Sign in to follow this  
Followers 0
EKOSTEL

Νταλάρας-Χατζηγιάννης στο Παλλάς

114 posts in this topic

Παιδιά εγώ στο Παλλάς όταν και αν γίνει θα πάω.Ζω με το τραγούδι,ονειρεύομαι με τον Γιώργο τραγουδάω μαζί του,είμαι καλύτερος άνθρωπος.Επειδή το θέμα πήρε προεκτάσεις,χόντρυνε.Δεν έπιασε ποτέ κανέναν από το λαιμό ο Νταλάρας να πάει να τον ακούσει με το ζόρι.Τις επιλογές του μάγκες εγώ τις δέχομαι,όπως δέχομαι την αύρα του και την ένταση της μεγαλοπρέπειας του.Μα όπως να το κάνουμε με όποιον συνυπάρξει,θα ορίζει τα μουσικά πράγματα ακόμα,και δεν με νοιάζει αν θα'μαι εγώ κι άλλοι δέκα να τραγουδούν"Σε καρτερούν μαστιγωτές και συμπληγάδες".Μόνο να ξέρετε όσοι είμαστε τυχεροί όσο τον ζούμε επί σκηνής.Μην τον κατηγορείτε για τις επιλογές του.Ζήστε τον!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρχικά δεν ήξερα αν προσπαθούσες να μειώσεις τον Γ.Νταλάρα στα μάτια όσων τον στηρίζουν ακόμα, ή αν απλά προσπαθούσες να προκαλέσεις τo μέλος EKOSTEL.

Αντώνη πρώτα απ' όλα δεν ήθελα να προκαλέσω την Ελίνα και δε νομίζω να την προκάλεσα. Διαφώνησα μαζί της και διαφώνησε μαζί μου. Επίσης φρόντισα να της ζητήσω προκαταβολικά να μη με παρεξηγήσει, γιατί απλά δεν της επιτίθεμαι και δεν αισθάνομαι ότι και εκείνη μου απάντησε με αντεπίθεση. Απλά διαφωνούμε. Πειράζει που εγώ και η Ελίνα έχουμε διαφορετικές απόψεις και διαφωνούμε γραπτά;

Δε νομίζω πως απαγορεύται να διαφωνούμε με την Ελίνα. Και δεν καταλαβαίνω για ποιό λόγο θα ΄πρεπε να απολογούμαι τώρα γι 'αυτό σε σένα, αλλά τέλος πάντων. Αν κάποιος τώρα θέλει να προκαλέσει, είσαι εσύ εμένα.

"Να μειώσω τον Νταλάρα στα μάτια όσων τον στηρίζουν ακόμα" (!!!). Ασ' το Αντώνη.

Επίσης αυτοί οι πολιτικοί συσχετισμοί που μου ανέφερες, ξέρεις, ισχύουν πάνω κάτω αρκετές δεκαετίες, ακόμα και τότε που ήταν κοινωνικά και πολιτικά πιο δραστήριος ο Νταλάρας, άρα το επιχείρημά σου δεν έχει καμία βάση.

Επιμένω στην άποψη μου - την αποία αντικρούεις πάλι χωρίς βάσιμα επιχειρήματα - πως πλέον δεν επηρεάζει τον κόσμο με τη μουσική του. Όταν βγαίνει ένας καινούργιος δίσκος του, εμείς τσακωνόμαστε για το ποιό τραγούδι μας αρέσει πολύ, λιγότερο ή καθόλου, ενώ δεν γνωρίζω πλέον κανέναν έξω από αυτό το φόρουμ που να πήρε μυρωδιά, αν έβγαλε ή δεν έβγαλε δίσκο ο Νταλάρας. Και πολύ με λυπεί αυτό μπορώ να σου πω, αλλά είναι πραγματικότητα. Τώρα το ότι επηρεάζει μουσικούς στη δουλειά του ακόμα και σήμερα, αυτό δεν το αμφισβητώ. Αυτό σίγουρα το κάνει και αυτή είναι και η πραγματική δύναμη του καλλιτέχνη και όλοι μας όσοι τον γνωρίζουμε του βγάζουμε το καπέλο.

Σχετικά με τηφράση "τα στερνά τιμούν τα πρώτα".

Μη μου λες πως του "προσάπτω με εμπάθεια κάτι τόσο αισχρό" γιατί με πιάνουν τα γέλια. Ούτε είναι αισχρή αυτή η φράση, ούτε εμπάθεια τρέφω για τον Νταλάρα (ακόμα γελάω). Μπορείς να ρωτήσεις αυτούς που με γνωρίζουν από το φόρουμ, να σου πουν τί "εμπάθεια" τρέφω για τον Νταλάρα. Απλά η φράση αυτή είναι μια αλήθεια, που αποδεικνύεται καθημερινά στη ζωή των ανθρώπων. Και το έγραψα ακριβώς επειδή ούτε επιλεκτική χρήση μνήμης κάνω Αντώνη, ούτε ξεχνάω. Επειδή ξέρω πολύ καλά, επειδή θυμάμαι πολύ καλά ποιός ήταν και πώς αντιδρούσε στα κοινωνικά δρώμενα, ακόμα και στα ήσσονος σημασίας.

