ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Τραγούδια του Νικολόπουλου σε στίχους Άκη Πάνου

17 posts in this topic

Αφού δημοσιεύθηκε πλέον, μπορώ να γράψω για την πληροφορία που ακουγόταν εδώ και κάποιο καιρό στους μουσικούς κύκλους, σχετικά με cd με τραγούδια του Χρήστου Νικολόπουλου, πάνω σε ανέκδοτους στίχους του ’κη Πάνου, που θα τραγουδούσε ή θα τραγουδήσει ο Γιώργος Νταλάρας.

Στο νέο τεύχος του περιοδικού "Λαϊκό τραγούδι", το οποίο, προς χαρά δική μου και πολλών μουσικόφιλων, επανεκδίδεται, υπάρχει ένα σχετικό άρθρο που αναφέρεται στην επανέκδοση του "Θέλω να τα πω" αλλά και στα νέα τραγούδια.

bc158993.jpg

Στο ίδιο τεύχος επίσης, υπάρχει επιστολή του γιου του ’κη Πάνου Ευάγγελου, που αναφέρεται τόσο στην επανέκδοση του "Θέλω να τα πω" όσο και στα δικαιώματα των νέων τραγουδιών.

2-8.jpg

Σημείωση δική μου: Αν θεωρούν οι κληρονόμοι και οι "φίλοι" που βρίσκονται γύρω τους, πως μπορούν να εκμεταλλευτούν με καλύτερο τρόπο αυτό το υλικό, ας το κρατήσουν....Ας μην το εκδώσουν ποτέ.....Ας το πάρουν μαζί τους κι αυτό και την εμπάθειά τους...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σημείωση δική μου: Αν θεωρούν οι κληρονόμοι και οι "φίλοι" που βρίσκονται γύρω τους, πως μπορούν να εκμεταλλευτούν με καλύτερο τρόπο αυτό το υλικό, ας το κρατήσουν....Ας μην το εκδώσουν ποτέ.....Ας το πάρουν μαζί τους κι αυτό και την εμπάθειά τους...

Η σημείωση του Θάνου έγινε και δική μου σημείωση.

Ας μείνουν στα συρτάρια τα στιχάκια και να τα πάρουν μαζί τους μέχρι να τα κληρονομήσουν κάποιοι άλλοι και μετά κάποιοι άλλοι. Και οι ''φίλοι'' των κληρονόμων να τα απαγγέλουν και να δώσουν ορμήνιες στους δικούς τους κληρονόμους να τα απαγγέλουν. Εις τον αιώνα των αιώνων... ΑΜΗΝ!

Και δεν πιστεύω πως έφταιξε το ''πείραγμα'' στο ''Θέλω να τα πω''. Εφόσον είχαν αντιδικία με την αδελφή του Πάνου εκεί θα οδηγούνταν τα πράγματα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θάνο, σε ευχαριστούμε πολύ που μας ενημέρωσες για αυτό το άρθρο.

Συμφωνώ με το σχόλιό σου.

Κρίμα...

Θα μπορούσα να πω πολλά ακόμα, αλλά προτιμώ να μην σχολιάσω παραπάνω. Απλά, κρίμα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι σημειώσεις των φίλων και δικές μου (αν μου το επιτρέπουν).

Και αρχίζω να διερωτώμαι: μήπως τελευταία έγινε μόδα να επεμβαίνουν οι διάφοροι συγγενείς χωρίς να αντιλαμβάνονται ακριβώς τι κάνουν;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και να σας πω και κάτι ακόμα, τώρα που το σκέφτομαι;

Εντάξει...Όντως ήταν μεγάλος δημιουργός ο ’κης Πάνου κι έγραψε πολλά μεγάλα τραγούδια...Ειδικά ο κοινωνικός του στίχος ήταν συχνά πολύ δυνατός... Τα τραγούδια του δίσκου "Παρών" με τον Μητσιά ή το "Θέλω να τα πω" είναι δυο παραδείγματα...

Η ζωή όμως δεν σταματά στον ’κη Πάνου...Υπάρχουν ακόμα, δόξα τω Θεώ, ο Μάνος Ελευθερίου, ο Λευτέρης Παπαδόπουλος, η Σώτια Τσώτου, ο Λευτέρης Χαψιάδης και αναφέρομαι στους πιο παλιούς, που μπορούν να γράψουν πολύ δυνατά τραγούδια και σήμερα... Ας πάρουν ο Νικολόπουλος κι ο Νταλάρας στίχους από τους προαναφερθέντες και πιστεύω πως το αποτέλεσμα θα είναι εξίσου δυνατό...

