Sign in to follow this  
Followers 0
EKOSTEL

Νταλάρας-Χατζηγιάννης στο Παλλάς

114 posts in this topic

Παιδια , μπορω να ρωτησω κατι , αν και εκτος τοπικ ?επειδη απουσιαζοντας συχνα στο εξωτερικο δεν παρακολουθω λεπτομερως την πολιτικη καθημερινοτητα, ειμι μονο τα οικονομικα κυριως, μπορει καποιος να μου πει , τι ακριβως κακο εχει κανει η κυριολεκτικα χθεσινη στην πολιτικη Αννα Νταλαρα και την βριζουν? απ'οσο γνωριζω ειναι αρμοδια για θεματα (λαθρο) μεταναστων, σωστα ? δηλαδη κληθηκε να διαχειριστει το 2ο κατα σειρα μεγαλυτερο "παλουκι" της σημερινης ελληνικης πραγματικοτητας, την στιγμη που φροντισαν αλλοι πριν απο αυτην, να γινει η ελλαδα ενα πολυτελες ξενοδοχειο για λαθρομεταναστες..σωστα? ειναι η ανεξελεγκτη δραση των λαθρομεταναστων η αιτια που την βριζουν η η επιταγη της μοδας "βριστε τον Νταλαρα με οποιονδηποτε τροπο"? Ας μου εξηγησει καποιος παρακαλω.

Οσο για τις επιλογες του Νταλαρα, δισκογραφικες η εμφανισεις , ειναι 62 ετων πια...τι προσδοκατε μερικοι ? ρεπετισιον του '70 και του '80? εχω την εντυπωση οτι εδω και 3-4 χρονια ο Νταλαρας απαλλαγμενος απο καθε αγχος κανει απλα την πλακα του , με την καλη εννοια...και για μενα, ουτε Μαλαμας ουτε τιποτα...για μενα το καλυτερο θα ηταν να μαζεψει Αλεξιου,Παριο, Γαλανη σαν τοτε, να "τρελλανουν" εντελως τον κοσμο με 20-30 εμφανισεις σε καποιον αναλογο χωρο, και μετα να πουν και οι 4 μαζι "κυριες και κυριοι φτασαμε παρεα στο τελος μιας μεγαλης, πετυχημενης διαδρομης...σας ευχαριστουμε για την αγαπη σας επι 40 χρονια"...τοσο απλα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η Νταλάρα είναι αρμόδια για τους νόμιμους μετανάστες (μαζί με το Εσωτερικών) κι όχι τους παράνομους (λαθρο-μετανάστες). Για τους παράνομους, υπεύθυνο είναι το Προστασίας του Πολίτη. Ακόμα και σε αυτή την περίπτωση της φορτώσαν ευθύνες που δεν έχει ούτως ή άλλως. Και δεν αναφέρομαι σε σένα, Γιάννη, στο ''φορτώσαν''. Τώρα για τα περί σιωπής τα σχόλιά μου κατατέθηκαν σε άλλο topic.

Επιπλέον όμως, ο καθένας με την κρίση του. Εμένα με απωθεί πολύ π.χ. αυτό που κάνει ο Μίκης αυτόν τον καιρό. ’λλους τους ικανοποιεί. Εγώ το θεωρώ αποκρουστικό το θέαμα. Θεμιτό όμως.Η σιωπή του Νταλάρα μπορεί άλλους να τους εξοργίζει κι άλλοι να θεωρούν πως πρόκειται για ό,τι πιο συνετό. Δεν είναι θεμιτή η στάση του και ίσως κατανοητή; Βέβαια, στην πλειοψηφία αρεσκόμαστε να ακούμε πράγματα που είναι αρεστά κι όχι χρήσιμα...Όποιος βρίζει το μνημόνιο είναι ήρωας. Δεν είναι έτσι! Κάποιοι δημαγωγούν ασύστολα ,κινδυνολογούν ξεδιάντροπα κι εντέλει παραφέρονται. Εκτός κι αν η πρόταση να δανειστούμε από τους Ρώσους και τους Κινέζους θα μας βγάλει από το αδιέξοδο τόσων χρόνων... Οικονομολόγοι της οκάς.

Για την επικείμενη συνεργασία με τον Χατζηγιάννη, θα πω μόνο αυτό: ακόμα και με τον Κιάμο να συνεργαζόταν θα το προτιμούσα από την μία από τα ίδια ''Ασλανίδου και Τζουγανάκης''. Όσο καλοί κι αν είναι φτάνει πια! Κι αν κάνουν πρόγραμμα ωραίο μια χαρά θα είναι. Να προσέξουν μόνο το θέμα των τιμών (όπως εύστοχα ανέφερε κι ο Θάνος).