Συμμερίζομαι την ειρωνεία σου όσον αφορά το Μητροπάνο, τον Λαζόπουλο και την "επαναστατική" εκπομπή του. Ο Θεοδωράκης όμως είναι άλλη περίπτωση. Αρκετά ψηλά. Όχι μόνο με το παρελθόν του, αλλά κυρίως με το παρόν του όντας πρόθυμος να πεθάνει στο δρόμο στα 85 του αντιστεκόμενος όσο μπορεί απέναντι σε μια καταπιεστική εξουσία. Φαντάζομαι καταλαβαίνεις.

Το σχόλιό σου για την πρώην υφυπουργό είναι όλα τα λεφτά.

Όσον αφορά την επικείμενη συνεργασία με το Χατζηγιάννη, φυσικά και θα την παρακολουθήσω από κοντά, όπως κάνω άλλωστε από 4 χρονών, φυσικά και θα το χαρώ σαν συναυλία, αλλά θα συμφωνήσω με τη Χριστίνα, τον Γιώργο τον Μπιθινταλάρα και τους άλλους που δε βρίσκουν καμία καινούργια καλλιτεχνική πρόταση σε αυτό. Και για να προλάβω το δικηγόρο του διαβόλου που θα μου πει "καλά, και γιατί σε οποιαδήποτε συνεργασία να πρέπει να υπάρχει και μια πρόταση;" θα απαντήσω: διότι στη συγκεκριμένη συγκυρία ο Νταλάρας που ξέραμε θα έκανε ανατροπές, υπερβάσεις, και γω δεν ξέρω τί... Αλλά και πάλι θα ξαναπώ πως δεν τις απαιτώ. Ο άνθρωπος δεν είναι 30 χρονών να έχει τέτοιες δυνάμεις, μπορει και να μην έχει και όρεξη βρε αδερφέ στο φινάλε, δε θα του υποδείξω εγώ τί θα κάνει. Απλά διατηρώ το δικαίωμα να τον κρίνω σύμφωνα με τα κριτήριά μου. Και γω και συ και ο καθένας.

Το τελευταίο ποστ του Γιώργου με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Δέχομαι επίσης και τον προβληματισμό που θέτει ο Πέτρος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παιδιά εγώ στο Παλλάς όταν και αν γίνει θα πάω.Ζω με το τραγούδι,ονειρεύομαι με τον Γιώργο τραγουδάω μαζί του,είμαι καλύτερος άνθρωπος.Επειδή το θέμα πήρε προεκτάσεις,χόντρυνε.Δεν έπιασε ποτέ κανέναν από το λαιμό ο Νταλάρας να πάει να τον ακούσει με το ζόρι.Τις επιλογές του μάγκες εγώ τις δέχομαι,όπως δέχομαι την αύρα του και την ένταση της μεγαλοπρέπειας του.Μα όπως να το κάνουμε με όποιον συνυπάρξει,θα ορίζει τα μουσικά πράγματα ακόμα,και δεν με νοιάζει αν θα'μαι εγώ κι άλλοι δέκα να τραγουδούν"Σε καρτερούν μαστιγωτές και συμπληγάδες".Μόνο να ξέρετε όσοι είμαστε τυχεροί όσο τον ζούμε επί σκηνής.Μην τον κατηγορείτε για τις επιλογές του.Ζήστε τον!

Εισ' ωραίος ρε Αντώνη!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σχετικά με τηφράση "τα στερνά τιμούν τα πρώτα".

Μη μου λες πως του "προσάπτω με εμπάθεια κάτι τόσο αισχρό" γιατί με πιάνουν τα γέλια. Ούτε είναι αισχρή αυτή η φράση, ούτε εμπάθεια τρέφω για τον Νταλάρα (ακόμα γελάω). Μπορείς να ρωτήσεις αυτούς που με γνωρίζουν από το φόρουμ, να σου πουν τί "εμπάθεια" τρέφω για τον Νταλάρα.

Ξεκίνησα το σχόλιό μου λέγοντας ότι απογοητεύτηκα, ακριβώς επειδή καταλαβαίνω πως κάθε άλλο παρά "εμπάθεια" τρέφεις για τον Νταλάρα. Γι αυτό άλλωστε μπήκα στην διαδικασία να σου απαντήσω. Διαφορετικά δεν θα συμμετείχα καθόλου.

Παρόλα αυτά επιμένω σ αυτά που έγραψα. Δεν αναφέρομαι μόνο στη συγκεκριμένη επαναλαμβανόμενη φράση και τα σχόλια που τη συνοδεύουν κάθε φορά, αλλά στα υπονοούμενα και στους χαρακτηρισμούς που στοχοποιούν τον Νταλάρα, κυρίως στο τελευταίο σου post.

