώρα.

Μπορεί κι ο Νταλάρας το ίδιο να νιώθει. Η αμηχανία είναι αδυναμία; Δεν νομίζω!

Θα κλείσω ΞΑΝΑ (και δεν θα επανέλθω)με την ευχή αυτές τις πολύ κρίσιμες ώρες για τον τόπο μας να πρυτανεύεσει η λογική κι όχι η φωνή του λαϊκισμού. Γιατί μετά θα είναι αργά... Πολύ αργά. Και για την χώρα και για όλους μας. Μια χώρα που δεν θα πληρώνει μισθούς και συντάξεις και θα έχει γυρίσει 30 χρόνια πίσω. Ωραίες οι επαναστατικές κορώνες αλλά δεν χωράνε σε αυτήν την συγκυρία. Εκτός κι αν θέλουμε εκτός από την πτώχευση κι αίμα.

Για τους κουκουλοφόρους επέτρεψέ μου να μην είμαι τόσο απόλυτη όσο εσύ. Κάποιοι μπορεί να είναι της προβοκάτσιας κάποιοι άλλοι όμως που ξήλωναν τα μάρμαρα της πλατείας Συντάγματος με τα λοστάρια τι ήταν;

Τώρα νομίζω πως υποτιμάς τη νοημοσύνη μου. Τί πάει να πει το δεύτερο σκέλος της ερώτησής σου; ότι αυτοί με τα λοστάρια και τα καδρόνια δεν είναι της προβοκάτσιας και είναι αναρχικοί;

Λοιπόν για να μη λέμε τρίχες, δες εδώ στις φωτογραφίες αυτούς με τα καδρόνια: http://realdemocracygr.wordpress.com/2011/...7-156/img-4725/ Αξίζει να κοιτάξεις λίγο τις φωτογραφίες.

Εδώ σου δείχνω κουκουλοφόρους που βρίσκονται πίσω από ΜΑΤατζήδες. Βρέθηκαν εκεί μάλλον για να τους κάνουν «τζα!» και όχι γιατί είναι ασφαλίτες που παρεισφρύουν σε κάθε πορεία και τα κάνουν μπάχαλο. https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphoto...9_4484111_n.jpg

Κι άλλοι "αναρχικοί κουκουλοφόροι" πηγαδάκι με ένστολους μπάτσους: http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-...61_6178202_n.jp

Αυτοί είναι οι κίδυνοι για τη δημοκρατία Ελίνα. Το παρακράτος της αστυνομίας, των διεφθαρμένων πολιτικών και των ύπουλων προπαγανδιστών-δημοσιογράφων-υπηρετών τους.

Η επιχειρηματολογία σου είναι ακριβώς αυτή που διαχρονικά χρησιμοποιείται εναντίον της εξέγερσης απέναντι σε κάθε καταπίεση. Συνίσταται "ψυχραιμία" και "σύνεση". Και πριν από 60 χρόνια και πριν από 50 και πριν από 40.

Ευτυχώς όμως ο λαός στις κρίσιμες στιγμές δεν αποδείχυηκε μαλάκας και αποτίναξε αρκετούς από τους τυράννους του. Μια τέτοια κρίσιμη ιστορική συγκυρία είναι και η σημερινή και ο κόσμος ζητάει ακριβώς αυτό που έλεγε το 114 τότε αν θυμάσαι.

Και πλέον ακούμε από επίσημα και ανεπίσημα στόματα την ίδια καραμέλα για κινδύνους που διέρχεται η δημοκρατία, για σύνεση που όλοι μαζί πρέπει να επιδείξουμε...Σήμερα βγήκε και ο "πρόεδρος" της Δημοκρατίας και μας ξαναείπε τις ίδιες βλακείες.

Επειδή μίλησες για λαϊκισμό, λαϊκισμός είναι αυτό που κάνουν αυτοί, να προσπαθούν να φοβίσουν τον κόσμο και να τον αναγκάσουν να καθίσει σπίτι του ξυπνώντας του τα αντανακλαστικά για κίνδυνο των δημοκρατικών θεσμών. Ο κίνδυνος για τους δημοκρατικούς θεσμούς και οι λαϊκιστές είναι αυτοί που συνιστούν αυτό το πράγμα. Ο εξαγριωμένος κόσμος δε διέπεται από λαϊκισμό, απλά διεκδικεί τη χαμένη ζωή του, είναι δηλαδή ήρωας και όχι κότα. Δηλαδή τη δεκαετία του 70 ήταν λαϊκιστής ο Νταλάρας που γινόταν η φωνή του εργάτη, του απεργού, του απολυμένου;;; Μην τρελαθούμε!