Share this post


Link to post
Share on other sites
Επιπλέον όμως, ο καθένας με την κρίση του. Εμένα με απωθεί πολύ π.χ. αυτό που κάνει ο Μίκης αυτόν τον καιρό. ’λλους τους ικανοποιεί. Εγώ το θεωρώ αποκρουστικό το θέαμα. Θεμιτό όμως.Η σιωπή του Νταλάρα μπορεί άλλους να τους εξοργίζει κι άλλοι να θεωρούν πως πρόκειται για ό,τι πιο συνετό. Δεν είναι θεμιτή η στάση του και ίσως κατανοητή; Βέβαια, στην πλειοψηφία αρεσκόμαστε να ακούμε πράγματα που είναι αρεστά κι όχι χρήσιμα...Όποιος βρίζει το μνημόνιο είναι ήρωας. Δεν είναι έτσι! Κάποιοι δημαγωγούν ασύστολα ,κινδυνολογούν ξεδιάντροπα κι εντέλει παραφέρονται. Εκτός κι αν η πρόταση να δανειστούμε από τους Ρώσους και τους Κινέζους θα μας βγάλει από το αδιέξοδο τόσων χρόνων... Οικονομολόγοι της οκάς.

Συμφωνώ απόλυτα! Όσο για το αν μας αρέσει η συνεργασία που θα κάνει με τον Χατζηγιάννη, δεν βρίσκω τον λόγο να μην την κάνει, αν του αρέσει. Δεν έχει δικαίωμα να κάνει τις επιλογές που του κάνουν κέφι;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελίνα συμφωνώ με όσα λες,και με τον Σφακιανάκη να συνεργαζόταν φέτος δεν θα με χάλαγε(να χαρεί κι ο Πέτρος!).Μακάρι να είναι ένα δεμένο πρόγραμμα με χαμηλές τιμές.Ο Χατζηγιάννης για μένα είναι ένας καλός τραγουδιστής.Έχει νεανικό κοινό,αλλά εδώ με τον Νταλάρα ανεβάζει ψηλά τον πήχη.

Όσο για το τέλος διαδρομής,τέλος κύκλου που ξανακούω τι είναι αυτά τα πράγματα;Δεν φτάνει που το ελληνικό τραγούδι έχει γίνει πιά μιά μπαρουταποθήκη,αν δεν ήταν ο Νταλάρας θα τα είχαν φορτώσει όλοι στον κόκορα.Είναι το πρότυπο,η δύναμη όσο παράξενο κι αν φαίνεται σε κάποιους για την συνέχεια.Μιά χαρά είναι ο Γιώργος,εμφανίζεται με νέους,τραγουδάει νέους.Με ποιόν να συνεργαζόταν;Με κάποιον που θα ακούγαμε πάλι τα ίδια και τα ίδια;

Θυμάμαι τότε το 1984 νομίζω ήταν που τραγούδησε την "Σκόνη" πέσανε όλοι να τον φάνε.Πως τραγουδάει ’κη Πάνου και τόσο κοντά Τερμίτες;Ύστερα σκάσανε μύτη όλοι με συνεργασίες και το βουλώσανε.Ο Γιώργος Νταλάρας δεν είναι σαν τους άλλους,ποτέ δεν ήταν.Προτιμώ λοιπόν να τραγουδάει με τον Μιχάλη το "Χέρια ψηλά"(ωραίος τίτλος),παρά την "Κίτρινη πόλη" αν ήταν με την Χαρούλα όπως αναφέρθηκε.

’ντε να κάνουμε και λίγο Ουάου!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαφωνώ κάθετα με το θέμα ''κάνει το κέφι του'' άρα συνεργάζεται με όποιον θέλει, και τραγουδάει ό,τι θέλει.

Φυσικά και μπορεί να κάνει ό,τι θέλει ο Νταλάρας, αλλά κάθε του πράξη έχει ένα συγκεκριμένο αντίκτυπο στην εικόνα του. Το αντίκτυπο από τη συνεργασία του με τον Χατζηγιάννη είναι κακό στην πολλή μεγάλη πλειοψηφία του κόσμου. Αυτόν μπορεί να μην τον νοιάζει. Εμένα με χαλάει. Γιατί το κέφι του εγώ ήξερα ότι είναι τα ρεμπέτικα, τα σμυρναίικα, τα δημοτικά ίσως, όχι τα ποπάκια. Μπορεί να πέφτω έξω.

Προσωπικά δεν προσδοκώ ούτε την ''ρεπετισιόν'' που είπε ο Γιάννης, ούτε όμως και να βγάζει δίσκους απλά για να βγάζει. Τραγούδια καινούργια,τα οποία θα μπορούσε να τραγουδήσει, έχει. Έχει του κόσμου τα ανέκδοτα, πρέπει να του προτείνουν άπειρα τραγούδια γενικότερα. Απλά δεν τον ενδιαφέρει να βγάζει ωραία κομμάτια? Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω. Πάει να χτυπήσει πιο νεανικό κοινό? Δεν ξέρω.