Όσο γίνεται πιο καλοπροαίρετα λοιπόν, ξαναδιαβάζοντας τα post σου, υποστηρίζω πως τα χαρακτηρίζει η χρήση επιλεκτικής μνήμης και εν μέρει η υπερβολή. (Αναφέρομαι στα κομμάτια που σχετίζονται με τον Νταλάρα)

Όσον αφορά τη στάση του Μίκη Θεοδωράκη το τελευταίο χρονικό διάστημα, κατανοώ τι θέλεις να πεις, αλλά έχω αντίθετη άποψη.

Παρεπιπτόντως, το εισαγωγικό σου σχόλιο για τη "διαμάχη" με το μέλος EKOSTEL κλπ, ήταν άδικος κόπος.. Έγραψα από την αρχή ότι "το τρίτο σου post όμως έβαλε τα πράγματα στη θέση τους".

Επίσης αυτοί οι πολιτικοί συσχετισμοί που μου ανέφερες, ξέρεις, ισχύουν πάνω κάτω αρκετές δεκαετίες, ακόμα και τότε που ήταν κοινωνικά και πολιτικά πιο δραστήριος ο Νταλάρας, άρα το επιχείρημά σου δεν έχει καμία βάση.

Δεν συμφωνώ. Προφανώς η κοινωνική και πολιτική ταυτότητα του Γ.Νταλάρα ήταν γνωστή σχεδόν από την αρχή της καριέρας του. Ωστόσο από τότε που το όνομά του συνδυάστηκε με το ΠΑΣΟΚ και τον Γιώργο Παπανδρέου, οι συσχετισμοί άλλαξαν ριζικά. Το όνομά του πια είναι "στιγματισμένο", κυρίως στους ψηφοφόρους άλλων κομμάτων.

Στο παρελθόν μπορεί απλά να τον αντιπαθούσαν ή να κρατούσαν αποστάσεις, ωστόσο τον σέβονταν και τον παραδέχονταν. Ακόμα και οι δεξιές εφημερίδες μετά τη δεκαετία του 70, όλο και πιο σπάνια ασκούσαν έντονη αρνητική κριτική ή εκδήλωναν κάποιου είδους δυσφορία. Συνήθως έγραφαν καλά λόγια.

Τίποτα από αυτά δεν ισχύει πια.. Το σύνολο του Τύπου που πρόσκειται στη Δεξιά, πλέον μεταχειρίζεται το όνομά του με απαράδεκτο, προκλητικό και χυδαίο τρόπο.. Αφήνουν διαρκώς υπονοούμενα, συνοδευόμενα από καυστικά σχόλια. Όπως ακριβώς τα διάφορα blog.

Ακόμα και εφημερίδες της αριστεράς ή της κεντροαριστεράς, που στο παρελθόν σχεδόν πάντα τον υποστήριζαν ανοιχτά ή έστω κρατούσαν μία ηθική στάση, σταμάτησαν να το κάνουν. Τα παραδείγματα είναι πολλά.

Κακά τα ψέματα. Τα παραπάνω, σε συνδυασμό με τις γνωστές χρόνιες κακοήθειες που τώρα έχουν ξαναέρθει έντονα στο προσκήνιο, διαμορφώνουν συνειδήσεις. Κάνουν ένα μεγάλο μέρος του κόσμου που ιδεολογικά ανήκει σε αντίθετο χώρο από τον Νταλάρα, να ξεχνάει και να στρέφεται πολύ εύκολα εναντίον του.

Επιμένω στην άποψη μου - την αποία αντικρούεις πάλι χωρίς βάσιμα επιχειρήματα - πως πλέον δεν επηρεάζει τον κόσμο με τη μουσική του.

Συμφωνώ ότι τα καινούρια του τραγούδια δεν γίνονται ευρέως γνωστά. Είναι αυτονόητο και φυσιολογικό.

Όμως ξαναέγραψα ότι αυτό ισχύει για ολόκληρη σχεδόν τη σύγχρονη μουσική πραγματικότητα στην Ελλάδα.. Ακόμα και ο Μάλαμας, ο οποίος σήμερα είναι ίσως ο πιο αγαπητός και δημοφιλής εκπρόσωπος του καλού ελληνικού τραγουδιού, κάνει επιτυχία με τραγούδια που κυκλοφόρησαν τη δεκαετία του 90.

Όσον αφορά τις επικείμενες εμφανίσεις Νταλάρα - Χατζηγιάννη (αν τελικά πραγματοποιηθεί η συγκεκριμένη συνεργασία), νομίζω πως τα παρακάτω σχόλια είναι άδικα και αν μη τι άλλο βιαστικά.