Και ο κόσμος αν δεν έβγαινε στους δρόμους το 63-65, δε θα έβρισκαν πάτημα οι συνταγματάρχες να μιλάνε για αναρχίες, αναρχοκομμουνισμούς και άλλες τέτοιες τρίχες. Όλες οι σοφές φωνές "σύνεση" ζητάνε τόσα χρόνια.

Ευτυχώς λοιπόν που τις κρίσιμες στιγμές ο κόσμος αποδεικνύει πως δεν είναι κορόιδο...

Για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή, έγραφε ο Ελύτης και μελοποιούσε ο Θεοδωράκης. Ο ίδιος «δουλεύει» με τον ίδιο τρόπο ακόμα και σήμερα που καβατζάρει τα 90 σιγά σιγά...

Έτσι είναι. Υπάρχουν αυτοί που αγωνίζονται μέχρι το τέλος της ζωής τους με τις ίδιες αρχές που αγωνίζονταν και ως νέοι, υπάρχουν και αυτοί που συνιστούν σύνεση και ψυχραιμία όπως ο κύριος «πρόεδρος», υπάρχουν και αυτοί που παίρνουν στα σοβαρά αυτές τις συστάσεις.

Υπάρχουν κι αυτοί που ενώνουν στο Σύνταγμα τη φωνή τους με το λαό, υπάρχουν και οι άλλοι που για πρώτη φορά (ενώ πάντα κάτι έχουν να πούνε σε μια ανάλογη περίσταση) κάνουν μόκο. Διαλέγουμε και παίρνουμε.

Υπάρχουν αυτοί που διαδηλώνουν ειρηνικά και την πληρώνουν εισπνέοντας τα χημικά του κράτους και του παρακράτους, υπάρχουν και οι ψύχραιμοι και συνετοί που δεν τους αρέσει να διεκδικούμε ό,τι μας κλέβουν. Πάλι διαλέγουμε και παίρνουμε.

Υπάρχουν κι αυτοί που κάποτε έτρεξαν, τραγούδησαν με τον καταπιεσμένο κόσμο, και τώρα κρύβονται, γιατί αν ανοίξουν το στόμα τους θα φύγουν γιαούρτια. Δε θα είμαι αυτός που θα τα ρίχνει, αλλά θα είναι άλλοι χιλιάδες. Και δυστυχώς πολύ λυπάμαι γι αυτό.

Για την κυρία Ραγκούση ή Ραγκούση-Νταλάρα, ή Νταλάρα ή κυρία υφυπουργό, τί άλλο να πούμε. Μιλά ο άναρθρος πολιτικός λόγος της, μία «δε μετάνιωσα», μία «μπορεί και να μετάνιωσα», «θα ψηφίσω το Μεσοπρόθεσμο αν δεν έχει περικοπές». Μα για μαλάκες μας περνάει; Σχεδόν αποκλειστικά περικοπές θα περιέχει αυτό το πράμα! Μίλησε και η ψήφος της υπέρ του Μνημονίου, γιατί αν το χαρακτήριζε αντιλαϊκό θα έπαιρνε το δρόμο της Σακοράφα... Τώρα μας λέει πως αν έχει κι άλλες περικοπές το Μεσοπρόθεσμο, δε θα το ψηφίσει... Ακόμα γελάμε... Πως να μη γελάμε; όταν ο κάθε τυχαίος που διαθέτει ένα γνωστό πιασάρικο όνομα γίνεται ξαφνικά βουλευτής και υπουργός, πώς να μη γελάμε;;;

Ας κάτσουμε τότε ρε Ελίνα στα σπίτια μας, να τρώμε στη μάπα ό,τι μέτρο μας επιβάλλουν, χωρίς να αντιδράμε, γιατί αν αντιδράσουμε θα γίνουμε λαϊκιστές, ή γιατί δεν έχουμε το δικαίωμα να αντιδράσουμε, επειδή όταν πέρναμε λεφτά δεν μιλάγαμε. Αν σκέφτονταν έτσι όλοι διαχρονικά, δεν θέλω να σκέφτομαι τις συνέπειες.

