Νταλαρόφιλη

Το τανγκό των Χριστουγέννων

29 posts in this topic

Η N-ORASIS & η Village Roadshow παρουσιάζουν την νέα τους ταινία "ΤΟ ΤΑΝΓΚΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ", βασισμένη στο ομώνυμο μυθιστορήματα του Γιάννη Ξανθούλη, σε σκηνοθεσία του Νίκου Κουτελιδάκη. Μία ιστορία που ταξιδεύει σε ένα σκληροτράχηλο περιβάλλον κατά τα χρόνια της δικτατορίας όπου ο έρωτας διεκδικεί να βρει το δικό του διέξοδο.

Η σκηνοθεσία είναι του Νίκου Κουτελιδάκη και το σενάριο του Βαγγέλη Νάση. Πρωταγωνιστούν οι Γιάννης Μπέζος (Μανώλης Λόγγος), Αντίνοος Αλμπάνης (Λάζαρος Λαζάρου), Γιάννης Στάνκογλου (Στέφανος Καραμανίδης), Βίκυ Παπαδοπούλου (Ζωή Λόγγου), Ελένη Κοκκίδου (Παρασκευή), Βασίλης Ρίσβας (Νότης Βοσκόπουλος)

Τη μουσική υπογράφει ο Γιάννος Αιόλου, ενώ το τραγούδι της ταινίας 'Μια στιγμή για πάντα' είναι βασισμένο στο κεντρικό θέμα της μουσικής της ταινίας. Τους στίχους έχει γράψει η Ελένη Ζιώγα και έχει ερμηνεύσει εξαιρετικά ο Γιώργος Νταλάρας.

Λίγα λόγια για την υπόθεση της ταινίας:

Ο υπολοχαγός Στέφανος Καραμανίδης (Γιάννης Στάνκογλου) είναι σιωπηλά ερωτευμένος με την Ζωή (Βίκυ Παπαδοπούλου), σύζυγο του συνταγματάρχη Μανώλη Λόγγου (Γιάννης Μπέζος). Ονειρεύεται να βρεθεί κοντά της έστω και για δυο λεπτά, όσο κρατά ένα τανγκό στη στρατιωτική γιορτή των Χριστουγέννων. Για να μάθει να χορεύει θα ζητήσει τη βοήθεια ενός φαντάρου, του Λάζαρου Λαζάρου (Αντίνοος Αλμπάνης). Οι ζωές των ηρώων μπλέκονται σε μια σειρά γεγονότων που θα κορυφωθούν την ημέρα των Χριστουγέννων, στη γιορτή, στο Τανγκό των Χριστουγέννων...

Η ταινία είναι συμπαραγωγή των N-ORASIS, Village Roadshow, ΕΡΤ, NOVA, SARNITECH, GRAAL και του ΕΚΚ.

Από την 1η Δεκεμβρίου η ταινία θα παρουσιαστεί σε 65 αίθουσες σε όλη την Ελλάδα από την VILLAGE.

ΤΟ ΤΑΝΓΚΟ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ

Η ταινία βγαίνει στις αίθουσες 1η Δεκεμβρίου 2011.

Τίτλος τραγουδιού: Μια στιγμή για πάντα

Μουσική: Γιάννος Αιόλου

Στίχοι: Ελένη Ζιώγα

Ερμηνεία: Γιώργος Νταλάρας

Το τραγούδι υπάρχει σε player εδώ: http://www.e-orfeas.gr/discography/5207-γιωργος-νταλαρας-το-τανγκο-των-χριστουγεννων.html :):wow:^_^

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραίο,πολύ πολύ δυνατό ερωτικό τραγούδι! :music: Μουσική και στίχοι ταιριασμένα. Ο Νταλάρας υπέροχος!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Τανγκό των Χριστουγέννων Trailer HD:

Πολυ ωραιο κομμάτι!!