Γιατί δεν ξέρω αν συμφωνώ,ή όχι με τη συγκεκριμένη επερχόμενη συνεργασία,που συζητιέται,αλλά τη βρίσκω το λιγότερο...εκτός τόπου και χρόνου,για τον καλλιτέχνη και άνθρωπο Νταλάρα...   :D
Ένα τελευταίο σχόλιο είναι ότι παραλληλίζω αυτές τις εμφανίσεις εν μέσω κρίσης (πολιτικής κι οικονομικής) με τις εμφανίσεις που έκαναν οι καλλιτέχνες του λεγόμενου "ελαφρού" τραγουδιού κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής χούντας.
Όσοι πάμε να τον ακούσουμε, γιατί εγώ προσωπικά δεν ξέρω αν θα μπορώ να πάω εκείνη την περίοδο, θα περάσουμε καλά, θα ακούσουμε πάλι τον Νταλάρα, αλλά δεν θα μας μείνει τίποτα ουσιαστικό από αυτή τη συνεργασία. Σε αντίθεση με τόσες και τόσες εμφανίσεις και συνεργασίες του παρελθόντος που μπορώ να τις βλέπω κάθε μέρα και να μη βαριέμαι..
θα συμφωνήσω με τη Χριστίνα, τον Γιώργο τον Μπιθινταλάρα και τους άλλους που δε βρίσκουν καμία καινούργια καλλιτεχνική πρόταση σε αυτό. Και για να προλάβω το δικηγόρο του διαβόλου που θα μου πει "καλά, και γιατί σε οποιαδήποτε συνεργασία να πρέπει να υπάρχει και μια πρόταση;" θα απαντήσω: διότι στη συγκεκριμένη συγκυρία ο Νταλάρας που ξέραμε θα έκανε ανατροπές, υπερβάσεις, και γω δεν ξέρω τί...

Την περίοδο 89-90, στη χώρα μας επικρατούσε έντονη πολιτική αναταραχή και κοινωνική αμφισβήτηση, με τρεις διαδοχικές εκλογικές αναμετρήσεις..

(Σκάνδαλο Κοσκωτά, αδυναμία σχηματισμού Αυτοδύναμης Κυβέρνησης, Κυβέρνηση Συνεργασίας, Οικουμενική Κυβέρνηση, προκήρυξη εκλογών για τρίτη φορά την άνοιξη 90, κλπ..)

Με λίγα λόγια το "Βρώμικο '89".. Ενδεχομένως τη συγκεκριμένη περίοδο, η Ελλάδα πέρασε τη μεγαλύτερη πολιτική και οικονομική κρίση από το 1975 έως τις αρχές του 2010.

Εκείνη την περίοδο λοιπόν (Δεκέμβρης 1989), ο Γ.Νταλάρας κυκλοφορεί τον λαϊκότερο δίσκο που είχε εκδώσει μέχρι τότε. Με τραγούδια όπως "..μη μιλάς, κινδυνεύει η Ελλάς..", "..με λιώνει φωτιά..", "..ξένος για σένανε κι εχθρός..", "..είμαι τρελός που ακόμα σ αγαπάω..", κλπ.

Επιπλέον το Φεβρουάριο του 90, ύστερα από απουσία περίπου δύο χρόνων από εμφανίσεις διαρκείας στο Αθηναϊκό κοινό (όπως σήμερα), παρουσίασε στο "ATTIKON" ένα πρόγραμμα βασισμένο στο συγκεκριμένο δίσκο. Με εξαίρεση 3-4 τραγούδια, ουσιαστικά παρουσίασε ένα "ελαφρύ", ψυχαγωγικό, απολιτίκ πρόγραμμα..

Τηρουμένων των αναλογιών, τι διαφορά έχει η τότε καλλιτεχνική πρόταση του "Νταλάρα που ξέραμε", από τη σημερινή?