’λλωστε ούτε οι "Μακρινές οι θάλασσες", ούτε "Το μεγάλο πρόβλημα", ούτε το "Εσύ το τσιφτετέλι σου", ούτε το "Εδώ δεν είναι Σαλονίκη", ούτε το "Εγώ θα σου μιλώ", ούτε το "’νοιξα το συρτάρι μου", ούτε το "Νύχτα καλή", ούτε το "Μαγνητοφώνησα απόψε το φεγγάρι", ούτε το "Στον Πειραιά" είχαν στίχους του ’κη Πάνου....

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με όλα τα παραπάνω που γράψατε. Και επειδή βαριέμαι απίστευτα ώρες ώρες με τα κολλήματα και τα κόμπλεξ ορισμένων.......δε λέω τίποτα άλλο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ζωή όμως δεν σταματά στον ’κη Πάνου...Υπάρχουν ακόμα, δόξα τω Θεώ, ο Μάνος Ελευθερίου, ο Λευτέρης Παπαδόπουλος, η Σώτια Τσώτου, ο Λευτέρης Χαψιάδης και αναφέρομαι στους πιο παλιούς, που μπορούν να γράψουν πολύ δυνατά τραγούδια και σήμερα... Ας πάρουν ο Νικολόπουλος κι ο Νταλάρας στίχους από τους προαναφερθέντες και πιστεύω πως το αποτέλεσμα θα είναι εξίσου δυνατό...

’λλωστε ούτε οι "Μακρινές οι θάλασσες", ούτε "Το μεγάλο πρόβλημα", ούτε το "Εσύ το τσιφτετέλι σου", ούτε το "Εδώ δεν είναι Σαλονίκη", ούτε το "Εγώ θα σου μιλώ", ούτε το "’νοιξα το συρτάρι μου", ούτε το "Νύχτα καλή", ούτε το "Μαγνητοφώνησα απόψε το φεγγάρι", ούτε το "Στον Πειραιά" είχαν στίχους του ’κη Πάνου....

Συμφωνώ!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θλιβερές κουβέντες από θλιβερούς ανθρώπους... Τα έχουμε ξαναπεί, ο κάθε κύριος "τίποτα" εξασφαλίζει τη μια ώρα δημοσιότητας που επιζητεί κατηγορώντας τον Νταλάρα. Η σχολή που άνοιξαν κάποιοι γνωστοί κομπλεξικοί που στήριξαν καριέρες σ 'αυτό το σπορ, βρίσκει άξιους συνεχιστές, λιγότερο ή περισσότερο επώνυμους. Σε άλλες εποχές, για να υπερασπιστεί τον εαυτό του, δε δίσταζε να βρίσει ή και να έρθει στα χέρια, αργότερα όπως και ο ίδιος παραδέχτηκε έμαθε να αντιμετωπίζει αυτού του είδους τις επιθέσεις με αυτοσυγκράτηση ως και αδιαφορία. Καιρός είναι όμως να βγει και να πει δυο λογάκια, να μπουν κάποια πράγματα στη θέση τους, γιατί ειδικά με την επανέκδοση του "Θέλω να τα πω" και τους διάφορους αυτόκλητους υποστηρικτές του έργου του ’κη Πάνου, το αστείο παρατράβηξε. Όσο για τα τραγούδια, συντάσσομαι απόλυτα με την άποψη του Θάνου. Κάποτε δεν κόλλησε όταν του απαγορεύσαν να λέει τραγούδια τους οι ογκόλιθοι Θεοδωράκης και Χατζιδάκις, στα ανέκδοτα του Πάνου θα έχει τώρα πρόβλημα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

διαβαζοντας το αρθρο,ειναι απιστευτο το τι ''ανθρωποι'' υπαρχουν

αν μπορει καποιος να πει αυτο το πραγμα ανθρωπο.

Καταρχην ο Νταλάρας εχει μια ιστορία,μια μαγεια οταν τραγουδαει και οταν μιλαει, και ΔΕΝ επρεπε να επιτρεπεται σε κανεναν οχι να τολμησει να μιλησει

για τον ΓΙΩΡΓΟ και να τον κατηγορήσει,αλλα ουτε καν να σκεφτει να πει κουβεντα για το ονομα Του. ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ, να τον πικρανει η να τον ενοχλησει.

Θυμωσα πολύ με αυτα που διαβασα.