Και ο Νταλάρας ας κάτσει στην αμηχανία του (την οποία δεν ξέρω από που κι ως που θεωρείς δεδομένη) κι ας μην κάνει τίποτα γιατί μέχρι τώρα έκανε αρκετά, και βρίστηκε κιόλας για ό,τι έκανε. Εγώ δεν θυμάμαι όταν τα έκανε όμως να βγήκε κάποιος από εμάς και να είπε ότι θα ήταν καλύτερα να μην κάνει τίποτα για να μην τον βρίζουν. Μας άρεσε και μας εξέφραζε με τις πράξεις του τότε. Τώρα όμως είναι καλύτερα που δεν μιλάει... Αυτοί που τον κριτίκαραν και τον χλεύαζαν τότε, δεν θα μείνουν στην ιστορία. Στην ιστορία θα μείνει ότι ο Νταλάρας πρωτοστατούσε πάντα σε κοινωνικούς αγώνες και σε εθνικά θέματα. Όπως επίσης θα μείνει στην ιστορία και η αδιαφορία του δημοσίως για ό,τι συμβαίνει σήμερα, καθώς και η απώλεια του κοινωνικού και λαϊκού ερείσματος που είχε κάποτε.

Επίσης, προτιμώ να βγαίνει ο Μίκης και να είναι λαϊκιστής, όπως λες, παρά να μην έβγαινε καθόλου, γιατί κι αυτός έχει κάνει πολλά μέχρι τώρα..

Ας συνεργαστεί λοιπόν με τον Χατζηγιάννη. Όσοι πάμε να τον ακούσουμε, γιατί εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν θα μπορώ να πάω εκείνη την περίοδο, θα περάσουμε καλά, θα ακούσουμε πάλι τον Νταλάρα, αλλά δεν θα μας μείνει τίποτα ουσιαστικό από αυτή τη συνεργασία. Σε αντίθεση με τόσες και τόσες εμφανίσεις και συνεργασίες του παρελθόντος που μπορώ να τις βλέπω κάθε μέρα και να μη βαριέμαι..

Όσο για την γυναίκα του Νταλάρα, δεν θέλω να ξανασχολιάσω.

Αυτά κι από μένα, δεν έχω κάτι άλλο να γράψω. :rolleyes:

Μου προκύπτουν τα εξής ερωτήματα:

Πώς μπορούμε να απαιτήτουμε απο έναν άνθρωπο να σκεφτεί όπως θέλουμε εμείς ή όπως θα σκεφτόμασταν εμείς στη θέση του;

Πώς να συλλάβουμε το 1/1000 της σκέψης ενός ανθρώπου, τη στιγμή που ποτέ, κανείς δεν κατάφερε να αποκρυπτογραφήσει το τί σκέφτεται ο καθένας μας;

Το αν προτιμά να μείνει σπίτι του, ας καθήσει. Δεν με αφορά. Το θέμα είναι τι κάνω εγώ, τι κάνουμε εμείς. "Ο καθείς και τα όπλα του".

Όσο για τις εμφανίσεις με τον Χατζηγιάννη, μας έβαλε κανείς το πιστόλι στον κρόταφο να πάμε να τον δούμε; Ας μην πάει κανείς μας. Και όταν θα βλέπει ο Νταλάρας τα άδεια καθίσμτα, θα σκεφτεί (ίσως): "δεν τραβάει φέτος, ίσως πρέπει να κάνω κάτι άλλο πιο ουσιαστικό".

Kapetanios, με απογοήτευσαν πραγματικά τα post σου στο συγκεκριμένο topic.

Αρχικά δεν ήξερα αν προσπαθούσες να μειώσεις τον Γ.Νταλάρα στα μάτια όσων τον στηρίζουν ακόμα, ή αν απλά προσπαθούσες να προκαλέσεις τo μέλος EKOSTEL.

Αντιλαμβάνομαι βέβαια ότι η συζήτηση γύρω από την πολιτική δημιουργεί σχεδόν πάντα εντάσεις.

Το τρίτο σου post όμως έβαλε τα πράγματα στη θέση τους..

Δεν υπάρχει λόγος να σταθώ στην τοποθέτησή σου για το κίνημα των "Αγανακτισμένων" κλπ.. Ούτως ή άλλως συμφωνώ εν μέρει μαζί σου.

Αν και είμαι off topic, θα σταθώ σε τρεις φράσεις από τις πολλές που αφορούν τον Γ.Νταλάρα.

Και τί να κάνουμε, δεν είναι μαλάκας πλέον όλος αυτός ο κόσμος που νιώθει πως δεν τον εκφράζει κοινωνικά ο Νταλάρας! Μιλάμε πλέον για την πλειοψηφία του ελληνικού λαού που τρέφει αυτά τα αισθήματα!

Πολύ σωστό. Στη συγκεκριμένη πλειοψηφία όμως, ανήκουν περισσότεροι από 400.000 άνθρωποι, οι οποίοι μόλις πριν από 1 ½ χρόνο ψήφισαν τον Καρατζαφέρη. Επίσης ανήκουν περίπου 2.500.000 πιστοί δεξιοί οι οποίοι στις ίδιες εκλογές ψήφισαν τον ηγέτη Κ.Καραμανλή..