Share this post


Link to post
Share on other sites
:D Αντώνη...;;Δε διάβασες καλά το post μου μάλλον...Μίλησα για την πλέον πολιτική σύμπραξη,που έχει κάνει ποτέ ο "θείος",σε μουσική χειμωνιάτικη παράσταση,εκείνη με τους ’γαμους Θύτες το 1993..."Ανεμολόγιο",Χαίρε φτώχεια","Βεελζεβουλ","Μοναξιά χιλιάδες φύλλα" κόκ...και ένα σωρό πολιτικά σχόλια,καθόλη τη διάρκεια των σκετς των ’γαμων...Η περίοδος ήταν εν μέσω(για λίγο ευτυχώς ακόμη) κυβέρνησης Μητσοτάκη...όποιος θέλει σχολιάζουμε,ό,τι θέλει για εκείνες τις παραστάσεις...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θεωρώ πως οι παραστάσεις του 1990 δεν έχουν σχέση με την επικείμενη συνεργασία. Είκοσι χρόνια μετά μας φαίνονται "ελαφριές" και "απολιτίκ" και προσπαθώντας να τις φέρω στο μυαλό μου θυμάμαι να τον συνοδεύουν Νικολόπουλος, Τσαλιγοπούλου και Θεοδόσης, 5-6 τραγούδια από το "Μη μιλάς μη γελάς" και επιπλέον "Δημοσθένους λέξη", τραγούδια από το Ρεμπέτικο του Ξαρχάκου και κλασσικά της δισκογραφίας του, κάποια από τα οποία τα έλεγε μετά από πολύ καιρό (Να'μουν ο Μεγαλέξαντρος, Σα σβησμένο καρβουνάκι, Χάντρα στο κομπολόι σου). Στις αντίστοιχες παραστάσεις της Θεσσαλονίκης, τη θέση της Τσαλιγοπούλου είχε πάρει η Ελευθερία Αρβανιτάκη με καινούριο δίσκο με τον Σπανουδάκη και για να βρεις καρεκλάκι στο διάδρομο του Ράδιο Σίτυ χρειαζόσουν δυνατό μέσο... Μακάρι να διαψευστώ αλλά δεν ελπίζω ότι η φημολογούμενη συνεργασία του χειμώνα, με τραγουδάκια σαν το "Θα περιμένω εδώ" και συνοδοιπόρο έναν από τους κατ'εξοχήν πρωταγωνιστές των μεσημεριανάδικων θα έχει να μας πει περισσότερα από τις αντίστοιχες του '90 ή όποιες άλλες της προηγούμενης ή της επόμενης δεκαετίας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θεωρώ πως οι παραστάσεις του 1990 δεν έχουν σχέση με την επικείμενη συνεργασία. Είκοσι χρόνια μετά μας φαίνονται "ελαφριές" και "απολιτίκ" και προσπαθώντας να τις φέρω στο μυαλό μου θυμάμαι να τον συνοδεύουν Νικολόπουλος, Τσαλιγοπούλου και Θεοδόσης, 5-6 τραγούδια από το "Μη μιλάς μη γελάς" και επιπλέον "Δημοσθένους λέξη", τραγούδια από το Ρεμπέτικο του Ξαρχάκου και κλασσικά της δισκογραφίας του, κάποια από τα οποία τα έλεγε μετά από πολύ καιρό (Να'μουν ο Μεγαλέξαντρος, Σα σβησμένο καρβουνάκι, Χάντρα στο κομπολόι σου). Στις αντίστοιχες παραστάσεις της Θεσσαλονίκης, τη θέση της Τσαλιγοπούλου είχε πάρει η Ελευθερία Αρβανιτάκη με καινούριο δίσκο με τον Σπανουδάκη και για να βρεις καρεκλάκι στο διάδρομο του Ράδιο Σίτυ χρειαζόσουν δυνατό μέσο... Μακάρι να διαψευστώ αλλά δεν ελπίζω ότι η φημολογούμενη συνεργασία του χειμώνα, με τραγουδάκια σαν το "Θα περιμένω εδώ" και συνοδοιπόρο έναν από τους κατ'εξοχήν πρωταγωνιστές των μεσημεριανάδικων θα έχει να μας πει περισσότερα από τις αντίστοιχες του '90 ή όποιες άλλες της προηγούμενης ή της επόμενης δεκαετίας.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Η τελευταία σου ευχή , πολύ φοβάμαι -κι εγώ-

ότι δεν θα ευοδωθεί...

’λλαξαν πάαααρα πολλά από τότε , δυστυχώς.

Share this post


Link to post
Share on other sites
.....

Δεν μου γράφεις κάτι καινούργιο.

Αντώνη, επειδή ακριβώς εγώ ΔΕΝ κάνω επιλεκτική χρήση μνήμης, ΔΕΝ στοχοποιώ και κανέναν. Το έγραψα και προηγουμένως, το ξαναγράφω και τώρα. Απλά βλέπω μπροστά μου μια πραγματικότητα συγκρίνοντάς την με το παρελθόν. Και δεν αφήνω υπονοούμενα. Τα έγραψα ευθέως. Ελπίζω αυτή τη φορά να καταλαβαίνεις και να μην επανερχόμαστε.

Επίσης ο Νταλάρας της εποχής εκείνης τραγούδησε με τον Παπακωνσταντίνου στα Προπύλαια σε απεργία, και όσον αφορά το βρώμικο 89, δεν κρυβότανε όπως σήμερα, αλλά έβγαινε και διατύπωνε στα έντυπα υπεύθυνα την άποψή του. Δεν είχε τότε γυναίκα υπουργό βλέπεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης ο Νταλάρας της εποχής εκείνης τραγούδησε με τον Παπακωνσταντίνου στα Προπύλαια σε απεργία, και όσον αφορά το βρώμικο 89, δεν κρυβότανε όπως σήμερα, αλλά έβγαινε και διατύπωνε στα έντυπα υπεύθυνα την άποψή του. Δεν είχε τότε γυναίκα υπουργό βλέπεις.

Αυτό με προβληματίζει κι εμένα... :D

Όχι τόσο που δεν τραγουδάει για "το δίκιο του λαού" (αυτός ο λαός σε όλα δίκιο έχει, δεν έχω ακούσει ποτέ να μιλάνε για "το άδικο του λαού"), αλλά που δεν εκφέρει γνώμη και κριτική για τις πράξεις της κυβέρνησης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Αυτό με προβληματίζει κι εμένα... :D

Όχι τόσο που δεν τραγουδάει για "το δίκιο του λαού" (αυτός ο λαός σε όλα δίκιο έχει, δεν έχω ακούσει ποτέ να μιλάνε για "το άδικο του λαού"), αλλά που δεν εκφέρει γνώμη και κριτική για τις πράξεις της κυβέρνησης.