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν το έβαλα για 1η φορά, το πρώτο μισό λεπτό δεν με είχε ενθουσιάσει... Όμως στην συνέχεια ήμουν κάπως έτσι: :wow: :wow: :wow: :wow: :wow: :wow:

Πολύ ενδιαφέρουσα μελωδία και πολύ ωραία ενορχήστρωση. Πολύ ωραία και η ερμηνία του Γ.Νταλάρα σε ένα, κατά την γνώμη μου, αρκετά δύσκολο ερμηνευτικά τραγούδι. :music: :music:

Πολύ ευχάριστα νέα! :)

ΥΓ: Έπρεπε να αλλάξουμε κυβέρνηση για να ακούσουμε νέο τραγούδι του Νταλάρα;;; :razz::laugh: :laugh:

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραίο το τραγούδι. Ενδιαφέρουσα και η μίξη των στοιχείων του ακορντεόν με τα βιολιά.

Αν το ακορντεόν πιο πολύ μου κάνει για μπαγιάν... :whistling2:

Ευχαριστώ Χρύσα!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όμορφο...πολύ...με δυναμική και νεωτεριστικό "χρώμα"...! :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η επίσημη πρεμιέρα της ταινίας θα γίνει στις 21 Νοεμβρίου, στο Μέγαρο Μουσικής. Για όποιον ενδιαφέρεται και για την ταινία.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραίο κομμάτι!!!!! Πριν ακόμη δω περί τίνος πρόκειται, γιατί αρχικά άκουσα μόνο το τραγουδι χωρις τα Links, αμέσως ήρθε στο μυαλό μου ταινία/σινεμά/soundtrack. Μου έκανε πολύ κινηματογραφικό και ταξιδιάρικο... Φοβερή μουσική, με την κατάλληλη ενορχήστρωση που το 'ανεβάζει' πολύ το τραγούδι και με τον Νταλάρα να αποδεικνύει ότι είναι μεγάλη φωνάρα... :music_singguitar:Στα μεγάλα συν (+) και οι στίχοι φυσικά.

Και η ταινία δείχνει πολύ καλογυρισμένη! Είχα διαβάσει κάποτε το βιβλίο. Λίγο η (τότε) ηλικία μου, λίγο ο τρόπος γραφής του Ξανθούλη που δεν με τρελαίνει, συνέβαλαν στο να μην με εντυπωσιάσει τόσο πολύ το συγκεκριμένο βιβλίο. Παρόλα αυτά, προσφέρει καλή τροφή σε σκηνοθέτη για μια καλή ταινία! Ίδωμεν....

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργος Νταλάρας – «Μια στιγμή για πάντα» (Νέο Τραγούδι)

Υπογράφει: Κώστας Μπαλαχούτης

01/12/2011

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1383&Itemid=13

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Ένα μεσημέρι στο studio Odeon στη Μεσογείων περιμένοντας στο σαλονάκι της εισόδου άκουσα τη μελωδία του Γιάννου Αιόλου. Ρώτησα τον ηχολήπτη Ηλία Λάκκα που με πληροφόρησε πως προορίζονταν για την ταινία…

«Το Τανγκό των Χριστουγέννων» και θα το ερμήνευε ο Γιώργος Νταλάρας. Προσπάθησα να φανταστώ τη φωνή του Γιώργου Νταλάρα να ακροβατεί στα κύματα των ήχων και πέρασα αρκετές στιγμές με τη σκέψη να κάνει τα δικά της περίεργα παιχνίδια…

Να όμως που η ερμηνεία του Γιώργου Νταλάρα ξεπερνά ακόμα και τη φαντασία. Είναι μεγάλος μάστορας. Κατέχει το που και το πώς πρέπει να υπογραμίσει τις λεπτομέρειες των τραγουδιών. Να φωτίσει το στίχο, να τακιμιάσει αλλά και να «κοντράρει» αρμονικά τις μελωδικές γραμμές…''

Συμφωνώ κι επαυξάνω!!!