Τέλος, ο Χατζηγιάννης και ο Ρέμος είναι συνεργασίες όμοιες των οποίων ο Νταλάρας δεν έχει ξανακάνει στο παρελθόν. Μη συγκρίνουμε τώρα τις Τρύπες με τον Χατζηγιάννη.. Μιλάμε για ένα πλήρως εμπορικό τραγουδιστή, ο οποίος με εξαίρεση τα 2-3 πρώτα cd του, τραγουδάει μόνο βλακείες. Και μάλιστα η φωνή του έχει κλατάρει και λίγο από πέρυσι.. Το να συνεργάζεται με τον Χατζηγιάννη, είναι να σαν να συνεργαζόταν το 80 με τον Πανταζή ή με τον Καρβέλα..

Μην τρελαθούμε και τελείως.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προφανώς ο Νταλάρας κάνει ό,τι θέλει και τραγουδάει ό,τι θέλει.Και σε όποιον γουστάρει. Δε θα μας δώσει λογαριασμό ούτε θα του πούμε εμείς τι να κάνει.

Διαβάζοντας όλα αυτά όμως ακόμα ψάχνω να βρω ένα επιχείρημα που να υποστηρίζει κάτι που θα προσφέρει στο Νταλάρα αυτή η συνεργασία.

Ψάχνω επίσης ένα επιχείρημα για την καλλιτεχνική προσφορά αυτής της συνεργασίας. Αυτό βέβαια μπορεί να μου απαντηθεί μετά τις εμφανίσεις αφού ακούσω/δω την πρόταση και το αποτέλεσμα.

Προσωπικά δε μου αρέσει καθόλου αυτή η επιλογή.

Αναρωτιέμαι...αυτή τη χρονική περίοδο με όλα αυτά που συμβαίνουν όχι μόνο στη χώρα αλλά παγκόσμια , πρόταση του Νταλάρα είναι ο Χατζηγιάννης και το Παλλάς;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Προφανώς ο Νταλάρας κάνει ό,τι θέλει και τραγουδάει ό,τι θέλει.Και σε όποιον γουστάρει. Δε θα μας δώσει λογαριασμό ούτε θα του πούμε εμείς τι να κάνει.

Αναρωτιέμαι...αυτή τη χρονική περίοδο με όλα αυτά που συμβαίνουν όχι μόνο στη χώρα αλλά παγκόσμια , πρόταση του Νταλάρα είναι ο Χατζηγιάννης και το Παλλάς;

Συνυπογράφω...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ 100% με το Χριστινάκι.Δηλαδή σε αυτή τη δύσκολη περίοδο η εναλλακτική πρόταση που έχει να δώσει είναι το Παλλάς με τα 30 ευρώ το φτηνότερο εισιτήριο που θα φτάσουμε του χρόνου να λέμε "μα δεν μπορεί να ελέγξει τις τιμές.Δεν φταίει αυτός"; Φταίει όμως 100% για την επιλογή αυτή.Επίσης δεν κατάλαβε τίποτα από την παρουσία του στην Αυλαία;Μόνος του από σκηνής είπε για τους μικρούς χώρους.Και εκείνη τη μέρα έδειξε και ότι του άρεσε.

Αναφορικά με τη συνεργασία με τον Χατζηγιάννη είναι το λιγότερο αδιάφορη και στενάχωρη θα έλεγα αν σκεφτεί κανείς με πόσους ανθρώπους θα μπορούσε να συνεργαστεί και να κάνει την πραγματική διαφορά.

Ακόμα και για την μαζικότητα και την παρουσία του κόσμου έχω έντονα ερωτηματικά.Αν γεμίσει το Παλλάς (που έχω μεγάλες αμφιβολίες) αυτό θα είναι σε ένα κοινό που το ευνοϊκό σενάριο θα είναι ένα κοινό 70% Χατζηγιαννης και 30% Νταλάρας με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την επιλογή του ρεπερτορίου κλπ

Share this post


Link to post
Share on other sites

My least favourite Dalaras co-operation (that I attended) was with Hatzigiannis; during the North American Tour in 2006.

In my opinion, Dalaras, should consider 'real talent' when thinking of co-operations... and what would suit his voice better.

A 30 something year old... is NO match for Dalaras!

A co-operation with Haris Alexiou or Yiannis Parios would be a greater suit for Dalaras at Pallas. :razz:;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Γ.Νταλάρας χρειάζεται ένα δυνατό come back.. Η συνεργασία με τον Χατζηγιάννη, ενδεχομένως είναι μία από τις λίγες επιλογές που έχει αυτή τη στιγμή.

Κακά τα ψέματα, ο Χατζηγιάννης είναι καλύτερος τραγουδιστής και πιο ολοκληρωμένος καλλιτέχνης από τον Μπάση, Κότσιρα κλπ..