Θοδωρή "την παλεύεις";

Εδώ και τόσο καιρό τα έχεις βάλει μ'αυτούς που βγαίνουν και κατακρίνουν την υπάρχουσα κατάσταση, το μνημόνιο κλπ κλπ....

Τώρα σε προβλημάτισε ο Νταλάρας επειδή ΔΕΝ βγήκε να πει κάτι;

Share this post


Link to post
Share on other sites

...δεν έχω ακούσει ποτέ να μιλάνε για "το άδικο του λαού"...

Θα γίνω τραγουδιστής να τραγουδάω για το "άδικο" εκατοντάδων χιλιάδων λαού

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα, ας μη μηδενίζουμε τα πάντα. Το έργο του Γιώργου ήταν και είναι πολύ μεγάλο, γιατί πρώτα από όλα άντεξε στις πιέσεις που κατά καιρούς του ασκήθηκαν και μάλιστα έντονα. Εγώ είμαι απόλυτα σίγουρος ότι και πάλι θα κάνει αυτό που απαιτούν οι περιστάσεις. Γιατί ποτέ δεν ενήργησε εν θερμώ. Έφ όσον καλά κρατούν οι " Αγανακτισμένοι" δεν θα αργήσει κι ο Γιώργος.......Για την ’ννα τα έχουμε κι άλλες φορές. Της δώσαμε μεγάλη αξία που ασχοληθήκαμε μαζί της και τόσο ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kapetanios, θέλω πάρα πολύ να σταματήσω να επανέρχομαι στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά δεν με αφήνεις.

Επίσης ο Νταλάρας της εποχής εκείνης τραγούδησε με τον Παπακωνσταντίνου στα Προπύλαια σε απεργία, και όσον αφορά το βρώμικο 89, δεν κρυβότανε όπως σήμερα, αλλά έβγαινε και διατύπωνε στα έντυπα υπεύθυνα την άποψή του. Δεν είχε τότε γυναίκα υπουργό βλέπεις.

Κατ' αρχήν η πολιτική ή η κοινωνική παρουσία, δεν δηλώνεται μόνο μέσα από τη συμμετοχή στις απεργίες.

Συνεχίζοντας λοιπόν τη σκέψη σου, να συμπληρώσω ότι ο Γ.Νταλάρας όλα αυτά τα χρόνια και μέχρι τις μέρες μας (!), έδωσε ή συμμετείχε σε εκατοντάδες συναυλίες και διοργανώσεις που αφορούσαν ανθρώπινα δικαιώματα, ανθρωπιστική βοήθεια, θέματα ειρήνης, εθνικά ζητήματα (Κύπρος, Μακεδονία, Ίμβρος, Πόντος κλπ)...

Ταξιδεύει και τραγουδάει σε κάθε γωνιά της Γης, όπου υπάρχει Ελληνισμός.

Βοήθησε και βοηθάει έμπρακτα να διατηρηθούν Ελληνικές έδρες σπουδών, βιβλιοθήκες και σχολεία σχεδόν σε όλο τον κόσμο.

Δεν σταμάτησε ποτέ να ασχολείται με όλα αυτά.

Νομίζω δε πως την τελευταία δεκαπενταετία παλεύει σχεδόν μόνος του..

Επειδή λοιπόν ο Νταλάρας, δεν έχει μιλήσει δημόσια τους δύο τελευταίους μήνες, σημαίνει ότι ξαφνικά "δεν τιμάει τα πρώτα" ή ότι αδιαφορεί ??

Ενώ αντίθετα ο Β.Παπακωνσταντίνου, ο Αλκίνοος Ιωαννίδης κλπ, επειδή συμμετέχουν στις συναυλίες των "Αγανακτισμένων" στο Σύνταγμα, σημαίνει ότι είναι αγωνιστές και δικαιώνονται ??

Ε όχι βέβαια... Μη λέμε αστειότητες.

Αυτά προσπαθώ να πω με τα προηγούμενα post μου, τόσο σε σένα, όσο εμμέσως και στον Bithidalaras. Επίσης αυτά εννοώ λέγοντας "επιλεκτική μνήμη".

Όχι τόσο που δεν τραγουδάει για "το δίκιο του λαού" (αυτός ο λαός σε όλα δίκιο έχει, δεν έχω ακούσει ποτέ να μιλάνε για "το άδικο του λαού"), αλλά που δεν εκφέρει γνώμη και κριτική για τις πράξεις της κυβέρνησης.
όσον αφορά το βρώμικο 89, δεν κρυβότανε όπως σήμερα, αλλά έβγαινε και διατύπωνε στα έντυπα υπεύθυνα την άποψή του. Δεν είχε τότε γυναίκα υπουργό βλέπεις.

Και σήμερα βγαίνει και διατυπώνει στα έντυπα υπεύθυνα την άποψή του.

Σιγά μη κρύβεται.

Με αφορμή την κυκλοφορία του δίσκου "Ο Γιώργος Νταλάρας τραγουδάει Σταύρο Κουγιουμτζή", αλλά και τη συνεργασία του με "ΤΟ ΒΗΜΑ", έδωσε αρκετές συνεντεύξεις τόσο στον έντυπο τύπο, όσο και στο ραδιόφωνο.