Κι επιπλέον, μέλωσα.Γλύκανε η ψυχή μου, μαλάκωσε με αυτούς τους στίχους, την ευαισθησία, τις χαμηλές νότες του.

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι στιχοι οπως τους κατεγραψα:

"Πάντα εσυ του πόθου μου είσαι το νησί, πάντα η χαμένη μου πατρίδα είσαι εσυ, στην ξενιτιά μου η μονακριβη ελπίδα, πάντα ο φάρος στο χαμό μου, η αμμουδιά στο γυρισμο μου και στη δίψα το νερό μου είσαι εσυ.

Κι αν ο χρονος μας λυγίσει κι ο καιρός μας πολεμήσει τι μπορεί να μας χωρίσει τόση αγάπη πως να σβήσει.

Χίλιες θάλασσες θ' ανοίξω χίλιες μοίρες θα νικησω κι οταν θα σε συναντήσω θα 'ναι μια στιγμή για πάντα, αγκαλιά στο Θεό, πάντα, σ' ενα τανγκο για δυο, μαζι για πάντα.

Πάντα εσυ η επομενη μου θα'σαι η γη, εκεί που δεν υπάρχει τέλος ούτε αρχή, εκεί που η κάθε μου πληγή θα'ναι κέρδος, κι ολα θα'χουν γίνει ενα μες στο φως αναστημενα και για πάντα ερωτευμένα ολα εκεί.

Κι αν ο χρονος μας λυγίσει κι ο καιρός μας πολεμήσει τι μπορεί να μας χωρίσει τόση αγάπη πως να σβήσει.

Χίλιες θάλασσες θ' ανοίξω χίλιες μοίρες θα νικησω κι οταν θα σε συναντήσω θα 'ναι μια στιγμή για πάντα, αγκαλιά στο Θεό, πάντα, σ' ενα τανγκο για δυο, μαζι για πάντα.

Κι αν ο χρονος μας λυγίσει κι ο καιρός μας πολεμήσει τι μπορεί να μας χωρίσει τόση αγάπη πως να σβήσει.

Χίλια συμπαντα θα ενωσω χίλια θαύματα θα δώσω κι οταν δίπλα μου σε νιώσω θα'ναι μια στιγμή για πάντα, αγκαλιά στο Θεό, πάντα, σ' ενα τανγκο για δυο, μαζι για πάντα."

Ειναι πραγματικα υπεροχοι...

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περιγραφή του έρωτα και της αγάπης με ρωμαλέο τρόπο...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραία μουσική, πολύ ωραίοι στίχοι, απίθανη ερμηνεία!

Και πολύ ωραία σχόλια, παιδιά!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

To τραγούδι θα κυκλοφορήσει και σε συλλεκτικό βινύλιο!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

To τραγούδι θα κυκλοφορήσει και σε συλλεκτικό βινύλιο!

Μακη τωρα πλακα κάνεις;;;Είναι σίγουρο αυτό;;; :wow::walkman::wow: :wow:

Share this post


Link to post
Share on other sites
:offtopic: Είχε ειπωθεί πως θα κυκλοφορούσε και το "Γι'αυτό υπάρχουνε οι φίλοι" σε βινύλιο...Αλήθεια, ξέρει κανείς τι έγινε μ'εκείνο; :offtopic:
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Που μπορουμε να το αγορασουμε,δωσε μας πληροφοριες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΜΑΚΗ ΕΙΣΑΙ ΩΡΑΙΟΣ !!!!!!!!

Οντως Μακη πληροφορησε μας!!

:) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν εχει κυκλοφορησει ακομη.

Φαντάζομαι θα το μαθουμε εγκαιρα

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εσύ που τα ανακαλύπτεις αυτά θα το μάθεις και αυτό και θα μας το πεις έγκαιρα... :whistling2:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...