Επίσης τα τελευταία 20 χρόνια πέρασαν αρκετοί τραγουδιστές που έκαναν επιτυχία, αλλά μόνο ο Χατζηγιάννης κατάφερε να αποκτήσει τόσο μεγάλη δυναμική γύρω από το όνομά του. Είναι ο μοναδικός ο οποίος μπορεί δικαίως να ισχυριστεί, ότι αποτελεί φυσική συνέχεια του Γ.Νταλάρα, του Γ.Πάριου και της Χ.Αλεξίου.

’σχετα αν η εικόνα του ή ο τρόπος που αντιμετωπίζει τη δουλειά του και την κοινωνία, δεν έχουν καμία σχέση με την νοοτροπία του Νταλάρα.. Αυτό είναι άλλο θέμα.

Εξάλλου κι ο Πάριος 40 χρόνια τραγουδάει μόνο ερωτικά τραγούδια, σε νυχτερινές πίστες, με λουλούδια κλπ.. Παρόλα αυτά σήμερα είναι πιο αγαπητός άνθρωπος από τον Νταλάρα, ενώ υπάρχουν αρκετοί που τους βάζουν καλλιτεχνικά στο ίδιο επίπεδο.

Τέλος, αξίζει να αναφερθεί ότι ο Χατζηγιάννης είναι ο μόνος καλλιτέχνης (τουλάχιστον ανάμεσα στους πολύ αναγνωρισμένους), που το τελευταίο διάστημα μίλησε ανοιχτά υπέρ του Νταλάρα, με πολύ καλά λόγια..

Αντίθετα ο Κότσιρας με κάθε ευκαιρία αφήνει υπονοούμενα. Ο Μάλαμας στο παρελθόν είχε αρνηθεί να δώσει την άδειά του στον Νταλάρα να ηχογραφήσει την "Πριγκηπέσσα". Ο Χάρης Κατσιμίχας δεν θέλει να θυμάται, κλπ... Εξαίρεση αποτελεί ο Λ.Μαχαιρίτσας.

Υ.Γ. Προσωπικά δεν συμφωνώ με τα αρνητικά σχόλια για τις τελευταίες δισκογραφικές δουλειές του Γ.Νταλάρα.

Πράγματι μπορεί να μην συγκρίνονται με τα τραγούδια του Μικρούτσικου ή του Δ.Λάγιου.

Όμως οι δίσκοι Με το να πόδι στ άστρα... & Γι αυτό υπάρχουνε οι φίλοι, βρίσκονται -τηρουμένων των αναλογιών- στο ίδιο επίπεδο με τους δίσκους "Βαμμένα κόκκινα μαλλιά" ή "Μεθυσμένα τραγούδια".. Για μένα ενδεχομένως να είναι και καλύτεροι.

Επίσης "Το Φίλτρο" είναι εξαιρετικός δίσκος, αλλά αδικημένος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειπώθηκαν πολλά. Κάποια από αυτά τα θεωρώ υπερβολές και με κάποια άλλα συμφωνώ.

Θεωρώ κακή επιλογή την συνεργασία με τον Χατζηγιάννη, κυρίως γιατί ούτε στον ίδιο θα προσφέρει κάτι, ούτε και στο κοινό. Συμφωνώ με την Νεφέλη οτι, όπως το 2004 με τον Ρέμο, έτσι και αυτή τη φορά, το μεγαλύτερο ποσοστό του κοινού θα πάνε για τον Χατζηγιάννη. Με ένα τέτοιο κοινό, δεν περιμένω να ακούσω κάτι φοβερό από άποψη ρεπερτορίου. "Θα περιμένω εδώ", κλπ.

Βέβαια να μην ξεχνάμε οτι στην συνεργασία τους στο Μέγαρο το 2004 (τι χρονιά και αυτή!) είχαν ακουστεί κάποια ωραία τραγούδια. "Μόνο η αγάπη μένει", "Μια φυσαρμόνικα που κλαεί", "Καραντί ",κλπ αλλά και ντουέτα όπως "Έξοδος κινδύνου", "Fragile", κλπ. Οπότε τα σχόλια τύπου

Να δω τον Νταλάρα να σιγοντάρει στο ''Χέρια ψηλά'' και θα γελάω για ένα χρόνο.
τα θεωρώ υπερβολικά και άστοχα.

Με άλλα λόγια είμαι αισιόδοξος οτι θα ακούσουμε ενδεχομένως και κάποια καλά τραγούδια, αλλά δεν περιμένω να ακούσω και κάποια μουσική πρόταση που θα ξεχωρίσει στην πορεία του Γ.Νταλάρα.

Επίσης συμφωνώ και με την Χριστίνα

Αναρωτιέμαι...αυτή τη χρονική περίοδο με όλα αυτά που συμβαίνουν όχι μόνο στη χώρα αλλά παγκόσμια , πρόταση του Νταλάρα είναι ο Χατζηγιάννης και το Παλλάς;

Ειδικά αυτή την περίοδο θα περίμενα κάτι πολύ διαφορετικό από τον Γ.Νταλάρα. Υπάρχουν τόσοι υπέροχοι καλλιτέχνες με τους οποίους μπορεί να συνεργαστεί και να παρουσιάσει μία καλλιτεχνική πρόταση, επίκαιρη και με πολύ μεγάλο μουσικό ενδιαφέρον.