Σε ορισμένες από αυτές εξέφρασε ξεκάθαρα την άποψή του για την πολιτική κατάσταση της χώρας.

Αποκορύφωμα για μένα αποτελεί η συνέντευξη που έδωσε στην "Ελευθεροτυπία" τον περασμένο Δεκέμβριο..

Μάλιστα στη συγκεκριμένη συνέντευξη, η κριτική που ασκεί τόσο στην κυβέρνηση όσο και στο πολιτικό σύστημα γενικότερα, αποδεικνύεται σήμερα δυστυχώς προφητική.

Οι τελευταίες συνεντεύξεις του ήταν μόλις πριν δυο-τρεις μήνες.

Στο μεταξύ, ξεκίνησε το κίνημα των "Αγανακτισμένων". Πιστεύετε ότι άλλαξε τις απόψεις του μέσα σε δύο μήνες? Ή πιστεύετε πως έχει κάτι καινούριο να πει?

Προσωπικά θεωρώ πως θα ήταν υποκρισία να ξαναμιλήσει τώρα.

Όπως υποκρισία είναι κατά την άποψή μου, η στάση κάποιων μεγάλων καλλιτεχνών. Οι οποίοι εκ του ασφαλούς, έσπευσαν να χαϊδέψουν τα αυτιά του κόσμου που ξεσηκώθηκε, δηλώνοντας τη συμπάθεια και τη συμπαράστασή τους.

Υ.Γ. kapetanios, όσον αφορά το "Βρώμικο '89", άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Anyway, ελπίζω πραγματικά να μην χρειαστεί να επανέλθουμε.

Ζητώ την κατανόησή σας, που ξέφυγα πολύ από το θέμα του topic για άλλη μια φορά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάλλον εσύ δε με αφήνεις Αντώνη...

Ναι πράγματι, στις συνεντεύξεις του καταγγέλλει τα αντιλαϊκά μέτρα με πολύ καυστικό τρόπο και καυστηριάζει την αντισυνταγματικότητα με την οποία λαμβάνονται οι αποφάσεις. (!!!)

Δηλώσεις του στιλ "είναι δύσκολοι οι καιροί" τις κάνει και η κουτσή Μαρία... Συγκεκριμένα πράγματα δεν ακούω!

Στο ΒΗΜΑ πριν από κάποιους μήνες χαρακτήρισε την κυβέρνηση, μια κυβέρνηση που κάνει λάθη όπως όλες, τον δε Παπανδρέου άνθρωπο καλών προθέσεων που προσπαθεί να αλλάξει το κράτος και πρέπει να τον στηρίξουμε...

Ε, ας τελειώνουμε με τις μαλακίες...

Και αν δε δηλώνεται η κοινωνικοπολιτική παρουσία μέσα από τη συμμετοχή στα λαϊκά κινήματα, από πού δηλώνεται Αντώνη; από τον καναπέ μας;

Μη μου δίνεις παραδείγματα της προπερασμένης και της περασμένης δεκαετίας, μιλάμε για σήμερα. Εδώ κολλάει το "δεν τιμάει τα πρώτα", που σου κάθεται στο λαιμό.

Εσύ μίλησες για το βρώμικο 89 και σου απάντησα. Τί "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε";

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ ενοχλούμαι με την τροπή που πήρε το συγκεκριμένο topic. Ονομάστε το κάπως αλλιώς. Πάντως δεν έχει σχέση με τον αρχικό τίτλο.

Κάτι τελευταίο: από όσο κατάλαβα, ο Νταλάρας θα πρέπει να καταδικάσει το μνημόνιο και την κυβέρνηση. Αλλιώς η όποια άλλη άποψη (αν έχει άλλη άποψη) είναι καταδικαστέα από μερικούς φίλους. Η άρση της σιωπής του είναι αρεστή κι αποδεκτή ΜΟΝΟ αν καταδικάσει το μνημόνιο κι αρχίσει και τραγουδά στο Σύνταγμα. Δημοκρατικότατη άποψη έχω να πω!

Προσωπικά, για να εξηγούμαι, δεν με πειράζει αν το καταδικάσει ή αν το δικαιολογήσει. ’λλωστε όλους τους κι όλους μας θα τους κρίνει η ιστορία. Οι όποιες αντιδράσεις΄τώρα είναι εν θερμώ. Επομένως,είναι πολύ νωρίς γι αφορισμούς...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε, αν οι αντιδράσεις αυτές είναι εν θερμώ, ας περιμένουμε καμιά τριανταριά χρόνια, όταν θα αποφανθεί ο ιστορικός του μέλλοντος. Έτσι έπρεπε να είχε κάνει το ΕΑΜ κάποτε, το κίνημα του 114, οι Λαμπράκηδες και όσοι αντιστάθηκαν στη δικτατορία. Εκείνη τη στιγμή έπρεπε να είναι πιο ψύχραιμοι, να μη δράσουν εν θερμώ...

