marochr

Άξιος Λόγος - Φεύγουν τα τραγούδια

21 posts in this topic

Μιας και το τραγούδι παίζεται κανονικά και με το νόμο στο ραδιοφωνικό σταθμό Μελωδία FM 99,2 είπα να ανοίξω κι εδώ ένα topic. Μια πρώτη συζήτηση έχει γίνει εδώ: http://www.dalaras.c...=0

Το τραγούδι ακούστηκε σήμερα σίγουρα 2 φορές. Ο ήχος θυμίζει Νικολόπουλο, όπως είπαν κι άλλοι. Οι στίχοι δεν γνωρίζω τίνος (που λέμε κ στο χωριό μου) είναι, είναι πάντως οι εξής:

Φεύγουν τα τραγούδια μεθυσμένα

κι έρχονται να βρουν ξανά εσένα

Στο τραπέζι που κάθεσαι και πίνεις

σημασία καμιά δεν τους δίνεις

Και γυρίζουν πικραμένα τα τραγούδια μου σ’ εμένα

Αφού δεν μπορείς να δώσεις ό,τι δεν μπορείς να νιώσεις

(δις)

Φεύγουν τα τραγούδια απ’ την ψυχή μου

πάνω σου μετρούν την αντοχή μου

Την καρδιά σου χτυπούν και δεν ανοίγεις

μες στο γέλιο το δάκρυ τους πίνεις

Και γυρίζουν πικραμένα τα τραγούδια μου σ’ εμένα

Αφού δεν μπορείς να δώσεις ό,τι δεν μπορείς να νιώσεις

(δις)

Και είναι πολύ ωραίο τραγούδι! :music::walkman::D

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδια το ακουσα και εγω χθες το πρωι στο ΜΕΛΩΔΙΑ και τρελαθηκα,ειναι πραγματικα υπεροχο.!!!!!

Εχει μαθει κανεις κατι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραίο τραγούδι,πραγματικά! Κι επειδή το άκουσα κι εγώ στον Μελωδία έχω να πω πως είναι από αυτά που -ακούγοντάς τα- λες ''γράφονται ακόμα καλά λαϊκά τραγούδια''.

Ευχαριστούμε,Μάρω, για την μεταφορά των πολύ ωραίων στίχων. Όπως και για την γλυκιά ''αναστάτωση'' που προκάλεσες με το να μας ανακοινώσεις τον ερχομό του νέου τραγουδιού. ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ δεν το άκουσα στο "Μελωδία" αλλά στο Mailωδία....Κι έχω να πω πως αν ετοιμάζεται νέος δίσκος και κινείται σ'αυτά τα επίπεδα, τότε θα έχουμε να κάνουμε με την καλύτερη δισκογραφική δουλειά του, τα τελευταία χρόνια...

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Φεύγουν τα τραγούδια"

Μουσική: Μιχάλης Τερζής

Στίχοι: Ηλίας Κατσούλης

από το άλμπουμ "Φεύγουν τα τραγούδια" (όλο σε ποίηση Ηλία Κατσούλη)

Αν μπορεί να αλλάξει και ο τίτλος του topic ίσως θα ήταν καλό.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οπότε μάλλον πρόκειται για τον 4ο δίσκο του "Άξιου λόγου" για τον Ηλία Κατσούλη

Eπιτέλους!!! :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Many thanks for this Μάρω. I heard the song on Melοdia this morning and didn't think it was new (because I liked it very much), and not having the complete knowledge of Dalaras' repertoire that you and other members have, spent a frustrating and extremely puzzling few minutes searching for the lyrics. Now I know why I couldn't find them!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ Μαρω!!Πολυ ομορφο τραγουδι!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Αν είναι έτσι τούτος ο χειμώνας,με παρόμοιες "εκπλήξεις"...όμορφος φαίνεται θε να'ναι...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ προσωπικά χαίρομαι διπλά.Γιατί είναι ένα πανέμορφο τραγούδι από αυτά που θέλεις,από αυτά που ψάχνεις και σου λείπουν και είναι μέρος της συνέχειας του Άξιου λογου.

Και επειδή ένας λόγος ακόμα είναι σε στίχους του Ηλία Κατσούλη,που δικαιώθηκε αν και δεν είναι εν ζωή γιατί όταν πραγματικά αξίζεις

η τέχνη σου και το μεράκι σου πάνε πέρα απ'τη ζωή.

Είναι δίκαιο να γίνει αυτός ο δίσκος.Ο ίδιος μου είχε πει στη μία και μοναδική φορά που μιλήσαμε πως έχει δώσει τραγούδια για τον άξιο λόγο.

Δεν έμελλε λοιπόν να τα χαρεί αλλά να δικαιωθεί και να τα χαρίσει στις γενιές και στις δύσκολες εποχές που ζούμε τώρα.

Πρεπει να υπάρχει σε αυτόν τον δίσκο όταν με το καλό βγει και ένα τραγούδι που έγραψε για τον άκη Πάνου.

Το είχα διαβάσει στο δίφωνο που τα δημοσίευε τότε και μου καρφώθηκε ο στίχος του:

"Η ζωή του όλη άδειο πορτοφόλι".

Μάρω σε ευχαριστούμε για το πάθος σου και την αλήθεια σου!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω, αν ο νέος δίσκος είναι της σειράς Αξιος Λόγος θα περιέχει τραγούδια με πολλούς τραγουδιστές σωστά;

Αν κρίνω απο αυτό το τραγούδι μόνο πάντως, έχουμε ένα εξαιρετικό δείγμα. Ας ελπίσουμε ο υπόλοιπος δίσκος να μην είναι δήγμα στα αυτιά μας... (το λέω γιατί κάτι θυμάμαι περι συμμετοχής Βέρτη, Σφακιανάκη κλπ...)

Τέλος πάντων θα μάθουμε σύντομα, γιατί πάντα πριν τα Χριστούγεννα είθισται να βγαίνουν νέοι δίσκοι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν κρίνω απο αυτό το τραγούδι μόνο πάντως, έχουμε ένα εξαιρετικό δείγμα. Ας ελπίσουμε ο υπόλοιπος δίσκος να μην είναι δήγμα στα αυτιά μας... (το λέω γιατί κάτι θυμάμαι περι συμμετοχής Βέρτη, Σφακιανάκη κλπ...)

Θοδωρη συγνώμη αλλα διαφωνώ απολυτα μαζί σου..

Ειδικά ο Νοτης ειναι απο τις αρκετά καλες περιπτώσεις τραγουδιστων που εχουν αξιοπρόσεκτη καριερα..

Είναι μια άποψη που δεν την εχω μόνο εγω αλλά και αρκετοί ανθρωποι μέσα στην μουσική..

Θυμήσου το σχετικό αρθρο στο ogdoo με την άποψη του Λ. Παπαδόπουλου

(οχι οτι περιμενα τον κ.Λ. Παπαδοπουλο να μου το πει..αλλα λεμε)

Ας κρίνουμε αυστηρα οχι μόνο οσους υπηρετούν το φαινομενικά πιο ¨εμπορικό" τραγουδι.. αλλά και αυτούς

τις αντιπέρα "όχθης" (τι βλακείες αυτοι οι διαχωρισμοί..)που το παίζουν "κουλτούρα και φούμαρα.."

και ουσιαστικά ειναι οι πιο επικίνδυνοι απο τους πρώτους..

Με εκτιμηση

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...