Ο Χατζηγιάννης, κατά την γνώμη μου, δεν είναι ο χειρότερος καλλιτέχνης, όπως τον σχολιάστηκε στα προηγούμενα posts. Απλά όταν ξέρεις τι συνεργασία θα μπορούσε να κάνει, ξενερώνεις όταν ακούς οτι επέλεξε τον Χατζηγιάννη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Χατζηγιάννης είναι στο ίδιο βεληνεκές αυτή τη στιγμή, με τραγουδιστές όπως ο Κιάμος, ο Ρέμος και αρκετοί άλλοι. Στα μαγαζιά και στα μπαρ παίζεται πολύ λιγότερο απ' ό,τι παλιότερα. Ο Χατζηγιάννης πέρασε τη φάση της μεγάλης του δόξας για ένα διάστημα 5 χρόνων, και αυτό ήταν. Εδώ και 2 χρόνια έχει μεγάλη πτώση στα πάντα. Πρώτα απ' όλα στα τραγούδια που βγάζει..

Ο Μπάσης και ο Κότσιρας είναι ανώτεροι τραγουδιστές φωνητικά του Χατζηγιάννη. Ο πρώτος συμφωνώ ότι δεν έχει καλλιτεχνική παραγωγή άξια αναφοράς, ωστόσο ο δεύτερος έχει τραγουδήσει πάρα πολύ όμορφα κομμάτια, και σε διάστημα μεγαλύτερο από αυτό του Χατζηγιάννη.. Είχε κι αυτός δηλαδή την περίοδο της μεγάλης δόξας που είχε αργότερα και ο Χατζηγιάννης. Και οι δύο επίσης, είναι πολύ πιο συμβατοί με το ρεπερτόριο του Νταλάρα.

Από κει και πέρα, ο Μάλαμας είναι ένας φανταστικός καλλιτέχνης, του οποίου τα τραγούδια ο Νταλάρας πάντα τα λέει τέλεια, και έχει ένα τεράστιο κοινό στον χώρο του έντεχνου, για τον οποίο ενδιαφερόταν ανέκαθεν ο Νταλάρας. Μια τέτοια συνεργασία θα ανέβαζε πραγματικά τις μετοχές του στο νέο έντεχνο της ελληνικής μουσικής. Ο Μάλαμας τονίζω ότι ίσως είναι ο μόνος καλλιτέχνης νεότερης γενιάς (από αυτή του Νταλάρα) που ό,τι κι αν κάνει, έχει σταθερό κοινό, και γεμίζει θέατρα και χώρους συναυλιακούς.

Ο Θαλασσινός επίσης θα ήταν μια πολύ καλή προοπτική.. Ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου, ο Πασχαλίδης, ο Χαρούλης, ο Γιώργος Ρους (που έχει πολύ ωραία κομμάτια), οι Βωξ, οι Χαϊνηδες... Τόσοι και τόσοι..

Επίσης, υπάρχουν πολλοί νέοι τραγουδιστές και ωραία συγκροτήματα, οι οποίοι βγάζουν όμορφα τραγούδια, και μάλιστα με κοινωνικό περιεχόμενο αρκετά απ' αυτά. Θα μπορούσε, όπως και με τους Πυξ Λαξ, και με τους Τερμίτες, και με τους Συνήθεις ύποπτους, να παρουσιάσει ένα τέτοιο πρόγραμμα, με κύρια παρουσία τη δική του, και κάποιο από αυτά τα συγκροτήματα να συμμετέχουν.

Αυτοί είναι λίγοι από τους πολλούς τρόπους με τους οποίους θα μπορούσε να κάνει αυτό το μπάσιμο στο οποίο αναφέρεσαι Αντώνη. Το να τραγουδήσει με τον Χατζηγιάννη, για μένα, αποτελεί μια εντελώς άστοχη επιλογή από όλες τις απόψεις (το ίδιο και ο χώρος που επέλεξαν). Εντυπωσιασμού κίνηση είναι, και χωρίς την ουσία που είχαν οι συνεργασίες του Νταλάρα μέχρι πριν κάποια χρόνια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...To 1993,που η ελληνική κοινωνία έσφυζε από πολιτικοοικονομικά προβλήματα,ο Γιώργος Νταλάρας,διάλεξε τους ’γαμους Θύτες και το ΑΤΤΙΚΟΝ,για να δώσει μια άκρως επίκαιρη,"εντός θέματος" παράσταση,με λόγο και αιτία...Τώρα άραγε,που τα προβλήματα είναι ίσως πολύ περισσότερα από τότε,αν δεν επηρεάζεται καθόλου από τις κυβερνητικές βουλές και...συσχετίσεις και λειτουργεί "αυτόνομος",γιατί δε συγκροτεί μια παρόμοια παράσταση με νόημα και λόγο ύπαρξης,στηρίζοντας με τον τρόπο,που εκείνος γνωρίζει καλύτερα απ'τον καθένα,το πολλαπλώς πληγέν κοινωνικό αίσθημα;;;Γιατί δεν ξέρω αν συμφωνώ,ή όχι με τη συγκεκριμένη επερχόμενη συνεργασία,που συζητιέται,αλλά τη βρίσκω το λιγότερο...εκτός τόπου και χρόνου,για τον καλλιτέχνη και άνθρωπο Νταλάρα... :razz:

Εκτός κι αν συνειδητά επιλέγει να διασκεδάσει κι όχι να προβληματίσει τους Έλληνες,μέσα σ'αυτούς τους πολύ δύσκολους καιρούς...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο Μάλαμας στο παρελθόν είχε αρνηθεί να δώσει την άδειά του στον Νταλάρα να ηχογραφήσει την "Πριγκηπέσσα".

Αντώνη , πράγματι συνέβη κάτι τέτοιο;

Ειλικρινά δεν το ξέρω. Έχει γραφτεί πουθενά;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιωργο bithidalaras σαγαπω!!! συμφωνω τοσο πολυ με ο,τι λες!!!!!! Ειμαι τοσο απογοητευμενη με την προοπτικη αυτης της συνεργασιας.. Γιατι Γιωργο Νταλαρα ΓΙΑΤΙ?????????? Tι παει να πει κανει το κεφι του??? Ο,τι δουλεψε δουλεψε και τωρα χαλαρα??? Δεν θεωρω οτι ο νταλαρας εχει περασει καμια εξεταση!!!!!!!! Οι ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ δινουν εξετασεις καθε μερα!!! Με το λογο τους. Τις προτασεις τους. Με τη δυναμη της ψυχης τους που αντανακλαται στην εκφραση τους. Mε την οξυτητα του πνευματος τους που φτιαχνει αριστουργηματα. Mε την ευαισθησια της ψυχης τους που κανει τις καρδιες να ανθουν. Aυτο ειναι για μενα ο γιωργος.

Nιωθω δυστυχης για πολλες απο τις συνεργασιες του τελευταια. Ρεμος,πιτσα παπαδοπουλου, χιλιαδες φορες με την ασλανιδου ελεος πια!! Tοσοι υπαρχουν!! Oχι απαραιτητα γνωστοι. Εχω δει σε καταγωγια διαμαντια φωνες με σπασμενες λαμπες και αγυαλιστο πατωμα. Εχω συναντησει καλλιτεχνες που απαρνιουνται το ψωμι τους, την διασκεδαση τους, τις εκδρομες τους και ολα αυτα που θεωρουμε δεδομενα, μονο και μονο για να ειναι σε ενα υπογειο και να παραγουν τεχνη πραγματικη. Xωρις φτιασιδωματα. Xωρις λαμψη. Γιατι ετσι ειναι για μενα η μουσικη. Οι νοτες που εκπορευονται απο τα σωθικα των καλλιτεχνων και απο τις κραυγες των ποιητων για να φτασουν αμολυντα και τιμια στα μυαλα μας και να τα ενεργοποιησουν. Να φτιαξουν αυτο που λεμε ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ. Λεξη που σαυτη τη χωρα εχουμε ξεχασει..

Και τωρα θα μου πει καποιος ΄ελα μωρε χρειαζεται και η διασκεδαση'

ε οχι δεν παει ετσι. Διασκεδασμε μια διασκεδασμε δυο. Επιτελους η χωρα ρημαζεται οικονομικα και πολιτιστικα. Αν δεν επεμβουν καλλιτεχνες βεληνεκους νταλαρα ποιος θα το κανει?? μηπως ο χατζηγιαννης??

Φτανουν πια τα μεγαρα!!!!!!!!!!!! φτανουν τα γκλαμουρατα θεατρα!!!!!! Θελω να δω τον γιωργο σε μια πλατεια σε μια διαδηλωση.. αλλα πως να παει μετα απο ολα αυτα..

Θεωρω τον Μιλτιαδη Πασχαλιδη καλλιτεχνη εξαιρετικο, ιδεολογο, με τρομερη απηχηση στη νεα γενια και θα ηθελα να τους δω μαζι... αλλα μαλλον οχι.. το πολυ πολυ να δουμε κανα αφιερωμα παλι.. οχι οτι δεν ειναι ωραια.. αλλα βαρεθηκα.. πως παει δηλαδη? μια κανουμε συνεργασια με χατζηγιαννη τραβαμε τα πιτσιρικια και μετα τραβαμε τη γερουσια.??