Και ναι, η καταγγελία του μνημονίου είναι η μόνη δημοκρατική άποψη αυτή τη στιγμή. Η επικρότησή του είναι συνενοχή με το καθεστώς κοινοβουλευτικής δικτατορίας που το επέβαλε και το αδιάφορο σφύριγμα είναι βούτυρο στο ψωμί αυτής της καταπιεστικής εξουσίας που καθημερινά απειλεί τη ζωή ανθρώπων, τόσο στους δρόμους με τους πραιτωριανούς της, όσο και στα νομοσχέδια κόβοντας το ψωμί του κοσμάκη.

Τέλος από μένα, αναλαμβάνω την ευθύνη που μου αναλογεί για την ταλαιπωρία του τόπικ.

ΥΓ. Προς θεού, μην παρεξηγηθούμε με τους φίλους που διαφωνήσαμε, διάλογος, λόγος-αντίλογος, δεν έχουμε προσωπικά, διαφορετικές απόψεις απλά εκπροσωπούμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα που έχει ξεφύγει η συζήτηση του topic από το θέμα του, γιατί ο συνειρμός είναι λογικός και θα ήταν άστοχο να συζητάμε για αυτή την συνεργασία εκτός του πλαισίου στο οποίο γίνεται.

Απλά χαίρομαι γιατί και σε αυτή τη συζήτηση, αλλά και στην συζήτηση για την "εκκωφαντική σιωπή", κατατέθηκαν οι απόψεις του καθενός με πολιτισμένο τρόπο χωρίς να προσβάλει ο ένας τον άλλον. Ίσως σε μερικά σημεία να χρησιμοποιήθηκαν κάποιες σκληρές εκφράσεις, αλλά δεν έγιναν με σκοπό να μειώσουν ή να προσβάλουν κάποιο άλλο μέλος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είπαμε, γράψαμε,διαφωνήσαμε. Και στο τέλος τι; Σύμφωνα με το δημοσίευμα στα ''ΝΕΑ'' μάλλον δεν επετεύχθη συνεργασία. Αυτά με κάθε επιφύλαξη. Γιατί στις φήμες -ακόμα κι από έγκριτες εφημερίδες- δεν μπορείς να δίνεις βάση μέχρι οι φήμες να γίνουν γεγονότα.

http://www.tanea.gr/politismos/article/?aid=4652327

''...Ο Γιώργος Νταλάρας δεν θα είναι την επόμενη σεζόν (Οκτώβρη) με τον Μιχάλη Χατζηγιάννη στο «Παλλάς». Το όνομά του όμως έχει καταχωριστεί στις εκδηλώσεις του Μεγάρου Μουσικής σε μια συνάντηση με δεξιοτέχνες από την Ελλάδα και τη Μεσόγειο.''

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eπiτέλους ας κανει την εκπληξη μια εμφανισεις τυπου sotto vocce!

Aς προβει σε εμφανισεις με την Ελενη Βιταλη!

(Πιστευω κοινος λιγο πολυ ποθος σχεδον ολων μας)

:wow::wow::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προτιμώ εμφανίσεις τύπου Sotto voce. Με 3, 4 μουσικούς και την Ασπασία Στρατηγού. Καιρός του είναι!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
''...Ο Γιώργος Νταλάρας δεν θα είναι την επόμενη σεζόν (Οκτώβρη) με τον Μιχάλη Χατζηγιάννη στο «Παλλάς». Το όνομά του όμως έχει καταχωριστεί στις εκδηλώσεις του Μεγάρου Μουσικής σε μια συνάντηση με δεξιοτέχνες από την Ελλάδα και τη Μεσόγειο.''

Πολύ ενδιαφέρον αυτό με το Μέγαρο!!

Υ.Γ: Κομματάκι χοντρό το ορθογραφικό απο την εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΘΗΚΑ,ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ ΜΕ ΤΟ ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗ. ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΓΙΩΡΓΟ. ΑΛΛΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΦΕΤΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΤΟΥ?ΜΙΑ ΜΕ ΤΟ ΗΡΩΔΕΙΟ ΜΕ ΕΡΓΑ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ, ΜΙΑ ΜΕ ΤΟ ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΗ...ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΙ ΚΑΤΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΣΤΕΡΗΣΗ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
''...Ο Γιώργος Νταλάρας δεν θα είναι την επόμενη σεζόν (Οκτώβρη) με τον Μιχάλη Χατζηγιάννη στο «Παλλάς». Το όνομά του όμως έχει καταχωριστεί στις εκδηλώσεις του Μεγάρου Μουσικής σε μια συνάντηση με δεξιοτέχνες από την Ελλάδα και τη Μεσόγειο.''

Πολύ ενδιαφέρον αυτό με το Μέγαρο!!

Υ.Γ: Κομματάκι χοντρό το ορθογραφικό απο την εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ

Θα συμφωνήσω και με τα δύο σχόλια!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως ΄καλό θα είναι να τον δούμε το χειμώνα κάπου έστω για λίγες παραστάσεις(καμιά 50 αριά!).Τέλος πάντων,τον πεθυμήσαμε!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0