Προσωπικά χαίρομαι πάρα πολύ που τους συγκεκριμένους ανθρώπους, καθώς και τους οικείους τους, δεν τους εκφράζει κοινωνικά ο Νταλάρας!

Μάλιστα γουστάρω ακόμα περισσότερο, όταν ορισμένοι από αυτούς τον βρίζουν σχεδόν καθημερινά στα διάφορα blog κλπ.. Γιατί έτσι πρέπει! Να τον αντιπαθούν και να τον ζηλεύουν ταυτόχρονα.

Πέρασε η εποχή που ό,τι έκανε γινόταν μόδα, πέρασε και η ύστερη εποχή, που ό,τι έκανε δεχόταν μόνο αρνητική κριτική λόγω κομπλεξισμού. Δυστυχώς έφτασε η πιο στενάχωρη εποχή του Νταλάρα. Αυτή που διακρίνεται από την τέλεια αδιαφορία του κόσμου.

Νομίζω πως σήμερα ολόκληρη η μουσική πραγματικότητα στην Ελλάδα, διακρίνεται σχεδόν από την πλήρη αδιαφορία του κόσμου. Σαφώς υπάρχουν παλιοί και νέοι δημιουργοί, έχοντας μάλιστα έργο και κόσμο. Ωστόσο ακόμα και οι πιο πετυχημένοι σήμερα, έχουν πολύ μικρή δυναμική.

Όσον αφορά τον Νταλάρα όμως, πιστεύω πως βρίσκεται πανηγυρικά ακόμα στον εποχή, που ό,τι κι αν κάνει δέχεται μόνο αρνητική κριτική, είτε λόγω κομπλεξισμού είτε λόγω κακής πληροφόρησης.

Tα στερνά τιμούν τα πρώτα

Η συγκεκριμένη φράση, την οποία επανέλαβες δύο φορές, συνοδεύοντάς τη κάθε φορά με αιχμηρά λόγια, με οδήγησε να γράψω το παρόν κατεβατό.

Αδυνατώ να κατανοήσω πως κάποιος που ακολουθεί χρόνια τον Νταλάρα και γνωρίζει το παρελθόν του, του προσάπτει με εμπάθεια κάτι τόσο αισχρό.

Δεν ξέρω αν κάνεις συνειδητά χρήση επιλεκτικής μνήμης, ή αν απλώς ξεχνάς. Χωρίς παρεξήγηση όμως, τα υπονοούμενα και οι κακοήθειες που στοχοποιούν τον Νταλάρα στο τελευταίο σου post, δεν είναι επιχειρήματα..

Μπράβο στον Μίκη Θεοδωράκη, στον Βασίλη Παπακωνσταντίνου και στον Μανώλη Μητσιά, που βρίσκονται κοντά στο λαό... Μπράβο στον Κραουνάκη, στον Δ.Μητροπάνο και στη Χ.Αλεξίου, που με τη βοήθεια του πάντα επαναστατικού "Al Tsantiri News", δήλωσαν μαζί με τον Λαζόπουλο τη συμπαράστασή τους σε όλους τους αγανακτισμένους.

Μπράβο γιατί όλοι ανήκουν στην κατηγορία "αυτών που αγωνίζονται μέχρι το τέλος της ζωής τους με τις ίδιες αρχές που αγωνίζονταν και ως νέοι". Ευτυχώς που υπάρχουν κι αυτοί...

Από την άλλη, ο Νταλάρας εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να κάνει κάτι διαφορετικό αυτή τη στιγμή. Ούτε η Μαρία Φαραντούρη. Κακή συγκυρία.. Δεν πειράζει.

Ακόμα είμαστε στην αρχή.. Το "παιχνίδι" μόλις ξεκίνησε. Ενδεχομένως σε λίγους μήνες να έχει αλλάξει τελείως το πολιτικό σκηνικό. Ας του δώσουμε λίγο χρόνο, πριν τον αφορίσουμε.

Υ.Γ. Η κυρία "Ραγκούση ή Ραγκούση-Νταλάρα, ή Νταλάρα ή η πρώην κυρία υφυπουργός", χρησιμοποίησε το όνομα του άντρα της για να μπει στην πολιτική. Big Deal! Είτε με τον ένα είτε με τον άλλον τρόπο, όλοι κάπως πρέπει να ξεκινήσουν..

Παιδιά ξεκινάω το κάπνισμα για να βγαίνουμε για τσιγάρο όταν θα τραγουδάει ο Μιχαλάκης. Όσοι πιστοί προσέλθετε...

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0