Αγαπημενε Γιωργο μου ελειψες..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να συμπληρώσω και κάτι τελευταίο, εμένα δεν με ενδιαφέρει να γίνει μια ωραία συναυλία, με ωραίες επιλογές τραγουδιών, και ίσως ωραίες εκτελέσεις, ακόμα και από τον Χατζηγιάννη. Δεν μ' ενδιαφέρει να ψυχαγωγηθώ.. Να ψυχαγωγηθώ μπορώ με χίλιους δυο τρόπους, και οπωσδήποτε σε πολλά μουσικά σχήματα, και ακόμα καλύτερα σε πιο μικρά μαγαζάκια..

Το πρώτο πράγμα που μ' έκανε να ακούσω Νταλάρα και με έβαλε στο μικρόβιο του Γιώργου, ήταν πως ό,τι άκουγα από αυτόν, ό,τι συναυλία έκανε, όποια πρωτοβουλία έπαιρνε, είχε πάντα κάτι το καινούργιο, είχε μια πρόταση, και οπωσδήποτε είχε χαρακτηριστικά.... Νταλάρα!

Τα αφιερώματα είναι πολύ καλά, θεωρώ πως επιτελούν έργο, καθώς γίνονται γνωστά πολλά κομμάτια σε νεότερες γενιές, ωστόσο στην περίοδο που είμαστε, αυτό που χρειάζεται είναι ένα ηλεκτροσόκ. Αυτό μπορεί να το προσφέρει πρώτα απ' όλα η τέχνη, η οποία και ήταν πάντα το άρμα πάνω στο οποίο ο κόσμος εναπόθετε τις ελπίδες του και με το οποίο εκφραζόταν. Η απουσία του Νταλάρα από πρωτοβουλίες που θα μπορούσαν να αποτελέσουν ''ηλεκτροσόκ'' εμένα με απογοητεύει..

Στο κάτω κάτω της γραφής, αν δεν θέλει αυτός να τραγουδήσει πχ κομμάτια με κοινωνικό περιεχόμενο, ή ο,τιδήποτε που θα αποτελούσε πρόταση, ας βοηθήσει με το όνομά του και την εμβέλειά του να γίνουν μαζικά γνωστοί άνθρωποι που το αξίζουν. Το έκανε πάντα αυτό, ας το κάνει και τώρα. Η Αφροδίτη έχει απόλυτο δίκιο...

Ο Μιλτιάδης Πασχαλίδης, ο Γιάννης Χαρούλης, οι Βωξ, ο Ρους, άλλα ονόματα όπως ο Δημήτρης Καρράς, ο Αλέξανδρος Εμμανουηλίδης, η Μαρία Παπαγεωργίου... Όλοι αυτοί είναι μερικά παραδείγματα από καλλιτέχνες με τραγούδια καταπληκτικά, με άποψη, που άλλοι λιγότερο, άλλοι περισσότερο, χρειάζονται μια ώθηση προς μια ευρύτερη καταξίωση.. Ο Νταλάρας ανέκαθεν έδινε αυτή την ώθηση.. Ας το κάνει και τώρα. Όχι να συνεργάζεται με έναν τραγουδιστή ο οποίος δεν έχει να πει τίποτα ουσιαστικό, και ο οποίος δεν διαφέρει σε τίποτα από άλλους της φουρνιάς του που απλά προσπαθούν να βρίσκονται στα ραδιόφωνα και να έχουν airplay με τραγουδάκια της σειράς.

Και μάλιστα σε έναν χώρο όπως το Παλλάς...

:blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργο δεν θα διαφωνήσω σε αυτό που λες, αλλά για μία ακόμα φορά σου λέω οτι υπερβάλεις. Τα ισοπεδώνεις όλα. Δεν έχει βοηθήσει νέους καλλιτέχνες τα τελευταία χρόνια; Δεν έχει δώσει μια ώθηση προς μια ευρύτερη καταξίωση σε νέα παιδιά; Να σου θυμίσω ενδεικτικά μερικά ονόματα;

Ελεονώρα Ζουγανέλη, Ασπασία Στρατηγού, Ζαχαρίας Καρούνης, Βασίλης Φλώρος, Μανώλη Πασχαλίδης, Μελίνα Ασλανίδου, Ανδριάνα Μπάμπαλη, Δέσποινα Ολυμπίου

αλλά και γκρουπ όπως οι Βασίλης Μερζιώτης και Ειρήνη Μωβία (Megavat), Λευτέρης Πλιάτσικας και Πένυ Ραμαντάνη (Όναρ)

Ας μην μιλήσω για νέους δημιουργούς (συνθέτες και στιχουργούς).

Οπότε απλά σου λέω, όχι οτι έχεις άδικο σε αυτό που προσπαθείς να πεις, αλλά οτι σε έχει πιάσει ένας οίστρος υπερβολής και ισοπέδωσης. Η αλήθεια είναι κάπου στην μέση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεί Αποστόλη να τα ισοπεδώνω, μπορεί να είμαι υπερβολικός..