εμεις θελουμε επανεκτελεσεις ,πειραγματα και πειραματα στα τραγουδια

οτι κανει ο Νταλαρας ειναι σωστο.

εγω προσωπικα θα αποφασιζα ο γιος του Πανου να σταυρωθει στην

πλατεια συνταγματος η αλλιως να ζητησει ταπεινα συγνωμη απο

τον Γιωργο ΝΤΑΛΑΡΑ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ζωή όμως δεν σταματά στον ’κη Πάνου...Υπάρχουν ακόμα, δόξα τω Θεώ, ο Μάνος Ελευθερίου, ο Λευτέρης Παπαδόπουλος, η Σώτια Τσώτου, ο Λευτέρης Χαψιάδης και αναφέρομαι στους πιο παλιούς, που μπορούν να γράψουν πολύ δυνατά τραγούδια και σήμερα... Ας πάρουν ο Νικολόπουλος κι ο Νταλάρας στίχους από τους προαναφερθέντες και πιστεύω πως το αποτέλεσμα θα είναι εξίσου δυνατό...

’λλωστε ούτε οι "Μακρινές οι θάλασσες", ούτε "Το μεγάλο πρόβλημα", ούτε το "Εσύ το τσιφτετέλι σου", ούτε το "Εδώ δεν είναι Σαλονίκη", ούτε το "Εγώ θα σου μιλώ", ούτε το "’νοιξα το συρτάρι μου", ούτε το "Νύχτα καλή", ούτε το "Μαγνητοφώνησα απόψε το φεγγάρι", ούτε το "Στον Πειραιά" είχαν στίχους του ’κη Πάνου....

Συμφωνώ!!

Συμφωνώ απολύτως!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απόσπασμα από τη συνέντευξη που έδωσε ο Χρήστος Νικολόπουλος στον Κώστα Πατσαλή (@kostasp)

Παρ’ όλα αυτά εσείς έχετε κάποια άμεσα σχέδια;

Χ. Ν. : «Δεν θέλω να γράφω! Ειλικρινά, δεν θέλω καθόλου να γράφω! Έχω μια δουλειά με τον Νταλάρα που είναι έτοιμη! Πάλι έχουμε ένα άλλο θέμα! Μου έδωσε εμένα η αδερφή του Άκη Πάνου μια σειρά με καταπληκτικούς στίχους, αυτούς που έγραψε – σύμφωνα με εκείνη - στη φυλακή, λίγο καιρό πριν πεθάνει. Τους στίχους αυτούς τους είχε στο αρχείο της. Το αρχείο το έχει κληρονομήσει η αδερφή του. Μου τα έδωσε. Μου άρεσαν τα τραγούδια, μίλησα με τον Νταλάρα, του τα ‘φτιαξα, του τα πήγα. Του πήγα δεκαοχτώ τραγούδια, τα δεκαεφτά του άρεσαν, το ένα μου είπε να το αλλάξω λιγάκι. Μετά από λίγο καιρό μου έρχεται ένα εξώδικο από την άλλη οικογένεια, τη σύζυγό του και από μια δικηγόρο, που μου έλεγαν ότι μάθαμε κτλ, και σας απαγορεύουμε, διότι τα τραγούδια ανήκουν σε μας, και δεν έχετε κανένα δικαίωμα κτλ. Mόλις τα είδαμε αυτά εμείς, τ’ αφήσαμε! Δηλαδή και να θες να κάνεις κάτι, μια προσπάθεια , βρίσκεις άλλα εμπόδια! Και με όλα αυτά, κι απ’ τη στιγμή που γίνονται προσπάθειες που δεν αναγνωρίζονται, ειλικρινά, δεν θέλω να γράφω τραγούδια! Κι αν το κάνω καμιά φορά, το κάνω για κάποιους ανθρώπους που με παρακαλάνε ...».

http://www.e-orfeas....E%B9%CE%B1.html

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι βλακείες....!

ΥΓ: Κώστα, Χρύσα ευχαριστούμε, στο περιεχόμενο αναφέρομαι φυσικά.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μακάρι να βρεθεί μια λύση και να τα ακούσουμε σύντομα! Είναι τόσο κρίμα!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιοι και κόρες των "μεγάλων" ξεσάλωσαν φέτος... :angry:

Πάνου, Λοϊζου, Μπιθικώτση βγάλαν τη χολή τους. Όσο έπαιρναν καλά ήταν.. τώρα τα διαγράψαμε όλα... ουστ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...