Απλώς ειδικά σε αυτή την περίοδο, το νέο της συνεργασίας με τον Χατζηγιάννη με εκνεύρισε πάρα πολύ, για την ανουσιότητά του.

Είσαι ο Γιώργος Νταλάρας! Είσαι ο μεγαλύτερος εν ζωή Έλληνας καλλιτέχνης και μια από τις σημαντικότερες προσωπικότητες του χώρου αυτού κι όχι μόνο..

Αυτή η θέση που δικαίως έχεις κερδίσει, απαιτεί, εκτός από το χαβαλέ που φυσικά έχεις δικαίωμα να κάνεις, και που κάνεις (με ρεμπέτικα, αφιερώματα κτλ), και καίριες παρεμβάσεις και πρωτοβουλίες. Όχι συνεργασίες με τον επίσημο τραγουδιστή της Cosmote.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι δεν διαφωνώ σε αυτό.

Υπάρχουν τόσες εξαιρετικότερες εναλλακτικές επιλογές αντί για τον Χατζηγιάννη, που είναι κρίμα... Επίσης, με τον Χατζηγιάννη έχει ήδη συνεργαστεί 2 φορές. Δεν έχει νόημα να ξανασυνεργαστεί μαζί του.

Όσο για αυτό που ανέφερα προηγουμένως σχετικά με τις επιλογές τραγουδιών που αισιοδοξώ να ακούσουμε στο Παλλάς, το ανέφερα γιατί γνωρίζω οτι παρόλο που είναι μία συνεργασία που δεν μας ενθουσιάζει, εμείς θα είμαστε εκεί, παρόντες. Και αφού θα είμαστε εκεί, ευελπιστώ οτι θα ακούσουμε ωραία τραγούδια και όχι μία από τα ίδια...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ναι δεν διαφωνώ σε αυτό.

Υπάρχουν τόσες εξαιρετικότερες εναλλακτικές επιλογές αντί για τον Χατζηγιάννη, που είναι κρίμα... Επίσης, με τον Χατζηγιάννη έχει ήδη συνεργαστεί 2 φορές. Δεν έχει νόημα να ξανασυνεργαστεί μαζί του.

Όσο για αυτό που ανέφερα προηγουμένως σχετικά με τις επιλογές τραγουδιών που αισιοδοξώ να ακούσουμε στο Παλλάς, το ανέφερα γιατί γνωρίζω οτι παρόλο που είναι μία συνεργασία που δεν μας ενθουσιάζει, εμείς θα είμαστε εκεί, παρόντες. Και αφού θα είμαστε εκεί, ευελπιστώ οτι θα ακούσουμε ωραία τραγούδια και όχι μία από τα ίδια...

Εννοείται.. :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διευκρίνηση. Όταν είπα "ωραία τραγούδια" εννοούσα τραγούδια που τα ακούμε σπάνια, είτε που δεν τα έχουμε ξανακούσει. Κάτι ξεχωριστό, κάτι διαφορετικό.

Αν ακούσουμε πάλι ένα πρόγραμμα τύπου Πόλις/καλοκαιρινών συναυλιών, με τραγούδια χιλιοειπωμένα, η απογοήτευση θα είναι πολύ πολύ μεγαλύτερη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά μια απορία έχω.Εκτός από το Έθνος έχει γραφτεί κάπου αλλού για αυτή τη συνεργασία; Έιναι σίγουρο ή κάνουμε ολόκληρο θέμα από το τίποτα:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χαίρομαι μετά την ολιγοήμερη απουσία μου, που διαπιστώνω αντιδράσεις και διαφωνίες και διαφορετικές προσδοκίες ανάμεσα μας, γεγονός που δείχνει ότι είμαστε ομάδα ισχυρή και ολοζώντανη!!! Κανείς δεν διαφωνεί ότι ο Νταλάρας μπορεί όποτε θέλει να κάνει το κέφι του, το πρόβλημά μας είναι ότι το κέφι του δεν συμπίπτει πάντα με το δικό μας, που αυτός φρόντισε να το διαμορφώσει έτσι και να μας κάνει δύσκολους... Είναι γεγονός ότι τόσα χρόνια μας έχει κακομάθει με όλες τις συνεργασίες, πρωτοβουλίες και προτάσεις του, γι'αυτό τώρα μια επικείμενη συνεργασία με τον αντίστοιχο Πανταζή της δεκαετίας του 80, όπως πολύ εύστοχα σχολιάστηκε, δεν μας ενθουσιάζει. Ας κάνουμε λίγη υπομονή ως το χειμώνα, μπορεί τα πράγματα να αλλάξουν. Αν τελικά γίνουν έτσι, παρά τη γκρίνια πάλι εκεί θα είμαστε να ψάχνουμε το καινούριο, το απρόσμενο, τη λεπτομέρεια που θα κάνει τη διαφορά, όπως μας έχει μάθει να κάνουμε με συνέπεια που αγγίζει τα όρια της διαστροφής!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0